BIJ STRIJD IN VIETNAM: GAS TEGEN DE VIETCONG Johnson over V.S.-politiek in Azië F rans - Russische televisie - overeenkomst Stabiele Franse verkiezingsuitslagen Probleem van Nederlandse woningmarkt is de onvoldoende doorstroming FORMATEUR MR. CALS NODIGT FRACTIELEIDERS UIT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 23 maart 1965 l£!ste jaargang Nr. 19756 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per sluk. In dit nummer: Gouden jubileum „Vit Voorzorg Amerikanen breiden luchtstrijd verder uit SAIGON, 22-3. Acht Amerikaan se jachtbommenwerpers hebben maandag met bommen en boordwa- pens een Noord-Vietnamese radar- installatie op ongeveer 95 km over de grens met Zuiü-Vietnam aangevallen De post, die deel uit maakte van het Noord-Vietnamese radarwaarschu- wingsstelsel tegen luchtaanvallen, werd vrywel geheel vernield. Een Amerikaanse militaire woord voerder die dit bekend maakte, zei in antwoord op vragen dat deze ope ratie een nieuwe uitbreiding van de luchtstrijd tegen Noord-Vietnam be tekent. Tot dusver bestookten Ame rikaanse en Zuid-Vietnamese vlieg tuigen tevoren uitgezochte militaire doelen, waaronder munitie- en an dere bevoorradingsdepots en marine installaties. Maandag had de beman ning van de jachtbommenwerpers allen opdracht een „gewapende ver kenningsvlucht" uit te voeren en daarbij uit te kijken naar militaire doelen en als men een geschikt doel zou vinden, dit aan te vallen". Volgens de Amerikaanse woord voerder is één van de jachtbommen werpers bij de actie verloren gegaan. De piloot kon echter met een hef- schroefvliegtuig veilig naar Zuid- Vietnam worden teruggebracht. Beslissend stadium Op een diner in Saigon verklaarde de Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, generaal Maxwell Taylor, dat de strijd tegen de Viet- cong wellicht een beslissend punt gaat bereiken. „Wat tot dusver is ge beurd, is algemeen bekend, wat in de toekomst gaat geschieden, is iets waarover Hanoi (de hoofdstad van het communistische Noord-Vietnam) zich zorgen zal maken". De ambas sadeur zei dat er geen grens is ge steld voor de mate waarop door middel van luchtaanvallen druk zal worden uitgeoefend op Noord-Viet nam. De druk zal pas eindigen, als „de vijand toegeeft". Dit was ech ter nog niet het geval en daarom zou de Amerikaanse inspanning naar be hoefte worden vermeerderd. Een Amerikaanse militaire woord voerder heeft maandag meegedeeld, dat Amerikaanse en Zuid-Vietna- mese troepen gas tegen de Vietcong. guerilla-stryders hebben gebruikt, waardoor de getroffenen tijdelgk buiten gevecht gesteld werden. De woordvoerder wilde niet zeggen waar of wanneer het middel is aan gewend en of het nog gebruikt wordt Hij zei wel, dat het „een soort traan gas" is. WASHINGTON. Een woordvoer der van het State Department in Washington heeft maandagavond verklaard, dat het gebruik van het genoemde gas geen schending bete kent van het protocol van Genève van 1925, noch in strijd is met met internationale gebruik. Hij noemde de verspreiding van het gas in de vo- renvermelde gevallen een veel hu manere methode dan lucht- of artil lerie-aanvallen. Hij deelde mee, dat de V.S. het gas aan de Zuid-Vietna mese autoriteiten ter beschikking hebben gesteld voor gebruik bij on geregeldheden of tegen de Vietcong. Een groep Labour-afgevaardigden in het Britse Lagerhuis heeft maan dagavond in een telegram aan de minister van buitenlandse zaken, Stewart, verzocht te protesteren bij de Amerikaanse regering tegen „hel gebruik van gas en napalm in Viet nam". Dezelfde groep diende ook een motie in waarin op de Britse rege ring een beroep wordt gedaan, zich te distanciëren van de V.S. opdat zij beter als bemiddelaar in het conflict in Vietnam zou kunnen optreden. JOHNSON CITY, 22-3. President Johnson heeft op een persconferen tie verklaard, dat zjjn politiek ten aanzien van Vietnam ongewijzigd blijft. De V.S, zullen Zuid-Vietnam blijven steunen zolang dat nodig zal zijn cm de communistische agressie te bedwingen, aldus de president. ROTTERDAM. Er worden niet minder dan 16 tot 17.000 supporters verwacht uit Duitsland bij de ko mende voetbalwedstrijd in de kwart finale van de Europabeker tussen F. C. Köln en Liverpool, die woens dagavond in het Feijenoordstadipn in Rotterdam zal worden gespeeld. PARIJS, 22-3. - De Sowjet-Unie heeft voor het Franse procédé van kleurentelevisie gekozen en maan dag is in Parys een overeenkomst in deze zin ondertekend door de Franse minister van voorlichting en de Rus sische ambassadeur. In een gezamenlijk communiqué wordt de hoop uitgesproken, dat alle Europese landen dit Franse S.E.C.A. M.-procédé zullen aanvaarden, om dat één enkel systeem gewenst is. Elk land kan tot het Frans-Russische akkoord toetreden. ROTTERDAM. De 18-jarige dek- 'knecht W. Strosnijder uit Rotterdam is maandag in de Nieuwe Maas ver dronken. C.A.O. voor één jaar in kleine metaalnijverheid DEN HAAG, 22-3. Naar het A.N.P. verneemt is tussen werkgevers- en werknemersorganisaties die samen werken in de va'kraad voor de klei ne metaalnijverheid overeenstem ming bereikt over een per 1 april a.s. ingaande collectieve arbeidsovereen komst. Deze nieuwe C.A.O. moet nog door de Stichting van de Arbeid woxden bezien en goedgekeurd. Onder de C.A.O. voor de kleine metaalnijverheid zijn naar schatting 135.000 werknemers in circa 40.000 bedrijven werkzaam. Deze C.A.O. heeft betrekking op 'het automobiel en garagebedrijf, ihet carosseriebe- drijf, het centrale verwarmingsbe- drijf, het elektrotechnisch (installa tie) bedrijf, 'het isolatiebedrijf, het loodgieters- en fittersbedrijf, het metaalbewerkingsbedrijf en het rij wielkleinbedrijf. Wegpiraat veroorzaakt ernstig letsel MAARSSEN, 22-3. Op rijksweg 2 vend een wilde achtervolging plaats van eer. wegpiraat, die oorzaak was van een ernstig ongeval. Er had zich een file gevormd bij het viadukt te Maarssen in de rich ting Amsterdam. Een ongeduldige automobilist wrong zich plotseling naar links, waardoor een hem ach terop komende bestelwagen moest uitwijken. Deze wagen, bestuurd c'oor de heer J. uit Doesburg, kwam na ijzingwekkende capriolen onbe schadigd in de middenberm tot stil stand. Hierbij werd mevrouw J. uit de auto geslingerd en met levensge vaarlijk hersenletsel naar een van de Utrechtse ziekenhuizen vervoerd. De veroorzaker van het ongeluk zette de voet op het gaspedaal en verdween met grote snelheid. Een drietal automobilisten, dat getuige was van het ongeluk, zette een ach tervolging in. met tot dusver onbe kend resultaat. Er zijn behalve het Franse nog twee systemen voor kleurentelevisie: een Amerikaans en een Westduits. In (technische) kringen van de N. T.S. in Hilversum was men niet zo verwonderd over de Russische keuze, die eigenlijk wel in de lucht hing. Het tijdstip van het sluiten van de overeenkomst tussen Frankrijk en Rusland hangt ongetwijfeld samen met de omstandigheid dat de tweede helft van deze week in Wenen een internationale conferentie begint over de keuze van kleuren-t.v.-systeem. Door de tussen Rusland en Frankrijk bereikte overeenkomst zal men druk kunnen uitoefenen ten gunste van aanvaarding van 't SECAM-systeem. Eén of meer systemen In ieder geval zal nu na de Weense conferentie wel blijken of er straks internationaal één systeem (hetzij het Franse, het Amerikaanse of het West- duitse) voor kleuren-t.v. zal worden toegepast, of dai (juist als bij het be gin van de zwart/wit t.v.) er met ver schillende systemen naast elkaar zal worden gewerkt. Zoals bekend geeft Nederland de voorkeur aan het Amerikaanse N.T. S. C-systeem, waarmee men, behalve in Amerika, onder meer ruime erva ring heeft opgedaan in Engeland en Japan. De experimenten van Philips worden ook gedaan met N.T.S. C. Van de zijde van Philips wilde men zich op dit moment echter nog van commentaar onthouden. Vijf Nederlanders in Duitsland omgekomen DEN HAAG. 22-3. Vijf Nederlan ders en een Duitse vrouw zijn maan dagmorgen om bet leven gekomen bij een botsing tussen een Neder lands busje en een Duitse autobus. De slachtoffers zijn: Jacobus Jo hannes van Drempt (27) uit Nijme gen, Henrikus Buurman (23) uit Bemmclen. Arnoïdus Bronkhorst (45) uit Arnhem. Dirk van Eek (29) uit Beusichem en Petrus Grim (23) uit Wychen. Het ongeval gebeurde maandag morgen omstredks 'half negen nabij Kleef in Duitsland. De bestuurder van het Nederlandse busje trachtte in een bocht naar redhts een andere wagen in te 'halen. Toen beide wa gens naast elkaar reden, botste het Nederlandse busje frontaal togen een tegemoetkomende Duitse auto bus, waarin ongeveer twintig Duitse vrouwen zaten, die onderweg waren naar een fa'briök in Kleef. DEN HAAG. In zijn woonplaats Epe is zaterdag overleden luitenant- generaal P. Gips. Luitcnanl-'generaa'l Gips. die op l juli 1962 eervol uit. de dienst word ontslagen, was com mandant van het eerste legerkorps. Johnson, die de persconferentie hield op zijn boerderij in Johnson City, zei, dat hij gouverneur Wallace van Alabama een telegram had ge zonden met de mededeling, dat hij onder federaal toezicht geplaatste eenheden van de nationale garde van Alabama en geregelde eenheden van het leger zal inzetten ter bescher ming van de betogers die deelnemen aan de mars van Selma naar Mont gomery. Hij had in het telegram ook ge zegd, dat hij er verbaasd over is dat Wallace federale hulp heeft ge vraagd om de taak van een afzon derlijke staat te verrichten. Maar de mededeling van Wallace en de wetgevende macht van Ala bama, dat zij op grond van „gelde lijke overwegingen" niet in staat wa ren om Amerikaanse burgers te be schermen, had hem „nog meer ver baasd". In de eerstkomende dagen, aldus president Johnson, zullen de ogen van de Amerikanen gericht zijn op Alabama en zal de wereld het oog gericht houden op Amerika. Vlucht naar het Westen BONN, 22-3. Een gezin van vijf personen is zondaig in Nedersa'ksen van Oost-Duitsland naar het Westen gevlucht. De Oostduitsers - een 29- jarige arbeider, zijn 25-jarige vrouw en hun drie jonge kinderen waren bij aankomst in het westen volko men uitgeput en verkleumd. Op een andere plaats in Nedersaiksen slaag den 'drie mensen er in het weekeinde in naar 'het westen te vluchten. PARIJS, 22-3. De Franse minister van binnenlandse zaken, Roger Frey, heeft maandag verklaard, dat het succes van de ecmmunistische partij bij de gemeenteraadsverkiezingen „meer spectaculair dan betekenisvol" Beschadigde „Doorman" "ïaar Rotterdam DEN HAAG, 22-3. Hr. Ms. vlieg- kampsohip „Karei Doorman" zal bij Wilton Feijenoord N.V. gerepareerd worden. Het schip wordt woensdag in Rotterdam verwacht, aldus de marinevoorlichtingsdienst. Op het ogenblik valt nog niet te zeggen, wat de reparatie van de oor logsbodem zal gaan kosten. Een schatting van die kosten zal waar- söhijmllijik pas zijn te maken a's het sdhip in dok zal liggen. Het 'vliegkampschip dat vrijdag in de Oslofjord een beschadiging aan de boeg opliep, toen het een eilandje ramde, 'is uit Oslo vertrokken, samen met d's andere schepen van smal deel V, Hr. Ms. jagers „Amsterdam" en „Drenthe" en Hr. Ms. onderzee boot „Zeehond". De jagers en de on derzeeboot gaan naar Den Helder. AMSTERDAM, 22-3. Het grote probleem van de Nederlandse wo ningmarkt blijft de onvoldoende doorstroming. Bit zegt de directie van de N.V. Bank voor onroerende zaken in het vandaag verschenen jaarverslag 1964. Eensdeels is dit, volgens de direc tie, het gevolg van het feit dat de kwaliteit van de nieuwbouw in vele gevallen achterblijft bij hetgeen bij een „planning" op langere termijn gewenst worden geacht. Anderzijds wordt de doorstroming geremd om dat de afstand tussen de huren van oudbouw en die van nieuwbouw, ook na de tien procent huurverhoging van iuli 1964, te groot is gebleken. De directie verheugt er zich over dat de minister tegenover de Twee de Kamer de nadruk heeft gelegd op 1. Verbetering van de kwaliteit van de nieuwbouw; 2. verkleining van de afstand tus sen de huren van de bestaande voorraad en die van de nieuw bouw tot het bedrag, dat door verschil in kwaliteit wordt gemo tiveerd. De directie betreurt dat de capa citeit van de woningbouw door de kredietbeperking (leningplafond) niet ten volle kan worden benut, dat de produktiviteit in de woningbouw nog niet voldoende is opgevoerd en dat de loonexplosie van 1964 tot een relatief sterke stijging van de bouw kosten heeft geleid. DEN HAAG, 22-3. De formateur mr. J. Cals, heeft dc frakticlciders uit dc Ttvcedc Kamer van de K.V.P., de P.v.d.A., de A.R. en de C.H.U. uitgenodigd voor een gezamenlijke bespreking tegen heden (dinsdag)- morgen, 10 uur. Deze bespreking zal waarschijnlijk de gehele dag duren. Deze uitnodiging kwam eerder dan werd verwacht. Naar veler mening zou de formateur dinsdag nog een aantal „doelmatigheidsbesprekingen" voeren, teneinde zich over verschil lende vraagstukken, die in de naaste toekomst, aandacht vragen, te oriën teren. De minister van o.. k. en w., de heer Bot, heeft maandagmiddag met een aantal van zijn ambtelijke advi seurs besprekingen gevoerd met de formateur, mr. Cals. Dit was een der „doelmatighcids- gesprekken", die door de formateur ter voorbereiding van zijn beperkte basisprogram zijn gevoerd. Verwacht wordt, dat mr. Cals in de loop van dinsdag nog enkele andere voorbe reidende besprekingen, die nauw verband houden met de in het basis programma te behandelen vraag stukken, zal voeren. De formateur heeft een zeer druk weekend achter de rug. Hij heeft zich intensief bezig gehouden met het verzamelen van informaties en gegevens. Zijn telefoon thuis was vrijwel doorlopend in gespi'ek. Van morgen heefl mr. Cals zijn werk in hel kabinet van dc minister-presi dent voortgezet. Zo zullen de Amerikaanse ruimte vaarders Grissom en Young in hun twee-mans Gemini-capsule om de aarde gaan. De lancering wordt heden dinsdagverwacht. De communisten en uiterst linkse groeperingen verenigden ongeveer 4.146.000 stemmen op zich, tegen on geveer 4.238.000 bij de gemeente raadsverkiezingen in 1959. In Parijs was de Gaullistische partij meer dan 100.000 stemmen vooruit gegaan. De partij heeft zich meer over het land verdeeld. Zoals bekend is in de ste den met meer dan 30.000 inwoners het stelsel van evenredige vertegen woordiging afgeschaft. De minister die zich over heb nieuw kiesstelsel tevreden toonde, zei dat het niet uit gesloten is dat dit ook tot kleinere steden wordt uitgebreid. Hij ver klaarde dat de uitslag der verkie zingen duidt op stabiliteit van het politieke leven. Restauratie van Slot Loevestijn in voorlaatste fase ARNHEM, 22-3. In opdracht van de Rijksgebouwendienst zal binnen kort met de voorlaatste fase van de in 1930 aangevangen restauratie aan het historische slot Loevestein bij Gorinchem worden begonnen. Deze fase omvat onder andere de restauratie van het kasteel en van de enige nog bestaande toren van de voorburcht, de zogenaamde kruit toren. Met de uitvoering van het werk is een bedrag van ruim een miljoen gulden gemoeid. Het werk zal ongeveer twee en een half jaar duren. Dialecten verdwijnen DEN HAAG, 22-3. De 20 a 25 dia lecten, die Nederland telt, zijn voort durend in beweging. Onder invloed van radio en t.v., van kranten en re- klame, is veel van de dialekten be zig te verdwijnen. De snelle ontwik keling van de economie dreigt in het bijzonder op het platteland diepe sporen in het dialekt te trekken, aan gezien nieuwe werkmethoden en werktuigen werden ingevoerd, die de oude dialectwoorden verdringen. Mevrouw J. Daan, hoofd van het dialectenbureau van de Koninklijke Academie van Wetenschappen, heeft dit meegedeeld naar aanleiding van het huidige Nederlands-Duitse dia- lectenonderzoek. Na bespreking met minister Bot: Eerder dan verwacht Wanneer zijn besprekingen over het te ontwerpen beperkte basis program met de heren Schmelzer, (K.V.P.), Vondeling (P.v.d.A.). Beer- nink (C.H.U) en Smallenbroek (A.R. P.) zullen worden gehouden, kon onverwacht worden gezegd. Verle den week deelde mr. Cals mee te hopen, dat dit gesprek in de eerste helft van deze zou plaats vinden. Het ligt in de lijn der verwachtin gen, dal de informateur na het ge sprek met de fraktieleiders persoon lijk tussentijds rapport aan de ko ningin zal uitbrengen. Op het ogen blik houdt hij de koningin, die in Lech wintersportvakantie houdt, te lefonisch en schriftelijk op dc hoogte Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Y Vele mensen vinden zich be- kwaam genoeg om raad te ge- ven en wijs genoeg om geen X, raad nodig te hebben. y Veel bewolking Verwachting tot woensdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen en plaatselijk mist; zwakke tot matige veranderlijke wind; vannacht vrij zacht, morgen overdag in het alge meen iets kouder dan vandaag. 24 maart. Zon op 6.34, onder 19.00. Maan op 2.19, onder 9.55. 25 maart. Zon op 6.32, onder 19.01. Maan op 3.18, onder 10.38. Laatste kwartier: 25 maart te 2.37. HOOGWATERSTANDEN 41ER1KZEK 24 maart v 7.35 v.m. 25 maart, 8.24 v.m. BROUWERSHAVEN 20.03 n.m. 20.59 n.m. 24 maart 25 maart 7.21 v.m. 8.11 v.m. 19.47 n.m. 20.47 n.m. Doodtij: 27 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een van de oceaan afkomstig depressiegebied bevond zich dinsdag morgen bij zuidwest Engeland. Het verplaatst zich langzaam oostwaarts en verwacht wordt, dat de kem juist over ons land zal trekken. Dit zal tot 'gevolg hebben, dat er het ko mende etmaal veel 'bewolking zal zijn met af en toe enige regen of motregen. Aanvankelijk houdt daar bij de aanvoer van tamelijk zachte en vochtige lucht nog aan, maar na het passeren van de kern lopen de winden naar west tot noord en zal weer minder-zaohte lucht van de Noordzee het land gaan binnenstro men. Een volgend storingsgehied op de oceaan trekt met tamelijk grote snelheid in de richting van Frank rijk en zal vermoedelijk ten zuiden van ons land voorbijtrekken. Bij noord-Groenland handhaaft zich een krachtig hogedrukgebied met een luchtdrukwaarde van bijna 1050 mb. Tussen Groenland en Noor- wogen stroomt voortdurend koude poollucht naar het zuiden, waarbij de temperatuur op IJsland tot min 15 graden Celsius daalde en zelfs op de Far-Oör 5 graden vorst voor kwam. De voorste begrenzing van do.ze lucht 'bereikte noord-Schotland met sneeuwbuien maar de verdere zuidwaartse uitbreiding ervan gaat maar uiterst langzaam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1