i D Zware luchtaanvallen op Noord Vietnamese radar-installaties Onderzoek tegen Ku Klux Klan Spaans vliegtuig in zee gestort, 51 doden GIVE A MAN A LUCKY KLEUREN DOEN VEEL Het demissionaire kabinet DOE WAT MET KLEUR Derde deel van bevolking draagt de lasten De aardgasreserve MEUBELSHOW TUINMAN ZOON Oudewater gaat feest vieren i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1 april 1965 121ste jaargang Nr. 19761 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 RÉDAK1IE EN ADMINISTRATIE: lannewekken II, Zierikzee, poslbus 1, tel. Ü1110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Eerste prijs landelijke kookivedstrijd te Haamstede De strijd in Zuid-Vietnam SAIGON, 31-3. Zes plaatsen langs de Nocrdvittnamese kust waar ra darinstallaties zijn gevestigd, hebben zware luchtaanvallen te verduren gehad van ruim honderd Ameri kaanse en Zuidvietnamese vliegtui gen. Het was de omvangrijkste luchtaanval die tot dusver op Noord- Vietnam was uitgevoerd. Militaire leiders in Saigon zeiden dat de acties al dagen tevcren waren voorbereid en niet konden worden beschouwd als een repressaille voor de aanval van de Vietcong op de Amerikaanse ambassade in Saigon. Een Amerikaans toestel werd bo ven Noordvietnamees gebied neer geschoten, maar de piloot kwam in zee terecht en werd door een hef- schroefvliegtuig opgepikt. Volgens het Chinese persbureau Nieuw China zijn gisteren tenminste twaalf Ame rikaanse toestellen neergeschoten. Bij het zoeken naar de in zee ge sprongen vlieger ontdekte een hef- schroefvliegtuig een Amerikaanse vlieger, die deel uitmaakte van de bemanning van het vliegdekschip Coral Sea van de Amerikaanse ze vende vloot, wiens toestel op 29 maart was neergeschoten. Hij had twee dagen op zee rondgedobberd en was licht gewond. Sterke afweer Bij hun pogingen om een basis van de Vietcong te verwoesten, 55 kilometer ten zuiden van de Ameri kaanse basis Danang. zijn de Ameri kanen en de Zuidvietnamezen giste- WASHINGTON, 31-3. De congres commissie voor on-Amerikaanse ac tiviteiten heeft zich uitgesproken voor een onderzoek naar de activi teiten van de Ku Klux Klan. Het democratische congreslid Ed- Win Willis (Louisiana) verklaarde, dat een voorlopig onderzoek door de commissie nad aangetoond, dat ,,door zeer geheime gfoepen binnen de klans schokkende misdaden worden bedreven". Er zal ook een voorlopig onder zoek worden ingesteld tegen de orga nisatie der „zwarte moslims", tegen de Amerikaanse nazi-partij en tegen de „mmute-men", een andere extre mistische beweging. ren op zeer zware tegenstand gesto ten. Van de 25 hefschroefvliegtuigen die de Amerikanen hadden ingezet om Zuidvietnamese troepen naar het toneel van de strijd te vervoeren, werden er drie neergeschoten. De 22 andere werden beschadigd, som mige zeer zwaar. Volgens een Ame rikaanse piloot stonden de rebellen schouder aan schouder bij het ter rein waar de helikopters moesten landenzij bleven tot het laatste ogenblik vuren. Tientallen Zuidviet namese soldaten sneuvelden toen zij bij de landing uit de hefschroefvlieg tuigen sprongen. De actie kostte ook twee Amerikaanse officieren het le ven Het vraagstuk georganiseerden-ongeorganiseerden DEN HAAG, 31-3. Het vraagstuk georganiseerden - ongeorganiseerden, dat in het bestuur van de Stichting van de Arbeid aan de orde is ge weest, is niet opgelost. Dat bleek al toen woensdagmiddag om kwart over vijf (drie kwartier later dan was verwacht) de werkge versrepresentanten in het bestuur der Stichting zonder de werkgevers- MADRID, 31-3. - Bij Tanger is woensdagochtend een Convair van de Spaanse luchtvaartmaatschappij „Iberia" verongelukt, waarbij van de 54 inzittenden 51 personen om het leven zijn gekomen. Drie zwaarge wonde overlevenden konden dooreen vissersvaartuig uit zee worden opge pikt. De oorzaak van het ongeluk schijnt de dichte mist te zijn geweest, die woensdag boven de Straat van Gi braltar hing. Het vliegtuig was ge charterd door een Zweeds reisbureau en voorzover hekend waren allo pas sagiers Zweden. V.S.-ambassadeur in Zuid-Vietnam blijft WASHINGTON, 1-4. Maxwell Taylor, de Amerikaanse ambassa deur dn Züid-Vietnam, heeft woens dagavond verklaard 'dat (hij niet van plan is af te treden. Ondervraagd door journalisten toen hij het Witte Huis verliet na een gesprek van een uur met presi dent Johnson, zei Taylor ook, dat er geen bijzondere represailles tegen Noord-Vietnam zullen worden geno men wegens de aanslag op de Ame rikaanse ambassade in Saigon Ingezonden mededeling Trouwen in bejaardenhuis VRIES, 31-3. In Vries (Dr.) zijn in de afgelopen tien jaren trouwlustige paartjes in de echt verbonden in het weinig sfeervolle clubgebouw van de plaatselijke sportstichting, om dat men niet over een beter onderkomen beschikte, dat als trouwzaal kon worden ge bruikt. Vanaf heden behoeven paartjes niet meer de „zware gang" naar het clubhuis te maken; zij kunnen voor de hu welijkssluiting voortaan in het bejaardenhuis „Kornoeljehof" terecht. De directrice van dit tehuis heeft de recreatiezolder hiervoor beschikbaar gesteld, zonder daarvoor betaling te verlangen. De gemeenteraad, die op dezelfde zolder de maandelijkse vergadering houdt, tot het moment dat hel. aemeentehuis in aanbouw ge reed is, heeft het voorstel graag aanvaard, in het raads voorstel deelden b. en w. mee dat de bewoners van hel. be jaardenhuis volgens de direc trice de huwelijkssluitingen als een welkome afwisseling beschouwen. De Hem-spoorwegtmmel AMSTERDAM, 31-3. In 1967 wordt zo heeft het Rij'k toegezegd, begon nen met de bouw van de Hemspoor- wegtunnel. De verwachting is dat deze omstreeks 1972 'gereed zal zijn. Dit heeft de Amsterdamse wethou der drs. J. M. den Uyl meegedeeld tijdens de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad. Bootsman omgekomen ROTTERDAM, 31-3. De 27-jarige bootsman-havenarbeider J. A. Phaff uit Rottendam ds aan boord van het Duitse m.s. „Hei'delberg" dat dn de Waalhaven ligt, in één der ruimen getroffen 'door een overkomende hijs balen met klei, die met een elektri-. sdhe walkraan uit ihet schip werden 'gelost. De bootsman moest ernstig ge wond aan het hoofd naar het Dijk- zigt ziekenhuis worden vervoerd, waar bij aankomst bleek 'dat hij was overleden. EERSTE KAMER DEN HAAG, 31-3. Zowel minister drs. P. J. Bcgaers (volkshuisvesting) en de vice-minister-president, mr, B. W. Biesheuvel, hebben woorden van lof te incasseren gekregen over het door hen gevoerde beleid. Dit geschiedde bij de behandeling in de Eerste Kamer van' de begrotin gen 1965 van respectievelijk het de partement van volkshuisvesting en bouwnijverheid en van de begroting van het kabinet van de vice-minis ter-president. Minister Biesheuvel toonde zich zeer dankbaar voor de woorden <^an waardering, uitgesproken - zoajs hij zei de - bij het scheiden de markt. Die waardering, zo vervolg de de (demissionaire) bewindsman, deed hem afvragen waarom het ka- binet-Marijnen eigenlijk weg gaat. Bij de debatten in de senaat was het de C.H.-afgevaardigde van Hulst, die mede uiting gaf aan zijn waar dering voor het beleid van minister Biesheuvel. Hij sprak zich uit voor de terugkeer van de bewindsman, „mits hij zich in het komend kabinet gesterkt zou mogen weten door twee C.H.U.-collega's". Veerboten te Zijpe hebben last van de stroom ZIJPE, 31-3. Er staat de laatste dagen bij eb in ihet Zijpe een zo sterke stroom dat 'de veerboten van de R.T.M. daar last van ondervinden. Maandagavond wilde 'het s.'s. Schelde van de R.T.M., de tram- wegjhaver. te Anna Jacobapolder in varen. om daar enkele auto's van directieleden van deze maatschappij aan land te zetten, 'die met deze boot waren meegekomen uit Rotterdam. De „Schelde" was gecharterd voor een pleziertocht. De invaarmanoeu- vre mislukte, want het schip kwan> op rlo z.w. 'havkop terecht, op de daar liggende grote stenen en bleef zitten. Dit 'gebeurde ongeveer 20 uur om 24 uur kwam het schip weer vlot. Of ihet beschadigd werd is niet békend. Droeve herinnering aan Slnirpville afgevaardigden een persconferentie begonnen. De werkgeversvoorzitter van het bestuur der Stichting, ir. J. Bosma, deelde mede dat de zaak van geor- ganiseerden en ongeorganiseerden erg in de belangstelling staat, In be drijfstakken is bij onderhandelingen van deze belangstelling van werkne mers voor dit vraagstuk gebleken. Daarbij is van werienemerszijde veel al gevraagd, zo niet geëist, de geor ganiseerde werknemers te bevoorde len boven degenen die geen lid van de vakbeweging zijn. Het vraagstuk, aldus de 'heer Bos ma, is al vaak aan die orde geweest in besprekingen. Ingezonden mededeling De woningnood UTRECHT, 31-3. Een derde van de Nederlandse bevolking draagt de woningnood, want alleen het addi- tlciiele aanbod wordt verdeeld. Wie zit blijft zitten, waardoor in feite de mensen die voor 1043 een woning hadden geen nadeel van de woning nood ondervinden. Deze visie op de woningnood gaf be Groninger hoogleraar in de eco nomie, prof. dr. F. Hartog, die het woerd voerde in een forum over wo ningbouw en bouwbeleid van het rechtsfilosofisch dispuut ,,Tusculum" van de roomskatholieke studenten vereniging „Veritas" in Utrecht. Prof. Hartog meent een eerlijke ver deling van beschikbare woonruim ten te kunnen bereiken door hante ring van het prijs-meohanisme. Als een huurcontract afloopt, geef dan de vrije concurrentie maar eens een kans, zo redeneerde prof. Hartog. Hij beseft dat daardoor spanningen zul len optreden, maar dat hindert zijns inziens niet. Prof. Hartog vindt ook dat de woonruimte niet efficiënt wordt verdeeld. De mensen die voor de oorlog vanwege hun gezinssamen stelling grote huizen bewoonden, wonen daar nu nog, hoewel hun ge zinnen klein zijn geworden. Ook was spreker gekant tegen de huurbeheer- sing waardoor de overheid zijns in ziens het zicht op de behoefte kwijt raakte. De verdeling van het wo ningcontingent is volgens prof. Har tog een politieke zaak geworden .De DEN HAAG, 31-3. De bewezen aardgasreserve in de concessie Gro ningen 'bedraagt 1106 miljard m;;., de waarschijnlijke reserve 407,5 miljard m;!. en de mogelijke reserve 4,8 mil jard m:l„ zo heeft de directeur van ge geolo^isdhe dienst in een rapport aan de minister van economische zaken meegedeeld. De minister'heeft bij de mondelinge beraadslaging in de Tweede Kamer over de begroting 1965 van economische zaken toege zegd deze dienst een rapport te vra gen over de aardgasreserves. De gealogisdhe dienst geeft de vol gende cijfers voor de niet in conces sie 'gegeven 'gebieder, in Friesland, Drente en Noord-Holland: bewezen voorraad 38,25 miljard m:!., waar schijnlijke voorraad 34,5 miljard, en mogelijke voorraad 56 miljard. Ingezonden mededeling Dinsdagavond 'kwamen 'de veerbo ten „Zijpe" en „Krammer" eveneens door de sterke stroom 'in Ihet nauw. De kapiteins aahtten bet niet ver antwoord met de veerponten de ha ven te Anna Jacobapolder in te va ren, teneinde niet in dezelfde situ atie als de „Schelde" 'de vorige dag te geraken. De diensten werden dan ook enkele vaarten gestaakt. In beide gevallen, maandag toen bij enkele mensen van de „Schelde" afhaalde en dinsdag toen hij moest invallen om passagiers die wilden worden overgezet, tc hulp 'kwam, was het de firma Maas die uitkomst bracht. Hieruit blijkt opnieuw dat de veerdienst van Maas op Zijpe toch eigenlijk niet kan worden ge mist. Grote op 7, 8, 9 en 10 april ir „Concordia" Vry entree Woninginrichters Mol 19 - Zierikzee Woningwetbouwi wordt gebruikt om de particuliere bouw terug te drin gen, terwijl de huren niet meer cor responderen met het woongerief maar met het bouwjaar. Met de Bo- gaerswoningen wordt een schijnbe- sparing bereikt, want het worden de krotten van over 10 a 15 jaar. Prijsbeheersing van onroerende goe deren achtte spreker,overbodig,..ajs de overheid er maar voor zorgt dat" de oorzaak van de oplopende prijzen wordt weggenomen. Dat is volgens prof. Hartog „het buiten proporties uitdijen van de Woningwetbouw", wiaardoor schaarste ontstaat. Spreker gelooft voorts dat de produktie in de woningbouw kan worden ver hoogd met een beter loonsysteem en inschakeling van meer buitenlandse arbeiders. OUDEWATER, 31-3. Oudewater gaat een week lang, van 3 tot 11 september, feestvieren, omdat het 760 jaar geleden stadsrechten kreeg. Alle inwoners zullen gedurende die week de kledij van 1265 dragen, terwijl ook de straatverlichting aan de historische sfeer zal worden aan gepast. Een afvaardiging van 50 in woners zal in historische kledij deel nemen aan het défilé op Soestdijk op 30 april. Verder zal tij'dens de feest week de „pater -ansen-affaire" weer aan de vergetelheid worden ontrukt, een practical-joke van twee Philips-di- recteuren, 'de 'heer de Jong en Nu- man. die de toenmalige burgemeester van Oudewater uit alle delen der Wereld ansichtkaarten stuurden met als afzender „pater Jansen". De bur gemeester, die door de korte zin op elke kaart zelfs aan spionnage dacht, schakelde de binnenlandse veilig heidsdienst in voor de oplossing van het „geheim". Die oplossing kwam er tenslotte door toedoen van de journalist C. Enkelaar. Voedsel voor de vrede WASHINGTON, 1-4. Honderd miljoen personen, waaronder 70 mil joen kinderen, hebben in 1964 pro fijt gehad van (het programma „Voedsel voor de vrede", dat boven dien de Amerikaanse 'betalingsbalans heeft, verbeterd, zo heeft .president Johnson woensdag in een rapport aan het congres verklaard. De ver koop van Amerikaanse lan'dbouw- produkten tegen buitenlandse devie zen heeft in 1964 een recordcijfer be reikt va nl,2 miljard dollar, de ove rige verkopen van Amerikaanse land'bouwprodukten heliepen 4,6 miljard dollar, aldus het rapport. Jongens beschoten met bnks GORINCHEM, 31-3. Drie leerlin gen van de öhr. ulo-school aan de Boerenstraat te Gorinchem zijn met een buks beschoten. Een van ben. dv 13-jarige Bert de Gelder, kreeg een kogeltje in de bovenlip en moest zich onder doktersbehandeling stel len. Ben andere scholier kreeg een schampsdhot, terwijl bij de derde jongen de portemonnaie in zijin broekzak erger voorkwam. De dader, d'e 21-jarige V. uit Gorinchem, die in do buurt van de sdhool woont, bad vanuit hel dakraam geschoten. In dc dakgoot vond de politic later do buks en twee dozen kogeltjes. Dit is een tot nu toe ongepubliceerde foto van de begrafenis van de slacht offers van het bloedbad van Sharp- ville in Zuid-Afrika. Op 21 maart 1960 vuurden Zuid-Afrikaanse poli- tie-agenten op een menigte ongewa pende kleurlingen, die demonstreer den legen de rassenwet. Hierbij werden 69 personen gedood, en 130 mensen gewond. Onder de doden waren 31 vrouwen en 19 kinderen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's *i' 't <- X Door inspanning komen wer ken tot stand, niet door wensen Droog weer Verwachting tot vrijdagavond: Droog en zonnig weer, maar in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist of laaghangende bewol king; zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen; vannacht tem peratuur om het vriespunt, morgen iets hogere temperaturen dan van daag. 2 april. Zon op 6.13. onder 19.15. Maan op 6.52, onder 19.50. Nieuwe maan: 2 april te 1.21. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 2 april 3.47 v.m. 16.14 n.m. BROUWERSHAVEN 2 april 3.28 v.m. 15.43 n.m. Springtij: 4 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Het centrum van het hoge- drukgebied op de Noordzee, dat het weer in onze omgeving beheerst, trekt langzaam in de richting van ens land. Rondom het hogedrukge- bied bewegen storingen van kleine omvang, die vrijwel geen invloed op het weer in onze streken uitoefenen. In de afgelopen nacht ontstond in vrijwel het gehele land mist of laag hangende 'bewolking, die vanochtend echter aan oplossing onderhevig was. In de komende nadht kan er tenge volge van een sterke temperatuur daling tot om het vriespunt opnieuw mist of lage bewolking ontstaan, maar deze zal overdag vrijwel over al weer verdwijnen, waarna op zon nig weer 'kan worden gerekend. De temperatuur zal morgen in het alge-, meen tot iets hogere waarden oplo pen dan vandaag. De plaatselijke autoriteiten van Camden in Alabama hebben rook- granaten naar een groep van onge veer 125 jeugdige demonstranten voor gelijke burgerrechten gewor pen. d'ie de gemeente binnentrokken zonder dat zij een vergunning voor een optocht hadden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1