wat is buisman DUET Van de Zeeuwse gemeenten moet ongeveer de helft verdwijnen Molen te Dreischor De ziekenfondsen en overheidspersoneel Natuurzuivere STAD EN EILAND Minister mr. J. van Aartsen stelt Grevelingenweg in gebruik NYLONS VLISSINGEN, 24-3. Van de gemeenten in de provincie Zeeland zullen eerlang ongeveer de helft verdwenen, althans wanneer de plannen tot herindeling van de ge meentelijke kaart van Zeeland door gang zullen vinden. Na verwezenlij king van die plannen zullen er nog „slechts" 41 gemeenten over zjjn en de 48 overige gemeenten zullen wor den opgedeeld in grotere eenheden. „Zeeland zoekt naar grotere een heden", aldus de waarnemend-com missaris der koningin in het gewest, de gedeputeerde mr. dr. A. J. J. M. Mes. Het zogenaamde „saneringslijstje" voor Zeeland ziet er als volgt uit: Walcheren: thans 19 gemeenten en voorgesteld wordt acht gemeenten. 89Zuid-Beveland: thans 24 gemeenten en voorgesteld wordt 7 gemeenten. Zeeuws-Vlaanderen: thans 30 ge meenten en voorgesteld wordt 10 ge meenten. Voor de delen Tholen (7 gemeen ten), Schouwen-Duiveland (6 ge meenten), Sint Philipsland (thans één gemeente) en Noord-Beveland (thans 2 gemeenten) bestaan thans geen voorstellen (meer) tot herin deling. Het voorstel om te komen tot zes gemeenten op het eiland Tholen werd teruggenomen tot nader be raad. Op Schouwen-Duiveland werd reeds voor 1961 een nieuwe herinde ling doorgevoerd, waarbij het aan tal van in totaal 18 gemeenten werd verminderd tot zes gemeenten. C.H.U.-Statenkring nam afscheid van dhr. G. van Duin ZIERIKZEE, 24-3. Op de door de C.H.U.-Statenkring gehouden verga dering - men zie ook elders in dit nummer - werd afscheid genomen van de heer G. van Duin, wegens vertrek uit de provincie. In verband hiermede mocht de heer van Duin lofwoorden van de voorzitter, de heer II. IJssel, in ontvangst nemen vcor de respektabele staat van dienst van betrokkene. De voorzitter schetste de heer van Duin als een man met een grote staat van dienst in de Unie, een zeer gewaardeerd medewerker en stad genoot. Zo was de heer van Duin o.a. vele jaren raadslid en lid van de Provinciale Staten. In de eilandelijke organisate heeft hij meer dan 50 ja ren de belangen van de Unie voor gestaan. Verder was hij voorzitter van de plaatselijke kiesvereniging, voorzitter van het Statenkringbe- stuur en lid van het kamerkring- bestuur Middelburg. Voorts bekleed de hij diverse functies in het open bare stadsleven van Zierikzee en op kerkelijk gebied, o.a. diaken, notabel en kerkvoogd. „We hebben", aldus de voorzitter, „veel van U geleerd en zijn U daar zeer dankbaar voor, doch we zullen T weeling-kalfjes DEN OSSE, 25-3. Een koe van de landbouwer W. v. d. Bijl te Den Osse heeft donderdag het leven gescho-nken aan een wel geschapen tweeling. De kalfjes maken het goed, ook al was de geboorte niet gemakkelijk. Moeder koe werd verlost door de dierenarts te Renesse de heer W. A. M. Kalkman. Is een tweeling al een gebeurte nis, het merkwaardige feit doet zich voor dat deze (super) koe ook vorig jaar het leven aan een tweeling schonk. Toen de eigenaar het dier kocht was het 9 jaar; thans 12 jaar. Een goed beest, dachten we. Openbare bekendmaking Burgemeester en wethouders van Zierilkzee maken 'bekend dat bet, ter voorkoming van schade aan land bouwgewassen, aam duiven'houders verboden is, gedurende de periode van 27 maart tot en met 8 mei 1965, duiven te laten uitvliegen of anders te houden dan in hokken of dn afge sloten ruimten of wel zodanig, dat mogelijk uitvliegen op of over gron den van anderen dan de eigenaars of 'beheerders der diuiven, wordt voorkomen. Er bestaat geen bezwaar tegen het doen uitvliegen der duiven na 18.00 uur. Zierikzee, 25 maart 1965. Burgemeester en wethouders voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester. R. VAN OMMEREN, secretaris Ingezonden mededeling Hoe komt het, dat BUISMAN mijn koffie echt pittiger, lekkerder maakt? Bij hot branden van koffie gaan enkefe smaakbestanddelen verloren. Buisman herstelt dat, Bulsman vult dit tekort op natuurlijke wijze san. 8uisman geeft nóg meer pit, nóg meer smaak, ook- aan de beste koffie. Gebruik daarom altijd Buisman. Hoo U Uw koffio ook zal... Met Buisman smaakt zo beter (ook poederkoffie f) U op onze vergaderingen erg missen" Met de bede dat God hem nog vele rijke en gezegende jaren van wel verdiende rust in goede gezondheid zal mogen schenken, werd door de Statenkring afscheid genomen van de heer van Duin. TONEEL EN FILM Nachtclub „De Groene Spin Zaterdag en zondag a.s. wordt -in de Zierikzeese Concertzaal vertoond <ie film „Nachtclub de Groene Spin" een bijzonder boeiende Duitse thril ler met in de hoofdrollen Angele Durand en Detlef Engel. Ogenschijn lijk is ei- een zelfmoord gebeurd, maar d'e politie komt al gauw tot de slotsom dat er sprake moet zijn van moord. Het duurt heel lang voor bet raadsel van de „Groene Spin" wordt opgelost en in die tijd kunnen de liefhebbers genieten van span- nig en geheimzinnigheid. „Flitsen" uit het buitenland LONDEN. Premier Levi Esjkol van Israël is voor een bezoek van zes da gen -in Engeland aangekomen om met de Labour-regerimg onder meer te spreken over de betrekklingen tusen beide landen en de toestand in het midden-oosten. BRASILIA. Spelende kinderen hebben midden in de nieuwe Brazi liaanse hoofdstad Brasilia -in een vlak bij nieuwe gebouwen gegraven sleuf een bergkristal-ader ontdekt,, waarschijnlijk echter van minder zuivere kwaliteit als kortgeleden 80 km. verderop in CristalMna werd ge vonden. Militairen hebben de vind plaats snel afgezet. WARSCHAU. De 23-jarige pianiste Martha Argerich uit Argentinië heeft het zevende internationale Chopin- concours in Warschau gewonnen. MOSKOU. Bij ide betoging voor de Amerikaanse ambassade in Moskou op 4 maart hebben Chinese studen ten d'e benen van vijf paarden van de Russische militie gebroken en drie paarden met zagen „bewerkt", zo meldt Tass. 17 leden van de militie moesten in het ziekenhuis behan deld worden. JERUZALEM. Men mag verwach ten, dat west-Duitsland en Israël binnenkort volledige overeenstem ming zullen bereiken over de uit wisseling van ambassadeurs en an dere kwesties van wederzijds be lang. BONN. In de Libische ambassade in Borrn zijn zondag vijftig Libische studenten een /hongerstaking tot de dood" begonnen als protest tegen de sluiting door hun regering van col leges, later gevolgd door intrekking hunner studiebeurzen. SINGAPORE. Acht Zuidvietname- se jachtbommenwerpers van het type Skyraider hebben de Noordvdetna- mese radarpost bij Ba Binh aange vallen en verwoest, zo heeft het Zuidvietnamese persbureau bekend gemaakt. MOSKOU. Een groep Russische schrijvers en biologen heeft in de „Literaire Gazette" -geschreven, dat de kaviaar nog zeldzamer dreigt te wordén 'doordat er plannen bestaan tot het bouwen van een kradhtsta- tion aan de WöJga. STOCKHOLM. Volgens de jongste peilingen gelooft ongeveer veertien procent -der volwassen Zweden in de waarde van horoscoop- of waarzeg sters-voorspellingen. BOGOTA. Een COlumbiaans ver keersvliegtuig met 30 passagiers aan boord wordt vermist. Het toestel was vertrokken voor een vlucht van Bogota naar de in noordoost Colum bia gelegen plaats Bacaramanga. MOSKOU. De Russische ruimte vaarders Leonov en Beljajev hebben de onderscheiding „Held van de Sowjet-Unie", de hoogste Russische onderscheiding, gekregen. Zij zullen voorts worden onderscheiden met de „Gouden ster" er. de Lenin-orde. BRUSSEL. De Belgische nationale luchtvaartmaatschappij „Sabena" heeft een tweede viermotorige Boe ing 707-320 C besteld waardoor het aantal straalvliegtuigen tot 18 zal stijgen. Acht daarvan zijn viermo torige „Boeings". Het nu bestelde toestel is geschikt voor zowel per sonen- als vrachtvervoer. FRANKFORT. Wilhelm Boger, 58, die de bijnaam jbeul van, Auschwitz' 'heeft gekregen, heeft tijdens het pro ces in Frankfort bdkenid, dat hij op bevél van zijn meerderen twee ge vangenen heeft doodgeschoten. Hij voegde daar echter aan toe erin te zijn geslaagd zich aan verdere te rechtstellingen te onttrekken. Bestuurskracht genoeg Niet, omdat die (vele) gemeenten een onvoldoende bestuurskracht heb ben wordt gestreefd naar een nieuwe gemeentelijke indeling, aldus gede puteerde Mes. Hij was van oordeel, dat die bestuurskracht dikwijls heel groot is, maar dat er weinig of geen gelegenheid is om die bestuurskracht te uiten. „De kleine gemeenten zijn dikwijls te klein om zelfstandig iets te doen". Aldus mr. dr. Mes. Een andere reden voor de komende wij ziging van de gemeentelijke grenzen is gelegen in het feit, dat tal van gemeenten door een historische be grenzing bekneld worden, waardoor de ontwikkeling wordt afgeremd. Een van die voorgenomen herin delingsplannen heeft betrekking op de streek rondom Vlissingen, om vattende de gemeenten Vlissingen, Souburg, Rithem en Nieuw- en Sint Joosland. Onder het metto „In Zuid-Wal- cheren één sterke gemeente", ijveren Vljssingse raadsleden in het bijzon der voor de samenvoeging van die gemeenten. „Geen versnippering, maar bundeling van krachten is gewenst", aldus het actiecomité, sa mengesteld uit raadsleden van de gemeente Vlissingen. Het beoogde doel, te weten één sterke ontwikkc- lingsgemeente in Zuid-Walcheren, is, - naar het oordeel van het actie comité, een provinciaal belang en meer dan dat, een nationaal belang. Ingezonden mededeling X Bromfiets 1965 GAZELLE Impala Zéér sportief f 754, MARKTBERICHTEN EMMELOORD, 25-3. De officiële noteringen luiden als volgt (dm gul dens per 100 kg. telersprijs af boer derij): Consumptie-aardappelen binnen land: Bintje 40 ram klei opw. f 13,50 -15,25. Consumptie-aardappelen, export: Bintje 35 mm küed opw. in 2 maten f 13,00-14,50. Voer aardappelen f 3,00-3,75. UTRECHT, 25-3. „Een politiek van apartheid voor het personeel van de overheid", zo heeft „De Ziekenfonds- gids", het orgaan van de federatie van door verzekerden en medewer kers bestuurde ziekenfondsen (V.M. Z.) de beslissing van de centrale commissie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken betiteld, waarbij overeenstemming werd be reikt over een wetsontwerp inzake een ziekenkostenregeling voor het burgerlijk personeel in dienst van het rijk en bij het openbaar en bij zonder onderwijs. Het blad vindt dat bij velen wel de indruk moet zijn ontstaan, dat de ziekenfondsregelin gen van minder gehalte zijn, ook al wordt van de zijde van de overheid beweerd dat zulks niet de bedoeling is geweest. „De Ziekerifondsgids" is benieuwd of er kamerleden zullen zijn, die „moed en lust zullen op brengen om tegen deze apartheidspo litiek him stem te verheffen", hoewel de V.M.Z. zich geen illusies maakt omtrent het resultaat van de open bare behandeling. „De ambtenaren- organisaties vormen tezamen een be langrijke pressuregroep", zo meent de V.M.Z. RECHTSZAKEN Afstand bewaren van zijn zuster DEN HAAG, 25-3. De rechtbank in Den Haag heeft vanmorgen de 45-jarige bedrijfseconoom W. J. S. wegens bedreiging tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering veroordeeld. De man voert vele ja ren strijd om het adres van zijn kind te weten te komen, dat zijn echt genote, toen zij hem verliet, mee naar Engeland nam. Een in Wasse naar wonende zuster van verdachte zou bekend zijn met het adres, doch zou weigeren daarvan mededeling te doen. Reeds enkele malen heeft de ver dachte de zuster en haar echtgenoot bedreigd en op kerstavond 1964 deel de hij per telefoon mee, dat hij die nacht een bloedbad zou aanrichten. De officier van justitie piste twee weken geleden tegen verdachte vier maanden gevangenisstraf en terbe schikkingstelling van de regering. De rechtbank bepaalde bij de uit spraak, dat verdachte zich niet bin nen een afstand van 500 meter van de woning van zijn zuster mag op houden. Ingezonden mededeling frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. NOORDGOUWE Afdelingsvergadering Plattelands vrouwenbond Onder leiding van de presidente, mevr. Der Weduwen, vond een bij eenkomst plaats van de afdeling Noordgouwe e.o. van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. In haar openingswoord deelde de presidente mede, dat de afdeling vyf jaar ge leden werd opgericht. Zowel de pre sidente als de secretaresse haalden by gelegenheid van deze lustrumvie ring herinneringen op, die in rijm vorm werden gebracht. De penningmeesteresse bracht het financiëel verslag uit; een. klein ba tig saldo bleek in kas. De secreta resse las het jaarverslag 1964, waar uit bleek, dat er veel -sterk gevari- Toren werd opgeblazen IRNSUM, 25-3. Het Friese dorp Irnsum iheeft sinds donderdagmiddag het meest markante .deel van zijn vertrouwde silhouet, de 45 meter hoge toren van de Rooms katholieke „St. Markus kerk" verloren. Klok slag drie uur ontploften met een doffe 'klap de vijftig ladingen spring stof, d'ie de sprinigexpert G. J. Roe- terdimk uit Rijssen iim de muren van de toren Ihad aangebracht. Kaars recht viel de madhtige torenkolos tussen de puinhopen van de reeds afgebroken kerk, waar hij in een wolk van stof aan stukken brak. De torenspits met het haantje 'kwam in een sloot terecht. Honderden nieuws gierigen stond en 't schouwspel, dat zich dn enkele seconden voltrok op een veilige afstand gade te slaan. eerde - vergaderingen werden ge houden. De opkomst was goed te noemen. Besloten werd dit voorjaar een bezoek te brengen aan de A.V.R.O.- studio te Hilversum. De reis vindl plaats op 11 mei. Voor de cursus: „Beter bewegen" gaf zich een vijf tiental leden op. Wegens aftreden van de niet herkiesbare bestuursle den mevr. Motmans-v. d. Feen en mevr. Knol-Vermaas, was stemming noodzakelijk. Met grote meerderheid van stemmen werden gekozen: mevr. Etiënne-Kouijzer en mevr. Japinga- Woldekker. Na de pauze volgde een ganzebordspel, gemaakt door de af deling Noordwelle n.a.v. het: „Hoe- Blad". Daarna volgde hersengym nastiek. Aan beide spelen werd met enthousiasme deelgenomen. De pre sidente sloot daarop de geanimeerde vergadering. ZIERIKZEE K.R.O.-uitzending over Schouv/en-Duiveland In verbanid met de op handen zijn de ontsluiting van het eiland, wijdt d'e K.R.O. heden (vrijdag)-avond van 21.20-21.40 een radioreportage aan dit gebeuren odder de titel: „Schou- wen-Duivël'and geen eiland meer". De reportalge werd samengesteld doo rJacques Grij oink en Ben Smit. De uitzending vindt plaats via Hil versum II. 1, april nadert ZIERIKZEE, 25-3. Dreischor levert nogal eens staaltjes op van een pret tig soort vrije tijdsbesteding, huis vlijt van 't betere soort zou men kunnen zeggen. Vorige winter trok een machtige sneeuwolifant de aan dacht van vele eilandbewoners en het is alom bekend dat Dreischor een bloeiend verenigingsleven heeft. Er zijn vele verenigingen, waarvan sommige in de leeftijd van 50, 60 of enkele zelfs 80 en meer dan 100 jaar. Een voorbeeld van huiselijke fanta sie staat sedert enige tijd te pronk in een tuin aan de Welleweg. Dit aardige molentje, gemaakt van schel pen in cement door de heer Knuist, trekt terecht veel bekijks. De wie ken draaien met de wind en bren gen op deze wijze een levend deco ratief element in de tuin. (Foto: Zierikzeesühe Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 25-3. Be datum van 1 april nadert thans met rasse schre den en men mag ditmaal niets fop- perigs achter het bericht zoeken, maar uitgerekend op die le april wordt de Grevelingendam openge steld voor het verkeer. De plechtige handeling wordt verricht door mi nister J. van Aartsen en vindt uiter aard plaats cp de dam, nader ge preciseerd cp de scheidingslijn tus sen de provincies Zeeland en Zuid- Holland. Van Schouwen-Duiveland vertrekt een bus genodigden om 2.30 a Bij de Bhïüppijnen is een motor boot in brand geraakt en gezonken. 26 mensen verdronken, 15 werden door vissers gered nadat zij 12 uur in het water hadden gelegen, a Volgens een bericht van radio Hotel afgebrand te Stiens STIENS, 25-3. Het honderden ja ren oude „Hotel Smits" te Stiens, is door een felle brand grotendeels verwoest. Van de inboedel kon niets gered worden. De brand werd tegen half zes ontdekt door arbeiders, die met een autobus passeerden. Zij waarschuwden de bewoners, het echtpaar J. Klooster, dat zich in vei ligheid kon stellen. Man en vrouw hebben tijdelijk onderdak gevonden bij buren. De politie vermoedt dat de brand in de buurt van de tapkast is ontstaan. In het café was gisteren een feestavond gehouden, waarna de bewoners laat naar bed gegaan wa ren. De brandweer van Stiens moest assistentie, inroepen van de Leeuw arder brandweer. uur naar de plaats, waar het be langrijk historisch gebeuren zich zal voltrekken. In de praktijk blijkt de enscene ring rond het gebeuren zo te zijn, dat zowel van Flakkee als van Schouwen-Duivelandse zijde twee groepen genodigden naar elkaar toe reizen, om elkaar op de dam te ont moeten. De niet van Schouwen-Dui veland afkomstige genodigden ko- mèVi daartoe om 2 uur samen in „Ons Dorpshuis" te Nieuwe Tonge. Het gezelschap zal bestaan uit ver tegenwoordigers van de R.W.S., Ka merleden, het provinciaal bestuur van Zuid-Holland en vertegenwoor digers van de gemeentebesturen op Goeree-Overflakkee. De officiële handeling Van Zierikzee uit rijden naar de dam een gezelschap, o.m. bestaande uit leden van het provinciaal be stuur van Zeeland, de raadsleden van de Schouwen-Duivelandse ge meenten en talrijke vertegenwoordi gers van diverse lichamen en dien sten. Na de ontmoeting verricht de minister de officiële handeling (wordt het lintjeknippen?), waarna beide gezelschappen verenigd zich naar Zierikzee begeven en door bur gemeester mr. F. Th. Dyekmeester worden ontvangen in de Concertzaal. Hier zal o.m. het woord worden ge voerd door de minister. Feestelijk avondprogramma Intussen heeft de stichting Z.O.V. voor een feestelijk avondprogramma gezorgd. Tussen de beide haven poorten zal een groots vuurwerk afgestoken worden, de kosten waar van door het bedrijfsleven worden gedragen. Bovendien zullen de poor ten - gelijk gebruikelijk op bijzon dere dagen - in schijnwerperlicht worden gezet. Het vuurwerk wordt afgestoken om 9.30. Tot slot van de feestelijke avond is een optreden aangekondigd van de Kon. Harmonie „Kunst en Eer", die op het Haven plein een taptoe zal verzorgen. Ingezonden mededeling spaar plezierigmet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart HET ZWAARD VAN PALERMO 62. De avonturier kwam een seconde te laat. Juist toen hij uit het struikgewas te voorschijn sprong, gavende beide ruiters hun paarden de sporen. Hinnikend spron gen de beide dieren vooruit en Aram bleef hijgend staan en keek hen grimmig na, tol zij in het nachelijk woud verdwenen. „Die zijn ons ontsnapt", zei hij tegen Clelia, die hem nu pas inhaalde cn zwaar ademend naast hem bleef staan. „Ze mogen ons niet ontsnappen!" Ze wendde zich haastig om en begon naar het slot terug tc rennen. „Snel!" Wij moeten de paarden halen en hen achtervolgen! Er valt geen ogenblik te verliezen!" „Een achtervolging in een donker bos levert meestal weinig op. „De avonturier schoof zijn zwaard naar achter om sneller tc kunnen lopen. „Maar we kunnen het in elk geval proberen!" „Ze mogen ons niet ontkomen!" her haalde Clelia. ..Zolang Alfonso vrij blijft rondlopen, zal hij steeds proberen Palermo onschadelijk te maken! En die is toch al bijna niet in staat om op zichzelf te pas sen". Ze kreeg een kleur toen ze Aram zacht, naast zich hoorde lachen. „Ik geloof dat Palermo zich geen zorgen meer behoeft te maken wie er voor do rest van zijn leven op hem zal passen", zei Aram. „Wel, hij kon het slechter treffen". Op datzelfde ogenblik stond het onder werp van al deze bezorgdheid minzaam tegen de oude vrouw te lachen, die hem ook al bezorgd aankeek. „Wel, moedertje", verklaarde de dichter opgewekt, „zelfs al blijkt nu dat ik een neef van Clelia ben, wat is er dan nog om over tc fronsen?" „Dwaas! Beseft ge dan niet, dat Alfonso er nu nog meer op belust zal zijn om u uit de weg te ruimen?" kraste ze bitter. De dichter haalde de schouders op. „Hel kan aan mij liggen", prevelde hij nadenkend, „maar ik krijg het gevoel dat iedereen zich veel zorgen om mij maakt. Men moet de zaken hun beloop laten. Dan komen ze vanzelf in orde"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2