Ranger 9 leverde aantal zeer duidelijke maanfoto's af Oorlogsbodems van V.S. naar de Pacific De Joden in de Sowjet-Unie Uitermate kritieke periode tot jaar Tien ton schol uitzetten in het Veerse Meer De verjaring van Nazi-misdaden Russische vrijwilligers voor N.-Vietnam? „Ruimtetweeling" deed heel aparte dingen met de „Gemini-3" v Rode Chinese vrijwilligers naar Vietnam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 maart 1965 121ste jaargang Nr. 19757 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donder dag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Expositie Open Eilandin Gravensteen Na geslaagde ruimtevaart PASADENA, 23-3. Miljoenen men sen hebben gisteren ademloos geke ken toen op hun televisiescherm het (centrale deel van de maanschijf schoksgewijze op hen toekwam. In de Verenigde Staten was dat een rechtstreekse uitzending van beelden die naar de aarde werden geseind, terwijl de fotosonde Ranger 6 fell- loos op zyn tevoren genoemde doel afraasde. Op dat doel, de reusachtige wal- vlakte Alphonsus, sloog de Ranger 9 te pletter. Die inslag was de gran dioze afsluiting van een aanvanke lijk veelgesmaad onderdeel van 'het Amerikaanse ruimtevaar tprogram- ma dat ten slotte met drie „welge mikte schoten" meer dan zestiendui zend close-ups van de oppervlakte van de maan opleverde. tweehonderd opnamen. Het was, wat de veelheid van zichtbare details be trof, een klimmende reeks. Het was een schouwspel dat tevoren, in film vertoningen van reeksen opnamen van Ranger 7, nog maar zeer weini gen hadden gezien. Over een afstand van verscheide ne honderdduizenden kilometers zond een prachtig produkt van men selijk vernuft, bij vorige gelegenhe den om de vorm ervan een „gouden Libel" genoemd, foto's van verbluf fend goede 'kwaliteit naar de aarde. De fotografie van deze „gouden libel" van maar 360 kilo was verre superieur aan de vage beelden van een schimmige figuur in de wereld ruimte, die enkele dagen eerder ove r een afstand van slechts vijfhonderd kilometer door de Wozchod 2 naai de Sowjet-Unie waren gezonden. Knappe besturing De fotosonde zond de stroom van ongeveer vijfduizend detailopnamen van de maan uit in de laatste twin tig minuten van de tocht. Enige uren eerder was door razend knappe be sturing op afstand de stand van de fotosonde ten opzichte van de maan nog gewijzigd, opdat de maan het gunstig voor de zes lenzen van het camerasysteem zou komen. Tweehonderd opnamen Deze televisiereportage van het einde van de tocht van de Ranger 9 naar de maan bestond uit ongeveer GENEVE, 24-3. Haim Cohen, de Israëlische vertegenwoordiger in de commissie der Verenigde Naties voor de rechten van de mens heeft woensdag in een bijeenkomst van de commissie in Genève verklaard dat schappen in de Sowjet-Unie mogen Unie „sinds het verdwijnen van Sta- lins bewind steeds slechter zijn ge worden". „Andere godsdienstige gemeen- schapp cnin de Sowjet-Unie mogen tot op zekere 'hoogte hun godsdienst beoefenen en daarvoor propaganda maken. Dodh 'de redhten, dlie dë Joodse gemeenschap in Rusland zo nu en dan in de loop der tijden zijn verleend, worden thans voor het grootste gedeelte 'geleidelijk aan en stelselmatig weer 'in getrokken", al dus Haim Cohen. Hij vervolgde: „Er bevinden zich thans nog slechts negentig synago gen en evenveel rabbijnen in de Sowjet-Unie, dat is één op elke vijf- tienduizen Joodse gelovigen. Voorts mogen de Russische Joden zich niet op nationale wijze organiseren of verbindingen onderhouden met Jo den in 'het buitenlanid". WASHINGTON. 24-3. Een Ameri kaans smaldeel, dat is samengesteld uit met kernwapens uitgeruste oor logsbodems, zal uit de Atlantische naar de Grote Oceaan worden over gebracht. Het smaldeel bestaat uit het 85.G00 ton metende vliegdekschip „Enterprise", een met raketten uit geruste kruiser en twee eveneens over raketten beschikkende fregatten De verplaatsingen beginnen in het najaar. De „Enterprise" moet de reis via Kaap Hoorn, de uiterste zuidpunt van Zuid-Amerika, maken, omdat dit vliegdekschip te groot is voor het Panama-kanaal. Het volgend jaar zullen de kruiser „Long Beach" en het fregat „Trux- ton", die eveneens met raketten zijn uitgerust, uit de Atlantische naar de Grote Oceaan worden overgebracht. Newyorkse taxi-chauffeurs staakten NEW YORK, 24-3. Duizenden New- Yorkse taxichauffeurs zijn woensdag voorlopig voor één dag' in staking gegaan om erkenning te verkrijgen van hun onlangs gevormde vakbond. Slechts 10 tot 25 pet. van alle taxi's zou nog rijden. Volgens de politie was geweld gebruikt tegen een aan tal bestuurders die nog op d'e weg zijn, oök waren voorruiten ingegooid en banden doorgesneden. Zeker 12 personen werden gearresteerd. Alle vorige pogingen om de 44.000 taxibestuurders van de stad in een vakbond te verenigen waren mis lukt, voornamelijk omdat een groot deel van 'hen ook ander werk 'heeft. Voetlselnood in (le wereld rika daarentegen zijn de cijfers net omgekeerd: in Europa steeg de voedselproduktie met bijna 11 pro cent en de bevolking met 4 procent. In Noord-Amerika is de voedsel- voortbrenging met 7,6 procent ge stegen en de bevolkingsaanwas met 6,5 procent. Hieruit blijkt volgens de directeur van de F.AO.. dat de kloof tussen de geïndustrialiseerde landen en de onderontwikkelde lan den steeds breder wordt. Hier komt nog bij, dat de kwaliteit van het voedsel van de inwoners dezer lan den zeer verschillend is. Het voed sel van de bewoners der geïndus trialiseerde landen is driemaal zo voedzaam als dat van de bewoners der niet voldoende ontwikkelde landen. In verband met het voorgaande heeft Sen er op aangedrongen met vereende krachten de landbouw- produktie op te voeren en zo spoe dig mogelijk door middel van socia le maatregelen de bevolkingsgroei te stabiliseren. NEW YORK, 24-3. „De komende vijfendertig jaar, tot aan het jaar 2.000, zullen een uitermate kritieke periode zijn in de geschiedenis van dc mens. Of wij nemen de nodige maatregelen om de produktiviteit te vergroten en de bevolkingsaan was te regelen, of wij gaan dc ca tastrofe tegemoet en valt de mens heid opnieuw ten prooi aan de mal- thusiaanse factoren voor een terug gang: hongersnood, pest en oorlog", aldus waarschuwt de directeur van de F.A.O., de voedsel- en land bouworganisatie van de V.N., B.R. Sen, in een uiteenzetting voor de be volkingscommissie van de F.A.O. Volgens Sen is bijvoorbeeld in Latijns Amerika de bevolking in de laatste vijf jaren met 11 procent toegenomenmaar de voedselpro- duktie maar met 6 procent. In het Verre Oosten was de bevolkingstoe name in hetzelfde tijdvak 10 procent en de voedselproduktie 8 procent. Voor West-Europa en Noord-Ame- DEN HAAG, 23-3. De visseryinspectie is van plan in ongeveer drie weken tyd een half miljoen stuks kleine schol (tien ton) uit de Oosterschelde naar het Veerse Meer te brengen. Het werk, waarbij drie beroepsvissers z(Jn ingeschakeld, is maandag begonnen. Deze eerste dag eindigde - zo deelde het ministerie van landbouw dinsdag avond mede, „veelbelovend" met een vangst van bijna 600 kilogram. De ontwikkeling van deze uitzetting van jonge schol zal door procf- visscry cn door het merken van een groot aantal van deze visjes op dc voet worden gevolgd. Slaagt dc opzet, dan is het dc bedoeling regelmatig jonge schol uit te zetten. Uit proefvisscrycn in de jaren 1902 t/m 1964 is gebleken, dat zich in het sedert 1961 afgesloten Veerse Meer een goede scholstand heeft ontwikkelfl. die van bijzondere betekenis voor zowel sport- als bc- rocpsvisscry bleek te zijn. Aangetoond werd, dat in de goed groeiende scholstand geen aan vullingen met jonge vis, hetzij door intrek via sluizen, hclzy door voortplanting, plaatshebben. Dc vis zal in verband met te verwachten lange periode dal nog een hoog zoutgehalte gehandhaafd blijft, echter nog vele jaren een belangrijke plaats in het Vccrsc Meer blijven in nemen. De mededeling over deze verplaat singen werden gedaan door de Ame rikaanse minister van landsverdedi ging McNamara. Een woordvoerder van zijn ministerie antwoordde ont kennend op een vraag, of de aange kondigde verplaatsingen verband hielden met de toestand in Vietnam. Hij zei echter wel, dat het voor de hand lag, dat het overbrengen van deze oorlogsbodems naar de Grote Oceaan „de Amerikaanse slagkracht in wateren in de omgeving van een kritiek gebied zal versterken". BONN, 24-3. De meerderheid van de bondsdagfracti'e van de Westduit- se Christen-Democratische Partij heeft' zich woensdag 'bij een onder linge stemming ervoor uitgesproken het verjariogstijdstip van nazi-mis daden vijf jaar op te schuiven. De meeste fractieleden verklaar den zich voor eer. voorstel van de C.D.U.-afgevaardigde Max Güde, dat het begin van d'e verjaringstermijn wil verschuiven van 8 mei 1945 naar 31 december 1949, de datum waarop west-Duitslamd beperkte soevereini teit verkreeg. Daarmee zou het nog gedurende 5 jaar mogelijk zijn misdadigers uit de nazi-oerlode te vervolgen. Vervolgin gen inzake misdaden welke in het tijdvak 1933-1944 werden gepleegd zouden volgens 'het plan-Güde alleen ingesteld moeten worden wanneer er sprake is van (niet nader gede finieerde) zware misdadigers. Ongeveer 150 havenarbeiders in diienst van de K.N.S.M. te Parama ribo hebben maandag het werk op de steigers neergelegd. MOSKOU, 24-3. Leonid Brcsjnev, de leider van de Russische commu nistische party, heeft zoals gemeld tijdens de ontvangst in Moskou van de Russische astronauten Beljajev en Leonov verklaard, dat zich tal van Russische vrijwilligers voor de strijd in Vietnam hebben aange meld. De eerste aanwijzingen over deze vrijwilligers kwamen van de kant van de Noordvietnamese ambassa deur in Moskou, Ngoeyen van Kinh, die er drie weken geleden in een toespraak voor de Russische televi sie over sprak. Sindsdien was over dit onderwerp echter niets meer ge hoord. Het betrokken x-aken van Russen in de strijd in Vietnam zou kunnen leiden tot een rechtstreekse botsing tussen Russen en Amerikanen, doch in diplomatieke kringen meent men, dat de Sowjet-Unie een dergelijke ontwikkeling graag zou willen voorkomen. Aan de andere kant zou de Sowjet-Unie wat het beloven van steun aan Noord-Vietnam be treft, ook niet willen achterblijven bij China. Een woordvoerder van de Noord- vietnamese ambassade in Moskou verklaarde dat men op de aanbie dingen tot dusver niet is ingegaan. PEKING, 25-3. In het communis- tisCh-Chinese volksdagblad 'is don derdag bekend gemaakt, dat China bereid is. vrijwilligers naar Vietnam te zenden om, zoals het in het blad 'heet, de „Amerikaanse agressors" te bestrijden. In een hoofdartikel schreef 'het volksdagblad dat het Chinese volk flink heeft 'gereageerd op de oproep van het Zuidvietnamese bevrijdings- front tot het zenden van buitenland se troepen om tegen de Amerikanen te veöhten. Goede laiuling na driemaal wentelen 0111 de aarde CAPE KENNEDY, 24-3. Amerika's eerste „ruimtetweeling", de 38-jarige Virgil Grissom en de 34-jarige John Ycung, is dinsdagavond veilig en in goede gezondheid uit een hefschroef- vliegtuig op het vliegdekschip „In trepid" overgestapt nadat de ruim tevaarders met een snelheid van 25.000 km per uur driemaal om de aarde hadden gedraaid in hun „Ge mini-3", bygenaamd „Molly Brown" naar een bekende muzikale komedip op Broadway. De mannen begonnen onmiddellijk verslag uit te brengen van hun er varingen. Ongeveer een uur tevoren - om 20.18 uur Ned. tijd - waren zij in hun cabine bij het eiland Grand Turk (Bahama-eilanden) aan een parachute in de Atlantische Oceaan terecht gekomen, na een geslaagde vlucht die vier uur en 54 minuten had geduurd. De Titan-2 draagraket had 'hen om 15.24 uur Ned. tijd de lucht ingeschoten na een vertraging van 24 minuten als gevolg van het ontdekken van een lek in een brand stofleiding. De cabine kwam ongeveer honderd km van de vastgestelde plaats in zee Tijdens de vlucht deden zich slechts zeer kleine moeilijkheden voor, zoals 'bij de werking van een secundair elektronisch stelsel dat de kleine ra ketmotoren bestuurt die de zijwaart se schommelingen van de cabine moeten beheersen. Ook waren er kleine moeilijkheden toen een lek in een der stuwraketten werd ontdekt. Dit had echter alleen een kleine af wijking in de hoogte van de cabine tol gevolg. Groot succes Voor het overige werd de vlucht een groot succes genoemd, voorna melijk doordat de astronauten erin slaagden hun ruimteschip omhoog, omlaag en zijwaarts te sturen en de hoek van de baan met de evenaar enigszins te ver-anderen. De hand- besturing werkte onverwacht goed en men heeft hoop dat op grond van deze resultaten een latere samen komst van ruimtevoertuigen zal ge lukken. De N.A.S.A., het bureau voor lucht- en ruimtevaart, verklaarde dat, naar zijn weten het de eerste maal was dat een ruimteschip zelf standig zijn koers had veranderd. De handbesturing had tot gevolg dat de cabine door de herhaalde koersveranderingen ongeveer hon derd kilometer van de vastgestelde landingsplaats terecht kwam. De ge leerden van de N.A.S.A. merkten echter op, dat by volgende vluchten de gewenste nauwkeurigheid kan worden verkregen door betere af stemming van besturing en de vooraf vastgestelde landingskrommc. Het tweede experiment - ophef fing van de kortstondige onderbre king van het radiocontact met de aarde tijdens de terugkeer naar de aarde - had slechts gedeeltelijk suc ces. Het hitteschild van het ruimte schip staat bij de terugkeer in de dichtere luchtlagen als gevolg van de wrijving bij de hoge snelheid aan een temperatuur van 2.200 graden Celsius bloot. Door ionisering van de lucht bij deze temperatuur valt de radioverbinding korte tijd uit. Young spoot water in deze geïoniseerde luchtlaag en dit had tot resultaat dat Grissoms stem met- onderbrekingen kon worden gehoord. Grissom hield zich voornamelijk met de vlucht, zelf bezig en Young deed een aantal proeven, zoals bloot- Aan boord van het Amerikaanse vliegdekschip „Intrepid": Grissom en Young verlaten de helicopter die hen uit zee heeft opgepikt. Links John Stonesifer, hoofd van de ber- gingsploeg. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's A Misverstanden brengen vaak y diepere scheidingen tusen de mensen teweeg dan menings- verschillen. Y Volgens 'het blaid zal China de Vietnamese guerillastrijders steunen met alles wat zij maar -nodig 'hebben, met inbegrip van wapens en ander oorlogsmaterïeel. „Wij zijn tevens 'bereid onze troe pen te zenden wanneer het Zuid- Vietnamese vollk dat maar wenst, om samen de Amerikaanse agres sors te vernietigen", aldus 'het blad. a Op een verkoping in Londen is een door Rembrandt geschilderd portret van zijn vrouw Saskia als Minerva voor 1.250,000 gulden aan de Amerikaan J. Weitzner verkocht. stelling van bevruchte zee-egels en ■mensenbloed aan gewichtloosheid cn straling. De hoogte De hoogte van de Gemini varieer de van ongeveer tachtig tot 228 km. De oorspronkelijke baan met een laagste punt van -160 km en een hoogste punt van 228 km werd tij dens de vlucht veranderd in hoog ten van respectievelijk 156 en 168 km. Functionarissen van de N.A.S.A. noemden dit een „waarlijk histori sche manoeuvre". Gedurende vijf minuten na het te rechtkomen in de Atlantische Oce aan was er geen radiocontact met Grissom en Young. De Gemini dob berde toen op een enigszins onrusti ge zee. Het ruimteschip werd door een reddingsvliegtuig ontdekt en het radiocontact werd weer opgenomen. Per hcfschroefvliegtuig In tegenstelling tot het plan, de Gemini met de ruimtevaarders aan boord van de „Intrepid" te hijsen, hetgeen nog geruime tijd had ge duurd, werd besloten de mannen met een hefschroefvliegtuig naar het vliegdekschip over te brengen. Gris som had het luik van de cabine al geopend en wuifde naar de beman ning van de helikopter. Hij was blijkbaar niet beducht voor een her haling van zijn eerste ruimtevlucht in 1961 toen zijn Mercury-kabine zonk. Grissom had om 19.57 uur Ned. tijd de vier rerhraketten in werking gesteld toen hij zich boven California bevond en nadat hij de Gemini door middel van stuwraketten op een hoogte van ongeveer tachtig km. ge bracht had. Onvast weer Verwachting tot vrijdagavond: Half- tot zwaarbewolkt met tijdelijk regen; matige tot krachtige, 'aan de kust nu cn dan harde zuidwestelijke wind; iets hogere temperaturen, voor al in de nacht. 26 maart. Zon op 6.29, onder 19.03. Maan op 4.08, onder 11.31. .Laatste kwartier: 25 maart te 2.37. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 26 maart 9.33 v.m. 22.13 n.m. BROUWERSHAVEN 26 maart 9.21 v.m. 22.05 n.m. Doodtij: 27 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 25-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Langs de oostelijke rand van oen krachtig, boven Groenland gele gen 'hoge'drukgcbied is de laatste da gen zeer koude uit de poolstreken afkomstige luoht naar het zuiden gestroomd. Dit heeft tot gevolg ge had, dat de vorstgrens nu loopt van het zuidelijke deel van de Oostzee over Denemarken en het midden van de Noordzee naar Schotland. Oceaan- storingen, die een veel zuidelijker gelegen 'koers volgen, brengen naar onze omgeving lucht, die zijn oor sprong in Canada heeft. Door de lange weg over 'de Atlantische oce aan is déze lucht weliswaar onder weg" verwarmd, maar ze bereikt ens toch met temporaturen die beneden de normale voor deze tijd van het jaar ligger.. Bovendien is de lucht onstabiel, zodat plaatselijk buien voorkomen. Een zeer actieve depres sie zal morgen Schotland bereiken. Deze zal in Nederland de zuidwes telijke wind flink doen aanwakke ren. Bovendien 'brengt 'het front van de depressie, dat vermoedelijk in de nacht en oohtend zal passeren, regen. De temperatuur zal rets hoger wor den dan vandaag. Het Europese parlement lieeft zich woensdag uitgesproken voor regelmatige politieke cn militaire be raadslagingen van de zes E.E.G.- landen op topconferenties van .xlaatshcofde» cn rcgenirgsleiders eu bijeenkomst cn van ministers van buitenlandse zaken en defensie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1