BLANKE STRIJDSTER RASSENGELIJKHEID VERMOORD Peking steunt president Nasser Noordpool-expeditie met vliegtuigen MEUBELSHOW TUINMAN ZOON Kongolese leger veroverde sleutelpositie Dr. Jef Last over Nederland en Spanje „Geen verandering in politiek Vietnam" Visstraat 13 Wensen van Landbouwschap k ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 26 maart 1965 121stc jaargang Nr. 19758 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Janneweklcen 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/H Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. m dit nummer. De opening van de Grevelingendam-weg Gouverneur Wallace stond negerafvaardiging niet te woord LOWNESBORO (Alabama), 26-3. Een uit Detroit afkomstige blanke vrouw is donderdagavond doodge schoten nadat zy met haar auto een aantal deelnemers aan de rassen- mars van Mongomery naar Selma had teruggebracht. Toen zy werd vermoord reed zy ter hoogte van het kleine plaatsje Lownesboro. De vermoorde vrouw is moeder van vyf kinderen. In de auto werden papieren gevon den waaruit bleek dat zij gedui'ende de afgelopen vijf dagen deel had uit gemaakt van de vervoersorganisatie die aan de mars medewerking ver leende. De vrouw werd geïdentificeerd als Viela Greg Luizzo, 38 jaar. Zij werd in het achterhoofd getroffen. Naast het slachtoffer was de uit Selma afkomstige Leron Moton ge zeten. Toen mevrouw Luizzo werd getroffen begon de wagen te slinge ren en reed een stuk onbestuurd langs de rand van de weg. Volgens Moton was mevrouw Luizzo weer op weg naar Montgomery om een tweede groep betogers terug naar Selma te vervoeren. MONTGOMERY. 26-3. Een af vaardiging van 20 personen van de beweging voor gelijke burgerrechten is donderdag niet door gouverneur Wallace van Alabama antvangen. maar door zijn persoonlijke secreta ris. Deze deelde hun mede, dat het bureau van de gouverneur gesloten was. De delegatie, die was gekomen om een petitie in te dienen, weigerde deze aan de secretaris van de gou verneur te overhandigen. Men ver trok zonder dat duidelijk werd of opnieuw1 zal worden gepoogd de pe titie aan Wallace te overhandigen. Vandaag (vrijdag) zouden de lei ders opnieuw willen proberen de pe titie aan gouverneur Wallace te overhandigen. De mars Donderdag heeft zich in Mont gomery de laatste fase voltrokken van de „mars voor de burgerrech ten", die zondag in Selma een aan vang nam. Ongeveer vijftienduizend negers en blanken uit alle delen van het land vormden een stoet, die zich naar de ambtswoning van gouverneur Wal lace begaf om een petitie aan te bie den. Zij werden geleid door Nobel prijswinnaar dr. Martin Luther King en beschermd door enkele honderden militairen, terwijl hefschroefvliegtui- gen boven de stad vlogen. Militaire wachtposten waren uitgezet op de daken van gebouwen langs Dexter Avenue, een brede straat die naar de ambtswoning van de tegen ras- sengelijkheid gekante gouverneur voert. Deze had donderdag alle CAIRO, 25-3. Het gezaghebbende Egyptische blad „Al Ahram" van donderdag schrijft, dat premier Tsjoe en-Lai van communistisch China president Nasser heeft laten weten, dat hy de Egyptische politiek in het geschil met West-Duitsland steunt en dat 650 miljoen Chinezen zich achter Egypte scharen. Volgens het blad was deze boor- schap donderdag door de Chinese ambassadeur in Cairo overhandigd. Er staat in dat het Chinese volk weet dat Israël een middel is om de imperialistische agressieve krach ten, die tegen het hart van de Arabi sche wereld gericht zijn, te steunen" aldus Ai Ahram. Een zelfde verklaring is donder dag afgelegd door het Indonesische vredescomité, aldus het Chinese persbureau Hsinhua. vrouwelijke ambtenaren vrijaf gege ven, waarmee de tegenstanders van rassengelijkheid hun zorg over het lot van blanke vrouwen wensten uit te drukken. Geen incidenten Terwijl de stoet zich onder een stromende regen door de stad slin gerde klonken uit de rijen der toe schouwers honende opmerkingen en beledigingen. Er deden zich echter geen incidenten voor. De deelnemers aan de „mars voor de burgerrech ten", die zondag in Selma was be gonnen. waien in een goed humeur en zongen hun sti'ijdliederen. Dr. King had deze dag tot hun „dag van de overwinning" uitgeroepen. Het plein voor het gouvernementspaleis, dat door politie en militairen was omringd, lag nagenoeg verlaten toen de betogers, voorafgegaan door mo torpolitie, over de volle breedte van de toegangsweg opmarcheerden on der het zingen van „God zegen Ame rika". In de voorste gelederen lie pen, behalve dr. King, onder andere mee: dr. Ralph Bunche, onder-secre taris voor bijzondere politieke zaken bij de Verenigde Naties en Nobel prijswinnaar, de negerauteur James Baldwin en vele bekende figuren uit de amusementswereld. Op de trappen van het paleis wachtten le den van hat stadsbestuur. Een van hen zei: „dit is de eerste keer dat ik in bezet gebied woon". Op een ge ïmproviseerd podium voor het ge bouw hield negerzanger Harry Be- lafonte een toespraak tot de menigte. Een koor van blanken en negers zong geestelijke liederen. MOSKOU, 25-3. Dezer dagen is een Russische expeditie met vliegtui gen naar het Noordpoolgebied ver trokken. De expeditie, die bekend staat als „Nocrd-65" is de grootste in de geschiedenis van de Noord- poolverkenningen. Alle vliegtuigen zijn bereid op de plaats van bestemming aangekomen en de eerste vluchten naar de drij vende stations zijn gemaakt. De ex peditie zal het drijvende station „Noord-Pool 12" evacueren, dat moeilijk bereikbaar i9 geworden. Allereerst dient echter een ijsschots te worden gevonden voor het nieu we station „Noord-Pool 14", op 800 a 900 kilometer ten noorden van In verscheidene Italiaanse sleden zijn donderdag betogingen gehouden tegen de Amerikaanse interventie in Vietnam. Ingezonden mededeling Grote op 7, 8, 9 en 10 april in „Concordia" Wij exposeren met vele bank stellen, clubstellen, eetkamers, slaapkamers, tapijten en over gordijnen. Komt U ook? Vrij entree Woninginrichters Mol 19 - Zierikzee Kaap Schmidt. Op deze schots zullen dan de benodigde materialen en vele tonnen brandstof worden geparachu teerd. Het nieuwe station zal ook dienen voor tussenlandingen bij het evacueren van het personeel van station „Noord-Pool 12". De vliegtuigen doen verder dienst bij de installatie van radio-meteoro logische stations op ijsschotsen en bij 't maken van studies in verschil lende delen van de Poolzee. Daartoe zullen - evenals in voorgaande jaren - tijdelijke bases worden ingericht op grote afstanden van het vasteland Dertien personen dakloos door brand ERICA, 25-3. Dertien personen zijn donderdagavond dakloos geworden toen een felle brand een boerderij met landbouwsöhuur in Dalerveen volledig in de as legde. De boerderij werd bewoond door de familie D. Bazuin. Een grote hoeveelheid hooi en stro werd door het vuur verteerd. Het vee kon worden igered. Alleen wat meubilair kon uit het met riet bedekte gebouw worden gehaald. De oorzaak van de brand is ver moedelijk kortsluiting. De heer Ba zuin was niet verzekerd. LEOPOLDSTAD, 25-3. Het Kon golese leger heeft de plaats Aroe in het noordoosten van Kongo, negen km van de grens met Oeganda, in genomen, zo is donderdag uit diplo matieke kringen in Leopoldstad ver nomen. (Militaire -functionarissen in Leo poldstad beschouwen Aroe als de voornaamste doorgangsplaats voor wapens uit Oeganda en Soedan, die voor de rebellen zijn bestemd. De voorraden voor de rebellen worden naar Aroe in Oeganda, bij de grens met Kongo, per vliegtuig overge bracht en vandaar vervoerd, waar de voorraden onder de opstandelin gen worden verdeeld, volgens de Kongolese regering. Het Kongolese leger, bestaande uit ongeveer duizend manschappen, van wie 257 blanke huursoldaten, is tien dagen geleden begonnen aan 'n ac tie ter sluiting van de grenzen met Oeganda en Soedan voor de bevoor- UTRECHT, 24-3. De schrijver- jcurnalist, dr. Jef Last, is voor de vereniging „Democratie in Spanje", omdat zjj het onder meer als haar plicht beschouwt, de Spaanse arbei ders in ons land te laten zien wat democratie is. Hy ergert zich name lijk bijzonder aan de behandeling die de Spanjaarden („koelies") hier ondergaan: „ze knappen het vuile werk op waarvoor wij te fyn zyn gebouwd, ze mogen hun vrouwen niet meebrengen en als ze het toch doen worden ze uitgewezen, ze moe ien 30 gulden per week betalen voor een bed - niet eens een kamer - en Verklaring van Johnson: WASHINGTON, 25-3. - President Johnson heeft donderdag na een ka- binetsbijeenkomst, waarop o.m. de stryd tegen de Vietcong werd be sproken, een verklaring uitgegeven, waarin hy zegt dat de V.S. naar een eervolle vrede in Vietnam blijven streven, welke gebaseerd is op „be ëindiging van de communistische agressie". DEN HAAG. De vier Grumman S-2-a cnderzeebootbestrijdingsvlieg- tuigen van de marineluchtvaart dienst, die op 1 november jl. bij een wervelstorm, welke 'het vliegveld Fontana Rossa op Sicilië teisterden, door het inwaaien van een hangar werden bedolven, zullen door Neder landse militairen worden geborgen en naar Nederland worden overge bracht. SCHIPHOL. De minister van land bouw van Kenya, de (heer Bruce M'acKenzie, en zijn ambtgenoot van financiën, James S. Gichuru, zijn met een lijntoestel van de B.E.A. uit Lon den op Schiphol aangekomen. Zij brengen een informeel bezoek van een dag aan Den Haag, waar zij dooi de minister van landbouw en visse rij, mr. B. W. Biesheuvel, zullen worden ontvangen. Ingezonden mededeling 1 NEDERLANDSCHE M1DDENSTANDSBANK N.V. j telefoon 01100-7590 s s In verband met de verbouwing van ons kantoorpand aan de Lange Nobelstraat 8 te Zierikzee, hebben wij ons kantoor tijdelijk verplaatst 5 naar 5 Daar willen wij u op dinsdag en donderdag van 11.00 ot 12.30 uur en van 13.30 tot 15.00 uur op dezelfde wijze gaarne van dienst zijn. „Zoals ik al in elk deel van de Unie heb gezegd: ik ben bereid al tijd overal heen te gaan en met iedereen te praten wanneer er een mogelijkheid is om tot een eervolle vrede te geraken. De communistische aanvallers hebben tot dusver echter geen enkele bereidheid getoond om de Geneefse overeenkomsten van 1954 aangaande Vietnam na te komen", al dus de president. De V.S. zien uit naar de dag dat Zuid-oost-Azië vrij zal zijn van ter reur, ondermijning en moord en zijn krachten aan economische sociale sa menwerking kan wijden. De V.S. zyn vastbesloten hun po litiek ten opzichte van Vietnam voort te zetten, in de hoop een verandering in de houding der communistische aanvallers te bewerkstelligen. Amerika wenst geen uitbreiding van de oorlog. Het bedreigt geen en kel regime en begeert geen enkel ge bied. Maar de agressie van het noor den moet worden gestaakt. Dat is de weg naar de vrede in Zuid-oost-Azië. Het conflict in Vietnam, vervolgde de president, is geen strijd van blan ken tegen Aziaten. Het is agressie van totalitaire communisten tegen hun onafhankelijke buren. Amerika heeft honderden mannen in Vietnam verloren, maar het Zuid- vietnamese volk tienduizenden en de aanvallers en degenen die door hen zijn bedrogen nog veel meer. Dit zijn de afschuwelijke kosten van de sa menzwering die van het noorden uit wordt geleid. Dit is het waaraan een einde moet worden gemaakt. ze moeten onze welvaart opbouwen, maar worden hier nog slechter be handeld dan de paupers in Spanje. Als ze in hun vaderlnad terugkeren passen ze voor zo'n democratie". Dr. Last, oud-kapitein in de Spaan se militie tegen Franco in de Spaan se burgeroorlog, sprak op een bijeen komst die het bestuur van de Utrechtse Studenten Faculteiten in samenwerking" met de vereniging „Democratie in Spanje" had belegd in verband met de internationale so lidariteitsverklaring met de studen ten in Spanje en Portugal. Hij zei onder andere, dat men bij de herdenking van de bevrijding niet teveel terug moet kijken naar het verleden, maar in verzet moet blij ven tegen alles wat de vrijheid on derdrukt en moet protesteren „om dat het oud O.A.S.- en S.A.-lieden elkaar in Spanje weer de hand druk ken en in Barcelona een grote wa- penvoorraad hebben aangelegd". Nieuwe burgeroorlog D eheer Last meent, dat in Spanje ieder ogenblik weer een burgeroor log kan uitbreken als Franco ver dwijnt, omdat de problemen die de bevolking bezig hielden in de afge lopen 25 jaar wel zijn onderdrukt, maar niet opgelost. Hij merkte ook op, dat Franco niet meer zo vast in het zadel zit. Hij heeft al een op volger aangewezen, aldus dr. Last, niet die Gigolo die als kroonprins is opgevoed en ook niet „die meneer" die met een prinses van Oranje ge trouwd is, maar generaal Augustino Munoz, de enige staatsman in Euro pa die zich nog trots vertoont met de onderscheidingen van Hitier op zijn borst (maar die wordt het ook niet). Bij zijn bezoeken aan Spanje in 1961 en 1963 is hem duidelijk ge worden, dat de Spaanse bevolking politiek denken verleerd heeft en geen enkele ervaring heeft met de democratie, waardoor ook na de Franco-periode een gevaarlijke si tuatie kan ontstaan. De toestand in Portugal noemde hij nog slechter dan die in Spanje: de bevolking heeft er nog minder rechten en is nog armer en de stu denten weten er nog minder waar ze aan toe zijn. m De Canadese politie heeft don derdag 'bekend (gemaakt, dat zij twee Fransen en een Canadees heeft ge arresteerd en 27 kg. 'heroïne in be slag heeft (genomen. rading van de opstandelingen. De actie begon te Boenfia, waar twee blanken sneuvelden. Bij de verovering van Aroe ondervond het Kongolese leger weinig tegenstand van de opstandelingen, die zich or delijk terugtrokken, aldus te Leo poldstad ontvangen radioberichten. Maanoppervlak heeft „harde plekken" WASHINGTON. 26-3. James Webb hoofd van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, 'heeft donderdag op een persconferentie verklaard, er thans van overtuigd te zijn dat het maanoppervlak voldoen de harde plekken heeft voor de lan ding van een bemand ruimtevaar tuig. De analyse van foto's die door Rangers naar de aarde zijn gezon den, had zonder enige twijfel aange toond dat een ruimtevaartuig op ten minste enige plaatsen kan landen. SOES TER BERG. Twee auto's zijn tijdens een hevig eonweersbui fron taal met elkaar in botsing gekomen op de Rademakerstraat te Soester- beng. De bestuurder van de ene auto, de 47-jarige sergeant-majoor der kon .luchtmacht J. Korte, gele gerd te Soestduinen, 'kwam hierbij om het leven. DEN HAAG. 25-3. Het Landbouw schap heeft zich schrift, gewend tot de kabinetsformateur, de 'heer mr. J. M. L. Th. Cals, om zijn zienswijze en wensen kenbaar te maken om trent het landbouwbeleid in de ko mende regeringsperiode. Het Land bouwschap 'heeft hierbij de nadruk gelegd op de noodzaak tot het voe ren van een ontwikkelingsbeleid, dat gesteund wordt door een passend so ciaal en fiscaal beleid. Naar de mening van het Land bouwschap is hiervoor nodig dat de hoge prioriteit voor de land- en tuinbouw zoals deze is vastgelegd in het accoord van Wassenaar in 1963, werkelijk gehandhaafd wordt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-3. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen naoht passeerde het front van een over noord Enge land naar het oosten trekkende de pressie ons land. De regen'hoeveel- heden die hiervan het gevolg waren, varieerden van 4 a 6 millimeter in het noorden en oosten van het land tot 11 a 12 millimeter plaatselijk op de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden. Aan de achterkant van de depres sie is de barometer sterk gaan stij gen. Er komt 'n rug van hoge lucht druk lot ontwikkeling, die over de Noordzee in de richting van Dene marken zal gaan trekker, en mor gen het weer in onze omgeving zal beheersen. Er komen daarom flinke opklaringen en de kans op buien neemt af. Doordat vandaag weer polaire lucht Nederland binnenstroomt wordt de komende nacht kouder dan de afgelopen naoht. Morgen overdag zijn ongeveer dezelfde temperaturen te verwachten als vandaag. Als binnenkort de Keukenhof wordt geopend, zal men behalve een pracht van bloemen en planten ook een aantal beeldhouwwerken van de Amsterdamse beeldhouwer Ben Gun- tenaar kunnen bewonderen. Donder dag werden de beelden geplaatst, waarbij de schepper (in regenjas) natuurlijk niet ontbrak. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Zij, die ongelijk hebben, ma ken zich boos. De abonné's buiten Schouwen-Duiveland die zich 25 cent incassokosten willen besparen, kunnen het abonnementsgeld ai f 5,46 voor het tweede kwartaal 1965 stor ten op onze -postrekening nr. 1 3 7 G 7 7. De administratie" Rustig weer Verwachting tot zaterdagavond: Aanvankelijk opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer, maar vannacht hier en daar mist; morgen in de loop van de dag toenemende bewolking met later kans op enige regen of motregen; matige, tijdelijk zwakke wind tussen noordwest en zuidwest; koude nacht; morgen on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. 27 maart. Zon op 6.27. onder 19.05. Maan op 4.48, onder 12.33. 28 maart. Zon op 6.25, onder 19.07. Maan op 5.19. onder 13.40. 29 maart. Zon op 6.23, onder 19.08. Maan op 5.44, onder 14.51. Nieuwe maan: 2 april te 1.21. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 27 maart 10.57 v.m. 23.44 n.m. 28 maart 12.27 n.m. n.m. 29 maart 1.01 v.m. 13.30 n.m. BROUWERSHAVEN 27 maart 10.46 v.m. 23.38 n.m. n.m. 28 maart 29 maart 12.13 n.m. 0.53 v.m. Doodtij: '27 maart. De West-Duitse Bondsdag heeft donderdag met 344 tegen 96 stem men, by vier onthoudingen, besloten dc verjaringstermijn voor nazi-mis- drijvcn mei vyf jaar op tc schuiven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1