Purol De firma Maas stopt met het veer Zij pe-Anna Jacobapolder Brief van R.T.M. aan stichting Z.O.V. Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! Chefarine ,4 Met moeite komt er subsidie voor het Dorpshuis te Dreischor ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1 april 1$65 Nr. 19761 De tijden veranderen Ingezonden mededeling ZIJ PK, 31-3. Vorige week viel het bericht, dat de veerdienst Bruinisse- lioek van St. Jacob als gevolg van de aanleg van de Grevelingendam zou worden gestaakt, deze week viel de toch nog wel moeilijk door de firma Waas en Westbroek te nemen beslissing, om ook het veer Zype- Anna Jacobapolder op te heffen. En met deze opheffing verdwijnt niet alleen een veer wier oorsprong zich in het grijze verleden verliest en waarbij tevens een stuk vervoers- historie van Schouwen-Duiveland. Bij de komst van de R.T.M. anno 1900 gingen de beide veerlieden C. van den Berge en J. Muller in dienst van deze maatschappij over, maar de veerdienst (met de roeiboot) werd direct weer opgevat door de heer A. Hoek. In 1916 pachtte de heer A. West broek van het waterschap Rumoirt het veerrecht, en zo 'kwam er toen een veerdienst bij. De heer West broek werd spoedig 'geassisteerd door zijn zwagers de gebroeders Nelis en Jacob Maas, en spoedig besloot men er een firma van te maken; de ge broeders Maas waren spoedig in de firma opgenomen, temeer omdat en kele jaren later 'de 'heer Hoek de ex ploitatie overgaf aan genoemde ge broeders Maas, die dus nu zowel op Anna Jacobapolder als op Zijpe een beginpunt konden vestigen. De heer C. J. Maas betrok de veerwoning op de Bruinisser kant en met het starten van deze firma bleek dat de firmanten uit het goede hout gesneden wa ren, want in de loop van bijna 50 jaar kwam de veerdienst, toe- pens mist, storm of ijsgang, bijna nooit stil te liggen. Hoeveel 'honderden malen zal de post wel. niet door de firma Maas zijn overgebracht, a'ls de grote R.T. M.-boten niet konden varen, of hoe veel honderden zijn 's nachts door de 'heren Maas overgezet, als de grotere veerdiensten stil lagen. Een van hen was onder meer dok te Huese, 'die regelmatig voor een spoedgeval, wonende in Goes, naar 'het ziekenhuis te Noordgouwe moest. Oogst van dankbaarheid Met hem zijn honderden, mis schien wel duizenden eilandbewo ners 's nachts over gegaan, hoeveel dankbaarheid hebben de onderne mers daarmee geoogst, als het ging om een sterfgeval, of een ernstig ziektegeval waarbij de familieleden over moesten, om nog op tijd aan wezig te zijn. Of wanneer een ern stige zieke naar 'buiten het eiland moest worden gebracht. En zouden er nog wel mensen zijn op Sch.-JDuiveland zijn, die nooit een toChtje naar en van het eiland met de betrekkelijk kleine veerbooljes van 'de Fa. Gebrs. Maas hebben ge maakt? Zou 'het aantal overgezette passagiers gedurende bijna een hal ve eeuw, niet een cijfer met zes nul len w"orden? Rekensommetje En wat denkt men van het vol gende rekensommetje dat dan alleen betrekking heeft op de „Maria", het bootje van Nelis Maas met zijn zoon Jan?. Elk reisje naar en van de over kant een kilometer, per dag gemid deld veertig reisjes gedurende 365 dagen. Hoeveel ikilometers is dat per jaar? En dat gedurende bijna vijftig jaar, hoeveel keer hééft Maas dan de aarde rond gevaren met zijn nooit falende „Maria"? Een rekensom uit er. voor 'de prëktijk. Na de oorlog lag, hoog tegen de wal aan de Zijipse kant van de tram weghaven (bij de kraan), een stuk geschoten zol'derbak. Deze 'bak werd door de gebroeders Maas gerepa reerd- en vaarklaar gemaakt en toen als veerboot ingericht, waarmee men toen auto's en paard en wagens kon vervoeren. Hoeveel honderden dank bare boeren en andere 'inwoners van ons eiland heeft men toen niet aan zich verplicht. Of na de ramp, toen meerdere grote schepen moesten worden ge charterd om de terugkerende bewo ners of:de heen en weer trekkende werkers aan het dijkherstelover te zetten. Gedurende zijn tijd als veerschip per heeft de heer C.-J. Maas veertig drijvende lijken opgevist. De meeste natuurlijk na de ramp. Dag en nacht, bij storm of on weer, bij mist, bij ijs, bij felle koude of bij een temperatuur van meer dan 25 graden Celsius, steeds kort men de veerbootjes van Maas horen tuffen erver het Zijpe. Het klompmodel van Bram West- broek had natuurlijk weer een ander geluid dan de in 1923 gebouwde „Maria". De in 1926 gebouwde „Jan- nis' 'was zwaarder van toon dan de beide anderen. In de namen van hun schepen hebben de gebroeders Maas hun ouders geëerd. In de goede oude dagen had men zo'n 100 vaste klanten; reizigers, die op het eiland hun klanten gingen bezoeken, met de fiets of die zelf naar de overkant trokken, om wat te vc-rdienen. Maar de auto verover de de wereld en een vertegenwoor diger die een auto aanschafte, was als klant voor de gebroeders Maas verloren. Nu zijn er maar enkelen meer over, die het nog per fiets of bromfiets doen. Dit heeft mede ge leid tot de beslissing de veei dien sten op te heffen. Op zaterdag 3 april is het zover. Want wie wil Jan Maas (48 jarr) assisteren op zijn veerdienst, nu de ouderen NeMs (71) en Jacob (69) hun tijd gekomen achten om op te hou den? Wie wil nu nog bij nacht en ontij varen in onze welvaartsstaat? De firma Gebrs. Maas en Westbroek heeft het gedaan en zij heeft het gedaan op een wijze waarvoor zij de dank van hel gehele eiland heeft verdiend. Het veer in stand houden met vreemde krachten wordt finan cieel onmogelijk, maar het is toch wel bitter, dat na het vele dat op Zijpe verdween, nu ook de veerdienst wordt stil gelegd. „Referendum over dienstregelingen is onmogelijk'' ZIERIKZEE, 31-3. De N.V. Rot- terdamsche Tramweg Maatschappij heeft naar aanleiding van de brief van de Stiahting „Zierikzee Ont vangt Vreemdelingen" medegedeeld, van mening te zijn, dat over de dienstregeling geen referendum in het betrokken vervoergebied kan worden gehouden. De directeur van de R.T.M., dr. H. J. van Zutflen, acht het reeds „een vergaande stap" dat een verkeerscommissie van Schouwen-Duiveland haar oordeel kan uitspreken op een gemeenschap pelijke vergadering van de rijks- hoofdinspecteur van het verkeer en de betrokken vervoersondernemin gen. In het onderhavige geval, aldus schrijft dr. Van Zuijlen aan de Z.O. V., is niet alleen aan alle nader ge formuleerde wensen van de ver keerscommissie tegemoet gekomen, doch in een nadere samenspraak van de voltallige verkeerscommissie ,en een vertegenwoordiger van de R.T. M. zijn nog verdere wensen inge willigd. Naar de mening van dr. Van Zuijlen is hiermee aan alle redelijk te stellen verlangens tegemoet geko men. Overstaptijd Ten aanzien van de bezwaren van de Z.G.V. tegen een overstaptijd van 2 minuten in Oude Tonge wordt op gemerkt dat deze proefondervinde lijk sedert 1956 in de Hoekse Waard aan het station Blaaksedijk voldoen de is gebleken. Door de uurdienst ontstaat een spreiding in 't vervoer, terwijl een hoge frequentie door het publiek ten zeerste wordt gewaar deerd. De reisduur van Zierikzee naar Rotterdam C.S. via Oude Tonge is niet minder dan één uur korter dan via Roosendaal, n.l. twee inplaats van drie uur. Dr. van Zuijlen beslyit in zijn schrijven aan de Z.O.V. met de vol gende opmerkingen: Het is in het openbaar vervoer al gemeen dat men in bepaalde relaties Ingezonden mededeling Vier middelen in één tabiet helpen elkaar endeen wonderen! De vier middelen verenigd in één tablet Chefarine „4"-ieder afzon derlijk al beroemd - werken teza men nóg beter en helpen vaak dan, wanneer andere middelen falen. Eén der bestanddelen is het be trouwbare maagmiddel Chefarox. Wanneer er teveel maagzuur ont staat, wordt dit door Chefarox geneutraliseerd. moet overstappen. Er is geen enkel risico dat men van het Centrum ko mende de aansluitende autobus in de Rosestraat zou missen; indien de autobus niet doorgaat wordt door de aansLuitende autobus in de Rose straat gewacht. Het is juist dat de bevolking van Zierikzee enigszins toeneemt; de to tale bevolking van Schouwen-Duive land daarentegen neemt reeds jaren lang langzaam af. Thans is de lang gewenste directe doorgaande sneldienst naar de Westhoek van Schouwen verwezen lijkt. De laatste verbinding van Rot terdam C.S. vertrekt op werkdagen te 20.40 en op zondag te 21.10 uur en van Zierikzee-Station te 21.25, res pectievelijk 22.05 uur. WESSEM. De 77-jarige W. Evers uit Beegdën 'is op de Burgemeester Joostenlaan te Wessem met zijn fiets door een bus aangereden en gedood. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Afdeling Zeelan'd Het programma voor a.s. zondag 4 april luidt: le klasse B: Zierikzee II-Hans- weertse Boys I (half 3. scheidsr. P. Pölfliet)Renesse I-Kwaden damme I (half 3, söheid9r. A. J. Dorst); Ro- bur I-Zonnemaire I (half 3, scheidsr. J. Heikoop); Luctor I-Patrijzen I. 2e klasse C: Zierikzee III-Drei- schor II (half 3, scheidsr. J. M. Thip- ry); Zonnemaii'e II-Renesse II (hfflf 3, sdheidsr. M. Krijger). Zaterdagmiddagcornpetitie Het programma voor a.s. zaterdag 3 april luidt: le klasse: Kapelle I-MEVO I (4.15 uur, scheidsr. S. van der Hooft); Middelburg V-Zaamsla'g I; Beren' I- Spui I; AZW II-Wolfaartsdijk I. 2e klasse A: SKNWK I-Oostkapel- le I (kwart over 4, sdheidsr. Th. Kra mer); Duiveland I-Kloetinge II (4.15 uur, scheidsr. Th. Sies); Wissenker- ke I-Brouwershaven I (4 uur, C. Westerweel soheidsr.); Wolfaartsdij'k Il-Colijnsplaatse Boys I. 3e klasse A: MEVO II-Zeemeeu- wen I (kwart 'over 4); Zwaluwen II- Brouwershaven II (kwart over 4); Bruse Boys II-WI'K I (kwart over 4, scheidsr. L. Verloo). Juniorencompetitie Groep A I: Goes A I-Zierikzee A I (3 uur, saheidar. A. van der Rest); Zeeland Sport A I-Zeeland'ia A I. Groep A IV: Renesse A I-Duive- land. A I (kwart voor 3, scheidsr. A. J. Dorst); Bruse Boys A I-Zierikzee A II (half 3, sdheidsr. J. C. de Bilde). Groep A VI: Kloet huge A I- Burg'h A I (2 uur, saheidsr. A. Komejan); R'dbur A I-N'leuwd'orp A I; Wolf aartsdij'k A I-Volharding '32 A I. Groep B IX: Zierikzee B I-Zierik- zee B II (half 2, sdheidsr. J. M. Thiery). Greep B X: Zwaluwen B I-Brou wershaven B I (3 uur, scheidsr. N. Speelman); Burgh B I-WIK B I (2 uur, scheidsr. J. D. v. d. Linde). Enorme rotsblokken versperren ge deeltelijk een van de hoofdverkeers wegen in het door aardbevingen ge troffen deel van Chili. Gemeenteraad Brouwershaven BROUWERSHAVEN. 30-3. De raad der gemeente Brouwershaven kwam in openbare vergadering bijeen on der voorzitterschap van burgemees ter A. H. Vermeulen. Afwezig met kennisgeving was mevr. E. P. Mot- mans-v. d. Feen. By de aanvang van de vergadering wijdde de burgemeester enige woor den aan het overlijden van de com missaris der koningin jhr. mr. de Casembroot, die hij schetste als een zeer beminnelijk mens. waarvoor de gemeente veel dank verschuldigd is. Ter nagedachtenis werd enige tyd stilte in acht genomen. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van de heer C .Trijselaar te Brouwershaven om de door hem bewoonde woning in de Poortdijk- straat te kunnen kopen, daar deze woning wordt gesloopt .N.a.v. de in gekomen stukken merkte de heer J. Dekker op, dat door de firma Kes- teloo een 5-tal jachten is afgeleverd, die door de slechte accomodatie in de haven geen ligplaats in onze ge meente kunnen kiezen. De huidige steiger voldoet niet, vooral bij laag water, zodat de mensen met hun boten naar Zierikzee gaan en dus voor de eigen middenstand zijn verloren. De voorzitter deelt hierop mede, dat de ponton zal worden ver nieuwd, maar het wachten isop de benodigde goedkeuring. Teneinde de eerste stoot te kunnen opvangen zul len provisorische maatregelen wor den genomen door de bestaande pon ton te verlengen. Personeelszaken De voorzitter deelde verder mede, dat aan mej. P. K. Krijger per 1 mei a.s. eervol ontslag is verleend als adj. commies en dat reeds sollicitan ten zijn opgeroepen. De heer J. Dekker vond, dat er niet voldaan was aan het verzoek van de raad toen destijds werd voor gesteld, dat bij personeelsafvloeiïng op het administratieve apparaat be zuinigd zou worden, temeer daar verscheidene machines zijn aange schaft. „Nu we w;eer een volwaar dige kracht gaan aanstellen zijn we weer even ver". De voorzitter zei er in een besloten zitting gaarne op te willen terug komen. Z.h.s. besloot de raad tot verkoop van 70 m2 grond aan de heer C. J. Slager te Brouwershaven en tot ver pachting van bouwland aan de heer J. J. v. d. Linde te Dreischor Vastgesteld werden verkeersmaat regelen te Dreischor betreffende het aanwijzen als voorrangskruising der splitsing Stoofweg-Boogerdweg met de Slotstraat. Ook te Brouwershaven vindt er een wijziging plaats en wel bij de oversteekplaats voor wielrij ders bij garage Slager, waardoor het gevaar bij het oversteken wordt ver minderd. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim wer den benoemd de heren J. C. A. Kos ter en ds. J. Keizer te Brouwers haven, M. v. d. Maas te Dreischor, H. J. Japenga te Noordgouwe, W. H. Flohil en S. v. d. Houten te Zon- nemaire. N.a.v. de 6e wijziging der begro ting 1S65 kwam de heer J. Dekker andermaal terug op de post subsidie ter grootte van f 1500,-, die aan de Stichting Dorpshuis te Dreischor ge geven wordt. „Voor mij is het nu geen Dorpshuis meer", aldus spr., maar een café, dat de gemeente ex ploiteert". Dit is zeer onbillijk te genover andere caféhouders, die in deze tijd vaa'k igrote 'bedragen heb ben geïnvesteerd, om straks bij het publiek aan de te stellen eisen te kunnen voldoen. Het Dorpshuis draait nu wel enige jaren, maar dit gebeurt met gemeenlefinanciën. Zijn fraktiegenoot, de heer P .de Moor noemde het in zijn functie van voor zitter der Middenstandsvereniging een onjuiste manier van handelen. „Wij moeten zien hier zo spoedig mogelijk van af te komen. We heb ben er aL enige jaren op gewezen, dat het bijpassen door de gemeente geen gezonde zaak is. We zijn over tuigd van het nut van het Dorpshuis, maar bijlappen uit de gemeentekas is onjuist", aldus de heer de Moor. De voorzitter had bezwaar tegen de door de heer Dekker gemaakte opmerking, dat de gemeente nu een café exploiteert. De stichting die het Dorpshuis exploiteert heeft het in een andere vorm moeter. gieten door van verpachting weer terug to gaan naar aanstelling van een concierge. Het is de bedoeling van het bestuur de zaak quitte te krijgen zonder sub sidie der gemeente en de verwach ting is dan oolk gewettigd met de ontsluiting van het eiland dat zulks in de naaste toekomst gerealiseerd kan worden. Cultureel belang Spr. onderstreepte het belang, vooral in cultureel opziieht, van het Dorpshuis. Als bestuurslid van de ze stichting zei de 'heer J. J. Klaasse, dat ook ihem deze post ieder jaar benauwt. „We hebben dan ook niet de medewerking van alle verenigin gen op ons dorp zodat dit op onze begrotingspost drukt", aldus spr. De heer Klaasse was van mening dat in de periode, waarin het verpacht wérd het inderdaad gezien kon wor den als een van gemeentewege ge subsidieerd café. De heer R. J. v. d. Wekken vond dat een dorpshuis in een behoefte voorziet, temeer daar er mensen zijn 'die wiet in een café willen vergaderen. Hij vond het erg, dat 'de gemeente moet bijpassen en vroeg hoe of 'dit lin andere plaatsen gebeurt. De voorzitter deelde hierop mede, dat in bijna alle gemeenten gewerkt wordt met gemeentesubsi die. De heer J. Dekker zei dat de zaak op een verkeerde manier draait. In andere gemeenten 'heeft de plaat selijke caféhouder het buffet in het dorpshuis. Tot de 'heer Klaasse merkte de 'heer Dekker op, dat, wan neer alle verenigingen in het dorps huis gaan dit ook weer ten koste gaat van de plaatselijke hotelier. De heer Matthijsse zou zich met deze post van f 1500 kunnen verenigen mits het Dorpshuis slechts als zo danig werd gebruikt, dus zonder verstrekking van sterke drank e.d. De voorzitter deelde mede, dat de plaatselijke caféhouder geen enkele belangstelling heeft getoond voor het 'buffet en wanneer de stichtings vorm zou moeten verdwijnen het 'heel wat meer voor de gemeente zou gaan kosten. Wethouder L. M. Moer- mond voelde de gedane opmerkin gen goed aan en was het daar ook wel mee eens. Hij sprak de verwach ting uit, dat 'het met de nieuwe con cierge beter zal gaan. Na een klein dispuut tussen de heren Klaasse en Mocnnond over het waarnemen van het voorzitterschap werd de wijzi ging z.'h.s. aangenomen. Verder werden nog enkele begro tingswijzigingen aangenomen t.w. voor de aanschaf van leermiddelen t.b.v. de o.l.-sohool te Dreischor f 2601); een post verlichting 1' 1004,25 betr. aanleg nieuwe ka'bels in de kern Brouwershaven. N.a. 'hiervan zal een schrijven uitgaan naar de betreffende instanties, zulks i.o.v. opmerkingen door de 'heren v. d. Wekken, Dekker en Matthijsse over het bedroevend slecht herstel der straten, wanneer deze zijn opgegra ven. In de kern Brouwershaven is voor opvulling modder gebruikt, zo dat de hele straat verzakt. De voor zitter zal contact opnemen met P.Z. E.M., Waterleiding Mij. en P.T.T. Om speelplaats te Noordgouwe Over het voorstél van b. en w. om een zandbak te plaatsen voor de kleuterschool te Noordgouwe en een speelplaats op de vrijgekomen grond te creëren liepen de meningen uit een. De heer A. J. Viergever vond de gekozen plaats niet goed, daar er in het verlengde van de kleuter school ruimte genoeg te vinden is. Hij achtte het onjuist dat met dit plan bouwgrond wordt prijsgegeven. De heren J. Dekker en R. .1. v. d. Wekken hebben zich ter plaatse ge oriënteerd er. vinden dat de huidige zandbak niet verplaatst behoeft te worden mits een deugdelijke afraste ring plaats heeft op het speelweidje en een schutting wordt geplaatst, waardoor de kinderen niet meer in de wind zitten. Spr. vond dat het aanzien der school wordt geschaad, wanneer er een zandbak voor wordt geplaatst. In stemming gebracht werd het voorstel met 8 tegenstem men verworpen. De gedane opmer kingen van de heer Dekker zullen nader worden 'bekeken, zodat een nieuw voorstel de raad t.z.t. zal be reiken. HAAMSTEDE/BURGII Oranjevereniging legt feest boontjes in de week voor 5 mei-viering HAAMSTEDE, 30-3. Een trots be stuur van de Oranjevereniging Burgh-Haamstede „Voor Vorstenhuis en Vaderland" kon na het resultaat der iedenwinning de agenda van de jongste vergadering met vertrouwen afwerken, want al zijn alle cijfers nog niet binnen,- reeds is gebleken dat de actie een groot succes is ge worden. Voorlopig zijn 250 leden in geschreven uit beide dorpen terwijl het contributiebedrag thans reeds f 1100 'bedraagt. Hier moet wel bij vermeld worden dat een flink aantal giften in dit bedrag is verwerkt. Het speet de voorzitter, de heer M. O. Hanse wel, dat deze begunsti gers niet zijn toegetreden tot de ver eniging. Spontane medewerking van verschillende leden en buitenstaan ders leidde tot dit resultaat. De Oranjevereniging kan-,nu tenminste iets organiseren en 'beschikt voort aan elk jaar over een vast contribu tiebedrag. Dit. bedrag, f 1100 groot, zal verdeeld worden over., de 5-mei- viering en dé in ihet verschiet lig gende feestelijkheden 'bij het huwe lijk van prinses Margriet. Het bestuur igin'g hierna over tot de voorlopige vaststelling van het feestprogramma op 5 mei. Een pro gramma dat geheel afwijkt van de feestelijkheden zoals die in voor gaande jaren plaats hadden. Het wordt een dag waar iedereen aan mee kan doen. „Eén. tegen allen", hot spel dat reeds enige steden op zijn kop zette, zal nu in Haamstede waar moeten maken wat ervan verwacht wordt. Met 'medewerking van de ge hele burgerij moet dit feest slagen. Er zijn zeer originele vragen die door één persoon, de zg. „eenzame man", samengesteld en aan de deel nemers bekend gemaakt zullen wor den. Voor de funktie van de „één" is aangezocht de 'heer L. Leeuwe. Natuurlijk staat achter dit spel dc gehele Oranjevereniging. Diverse verenigingen zullen verder worden gevraagd om 'hun medewerking te verlenen. Ook de feestelijkheden voor de kinderen wijken af in vergelijking met vroeger. „Anders dan anders" heet het programma en we kunnen er verder niets van verklappen. Des morgens om 9 uur is er een aubade voor het gemeentehuis in Haamstede. Om 10 uur 'kinderspel. Des middags van 2 uur tot 4 uur „Eén tegen allen". Des avonds om ongeveer 7.30 uur muzikale rond wandeling door de Kon. Harmonie „Witte van Haemstede", die ook aan de aubade haar gewaardeerde mede werking verleent. Tot slot hoogst waarschijnlijk in de R.T.M.-garage, de bekende kluoht door de toneel groep van Volksonderwijs, gevolgd door een gezellig muziekje. Ingezonden mededeling dient heel de huid Zeilscliool te Bruinisse BRUINISSE, 31-3. De heer D. L. Schaap, die door de huur van een gedeelte van het woonoord kamp Stoofpolder, zyn zeilschool (hans kan gaan beginnen heeht voor het eerst gevaren met 45 instructeurs, die in het komende seizoen voor korter of langer tyd instructies zullen geven aan de leerlingen in het zeilen die zich komen aanmelden. De overschakeling van de Nieuw- koopse Plassen naar de Grevelingen vergt wel enig aanpassingsvermogen, maar deze eigenschap bleken de in structeurs wel te bezitten en men was enthousiast over de mogelijkhe den die do Grevelingen bleek le bie den. De eerste cliënten kwamen reeds zich melden. Aanvankelijk wordt nog slechts met twee boten gevaren, die hun basis hebben in de werkha- ven (noord) van de Grevelingensluis. In het hoogseizoen hoopt de heer Schaap met twaalf boten te kunnen varen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5