V.V.V. Burgh/Haamstede blijft sukkelen met de financiën STAD EN EILAND Brandpreventie blijft een moeilijke zaak Ingezonden mededeling X „GAZELLE" bromfietsen Ij! 'f. 'n merk met reputatie - kon- j stante kwaliteit - v.a. f 614,50 X BROMFirTSCN g RIJWIELEN Griezelig rapport LONDEN15-3. Sherlock Holmes zou zich in zijn- denkbeeldige graf omgedraaid hebben wanneer hij 'het rapport had gelezen dat maandag in Londen is uitgebracht. Politie, dokters, ambulanceman nen en anderen kwamen er niet toe te bedenken dat een man, die met zijn gezicht omlaag, badend iïi bloed, dood op straal werd aangetroffen, wel eens vermoord zou kunnen zijn. Totdat 24 uur later iemand zag dat in het jasje van de man 17 gaten van messteken zaten. Een jongeman aan de ongevallen- afdeling van een .ziekenhuis keek eens goed naar de jonge vrouw, die door personeel van het ziekenver- voer in de ambulance-auto met kunstmatige ademhaling was behan deld. Hij vestigde hun aandacht op het feit, dat zij hun tijd verknoei den zolang zij de kous, die stevig om haar hals was gebonden, lieten zitten. „Seniliteit en een overgevoelig hart" waren de doodsoorzaken van een oude man, volgens een dokter. In het lijkenhuis vielen twee kogels uil zijn kleding. Een vrouwelijke dokter meldde dat zij niet kon zeggen hoe een man, die in de deur van een winkel werd ge vonden, was gestorven. Een politie man deed bij het rapport een korte aantekening: „De man had een touiv om zijn nek". Deze voorbeelden van niet ter plaatse vastgestelde moorden en- zelfmoorden komen voor in een rap port. dat maandag door de patholoog van het Britse ministerie van bin nenlandse zaken, prof. Keith Simp son, is uitgebracht. LAND- EN TUINBOUW Indexcijfer januari DEN HAAG, 15-3. Volgens mede deling van het Centraal Bureau vóór de statistiek bedroeg het algemeen landbouwprijsindeencijfer in januari 118 tegen 121 in december en 123 in januari 1S64. Het groepsindexcijfer voor akker- bcuwprcdukten liep met 2 punten op tot 127 als gevolg van hogere'prijzen voor granen en consumptie-aardap pelen. Vergeleken met januari 1964 (123) bedraagt de stijging 4 punten. Bij de groep veehouderijprodukten werden de prijsstijgingen voor rund vlees, varkensvlees en schapen over treffen door de prijsdalingen, voor de overige produkten in deze sector. Als gevolg hiervan liep het groepsindex cijfer terug van 120 tot 115. Het groepsindexcijfer voor kosten factoren liep op van 185 tot 188, d.i. 15 punten hoger dan in januari 1964 (173). DEN HAAG. Het ligt in de bedoe ling in Den Haag een Indonesisch educatief en cultureel centrum te stidhten. Hachee Het moest dan maar (weer eens) hachée wordendat sterk riekend bizarre kostje, dat de „Hollanders" slobberen. Het is niet exquis de ha chée, maar wel regelrecht stevig spul, in dezelfde orde als snert en stamppot. Een wijntje behoeft men er niet bij te drinken; men neme na afloop maar een schep zuiverings zout. Het moet dus klaar gemaakt worden de hachée. Dat was niet moeilijk, want er was een flink res tant vlees en de uien lagen in de kelder. Het meisje - ja, in die fa milie is nog een meisje - zou het even klaren met die hachée, want het lieve kind kookt subliem. Hel is allemaal vlot verlopen, maar het kostje was wat flauw en er is vlijtig met de zoutstrooier gewerkt. Waar om feitelijk? Men had het kunnen weten, want het schoonmaken van de uien ging vlot. Ogenschijnlijk onbelangrijk, maar laten de hachée- maaksters van nu en straks voor zichtig zijn. Uien roepen tranen op. Geen tranen van vreugde of ver driet, maar prikkeltranen, want juunis sterk goedje. Geen tranen dus in dit speciale geval en dat had een aanwijzing kunnen zijn. Voor de rest, geen vuiltje aan de lucht. Het mengsel van vlees en uien heeft heerlijk staan pruttelen en is punt gaaf op tafel gekomen. Nadat de laatste hachée-restanten waren opgegeten, is men - intuïtief wellicht? - de film terug gaan draai en. Dat kon. vooral xvat betreft de uien. De schillen lagen nog in de gootsteen. Vreemde schillen mogen we wel zeggen, on-uise schillen, als men het zo zou willen zeggen. En dat klopt ook en verklaart het mys terie meteen. Naast de bak uien in de kelder, stond een bak(je) bloem bollen, overgebleven uit de kerst tijd en voorzien van sprieterig groen. Het (lieve) meisje heeft de bollekens gepakt, ze schoongemaakt, en dooi de hachée heen gewerkt. Ze toverde aldus een late hongerwinter-schotel op tafel. Hoewel: er was iwrschil. Er stak ditmaal vices in en dat was toen schaars als water iu. de Kala hari. 't Is bijna lente. Als u straks lieden, ziet op het (nog) eiland met bevallige hyacintenslingers uit oren en neus, weethet zijn leden van de hachée-familie. EILANDMAN. Langdurige vergadering Opening „De Schutse"" Ie Haamstede 56. Aram stond onbeweeglijk in de scha duw toe te luisteren. Een ogenblik over woog hij of het niet beter zou zijn de oude vrouw te hulp te komen, maar zijn nieuws gierigheid kreeg de bovenhand. Het leek hem verstandiger eerst te weten te komen wat die twee met elkaar te bespreken had den. „Spreek op!" herhaalde de man ruw, „wat zoekt ge in de nacht op dat oude kerkhof? Ik heb de indruk dat ge meer van het geheimzinnige zwaard afweet dan ge los wilt laten! Nu geen geheimzinnig heid meer, cude! Spreek! Of ik zal andere middelen weten te vinden om uw tong wat losser te maken!" „Bemoei u niet met de geschiedenis van het verdwenen zwaard, dwaas!" kraste de cude vrouw dreigend. „Het bergt dood en vernietiging in zich! Ga heen! Laat het ge heim rusten! Ongeluk zal over u komen wanneer ge uw nieuwsgierigheid niet weet te bedwingen!" „Ge raaskalt, oude!" beet de ander haar toe en greep haar bij de schouder. „Ik heb genoeg van uw uitvluchten. Spreek op, of" „Laat mij gaan of ge zult de macht van het zwaard leren kennen!" riep ze schel. „Dwaas! Wat baat uw lompe kracht u te gen dit geheim"! De aanvaller hief met een gesmoorde verwensing zijn hand op om haar een slag in het gelaat te geven. Maar op hetzelfde ogenblik oordeelde Aram dat het tijd werd om in te grijpen. Als een panter sprong hij uit de schaduw tevoorschijn. En terwijl zijn vuist de verraste aanvaller op de kin trof, herkende hij de man met grimmige voldoe ning. Het was Felix, de dienaar van Al fonso heeft U op de krant zitten wachten en juist nu U in uw bed ligt hoort U dat de buren de krant in de bus stoppenl U KUNT DIT VOORKOMEN door zelf een abonnement op ons blad te nemen. HET ZWAARD VAN PALERMO HAAMSTEDE, 13-3. - De talrijke bezoekers van de jongste V.V.V.-ver- gadering, gehouden in hotel Bom, moeten toch wel het gevoel hebben gekregen dat er iets mis is in de ver eniging. Weliswaar stond de begro ting geagendeerd, maar voor de be trekkelijk kleine agenda had men vier uur nodig. Geld bleek de grote factor by het V.V.V.-werk, geld dat men hard nodig heeft, maar dat er niet is. Met name is geld nodig voor een administrateur, die uiteraard recht heeft op een goede beloning. Met geld kan verder een geschikte kan toorruimte worden ingericht, met een hulpkracht die vlot zijn talen spreekt. Twee mensen zyn nodig om - by een vyfdaagse werkweek - tot een goede taakverdeling te komen. Zelfs een tweede hulp zou geen luxe zijn, gelet op de nood-zaak toeristen op zonda gen van advies te dienen. Maar er is niet voldoende geld en daarom blijft het sukkelen en daar om zijn er vier uren nodig om in een vergadering klaar te komen met een te krappe begroting. Er zijn op deze vergadering wel suggesties gedaan om de inkomsten via evenementen op te vceren doch het zou tooh niet voldoende aarde aan de dijk zetten. De contributie aan de Prcv. V.V.V.die vooral dr. H. J. van Zuijlen veel te hoog vond (10 cent per kampeerder) zou bij gunstiger financiële omstandigheden met een gerust geweten betaald wor den. De gehele vergadering leed on der deze maar steeds drukkende en zwaarder wordende last en het werd op den duur een lijdensweg. Een sa laris aan een administrateur van f 2000 of ongeveer een dubbeltje per uur is een aanfluiting. Do heer L. C. v. d. Velde doet wat hij kan voor deze beloning, doch iedereen voelt dat deze functionaris een pas send salaris moet 'hebben. De andere jaarwedde op de begroting van f 3000 voor een kantoorhulp komt in een vreemd licht te staan, want in dit geval zou de hulp meer krijgen dan de baas. Hce aan geld te komen Op welke manieren kan V.V.V. aan geld 'komen? We kennen de in geslagen weg: contributieheffing van de leden. Diverse maden heeft een commissie een zekere norm als ba sisbedrag vastgesteld doch zodra dit bedrag wat 'grotere vormen aan gaat nemen weigert het lid te betalen en 'bedankt. „We hebben V.V.V. -hele maal wiet nodiig" zeggen betrokkenen 'dan, maar hier schuilt een grove on waarheid' in, want de gehele mid denstand heeft V.V.V. nodig. Overal in den lande komt men de folders en verhuurlijsten tegen. Nu binnen kort de dam klaar is gaat de West hoek een soort concurrentiestrijd voeren met bv. Ouddorp. Domburg en andere plaatsen en dan is een voor zijn taak 'berekende V.V.V. op zijn plaats. Wethouder v. d. Klooster schermde in de jongste raadsverga dering en ook weer op deze verga dering met de 1 pet. van 4 miljoen gulden inkomsten oftewel een be drag van f 40.000. Het publiek ken nende in de Westhoek zal hier nooit iets van terecht komen, omdat het nu al fout loopt met nog geen hon derdste procent. Wederom is getracht bij de ge meente subsidie te verkrijgen en wel van 25 pet. van de door de leden be taalde contributie. De gemeente heeft ingezien dat het V.V.V.-bestuur vo rig jaar de contributie opvoerde. Het beetje geld dat dit meer opleverde kon de vereniging niet uit de im passe helpen. Het gemeentebestuur had daar begrip voor een verleende 15 procent. En dan is er de Kurtax, de toeristenbelasting, waarmee men in andere landen al wat ver trouwd schijnt, maar tot heffing waarvan het hier nog niet is ge komen. Over de vergadering kunnen we verder kort zijn. De voorzitter, de heer C. B. Blom, deelde mede dat de verhuur naar wens verloopt. Minder goede woorden had spreker over voor de middenstand die wel profi teert, doch voor V.V.V. niets over heeft. Ongeveer 28.000 gasten be zochten de Westhoek. Zij bleven ge middeld 11 dagen. Getracht zal wor den om voor deze zomer het oude postkantoor te huren als tijdelijke kantoorruimte. Uitgebreid was het jaarverslag van de administrateur de heer L. C. v. d. Velde. Namens de kascommis- sie adviseerde de heer G. Schenk tot goedkeuring der rekening. Deze re kening sloot met een 'batig slot van Bij gelegenheid van de officiële opening van de Prot. Chr. Huishoudschool „De Schutse" te Haamstede gaf uiteraard ook de jeugd acte de précence. Spandoeksgewijs maakte men duidelijk, toaar de leerlingen overal iwndaan komen. De deur van het nieuwe „home" voor de huishoudschoolmeisjes werd ge opend door de echtgenote van de Z.L.M.-voorzitter ir. M. A. Geuze. Later tijdens de plechtigheid arriveerde ir. Geuze zelf om in een pittige toespraak Wester schouw en geluk te wensen met deze prachtige nieuwe school. (Foto's: Zierilkzeesahe Nieuwsbode). Terroristen hebben in de nacht van zondag op maandag in Aden verscheidene aanslagen gedaan. Eén Britse militair werd daarbij gedood en twee anderen ernstig gewond. De Zwitserse -bakkers hebben een nieuw soort ibröod met rozijnen en hazelnoot uitgebracht, speciaal ten behoeve van de schoolkinderen, in het kader vam de door de autoritei ten /gesteunde campagne tegen tand bederf. Mevrouw Cloward en mevrouw Pauling, tweelingzusters uit Layton in de Amerikaanse staat Utah, heb ben zondag beiden het leven ge schonken aan een zoon en een doch ter. AMSTERDAM. Tijdens het week einde Is de 29-jarige Nederlandse musicus Jell'e Eden hij een verkeers ongeval in Mündhen om het leven gekomen. LENTETEKENEN Niet alleen op de landerijen ziet men dat de lente aan het doorbre ken is, ook de vogels beginnen zich te roeren. Grote groepen kieviten vliegen al naar het noorden en ge lijktijdig neemt het aantal kramsvo gels en koperwieken af .De lijster is present en wilde eenden sjouwen reeds langs de slootkanten. De kool meesjes zoeken een partner, evenals de pimpelmezen. En natuurlijk is er de spreeuw. Het duidelijkste zijn de tekenen in de Westhoek, waar ook alweer de specht wordt gehoord. De merels zijn bezig echtparen te vor men en hoog in de lucht trekken de zilvermeeuwen naar de zeedijk op zoek naar voedsel. Een buizerd loert al op een argeloos konijntje en in grote golven vliegen de duiven over. Ock de eerste vlindei-s zijn al uit hun winterverblijf plaats gekomen, als eerste de kleine vos en de dag pauwoog. De bomen gaan ook lente tekenen vertonen en wat bloemen in de tuinen betreft, crocus en narcis spannen de kroon. f 141,18 met in inkomsten en uitga ven een bedrag groot f 13.447,70. De begroting Over de begroting is ongeveer 2M uur gediskussieerd. Het was vooral dr. v. Zuijlen die aanmerkingen op de bedragen 'had. Na een herforme ring der bedragen werd de begro ting aangenomen met een tekort van f 1900. De evenementen kosten f 400Ó. De jaarwedde van de administrateur werd op f 3000 gebracht, evenals die van de kantooxhulp. De onvoorziene uitgaven werden verhoogd tot f 1500 waardoor de inkomsten f 18.150 worden en de uitgaven f 20.050. Besloten werd verder om een de legatie te benoemen die met de Prov. V.V.V. zal spreken over de te hoge afdrage aan dat overkoepelend li chaam. Hierin namen de herer. C. v. d. Klooster, G. Sohertk en H. J. van Zuiden zitting. Ook de contactcommissie van Schouwen-Duiveland kreeg 't zwaar te verduren. Vooral dr. v. Zuijlen kantte zich tegen de heruitgave van een folder waarvan de eigendoms rechten aan de R.T.M. behoren. V.V. V. Burgh-Haamstede moet 40 pet. d?r kosten betalen. Een foto-herkenningswedstrijd werd voorgesteld door de heer N. H. Lysen. De heer Lysen verzorgt een plattegrond met drie wandeltochten waarvan de opbrengsten gedeeltelijk voor V.V.V. en Vogelwacht zijn. Klachten over de duinovergang bij de trap te Westensdhouwen werden gespuid door de heer C. v. d. Kloos ter-sr. Lezing voor bevelvoerders Kring Sehoiiwen-Oniveland dus de heer de Roos, nog onvoldoen de aandacht geschonken aan preven tief optreden. Er bestaat een lawine van voorschriften, maar niettemin is een betere voorlichting van het pu bliek noodzakelijk, evenals meer eenheid in de gemeentelijke voor schriften. Mocht het in de toekomst komen tot een nationaal preventie instituut dan is het zaak dat de ge meenten de richtlijnen van dit insti tuut zullen aanvaarden. Directies Een aspect kan ook dan ech ter nog een probleem blijven, dat is de verantwoordelijkheid van de di recties. De heer de Roos wees er op dat in 1963 75 procent van de totale brandschade op rekening is gekomen van handel en industrie. Er komen steeds meer nieuwe bedrijven en dat betekent een grotere morele verant woordelijkheid. „By veel bedrijven is de brandpreventie gauw bekeken en dat is dikwijls onverantwoorde lijk", aldus de heer de Roos, die er verder cp wees, dat het algemeen be lang er niet mee gediend wordt als de adviezen van de brandweer niet werden opgevolgd. Onderdelen van de preventie taak van scholen, ho tels, ziekenhuizen, e.d. werden hier na door de heer de Roos uitvoerig geschetst: alarmering, ontruimings oefeningen, telefoonnummers brand weer, contact met de brandweer en eenvoudige voorzieningen om brand te beperken. De heer de Roos wees er verder op dat preventie niet alleen maar beoefend kan worden met het op hangen van „rode bussen", hetgeen overigens een veel verbreid misver stand is. De brandweexinspectie is nog altijd voorstander van water als blusmiddel. „Andere apparaten moet men pas ophangen als de mogelijk heden beperkt zijn, b.v. alleen in ge bouwen waar geen water is", zo be sloot de heer de Roos zijn praatje, dat gezien de vragen die hierna los kwamen, met belangstelling gevolgd was. Tot slot van deze „preventieve" avond werd een film vertoond over een schoolbrand in Chicago. Deze nabootsing van een brand die echt gebeurd is, toonde het belang van brandpreventie nog eens duidelijk aan. MACHINAAL METSELEN UTRECHT, 15-3. Op de Bouw- j i1 en Transpor tb eurs in Utrecht i' is een internationale primeur i1 te zien: een metselmachine die i1 het de metselaar mogelijk i1 maakt viermaal zoveel stenen te verwerken als wanneer hij i1 zijn werk uitsluitend met de 1 l1 hand doet, namelijk 645 of i1 zelfs (onder bijzonder gunsti- i1 ge - industriële - omstandig- i1 heden) 860 per uur. De ma- 11 chine spuit de specie in een 1 i1 laag van de gewenste dikte in 1 i1 één keer op een rij stenen. De t i1 metselaar hoeft dan niets an- 1 ders meer te doen dan de vol- gende laag stenen erop te leg- 1 i1 gen. Hij kan daarbij beide 1 ihanden gebruiken. Als hij zelf 1 een troffel hanteert, doet hij i dat altijd met zijn „belang- i> rijkste" hand (in de meeste ge- 1 i1 vallen de rechter), maar die komt nu dank zij de machine ook vrij voor het vasthouden (I en plaatsen van de stenen. J, ZIERIKZEE, 16-3. „De brandpre ventie in 't algemeen bevindt zich neg in een beginstadium, cp dit ge bied is meer eenheid in de gemeen telijke voorschriften hard nodig. Mo gelijk zal coördinatie van activiteiten cp het terrein van de brandpreventie kunnen leiden tot de totstandkoming van een nationaal preventie-insti tuut". Dit is de mening van de heer S. H. J. de Roos, adj.-inspecteur brand weerinspectie te Breda, die gisteren (maandagavond) op uitnodiging van de Bevelvoerders Kx*nig Vrijwillige Brandweer cp Schouwen-Duiveland veer een groot aantal belangstellen den in hotel Concordia een lezing hield over brandpreventie. Onder de aanwezigen waren o.a. de bux-ge- meestei*s van Zierikzee, Brouwersha ven, Middenschouwen. wethouders en x*aadsleden en uiteraard veel brandweermensen. Voorts ook be langstellenden uit het bedï-ijfsleven, ziekenhuiswezen en ondex*wijskrin- gen. De heer de Roos werd welkom geheten door de heer C. Berrevoets, commandant brandweer Zierikzee. Grote schade In zijn praatje wees de heer de Roos op de ontstellende omvang van de brandschade in ons land: meer dan een half miljard gulden en enige tientallen doden in 1S64. Het zal ech ter nimmer mogelijk zijn om èen ab solute bescherming te vex*wezenlij- ken en daai*om is het streven gericht op het zoeken van een zo goed mo gelijk evenwicht tussen gevaar en bescherming. Niettemin wordt er, al- Ingezonden mededeling Sclieepvaartberichten Abida, 15-3 van Miri naar Suez. Esso Amsterdam (t.), 13-3 van Amuaybay naar Slagen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerlk SIRJANSLAND. Woensdag 17 maart, 7 uur. drs. H. Goedhart, Rot terdam. (Bidstond voor gewas en arbeid).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2