Race in de ruimte iveer versneld DE VIERDE DAG in de GREEP^ van de griep? professoren, metselaars, veehouders. V.V.V. „Renesse Vooruit" signaleert een groeiende taak ZIERIKZEFSCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 maart 1965 Nr. 19757 Inqezonden mededeling Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bij de Baiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat 2iJ bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terechtkunnen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen 4$ miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. de spaarbank met volledige bankservice Attraktieprogi-aimna voor seizoen gereed til.IK DOOK HEI WEKEI.I) RENSSE, 22-3. In hr.tel „Het wa pen van Renesse" hield de V.V.V. „Renesse Vceruit", onder voorzitter schap van de heer J. L. Frummel, de jaarvergadering. In zijn welkomst woord richtte de voorzitter zich in het fcy2cnder tot wethouder L. v. d. Klooster, de vertegenwoordigers van de zustervereniging Burgh-Haam- stede en de leden van de attractie commissie. De voorzitter stelde vast dat in vergelijking met drie jaar ge leden de taak van de V.V.V. veel omvangrijker is geworden. In dit licht bezien vend hij hel onderlnige konlakt van de V.V.V's op Schou- wen-Duiveland zeer belangrijk. Het bestuur toonde zich dankbaar gestemd over het besluit van de ge meenteraad tot het vertenen van een subsidie van 15 procent van de ge- inde contributie. Naar aanleiding van de contributie-verhoging heeft het motel „De Zeeuwse Stromen" gemeend als lid van de V.V.V. te moeten bedanken. Dc vcrhuurlyst Getracht zal worden de exploitatie van de verhuurlijst sluitend te krij gen. Verschillende suggesties werden hiervoor aan de hand gedaan. Voor het verhogen van de advertentiekos- ten werd door de aanwezigen niet veel gevoeld. Door de heren L. Mul- Ingezonden mededeling der en A. Verseput zal een concept worden gemaakt, dat het bestuur ter hand zal worden gesteld. In de na jaarsvergadering zal dit punt dan nog nader ter sprake worden ge bracht. Een vouwblad van Renesse. dat nog in bewerking is, zal binnen afzienbare tijd werden uitgegeven. De kosten hiervoor zijn lager dan eerst was geraamd. Naast het huidige V.V.V.-kantoor zal binnenkort een inlichtingenkiosk werden geplaatst. Van de heer J. B. Berrevccts werd hiervoor een lokali teit gekccht van 8 bij 3 meter. Voor de plaatsing hiervan is door het ge meentebestuur vergunning verleend. Als kracht hiervoor werd aangewe zen mevr. Anders-de Feiter, voor een tijdvak van 14 weken. Met Fasen geopend Rond Pasen zal de kiosk voor het eerst geopend zijn, vervolgens rond Pinksteren en gedurende het hoog seizoen. Door de A.N.W.B. is toege zegd een Schouw*en-Duiveland-roete te zullen maken. In de Badcourant zullen vier extra pagina's worden vrijgemaakt voor de voorlichting. De voorzitter deed op de aanwezigen een beroep hier copie voor te leve ren. Daar de rekeningen niet aan wezig waren werd de rekening en de verantwoording door de penning meester, de heer J. P. Berrevoets, over 1964 uitgesteld tot de najaars vergadering. Door de voorzitter van de attrak- tiecommissie, de heer W. Kooman, werd het programma voor 1965 aan geboden. Het volgende programma was door deze commissie samenge steld: 5 juni: concert „Luclor et Emergo"; 12 juni: concert „Nut en Uitspanning", Zonnemaire; 19 juni: dansen, Dorpshuis; 26. juni: Accor- decnclub „Tempre Crescendo", St.- Willebrord; 3 juli: dansen, Dorps huis; 17 juli: lampionoptocht met medewerking „Luctor et Emergo" en muziekgezelschap St. Annaland; 24 juli: Acccrdeonclub „Tembre Cre- sendo" of R.A.V. „Unique" pit Rot terdam; 31 juli: dansen. Dorpshuis; 7 augustus: concert „Luctor et Emer go"; 11 augustus: wedstrijd in het maken van strandmozaïeken en dan sen in het Dorpshuis; 14 augustus: concert „Volharding" uit Steenber gen en vervaardigen van strand mozaïeken; 21 augustus: dansen Dorpshuis en 25 augustus: lampion- optocht met medewerking van de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" te Zierikzee en „Luctor et Emergo. De vergadering verklaarde zich akkoord met dit programma. De periodiek aftredende bestuurs leden, de heren J. L. Prummel en J. H. Braber, werden herbenoemd. Tot leden van de kascommissie wer den benoemd de heren L. C. Ho gerhuis, C. Dorreman, J. de Wit en als reserve de heer M. Mol. Door deze commissie zullen behalve de ge wone rekeningen ook de financiën van de attraktiecommissie worden gecontroleerd. Kontakt werd opgeno men met de provinciaal directeur; om de mogelijkheid te onderzoeken tot het aanstellen van een betaalde kracht te Westerschouwen. Helaas werd hiervoor rrog geen oplossing gevonden. Dc burgerij en V.V.V. De voorzitter deelde nog mee dat te Oisterwijk door de gemeente een kracht beschikbaar wordt gesteld (omvang van de werkzaamheden niet bekend) terwijl verder nog 10 pro cent subsidie wordt .verleend. Wet houder v. d. Klooster merkte naar aanleiding hiervan op dat Oisterwijk niet vergelijkbaar is met een bad plaats. Evenals de plaatselijke V.V. V.'s lijdt ook de gemeente aan finan ciële bloedarmoede. De gemeente heeft nu zijn goede wil getoond; het antwoord is nu aan de burgerij om met een bijdrage te tonen dat zij ibjgiip heeft voor 'het werk van d'a V.V.V. De voorzitter deelde verder mee, dat op 24 april a.s. te Renesse de vergadering zal plaats vinden van de Provinciale V.V.V. De voorzitter van de V.V.V. Burgh-Haamstede, de heer C. B. Blom, bracht nog naar voren dat ten aanzien van de door de Provinciale V.V.V. gedane heffingen een ccmmissie van onderzoek in zijn vereniging is samengesteld, die tot de conclusie kwam, dat deze heffin gen juist waren. LAND- EN TUINBOUW Het is een lastig en moeilijk werk om door middel van een schoffel het onkruid van de verharde toegangs wegen en de met grind bedekte pa den rondom het huis te verwijderen. Gelukkig is dit thans, dank zij de nieuwe chemische vindingen, niet meer nodig en men is nu voor goed van een zwaar en tijdrovend werk verlost. Het is zelfs zo gemakkelijk gewor den, dat paden van onkruiden door slechts één behandeling met het strooimiddel Gesatop Granulaat het gehele jaar gevrijwaard zijn van on kruid. De toepassing is wel heel eenvou dig. omdat dit middel tegenwoordig in de handel is verpakt in een strooi- koker en de kcrrels nu zo over de paden kunnen worden uitgestrooid. Er komt dus zelfs geen rugspuit of gieter aan te pas. De korrels moeten zo gelijkmatig mogelijk over de te behandelen pa den worden gestrooid. Bij tegelpa den de korrels zorgvuldig in de voe gen strooien en vegen. Belangrijk is. dal de toepassing dient te geschieden op een' vochtige grond cf in een periode van lichte regen. Indien het pad van te voren geheel enkruidvrij is gemaakt kan' de toe passing op elk tijdstip van het jaar plaats hebben, mits de grond vochtig is. Bij langdurige droogte de grond vóór het strooien flink met water bevochtigen. Mogelijk aanwezige grote pollen grassen of grote dis tel-weegbree en Aleksej Leonoiv en Pawel Belja- jew zijn waarschijnlijk rrVifer bij een catastroje geweest dan enige an dere ruimtevaarder voor hen. Naar uit de Russische berichten valt op te maken bleek tegen het einde van de tocht de elektronische apparatuur die de terugkeer naar de aarde be werkstelligen moest, deject en werd in een volgende omwenteling oen ge- improviseerde landing gemaakt met handkracht. Een avontuur dat door koelbloedigheid van de twee man er niet op uit liep dat ze in de at mosfeer verbrandden of tertigge- kaatst werden in het wereldruim, maar slechts dat ze een duizend ki lometer van hun landingsplaats toch nog behouden konden uitstappen. Een schoonheidsfoutje aan een overigens imponerend uitstapje door de ruimte, dat nog eens in herinne ring brengt dat met alles iets mis kan gaan. En zolang het zelfs moge lijk is bij het trappenlopen het leven te verliezen, kan men niet vergen dat bij de ruimtevaart risico's volko men zijn uitgesloten. Als er dan ook eens een keer een ruimtevaarder vergaat, is dat nog geen teken dat het land dat hem uitzond maar wat aanbroddelt op dit gebied. Voorsprong De Russen hebben, net even eer der dan de Amerikanen dit zouden doen, een capsule met twee man ge lanceerd. Het is onzin om hierin een plagerij te vermoeden, daarvoor is de voorbereiding van een dergelijke vlucht te tijdrovend: in principe moet de datum al meer dan een jaar tevoren vaststaan. En het is ook wei nig zinvol om zich al teveel te ver meien in bespiegelingen over voor sprong of achterstand. In praktisch opzicht lijken de Russen ontegenzeggelijk verderde stunt van Leonow om een tijdje in zijn ruimtepak vrij te buitelen in de ruimte staat voor de Amerikanen pas over geruime tijd op het pro- grannna. Eji van belang was dit zeer zeker: zowel de V.S. als de U.S.S.R. streven er naar, ooit ruimtestations te bouwen en daar zal waarschijn lijk aan gewerkt moeten worden door dergelijke, vrij in de ruimte hangende mensen. Een probleem is vooral hoe de mens daarop lichame lijk reageert; en daarbij is een ex periment als dat van de touwtjes springer in de ruimte natuurlijk on ontbeerlijk, want het is o-p aarde niet na te bootsen. Waar blijven V.S.? Aan de andere kant ziet men op de lijst van Amerikaanse prestaties - bijvoorbeeld de sondes diep in de ruimte en het (Ranger)programma voor maanfoto's - ook zo het een en ander waaraan de Russen nog niet zijn toegekomen. Het voornaamste verschil lijkt op dit moment dat de Russen nog steeds de beschikking hebben over de raketten om zwaar dere capsules in een baan te bren gen en dat voordeel hebben uitgebuit door aanzienlijk meer prakische er varing met ruimtevaarders op te doen. En dat de Amerikanen vooral de elektronica beter beheersen, ge tuige de vele taken die de zenders en meetinrichtingen der Ranger's en Marssonden niet alleen hebben uit gevoerd, maar ook hoe ze desnoods onder de vlucht op enorme afstan den nog te corrigeren en zelfs te re pareren waren. Een antwoord, te geven op de vraag wie voor ligt is daarom even moeilijk als op de vraag wat lekker der is: biefstuk of roomijs - de twee verschillen onderling teveel om een oordeel mogelijk te maken. Gemeenschappelijke onderneming Een totaal andere kwestie is dat uit de uitlatingen zowel in de V.S. en de U.S.S.R. als direct betrokke nen, maar ook daarbuiten, weer blijkt dat de hele idee van een race naar de maan doordrongen is van een fervent nationalisme. President Kennedy heeft indertijd eens voorgesteld om van de verove ring van de maan een gemeenschap pelijke onderneming te maken, zo dat hel niet een Rus of een Ameri kaan zou zijn die als eerste over on ze natuurlijke satelliet zou wande len, maar zomaar een mens. Van Russische zijde is hierop welhaast niet gereageerd en bovendien hebben de V.S. ook niet bepaald veel drang achte hun uitnodiging gezel. Wal toch wel jammer is: een nationalis me dat zich voedt uit een waan dat het eigen tand in alle opzichten be ter is dan welk ander ook - en dat dreigt zich uit het wedstrijdelement van de ruimtevaart te ontwikkelen j is een geestesgesteldheid ivaar de wereld nog niet veel goeds aan te danken heeft gehad. Ingezonden mededeling telefoon 2604 Zierikzee I///////////////////////////#/»////? Onkruidbestrijding zand- en grindpaden andere breedbladige planten van te voren verwijderen. Deze laatste kunnen echter ook gemakkelijk met de Pesco 18-15 spuitbus worden opgeruimd. Voor delen van Gesatop zijn, dat het niet giftig is voor mens en dier, niet brandbaar en ook geen metalen aan- tart. Bij alle toepassingen dient men er voor te zorgen dat de korrels niet op het gazon of border-planten terecht komen (bijv. door afspoelen bij slag regens). daar dit schade kan veroor zaken. Pas dus op bij hellende paden. Ingezonden mededeling WITTE KRUIS poeders helpen u eruit! Zijn stem klonk opeens, heel an ders. „Wat kunnen we hieraan nog doen, Akke?" Ze keek naar zijn zielige magere figuur. Zijn hoekige schouders, zoals hij daar in bed zat met twee stevige kussens in zijn rug. Het gerimpelde hoofd met het witte zijdeachtige haar. De dorre, bevende handen met spitse vingers. Je kon die hulpeloze grijsaard toch niet aan zijn lot over laten? Natuurlijk had Tjitske niet mogen gaan. Die enkele maanden, dat hij misschien nog leefde, had ze hem moeten verdragen. Per slot van rekening hoefde Tjitske het tegen woordig niet meer alleen te doen, want zij hielp haar toch zo goed als maar mogelijk was? Aan de andere kant, hoe zou ze zelf na vier en een half jaar genegerd en gesard te zijn gereageerd hebben? Misschien wel net zo. Akke haalde de schouders op „Er zal niets anders op zitten dan een advertentie te plaatsen voor een nieuwe huishoudster, notaris. En dan zult u zeer zeker wat dieper in uw portemonnaie moeten tasten, want voor dat salaris, Waarvoor Tjitske werkte, krijgt u natuurlijk niemand". Opnieuw dacht de man na. „Goed, doe dat dan maar", antwoordde hij gelaten. „En ruim de rommel op m'n bed maar op. Ik ben moe en wil een uurtje rusten". Zwijgend begon Akke het bed leeg te halen en terwijl ze daarmee bezig was, greep de benige hand haar vast. Feuilleton door H. van Omme Ze verstijfde, keek hem aan en wilde juist haar arm los maken, toen een smekende stem klonk: „Akke, jij laat me niet in de steek, wel?" Ze loosde een zucht. „Dat zal niet mogelijk zijn", antwoordde ze, voor zichtig haar woorden 'kiezend. „Zo lang u nog geer) andere huishoudster hebt, wil ik mijn best doen en u verzorgen, zo goed als het in mijn vermogen ligt. Maar op één voor waarde; Dat schelden en mopperen, als daartoe geen reden is, moet nu maar eens afgelopen zijn. Ik ben Tjitske niet, ziet u? Anders kan ik beter een advertentie opgeven voor een huishoudster én een werkster". Hij knikte en liet haar arm los. „Dank je, Akke, ik zal het proberen. Misschien heb je wel gelijk. Natuur lijk heb je gelijk. Dat heb je altijd al gehad, vanaf de eerste dag, dat je hier binnen kwam. Ik had meer naar je moeten luisteren, dan was het misschien niet zover gekomen". Haar medelijden werd steeds gro ter. Ze borg de boeken en schriften weg en streek even met haar hand over zijn gerimpeld voorhoofd. „Heb ik laatst niet gezegd, dat u helemaal niet zo'n isegrim bent, als u zich voordoet? Diep in uw hart bent u de aardige, oud-notaris van Bollega". Ze wees naar het lintje, dat bij altijd op zyn pyamarever droeg. „Dat hebt u van onze konin gin. Omdat u vele jaren zo'n be kwaam notaris bent geweest. Toen men u die onderscheiding opspelde, heeft men een aantal van uw deug den opgesomd: misschien ijver, plichtsbetrachting, onkreukbaarheid, altijd klaar staan om de mensen te helpen, ook lastige mensen, want ik weet zeker, dat u dit ook tot uw plicht achtte. En nu u ziek bent, doet u altijd zo lelijk. Dat houdt geen mens op de duur vol, dit dag aan dag te moeten aanhoren. Terwijl u helemaal niet zo'n moeilijk mens bent. Integendeel. Zelfs op uw ziek bed studeert u nog, hebt u belang stelling voor alleg, wat met uw vroe gere ambt te maken had. Kom, nota ris, laat dat goede hart van u weer spreken. Dan zal ik van mijn kant proberen u het leven zo aangenaam mogelijk te maken. Dan kunt u op mij rekenen, zolang u nog geen an der hebt. Afgesproken?" Ze stak haar hand uit en na enige aarzeling legde hij zijn smalle bleke 'hand er in. „Goed, Akke, ik zal het proberen. En als ik nog eens uit m'n rol mocht vallen, heb dan maar een beetje geduld met me". Ze knikte tevreden. „Ziezo, daar over zijn we het dus eens. En gaat u nu maar eerst een poosje lekker rusten. Deze emoties zijn natuurlijk niet goed voor u. En als u me nodig hebt, belt u maar. Ik kom meteen". Doch beneden in de keuken ver dween haar opgewektheid als bij to verslag. Opnieuw stak ze een sigaret op en keek nadenkend voor zich. Eerst maar eens een advertentie op stellen en de krant telefoneren. En dan zal ik vanavond voor het eten moeten zorgen. En afwassen. En daarna.Ik moet mem waarschu wenik kan natuurlijk niet naar huis gaan. En ik heb hier niets, geen pyama, geen tandenborstel. Ik zal hier moeten slapen tot er een nieu we huishoudster is. Dat is ook wat? In dit grote enge huis. Ik doe vast geen oog dicht. En ik moet er voor zorgen, dat alle deuren vanavond stevig op slot zijn. Jakkes, als er eens inbrekers komenik krijg het nu al op m'n zenuwen Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7