supralux Acht en tachtigjarige wint handicap-biljartcompetitie Zierikzee kreeg er een zeli-keuze-zaak bij VERF EN LAK y LiJ Q i Schweitzer benoemt opvolger KOU, GRIEP, DAM PO STAD EJS' EILAND STAD EN EILAND MEUBELSHOW GEBR. THIEN j 5 Ierland wint met 2-1 van Nederland De Raiffeisenbank „Haamstede" heeft plannen tot fuseren HET ZWAARD VAN PALERMO (Van onze redakteur) DREISCHOR, 17-3. Dreischor is not? altijd ten rustig (en prachtig) dcrp en dat moet wel gezond zijn voor dc mensen. Een sprekende il lustratie van deze bewering vormt de heer A. J. Verjaal, rustend met selaar, die er in geslaagd is de on derlinge handicap-competitie van de biljartvereniging „De Drie Schapen" te winnen. Op zichzelf reeds een prestatie, maar het feit krijgt extra reliëf, als men er by vertelt dat de heer Verjaal 88 jaar is. Deze week hebben we de bejaarde, maar kerngezonde biljarter opge zocht in zijn ruim 'huis aan dc- Ring te Dreischor. De heer Verjaal bleek een bescheiden man, die er nog al van opkeek dat zijn prestatie publi- oiteitswaardö had. Overstuur was hij er overigens niet van. Hij dronk rustig zijn kop koffie leeg en spoed de zich daarop naar café „De Drie Sdhapen" waar „zijn club" wekelijks bijeenkomt. Met het gebaar van een routinier pakte hij eer. biljartkeu, hanteerde het kriitje, legde de bal len op 'het groene laken en pleegde een stoot, want ook bij het poseren kruipt het biljartblocd waar het niet gaan kan. Nieuwe stimulans Do heer Verjaal - een kalm en bedachtzaam man - is daarop weer teruggekeerd naar zijn huis, dat hij reeds zestig jaar bewoont. Hij is nog lang niet van plan de keu aan de wilgen te hangen, gesteld al dat het kon, want zijn medebiljarters zien hem wat graag komen op de weke lijkse avonden en hij zelf heeft er neg volop „zinnigheid" in. Trouwens hij heeft nu pas gewennen er. dat geeft een nieuwe stimulans. Men blijft blijkbaar jong bij het biljar ten, want - gelijk gezegd - de heer Verjaal is 88 jaar. Verbaasd en ge lukkig over zoveel levenskracht en -moed hebben we Dreischor weer verlaten. Bij het wegrijden stak de heer Verjaal zijn hand op. Hij vond alles heel gewoon. Wij niet! (Foto: Zierikzeesohe Nieuwsbode). Modeshow voor afdeling Duiveland D Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen NIEUWERKERK, 16-3. In het Dorpshuis te Nieuwerkerk werd voor de Bond van Plattelandsvrouwen, door Modehuis Holty, met medewer king van mevr. Drdhsen, een mode show gehouden. Een grote selectie kledingstukken werd geshowd door de leden en huis genoten, wat zeker gewaardeerd werd door de in grote getale opge komen leden en verdere belangstel lenden. Van alle maten werden zo- wei lente- ais zomermodellen ge toond'. zomermantels en regenkle ding. Het werd een mooi göheel door de prachtige collektie hoeden en verdere accessoires van mevr. Drehsen. De vier zusjes van Oeveren van 4 tot 11 jaar, hadden het meeste applaus in ontvangst te nemen voor hun optreden. Tijdens de pauze werd een verloting gehouden van waarde bonnen van de genoemde modehui zen. In het geheel werd het een zeer geslaagde avond ondanks het uitval len van de geluidsinstallatie, wat erg storend werkte. Na afloop dankte de heer Holty de mannequins voor hun medewerking, wat gepaard ging met een presentj'e. De presidente, mevr. van Eeten-de Vries dankte de heer Holty met zijn medewerkers hartelijk voor de uit stekend1 verzorgde avond en de aan wezigen voor hun opkomst. Ingezonden mededeling Het dede punt van de Kennedy- rende, de opneming van de land- beuwpredukten in de onderhande lingen ever een halvering van de in voerrechten in het kader van de al gemene overeenkomst voor tarieven en handel (G.A.T.T.), schijnt thans overwonnen te zyn. LONDEN, 17-3. Volgens het Britse medische weekblad Medical News heeft dr. Albert Schweitzer de 31- jarige dr. Walter Munz benoemd tot zijn opvolger als hoofd van het vijfr tig jaar geleden in Lambarene ge stichte ziekenhuis. Dr. Munz, die reeds een groot deel van de werkzaamheden van dr. Schweitzer als medisch directeur heeft overgenomen, zou deze functie nog deze maand officieel aanvaar den. Dr. Schweitzer, die thans 90 jaar is, is voornemens in Lambarene te blijven om waar nodig nog be hulpzaam te zijn. Dr. Munz is een Zwitser en zijn vader was een groot vriend van dr. Schweitzer. Geen eieren meer zoeken NICE, 17-3. In de omgeving van Beaurecueil in het zui den van Frankrijk mag men geen eieren van dinosaurussen meer zoeken. De Franse rege ring heeft dit gebied tot be schermd gebied verklaard. Het zoeken van deze eieren, die vrijwel even groot zijn als de eieren van struisvogels, was een plaatselijke attractie voor toeristen. In de loop van de tijd heeft men in dit gebied duizenden van deze fossiele eieren gevonden. De dinosau rus is een uitgestorven reuzen- reptiel. De presidente deelde nog imede dat voor de leden en cursisten in samenwerking met 'het V.V.V. van Duiveland, maandag 22 maart in het dorpshuis te Ouwerkerk een bijeen komst wordt gehouden. Als docente zal optreden mej. Onderdijk van 'het gezin sbegrotingsinstituut. Ingezonden mededeling zware hoofd- en borstverkoud heid, diep vastzittend slijm,snuift en wrijft U weg met ZIERIKZEE Een tekeningententoonstelling Op zaterdag 20 maart a.s. wordt in het schoolgebouw een tekeningen- tentoonstelling gehouden van leer lingen van het Prof. Zeeman-lycèum De expositie is te bezichtigen van 11 tot 18 uur. NOORDWELLE Geslaagde ontspanningsavond Onder auspiciën van het Stra-co- mité vond zaterdagavond in de zaal Lokker-v. d. Zande een optreden plaats van de bekende artiest Nico Schoolenberg uit Dordrecht. Deze avon'd werd de 'inwoners van Noord- welle door het comité gratis aange boden. Op de hem eigen wijze bracht de heer Schoolenberg een veelzijdig programma van „elök wat wils", met als hoogtepunten goochelen en be speling van het pijploze orgel. Ge lukkig was de heer Schoolenberg minder zenuwachtig dan de dames en heren in de zaal, die wat 'beverig hun ballonnetjes boven het hoofd hielden toen de artiest deze geblind doekt met een pistool boven ihun hoofden aan flarden schoot. Drie uur lang wist Schoolenberg de zaal te vermaken en dat op een wijze die bij 'het publiek zeer in de smaak viel. De aanwezigen waren eerder op de avond welkom geheten door de voorzitter van het stra-comité, de heer M. J. Steur, die de inwoners dank bracht voor de financiële steun steeds verleenJd en hoopte dat het zo nog vele jaren 'kan blijven, nl. het in ere houden van het folkloristische strafeest met zo af en toe een goede ontspanningsavond. Zeer velen genoten na afloop van een eveneens door de heer Schoo lenberg verzorgd bal. Noordwelle ziet dan ook terug op een zeer ge slaagde avond. OOSTERLAND Tractor contra brommer Woensdagmiddag had op de rijks straatweg, ter hoogte van de Brede- weg, een verkeersongeluk plaats dat nog vrij goed afliep. De zoon van de landbouwer L. van der Have uit de Bosweg kwam met een tractor aan gereden over de rijksweg en wilde de Bredeweg inrijden toen vanuit de richting Bruinisse een bromfiets na derde over het rijwielpad. Of de be stuurder van de trekker de brom mer niet za'g aankomen, is onbe kend, maar de Chauffeur reed de weg in, met als gevolg een hevige botsing met de bromfietsbestuurder. De heer Bal uit Bruinisse die de bromfiets 'bereed, bekwam min of meer ernstige verwondingen, terwijl de brommer zo goed als vernield werd. Dokter Speelman, die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste hulp en liet 'de onfortuinlijke brom fietser naar zijn woning vervoeren. Aanvankelijk lieten de verwondin gen zich ernstig aanzien, doch ten slotte bleek het toch nog mee te val len. De rijkspolitie stelt een onder zoek in naar de schuldvraag. AMSTERDAM. Op de nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam zijn de stoffelijke resten ter aarde besteld van de drie Surinamers, die maandag 8 maart bij een auto-onge luk in Duitsland om het leven kwa men: de 21-jarige S. H. Ons, de 22- jarige L. C. Deekman en de 21-ja- rige H. Holder, allen geboren in Paramaribo, BRUINISSE N.C.V.B.-afdeling Heden (donderdag)avond houdt de afdeling Bruinisse van de Ned. Chr. Vrouwenbond haar maandelijkse vergadering in het Ned. Herv. Ver enigingsgebouw. Ds. Zonneveld uit Kerkwerve-Serooskerke zal deze avond een onderwerp behandelen met als titel: „De grenzen der ver moeidheid". ZIERIKZEE Feestavond Volksonderwijs Op vrijdag 26 maart a.s. wordt in de Concertzaal de jaarlijkse feest avond gehouden van de afdeling van Volksonderwijs. In samenwerking met 'de oudercommissie van de open bare u.l.o. kan worden gepresen teerd een programma van de caba ret- en toneelgroep der rijkskweek school te Middelburg. Opgevoerd wordt „Het Kamerschot" van Her man Heijermans, terwijl na de pau ze de satirische - op Zeeland afge stemde - cabaret~shcw „Kunst en vliegwerk" op de planken wordt ge bracht. H A AMSTEDE/BURGH Sanering in de broodbezorging De bakkers van Haamstede en Burgh zijn dinsdagavond in een ge zamenlijke vergadering tot de con clusie gekomen dat er bij de brood- bezorging, zoals die nu al jaren plaats heeft, zeer oneconomisch ge werkt wordt. Iedere bakker heeft z'n eigen 'klanten en daarom kan 'het gebeuren dat in een straat of weg van bijv. maar 10 woningen wel 5 bakkers met hun auto's brood komen bezorgen. Op deze wijze wordt natuurlijk veel tijd en arbeid onnodig gebruikt en daarom is het begrijpelijk dat de bakkers het van nu af aan anders gaan doen. Geza menlijk zijn nu de 'buitenwijken verdeeld, Burghsluis zal maar twee bakkers meer zien verschijnen: één voor ihet Oude- en één voor het Nieuwe „Shiusje". De andere bui tenwijken worden op ongeveer de zelfde wijze verdeeld. Ingezonden mededeling Gaat U met ons mee naar de te Rucphen (N.B.)? 5 5 Gratis vervoer s b Wij verplichten U tot niets N S s Inlichtingen en opgave vóór 10 april a.s. bij telefoon 2604 Zierikzee v////////////////////////w////////i ZIERIKZEE, 17-3. Aan de (lange) rü van vernieuwde middenstands zaken is er weer één leegt voegd, n.l. de zeif-keuze-zaak van de heer P. van Geesbergen, op de heek Korte St. Janstraat-Fcnteine. In korte tijd - men had er maar een maand voor ntdig - is de ouderwetse winkel om gezet in een bealngrijk groter en modern ingericht pand, efficiënt in gericht, raast de verkoop van werk kleding, vooral afgestemd op kleding met sportieve insiag. De heer van Geesbergen kon het reeds jarenlang bestaande winkel pand vergroten door bijti-ekking van een aan de zaak palend pakhuisje, zodat een totale vloeroppervlakte ontstond van 45 m". Het strak en fris gehouden interieur munt uit dcor een logische en praktische in richting. *Er was voldoende ruimte veer een tweetal epen etalages, met een vrije inkijk in het interieur, waardoor de ruimtelijke werking aanmerkelijk groter werd. In de zorgvuldig afgetimmerde en ver lichte zaak, staan, zowel centraal als tegen de muren, ten dele vaksgewijs verdeelde open kledingrekken en -staridaards, die het eigen-keuze- prirtcipe van de zaak duidelijk illus treren. Een tweetal toonbanken com pleteren het interieur. Praktisch bij gevoegd is een paskamer. Vlotte verbouwing Zij hei, onofficiëel, ging de her opening van de typische zaak voor vrije-tijds-kleding, dames- en sport- kleding, gepaard mei enige feesle lijkheid. Het woord werd gevoerd door de heer J. Berrevoets van de aannemersfirma M. Berrevoets Zn, die de samenwerking bij deze snelle verbouwing roemde en vooral lof had voor de architect, de heer W. Kramer en de gebr. Rade walt te Nieuwerkerk, aan wie hoofdzakelijk BELFAST. 17-3. Van een speciale ANP-verslaggever. - Sint Patrick's Day is ook voor het Ncordierse voet bal een feestdag geworden. Met 2-1 versloegen de geroutineerde Ierse professionals woensdagavond in het Windsorpark te Belfast bet Neder lands elftal m de eerste wedstrijd tussen beide landen in de voorron den van het toernooi om 'het wereld kampioenschap 1966. Onze landgeno ten 'hebben ds Ieren goed partij ge boden, maar misten 'in bun spel het raffinement om bun tegenstanders, die met een groot fanatisme streden - „als vei-wilderd", zo drukte Bennie Muller het uit - te kunnen impone ren. het timmerwerk werd gedelegeerd. „Het armetierig winkeltje is nu echt een zaak geworden", aldus de heer Berrevoets, die verder opmerkte, dat het bij deze ingrijpende verbouwing allemaal zo prettig in zijn werk is gegaan. Namens de onderaannemers bood hij een klok aan. Gelet op de up-tc-date-inriehting en aankleding van de nieuwe zaak vertrouwde spr. op een gunstige ontwikkeling in de toekomst. De architect, de heer Kra mer. had respect voor degenen, die het werk uitvoerden en dankte de directeur van Gemeentewerken, de heer Louwerse, voor de vlotte be handeling van de aanvraag. De heer van Geesbergen, die te voren een welkomstwoord had ge sproken. dankte na afloop voor de gesproken woorden en voor de grote belangstellingopmerkend dat de verbouwing tot volle tevredenheid en in goede samenwerking lot stand is gekomen. Talrijke bloemstukken sierden de nieuwe zaak. Onderaannemers waren verder: de heer F. van Aken. J. B. Wansink en C. Hagesteijn. Ingezonden mededeling Oók voor een *x* RACEFIETS I en alle toebehoren J* 4. „Peugeot" en „Mercier" X agentschappen X Aan hel hoofd van 600 man ge regelde Kongolese troepen en 250 huurlingen is de Ierse kolonel Mi chael Hoare het lang verwachte of fensief begonnen om de Kongolese grens af tesluiten. Men wil op deze manier voorkomen dat de rebellen nog meer wapens en munitie krij gen. 1964 was een goed jaar Ledenvergadering Chr. kleuterschool te Oosterland OOSTEHLAND, 17-3. Grote be langstelling 'bestond voor de leden vergadering van de dhr. kleuter school „Radda Barner.", die woens dagavond onder leiding van de voor zitter de heer A. Bal, werd gehou den. De voorzitter opende de verga dering op de gebruikelijke wijze. In zijn openingswoord verwelkomde hij de vele ouders der kinderen en bei de onderwijzeressen, het hoofd mej, M. K. Beije en mevr. Dalebout-van Dijke. De secr., de beer Mattb. Bal Pz„ dec-d verslag van bet zg. „Van Ves- semfonds". Een 'batig saldo bleek in •kas van f 1019,15. De administrateur de beer Jac. van der Maas Cz. bracht bet financieel verslag, 'dat een batig saldo toonde van f 1208,64. De voor zitter dankte de beide functionaris sen voor 'hun akkuraat 'beheer en de 'heer Joh. 'de Bruine Lz„ die na mens de commissie van toezicht ver slag deed van het 'nazien der reke ning. Bij de bestuursverkiezing werden de beren Jac. van den Houten en Jac. van 't Hoff Mz., beide bij akkla- matie 'herkozen. Het schoolhoofd, mej. Beije deed verslag van 'het onderwijs in 1964. Het jaar begon met 66 kleuters na de 'kerstvakantie. Verder werden alle gebeurtenissen maand' voor maand toegelicht. Schoolarts en tandarts bezochten de school en op vallend was dat er vele kinderen een slecht tot zeer 9ledht gebit had den. De oorzaak is meestal veel snoepen. Bij bet afscheid in juli ver lieten 28 kinderen de school, nl. 13 jneisjes en 15 jongens. Na de va kantie kwamen er weer 20 bij. De feestmaand december bracht als naar gewoonte het Sinterklaas- en het Kerstfeest. „We mogen op een gunstig jaar terugzien", aldus be sloot mej. Beije baar met belang stelling aangehoord verslag. De voor zitter dankte het schoolhoofd voor haar duidelijk uiteenzetting. Spelletjes Na een traktatie kwamen de kleu ters aan 'bod. Onder grote belang stelling voerden zij verschillende spelletjes uit, zoals het letterspel, de kaboutertjes 'in bet bos e.d. Maan den hebben de kleinen hiervoor ge repeteerd. De. voorzitter dankte de leidsters 'hartelijk voor het vele ge duld er. do taaie volharding om de kinderen dit in te „pompen". Tot slot deed de voorzitter nog enige mededelingen, 'betreffende 'het on derwijs en over verschillende ver beteringen die werden aangebracht aan de schoollokalen. De aanvanke lijk geplande verhoging van de schoolgelden zullen dit jaar nog geen doorgang vinden in verband met het batig saldo der rekeningen. Bij de rondvraag kwam ter sprake het gebrek aan ruimte, waardoor niet ieder kind de school kan bezoe ken. Het maximum van 60 leerlin gen mocht even worden overschre den, doch bet is nu met 64 aan de top. Gelukkig is de wachtlijst op Oosterland nog niet hoog nl. 4 kin deren. Nadat gezongen was Ps. 25 2 beëindigde de vice-voorzitter de heer A. J. Rotte de geanimeerde vergadering met dankgebed. HAAMSTEDE, 16-3. In een alge mene vergadering, gehouden in hotel Bom, hebben 37 'leden der 'Coöp. Raiffeisenbank „Haamstede" zich achter het bestuursvoorstel ge schaard om in de nabije toekomst te gaan fuseren met de 'banken Noord- welle en Eikerzee. Niemand liet in de na afloop gehouden proefstcm- ming blijken tegen dit voorstel te zijn. De bank dn Noordwelle besloot hiertoe reeds. Allereerst gaat de Haamsteedse bank nu ontbinden. De fusieplannen ontsproten vorig jaar uit het brein van de vorig jaar over leden voorzitter der bank de heer P. L. Vis. Het bleek echter dat deze idee ook in het bestuur was gerijpt, zodat de Centrale Bank in Utrecht besprekingen voerde. Er werden door de drie besturen der banken verga deringen gehouden waarin een en ander op poten werd gezet. Waarom 'deze fusie nu gaat ge schieden? Vroeger was het werk der boerenleenbank bescheiden en een voudig. De banken werden echter groter en de aard veranderde. Met bet voortschrijden van de tijd en vooral ma 'd'e oorlog met de geldsa- nering kreeg ide bank een geheel an dere functie. Zo wordt het betalings verkeer nu door de bank uitgevoerd en nog veel meer zaken worden dooi de bank afgedaan, omdat het beta lingsverkeer veranderde, en er na de oorlog andere behoeften zicb steeds meer gingen openbaren. De landbouw ging sterk mechaniseren en deze kostbare investeringen wer den door de 'bank afgehandeld. Ook andere 'kredietvormen deden hun in trede en 'deze vergden andere eisen van bestuur en personeel. Er ont stond massawerk dat een dagtaak vraagt. In de Westhoek tracht de bank niet alleen de agrarische be volking te dienen doch naast de re- creatiebelangen is ze dienstbaar voor de samenleving in zijn geheel. De vraag is nu of de bank daaraan kan blijven voldoen. Onevenwichtigheden In Haamstede liggen bepaalde on evenwichtigheden. De bank beeft veel leden in de recreatieve sector en voor hen is er vaak veel geld nodig, zoveel dat dit weer ergens anders gehaaid moet worden. De •beide andere banken, Noordwelle en Eikerzee hebben een duidelijk agra rische klantenkring en deze beschik ken over veel geld. Door een fusie zou weer overbodig werk opgelost kunnen worden. Een verbreding en een vergrotingsstreven dus kan lei den naar een evenwichtige gang van zaken in de bank. De samenstellers der statuten heb ben met een fusie geen rekening ge houden, zodat art. 51 zegt dat een ontbinding noodzakelijk is. Deze ontbinding 'kan plaats 'hebben als drie-vierde van het aantal leden hier voor stemt. De bank heeft 400 leden zodat 300 aanwezig zouden moeten zijn. Op een tweede verga dering is drie-vierde van het aan wezige aantal stemmen echter vol doende zodat binnenkort een tweede vergadering noodzakelijk is. Dan is juridisch sprake van een ontbinding. Over de voorwaarden met de andere banken kon reeds vastgesteld wor den dat de rechtspositie der functio narissen gewaarborgd blijft. Ook de bank blijft in de toekomst op de te genwoordige dorpen zittingen hou den. zodat alle vormen van dienst verlening blijven. Het toekomstige bestuur zal uit 7 leden bestaan voor de eerste 5 jaren. Deze bestuursleden 'bestaan uit drie van Haamstedes bank, twee van Noordwelle en twee uit Eikerzee. Na de periode van 5 jaar wordt bet aan tal teruggebracht tot 5 leden. De raad van toezicht bestaat weer uit 3 leden. Al deze voorwaarden zijn vastgelegd in een fusie-akte. Na de proef stemming deelde de voorzitter, de heer L. Hanse, nog mede dat de tweede vergadering is vastgesteld op 6 april a.s. Ingezonden mededeling ZORG DAT U ALTIJD ZO WEER OPGEKNAPT BENT! Last van reumatische pijnen, spit, verkoudheid, hoofd- en zenuwpijnen of andere pijnen? Dan Togal! Helpt snel en goed. Met Togal is uw stemming altijd zonnig. Weer of geen weer. Bij apoth./drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. 57. De slag die de avonturier Felix toe diende zou voldoende zijn geweest om een man van normale kracht door de knieën te doen zakken. Maar de zwaardvechter schudde grimmig zijn hoofd en zijn kleine, bloedbelopen oogjes richtten zich woedend op Aram. „Bah! De jonge melkmuil, die zich overal mee bemoeit!" gromde hij. „Wel vriend, ik heb er al lang naar ver langd om eens met u af te rekenen!" En als een dolle stier stortte hij zich op de avonturier. Een ogenblik vochten zij zwij gend in de duisternis, terwijl de oude vrouw met een schreeuw terugweek. Felix overtrof Aram vele malen in kracht, maar de avonturier was sneller en behendiger. Hij slaagde er in de zware slagen van zijn tegenstander zo goed mogelijk te ontgaan. Razend van drift dat zijn prooi nog teveel tegenstand bood, vergat de zwaardvechter alle voorzichtigheid en sprong wild op hem toe. Aram dook onder do maaiende vuisten door, kreeg een arm van zijn tegenstander te pakken en terwijl hij zich razend snel een halve slag omwendde, wierp hij zijn aanvaller over zijn heup. Onder briesend gesnuif verloor Felix het evenwicht en sloeg met zijn hoofd tegen de muur. Het zware lichaam rolde enkele malen om en bleef roerloos liggen. Hijgend richtte de avonturier zich op. Op hetzelfde ogenblik hoorde hij haastige voet stappen achter zich en een donkere gestalte trad snel uit de duisternis tevoorschijn. Het maanlicht glansde in het scherpe staal van een opgeheven zwaard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2