tri Rijtoer van prinses Margriet en verloofde door Den Haag Om een nieuw loonpolitiek systeem Dr. ir. W. Hupk es plotseling overleden Op weg naar Mars Handel in blanke slavinnen Britse marine blijft sterk De luchtaanvallen op Noord-Vietnam R.T.M. rijdt elk uur Zierikzee- Rotterdam v.v. Handel in baby's Overleg inzake kabinetsformatie blijkt te zijn mislukt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 12 maart 196S 121ste jaar-gang Nr. 19750 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Openng prot. clir. huishoudschool ..De Schutse Bezoek aan Catshuis en Eerste Kamer DEN HAAG, 11-3. 11.K.H. prinses Margriet en haar verloofde, de heer Pieter van Voitenhoven, is door het kabinet in het Catshuis, door de Sta- ten-Generaai in het gebouw van de Eerste Kamer, het gemeentebestuur van dt residentie en talrijke Hage naars tijdens een rijtoer een feeste lijke begroeting en kennismaking bereid. Retds vroeg was de politie in de weer cm te zorgen, dat de rijtoer een vlet verloop zal kunnen hebben, terwijl journalisten, fotografen en televisiereporters uitzochten waar de- beste plaatsen waren te vinden cm zoveel mogelijk te kunnen zien in de straten van Den Haag, waar de warme gloed van driekleur en oran jewimpels in de zon de frisse voor jaarswind deed vergeten. Ambtenaren van vele ministeries werd de gelegenheid geboden om de lunchpauze te verschuiven of te ver lengen, opdat ook zij de prinses en haar verloofde konden toejuichen. Peter Paul Marijnen, vijf jaar, heeft prinses Margriet en haar ver loofde driemaal zijn gelukwensen aangeboden. Waarmee de ontvangst van het verloofde paar op het „Cats huis", ambtswoning van de minister president, iets gezelligs ongedwon- géns kreeg. Er werd hartelijk ge lachen. Gezellig onderhoud Na de toast van de genodigden op het Catshuis en de speech van de minister-president, onderhield het jonge paar zich geruime tijd met de gasten. Ook de koningin en prins Bernhard praatten opgewekt met de leden van het kabinet en hun echt genoten, alsmede met de staatssec retarissen. „Prettige dingen" Voor zij het Catshuis verliet had de heer van Vollenhove nog gezegd: „Tot nu toe hebben wij niets dan prettige dingen over ons gelezen, wij hopen dat het zo blijft", „Ja, al leen maar leuke dingen, voegde de prinses hieraan toe. Ook onze vrien den, vooral die in Leiden, zijn nu kennelijk belangrijk geworden. Wat wij niet vertellen, dat zeggen zij wel. Maar het is niet erg. Alles is even fijn", zo besloot de jong ver loofde prinses, lachend naar haar aanstaande man opkijkend. Enkele minuten na half één ten slotte verliet het jonge paar, harte lijk uitgeleide gedaan door de mi nister-president en mevrouw Marij nen, het Catshuis. Vrolijk nam de prinses, nu gekleed in een bruine bontmantel, naast haar verloofde in de open auto plaats om te beginnen aan haar officiële rijtoer door Den Haag. In de tweede auto volgden de koningin en de prins. Om acht minuten voor één kwam de stoet op het Binnenhof aan. Ook op de Kneuterdijk en op het buiten hof kon de politie slechts met grote moeite het enthousiast opdringende publiek in bedwang houden. Be sneeuwd met confetti stapte het ver loofde paar uit. Zij werden bij de ingang van de Eerste Kamer o.m. begroet door de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman. Gezellig en ongedwongen Bijzonder gezellig en ongedwon gen was de ontvangst in het gebouw van de Eerste kamer. De koninklijke familie werd binnengeleid door de vice-voorzitter van de Raad van Sta te, prof. Beel en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, mr. J. A. Jonkman en mr. F. J. F. M. van Thiel. Prinses Margriet en haar ver loofde hadden de confetti, die over hen was uitgestrooid, nog in de ha ren toen ze in de kring van leden van de Raad van State en de Sta- ten-Generaal in de statige koffie- zaal van het Eerste Kamergebouw werden ontvangen. Nadat fractieleiders uit de Eerste en de Tweede Kamer aan het ver- Ioofde paar waren voorgesteld, even als leden van de Raad van State, bracht mr. Jonkman een heildronk uit. ...in het Catshuis met mr. Marijnen gefotografeerd... Oud pres.-directeur Ned. Spoorwegen werd 84 jaar AMSTERDAM, 11-3. Tijdens de donderdag gehouden jaarlijkse alge mene aandeelhoudersvergadering van de Kas-Associatie N.V. is dr. ir. W. Hupkes, die de vergadering presi deerde, plotseling onwel geworden. De voorzitter werd in ernstige toe stand naar het ziekenhuis vervoerd, maar medisdhe hulp mooht niet meer baten. Spoedig moest de directeur, de heer J. J. Schokking, de verga dering mededelen dat dr. Hupkes was overleden. Hij is 84 jaar gewor den. De ondervoorzitter van de raad van commissarissen, de 'heer H. L. Eeghen, herdacht de overledene met enkele sobere woorden. Hij schetste de grote diensten, die dr. Hupkes sinds 1946 aan de vennootschap be wezen 'heeft. Dr. ir. Willem Hupkes is op 12 mei 1880 in Arnhem geboren. Hij was van 1938 tot 1945 directeur van de Nederlandse Spoorwegen; van 1945 tot en met 1946 president-direc teur. Reeds in 1904 was hij in dienst getreden van de Nederlandsche IJze ren Spoorweg Maatsdhappij, nadat hij zijn studie aan de T.H. in Delft had voltooid. Bij de Nederlandse Spoorwegen maakte de jonge inge nieur snel carrière. In 1920 werd hij chef van het materieel in Amster dam en Utrecht. Sinds 1927 was hij daarnaast in Utrecht werkzaam als hoofdingenieur. In 1928 werd hij Chef van de dienst voor materieel en werkplaatsen en in 1934 volgde zijn benoeming tot chef van de dienst voor tractie en materieel. Begin 1947 legde ir. Hupkes zijn functie van president-directeur der N.S. neei". Dr. ir. Hupkes, die in 1898 als wehkman 'begon en ook enige tijd als leerling-machimist actief was, heeft bij de spoorwegen de functies van laag tot 'hoog vrijwel allemaal doorlopen. Het avtsen'korps met een medi sche praktijk in de Sowjet-Unie be staat voor 75 procent uit vrouwen, zo meldt het persbureau „Tass". „Kerk te koop" POOLE (Zuid-Engeland), 11-3. William Richardseen aanne mer die zich uit de zaken had teruggetrokken, had te Poole, in zuid-Engeland, een kerk gebouiod „om uiting te geven aan zijn dankbaarheid voor alles, dat God voor mij heeft gedaan". De kerk werd in no vember 1904 in dienst geno- die vier weken geleden werd door een honderdtal mensen bijgewoond. Doch de (i'.enst, die vier wegen geleden werd gehouden, werd slechts door de heer Richards en zijn ge zin bijgewoond. De kerk zal nu hetzij ondershands, hetzij in het openbaar, worden ver kocht. In de advertenties, ivaarin dit werd medegedeeld, is verklaard dat het kerkge bouw tol een warenhuis kan worden verboiLwd. Het com mentaar van Richards luidt: „Dit is een bittere teleurstel ling voor m.ij. Ik geloof d.at de mensen in Poole en omgeving God de rug hebben toege keerd". UITHUIZEN. 12-3. - Waarachtig heid, rechtvaardigheid en doelmatig heid zyn naar het oordeel van de heer C. A. Bakker, secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de argumenten die pleiten voor een her ziening van het loonpolitieke systeem, waarbp de onderhandelende werk gevers en werknemers meer vryheid krijgen. De grondbeginselen van deze her ziene loonpolitiek dienen te zijn: verantwoordelijkheid bij het be drijfsleven, het zoveel mogelijk voor komen van inflatie en een minimum aan dwingende regels en toetsings- voorschriflen. De heer Bakker sprak op een ver gadering van de Christelijke Bestu renbond in Uithuizen. Hij zei dat in de kring van de christelijke vakbe weging al lang het verlangen bestaat naar een grotere vrijheid, waai-bij de verantwoordelijkheid voor de loon vorming in de bedrijfstakken en bij bonden komt te liggen. Dit beleven CAPE KENNEDY, 10-3. De op 28 november gelanceerde „Mariner IV" heeft 'de -halve afstand tot de pla neet Mars afgelegd. Omstreeks 14 juli moet 'het Amerikaanse ruimte voertuig Mars op 'korte afstand pas seren. Tot dusver 'heeft de „Mariner IV" ruim 55 miljoen 'km. afgelegd en daar 'komt per uur 41.800 km. bij. Tot dusver zijn 16.5 miljoen weten schappelijke en technische gegevens van de satelliet naar de aarde ge zonden. De zenders moeten nog elf miljoen gegevens 'doorgeven, voor dat. de Mariner Mars passeert. Begrafenis lord Morrison ELTHAM, 11-3. Begeleid door een band van het Leger des Heils, die opdracht had „vrolijke en zwierige wijsjes" te spelen, is donderdag het stoffelijk hulsel van de voormalige Britse socialistische minister van buitenlandse zaken, lord Herbert Morrison, in Eltham (Kent) ter aarde besteld. De weduwe was in het grijs ge kleed en droeg witte schoenen. In de stoet liepen ook enige beroemd heden uit de Londense wijk Lambeth in hun kleurige kostuums mee. In zijn laatste wilsbeschikking had lord Morrison geschreven, dat „er al genoeg droefheid in de wereld is". LONDEN, 11-3. - Voor de Britse marine is voor het begrotingsjaar 1965-'66 ruim 5,44 miljard gulden uitgetrokken. Dat is naar schatting ruim 560 miljoen gulden meer dan het voorgaande jaar, zo heeft don derdag de Britse minister van ma rine, Christopher Mayhew, in het Lagerhuis meegedeeld. Tegenover deze verhoging stelde hij de annulering van de order voor de levering van een vijfde Polaris- onderzeeboot door de V.S. Minister Mayhew verklaarde ver- klaarde verder, dat de Britse marine ten oosten van Suez permanent drie vliegdekschepen gestationeerd houdt. De regering had met het oog op de handhaving van een marine-onder deel in dit deel van de wereld een verdrag gesloten met Australië over de vervaardiging, in dat land, van ren anti-duikbootraket, genaamd „Tkara". Deze geleide raket zal door oppervlakteschepen kunnen worden afgevuurd. van de verantwoordelijkheid kan en mag niet leiden tot een schijnverto ning, zoals deze de laatste jaren veel al te zien was, aldus de heer Bakker. De schadevergoeding r o aan de joden BRUSSEL, 11-3. Volgens het Brusselse blad „Le Soir" is een uit gebreid enderzeek ingesteld naar een „handel in blanke slavinnen" die zich aan de Belgisch-Neder landse grens zou afspelen. Volgens het blad is in Nederland de laatste tijd opschudding ontstaan over de advertentie die in Neder landse kranten worden geplaatst en waarin goedbetaalde betrekkin gen worden aangeboden als ser veerster in Belgische gelegenheden. Verscheidene vrouwen, onder wie minderjarigen, gingen op het aan bod in en zijn sindsdien spoorloos, aldus het blad. Een onderzoek zou aan het licht hebben gebracht dal deze vrouwen naar Antwerpen en Brussel werden gebracht. In Essen werd een inval gedaan in een café. eigendom van een vrouw van Nederlandse afkomst. Hier wei-den twee meisjes aangetroffen onder wie een Nederlandse. Zij wer den aan een verhoor onderworpen, waarvan de resultaten echter niet bekend zijn gemaakt, aldus „le Soir". WASHINGTON, 11-3. Vier en ze ventig procent van de op 1 maart gebombardeerde militaire installa ties in de Noordvietnamese stad Xom-Bang is verwoest of zwaar be schadigd. Ditzelfde is liet geval met zeventig procent van de installaties in de marinebasis Qoeang-Khe. Dit hebben offciële kringen van het Amerikaanse ministerie van de fensie donderdag meegedeeld. De percentages had men kunnen vast stellen aan de hand van luchtfoto's. Te Xom-bang waren tijdens de aan val van Amerikaanse vliegtuigen ge hele legerkampen letterlijk met de grond gelijkgemaakt, zo werd ge zegd. In deze plaats was vijf procent van de gehele munitievoorraad van Noord-Vietnam opgeslagen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's *j* Van dit advies heeft niemand X hinder: Lees veel, werk hard, •j* denk meer, spreek minder. BONN, 11-3. Nahum Goldman, de president der Joodse organisatie die de aanspraken op schadevergoeding van door de nazi's vervolgde Joden, b.ihartigt, heeft donderdag in een onderhoud in Bonn met bondskanse lier professor Erhard en minister van financiën Da'hLgrün een compro mis-voorstel gedaan om 'het geheel der door de bondsrepubliek te beta len en gedeeltelijk reeds 'betaalde schadevergoeding af te ronden. Om afschaffing van de doodstraf in Engeland LONDEN, 11-3. Hot Lagerhuis zal moeten overwerken en al in de och tend om half elf - in plaats van des middags om half drie - moeten be ginnen voor de behandeling van het wetsvoorstel tot afsdhaffing van de doodstraf, zo 'heeft de regering don derdag laten weten. Dit in antwoord op 'haar nederlaag op vorige week vrijdag, toen het Lagerhuis op initia tief van tegenstanders van het voor stel besloot de artikelsgewijze be handeling te 'houden in het huis als güheel en niet in de zogenaamde permanente commissie van 50 leden, waarheen het verwezen was na in beginsel met grote meerderheid door hol Lagerhuis te zijn aanvaard. Veldbranden in Australië MELBOURNE. 11-:j. Nog steeds doen zich in AustraliG veldbranden voor. Op 40 'kilometer van Melbour ne werden donderdag 13 woonhui zen. een winkel en een kerk in de as gelegd. Meer dan 200 schapen kwa men om in het zich snel over de droge weidegronden verplaatsende vuur. Ook in enkele buitenwijken van Melbourne braken hier en daar brandjes uit. die door honderden vrijwilligers werden bestreden. Of schoon men da toestand meester is blijft het brandgevaar nog steeds zf er groot door die aanhoudende hoge temperaturen. BURGH, 12-3. Tijdens de gisteren (donderdag)avond gehouden verga dering van de V.V.V. Burgli-Haam- stede. heeft de directeur van de N.V. Rotterdamsclie Tramweg Maatschap pij, dr. H. J. van Zutfien, in ant woord op een vraag van de heer C. van der Klooster uit Westenschou- wen medegedeeld, dat na voltooiing van de Grevelingendam 'n uurdienst Zierikzee-Rotterdam zal worden in gevoerd via Oude Tonge. De eerste bus uit Zierikzee naar Rotterdam vertrekt 's morgens 6.30 uur (half zeven), de laatste 's avonds 21.30 uur (half tien). De laatste bus uit Rotterdam naar Schouwen-Dui- veland gaat vertrekken 's avonds om 21.00 uur (negen uur). Uit Westenschouwen komt er elke twee uur een bus met aansluiting op de uurdienst Zierikzee-Rotterdam; uit Ellemeet (Brouwershaven) even eens om de twee uur. Er komen per dag zes aansluitingen naar het vlieg veld en acht naar Westenschouwen. De reis van de Westhoek naar Rot terdam gaat 2Vz uur duren. De reis- duur zal echter bekort kunnen wor- den als 't slechte weggedeelte bij de Barendrechtse brug hersteld zal zijn. Droog en zonnig Verwachting tot zaterdagavond: Droog en zonnig weer met dezelfde middagtemperaturen als vandaag of iets hogere; vannacht temperaturen om het vriespunt; zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuid. 13 maart. Zon op 6.59, onder 18.41. Maan op 13.12, onder 5.25. 14 maart. Zon op 6.57, onder 18.42. Maan op 14.34, onder 6.07. 15 maart. Zon op 6.55, onder 18.44. Maan op 16.00, onder 6.39. Volle maan: 17 maart te 12.24. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 13 maart 11.26 v.m. 14 maart 0.13 v.m. 15 maart 1.29 v.m. BROUWERSHAVEN 13 maart 11.12 v.m. n.m. 12.58 n.m. 14.08 n.m. 14 maart 15 maart - - n.m. 0.05 v.m. 12.37 n.m. 1.17 v.m. 13.42 n.m. Doodtij: 13 maart. HEI WEEKOVERZICHT DE BILT. 12-3. Het K.N.M.I. deelt mede: In de algemene luchtdrukver deling komt neg weinig verandering. Boven de Balkan handhaaft zich een hegedrukgebied en aan de Atlanti sche kust blijft de luchtdruk laag. Oceaanfronten van storingen die langs de Azoren naar de Golf van Biscaye koersen, komen bij de Fran se kust vrijwel tot stilstand en zijn daar weinig actief meer. In ons land duurt de aanvoer van droge conti nentale lucht ook het komende et maal voort. De middagtemperaturon zijn in drie dagen, tijd ongeveer tien graden gestegen. De stijging wordt nu wat minder, maar de temperatu ren kunnen morgen op verschillende plaatsen tot vijftien graden of iets hoger oplopen. Er bestaat wel kans op het binnendrijven van wat bewol king in de hogere niveaux. In midden- en oost-Europa komt 's nachts nog matige tot strenge vorst voor. maar overdag stijgen de tem peraturen daar ook van dag op dag enkele graden. LONDEN, 11-3. Een Engelse huis vrouw heeft de conferentie van Brit se arbeidersvrouwen verzocht mede werking te verlenen aan de pogingen om een „schrikbarende handel in baby's" een halt toe te roepen. Er zijn volgens haar in Londen evrpleegtehuizen, waar ongehuwde moeders tegen geringe vergoeding kunnen bevallen. De eigenaars ver krijgen hun inkomsten door de „ver koop" van de baby's aan mensen, die waarschijnlijk door de erkende adop tieverenigingen niet als pleegouders worden geaccepteerd, aldus de ver ontruste huisvrouw. Scherven niet le lijmen DEN HAAG, 12-3. Dc fractieleiders Gccrtsema (V.V.D.), Bcernink (C.II. U.), Van der Ploeg (K.V.P.) en Smal- lcnbrock (A.R.P.). zijn liet na een vergadering met informateur drs. Schmclzcr niet eens geworden over een toekomstig televisiesysteem in Nederland. Men heeft donderdag avond van acht uur tot tien minuten voor drie in dc vrijdagmorgen ver gaderd. Toen verklaarde drs. Schmelzer, vrijdag op een nader te bepalen uur naar koningin Juliana te zullen gaan om zijn negatieve bevindingen als informateur mee te delen. Hij vroeg de toegestroomde jour nalisten begrip te hebben voor de positie van zichzelf en de fractielei ders, voordat de koningin op de hoogte was gesteld.. 1-Iet was duidelijk, dat het overleg als mislukt kon worden beschouwd en dat de heer Schmelzer zijn op dracht om te onderzoeken zo snel mogelijk een oplossing te vinden J voor dc in hel kabinet gerezen moei lijkheden, zou gaan teruggeven. Hij zei bovendien geen tussentijds rap port te gaan uitbrengen. Dc grote waarschijnlijkheid van orn mislukking rees tot zekerheid toen de K.V.P.-fractieleider Van der Ploeg later namens zyn collega's ver klaarde., dat geen overeenstemming werd bereikt over dc zendt\jdvcrdc- Hng en over criteria tot toelating van nieuwe zendgemachtigden. De heer Gccrtsema zou volgens de heer Van der Ploeg een vrij grote mate van zendtijd voor nieuwe ge gadigden, waarbij men het niet zou moeten zoeken in aantallen van de aanhang, hebben gevraagd. De heer Beemink heeft pogingen in het werk gesteld om een middenweg te vin den, maar de heer Smallenbroek was niet bereid een soepeler regeling te aanvaarden. De heer Geertsema was bereid deze voorstellen aan zijn frac tie voor te leggen. De heer Beernink - zo bleek later - bepleitte weliswaar een bepaald systeem van zendtijd verdeling en criteria, maar wilde in een wettelijke regeling de minister van O.K.W. een brede bevoegdheid geven van deze regeling af te wijken. De fracties van do vier regerings partijen komen vrijdag laat bijeen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1