RUSSISCHE RUIMTEVAARDER ZWEEFDE IN DE RUIMTE Zeer kostbaar foto-archief verbrand Formateur Cals ontving de fractieleiders Tornado's in V.S. NEGERS BEGINNEN ZONDAG NIEUWE VRIJHEIDSMARS Voscliod-2 geland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 iiiaarl 1965 121ste jaargang Nr. 19751 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6> Ochtman, Zierikzee. A80NNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Welke toekomst voor Seh.-Diiivelrmdse tuinbouw Kosmonauten maken het na wereldprimeur uitstekend MOSKOU, 19-3. De dertigjarige kosmonaut Aleksei Leonov, kolonel- vlicgtr in de Rode Luchtmacht, heeft donderdag als eerste twintig minu ten lar.g in z\jn ruimtepak in de wereldruimte gezweefd en is daarna veilig teruggekeerd in het ongeveer anderhalf uur eerder gelanceerde ruimftscheepje VVozchod 2. Dat werd bestuurd dcor de veertigjarige vete raan uit de Tweede Wereldoorlog Pawel Beljajef, eveneens kolonel van de Rede Luchtmacht. Leonov droeg een speciaal ruimte- pak. Ilij vceide de voorgeschreven handelingen, op een «afstand van vijf meter van de „Vosdhod" uit en keerde daarna veilig aan boord te rug. Hij voelde zioh goed, aldus „Tass". Leonov's uitstapje werd opgeno men door het televisiesysteem aan boord van 'het ruimtevoertuig en waargenomen door een groot aantal grondstations. De Russische televisie zond don derdagochtend een bandopname uit van het door de kosmonaut Leonov uitgevoerde experiment: het verla ten van de „Vosehod 2". Gedurende ongeveer vijf minuten legden de televisiecamera's de pres tatie van Leonov vast, die om 09.30 Nederlandse tijd begon. Men zag de kosmonaut de ontsnappingsbuis verlaten. Hij droeg een zuurstoffles op de rug en was via een buis of een lijn met de „Vosehod 2" verbonden. Hij hield zich vast aan een soort hekje en wachtte op het bevel van zijn gezagvoerder om zijn onderzoekingstocht aan te van gen. Op de achtergrond was de aard omtrek zichtbaar. Langzaam „klom" Leonov de ruim te in. Op ongeveer vijf meter van het ruimtevoertuig zweefde 'hij, vol gens de televisieverslaggever met een snel'heid van 8 km, per seconde, achter de „Vosehod". Hij maakte zwembewegingen en trok aan de ver bindingslijn. Op de beeldbuis was niet te zien welke taken 'hij ver richtte. De televisie-opname werd gemaakt toen de „Vosehod 2" zioh boven Rus land bevond. In een latere rechtstreekse televi sie-uitzending vanuit de „Vosehod 2" 'konden de kijkers beide ruimte vaarders in hun cabine zien. Leonov toonde het logboek. Ook waren straaltjes zonlicht zichtbaar, die door de patrijspoort naar binnen vielen. Vlucht volgens plan De Russische ruimtevaarders Leo nov en Baljajev 'hebben donderdag in de middaguren 'gemeld, dat de ap paratuur aan boord van het ruimte voertuig „Vosehod" normaal functio neert en dat de vlucht volgens plan verloopt. Tass meldde dat uit de gegevens die men had ontvangen, gebleken was dat beide kosmonauten het goed maken. De „Vosehod" had om 15.00 uur Ned. tijd zijn vijfde baan om de aarde voltooid. Radio-Moskou heeft al een nieuw woord gesmeed van Leonovs kunst stuk. „Cosmolaz" - klimmen in de ruimte - noemde het radiostation het. Dit wooid is afgeleid van het Russische werkwoord „lazity", dat klimmen, kleuteren betekent. Leen cv heeft na zijn uitstapje een poos.'e gerust en Baljajev heeft „lek ker gegeten". Amerika niet verrast WASHINGTON, 18-3. De lance ring van het Russische ruimtevoer- tu'g „Vosehod 2" heeft in Washing ton geen groot opzien gebaard, om dat al enkele dagen geruchten de ronde deden dat er een Russisch ruimteschot op kemst was. Wel is het duidelijk dat de twee Amerikanen die volgende week, waarschijnlijk dinsdag, de ruimte moeten 'kiezen zijn verslagen door hun Russische collega's. President Johnson verklaarde ech ter enkele weken terug dat het na tionale prestige bij de Amerikaanse ruimte-onderzoekingen niet op de eerste plaats dient te staan. Het oor spronkelijke doel van de Verenigde Staten blijft de voortzetting van de vrede, zo zei hij. De Amerikaanse deskundigen kun nen overigens twee conclusies trek ken. Allereerst, wat de bemande ruimte vluchten aangaat is de Sow- jet-Unie de Verenigde Staten duide lijk gepasseerd. Ten tweede, dat cp het gebied van het onderzoek van de ruimte en het gebruik daarvan op o.m. meteorologisch gebied Amerika de leiding heeft. De komende zomer, tijdens een Gemini-lancering, zal voor het eerst een Amerikaanse kosmonaut trach ten de ruimtecabine te verlaten. KIJKERS EN LUISTERAARS DEN HAAG, 18-3. Op 1 maart jl. waren bij de dienst luister- en kijk gelden 1.895.220 televisietoestellen aangegeven tegen 1.865.461 per 1 fe bruari il. (t.m. 17 maart 1.910.187). Er waren op 1 maart 2.657.334 - ge registreerde - radiotoestellen legen 2.656.684 op 1 februari jl. Het aantal aansluitingen op de draadomroep bedroeg op 1 maart 429.128 tegen 431.937 op 1 februari jongstleden. Dodelijke val van dak AMSTERDAM, 18-3. Donderdag is de 55-jarige sohoorsteenveger-metse- laar E. J. Bartolim tijdens werk zaamheden op 'het dak van een wo ning op de Keizersgracht in Amster dam misgestapt en op een 15 meter lager gelegen binnenplaats terecht gekomen. De man werd naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar hij aan zijn verwondingen is be zweken. Als eerste arriveerde drs. W. K. N. Schmelzer, fractievoorzitter van de K.V.P. Na afloop van het onderhoud tussen hem en de formateur zei de heer Schmelzer niet te kunnen in gaan op het besprokene. „Het is be ter. dat ik dat aan de heer Cals over laat", aldus de heer Schmelzer. Deze zei voorts niet het plan te hebben om naar aanleiding van het gevoerde ge sprek de K.V.P.-fractie uit de Tweede Kamer bijeen te roepen. De vraag of hij dezer dagen de heer Cals opnieuw zal ontmoeten, beantwoordde de heer Schmelzer met de opmerking, dat zulks mede zal afhangen van de ont wikkelingen. Er is althans geen na- Besprekingen kabinetsformatie opnieuw begonnen DEN HAAG, 18-3. Formateur mr. Cals is donderdagmiddag zgn be sprekingen met de voorzitters van de vyf grootste fracties uit de Tweede Kamer begonnen. dere afspraak voor een ontmoeting met de formateur gemaakt. De heer Schmelzer vatte zijn gesprek met de fonnat.eur samen in de woorden: nuttig, vruchtbaar en noodzakelijk. „En zoals altijd in gesprekken tussen de heer Cals en mij vanzelfsprekend openhartig". Om precies 18.00 uur verliet dr. ir. A. Vondeling, voorzitter van de P.v. d.A.-fraktie uit de Tweede Kamer, het kabinet van minister-president Marijnen. Vanaf 16.00 uur had hij gesproken met mr. Cals, de forma teur. De heer Vondeling gaf als zijn me ning weer, dat de heer Cals „vrese lijk hard" zit te werken". Het ligt niet in het voornemen, zo vertelde de heer Vondeling ,op korte termijn de fractie van de Partij van de Ar beid bijeen te roepen. De heer Vondeling noemde het on derhoud met de formateur „leuk en gezellig, zoals altijd". Bijzonder zwijgzaam toonde zich mr. W. J. Geertsema, voorzitter van de V.V.D.-fractie uit de Tweede Ka mer, na het gesprek dat hij met mr. Cals heeft gehad. Mr. Geertsema wimpelde alle hem gestelde vragen af. Hij verwees naar eventueel door formateur Cals te verstrekken mede delingen. MINNEAPOLIS, 18-3. Bij tornado's die donderdag zes Amerikaanse sta ten teisterden, hebben ongeveer vijf tien mensen verwondingen opgelo pen. De schade wordt op miljoenen dollars geschat. De stormen die veeal gepaard gin gen met sneeuwval, troffen vooral Alabama, Illinois, Indiana, Mississip pi, Noord-Carolina en Tennessee. AMSTERDAM, 18-3. Door een korte maar felle brand in een kost baar foto-archief in het Koninklijk Instituut voor de tropen in Amster dam verleren gegaan. De brand ont stond in een archiefruimte gelegen cp de bovenverdieping van een vleu gel tussen het museum en de grote aula. liet vuur werd ontdekt door een bezoekster, die in de op gelijke hoog te gelegen filmzaal van het museum een les over wezels volgde. Toen de brandweer kort daarna arriveerde, stond de gehele zolderverdieping in lichter laaie.De vlammen sloegen toen door het dak. Met twee stralen via een ladderwagen kon de brand weer het vuur echter snel insluiten, zodat al spoedig het gevaar voor uitbreiding was bedwongen. Kleuter verdronken KROMMENIE, 18-3. Donderdag is de 4-jarige F rankle Bakker uit Krommenie bi; het spelen in het wa ter van de Watering geraakt en ver dronken. Een vriendje waarschuwde zijn moeder, die onvervaard te wa ter ging. Toen zij het jongetje op het droge bracht, bleken de levensgees ten reeds geweken. HACHELIJKE ZWEMPARTIJ Een uit Duitsland afkomstig Australisch immigranten-echt paar heeft met een omgesla gen boot van vier en een hal ve meter lengte, met een bui tenboordmotor, waarin zijn twee kinderen zaten en een man, die niet kon zwemmen, vijf uur door een woelige zee gezwommen, om de kust te be reiken. De heer en mevrouw Muller hielden hun kinderen onderweg zoet door grapjes met ze te maken. Mevrouw Muller vertelde ze bovendien sprookjes en beloofde ze dat ze zoveel ijs mochten eten, als ze maar konden, wanneer de kust bereikt zou zijn. Historisch materiaal In het archief waren meer dan tweehonderdduizend negatieven, voor een gx-oot deel historisch mate riaal uit de vorige eeuw en bijzon dere albums, schenkingen van grote maatschappijen en ook van sultans, opgeslagen. Dit archief had, aldus een medewerker van het instituut, grote wetenschappelijke waarde en is onvervangbaar. Toevallig zou de B.B.C.. de volgen de week een kijkje komen nemen in dit zeldzame archief, om aan de hand van de oude foto's eventueel een programma samen te stellen. Ook zou een deel, dat speciaal betrekking had op het vroegere Nederlands In- dië, binnenkort worden vervoerd ten behoeve van een opdracht van zuiver wetenschappelijk onderzoek aan de heer Rob Nieuwenhuis. Tactische blussing De brandweer heeft de blussing zo tactisch uitgevoerd, dat nog een vrij groot deel van het waardevolle fotomateriaal redelijk onbeschadigd iesg ebleven. De algemeen secretaris van het Instituut, dr. v. Nagtegaal, die met het dagelijks bestuur in de raadszaal in vergadering bijeen was, heeft de commandant van de brand weer-, de heer P. A. Riedel, zijn dank daarvoor betuigd. Wettelijke regeling stemrecht van negers VVASHINGTIN, 18-3. President Johnson heeft een wet ingediend op het stemrecht van negers. In een begeleidende brief aan het congres schrijft de Amerikaanse president: „Deze wet zal het land helpen af te komen van rassenonge- lijkheid in elk aspect van het ver- kiezingsprcces en daardoor voor al len het stemrecht verzekeren". De voorbereiding van het wets ontwerp, die reeds enige tijd gaande was, werd bespoedigd na de rassen- onlusten die in Selma op 7 maart begonnen. Maandagavond had pre sident Johnson voor het congres een rede uitgesproken waarin hij recht vaardigheid voor de Amerikaanse negers eiste. Afstand Selma—Montgomery wordt in vijf dagen gelopen Een groot aantal persvertegenwoordigers was op Schiphol aanwezig om de Nederlandse deelneemster aan het Eurovisies-songfestival, Conny van den Bosch, uit te wuiven, toen zij naar Napels vertrok. - Foto: Conny wuifde terug vanaf de vliegtuigtrap. WASHINGTON, 19-3. President Johnson heeft donderdagavond mee gedeeld, dat hij bereid is de nationale garde van Alabama te mobiliseren als gouverneur Wallace niet vol doende manschappen heeft of be schikbaar wil stellen voor het hand haven van de orde tijdens de protest mars van de strijders voor gelijke rechten. De mars begint zondag. De afstand Selma-Montgomery zal in vijf dagen worden afgelegd. De president zei dat Wallace hem per telegram heeft meegedeeld ,dat hij maar 300 marechaussees en 150 politiemannen beschikbaar heeft. Volgens schatting van de gouverneur is er veel meer personeel nodig. Alabama heeft dit niet, aldus Wal lace, noch de geldmiddelen om de bewaking te bekostigen. Hij schat de kosten op 400.000 dollar. Wallace heeft de bevolknig van Alabama verzocht niet op straat te gaan als de bptogers voorbijkomen, zulks om „niet in de kaart te spelen van de vijanden van staat en land". Het parlement van Alabama heeft bij acclamatie het besluit genomen president Johnson te verzoeken een eind te maken aan de betogingen voor gelijke rechten. President Johnson zei, dat ook Wallace de ruim 10.000 man van de nationale garde van Alabama kan mobiliseren, „maar als hij dat niet doen wil, zal ik het doen en alle no dige steun verlenen". Dr. King MONTGOMERY (Alabama), 18-3. De negerleider dr. Martin Luther King heeft met de plaatselijke auto riteiten van Montgomery overeen stemming bereikt omtrent de voor waarden waaronder in deze plaats demonstraties voor verkrijging van burgerrechten voor de negerbevol king zullen mogen worden gehouden. Dit „pact" werd donderdagmorgen getekend door dr. King enerzijds en een aantal locale autoriteiten ander zijds, onder wie sheriff Mac Sim Butler, die dinsdag order had gege ven tot het brute optreden van zijn bereden politie om betogers te ver spreiden. waardoor acht mensen in ziekenhuizen moesten worden opge nomen. De overeenkomst behelst o.m., dat vergunningen voor het houden van vreedzame demonstraties dienen te werden aangevraagd en dal deze mi"■♦en werden verleend. De demon stranten zelf moeten ervan worden doerdrongen, dat z\j de voorwaarden van de vergunning naleven en zich van gewelddadig optreden zullen onthouden. Telefoto A.N.P.: Om 8 xiur donder dag Nederlandse lijd is in de Sowjet- Unie een bemand ruimteschip ge lanceerd met aan boord twee offi cieren. Commandant is kolonel Pa vel Beljagev, lid van de bemanning is luitenant-kolonel Alexei Leonov. Foto: Beljagev (r.) en Leonov (l.). Dit nummer bestaal uit 10 pagina's Velen kunnen een huis in richten, weinigen verstaan de kunst er een thuis van te maken. Weinig verandering Verwachting tot zaterdagavond: Op de meeste plaatsen droog weer met enkele verspreid voorkomende opklaringen; zwakke wind; weinig verandering in temperatuur. 20 maart. Zon op 6.43, onder 18.53. Maan op 22.45, onder 8.13. 21 maart. Zon op 6.41, onder 18.55. Maan op onder 8.31. 22 maart. Zon op 6.39, onder 18.56. Maan op 0.00, onder 8.53. Laatste kwartier: 25 maart te 2.37. HOOGWATERSTANDEN ZIERIK/.KK 20 maart 5.28 v.m. 17.44 n.m. 21 maart 5.51 v.m. 18.17 n.m. 22 maart 6.27 v.m. 18.52 n.m. BROUWERSHAVEN 20 maart 4.58 v.m. 21 maart 5.32 v.m. 22 maart 6.08 v.m. Springtij: 19 maart. HEI WEEROVERZICHT DE BILT, 19-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Scandinavië bevindt zidh nu een depressie, die langzaam naar hel oosten beweegt. Boven Ier land daarentegen is een rug van ho ge druk aangekomen, die zich even eens in oostelijke richting verplaatst De wind is hierdoor in ons land noordwestelijk geworden en koude re lucht is in de afgelopen nacht over de Noordzee ons land binnen gestroomd. In verband met het na- dii bij kernen van de rug van hoge druk mag verwacht worden, dat de kans op buien morgen gering wordt en dat er geleidelijk meer opklarin gen zullen voorkomen. De wind wordt zwak. Vannacht kan de tem peratuur in het binnenland plaatse lijk tot bij 'het vriespunt dalen. Mor- 'gen overdag zullen de tempe ratui en cr.geveer dezelfde waarden bereiken «als vandaag. 17.14 n.m. 17.48 n.m. 18.27 n.m. BOCHUM, 19-3. - Dc stcrrcwacht Bochuin, in West-Duitsland, meldt dal de Voschod-2 is geland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1