NU LEVERBAAR VOOR f 5450 - DE NIEUWE SK0DA1000MB Onrust op en om onze aarde goed gekookt is ai half gewassen DE VIERDE DAG ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrüdag '26 maart 1965 Nr. 19758 m.lK DOOR HET WERELD Ingezonden mededeling Voor Cypriotisch doen is het al zo lang rustig gebleven op het eiland van Makarios dat de kwestie-Cyprus haast vergeten schijnt. Dat is dan ten onrechte, want de kwestie is er nog steeds en er zal toch eens een oplossing voor moeten komen. De veiligheidsraad heeft besloten de blauwhelmen er nog eens drie maanden te laten voorkomen dat het tot een bloedbad komt, maar daarbij klonk al vrij wat ongeduld. Al was het alleen maar omdat die interna tional etroepen ieder kwartaal een 25 miljoen gulden kosten en de V.N. zitten nu eenmaal niet zo dik in het geld. En wachten tot de zaak van zelf uoor elkaar komt heeft weinig zin: er zal iets moeten gebeuren. Dat ook de Cyprioten zelf ongeduldig worden, blijkt er al uit dat de laat ste tijd weer wat gevechten zijn ge leverd tussen de Turkse en Griekse eilanders. Makarios is een der slachtoffers - althans zo kan hij zich voelen - van het feit dat de assemblee haast niets kon uitvoeren omdat stemmingen vermeden moesten worden, in ver band met de contributiekwestie en het daaraan verbonden dispuut of de Sowjet-Unie en enige anderen nog wel stemrecht hadden .Toen de assemblee begon, kon hij enige hoop hebben dat daar een beslissing zou vallen in de voor hem gunstige zin: een republiek zonder voor de Turk se minderheid aparte rechten die de Griekse meerderheid al te effectief konden remmen. Rusland paait Turken Intussen heeft de U.S.S.R. in zijn streven om de vriendschap van de Turken te winnen, zich gesteld ach ter het verlangen van Ankara: een autonome staat voor de Turks-Cy prioten op een deel van het eiland (ongeveer een vijfde, in overeenstem ming met de getalsverhouding). Dat idee is gif voor Makarios en ook voor de Grieken, die eigenlijk nog het meest voor enosis (vereni ging met Griekenland) voelen, iets wat Makarios als tiveede keus des noods ook nog wel wil; waarschijn lijk niet zozeer uit overtuiging dan wel omdat er nu eenmaal nogal wat Grieks-Cyprioten zijn, die hun hart hebben verpand aan inlijving bij Griekenland. Dat denkbeeld op zijn beurt is volslagen onaanvaardbaar voor de Turken, die, vooral omdat hun achterban is versterkt met de communistische ivereld, bepaald niet van zins zijn zoiets te slikken. Er zijn dan ook al weer alarmtoestan den afgekondigd voor de Turkse luchtmacht. De impasse is dus nog bedenkelij ker geworden. En als er niets ge beurt groeit het gevaar dat de Grieks -Cyprioten - vooral fanatici als eno- sis-aanhanger generaal Grivas - het maar weer eens willen proberen uit te vechten. De wedloop In de race naar de ruimte behben de Russen alweer een voorsprong ge boekt. Juist voor het (al jaren tevo ren vastgestelde) vertrek van een Amerikaanse tweelingraket startten in Rusland twee kosmonauten die ook nog een extra stunt moesten icithalen: uitstappen onderweg en los van de aardse aantrekkingskracht allerlei opdrachten uitvoeren. Als we berichten uit Italiaanse bron mogen geloven, zijn er al zo'n 14 pioniers in de kosmos omgeko men. Ook Aleksjej Leonow en Pawel Beljajew zijn waarschijnlijk dicht bij een catastrofe geweest. Naar uit de Russische berichten valt op te maken bleek tegen het einde van de tocht de elektronische apparatuur die de terugkeer naar de aarde moest bewerkstelligen, defect en werd in een volgende omwenteling een ge- improviseerde landing gemaakt met handkracht. Een avontuur dat door koelbloedigheid van de twee man er niet op uitliep dat ze in de atmos feer verbrandden of teruggekaatst werden in het wereldruim, maar ilechts dat ze een duizend kilometer van hun landingsplaats toch nog be houden konden uitstappen. Zo heeft de wereld ervaren, dat met alles iets mis kan gaan. En zo lang het zelfs mogelijk is bij het trappenlopen het leven te verliezen, kan men niet vergen dat bij de ruim tevaart risico's volkomen zijn, uitge sloten. Als er eens een keer een ruimtevaarder vergaat, is dat nog geen teken dat het land dat hem uitzond maar wat aanbroddelt op dit gebied. Waar blijven V.S.? Toch prijken er op de lijst Ameri kaanse prestaties - bijvoorbeeld de sondes diep in de ruimte en het (Ranger)programma voor maanfoto's - ook zo het een en ander waaraan de Russen nog niet zijn toegekomen. Het voornaamste verschil lijkt op dit moment dat de Russen nog steeds de beschikking hebben over de ra ketten en een brandstof om zwaar dere capsules in een baan te bren gen en dat voordeel hebben uitgebuit door aanzienlijk meer praktische er varing met ruimtevaarders op te doen. En dat de Amerikanen vooral de elektronica beter beheersen, ge tuige de vele taken die de zenders en meetinrichtingen der Rangers en Marssonden niet alleen hebben uit gevoerd, maar ook hoe ze desnoods onder de vlucht op enorme afstan den nog te corrigeren en zelfs te re pareren waren. Gemeenschappelijke onderneming Een totaal andere kwestie is dat uit de uitlatingen zowel in de V.S. en de U.S.S.R. als direct betrokke nen, maar ook daarbuiten, weer blijkt dat de hele idee van een race naar de maan doordrongen is van een fervent nationalisme. President Kennedy heeft indertijd eens voorgesteld om van de verove ring van de maan een gemeenschap pelijke onderneming te maken, zodat het niet een Rus of een Amerikaan zou zijn die als eerste over onze na tuurlijke satelliet zou wandelen, maar zomaar een mens. Van Russi sche zijde is hierop welhaast niet gereageerd en bovendien hebben de V.S. ook niet bepaald veel drang achte hun uitnodiging gezet. Wat toch wel jammer is: een nationalis me dat zich voedt uit een waan dat het eigen land in alle opzichten beter is dan welk ander land. ook - en dat dreigt zich uit het wedstrijdelement van de ruimtevaart te ontwikkelen - is een geestesgesteldheid waar de wereld nog niet veel goeds aan te danken heeft gehad. De Gaulle sloeg mis Na de tweede ronde van de Fran se gemeenteraadsverkiezingen is duidelijk geworden dat de voornaam ste opzet der gaullisten niet is ge slaagd: de Fransen te laten getuigen van hun afkeer voor de oude poli tieke partijen aan wie zo scherp de schuld geweten wordt waarom het in de vierde republiek zoveel minder goed ging dan in de vijfde. De socia listen hebben zich niet laten dwin gen hun goede naam te verliezen door onder druk der omstandigheden samen te werken met de communis ten - behalve in een reeks Parijse voorsteden waar dat toch al regel was. En bovendien: de stemmen van de centrumpartijen zijn niet naar de gaullistische U.N.R. gegaan. Er is niet alleen tevoren gemani puleerd met de kieswet, maar de U. N.R. had bijna het monopolie van radio- en televisiepropaganda. De regering heeft er met klem op ge wezen dat het voor de gemeenten zeer nuttig zou zijn te stemmen zo als minister Frey dal aanbeval, waarbij zachtkens gerammeld werd met de te verwachten kredieten. Maar ondanks dat alles is er geen aardverschuiving geweest naar de U.N.R. Integendeel: het bleef door gaans bij het oude. Stellig maakt alleen de burge meester van Marseille, Defferre, ge zien de uitslagen in die stad, enige kans bij de hierna volgende presi dentsverkiezingen tegen de Gaulle's favoriet, die wel uit het rechtse kamp qerecruteerd zal worden, al is zelfs dat niet volslagen zeker. Maar voor het zover is, komen nog de par lementsverkiezingen aan de orde waarvoor de stemmingen van deze maartse zondagen min of meer een generale repetitie zijn geweest. En al is het altijd gevaarlijk in de Franse politiek te veel te voorspellen, de U. N.R. heeft tot dusver geen reden ge kregen om daarvan wel de grote zege te verwachten die nu uitbleef. Gas De Amerikanen hebben toegege ven, gas te hebben gebruikt tijdens een aanval in Vietnam. Maar zij CONSTRUCTA NEDERLAND. Breng uw eigen wasgoed mee voor een demonstratie bij één van de Constructa Dealers. MIDDENWEG 233. AMSTERDAM-O.. TEL. 020-947484 WELTEVREDEN Uw „CONSTRUCTA"-dealer: Appelmarkt - Tel. 2805 - Zierikzee hebben er bij verteld, uit humanitai re overwegingen te hebben gehan deld, teneinde geen onschuldige bur gers te doden. Het ging er slechts om de strijdende tegenpartij temid den van de bevolking een aantal uren buiten gevecht te stellen. Wat er gebruikt is, heet in mili taire kringen een „zenuwgas". Het is niet zo onschuldig als traangas, maar vormt een geducht wapen in de mo derne oorlog, omdat het de hersenen aantast en de getroffene tijdelijk verlamt in zijn bewegingen en in zijn denkvermogen. Er hadden bommen kunnen vallen en dan waren er doden en gewonden geboekt. Maar het gebruik van gas geeft de rode propaganda een nieuw wapen in handen: het zaaien van schrik en afschuw voor de „Ameri kaanse oorlogshitsers" en dat had president Johnson ook kunnen be denken. Dat hij desondanks het gas verkoos, toont wel aan dat hij zich óf erg zeker voelt van zijn zaak, óf in dwangpositie is gemanoeuvreerd. Oudheidkundige vondst GIETHOORN, 24-3. Bij een zand- opgravin'g in Giethoorn, waar endge tijd geleden reedis het bot van een pré-historisch dier werd gevonden, zijn opnieuw dergelijke vondsten aan de oppervlakte igelbradht. Onder an dere is een rugwervel .gevonden van een reuzenihert dat 20.000 jaar ge leden geleefd heeft. Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Zware taak voor Zierikzee tegen D1VO Burgh brengt bezoek aan SC Gastel MEVO en Bruso Boys nemen het op tegen de titelkandidaten Wolfaartsdyk en Hoek Rcnesse heeft beste troeven in ontmoeting tegen Dreischor VOETBAL K.N.V.B. Te Dintel- oord staat Zierikzee, in de 4e klas G, voor de bijzonder zware taak DI- VO de puntjes te ontfutselen. Voor al verdedigend speelt DIVO zeer sterk, wat inhoudt dat de Zierikzee- voorhoede met heel wat meer verve zal moeten spelen als tegen Kruis land als men niet met de kous op de kop naar huis terug wil keren. Voor Burgh staat de uitwedstrijd tegen S.C. Gastel weer op het pro gramma, met de beste papieren voor de leiders. Kruisland zal zich voor eigen publiek terdege moeten in spannen om het nog steeds in ern stig degradatiegevaar verkerende NVS de baas te blijven. Oude Molen kan wellicht het terreinvoordeel uitbuiten tegen Vosmeer, terwijl De SchiLtters en Halsteren elkaar te Stampersgat niet veel zullen ontlo pen. AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. In de le klas B gaan de reserves van Zierikzee op het sport park Bannink de strijd aanbinden met Robur. Evenals Zierikzee maakt Robur nóg een goede kans bij de eerste drie op de ranglijst le eindi gen, zodat een aantrekkelijke wed strijd mag worden verwacht, waar bij de thuisclub nog lang niet zeker is van de inzet. Dreischor gaat het voor eigen publiek opnemen tegen Renesse dat hierbij de beste troeven in handen heeft. Kwadendamme zou thuis wel eens voor een verrassing kunnen zorgen tegen Patrijzen, ter wijl Luctor in staat moet zijn beslag op de overwinning te kunnen leggen bij Kruiningen. In de 2e klas C start Zierikzee III, in eigen omgeving, met goede vooruitzichten tegen Zon- nemaire II. Te Ouwerkerk ziet het er naar uit dat SVOWK de inzet zal moeten afstaan aan het bezoekende Burgh II. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas gaan MEVO en Bruse Boys het thuis opnemen tegen de twee ti telkandidaten Wolf aartsdijk en Hoek. Veel kans om enige winst te boeken is er dan ook niet aanwezig al zal men er goed aan doen zich zomaar niet bij voorbaat gewonnen te geven. AZVV II gaat op bezoek b" Spui, xvaarbij het nog lang niet vast slaat dat de club uit Axel aan Hoofdstuk 6. Volgend jaar dansen we samen. Sint Niikolaas, Kerstmis en 'het Oudejaar gingen voorbij. Het nieu we 'begon met hevige sneeuwjach ten en daarna strenge vorst. On danks 'diat de centrale verwarming wijd open stonid en 'het vuur in de ketel zorgvuldig bijigéhouden werd, gingen de bloemen riet van die rui ten. De sneeuw stond halverwege de stoep van het .hoge huis. Dagelijks wa.ren de sneeuwploegen 'bezig de wegen en paden begaanbaar te ma ken. Doch de vorst 'bleef overdag ook aanhouden en in de gure oosten wind was het geen pretje om builen te werken. In die dagen zorgde Ak- ke voor stevige, warme soep en iedere leverancier, die aankwam, profiteerde van haar aanbod, van de postbode tot de melkboer en van de slager tot de krantenbezorger. Sinds het vertrek van Tjitske was cr wel het een en ander veranderd. De advertentie voor een huishoud ster had geen resultaat opgeleverd. Er was geen enkele sollicitant of b af gekomen. Toen veertien dagen na het vertrek van Tjitske duidelijk bleek, dat er blijkbaar geen huis houdster bereid was om in „het huis" te wciken, werd er een advertentie geplaatst 'in een paar 'landelijke dag bladen, doch ondanks 'die belofte van „hoog loon" was hierop ook door niemand' gereageerd. Dus hield Alk'ke krijgsraad op ver- Feuilleton door H. van Omme zoek van de zieke. Ze bespraken de moeilijkheden en als resultaat kwam er uit de bus, dat de man het meisje vroeg de functie van huishoudster op zich te willen nemen. „Misschien is er niet zo moeilijk aan een andere werkster te komen", veronderstelde de man. Akke dacht er twee dagen over na, pleegde overleg met haar moe der, die steevast iedere dag even aanwipte en koffie dronk in de gro te 'keuken en deze raadde haar aan de functie maar te aanvaarden. „Want", zo constateerde de oude vrouw, „in feite ben je het immers al?" En daarop kon Akke geen ont kennend antwoord 'geven. Dus ver telde ze de notaris, dat ze het aan nam en werd een advertentie ge plaatst voor een werkster, waarbij Akke er onder liet plaatsen: „Pret tige werkkring in een 'gezellig mil- jeu". Dat kon immers de trekpleis ter zijn? Tot A'kfke's grote verwondering kwamen er vier sollicitanten. Ze hoorde 'de twee vrouwen en twee meisjes uit en besloot een stevige weduwe te nemen, terwijl ze van de andere drie de adressen noteerde. Ging het niet naar haar zin, dan zou ze misschien nog een van de drie overige vrouwen kunnen krijigen. Over het loon was men het spoedig eens en de vrouw beloofde meteen de volgende dag te zullen komen. Akke deed de morgen daarop 'het zelfde als Tjitske gedaan had: ze ontving de nieuwe werkster vrien delijk, zette de vrouw op haar ge mak in de keuken met een uitge breid ontbijt en zei tenslotte: „Zeg maar gewoon Akke, hoor. We zullen proberen het elkaar zo prettig mo gelijk te maken, niet?" Na een week wist Akke het: Ik heb goed gegdkt. Rinske is een uit komst. Ze werkt gestadig door en doet haar weik precies en nauwkeu rig, Bovendien was ze maar wat blij met deze hulp, want nu kreeg ze het zelf wat gemakkelijker, omdat al dat zware werk mi haar uit han den was 'genomen, al hielp ze, als het zo uitkwam, wel eens een hand je mee. Op de ziekenkamer was wel wat veranderd, dodh op gezette tijden verviel de patiënt weer in zijn oude moppertoon en hoewel hij het nooit zo bont meer maakte als indertijd tegen Tjitske, moest Akke zo nu en dan wel eens een gepeperd woord aanhoren. Meestal verdroeg ze zijn geraas geduldig en zwijgend, maal ais ze er op zöker moment genoeg van kreeg, dan werd ze kil en ant woordde op ijzige toon: „Als u nu. met alle geweld wilt, dat ik dezelf de kant uitga als Tjitske. meet u vandaag zo doorgaan. Dan ben ik vóór de avond valt vertrokken". De patiënt was in de regel niet in het minst geïmponeerd. Doorgaans keek hij haar dan verwijtend aan en antwoordde: „Wel ja, smeer 'm maar Laat een hulpeloze zieke man maar aan z'n lot over. Durf je dat op je verantwoording te nemen? Daar zou je de moed niet toe hebben, jij". Op een middag in februari had hij ook weer zo'n bui gehad en Akke dreigde voor de zoveelste maal met vertrekken, waarop hij reageerde: „Dat doe je toch nliet. Jij hebt een veel te goed ontwikkeld verantwoor delijkheidsgevoel. Na de eerste stap buiten 'de deur zou je geen rustig ogenblik meer 'hebben. En als er on verhoopt wat met mij gebeurde, zou je het je hele leven verwijten". Wordt vervolgd) Ingezonden mededeling Het kiezen van een auto in de vijfduizendgulden-klasse is gemakkelijker geworden. Omdat u nu voor f 5450 een auto koopt die royaal is én zuinig, sportief én veilig, modern én degelijk, luxueus én praktisch - de nieuwe SKODA 1000MB. Een ideale auto met opmerkelijke eigenschappen: pittig van karakter (120 km/u, van 0-80 km/u in 14 sec.), plezierig te hanteren (volledige synchronisatie, hydraulisch bediende koppeling, ,,vingertop"-pookschakeling), bijzonder koersvast (laag zwaartepunt, gunstige gewichtsverdeling, 43% vóór - 57% achter), enorm remvermogen (remoppervlak 770 cm') en 'n uniek interieur (verstelbaar tot o.a. 1 of 2 slaapbanken en hele of halve laadvloer). Maak eens een gratis proefrit! H. ENGLEBERT N.V. - D0BBEWEG - VOORSCHOTEN -TELEFOON 01717-2010 SKnnn.nrai m Autnhedrijt IJ. T. WANDEL. Dcltastraat 10. Nicuwcrkerk, telefoon 482 het kortste eind gaat trekken. Ka- pelle moet voor eigen publiek tot winst kunnen komen tegen Zaam- slag, terwijl het voor het uit vorm zijnde Middelburg nog een hele toer zal zijn om Beren te bedwingen. Wemeldinge kan zich in de kopgroep handhaven door by Nieuwdorp be slag op de puntjes te leggen. In de 2e klas A kan Brouwershaven baas in eigen huis blijven tegen hekke- sluiter SKNWK. Duiveland moet bij Wolfaartsdijk II tot winst kunnen komen, als de geel-zwarten tenmin ste niet met te veel invallers binnen de lijnen moeten verschijnen. Veere gaat Oostkapelle met lege handen naar huis sturen, terwijl Kloetinge II en Seroo$kerke elkaar op het ter rein van eerstgenoemde niet veel zullen ontlopen. In de 3e klas A mag te Scharendijke een spannende strijd worden verwacht tussen Zwaluwen en leider WIK. Tot nu toe heeft WIK zijn enigste nederlaag in dit seizoen van Zwaluwen, nog wel in eigen huis, moeten inkasseren. De groen- ivilten zullen zich nu ongetwijfeld terdege inspannen om hiervoor re vanche te nemen. Gelukt hen dit dan kunnen zij tevens de kampioensvlag in top steken. Zeemeeuwen heeft ie Haamstede goede winstkansen tegen Zwaluwen II, terwijl Bruse Boys II een goede kans op succes maakt te Nieuwerkerk tegen SKNWK II. JUNIOREN. In groep A I moet voor Zierikzee A I de thuiswedstrijd tegen rode lantaarndrager Zeeland Sport A I weinig problemen opleve ren. In groep A IV gaat Bruse Boys A I in eigen omgeving proberen Re- nesse A I de voet dwars te zetten. Gelukt dit de Boys niet dan keren de rood-witten met de kampioens titel naar huis. MEVO A I en Dui veland A I zullen elkaar op het sportpark .Bannink niet veel ontlo pen. In groep A VI zien wij Burgh A I haar twaalfde overwinning in successie boeken bij het bezoek aan Nieuwdorp A I. In groep B IX'hèeft Dreischor B I de beste kansen bij Zierikzee B I, terwijl MEVO B I aan het langste eind moet kunnen trek ken tegen Zierikzee B II. In groep B X zien wij winst voor Br ouiver s- haven B I tegen Zwaluwen B I, ter wijl Renesse B 1 en Burgh B I na aan elkaar zullen zijn gewaagd. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Keino (toez.): H. W. Obbink te Silwolde; te Lutjegast- Sebaldeburen: J. v. d. Heide te Burg- werd: te Maasdam-Cillaarshoek: T. Tijsma te Twijzelerheide; te St. Ma ria Horebeke (Belg.): J. G. Mees, voorheen zendingspred. te Buenos Aires, woonachtig te Lunteren. Geref. Kerken Beroepen te Nieuw-Loosdrecht: J. A. Wapenaar te Makkum. Geref. Kerken Vrij gem. Bedankt voor Amersfoort-C.: dr. C. Trinp te Voorburg. Wat biedt de BEELDBUIS? Deze vrijdagavond enkele hoogte punten, zowel voor mensen die ge amuseerd v\illen worden als voor degenen die hun kennis wensen te verrijken. Op het eerste net interes sante ontmoetingen (tussen 7 en 8) o.a. met de zomervoorstellingen op het Zeister Slottheater, The Bever ley Hillbillies en dr .Finlay, via Ned. 2 een kijkje by ee?i blinde-darm- operatie en een spel vail Arthur Schnitzeler: De laatste maskers, ook al een ziekenhuisdrama. Waarom die drie ziekenhuizen juist op één avond worden samengebracht, heet bij de omroepen coördinatie. België VI. draait De vriendin van Maigret en de film over Rossevelt. Zaterdag begint de AVRO om 4 uur met Popye, Luipaard op schoot, T.v.-lab. en Treinreis naar de toe komst, 's avonds o.a. Robin Hood (7.35 u.), Willy en Willeke Alberti en de quiz. Tot slot Johnny en Rijk. Op kan. 27 om S.01 Wir machen Musik uit. Oostenrijk met o.a. het Staats- operaballeteen Parijse impressie en de monoloog Blij om te leven door Jacqueline Royaards-Sandberg. België VI. vertoont de speelfilm „Mijn wil is wet". De Belgen vertonen zondagmiddag o.a. The Flintstoncs en een paar films. Ned. 1 laat het 's avonds bij de quiz Tel uit je winst en insp. Maigret. Ned. 2 vervolgt Robinson Crusoë en Tom Ewell en brengt dan het spel van de Norddeutsche Rund funk ..Het Geluk loopt achter". Nog enkele tips: ivoensdagavond slaat de speelfilm Whiskey Galore onder voorbehoud op de rol, een rol prent die terecht veel faam ver wierf, bij Ncd. 2 en die zelfde avond Dick van Dyke en Danny Kaye op het eerste net. Donderdag Mickey Rooney, Uit, en hel kijkspel Stunde des Erkennens.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7