[FleXaJ Exploitatie in 1964 blijkt bijna sluitend GIVE A MAN A LUCKY Grevelingendam open rond 1 april a.s. Weer luchtaanval op Noord-Vietnam SCHILDERFEEST NIEUWE KLEUREN Koninklijk paar naar Oostenrijk te zijn geweest ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 16 maart 1965 121ste jaargang Nr. 19752 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE CCURANT 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikiee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Grevelingendam I of 2 april open Eindelijk wat verlichting voor K.L.M. DEN HAAG, 15-3. Na een periode van tegenslag is b(j de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V. in 1964 in vele opzichten een duidelijk herstel ingetreden. De exploitatie (het saldo van bcdrijfsinkomsten en -kosten) is in dat jaar bijna sluitend geweest, zo blijkt uit het gepubli ceerde tussentijdse bericht aan aan deelhouders per ultimo I96'4. Het uit eindelijke resultaat bedraagt een ver lies van f 15,1 miljoen (1963: f 55,3 miljoen), hetgeen vrijwel geheel het gevolg is van de kosten verbonden aan afvloeiing van personeel. De totale vervoersinkomsten ste gen met elf procent van f 529,3 mil joen tot f 583,9 miljoen. De overige kosten stegen met zeventien procent van f 61,6 miljoen tot f 71,9 miljoen. De totale bedrijfskosten namen toe met slechts drie procent van f 640,5 miljoen tot f 660,1 miljoen. Over 1964 werd derhalve een ex- ploitatioverLles geleden van f 2 mil joen (1963: f 50 miljoen). Het verlies heeft de vermogens positie verder aangetast. De directie acht de tijd genaderd om zich te be raden op de mogelijkheid van ver- Ingezonden mededeling /I.25 ZIERIKZEE, 15-3. Nu het zo goed als zeker is dat de Grevelingendam epen gaat cp 1 april - of in de week waarin 1 april valt - is de A.N.W.B. al bezig cm ongeveer vijftig tijde lijke berden te plaalsen, die het ver keer cp de damweg moeten helpen. In de eerste tijd zal het verkeer nog gebruik moeten maken van de parallelweg, omdat de hoofdweg over de dam nog niet gereed is. Die parallelweg wordt door de Delta- 'dienst overigens een zeer behoor lijke weg genoemd .Hef heeft de Del tadienst met het aanleggen van deze weg niet meegezeten. Dat is te dan ken aan drie factoren. Ten eerste SAIGON, 15-3. Amerikaanse vlieg tuigen hebben maandag opnieuw een aanval uitgevoerd op militaire in stallaties in het zuidelijk deel van Noord-Vietnam, welke direct voor agresise tegen Zuid-Vietnam worden gebruikt. In een Amerikaans communiqué, dat in Saigon werd gepubliceerd, wordt voorts gezegd, dat Noord- Vietnam zijn agressie tegen zijn zui derbuur voortzet. „De regeringen van de republiek Vietnam en de V.S. blij ven bij hun wens om uitbreiding van het conflict te voorkomen, maar leg gen tegelijkertijd de nadruk op de vastbeslotenheid om het regime van Hanoi volledig verantwoordelijk te achten voor deze voortdurende agres sie". De aanval was gericht tegen de plaats Foe Kwi, gelegen op 30 km ten noorden van de 17e breedtegraad aan de rivier de Song Con. Hij werd uitgevoerd door honderd Amerikaan se vliegtuigen, deels afkomstig van de Amerikaanse zevende vloot, deels van bases in Zuid-Vietnam. Een corpulentielijst WASHINGTON, 15-3. In Ame rikaanse marinekringen maakt men zich zorgen over het grote aantal zivaarlijvigen beneden de rang van officier. In een dagorder staat dat alle com mandanten maatregelen zul len moeten nemen om de cor- pidentieverschijnselen onder de manschappen te verminde ren. Officieren krijgen zelfs de bevoegdheid zeelieden voor ontslag uit de marinedienst voor te dragen indien zij wei geren „af te slanken". Er zal een corpulentielijst worden samengesteld voor de „buiki ge Jantjes". Deze zullen een half jaar op dieet worden ge steld en aan lichamelijke oefe ning moeten doen. Als hun omvang dan nog te wensen overlaat volgt ontslag. Voor officieren jonger dan 40 jaar geldt al lang een strenge rege ling, Ten aanzien van oudere officieren is de marineleiding wat soepeler. is het zandspuiten vlugger gegaan dan berekend was; de aannemers hebben groot materieel ingezet en bovendien heeft de zachte winter weinig stagnatie gegeven. Belgische wegenwachter redde gezin BRUSSEL, 15-3. Een Belgische wegenwachter heeft het afgelopen weekeinde een jong gezin van de verdrinkingsdood gered. Een auto met man. vrouw en twee kinderen van 18 en 6 maanden reed nabij Gent door een borstwering en kwam in een gracht teiecht. Een juist passerende WW-man b; dacht zich geen moment, sprong in het water en 'bracht de man, de echtge note en de baby van een half jaar op het droge. Pas toen de moeder weer tot 'bewustzijn was gekomen werd ontdekt, dat ihet tweede kind ontbrak. De wegenwachter dook op nieuw 'in 'het water en bracht ook het vierde lid van het gezin aan de wal. Inmiddels met een ziekenauto gearriveerde verplegers begonnen onmiddellijk met 'het toepassen van kunstmatige ademihaling. Het bleek edhter noodzakelijk 'het kind1 onanitE- dellijk over te brengen naar een zie kenhuis. Om de verplegers in staat te stellen ter plaatse ide andere ge redden te verzorgen reed ide wegen wachter de ziekenauto met één ver pleger naar het ziekenhuis, waar men hoopt ook het leven van 'het vierde slachtoffertje te redden. Driejarige c.a.o.'s bij Philips UTRECHT, 15-3. Als de bevoegde organen van de Nederlandse vak bonden accoord gaan met het resul taat van de onderhandelingscommis sie van werknemersvertegenwoordi gers en de directie van de N.V. Phi lips, zullen er driejarige contracten met trapsgewijze verbeteringen van arbeidsvoorwaarden en mogelijkhe den tot loon- en salarisaanpassingen op 'grond van gestegen prijzen voor handarbeiders en beambten bij Phi lips tot stand komen. De voorzitter van de werknemers delegatie, de heer P. Brussel, van de katholieke bond van metaalarbeiders heeft zich in de officiële uitgave van het Nederlands Katholiek Vakver bond „Ruimzicht" bijzonder enthou siast uitgelaten over de bereikte overeenstemming. Hij ziet hierin een doorbreking van de impasse waarin het huidige loonbeleid is geraakt en een voorbeeld van een zelf verant woordelijk en constructief overleg van de c.a.o.-partners. Uit goede bron wordt in Buenos Aires vernomen, dat de Peronisti- sche Volksunie «bij 'de zondag gehou den verkiezingen voor de helft van de kamerzetels 329.084 stemmen meer heeft 'behaald dan de rege ringspartij de Radicale Volksunie. Op de Peronisten zijin in totaal 2.655.457 stemmen uitgebracht. Dit betekent - aldus mr. Albarda - dat de balans een geheel onaan vaardbaar beeld vertoont. Wel is het liquiditeitsverloop gunstig, maar er dient geen twijfel over te bestaan, dat de financiële positie ingrijpende maatregelen nodig zal maken. Douglas DC 9-toestellen De K.L.M. heeft haar optie op zes Douglas DC-9 straalverkeersvliegtui- gen thans omgezet in een bestelling. Dit heeft de president-directeur der K.L.M. op de persconferentie meege deeld. Met deze bestelling is, inclusief een DC-9 nabootser, een bedrag van f 90 miljoen gemoeid. De financiering hiervan is verzekerd. Ir. F. Besangon, directeur der K.L. M., heeft daar nog aan toegevoegd dat de eerste voor de K.L.M. be stemde DC-9 in januari 1966 afge leverd zal worden. De volgende toe stellen komen in de maanden daar na, telkens één per maand, zodat de bestelling in het zomerseizoen 1966 in het bezit van de K.L.M. zal zijn. Ingezonden mededeling Man verongelukt of vennoord GOIRLE, 15-3. In de berm langs een fietspad in de buurt van de weg die van Goirle naar de Belgische grens loopt, is hmet lijk gevonden avn de reeds vijf dagen vermiste heer H. van Lent uit Tilburg. Het hoofd van het slachtoffer ver toonde zware verwondingen, die de vraag hebben doen rijzen of dë man vermoord is. De mogelijkheid bestaat ook, dat er slechts sprak is van een ongeval, omdat iin 'de berm nabij .do plek waar het lijk gevonden werd ook sporen zouden zijn aangetroffen van een auto die daar gekeerd heeft. De rijksrecherche uit Tilburg heeft de zaak in handen. Bij het onderzoek heeft zich een ongeval voorgedaan: een auto van de politie kantelde bij het keren, waardoor een agent met zijn hoofd door de voorruit sloeg. Hij werd licht gewond. De strijd in Maleisië KOEALA LOEMPOER, 15-3. Vol gens een med'ad'alinig van de Malei sische regering zijn in de afgelopen wdken op het Maleisische sdhier- eiiland achttien manschappen Van een Indonesisdhe overvalgroep ge dood. Bij de gevechten kwamen ne gen Maleisiërs om .het 'leven en wer den er vijf gewond. De Indonesische groep was op 25 februari geland bij Rota Tinggi, ongeveer vijftig kilo meter ten noorden van Singapore. Er werd1 een tiental machinegewe ren en munitie 'buitgemaakt. Boer schoot op ratten... NAPELS, 15-3. Een boer in de buurt van Napels, die vergeefs met een stok 'had ingeslagen op een grote groep ratten welke zijn huis waren binnengedrongen en 'zijn twee kat ten (hadden doodgebeten en aan het oppeuzelen waren, greep tenslotte zijn oulde geweer maar dit sprong bij (het afschieten uit elkaar waar door de (boer zo 'ernstig gewond werd dat hij in het ziekenhuis moest op genomen worden. Student deed gruwelijke ontdekking MEXICO. 15-3. Een m.Clsch sir- dent in Mexieo-stad ging ma..' i g met zijn broer naar een naton..- söhe les, waar een lijk zou woi :"en ontleed. Toen dit werd b.'nrei:-1 - bracht staarde de student ernaar, riep: „Dat is mijn moeder" en viel flauw. Mevrouw Carmen Gomez Bc- '•arrili Mastadhe, de moeder, was op februari begraven »n do str -cv. houdt vol dat het lijk door hem en zijn broer met absolute z-ekeuhc; d als dat van zijn moader is herkend.. De studenten hobben verzocht een' onderzoek in te.stellen. De justitie 1ste afdeling, waaron der de universiteit ressorteert heeft ten stelligste tegengesproken dat het lijk zou zijn opgegraven; het kon toor van de openbare aank'ager in het district zei dat nog geen gerech telijke actie kan worden onderno men. Het graf van de moeder rn de student zal woVden geopend cm vast te stellen of dit ongeschonden is. -• - De E.E.G., de haan en het ei BRUSSEL, 15-3. De rol van de haan bij hét totstandkomen van 'broedeieren (behoort tot de techni sche landbouwvraagstukken, die op de agenda staan van de maandag middag in Brussel begonnen drie daagse vergadering van de minis ters van landbouw van de zes lan den van de Europese Economische GemeénsChap. Duitsland en Italië wensen een hogere'bescherming voor hun pro- duktie van 'br.oecléieren dan voor consumptie-eieren, Dat kan worden 'bereikt door de .yomzettings-coëffi- ciënt" - de hoeveelheid voeder graan d'iie iniciddg is voor de produktie van één ei - te wijzigen. Stichting Nederlands Joods familie-archief AMSTERDAM, 15-3. Met onder meer als bedoeling de plotseling op duikende Joodse familie-ardhicven onder te brengen in een centraal ar chief is te Amsterdam opgericht de Stichting Nederlands Joods FamülKe Archief. Er zal worden begonnen met fotocopieën van aHe bskenc'e Joodse stambomen onder te bren gen (bij ide Bibliotheoa Rosenthaliana Voorts zal de (heer Ph. Samson in samenwerking met dr. J. A. Weyel een onderzoek instellen in de regis ters van naaansaannemiinig uit de Napoleontische tijd, met name in Amsterdam. Nieuw kantoorgebouw Wachttorengenootschap AMSTERDAM, 15-3. Hel Wacht- toren Genootschap (Jehova's getui gen) zal dinsdag (heden) in besloten iloring officieel zijn nieuwe (kantoor- l gebouw in Amsterdam-West in ge bruik nemen. Het (drie verdiepingen tellende gebouw, dat werd ontwor pen door de Amsterdamse architect A. Staal (heeft inol. de inventaris f 1.35 min. gekost en is (gefinancierd uit schenkingen en bijdragen van de getuigen. Veel van de inventaris is buiten Amsterdam door de leden zelf vervaardigd, waardoor de bouw kosten met ca. een vijfde konden worden verminderd. Het boze oog ROME, 15-3. De G7-jarige Romein se slager Albarico Amati, die vond dat zijn zaak niet meer zo best ging, gaf een begrafenisonderneming die naast hem een bedrijf was begon nenhiervan de schuld. Amati be schuldigde zijn buurman Armando Zega van „het boze oog". De slager zette in zijn et lage een foto van de begrafenisondernemer, een gedicht in Romeins dialect en een stel hoorns, dingen die volgens de traditie-ervoor zorgen dat men niet door het ongeluk wordt getrof fen. De begrafenisondernemer nam dit echter niet. Hij spande een proces tegen de slager aan wegens laster en kreeg het gedaan dat Amati ver oordeeld werd tot acht maanden voorwaardelijk. Om zijn overwin ning te vieren betuigde hij Amati zijn deelneming ivegens niet vroeg tijdig overlijden. Amati schold zijn buurman toen uit voor iets wat niet voor pvblika- lie vatbaar is. Weer diende de be grafenisondernemer een aanklacht in wegens laster. Maar voor de zaak zou voorkomen werd de slager ziek. Hij had hartklachten. Hij is naar een ziekenhuis gebracht en zal daar onder arrest blijven totdat de zaak behandeld kan worden. Indonesische koffie en taltak naar Amsterdam? UTRECHT, 15-3. Er bestaat een goede kans dat de Indonsische ta baks- cn koffiémarkt binnenkort naar Amsterdam terugkeren. Dit heeft het A.N.P. vernomen van ir. Sudjarwoko Danusastro van het Indonesische ministerie van land bouw, die momenteel zijn regering vertegenwoordigt in de Indonesische voorlichtingsstand op de voorjaars- beurs te Utrecht. Volgende maand wordt in Amster dam weer een consulaal van Indo nesië gevestigd. De heer Fred Pesik, die thans is verbonden aan de In donesische ambassade in Den Haag, gaat als consul optreden. Zijn taak zal o.m. bestaan uit het vooi-bereiden van de terugkeer van de koffie- en tabaksmarkt naar Amsterdam. DEN HAAG, 15-3. H.M. de Konin gin is maandagmorgen 'in gezelschap van Z.R.H. Prins Bemhard voor een korte wintersportvakantie naar Lech vertrokken. Indien nodig, zo deelt de R.V.D. mee, zal de koningin haar vakantie onderbreken om zich dooi de kabinetsformateur mr. Cals op de hoogte te laten stellen van zijn for ma tiiewerkzaamlheden. „Er is geen enkele aanwijzing over een wijziging in de 'houding van de Indonesische regering jegens Antwerpen als één van (haar thee- veilingen voor de wereldmarkt". Dit (heeft een woordvoerder van dc Bel gische firma „Socomabel", die de veilingen organiseert, maandag vol gens het Antwerpse blad „De Volks gazet" verklaard. Honderd drie en tachtig Viet- minh-strijders zijn op 9 maart om het leven gekomen bij een mislukte aanval op de opleidingsschool van het koninklijk Laotiaaanse leger in Dong Heng. Dit is maandag meege deeld door de woordvoerder van de Laotiaanse regering. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Bepaal uw keuze van een echtgenote liever met uw oren dan met uw ogen. Dc Sowjet-Unre heeft maandag met behulp van een raket drie kunstmanen in een baan om de aar de gebracht. Het zijin de Kosmos 61, 62 en 63. Eenn bataljon parachutisten van de regeringsstrijdkrachten heeft zon dag 37 gevangenen uit handen van de Viet Cong bevrijd, zo verluidt in bevoegde Amerikaanse kringen in Saigon. sterking der vermogenspositie. Het moet niet uitgesloten worden geacht dat ter delging van in het verleden opgehoopt verlies een reconstructie van het uitstaande aandelenkapitaal moet worden overwogen. Tccli nog ernstig Hoewel de financiële situatie nog steeds ernstige aandacht vraagt, heeft' de K.L.M. in 1964 duidelijk meer wind in de zeilen gekregen. De ef- ficiëncy-maatregelen hebben in de loop van het jaar geleidelijk aan ef fect gewonnen, terwijl ook de ver voersinkomsten sterk zijn gestegen, zo verklaarde de president-directeur, mr. H. Albarda, tijdens de maandag gehouden persconferentie. Het ex ploitatie-resultaat is beter dan aan vankelijk werd verwacht. Ilct verlies van f 15.1 miljoen ver hoogt het totale verliessaldo van de vennootschap tot f 130 miljoen, Zodat het eigen vermogen eind 1964 nog slechts f 15 miljoen bedraagt. Dezelfde temperatuur Verwachting tot woensdagavond: Wisselend bewolkt en enkele ver spreid voorkomende buien; matige tot krachtige zuidwestelijke wind; weinig verandering in temperatuur. 17 maart. Zon op 6.50. onder 18.48. Maan op 18.49, onder 7.22. 18 maart. Zon op 6.48. onder 18.49. Maan op 20.10, onder 7.39. Volle maan; 17 maart te 12.24. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 17 maart 3.19 v.m. 15.50 n.m. 18 maart 4.02 v.m. 16.32 mm. BROUWERSHAVEN 17 maart 3.01 v.m. 15.17 n.m. 18 maart 3.42 v.m. 15.58 n.m. Springtij: 19 maart. HET WEERON ER/ICH I DE BILT. 16-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Nabij Schotland bevindt zich het centrum van een diepe Oce aan-depressie. die zich langzaam in oostelijke richting beweegt. Het erbij behorende front trok in de afgelo pen nacht met enkele millimeters re gen en krachtige tot harde wind over ons land. Na de frontpassage stroom de iets drogere lucht Nederland bin nen. Hierin kwamen vanochtend in nos land flinke opklaringen voor en in Engeland nog enkele verspreide buien. Nabij de Azoren ontwikkelde zich een nie.uwe depressie, die ver moedelijk snel naar de Britse eilan den zal trekken. Het is daarom mo gelijk dat het weet later een tijde lijke verslechtering zal ondergaan. Voor de depressie zijn invloed zal doen gelden zullen er echter perio den zijn met weinig bewolking. De temperatuur handhaaft zich op onge veer hetzelfde niveau. Het Nederlandse voetbalelftal, dat a.s. woensdag in Belfast tegen Noord Ierland- zal spelen, is maandagmid dag van Schiphol vertrokken. De foto toont de spelers op de trap van het vliegtuig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1