Griep? (Marine „4" doet wonderen! VIERDE DAG Geweld in Selma n stijl Voor rokers wet een ^0e' DE Belevenissen in en om de Vogelsport STAD EN EILAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 maart 1965 Nr. 19753 - Ingezonden mededeling Aalscholver of schollevaar Heel oude mensen, geboren Oos- terlanders, herinneren zich allicht de onvergetelijke reigerwei ,die tot het laatst der vorige eeuw lag achter de Blauwe Keet, richting Sirjansland. Tussen de honderden reigers, die in de hoge abelen nestelden, wisten elk jaar wel enige paren van de zwarte waterraven zich een plaatsje te bevechten, om hun nest te bou wen en te broeden. Fantastische verhalen deden onder ons, jongens, de ronde over de kracht die de vogels in hun snavel hadden. Daarmee zouden ze armdikke takken kunnen kraken. Nü denk ik, dat die „armdikke" wel dood hout geweest zullen zijn. Evenals de reige& zijn de aalscholvers viseters. Mèt de rei gerwei was meteen de laatste aal scholver gevolgen. Een enkel jaar zijn ze nog eens even terug geweest. Een ware invasie! Dat was in 1945, toen het eiland Schouwen-Duiveland cnder de Duitse bezetting geïnun- deerdwas. Toen moet die ondiepe zee een fabelachtige rijkdom aan vis ge kend hebben, waarop onder meer duizenden aalscholvers afkwamen. In het voorjaar van 1945 bouwden deze vogels in de bomen om de een denkooi onder Oosterland, naar het heette, wel zeshonderd nesten, in die onder Ellemeet driehonderd. In ver reweg de meeste zijn nooit eieren gekomen, terwijl ze even vlug verla ten werden, als ze gebouwd waren. Toen deze foto me dezer dagen in handen kwam .zag ik er een aanlei ding in, om eens iets van deze som ber-zwarte waterraven, zoals ze ook wel genoemd worden, te vertellen. Aan de beurt was dan een voor genomen bezoek aan de eendenkooi bij Lekkerkerk. Daar zou het om foto's van de aalscholvers gaan. En zo trokken we dan op een mooie dag in mei - mijn zoontje ook mee - er met de auto heen. Laat In de namid dag zagen we het doel van de reis vóór ons. Tegen de blauwe avond hemel tekende zich de grote, donkere nesten als heksenbezems af met er op en er bij de silhouetten der zwar te vogels, in opgerichte houding, de karakteristieke krul in de hals. Bij het kooihuis gekomen, waar we de nacht zouden doorbrengen, leidde de kooiker ons allereerst rond, om alvast nesten te zoeken, voor fo todoeleinden gunstig gelegen. Een aldaar verzeilde trapleer werd als pseudo-statief bij een der nesten ge zet, om, indien gewenst, de vogels gedurende de nacht met dit vreemde ding vertrouwd te doen worden. Vroeg er op uit Reeds om half zes de volgende morgen gingen we er op uit. Juist begon een druilerige regen te vallen en 't zou blijven regenen tot half twaalf. Dat viel dus niet mee. De camera werd op de trapleer gezet, voor de opname gei-eed gemaakt en we verschansten ons achter een scherm, dat we dichtbij in 't bos vonden. Er zaten drie grote jongen in het nest. De oude vogel bleef wel erg lang weg. De buurtgenoten wa ren, de een voor, de ander na, al weer op de nesten neergestreken. Eindelijk zagen we de onze over de vijver heen komen aanvliegen en zich zonder de minste aarzeling bij zijn drietal voegen. Neen, de trapleer en de camera hadden hem toch niet al die tijd weei-houden. Ik had zo graag het voederingsproces op de ge voelige plaat vastgelegd, maar ik slaagde er niet in- het ogenblik te benutten, waarop een der jongen de kop in de krop van de oude vogel zou steken, om' bij een braakbewe- ging van deze de „heerlijkheden" op te slokken. Bij een gunstige pose van alle vier gezinsleden drukte ik dus maar op de knop en de eerste op name was er. Meerdere opnamen ook van andere nesten, volgden, maar toen de zon doorbrak, kregen we, merkwaardig genoeg, geen kans meer. De oude vogels trokken weg om te gaan vissen. De kooiker, inmiddels, sluipende weg verschenen, 'kortte ons die wachttijd, door op m'n vragen om trent de geschiedenis en 't leven der aalscholvei's aldaar een en ander te vertellen. Laatst vox-ige eeuw waren de bo men bewoond uitsluitend door rei gers. Toen zij de aalscholvers geko men en hebben gaandeweg de reigers verdieven. De aalscholvers broeden van februari tot oktober. Na vier weken komen de jongen uit. Dit jaar - 1933 - waren de eerste er op 18 maart. Vroeger werden ze tegen het uitvliegen bij massa's gedood en te Rotterdam op de markt voor con sumptie verkocht. De kooivijver be vat veel vis, die, naar mijn zegsman mededeelde, op de uitwerpselen der aalscholvers komt azen. Soms vissen de vogels druk op de rivier vóór de kooi, dan weer vindt men onder de ■bomen restjes zeevis: schol en ha ring. In de zomer ziet men witvis, baars, zeelt een enkele snoek en veel paling, deze laatste vooral, als het dunne goed vanuit;zee de rivier op komt zwemmen. Wintergasten Als regel blijven de oude vogels de winter over en trekken dan bij 't krieken van de dag naar de rivieren en naar zee. Bij strenge vorst zitten ze hele dagen en nachten op 't ijs. In de barre winter van 1929 werd echter geen enkele dode vogel ge vonden, wat er op wijzen zou, dat ze erg taai zijn en gehard tegen on gunstige weersinvloeden, want wat hun voedsel betreft, moeten ze zeker wel zeer schrale dagen hebben. De jonge vogels van 't eerste jaar trek ken in de winter weg naar de Mid dellandse zee en Noord-Afrika. Ring- prceven hebben uitgewezen, dat onze trekkende aalscholvers overwinteren o.u. in de monden van de Gironde, de Ebro- en Rhónedelta en de kust streek van Tunis. Kilo vis per dag De aalscholver wordt geacht een kilo vis per dag te verslinden. Een kolonie van een paar hondex-d vogels met hun jongen maakt er dus in een etmaal tijds enkele honderden kilo's vis prijs. Verklaarbaar dus, dat de vissers in de waterraven geduchte rivalen zien en er achterheen zitten, waar zij ze aantreffen, 't Is voorge komen, dat ze een hele broedplaats in brand staken. De ware natuurvrienden daareen- tepleiten clementie voor de ver schoppelingen. De vogels vangen ook vis, die de mens niet eet. Ze sommen andere oorzaken op voor afneming van de visstand: strenge winters - 1890-'91, 1929, 't wegvangen van de kleine vis, door de vissers zelf, die vroeger teruggeworpen werd, de verontreiniging van 't water door afvalprodukten van fabriek, 't weg zuigen door stoomgemalen, 't doden van vis door de schroef van stoom boten. En mer. laat het niet bij woorden. Zo wei-d, mede als vrijplaats voor de aalscholvex's, de eendenkooi met aalscholvei-kolonie te Wanneperveen (Ov.) eigendom van de Vereniging tot Behoud van Natuuxmonumenten, die te Lekikerkerk door het Zuid- Hollands Landsdhap. J. VIJVERBERG BLIK DOOR HET WERELD Eén man blijft standvastig on danks de nu langzamerhand al zeer aanzienlijk geworden reeks betogin gen in de Amerikaanse stad Selma. Dat is sheriff Jim Clark van Dallas County. Hij verwierf zich in januari al een weinig benijdenswaardige faam door een foto die liet zien hoe hij met zijn gummiknuppel een vrouw sloeg die door twee van zijn ondergeschikten werd vastgehouden. Was het al iveerzinwekkend iemand een weerloze vrouw te zien aftuigen, nog afschuwelijker werd dit omdat het hier ging om een die naar van de wet. Niet zo maar iemand zonk zo laag, maar een man die geacht werd wet en orde te handhaven en zelf een goed voor beeld te zijn voor de gemeenschap. Deze Jim Clark maakte het nog erger toen hij wel de naam kon noe men van zijn slachtoffer, maar niet of het een mevrouw was of een juffrouw; „she's a niggerwoman" - 't is een negerin - dat was alles wat er voor hem toe deed. Twijfel Deze Jim Clark gaat nog steeds door. Duizenden heeft hij gear resteerd bjj de pogingen van ne gers om zich in het kiesregister te laten inschrijven en bij de betogin gen toen hun dit recht werd gewei gerd. Maar wil dit zeggen dat hij daarbij ook de onvoorwaardelijke steun heeft van de bevolking van Alabama? Dat kan pas goed blijken wanneer volgend jaar zijn herver kiezing aan de orde komt. En er is Ingezonden mededeling V/er middelen in één tablet helpen elkaar en.., doen wonderen De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. En geen toeg gerechtvaardigde twijfel, of hij het dan weer haalt. Daarvoor is naast morele overwe gingen een praktische reden. Vele gemeenschappen in het zuiden heb ben ervaren dat grote bedrijven er geen zin in hebben fabrieken te ope nen of uit te breiden in gebieden waar de rassenonlusten heersen. Ze hebben een tweeledig bezwaar. Ze willen niet in een positie komen dat ze min of meer partij moeten kiezen. Daarbij zouden ze moeilijkheden met de plaatselijke overheid uitlok ken, of zich in het land een sleöhte naam verwerven en geen van béide lokt bijvoorbeeld General Motors of Du Pont de Nemours erg aan. In het zuiden gaat men ervaren dat men er economisch nadeel van heeft dat lieden als Clark en zijn grote instigator gouverneur Wallace zo tieren. Indruk En dat niet zo maar een neger maar de blanke predikant James Reeb het slachtoffer werd van de lust tot klappen uitdelen in Alaba ma heeft een diepe indruk gemaakt: zijn dood heeft alle ruwheid 'die uit Alabama is gerapporteerd een nog indringender accent gegeven. De acties van dominee Martin Luther King en de zijnen - in prin cipe zonder geweld, maar met on verantwoord geweld beantwoord - hebben geestelijk de grond rijp ge maakt voor de wetgeving die presi dent Johnson nu gaat introduceren om garanties te geven aan negers dat hun het stemrecht niet onthou den kan worden. Waarbij het poli tieke verzet van het zuiden - dat te verwachten is - bij voorbaat is ge broken door het optreden van de Clarks en Wallaces. Lieden die zo optreden kunnen slechts nog juridische finesses over de rechten van de staten aanvoeren als argumenten tegen de door John son voorgestelde wetgeving. DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft zich verenigd met de begro ting van het departement van de fensie. De begroting werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De fractie van de P.S.P. in de senaat kreeg de aantekening te hebben te gen gestemd. DODELIJKE ONGELUKKEN DEVENTER. De 54-jarige gemeen te-ontvanger van Hollen, de heer G. J. Bouwhuis, die met zijn echtgenote en dochter op weg was naar de schouwburg in Deventex-, is nabij de spoorwegovergang in de rijksweg Holten-Deventer ter 'hoogte van de gemeente Bathmen in volle vaart op een stilstaande truck gereden. Bij deze botsing werden de 'heer en me vrouw Bouwhuis op slag gedood. De 16-jarige dochter werd ernstig ge wond. MUSSELKANAAL. De 2I/2-jarige Janniie Krops uit Musseik a na al is -met. egn driewieler-fietsje te water geraakt en verdronken. OLDENZAAL. De 54-jaidge jour nalist H. R. Weustink uit Hengelo is in Oldenzaal bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. ROERMOND. Het 5-jarig mcs'e Johanna Danser u'it Asselt nabij Roermond, dat sinds 4 fcbiuar: jl. vermist was, blijkt te zijn verdron ken op korte afstand van d; wcr •- schuit van haar ouders, d:e in de Maas te Asselt gemeerd ligt. DEVENTER. Op de Boxbeigerw. g in de gemeente Dienenheim ;s r'? 3d- jarige neuroloog H. Hartgerink in i_en flauwe bocht met zijn auto te gen een boom gex-eden. De auto werd geheel vernield en het slacht offer overleed ter plaatse. HEERENVEEN. De vierjarige El len Wemerkamp uit Heerenveen is in haar woonplaats door een ver keersongeval om het leven gekomen. Scheep vaartberich ten Bhilippia, 16-3 van Mena naar Rot- terdam. Seinelloyd, 16-3 pass. St. Vincent naar Rotterdam. Een groep Canadese geleerden heeft gerapporteerd dat zij een bio chemisch verband ontdekt heeft tussen het xoken van sigaretten en kanker aan de blaas. KERKNIEUWS NecT Herv. Kerk Beroepen te Wateringen: K. A. Abelsma, Ingen. Ger. Kerken Bex-oepen te Krommenie: Joh. Ro- waan, Westmaas; te Winterswijk (evang.pred.)H. Sweepe. Scheve- ningen. Aangenomen naar Oosterbaek (vak. J. W. Slingenberg)G. v. Halsema. Bex-kel-Roden r ijsdie bedankte voor Leiden (vak. wijlen dr. H. J. Weste rink); naar Amstelveen-Noord-Bui- tenveldert (3e stud.pred. V.U.): A. Schippers, Hallum; naar Naax-den: J. Goumare, Almelo. Bedankt voor Oegsfigeest (vak. J. H. Kappex-s): P. Noomen, Wormer- Veer; voor Leeuwarden-Huizum (vak. wijlen W. v. d. Heide): D. N. Wou ters. Hoox-n; voor Suihuistex-veen: J. van Watlum, Landsmeer. Ohr. Ger. Kerken Bex-oepen te Zierikzee: H. W. Eer- land, Amex'sfoort. ZIERIKZEE Vergadering C.P.B. De leden van de C.P.B. afdeling Schouwen-Duiveland kwamen dins dagmiddag bijeen in het Ned. Hex-v. Verenigingsgebouw, onder leiding van de presidente mevrouw S. P. op '1 Hof-de Rijke, die de vergadering opende op de gebruikelijke wijze. In 't bijzonder verwelkomde zij do heer Voordauw en zijn assistent, van de Kon. Zaadhandel Tuihenbux-g te Bodegraven. Medegedeeld werd ver der dat de jaarlijkse zomerreis zal plaats vinden op 13 mei a.s. De reis gaat naar Brussel voor een bezoek aan da koninklijke tuinen. Op de volgende vergadering, 14 april a.s., zal mevrouw N. J. Daleboul-den Boei' uit Noordgouxve vertellen over haar reis naar Isi-aël. De heer Voordauw begon hierna zijn praatie met enige voox-lichtir.g ever da zaaitijden wn bloamen. Er werden kiemend.'a's vertoond van da bicamen die in da loop van het seizoen kunnen worden gezaaid. Dit vormde ongetwijfeld een aansporing voor de leden om zo sperdig moge lijk met da tuinbouwwerkzaamheden te beginnen. Aan hot rlot vond een wedstrijd plaats in het iaden van namen van verschillende bloem en- soorten. waarna drie dames een prijsje in entvangst mochten nemen. Alle aanwezigen kregen een pakje b'oemenzaad en een folder met tuin tips. De presidente overhandigde de beide heren een rokertje en een fotoboek van Zierikzee. Na het zingen van Gez. 16 vers 1 en 6 werd de vex-gadering met dank- g:b:d besloten. „Enfin - hij keek weer naar de door haar geschreven regels - en fin, je hebt een behoorlijk hand schrift, en je zinsbouw is uitstekend. Denk er om, dat je de talenten, dit je gekregen hebt, niet in een zweet doek stopt en in de grond begraaft". ,,Ik ben over mijn huidige werk kring tevreden, notaris", Hij 'grinnikte. „Een gemakkelijk baantje, hé? En vijftig gulden met d? volle kost. Xk zal 'het wel betalen. Schiet op, aan je werk. .Te bent me te duur om lang mee te kletsen". Onvei-stoorbaar 'haalde Akke haar schouders op en verliet het vertrek. Waarna ze weer even b lij moed :g ging stoffen en dweilen, schrobben en vegen, matten kloppen en koper noetsen, meubels wrijven en Tjitske helpen in de keuken. Geen karwei tje was haar te zwaar of te veel en altijd was ze in een gelijkmatig hu meur. Zelfs als de zieke een uitzon derlijk slechte zin had. Doorgaans verdroeg ze zwijgend zijn tirades, scheldwoorden en verwijten, gaf een enkele maal rustig commentaar en dacht er verder het hare van. In te genstelling tot de 'huishoudster, die op zulke dagen tenslotte doodzenuw achtig werd met als reactie een huilbui 's avonds in de keuken. Waarbij Akke haar troostte en een half uurtje langer bleef babbelen, om haar af te leiden. Van de familieleden moest Akke niet veel hebben. Over het algemeen wai-en 'het norse mensen, die zuur kijkend naar bover. gingen en na korter of langer tijd met nog lan gere gezichten weer terugkwamen en een korte groet moftiDelden. als A]r- lce of Tjitske hen uitliet. De enige uitzondering was een 25-iarigc neef, Jacob Derkindere, een Zeeuw, die Feuilleton door H. van Oinme op een notariskantoor in Leeuwar den werkte. De enige, die hetzelfde ambt ambieerde als zijn oom. De enige ook, die goedmoedig alle hate lijkheden van de zieke verdroeg, ex- op inhaakte en er soms de spot mee dreef. Als zijn oom tijdens eer. zij ner bezoeken bijvoorbeeld op scher pe toon verklaax-de, dat hij er niet op hoefde te rekenen ook maar één cent uit de erfenis te zullen krijgen, antwoordde de neef met uitgestre ken gezicht: „Hé, dat is nou niet aardig, oom, want ik i-ekende er zo vast op. Ik heb al een tekening voor een huis laten maken, dat ik dan van uw centen wil laten bouwen". En dan waren ze 'n half uur samen aan het bakkeleien en bekvechten, waarna Jacob junior met een la chend gezicht de trap af kwam. Met Tjitske, die van natui-e terughoudend was. als het de andere sexe betrof, ging hij familiaar om, presenteerde haar steevast een sigax-et en klopte haar gemoedelijk op de schouders. Roemde steevast 'haar voortx-effelij- ke verzorging en zei op een keer: „Tjitske. als het aan jou lag, wordt oom honderd jaar. Je bent je ge- wioht in goud waard. Oom had geen betex-e 'huishoudster-verpleegster kunnen wensen. Als jij een jaar of wat jonger was, nou, dan wist ik het wel. In zulke gevallen bloosde de huis houdster en noemde hom een „heer" a's hij weer vertrekken was. En Akke 'kon haar geen ongelijk geven. Ook zij vond hem een keurige jon gen. misschien ook wel omdat hij de eerste keer, dal A'kke 'hem uitliet inplaats van Tjitske, zei, nadat hij haar verwonderd aangekeken had: ..Nooit gedacht zo'n mooie bloem te zuilen vinden in deze muffe, oude kas". Mxschien zou de voox-spelling van Jacob Derkindere wel uitgekomen zijn, als alles was blijven x-eilen en zeilen in „het huis". Dan zou Tjitske nog jarenlang de scepter gezwaaid hebben in de keuken en de rest van de woning en zou Akke wellicht ja- x-en haar trouwe x-echtex-hand zijn geweest, ondanks de schimpscheuten van de zieke. Hoofdstuk 5. Tjitske heeft er genoeg van. Maar op een natte novexrxberdag was alles mis in huis. Een nieuwe postbesteller, die niet op de hoogte was van het feit, dat men achterom diende te gaan, belde aan met een pakket boeken, dat de zieke besteld had. Waardoor deze om kwart over aoht al wakker was, als een beze tene belde en Tjitske de huid vol schold, omdat ze niet spoedig ge noeg boven kwam. Als hij niet om streeks negen uur uit zichzelf wak ker was gewonden, bleef hij de hele dag kribbig en ongenaakbaar. Dan deugde er niets, liet hij de huishoud ster tien keer naar boven komen, omdat zijn bed niet goed lag, of een boek van zijn bed was gegleden. Dan was de thee te 'heet of te koud, niet zoet genoeg of er was cp het scho teltje gemorst. Het 'brood te vers en de kaas met te harde korsten. Px-e- oies zo met het middagmaal en het avondbrood, zodat Tjitske na zo'n dag op van de zenuwen was en Akke een enkele keer voor haar inviel, omdat zij zich niet zo spoedig over stuur liet maken. Zijn antwoox-den waren alleen maar grauwen en snauwen. Hij vei-wect de vx-ouwen, dat ze kapitalen verdienden, maar een minimum aan arbeidsprestatie opbrachten. Eén keer was het Akke zelfs te ex-g geworden en terwijl haar gezicht zich donkerrood kleurde, had ze op zijn aantijgingen en ver dachtmakingen geantwoord: „En nu is het genoeg, notaris. Als u een jonge kei-el was, sleepte ik u uit bed en diende u een ongenadig pak slaag toe. Ik neem aan, dat dit heil zamer zou zijn dan al die poeders en pillen, die u slikt". Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7