KAAS OM KAAS alles m^kon met cöalhiiiir Chinese jongleurs GIVE A MAN A LUCKY l.25 omdat lucky een echte amerikaan is, omdat lucky't helemaal heeft, omdat 't Lucky Strike is, daarom liever lucky DE VIERDE DAG Da's brood op jonge kaas op oude kaas op brood ZEER1KZEESCHE NIEUN^SBODE Dinsdag 23 maart 1965 Nr. 19756 BLIK DOOR HET WERELD Ingezonden mededeling Het jongleursnnummer van de Chinezen is de laatste tijd wel het glansnummer in het circus deiin ternationale politiek. Hun talent blijkt temeer omdat ze met zo ge ringe middelen werken: niet meer dan vier Chinese studenten die wat builen opliepen toen ze in Moskou een anti-Amerikaanse demonstratie hielden die al ras omsloeg in een anti-Russische, zodat objectief ge zien een enkele klap van de Sow jet agent niet zo verwonderlijk is. Dit kwartet is nu opgepijpt tot een groep van martelaren en in alle toonaarden worden de Russen voor schurken uitgekreten, met allerlei argumenten die bovendien nog een sterke schijn van redelijkheid heb ben. Zo wordt gezegd dat de Russen dan wel haast maakten om bij de Amerikaanse ambassadeur excuses te maken en de pui weer te reinigen, maar dat ze geen enkele veront schuldiging hebben gemaakt voor het slaan van die Chinezen en de arme jongens zelf nog zo pijnigden in het ziekenhuis, dat het nodig was ze met spoed naar Tokio te halen. Dit lijkt een hoop lawaai om niets, maar juist omdat het om vier on aanzienlijke jongens gaat en niet om generaals of ministers, is het een voorbeeld dat bijzonder aanspreekt bij de massa's. Dat wordt dankbaar uitgebuit via radio en pers en als zodanig is het een geducht strijd middel in de Russisch-Chinese wor steling om het leiderschap van de internationale communistische be weging. Chinese invloed Maar er is nog meer. De Chinezen hebben op deze manier een sfeer ge schapen, die het de Russen uiter mate moeilijk maakt een standpunt in te nemen in het conflict in Viet nam. Het geharrewar daar is voor de heren in het Kremlin een zaak geworden die hoe langer hoe onaan genamer wordt: Kosygin heeft op zijn spoedreis naar Hanoi wellicht bereikt dat hij daar een tegenwicht kon vormen tegen de Chinese in vloed, onder meer door te beloven dat de Sowjets ivapens zouden zen den. Haast met het nakomen van die belofte is niet gemaakt en dat blijkt nu een volgend balletje te zijn dat de Chinezen kunnen opgooien: veel beloven en weinig doen; je kunt wel zien dat Moskou het stiekum eens is met de Amerikaanse imperialisten en dat durft zich dan nog commu nisten te noemen. Dei wapens zullen dus wel eens een keer gestuurd moeten worden. Baden buitenshuis KORBACH (West-Duitsland). De bewoners van een nieuwe woonwijk in de Westduitse plaats Korbach moeten hun bad buitenshuis nemen. Elke keer als zij thuis in bad gaan, krijgen zij elektrische schok ken, zelfs als alle stroom is uitgeschakeld. Niemand is er tot dusver in geslaagd het raadsel op te lossen. Ingezonden mededeling Bijvoorbeeld wat luchtafweer-raket- ten, maar die zullen dan bemand moeten worden door Russen, die dan wellicht net als de eerste Amerika nen in Z uid-Vietnam „adviseurs" genoemd zullen worden. De Ameri kanen van hun kant hebben nog een schepje gegooid op de luchtaanval len; de laatste was zo dicht bij Ha noi dat men daar de knallen kon horen. En de conferentie? Dat is geen streven van de V.&. om de oorlog zo fel mogelijk te ma ken, maar om Ho Tsji Minh met kracht onder het oog te brengen dat er maar beter gepraat kan worden. Maar als er niet gepraat wordt, kan van de zomer de toestand ontstaan dat Russen sneuvelen door Ameri kaanse bommen. En dan? Dat zal de Russen thuis moeilijk te verkopen zijn binnen het kader van de „vreed zame coëxistentie". Ook de Russen hebben er onder mee daarom belang bij dat gepraat wordt. Vandaar dat ze indertijd het Franse voorstel steunden om een conferentie bijeen te roepen. Daar van hoort men nu veel minder, om de doodeenvoudige reden dat Mos kou het zich - vooral nu de Chine zen zo razen over de geslagen stu denten - voor zijn communistisch fatsoen niet kan permitteren al te veel eendracht te betonen met een westelijk land. Dat Gromyko vijf dagen naar Londen ging - een on gekend lange tijd voor een dergelijk bezoek - hangt wel zeker ook hier mee samen. Engeland (in 1954 met de Sowjet- Unie samen voorzitter van de con ferentie over de verdeling van ex- Frans Achter-Indië) heeft voorge steld de club van toen weer bijeen te laten komen. Hoewel de idee het Kremlin eigenlijk wel welkom moet zijn, heeft het tot dusver niet al te geestdriftig durven reageren. En voorlopig zit de zaak daarom nog zo vast als een huis, omdat de Russen door de Chinese jongleurskunst zo behendig in een hoek zijn gedeven dat ze niet meer voor- of achteruit kunnen. DODELIJKE ONGELUKKEN ROTTERDAM. In (het Dij'kzigtzie- kenlhuis is de 41-jarige journalist F. Reedijk, verbonden aan het gemeen telijk bureau voorlichting Rotterdam overleden aan verwondingen bij een ongeluk opgelopen. VALKENSWAARD. De 23-jarige Arnold van Deursen uit Stiphout is op de Luikerweg te Valkswaard bij een frontale botsing om het leven gekomen. TIETJERKSTERADEEL. In Rotte- valle (gem. Tietjerksteradeel, Fr.), is de driejarige Alie Sijdsma, toen zij op haar stepje het Muldersplein overstak, door een personenauto aangereden en gedood. DEN HAAG. De 45-jarige metse laar A. Piekert uit Den Haag is bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Op de hoek van de Fred'e- rik Hendriklaan en die Prins Mau- tislaan botste een bestelauto tegen een autobus. ROERMOND. Op de Peyerstraat te Eclht is de 22-jarige 'ongehuwde jon geman P. Lauman uit Eoht met zijn bromf iets gevallen. Hij sloeg met zijn hoofd tegen de grond en werd zwaar gewond overgebracht naar het zie kenhuis te Roermond, waar hij en kele uren later aan de opgelopen verwondingen is overleden. DOETINCHEM. De 20-jarige mili tair G. Gerritsen uit 'de buurtschap Kolder gemeente Berg, is met zijn (bromfiets op het natte wegdek ge slipt. Ernstig gewond werd hij naar het R.K. ziekenhuis in Doetindhem overgebracht, waar hij in de loop van zondag is overleden. UTRECHT. Zaterdag is in het aca demisch ziekerihuis in Utreoht de 23- jarige J. C. H. de Jager, een maga zijnbediende uit 'Nijmegen overleden. Hij bezweek aan de ernstige ver wondingen die hij dinsdag 16 maart had opgelopen toen hij op een zebra pad in de Bleëkstraat in Utrecht werd aangereden door een onbekend gebleven bromfietser. BRUMMEN. De 52-jarige H. Ol- den'kamp uit Brammen is in het Ju- lianaziekenihuis in Hengelo overle den. De man werd enkele dagen ge leden ernstig gewond, toen hij op een (bouwwerk van de IJsselcentraie in Hengelo van een steiger viel. FINANCIËN EN ECONOMIE De Boerenleenbanken UTRECHT, 20-3. Het spaarover schot bij de boerenleenbanken en raiffeisenbanken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, bedroeg" over februari f 56 miljoen. Er werd aan spaargelden ingelegd f 324 miljoen en terugbe taald f 268 miljoen. Het spaaroverschot van f 56 mil joen betekent een toeneming van f 5 miljoen ten opzichte van februari 1964 toen er f 51 miljoen meer werd ingelegd dan terugbetaald. Het ge zamenlijke spaartegoed van de boe renleenbanken en raiffeisenbanken bedroeg eind februari 1965 f 7.182 miljoen, aldus een communiqué. De 42-jarige Hongaarse speleo loog Lajos Berkesi, is afgedaald naar 'het „Szeszelyes-meer" dat zich op 250 meter diepte in de „Matthias"- grot in Hongarije bevindt. Hij zal gedurende zestien dagen onderzoe kingen in de grot verrichten. SPORT BILJ ABTEN Competitie voor teams district Sch.-Duiveland KNBB In de competitie voor teams van het distrikt Schouwen-Duiveland der KNBB werden 'in de afgelopen week d'e volgende wedstrijden gespeeld. Klasse C I: OKK-Renesse 2-5: M. Lems-J. Berrevoets 0-2; L. v. Pope- ring-Jac. Vasseur 0-2; W. Kesteloo- L. C. Hanse 2-0. Klasse C III, afd. A: VOG II-Oude Vrienden 2-7C. Tiggelhoven-J. Hart 0-2; C. Krello-P. Koek 0-2; D. Ver- kaart-Th. Wessels 2-0; C. Akers- hoek-N. v. 'd. Graaf 0-2. Afd. B: Carambole-KVL 1-8: K. L. v. d. Werve-J. v. d. Weij'de 1-1; K. Dorst- J. J. Romeijn 0-2; J. H. de Waaij- P. v. (d. Berge 0-2; P. v. Mierlo-A. Quartel 0-2. KVL-VOG III 2-7: J. J. Romeijn-C. Bos 0-2; J. v. d.Weijde- J. Verkaart 2-0; P. v. d. Berge-J. Hagesteijn 0-2; A. Quartel-A. Goos- sen 0-2. Klasse C IV ,afd. A: Concordia- KVL II 7-2: J. Quant-L. A. Klompe 2-0; W. Steenkist-M. der Weduwen 2-0; A. Bage-J. Koopman 0-2; J. Brouwer-J. v. d. Z'ande 2-0. KVL II- De Lely 4-5: C. Stouten-W. de Groot Zierikzee A II-Duiveland A I I1 De bezoekers waren in deze ont moeting geenszins de mindere van Zierikzee, dat er onlangs te Ooster- land nog in was geslaagd met 4-2 te winnen. In de eerste helft wist Joop Schoonen de rood-zwarten de leiding te geven, waarna Kees de Bruine na de hervatting beide teams weer naast elkaar bracht (1-1), een stand waarmee beide teams bij het laatste fluitsignaal zich wel mee konden verenigen. SKNWK II-WIK 2-7 Het vooral technisch beter spe lende WIK heeft weinig moeite ge had om beide puntjes mee naar Kerkwerve te kunnen nemen. Door doelpunten van L. Hendrikse, Wim Berrevoets en Jaap Matthijsse had WIK bij de rust reeds een 3-0 voor spring. Nadat R. Kloet met een kop bal de stand op 0-4 had gebracht wisten H. de Jong (strafschop) en Kees Lodewijk tegen te scoren (2-4). Het laatste woord in dit bijzonder natte ballet kreeg WIK, dat door W. Berrevoets, L. Hendrikse en nog eens Wim Berrevoets de eindstand op 2-7 brachten. Brouwershaven li-Zwaluwen 1-0 De reserves van Brouwershaven zorgden zaterdagmiddag in eigen huis voor een -klaterende verrassing door de ernstige gegadigde voor de bovenste plaats met 1-0 te kloppen. De thuisclub had (deze zege in de eerste plaats wel te danken aan het uitstekende verdedigjngsbl'okdoel man v. d. Schelde en de beide ach terspelers Frans Rijnberg en Jan v. d. Velde. Doordat de Zwaluwen voorhoede niet over de capaciteiten beschikte ook maar één enkel doel punt te scoren mag de overwinning van 'de thuisdlub verdiend' worden geadht. In de eerste helft werd niet gescoord. Vijf minuten voor tijd ge lukte hetJ. v. Schelven uit een voorzet van v. d. Bos 'het enige en 'beslissende doelpunt te scoren (1-0). 0-2; M. der Weduwen-S. Westdorp 2-0; L. A. Kl'ompe-J. Megansk 2-0; J. v. d. Zande-A. Kramer 0-2. VOG IV-Graaf Floris V 9-0: J. Kwaak - H. d'e Jong 2-0; M. Krijger-A. van N'ieuwenhuize 2-0; J. Krello-H. Bak ker 2-0; C. KM'Ppel-J. Beeke 2-0. Renesse II-VOG IV 8-1: J. Everaers -J. Kwaak 2-0; A. W. Braal-M. Krijger 2-0; J. Hulshof-J. Krello 2-0; Jac. Verseput-C. Klippel 1-1. Entre Nous II-Renesse II 5-4; M. v. d. Sohee-J. Everaers 2-0; J. Smits-A. W. Braai 2-0; J. J. Snijders-J. Huls hof 0-2; J. v. Dijke-Jac. Verseput 0-2. DOS-De drie schapen II 9-0: J. Smits-A. Verjaal 2-0; I. den Boer- G. Vos 2-0; J. de Jonige-L. M. Moer- mond 2-0; A. Vijverberg-W. Doele- man 2-0. Klap met gevolgen KHARTOEM, 20-3. In Soedan is een crisis ontstaan, doordat een mi nister een telefonist een klap in het gezicht gaf, nadat een interlokaal gesprek was afgebroken. Uit protest tegen de klap, die uit gedeeld werd door de minister van verbindingen, Ezbon Mondiri, be sloot de vakbond van de telefonist tot een staking. Deze actie die zater dag zou beginnen, werd echter afge last, nadat premier Chalifa liet we ten, dat hij minister Mondiri een andere functie zou geven. Deze ver klaarde daarop dat hij dan zou af treden, waarop ook zijn partijgeno ten van het „zuidelijk front" zich uit het kabinet zouden terugtrekken. De regering telt al vier open plaat- •sen. „Flitsen" uit het buitenland ADEN. Ongeveer honderd km. ten noorden van Aden zijn drie Blitse soldaten gedood' en vier gewond' tij dens een treffen met opstandige stammen. Strijdkrachten van de Zuidarabische federatie waren jl. woensdag dn het betrokken gebied militaire operaties tegen de stammen begonnen. BONN. Met een toestel van de Belgische luchtmacht is de Belgische minister van buitenlandse zaken, P. H. Spaak, in' Bonn .-a angekomen. Hij zou onmiddellijk besprekingen be ginnen met zijn Westduitse ambtge noot G. Schroder. SAIGON. Vierentwintig Zuidviet- namese bommenwerpers, begeleid door een onbekend aantal Ameri kaanse jachttoestellen, hebben mili taire installaties te Vu Cong, enkele kilometers ten noorden van de 17e breedtegraad, 'gebombardeerd. BRUSSEL. Een Nederlandse auto bus 'is ini Brassdhaat op de weg van Antwerpen naar Breda in botsing ■gekomen met een tankauto. Van de 40 inzittenden liepen er 27 lichte verwondingen op. Elf van hen moes ten in een ziekenhuis worden be handeld. MONTGOMERY (Alabama). In de staatsgevangenis te Montgomery is een dertig tal gevangenen - meest blanken - in hongerstaking gegaan, omdat zij zijn gescheiden van ge kleurde gevangenen, zo heeft de ge vangenisdirecteur meegedeeld. BOGOTA. De Columbiaanse mil jonair Harold Eder, die (minister van economisdhe zaken van zijn land is (geweest en eigenaar ds van een van de igrootste suikerraffinaderijen in Columbia, is zaterdag door een der tigtal gewapende mannen ontvoerd. Een van zijn lijfwachten werd ge dood en Eder zelf zou gewond zijn. NIEUW DELHI. India heeft Pa kistan met vergeldingsmaatregelen gedreigd als de troepen van Paki stan blijven schieten over de grens tussen Oost-Pakistan en India. WARSCHAU. Stanislaw Warzeoki, leider vap een Poolse staatsvleesfa- briek, die schuldig was bevonden aan het verduisteren van produ'kten ter waarde van ongeveer 450.000 gulden en in februari door een ge rechtshof in Warschau ter dood werd veroordeeld, is terechtgesteld. KARATSJI. Maarschalk Sjen Ji, de Chinese minister van buitenland se zaken, zal een bezoek brengen aan Pakistan om een overeenkomst te tekenen over de demarcatie van de Ohinees-Pakistaanse grenzen. BRUSSEL. De Belgische socialis tische partij heeft geweigerd een wens van minister van staat Kamiel Huysmans in te willigen om weder om kandidaat te worden gesteld bij de Kamerverkiezingen'die in mei in België worden gehouden. Huysmans is 94 jaar. BRUSSEL. De Oostenrijkse minis ter van handel, Fritz Bock, heeft dn Brussel verklaard dat geen banden zullen ■worden aangeknoopt met de Europese Economisdhe Gemeenschap indien deze de neutraliteit van Oos tenrijk ip gevaar zouden brengen. DAR ES SALAAM. Het bevrij dingsfront van Mozambique heeft vrijdag bekend gemaakt, dat er op 6 maart 39 Portugese soldaten zijn gesneuveld en twee gewond. De Por tugezen, die in drie militaire vracht auto's zaten, werden bij Diaca door vrijheidsstrijders in een hinderlaag gelokt. TOKIO. Het eerste Nederlandse schip dat ooit in Japan werd ge bouwd zal vandaag (dinsdag, 23 maart), door de Japanse prinses Mi- kasa te water worden gelaten. Prin ses Mikasa, echtgenote van de jong ste broer van keizer Hirohito, zal het schip „Straat Futami" dopen. Ingezonden mededeling BIJZONDER SCHAAKSPEL UTRECHT, 20-3. In de loop van het voorjaar zal Utrecht een zeer bijzonder schaakspel rijk zijn. In het park Trans- wijk zal de jeugd- zich bezig kunnen gaan houden met een gigantisch schaakspel. De vak ken zijn 80 bij 80 cm. groot en de schaakstukken zelf zijn eveneens SO cm. groot. Dit permanentschaakspel is een primeur voor Nederland. De eerste burger van de Domstad, jhr. mr. C. .1. A. de Ranitz had in west-Duitsland een derge lijk spel gezien. Enthousiast heeft hij het in Utrecht ge ïntroduceerd. Een minuut later rinkelde de bel •opnieuw, langer aanhoudend. Akke keek naar haar sigaret en glimlachte opnieuw. Zodra hij op is, meneer de notaris, kom ik kijken, wat er aan de hand is. Tot zolang zul je moeten wachten. En als je soms denkt, dat je iedereen gek kunt maken, dan ver gis je je. Ik heet namelijk geen Tjitske". Nog twee keer rinkelde de bel en nadat ze haar peuk uitgedrukt had, kwam ze overeind en liep rustig naar boven. Voor zijn bed bleef ze staan. Op kalme toon vroeg ze: „U hebt ge beld, meneer?" „Ja wis en drie heb ik gebeld: zes keer of zeven, ik ben de tel al kwijt geraakt. Wat mankeert jullie daar beneden, hé? Plotseling doof gewor den? En waarom kom jij inplaats van Tjitske?" „Maar meneer" Akke trok haar wenkbrauwen omhoog. „Tjitske hebt u immers zelf weggejaagd? Ze is tien minuten geleden vertrokken. Voor goed". De man in het bed keek haar aan, knipperde met de ogen. „Wat wil je me nu wijsmaken? Dat Tjitske ver trokken is?" Akke knikte langzaam en trok haar wenkbrauwen op. „Ja, zo is het. Vier en een half jaar bent u bezig geweest haai" weg te jagen en nu hebt u eindelijk uw doel bereikt. Ze heeft haar hele hebben en houden ingepakt en is weggegaan. Vindt u dat niet lollig?" Feuilleton door II. van Omme De man keek haar opnieuw aan en greep toen de telefoon. „Ik bel de politie. Ze moet onmiddelijk terug komenis ze nu helemaal gek ge worden?" „Het schelde niet veel, notaris. Om echter dat te voorkomen, is ze net op tijd er vandoor gegaan. Ja, belt u de politie even op. Opsporing gevraagd van een weggelopen huishoudster, die er genoeg van kreeg om iedere dag maar weer de huid volgeschol- den te krijgen, omdat ze niets naai de zin deed van de patiënt-werkge- ver. Laat u haar dan in de kraag pakken en geboeid terugbrengen. Misschien kunt u in een of ander museum wel zo'n ijzeren bal huren. Een smid kan die dan wel aan haar enkel smeden. Zoiets is toch uw be doeling, nietwaar?" Besluiteloos bleef hij met de mi crofoon in zijn hand zitten, keek er een poosje naar en legde hem toen weer op de haak. Met een woedende blik keek hij naar het; meisje en gromde: „Jij schijnt het verbazend leuk te vinden, niet?" Ze deed een paar stappen naar zijn bed, zodat ze vlak bij het hoofdeinde stond. ,Wilt u graag weten hoe ik het vind? Goed, luistert u dan maar. Ik vind het vei"schrikkelijk, ellendig en schandelijk. En wilt u ook weten waarom? Goed, ook dat zal ik u ver tellen. Omdat Tjitske de goedheid zelve is ,een vrouw, zoals er geen tien meer de in de hele wereld zijn misschien. Die u vier en een half jaar moederlijk heeft verzorgd, die elke dag weer opnieuw er over pie kerde, welke heerlijkheden ze u nu zou kunnen voorzetten. Die niets lie ver deed dan u verwennen, omdat ze medelijden met u had om uw ziekte. Omdat u zo ongeveer geheel afhankelijk van haar was. Maar die met vrezen en beven de trap opklom als de bel rinkelde, uit angst dat u Wel weer op het een of ander wat aan te merken zou hebben. Die 's nachts bijna niet durfde te slapen, bang dat ze uw bel niet zou horen. Die in die jaren nauwelijks enige ont spanning had, omdat ze van de vier en twintig uren er vier en twintig in uw dienst was. En wat kreeg ze als dank van u? Nog geen vriende lijk woord, geen enkele blijk van waardering, alleen maar grauwen en snauwen. En verwondert u er zich dan nog over, dat ze er één keer ge noeg van kreeg en haar koffers heeft gepakt?" Voor het eerst sinds Akke hiér werkte, scheen de man sprakeloos. Hij keek haar enkele malen aan en toen voor zich. Ze zag, dat hij koorts achtig nadacht. En ze begreep, dat hij nimmer verwacht had, dat Tjitske cr wel eens een keer van door zou kunnen gaan, als het haar al te gor tig werd. Dat hij er moeite mee had de werkelijkheid onder ogen te zien: geen Tjitske meer om hem te ver zorgen, nooit meer. Akke stond met haar armen over elkaar en keek naar -de oude man. Zijn bevende handen zochten doel loos over de dekens, verschikten een paar boeken en legde een schrijf bloc opzij. Een paar keer draaide hij zijn hoofd om en keek naar het meisje, dat haar blik onafgebroken op hem hield gericht. En opnieuw welde er medelijden in haar op. Per slot van rekening was hij een oude stakker, hulpeloos aan bed gekluisterd, af hankelijk van een ander. Wordt vervolgd) Da's hele andere kaas! Da's een sneetje

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5