Interessante besprekingen tussen Britse en Engelse minister Ranselpartij in Montgomery De Amerikaanse troepen in Europa Kristalvondst bracht ellende Vrouw in Detroit stak zich in brand Z.O.V. zendt protest-telegram aan NS. Vreedzame protestdemonstratie in Montgomery Zuidvietnamees bombardement Nederlandse doden in Kongo Belastingdruk niet uitzonderlijk hoog Ruimtevaarder verlaat cabine ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 maart 1965 121ste jaargang Nr. 19752 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekfcen 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 15 mm) I 1,25 per stuk. m dit nummer: Acht fin tachtigjarige wint competitie Gromiko in Londen Droeve taferelen in Montgomery LONDEN, 17-3. De Britse en Rus sische ministers van buitenlandse za ken hebben woensdag, de tweede dag van hun besprekingen in de Britse hoofdstad, gewijd aan ontwapening, V.N.-aangelegenheden en het Duitse vraagstuk, zonder dat wezenlijke vooruitgang is bereikt. Aldus werd van welingelichte kringen vernomen. Wat de ontwapening betreft stemde Gromiko in beginsel in met het weer bijeenroepen van de Geneefse ont wapeningsconferentie, die sinds sep tember jl. op reces is. Eerst zou ech ter overeenstemming moeten worden bereikt over de agenda voor deze con ferentie, alvorens een datum voor hervatting zou kunnen worden vast gesteld. Vele agendapunten voor conferentie Als punten die voor de agenda in aanmerking komen zou minister Gromiko tegenover zijn Britse gast heer hebben genoemd: 1. Vermindering militaire begrotin gen. 2. Terugtrekking buitenlandse troe pen uit gebieden waar zij niet thuishoren. 3. Afschaffing buitenlandse bases. 4. Een overeenkomst ter voorko ming van het verspreiden van kernwapens. 5. Verbod van het gebruik van kernwapens. 6. Instelling kernwapenvrije zönes. 7. Vernietiging en het verbieden van bommenwerpers. 8. Verbod van ondergrondse kern proeven. 9. Een non-agressieverdrag tussen de NAVO en de landen van het Verdrag van Warschau. 10. Maatregelen ter voorkoming van verrassende aanvallen. 11. Vermindering van de strijd krachten door Oost en West. Aan Britse zijde noemde men de houding van minister Gromiko „veel belovend". Hü zou tegenover minis ter Stewart hebben gewaagd van de „ontmoediging", die de Sowjetrege- MONTGOMERY, 17-3. Bereden pclitie heeft in Montgomery (Alaba ma) met stekken, touwen en knup pels op demonstranten voor geljjke burgerrechten ingeslagen en twee mensen ernstig gewond. Dit gebeurde toen ongeveer zes honderd negers en blanke studenten, sommigen van universiteiten in noordelijke staten, poogden een pro testmars te houden naar het capitool (zetel van de staatsregering) inzake het stemrecht. Later werd bekend dat vier men sen naar het ziekenhuis moesten worden gebracht, een professor, een Japanse leerling en twee negermeis jes, leerlingen van een middelbare school. Vierjarig meisje ernstig door hond gebeten DEN HAAG, 17-3. De vierjarige Tanja Spaans is voor -haar woning aan de Kranenburgweg in Den Haag door een 'hond aangevallen en zwaar gewond. Het 'kind liep ernstige sc'heurwonden op, onder meer aan de schedel. In zorgwekkende toe stand is het opgenomen in het Rode Kuisziekenhuis in Den Haag. Volgens een verklaring van een getuige, de 50-jarige W. B. uit Den Haag, kwam ihet 'kind aan de 'hand van de moeder 'het huis uit. Toen het 'kind hard ging lopen, viel de loslopende hond 'het kind van ach teren aan. De toevallig passerende W. B. wist het 'kind tenslotte te be vrijden. Het had toen echter al em sti'ge verwondingen opgelopen. De politie heeft tegen de eigenaar van de hond proces-verbaal opge- maa'kt. ring voelt door het uitblijven van vorderingen bü de vorige ontwape ningsbesprekingen. Wat de Verenigde Naties betreft zou minister Gromiko zijn Britse ambtgenoot hebben voorgehouden, dat de Sowjet-Unie zich strikt aan het V.N.-handvest wenst te houden en dat van alle leden verlangt. Zo zou alleen de Veiligheidsraad be voegd zijn tot het organiseren of fi nancieren van V.N.-operaties tot het behoud van de vrede. Overigens maakte minister Gro miko duidelijk, dat de Sowjet-Unie nog steeds bereid is een belangrijke financiële bijdrage te leveren voor een voor dit doel te stichten speciaal fonds. De kwestie-Duitslaud Ten aanzien van de kwestie-Duits- land bleef minister Gromiko volgens genoemde kringen vasthouden aan het Russische standpunt, dat een eventueel vredesverdrag met „twee Duitslanden" zou moeten worden ge sloten. Minister Stewart stelde daar tegenover, dat het Duitse vraagstuk eenvoudig kan worden opgelost door het houden van vrije verkiezingen hereniging van het land. De sfeer tijdens de besprekingen was, naar Britse zegslieden verklaar den, vriendschappelijk. De Russische minister wilde geen gebruik maken van tolken en sprak voortdurend En gels. WASHINGTON, 17-3. De econo mische commissie van het Ameri kaanse congres heeft woensdag in een rapport ever de economische toestand van het land bjj de Ameri kaanse regering aangedrongen te overwegen of het aantal Amerikaan se militairen in Europa kan worden verminderd. BRASILIA, 17-3. De ontdekking, drie weken geleden, van een kris- talmjjn in Cristaiina, omstreeks hon derd km, van Brasalia, heeft tot dus ver voor tal van mensen meer ellen de dan rijkdom opgeleverd. Honderden mensen, die al hun be zittingen hadden verkocht om in dit nieuwe eldorado rijkdom te verwer ven, aanvaardden deze week de droeve terugtocht zonder ook maar een stukje bergkristal te hebben ge vonden. Alleen enkele „garimpeiros", de Braziliaanse kristaldelvers van professie en een honderdtal geluk zoekers hebben in enkele dagen, soms in enkele uren, fortuin kunnen maken. Voor het overige echter is er spra ke van een onafzienbare exodus van arme lieden, die bij honderden tege lijk de plaats ontvluchten, waar zij niets dan ellende hebben gevonden. DETROIT, 17-3. In een drukke straat in Detroit zagen voorbijgan gers dinsdagavond een vrouw die als een fakkel brandde. Van alle kanten schoot onmiddellijk hulp toe en men slaagde er in de vlammen te doven. De politie werd gebeld en die vond in de portemonnaie van de vrouw, die met brandwonden was overdekt, een briefje waarop stond dat zij zich in brand had gestoken uit protest tegen de Amerikaanse ac ties in Vietnam. Naast haar op de grond stonden twee lege blikken, waarin een soort wasbenzine had ge zeten. De vrouw bleek een 79-jarige Duitse immigrant te zijn, die ver scheidene jaren in vluchtelingen kampen had doorgebracht. Een van haar vrienden zei, dat ze een vurig pacifist was. Aardbeving in Rusland MOSKOU, 17-3. Het Russische blad Izvestia meldt, dat een aard beving van twee uur 'grote verwoes tingen heeft aangericht in de hoofd stad van de Sowjet-republiek Tad jikistan, Does jambe. De muren van talrijke gebouwen zijn gesdheurd. Slachtoffers zijn er echter niet te 'betreuren. De aardbeving is ook waargeno men in Tasjkent, Andijan, Samar kand, Termez, Froenze en andere steden. Het epicentrum van de be ving bevond Xidh 'in Afghanistan. ZIERIKZEE, 17-3. De Stichting Z.O.V. (Zierikzee Ontvangt Vreemde lingen) heeft zich met onderstaand protcstlclegram gewend tot de di- rektie van de Nederlandse Spoorwe gen, zulks i.v.m. de nieuwe bus- dicnstrcgeling op Rotterdam, na opening van de Grevelingcndam. ..Zierikzee Ontvangt Vreemdelin gen protesteert tegen voorgenomen dienstregeling Zierikzee-Rotferdam v.v met overstap in Oude Tonge en eindpunt Rotterdam, Rosestraat, in plaats van C.S. stop. Roept Uw medewerking in om metterdaad Schouwen-Duiveland uit isolement te verlossen stop. Zenden afschrift telegram aan R.T.M. Rotterdam. Wij hopen dat U deze prolestaktie met woord en daad zult ondersteu nen". Namens het bestuur van de Stich ting was het telegram ondertekend door de voorzitter, de heer E. P. J. Krips. Een dergelijke maatregel zal het tekort op de betalingsbalans wat verminderen, zegt het rapport. Het verminderen van het aantal militai ren overzee houdt geen gelijke tred met de sterke uitbreiding van de ca paciteit van het Amerikaanse lucht vervoer voor het overbrengen van troepen naar plaatsen waar deze no dig zijn. De Europese bondgenoten hebben zich gekeerd tegen het te rugtrekken van Amerikaanse mili tairen en hun standpunten hebben de Amerikaanse politiek sterk beïn vloed. Nu verhogen dezelfde bond genoten hun druk op de Verenigde Staten, de tekorten op de betalings balans te elimineren. „Wij moeten onze militaire uitga ven verminderen in deze landen - vooral in landen zoals Frankrijk en Spanje, die geweigerd hebben com pensatieregelingen aan te gaan zo als wij' met Duitsland en Italië heb ben. Dergelijke regelingen vermin deren de gevolgen voor de betalings balans van onze militaire uitgaven overzee door aankopen van Ameri kaanse militaire uitrusting en voor raden door onze bondgenoten". Brandstichting in Westdnitse ambassade in Iraakse hoofdstad BONN, 17-3. Het Westdnitse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft vernomen, dat in de Westduitse am bassade in de Iraakse hoofdstad Bagdad een brand heeft gewoed. Er was sprake van brandstichting door Iraakse 'betogers. Een woordvoerder van het minis terie in Bonn kondigde aan, dat de bondsregering krachtig bij Irak zal protesteren. Zij zal zich passende maatregelen voorbehouden. Er wordt in dit verband op gewezen dat Irak een van de felste voorstanders is van de Egyptische politiek jegens west-Du'itsland'. Massagraf gevonden uit 80-jarige oorlog MIDDELBURG, 17-3. Leerlingen van de lagere technische school in Hulst zijn gistermorgen bij graaf werkzaamheden in de wallen van de stiad op een massagraf gestoten. Voor de plaatsing van een fietsen rek bij hun school, groeven zij een tiental putten waarin zij hun lugu bere ontdekking deden. Voorzichtig te werk gaand slaagden zij erin om zeven schedels en vele gedeelten van skeletten bloot te leggen. Des kundigen verklaren, dat het over blijfselen zijn van Oranje- of Spaanse soldaten uit de tachtigjari ge oorlog, die hier gesneuveld' zijn tijdens een van de 'belegeringen van Hulst. Enkele schedels zullen worden op gestuurd naar het Rijksinstituut voor Oudheidkundig Bodemonder zoek in Utredht. Kostbaar schilderij uit museum vermist UTRECHT, 17-3. Uit het centraal museum in Utrecht is een bijzonder waardevol schilderstuk „Het vinden van Mozes" van Bartholomeus Breenberg (1598-1657), verdwenen. De diefstal werd woensdag ontdekt. Vast staat, dat 'het kunststuk, ge schilderd cp een rood koperen plaat van 25 bij 18.3 centimeter en gevat in een ebbenhouten geprofileerde lijst, dinsdagmiddag om vijf uui nog op zijn plaats hing. „Het vinden van Mozes" is het vroegst gedateerde werk van Breen- berg (1622). Het geeft een landschap weer en is geschilderd' in de stijl van het zogenaamde maniërisme. Hoeveel het schilderij precies waard is, is niet bekend. MONTGOMERY, 17-3. Enkele duizenden negers en blanken, onder aanvoering van dr. Martin Luther King, hebben woensdag met toe stemming van de gemeentelijke e.utcrlteiten een zwijgende protest mars gehouden naar het gerechts gebouw van Montgomery, cm uiting te geven aan hun verontwaardiging over het optreden der bereden poli tie bij het verspreiden van demon stranten op dinsdag j.l. Als gevolg van dit optreden moesten acht men sen in een ziekenhuis worden opge nomen. In rijen van acht en onder stro mende regen trokken de betogers naar het gerechtsgebouw, na eerst door de leiders te zijn aangemaand zich van alle geweld te onthouden. Onder de deelnemers bevonden zich tal van geestelijken, nonnen, studen ten en leraren. In het gerechtsgebouw werden dr. King en een tiental andere leiders van de protestmars ontvangen door de sheriff van Montgomery, Mac Sim Butler, die dinsdag order tot het optreden van zijn bereden politie had gegeven. Westduitse soldaten in Denemarken RANDERS, 17-3. Woensdagavond 'hebben toeschouwers op een anti- Duitse bijeenkomst in de Deense plaats Randers onrust gestookt door te gooien met eieren, tomaten en voetzoekers. De sprekers op de bij eenkomst protesteerden tegen de aanwezigheid van Westduitse solda ten in Denemarken, die daar aan een Navo-oefeninig 'deelnemen. Voor de eerste maal sinds de tweede we reldoorlog bevinden zich Duitse sol daten op Deens 'grondgebied. Papieren van mr. J. Cals waaiden in het water DEN HAAG, 17-3. De directeur van 'het toneelgezelschap De Nieuwe Komedie, de 'heer Frans Vasen, heeft getypte folio papieren uit het water van de gracht Nieuwe Uitleg in Den Haag gevist. Het bleken papieren te zijn van de kabinetsformateur mr. J. Cals. welke zijn secretaresse uit de 'hand waren gewaai'd. Zij was ten zeerste verbaasd toen de heer Vasen als grap, want hij wist het niet, zeide„Zo, nu kan de kabinetsformateur weer vooruit". Eerder op de dag had Butler in een communiqué verklaard zijn or der te hebben gegeven, omdat de monstranten met stenen naar politie mannen hadden gegooid. In Selma, eveneens in,. de staat Alabama, werd op hetzelfde tijdstip een soortgelijke demonstratie gehou den als in Montgomery. DA NANG (Zuid-Vietnam), 18-3. Zuidvietnamese vliegtuigen hebben woensdag het dorp Man Quang, acht kilometer van de Amerikaanse vlieg basis Da Nang 'gelegen, gebombar deerd. De dorpsschool en andere ge bouwen werden verwoest. 45 perso nen, onder wie 37 kinderen die zich in de school bevonden, zouden zijn gedood. De Zuidvietnamezen gingen tot de actie over nadat een verkennings vliegtuig vanuit 'het dorp was neer geschoten. Man Quang ligt in Zuid- Vietnam. De lopstanid'i'ge Vietcong- bewoging is er oppermachtig on danks 'het feit dat de Amerikaanse basis er zo dicht bij ligt. DEN HAAG, 17-3. Na verscheidene maanden in grote spanning te heb ben geleefd en nadat alle mogelijke informaties waren ingewonnen, heeft de missieprccuralor van de congre gatie van de priesters van het Heilig Hart thans de overtuiging, dat negen Nederlandse paters, van wie sedert de massamoorden der rebellen in Kongo niets meer was vernomen, toen eveneens om liet leven zyn ge bracht. Eerder bestond reeds zekerheid over het lot van vijf Nederlandse missionarissen, van wie het stoffelijk overschot was gevonden, zodat het totale aantal Nederlandse leden van deze congregatie,, dat het slachtof fer is geworden van de onlusten in de voormalige Belgische kolonie, veertien bedraagt. Van het missie- personeel van de congregatie, dat niet alleen uit Nederlanders bestaat, werden voorts 14 Belgische paters vermoord en minstens 20 Belgische, Spaanse en Italiaanse zusters, die voor de congregatie in ziekenhuizen, scholen of creches werkten. Mening van deskundige: ALKMAAR, 17-3. De totale belas tingdruk in Nederland is niet uitzon derlijk hoog. Men mag deze redelijk noemen. Dit zei H. baron van Lawick hoofd van de directie algemene fis cale politiek van het ministerie van financiën, in een woensdag voor de Ncderlandschc Maatschappij voor Nijverheid en Handel, departement Alkmaar, gehouden voordracht. Spreker meende dat er op het punt van de belastingdruk nogal eens mis verstanden bestaan. Dit komt omdat, inen de belastingdruk psychologisch beoordeelt naar dat stuk daarvan, Bereden politie heeft in Montgomery (Alabama) met stokken, touwen en knuppels op demonstranten voor ge lijke burgerrechten ingeslagen. Op de foto liggen enige demonstranten op de grond, terwijl anderen het hoofd trachten te beschermen legen de stokslagen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's X Luisteren is moeilijker .J. dan praten Daarom kunnen ivij het praten niet laten. LAATSTE NIEUWS MOSKOU, 18-3. De Russische ruim tevaarder Leonov heeft om 11 uur 30 Moskoutijd de „Voschod" verlaten en bevindt zich op vijf meter van het ruimteschip. dat men bewust ondergaat. De druk van alle belastingen tezamen is. ver geleken met andere landen, redelijk. Deze druk ligt de laatste tien jaren gemiddeld iets boven de 25 procent van het nationale inkomen. Alleen in 1964 en 1965 loopt hij op tot on geveer 27 procent. Spreker weidde uit over de verhouding van de direc te tot de indirecte belastingen en meende, dat in Nederland het accent wel wat te sterk op de directe belas tingen ligt. Daarom achtte hij enige verschuiving van de druk naar de indirecte belastingen, b.v. naar een verhouding 50/50, niet onredelijk. Iets lagere temperatuur Verwachting tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige regen: overwegend ma tige wind uit westelijke richtingen; iets lagere temperaturen. 19 maart. Zon op 6.46. onder 18.51. Maan op 21.28, onder 7.56. Laatste kwartier: 25 maart te 2.37. HOOGWATERSTAN DEN ZIERIKZEE 19 maart 4.41 v.m. 17.10 n.m. BROUWERSHAVEN 19 maart 4.21 v.m. 16.37 n.m. Springtij: 19 maart. IIET WEERO VEUZICII I DE BILT, 18-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een oceaanstoring waarvan 'het front in de afgelopen nacht ons land 'bereikte, nam sterk in be tekenis af. waardoor de verwachte windtoeneming uitbleef en het re- gcngCbied minder omvangrijk weed. De depressie had vanmorgen een kern boven oost-Engeland en een andere in de omgeving van Parijs. Hel gehele systeem trekt in oostelij ke richting. Een volgende, ook wei nig actieve storing lag vanmorgen ten zuiden van Ierland. Het regen- giqbiod van deze storing, dat van be perkte omvang is zal grotendeels ten zuiden van ons land' langstrekken. Er zal daarom in het komende etmaal slechts hier cn daar enige regen val len. en er zullen ook plaatselijk op klaringen voorkomen. De wind blijft zwak cn in dc temperatuur komt niet veel verandering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1