BETOGINGEN VOOR RASSENGELIJKHEID IN AMERIKA Vonnissen in Spanje Arabieren dreigen te breken met Bonn Israël aanvaardt Westduits aanbod Gemeenteraadsverkiezingen in Frankrijk Nieuwe consultaties van H.M. de Koningin Duitse verpleegsters vrijgesproken Drs. Schmelzer: overzicht van informatieve arbeid ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 15 maart 1965 121ste jaargang Nr. 19751 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Spuisluis in Oosterscheldedam onmisbaar Krachtige stelliiigiiume van Johnson Dit nummer bestaat uit C pagina's Men mag van één os niet twee huiden en vier hoornen verlangen. NEW YORK, 14-3. Duizenden Amerikanen hebben zondag in het gehele land gedemonstreerd tegen de rassendiscriminatie in Alabama. In Washington verzamelden zich meer dan 15.000 negers en blanken voor het Witte Huis. In New York trokken tussen de 15- en 25.000 mensen, onder wie tientallen geestelijken en nonnen, door de straten van de negerwyk Harlem. In Boston waren naar schatting 25.000 personen op de been voor „recht vaardigheid in Selma en Boston". Ook in andere steden van de Verenigde Staten zyn betogingen gehouden. Ongeveer 3.000 personen, meren deels studenten, hebben zondagmid dag voor de Amerikaanse ambassade in Ottawa (Canada) geprotesteerd te gen de Vietnam-politiek van Ame rika en tegen de discriminatie in Alabama. Meer dan 15.000 negers en blanken hebben zondag in Washington be toogd tegen de gebeurtenissen in Selma. Zij eisten federale bescher ming van de negers en gelijke kies rechten voor alle Amerikanen. Ook enkele Amerikaanse Nazi's demon streerden vlak bij de betogers. Zij di'oegen berden met de woorden: „Amerika voor de blanken, Afrika voor de zwarten". SELMA, 14-3. De neger-leiders in Selma zyn van plan heden-maandag een grote mars te organiseren, in weerwil van een dreigement van de overheid, dat alle deelnemers gear resteerd zullen worden. Burgemeester Smitherman van Selma heeft boven verwachting het gemeentelijk stadion beschikbaar ge steld voor een herdenking van ds. James Reeb, die dinsdag bij relletjes om het leven is gekomen. Verklaring van president Johnson WASHINGTON, 13-3. „De gebeur tenissen van de afgelopen week zyn een diepgaande en pynlykc uitdaging geweest voor de nimmer eindigende stryd om de Amerikaanse vryheid te verzekeren. Maar ik geef u de ver zekering, dat hetgeen zich vorige zondag in Selma heeft afgespeeld, onder geen beding weer zal voor komen. De Amerikaanse federale re gering zal elk middel, waarover zij beschikt, aanwenden om te verzeke ren dat er gerechtigheid zal zijn voor alle Amerikaanse burgers, in Ala bama of elders in de Verenigde Sta ten, ongeacht hun ras", aldus heeft president Johnson zaterdag in de rozentuin van het Witte Huis tegen over verslaggevers verklaard. VALENCIA. 13-3. Veertien Span jaarden zijn door een rechtbank in straffen, die varieerden van één tot Valencia veroordeeld tot gevangenis- vier jaar. Zij stonden terecht op be schuldiging van verboden vergade ring. Twee van hen gaven toe met het communisme te sympathiseren. De president hield zijn persconfe rentie .kort nadat hij meer dan drie uur had gesproken met gouverneur Wallace van de zuidelijke Ameri kaanse staat Alabama, die een felle tegenstander is van de opheffing dei- rassenscheiding in Amerika. De president vervolgde „De vol ledige macht der federale regering is steeds beschikbaar geweest om de inwoners van Selma tegen verdere wetteloosheid te beschermen. En de uiteindelijke oplossing van dit vraag stuk zal niet in een strijd met de wapens, doch via het recht worden verkregen". Johnson zei verder: „Ik zei u dat de regering alles in het werk zal stellen om gerechtigheid te verzeke ren voor alle Amerikaanse burgers, ongeacht hun huidskleur. Dit is de betekenis van de eed die ik voor de almachtige God heb afgelegd, alvo rens mijn ambt te aanvaarden en dat is ook hetgeen ik met mijn ge hele hart geloof. Het is tevens het geen het volk van dit land eist". Als W.-Duitslaii(l betrekkingen aanknoopt met Israël CAIRO, 15-3. De Arabische lan den zullen de diplomatieke betrek kingen met W^st-Duitsland verbre ken. als dat land diplomatieke be trekkingen met Israël aanknoopt. Dit is eenstemmig besloten door de Ara bische ministers van buitenlandse zaken in Cairo. Men besloot voorts alle Arabische ambassadeurs onmiddellijk uit Bonn terug te roepen. De conferentie verklaarde zich so lidair met Egypte in het geschil met R.T.M.-restauratie te Ouddorp nitgebrand OUDDORP. 14-3. Zondagmiddag is de restauratie van de Rotterdamse Tramwegmaatschappij te Ouddorp op Goeree-Overflakikee, terwijl de bewoners afwezig waren, door brand verwoest. De schade 'beloopt enige tienduizenden guldens. JERUZALEM, 14-3. De Israëlische regering heeft op een bijeenkomst op zondagochtend besloten het Wcst- duitse aanbod voor het onverwijld aanknopen van volledige diploma tieke betrekkingen, te aanvaarden. Dit is door de Israëlische radio be kendgemaakt. Premier Esjkol zal het besluit dinsdag ter goedkeuring aan het parlement voorleggen. Volgens par lementaire kringen zal het kabinet waarschijnlijk een ruime meerder heid krijgen. West-Duitsland. Als de Bondsrepu bliek, zo wordt in een resolutie ge zegd, een vijandige houding jegens een van de Arabische landen zou aannemen, zullen de andere landen ook de economische betrekkingen met Bonn verbreken. Een Egyptische woordvoerder heeft meegedeeld, dat de vertegenwoordi gers van Tunesië, Marokko en Libië enig voorbehoud hebben gemaakt. Zij wilden zich niet uitspreken over een eventueel verbreken van de di plomatieke betrekkingen met Bonn zonder hierover hun regeringen ge raadpleegd te hebben. In een communiqué, dat na de bij eenkomst van de ministers is uitge geven, wordt gezegd, dat de genomen besluiten niets afdoen aan de vriend schap van de Arabieren voor het Duitse volk, die „blijvend" wordt ge noemd. Bonn wordt verweten, dat het „de agressieve politiek van Israël" steunt en zich gemengd heeft in de zaken van de Arabische landen, „die zich tegen agressie willen verdedigen en de vrede en veiligheid in hun gebied willen handhaven". S,chouwen-Duiveland leeft in afwachting van de opening van de weg over 'Co: Grevelingendam, die een einde zal maken aan de eilandstatus. Na aan vankelijk' veel trammelant met het kabelbaansysteém; is het nadien alle maal heel vlug gegaan en toch nog onverwachts staat deze streek voor het feit van grote historische betekenis. Het begon met een heel dun lijntje door het water van de Grevelingeh, maar het lijntje werd een dijk en over de dijk kwam een weg. Algemeen wordt aangenomen dat op 2 april de weg zal worden opengesteld voor het verkeer. PARIJS, 15-3. In de eerste stem ronde van de Franse gemeenteraads verkiezingen hebben zich drie dingen duidelijk afgetekend: Pest uitgebroken onder wilde varkens DEN HAAG. 13-3. Zaterdagmor gen om tien uur kwam de voorzitter van de Eerste Kamer op Huis ten Bosch aan om zijn tweede advies aan H.M. de Koningin uit te bren gen. Anders dan twaalf dagen gele den was het prachtig voorjaarsweer. „De kunst van het schrijven DEN HAAG, 13-3. De Unes- co-expositie „De kunst van het schrijven" is in het internatio naal perscentrum Nieuwspoort in Den Haag geopend door drs B. J. M. de Hoog, chef van de afdeling internationale betrek kingen van het ministerie van O. K. en W. Op vijftig panelen wordt in beeld gebracht hoe in de oud ste tijden door tekeningen en reliëfs uitdrukking werd ge geven aan verwachtingen en hoe ervaringen werden vast- V gelegd. Met foto's en verkla- rende teksten wordt voorts het ontstaan vermeld van het schrift in het tegenwoordige Midden-Oosten, Egypte, Iindia China, Japan en midden-Ame rika. Ook de ontwikkeling van het alphabet in Europa wordt weergegeven. De toepassing van het schrijven vormt het sluitstuk van de reeks panelen. De expositie duurt t/m ivoens- dag 17 maart. wachtende journalisten en camera- lieden behoefden thans niet van kou te stampvoeten. Wandelaars, die het terrein rond 'het paleis, dat anders vrij toegankelijk 'is, wilden betreden, werden door de marechaussee bui ten de 'hekken géhouden. De heer Jonkman bleef tot half twaalf bij de koningin. Vervolgens brac'ht de Tweede Kamervooriztter mr. van Thiel, die om elf uur het paleis was binnengegaan zijn advies uit. „Ik 'heb Hare Majesteit naar beste weten geïnformeerd in deze - ik mag wel zeggen - zeer moeilijke situatie" zo verklaarde hij na drie kwartier met H.M. gesproker, te hebben. Op een vraag of de koningin maandag zoals voorgenomen naar de winter sport zal kunnen vertrekken, ant woordde hij „Dat weet ik niet, in ieder geval 'heb ik Hare Majesteit een prettige en onbezorgde vakantie toegewenst". De vice-voorzitter van de Raad van State. dr. Beel, ging om twaalf uur het paleis binnen. Zaterdagmiddag om half twee werden de leiders van de vijf groot ste fracties uit de Tweede Kamer ontvangen. MÜNCHEN, 13-3. De veertien in München terechtstaan wegens hun vrouwen van middelbare leeftijd, die aandeel als verpleegsters in het nazi programma tot het doden van onvol waardig geachten, zijn allen vrijge sproken. ARNHEM, 13-3. Het is gebleken dat er op de Veluwe ter hoogte van Ugchelen en Deelen varkenspest is uitgebroken onder de wilde varkens. Het hoofdbestuur van de Gelderse maatschappij voor landbouw heeft in een verklaring zijn verontrusting over deze situatie uitgesproken, te meer daar het blijkt, dat deze wilde varkens zioh niet binnen het raster bevinden maar in open verbinding staan met de buitenwereld. Hierdoor zijn er volgens deskundigen-reële ge varen voor besmetting van normale varkensbedrijven. Het gevaar van verspreiding van de 'bemesting maakt het naar de mening van het hoofdbestuur van de Gelderse maat schappij voor landbouw dringend nodig dat de bestrijding van de var kenspest onder de wilde varkens met alle kracht en alle middelen ter hand wordt genomen. Het hoofdbestuur twijfelt echter aan ihet effect van de tot nu toe ge nomen maatregelente weten het vangen van de gezonde varkens en het enten van deze wilde varkens te gen deze ziekte. De varkenspest wordt op de varkensbedrijven di rect halt toegeroepen door het tref fen van straffe maatregelen. En wel door maatregelen die zijn gericht op het volledige uitroeien van de var kens op een dergelijk besmet bedrijf. Met deze maatregelen is niet alleen de landbouw gediend maar ook de overheid die namelijk een bepaalde vergoeding aan deze gedupeerde be drijven verleent. Het hoofdbestuur acht het nemer, van effectieve maat regelen om verdere besmetting van varkenspest zoveel mogelijk te voor komen noodzakelijk. 1. Weinig verschil met de uitslag van de vorige gemeenteraadsver kiezingen van 1959. De traditio nele partijen van centrum en cen trum-links hebben hun positie ge handhaafd. 2. De Gaullisten zijn er niet in ge slaagd om de voor hen gunstige uitslag van de parlementsverkie zingen van 1962 ook tot uitdruk king te brengen in de gemeente raden. 3. Een vooruitgang voor uiterst links in de gemeenten waar socialisten en communisten samengingen. Zoals altijd in Frankrijk, hebben gemeenteraadsverkiezingen alleen in de grote steden enige politieke bete kenis. In alle stemdistricten van Parijs, waar de Gaullisten bij de parle mentsverkiezingen van 1962 alle ze tels behaalden, is een tweede stem ronde nodig, aangezien nergens één van de lijsten een volstrekte meer derheid behaalde. In de Sowjet-Unie is vrijdag op nieuw een kunstmaan, de Kosmos- 60, gelanceerd. Er zijn wetenschap pelijke instrumenten aan boord voor verder ruimte-onderzoek. Informateur gaf opdracht aan koningin terug DEN HAAG. 12-3. Drs. W. K. N. Sclimclzer, die vrydag zijn opdracht aan de koningin terug gaf, gaf als oud-informateur, dus niet als K.V.P. -fractieleider, een overzicht van zyn informatieve arbeid. Hij verklaarde, dat ondanks criti- sche opmerkingen over „vermetele blijmoedigheid" om aan een netelige kwestie te beginnen, waar het kabi net niet uitkwam, hij de overtuiging was toegedaan dat we ons nooit op het standpunt mogen stellenr dat bij fundamentele verschillen samenwer king onmogelijk is. „Wij zijn diep gravende burgers", aldus de heer Schmelzer en ik geloof, dat het toch mogelijk is praktische oplossingen tot samenwerking te vinden. Dit is vaak gelukt. Als informateur stelde hij er zich nauwkeurig van op de hoogte hoe de problemen fundamenteel en prak tisch in het kabinet lagen. Hij poog de te ontdekken waar iiruikbare mo gelijkheden lagen om tegenstellingen te overbruggen en waar het veld tot overbrugging lag. De informateur legde zijn bevindingen schriftelijk vast en vroeg de betrokken ministers correcties daarop. Zo werd het veld zo exact mogelijk afgepaald. De con clusie was, dat een oplossing niet di rect te bereiken was. maar er vol doende terrein was om de zaak niet uitzichtloos te maken. Praten Daarna is drs. Schmelzer met de fractieleiders gaan praten, mede om een mogelijke impasse bij de minis ters op basis van onzekerheden weg te nemen. Bij deze verkenning rond een problematiek, waaraan veel technische en juridische vormgeving te pas komt, werd bij herhaling een beroep om inlichtingen op minister Bot gedaan. Het was belangrijk te weten hoe thans de precieze gang van zaken is t.a.v. de verdeling van kijkgeld, technische samenwerking, eurovisie, enz. Tijdens deze besprekingen heeft drs. Schmelzer zich afgevraagd of hij zelf met een voorstel zou moeten komen om partijen bij elkaar te brengen. „Er is geen moment ge weest, dat ik overtuigd was voldoen de marge te hebben om een voorstel te kunnen doen, dat door allen zou kunnen worden aanvaard", aldus de ex-informateur. Er zijn wel punten, waarop men naar elkaar is toege groeid, maar dit was onvoldoende vcor een algehele overeenstemming. De heer Schmelzer heeft toen een congept ter weergave van de stand punten der vier fracties van de re geringspartijen opgesteld. Geen verschil van inzicht bleek meer te bestaan over de reclame gelden, ook niet t.a.v. het aandeel van de dagbladondernemingen daar in. Evenmin vormde problematiek van samenwerking in N.T.S. en N. R.U.. oude en nieuwe styl, nog een twistpunt. Geen overeenstemming werd be reikt over de toelatingseisen en over de verdeling van de zendtijd, waar bij de standpunten van C.H.U.-V.V.D. enerzijds en van K.V.P.-A.R.P. an derzijds uiteen bleven lopen. Over Veronica was de overeenstemming groter, maar niet volledig. Teen bleek, dat de zendtijdverde ling en toelatingseisen knelpunten bleven is toch de hele synopsis door geploegd en vastgesteld. Dit stuk is echter een onderling werkstuk en zal niet" werden gepubliceerd. Drs. Schmelzer vond het niet zinvol deze synopsis nog met het kabinet door te nemen. In algemene zin gesproken had het kabinet, sprekend over de nota-Bof, nog niet alle punten door- geëxerceerd en in hun totaliteit be zien. In het kabinet 'bestonden niet exact dezelfde verschillen van in zicht als tussen de fractieleiders, al dus drs. Schmelzer. Tijdelijk regen Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking en tijdelijk regen; matige tct krachtige, aan de kust enige tijd harde wind, aanvankelijk zuidelijk, later zuidwestelijk; weinig verandering in temperatuur. 16 maart. Zon op 6.53, onder 18.46. Maan op 17.26, onder 7,02. Volle maan: 17 maart te 12.24. HOOG WATER STAN I) EN ZIERIKZEE 16 maart 2.31 v.m. 15.05 n.m. BROUWERSHAVEN 16 maart 2.15 v.m. 14.34 n.m. Springtij: 19 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Doordat het grote hogedruk- gebied, dat de vorige week ons weer beheerste, naar zuid Rusland is weg getrokken, kunnen van de oceaan komende storingen nu weer tot west Europa doordringen. Twee fronten zijn Nederland al gepasseerd. Het eerste kwam gisteren overdag, het tweede de afgelopen nacht. Ze heb ben overai wat regen gebracht. Ten westen van Ierland is nu een zeer actieve depressie aangekomen, die zich in noordoostelijke richting be weegt. Ze veroorzaakt sterke lucht- drukdalingen in Ierland, de Golf van Biscaye en noordwest Spanje. Als gevolg 'hiervan neemt ook irr onze omgeving de zuidwestelijke wind in kracht toe. De fronten van de de pressie die ons waarschijnlijk mor genochtend bereiken, zullen opnieuw regen brengen. De aanvoer van zachte, vochtige lucht gaat onver minderd door. In 'het temperatuur- verloop komt dan ook weinig ver andering. Koningin Louise teraardebesteld STOCKHOLM, 13-3. Koningin Louise van Zweden, die zondag op 76-jarige leeftijd overleed, is zater dag in Stockholm ter aarde besteld. De begrafenisdienst werd gehouden in de „Storkyikan" nabij 'het konink lijk paleis, door de Lutherse aarts bisschop van Zweden, Gunnar Hult- gren. Bij de plechtigheid waren vier koningen, vier prinsessen en prin sen en twee presidenten aanwezig, onder wie kroonprinses Beatrix van Nederland. Hulde van hoofdbestuur aan C.H.U.- voorzitter UTRECHT. 14-3. Het hoofdbestuur van de C.H.U. dat zaterdagmiddag in hotel Smits te Utrecht vergader de, heeft de CHU-voorzitter mr. H. K. J. Beemink, tevens voorzitter van de CHU-Tweede Kamer fractie, hul de gebracht voor zijn activiteiten tijdens de vrijdag jl. afgesloten ka binetsformatieperiode van drs. W. K. N. Schmelzer. Met name bleek het hoofdbestuur de door mr. Beernink naar voren gebrachte voorstellen tot oplossing van de moeilijkheden inza ke het radio- en t.v.--bestel zeer te waarderen. Chroesjtsjov stemt MOSKOU, 14-3. Oud-phemier Chroesjtsjef is zondag voor het eerst sedert zijn aftreden in het openbaar in Moskou verschenen om deel te nemen aan de verkiezingen voor plaatselijke raden die in tien van de vijftien Sow jet-republieken worden gehouden. Hij was in gezelschap van een lijfwacht naar het hem toegewezen Moskouse appartement gekomen waar zijn vrouw op hem wachtte. Verscheidene honderden Mosko- uieten applaudisseerden toen zij hun voormalige leider herkenden. Deze groette bij het verlaten van de wo ning terug. Hij zag er ouder en magerder uit dan in zijn actieve dagen. Mei zijn urouio Nina stapte hij in een auto om. naar een stembureau in het cen trum van Moskou te gaan. Ook by aankomst werd hij door talrijke Moskovietcn met applaus begroet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1