MR. CALS BRACHT H.M. DE KONINGIN VERSLAG UIT Spionageschandaal in Engeland? Aardbeving in Chili Israëlische premier over vredeskansen China belooft militaire steun aan Zuid-Vietnam Daders van moord in arrest gesteld Russische raketten op Cyprus? F ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 29 maart 1965 121ste jaargang Nr. 19759 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jonnewekken II, Ziertkzee, poslbus J, tel. UJ110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Eerste kievitseieren op Schoiiwen-Diiivehnnl De kaliinetsformatie Muziek uil stopcontact iWÜÜI DEN HAAG, 28-3. Formateur mr. J. M. L. Th. Cats heeft z(jn tussen tijds rapport uitgebracht en 1I.M. de Koningin op de hoogte gesteld van de bereikte overeenkomst ten aan zien van het radio- en teievisiebeleid, alsmede van zijn plannen voor de komende dagen. Dit is zondagavond, na de terugkeer van de heer Cals uit Lech, in Den Haag meegedeeld. Mr. Cals vertrok zaterdagochtend vanal' het vliegveld Ypenburg en vlbcg met de regerings-Friendship, bestuurd door luchtmacht-officieren, rechtstreeks naar Zürich. Vandaar vertrok mr. Cals om ongeveer 11.30 uur naar het Oostenrijkse Bludenz, waar hij om ongeveer 13.45 uur arri veerde. In de „prachtig gelegen" ambtswo ning van de bezirkshauptmann, dr. Liigle, had de heer Cals een gesprek met Koningin Juliana, die ter plaat se om ongeveer 14.15 uur arriveerde. Het onderhoud duurde ruim drie uren en was om 17.30 uur beëindigd. Zaterdagavond keerde mr. Cals te rug naar Zürich, waar hij de nacht heeft doorgebracht. Zondag vloog de formateur terug naar Ypenburg, Waar hij om 16.30 uur landde. De koningin was bij haar bezoek aan Bludenz. vergezeld van de secre taris bij het kabinet der koningin, mej. mr. F. M. de Graaff en dooi de heer C. Sesink, hoofd van de vei ligheidsdienst van het koninklijk huis. Nadat de formateur zaterdagmid dag in Bludenz de koningin tussen tijds verslag had uitgebracht, reed hij per auto naar Zwitserland. Een vlotte Oostenrijkse douanier, die via jie radio blijkbaar al iets over de ontmoeting tussen de koningin en mr. Cals had gehooid, „leverde" de Nederlandse kabinetsformateur aan de grens snel over aan zijn Zwit serse collega. Auto doorzocht De Zwitser maakte een wat plicht matige indruk. Hij vroeg naar mr.. Cals' papieren en toen hij zag dat de formateur over een doodgewoon pas poort beschikte, wilde hij weten wat de Nederlander zoal uit Oostenrijk had meegebracht. „Alleen wat pa perassen en kranten", luidde het ant-. woord. Het gevolg was dat de hele auto van mr. Cals werd doorzocht en dat alle koffers en t assen werden opengemaakt en bekeken. Alles was in orde. Het uit 1734 daterende slot ligt niet ver van het wintersportcentrum Lech, waar de koningin haar vakan tie doorbrengt. De vorstin zal als ge volg van haar val nog enkelé weken in het gips moeten Jopen. Hoe gaat het met de arbeidsmarkt in de toekomst? Nazi's wilden in 1945 aardbeving veroorzaken PRAAG, 27-3. Duitsland is in de slotfase ven de laatste wereldoorlog, van plan geweest kunstmatig een aardbeving te veroorzaken en grote gebieden van Engeland en noord- Frankrijk onder water te zetten. Dit plan zou volgens het Tsjechi sche persbureau Cetekr vervat zijn geweest in nazi-docunjenten die men in de zomer van het vorig jaar in een meer in het zuiden van Bohe- men heeft gevonden. Jodenmoordenaar veroordeeld GRAZ Oostenrijk!27-3. De recht bank van Graz, in Oostenrijk, 'heeft de voormalige onderbevelhebber van de S.S. in de Poolse sta'd Tannopol Friedrich Lex, die later ook S.S.-lei der in Lemberg is geweest, tot vijf tien jaar verzwaarde kerkerstraf veroordeeld. De thans 63-jarige Lex heeft enige tienduizenden Joden ter dood laten brengen. Voorts heeft hij zelf der tien Joden vermoord. Hij is verder beschuldigd van het samenstellen van Joden transporten, diie naar 'het Poolse concentratie kamp Belzec werden overgebracht. Lex 'heeft hoger beroep aangete kend. LONDEN, 27-3. Volgens de Daily Telegraph is er in Engeland weer een spionageschandaal ontdekt. Het zou als hoofdpersoon hebben een hoog geplaatste functionaris in overheids dienst die vroeger bekend stond om zijn pro-nazistische sympathieën en die, na de oorlog, geheime gegevens aan de Sowjet-Unie zou hebben ver kocht. De man zou verscheidene veroor delingen achter de rug hebben doch ondanks dit verleden toch als RAF- officier gediend hebben tijdens de tweede wereldoorlog. Op grond van zijn staat van dienst zou hij een ho ge functie op een der ministeries hebben gekregen. Zijn identiteit wordt in de Daily Telegraph niet onthuld. APELDOORN, 27-3. In een cause rie over perspectief van de arbeids markt in ons land heeft pref. dr. F. Hartog, hoogleraar aan dc rijksuni versiteit le Groningen, op de lande lijke ledenvergadering van de con tactgroep van werkgevers in de me taalnijverheid zich o.m. afgevraagd bi het mei de industrie niet langza merhand zal gaan zoals het met de landbouw is gegaan wat de beroeps bevolking betreft. In I960 was in Nederland veertig procent der beroepsbevolking werk zaam in de industrie, tien procent in de landbouw en de rest, (de helft dus) in de sfeer van de dienstensec tor Legt men daarnaast de cijfers der V.S. over 1964 (en houdt men er dan rekening mee dat de ontwikke ling daar over een aantal jaren ge woonlijk in west-Europa ook aan de dag treedt), dan blijkt dat de indus trie daar nog maar voor een derde Russische raketten naar Noord-Vietnam WASHINGTON, 27-3. Vclsens communistische diplomaten in Was hington worden moderne Russische luchtafweerrakfctten aan Nocrtl- Vielnam geleverd om dit land ie helpen bij de verdediging van be langrijke centra, zoals Hanoi en Hai phong. Scwjef-personeel begeleidt de raketten. De diplomaten legden de nadruk op de ernst van de door de Sowjet- Unie genomen maatregel. Zouden Amerikaanse vliegtuigen de raketin stallaties aanvallen, zo verklaarden zij, dan zou Sowjet-personeel on vermijdelijk daarbij betrokken zijn. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van defensie zei vrijdag dat de V.S. tot dusver geen bewijzen hebben voor levering van Russische luchtafweerraketten aan Noord-Vietnam. Hij verklaarde dat de V.S. communistische leveranties aan Noord-Vietnam goed controleren en dat zij tot dusver geen rakelten hebben ontdekt. Vice-president Hubert Humphrey 'heeft op een vergadering van week bladuitgevers 'gezegd dat de Ameri kaanse vakantiegangers meer geld in eigen land moeten besteden. beslag legt op de beroepsbevolking, de landbouw voor ongeveer zes pro cent en de dienstensector voor bijna tweederde. Die zes procent van de in de V.S. in de landbouw werkzame beroepsbevolking kan de gehele be volking van de V.S. voeden, kan voorraden aanleggen en exporteren. Uit de cijfers over 1964 van de V.S. blijkt ook dat de werkloosheid zich hardnekkig handhaaft op vijf pro cent, circa drie miljoen werklozen. Prof. Hartog gelooft niet dat het perspectief wat die werkloosheid aangaat voor ons land zo zal zijn. Er is. omdat Nederland zich, door het zich ontzeggen van andere be hoeften, op sommige gebieden een achterstand heeft moeten laten wel gevallen, nog werk voor jaren. Behalve de cembalo (recht'), spinet en clavichord verheugt zich thans de nieuwe instrumentenfamilie van de elektronische en mechanisch-elek- tronische muziekinstrumenten in een grote populariteit. Bij de hier afge beeld „Symphonic" (links) met vier octaven en drie koren wordt de toon gevormd door een transistor generator. De elektrische impulsen worden door een versterker geleid en met behulp van luidsprekers, die in het instrument ingebourod zijn, in acoestische golven omgezet en uit gezonden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Vroep op en croeg naar bed .j. Is een gezonde wet. SANTIAGO, 28-3. Midden-Chili is zendtg door een aardbeving getrof fen. Volgens de tot dusver ontvan gen berichten zijn tien mensen om het leven gekomen en werden er 200 gewond. Het dorp LlaK'ay weid grotendeels verwoest. Hieo- vielen vijf deden en 60 gewonden. Het grootste deel van d'e 'hui2en in San Fel'ipe is ook ver loren gegaan. In de paniek die in de hoofdstad Santiago uitbrak, liet een persoon het leven. 130 'km. ten noorden van de ihojofd- stad stortte een mijn gedeeltelijk in. Tien arbeiders raakten ingesloten. De beving duurde bijna an'derihal- ve minuut en 'had een intensiteit van 7 a 9 volgens 'de schaal van Richter. LONDEN, 27-3. De Israëlische eer ste minister Levi Esjkcl heeft na (wee dagen van druk overleg met Britse ministers, in Londen een persconferentie gehouden. „Zolang president Nasser van Egypte bijna onbeperkte toegang heeft tot de Sowjet-Russische arsena len, kan men niet zeggen wanneer er een blijvende vrede in het midden oosten kan werden gevestigd", aldus Es j kol. In antwoord op de vraag hoe Is raël er, met het oog op de grotere getalssterkte der samenwerkende Arabische legers, in geval van open lijke vijandelijkheden voor zal staan antwoordde Esjkol: „De kracht van Irsraël ligt niet slechts in zijn wa pens, maar ook in het moreel van ons volk. dat veel hoger is dan dal der Arabieren. Want wanneer het ooit zover zou komen, weten de Is- PEKING, 28-3. Maarschalk Tsjen Ji, de Chinese minister van buiten landse zaken, zegt in een brief aan de regering van Noord-Vietnam, dat China bereid is manschappen en oorlogsmateriaal naar Zuid-Vietnam te zenden, aldus het Chinese pers bureau Nieuw China. DE RASSENSTRIJD BIRMINGHAM (Alabama), 27-3. De vier Ku Klux Klan-leden die vrijdag door de F.B.I. zijn gearres teerd in verband met de moord op de blanke mevrouw Viola Luizzo na afloop van de mars voor rasgelyk- heid z(jn vrijdagavond in Birming ham gevangen gezet. Hun borgtocht werd bepaald op 50.000 dollar per persoon. Onderzoek naar verhouding politie-burgerij ARNHEM, 27-3. Om een inzicht (c krijgen in de verhouding tussen bur gerij en politie, heeft het psycholo gisch instituut van de Rocms-katho- lieke universiteit te Nijmegen, op verzoek van de hoofd-commissaris van politie Ie Arnhem een onder zoek in gesteld in Arnhem. Voor zo ver bekend In ons land het eerste wetenschappelijke onderzoek cp dit terrein. Ruim duizend bekeuringen zijn bij dit onderzoek, dat vier maanden duurde, onder de loep genomen. Het gevoel van onbehagen dat nog wel eens bij de bekeuringen optrad wordt toegeschreven aan een con frontatie in het openbaar met zijn^ eigen tekortkomingen, en ook aan* de formele behandeling van de over treding door de politieman. In ge vallen dat een agent minder juist optrad, kwam dit vaak als reactie op onbeleefde opmerkingen van de verbaliseerde. Vaak waren het de jongere overtreders die moeilijkhe den veroorzaakten. Wanneer een politie-ambtenaar zich tijdens het opmaken van een proces-verbaal met de omstanders bemoeide, bleek dat een bron van moeilijkheden te vormen omdat de bckeurder er zich dat uitdrukkelijk van bewust was, dat anderen naar hem keken. Bovendien wordt hij daardoor gedwongen langer dan no dig is in een voor hem pijnlijke si tuatie te blijven. De minder prettige verhouding tussen verbalisant en verbaliseerde kan worden vermeden, wanneer de zakelijke sfeer zo veel mogelijk wordt bevorderd, aldus het rapport. De advocaat van de gearresteer den noemde deze borgtocht, die werd vastgesteld door de fedeale commis saris Charlton exorbitant hoog. Op 15 april zullen de mannen in staat van beschuldiging worden gesteld. Zij kunnen worden bestraft met ten hoogste tien jaar gevangenisstraf en een boete van 5.000 dollar. De moordaanslag heeft de leiders van de beweging voor rasgelijkheid diep geschokt. Zij kondigden nieuwe protestbetogingen aan. Het stoffelijk overschot van mevr. Luizzo is vrijdag per vliegtuig van Selma naar Detroit overgebracht. De begrafenis zal op verzoek van ae echtgenoot ven het slachtoffer in stilte plaats vinden. Drie van de vier gearresteerde le den van de Ku Klux Klan slaagden er binnen enkele uren in de borg tocht van 50.000 dollar hijeen te krij gen. Zij zijn op vrije voeten gesteld. Ex-koning Faroek zal in Egypte worden begraven, zo meldt het Egyp tische blad Al Ahram. De regering in Cairo heeft een desbetreffend ver zoek van de familie van de overle dene ingewilligd en de Egyptische ambassade in Rome instructies ge geven inzake de overbrenging van het stoffelijk overschot. „China zal al het mogelijke doen om aan het heldhaftige volk van Zuid-Vietnam alle hulp te geven die het nodig heeft. Gok wapens en oor logsmateriaal en het is eveneens be reid manschappen te zenden om zij aan zij met de Zuid-Vietnamezen te strijden als dezen daartoe de wens le kennen geven", aldus de minister. Hij heeft dit gezegd in zijn ant woord op een brief van de Noord- Vietnamese minister van buitenland se zaken van 22 maart, waarin deze het Amerikaanse optreden in Viet nam laakt en als zijn mening te kennen geeft, dat de voorzitters van de Geneefse conferentie van 1954 over Indo-China pogingen moeten doen om de vrede in Zuidoost Azië te herstellen. Dochter van koning George V over leden raëliers waarvoor zij vechten". Hij voegde hieraan toe: „Israël be geert vurig een werkelijke vrede. Wij hebben dit in de afgelopen ze ventien jaar reeds verscheidene ma len gezegd en wij zijn optimisten. Wij zullen hierin niet aflaten". Esjkol zei ook: „Wij stellen geen belang in oorlog. Wij zijn er zelfs niet op uit een oorlog te winnen. Wij streven er slechts naar het oorlogs gevaar uit te schakelen". ATHENE, 28-3. Enkele luchtaf weerraketten van Russische makelij zijn aan Cyprus geleverd en reeds op het eiland geïnstalleerd, zo werd zondag van gewoonlijk goedin'ge- liohte zijde in Athene vernomen. Meer voor Cyprus 'bestemde raketten liggen nog in een ander land opge slagen. Het was volgens deze bron ook niet waar dat de Verenigde Sta ten op Griekenland druk hadden ge oefend om te zorgen dat d'e regering- Ma karlos dex-gelij'ke raketten niet zou aannemen. „Cyprus is herhaal delijk met luchtaanvallen en invasie bedreigd. Niemand 'kan de verant woording op zich nemen de rege ring van dit land te adviseren haar strijdkraohten een wapen- te onthou den dat de defensie kan verstevi gen", zo werd van cleze zijde ver klaard. In kringen, van het Amerikaanse ministerie van 'buitenlandse zaken was zaterdag gezegd dat de Ameri kaanse regering geen enkele reden had om aan te nemen dat er reeds Sowjetraketten op Cyprus zijn geïn stalleerd. Een Dakota van de „Pakistan In ternational Airlines" met 22 inzit tenden, 'is 'boven een 'bergachtig ge bied van noordwest-Pa'kistan om laag 'gestort. Alle inzittenden. 18 pas sagiers en 4 bemanningsleden, zijn om het leven gekomen. De abonné's buiten Sehouwen-Duiveland die zich 25 cenl incassokosten willen bespax-en, kunnen het abonnementsgeld ct f 5,46 voor het tweede kwartaal 1965 stor ten op onze posti-ekening nr. 1 3 7 G 7 7. De administratie In verband met een EXTRA- UITGAVE op a.s. woensdag J 31 maart, zal de Zierikzeesche Nieuwsbode morgen, dinsdag 30 maart, niet worden uitgc- J geven. De directeur, i a In Iquitas aan de Amazone is de oudste man van Peru. Eduaxvdo Huancho Pizango, op 146-jai-ige leef tijd overleden. Hii laat een weduwe van 98 jaar na. Zij traden in 1883 in he(: huwelijk toen zij 27 en hij 65 jaar was. LEEDS, 28-3. Prinses Mary, de enige dochter van koning George V en 'koningin Max-y en een tante van kontogin Elisabeth, 'is jtondag, op de leeftijd van 67 jaar, in haar woning „Harewood House", nabij Leeds, in noord-oost Engeland, aan een hart aanval overleden. De prinses, die, als oudste doch Iet- van de Britse koning, sinds 33 jaar de titel van „Princess Royal" droeg, liep met 'haar kinderen en kleinkin deren in het park „Harewood Hou se" te wandelen, toen zij over dui zeligheid klaagde cn vex-volgens het bewustzijn verloor. Zij werd met spoed per auto naar haar woning overgebracht, doch zij was reeds overleden, toen de dokter daar aan kwam. De „Princess Royal" zou op 25 april 68 zijn geworden. HET WEEKOVERZICHT Zonnig en warm DE BILT. 29-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een kx-achtige 'hogedrukge- bied dat ook in 'de hogere luchtlagen aanwezig is verplaatste zich van za terdag op zondag naar de omgeving van Parijs en van zondag op maan dag naar Luxembuiig. Het weervcr- betei-de daardoor gedurende het weekeinde aanzienlijk. Gisteren wer den in het binnenland temperaturen van 14 tot 18 gx-aden Celsius be reikt. In 'de nacht van zondag op maandag daalde het kwik plaatse lijk tot het vriespunt en er ontstond op en'kele plaatsen sti-alingsmist. Ook het komende etmaal blijft het 'bijzonder fraai lenteweer. Het hoge- drukgebied verplaatst zich maar langzaam en zal morgen vex-moede- 'lijik boven midden-Ouitsland tex-echt komen. De tempex-atui-en kunnen dan bijna i-ecoi-dwaax-den bereiken do in deze tijd van het jaar in De Bilt 20 tot 23 graden bei-eiken. Verwachting tot dinsdagavond: Droog en zonnig weer; vannacht cn morgenochtend enkele lokale mist banken; weinig wind en ongeveer dezelfde middagtempera turen. 30 maart. Zon op 6.20. onder 19.10. Maan op 6.04, onder 16.04. 31 maart. Zon op 6.18. onder 19.12. Maan op 6.21, onder 17.18. Nieuwe maan: 2 apx-il te 1.21. HOOG W A TER ST AND EN ZIERIKZEE 30 maart 1.52 v.m. 31 maart 2.37 v.m. BROUWERSHAVEN 30 maai-t 1.43 v.m. 31 maart 2.25 v.m. Springtij: 4 apx-il. 14.23 n.m. 15.05 n.m. 14.02 n.m. 14.39 n.m.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1