r:r«j alles bkan met cEtden» Vietnamese brok in Russische keel DE VIERDE DAG STAD EN EILAND landbouwers politiemannen, juweliers... ZIERIKZEF.SCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 maart 1965 Nr. 19749 Ingezonden mededeling BLIK DOOR HET WERELD Peking acht de tijd gekomen om de tegenstelling met Moskon maar weer eens te verscherpen. De om standigheden helpen Mao daarbij dan ook uitstekend. Eerst vindt daar - nog nooit vertoond - een betoging plaats voor de Russische ambassade in de Chinese hoofdstad. In de eer ste plaats wordt het Kremlin afge schilderd als een beul voor de arme Aziatische studenten die volkomen terecht voor de Moskouse ambassa de van de V.S. demonstreerden te gen de bombardementen op Noord- Vietnam. En in de tweede plaats kan Peking de Russen nu voorstellen als lieden die het kennelijk in hun hart wel eens zijn met Washington. Twee propagandabommen voor Aziatisch gebruik, die niet zullen nalaten grote uitwerking te hebben. Is dit al ellendig voor Kosygin en territoriale kwestie die onder com- zelfder tijd de befaamde voorcon ferentie in het Kremlin mislukte. Van de 26 partijen die uitgenodigd werden om over de eenheid van de communistische wereldbeweging te beraadslagen, lieten er zeven het af weten. En daaronder was buurman Roemenië. Tegen Moskou Dat land besloot de laatste tijd o.m. de Russische uniformen van het leger af te schaffen, het Russisch als leervak op de scholen te vervan gen door onderricht in hetzij Duits, hetzij Engels en voorts verdwenen allerlei instituten voor Roemeens- Russische samenwerking alsmede straatnaambordjes met namen van sowjet-groten. Behalve veel andere zaken steekt hier ook achter dat men in Boeka rest zeer gegriefd is dat vele Roe meens sprekenden uit de gebieden die het land na de oorlog aan de U.S.S.R. moest afstaan, zijn gede porteerd naar Siberië. Het is een territoriale kwestie die odner com munisten kennelijk net zo veel na tionalistisch kwaad bloed zet als in het westen zou gebeuren. Daar komt nog bij dat van de de legaties naar de conferentie het ge wicht doorgaans zo licht was als maar kon: zesde of zevende garni tuur, zodat een eventueel besluit al leen daardoor al geen groot belang kon hebben. De conferentie die eigenlijk een veroordeling van Mao •moest inluiden, is er zo in feite een geworden waarin de Chinezen gerust een overwinning kunnen zien. Onverteerbaar Wat de mannen in Peking nog het Ingezonden mededeling RED BAND- ROOSENDAAL meest verheugt, is dat de Vietname se kwestie zo'n dwarse brok in de Russische keel is geworden. Gaan de Russen daarin fors tewerk met wa- penhutp aan Noord-Vietnam en drei gingen jegens de V.S. dan scharen ze zich daarmee achter de Chinese banieren en dat is voor Mao een zege die hij niet zal nalaten uit te buiten. Gaat Moskou door zoals nu - minimaal veroordelen van Washing ton en talmen met hulpverlening aan Hanoi - dan toont het daarmee naar Chinese opvatting duidelijk dat het Kremlin blijkbaar liever op goe de voet staat met Washington dan een communistisch land mee helpt verdedigen en dat kan Peking bij zijn beïnvloeding van de communis tische partijen in Azië en Afrika ook best te pas brengen. De Amerikaanse landing van mari niers om de luchtbases te verdedi gen in Zuid-Vietnam betekent dat van het voorwendsel van „adviseurs" is afgestapt en dat de V.S. daadwer kelijk een strijdende partij worden, zoals ze het formeel nog altijd niet waren. Daarmee ivordt voor de Rus sen de keus nog pijnlijker of ze de ontspanningsperiode die Chroesjtsjef inluidde, willen voort zetten die voor hen van groot belang is, of inder daad een wereldrevolutionair elan willen tonen, waardóór ze dan wel de ontspanning prijs geven maar niets winnen in de strijd om de'he gemonie in de rode wereld omdat ze dan toch niet meer doen dan Peking volgen. En daarbij komt dat intus sen het overwicht op de niet-Aziati- sche communistische landen blijkens de falende conferentie al geslonken is; een overwicht dat het Kremlin niet licht terugwint wanneer het al zijn energie aan een Aziatische zaak gaat besteden. HORST. In Evertspord. gemeente Sevenum, is maandagavond de vier jarige Frieda Hoeijmakers met haar fietsje door een auto aangereden en gedood. Door het overlijden van koningin Louise is prinses Sibylla, schoon dochter van koning Gustaaf Adolf, nu de „eerste vrouw" van Zweden geworden. NIEUWEDIEP. De 70-jarige Hin- dirk Oosting uit Nieuwediep is maandag toen hij met zijn fiets de rijksweg in Bareveld overstak, aan gereden door een personenauto en gedood. DEN HAAG. Het particulier secre tariaat van H.M. de koningin deelt mede, dat Z.K.H. de Prins der Ne derlanden, afhankelijk van zijn ge zondheid, of een der prinsessen, het koninklijk huis zal vertegenwoordi gen bij de begrafenis van koningin Louise van Zweden op zaterdag a.s. KERKNIEUWS Wed. Herv. Kerk Beroepen te Haarlem: H. L. Boon stra, Warmond. Ger. Kerken Beroepen te Hoornhuizen-Kloos terburen en te Zoutkamp: kand. D. D. Soepboer, Nes (W.D.); te Vs-Gra- venmoer: kand. J. Jeljema, Achter veld. Aangenomen naar Dwingeloo: Tj. Kuipers, kand. te Nijmegen, die be dankte voor Anna Jacobapolder, Doezum, Metslawier, Stellendam- Melissant. Vrijehoeve-Capelle en voor Vijfhuizen. Ger. Gemeenten Beroepen te Rotterdam-Zuidwijk- Pendrecht-Lombardijen: W. Suyker, Krabbend ijke; SCHARENDIJKE Stropakken in brand Dinsdagmiddag even voor 5 uur werd alarm gegeven voor brand op de boerderij van de heer I. C. P. te Brijdorpe. Vermoedelijk door het spelen met lucifers door een kind was een stapel stropakken op het erf der boerderij in brand geraakt. Doordat weinig wind aanwezig was liepen de belendende gebouwen weinig gevaar. Mede was dit te dan ken aan de zeer snelle komst van de brandweerkorpsen uit Scharendijke en Kerkwerve. Door nathouden van de pakken stro kregen de vlammen geen kans de kop op te steken. De smeulende hoop werd met behulp van bandenwagens naar een naburig weiland getransporteerd. HAAMSTEDE VéGé-vergadering De |ezamenlijke VéGé-winkeliers van het eiland kwamen maandag avond bijeen in een vergadering ten einde de jaarlijkse VéGé-klantenreis te bespreken. Overeengekomen werd om dit jaar een reis te maken naar Namen en Dinant en omgeving in België. De juiste datums werden vastgesteld op 18 en 19 mei en op 1 juni. Daar de heer Uijl uit Zierikzee niet meer in de gelegenheid is om deze reizen te organiseren, werd met algemene stemmen als opvolger be noemd de heer A. de Bruine uit Haamstede. Deze nam na contact met de andere leden zijn benoeming aan. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bruinisse (toez.): J. v. Winterswijk te Zevenbergen; te Ee (Fr.); J. Roebers te Dorkwerd. Aangenomen naar Hengelo (Gld.) (toez.): M. Jansen te Altforst. Bedankt voor Waddinxveen (3e pred.pl.) (tcez.): P. J. Bos te Sprang. Geref. Kerken Aangenomen naar Klazienaveen (vak. Joh. Dijksti'a): D. C. v. Geest te Engwierum; naar Bowmanville (Ontario. Canada): H. v. Andel te New-Westmirtster (B.C.) (voorheen te 's-Gravenhage-W.). Geref. Kerken Vrijgemaakt Examen. Aan de Theologische Ho geschool te Kampen slaagde voor het kand. examen, de heer K. J. Kap- teyn te Groningen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Zierikzee: H. W. Eer- land- te Amersfoort en J. Keuning te Veenendaal. Aangenomen naar Hilvbersum-C.: J. J. Rebel te Haarlem-N. Bedankt voor Werkendam en Zaamslag: M. C. Tanis te Baroen- drecht. Geref. Gemeenten Beroepen te Hardinxveld-Gies- sendam: G. Schipaanboord te Apel doorn. ZWOLLE. Op de rijksweg nabij Willemsoord (Overijssel) is maan dagochtend de 21-jarige heer R. H. J. Huinink uit Lichtenvoorde met zijn auto tegen een hoorn gebotst en daarbij om het leven gekomen. f t Schouiven-Duivelaiidse Sportspiegel Goede prestatie van de Zierikzee A I-jimioren Renesse A I en Burgh AI staan onbedreigd aan de kop MEVO BI won de plaatselijke derby Verrasend SDKB! twaalftal klopte Goeree- Overflakkee Afsluiting microkorfbalcompetitie JUNIOREN. In groep A I kwam Zierikzee A I in de uitwedstrijd te gen Middelburg A I keurig voor de clag met een 2-2 gelijk spel. Vlissin- gen A I, dat onbedreigd aan de lei ding staat, won te Middelburg met 4-1 van Zeelandia A I. In groep A IV gaat Renesse A 1 regelrecht op de kampioenstitel af. Duiveland A I beleefde deze maal weinig plezier van het uitstapje naar de duinstreek daar het met een 12-1 nederlaag weer de tihuti'sreiis moest aanvaarden i Bruse Boys A 1 kon zich nog wat steviger op de 2e plaats van de rang lijst nestelen door een 3-1 overwin ning op Zierikzee A II. Renesse A I 10 10 0 0 81- 4 20 Bruse Boys AI 10 6 1 3 46-27 13 Zierikzee A II 11 3 1 7 19-50 7 Duiveland AI 10 2 2 6 23-55 6 MEVO AI 9 1 2 6 23-57 4 In groep A VI zullen er wel heel rare dingen moeten gebeuren wil het kampioenschap niet bij Burgh A I terecht komen. Deze maal won nen de groen-witten de uitwedstrijd tegen Goes A II met 3-0. Nieuwdorp A I raakte nog verder achterop doordat het vorige week met 3-2 van Goes A II verloor. Burgh Al 9 9 0 0 63- 3 18 Nieuwdorp AI 9 6 0 3 32-19 12 Kloetinge AI 8 4 1 3 22-28 9 Goes A II 9 3 2 4 13-18 8 Wolfaartsdijk AI 8 3 0 5 15-36 6 Ingezonden mededeling De vrouw schonk de kokende melk op de koffie en zette het kopje voor Akke neer, waarna ze voor zichzelf in schonk. Ze ging zitten en diepte een pakje sigaretten uit haar tasje, dat naast haar op de tafel stond. „Sigaret?" „Graag". „Hij zal er wel weer over moppe ren, maar idat kan me niet schelen". „Waarom? Hij kan het toch niet zien?" „Hij ruikt het aan me, als ik bij hem 'ben. Volgens 'hem mogen vrou wen niet roken. Hij leeft nog in de vorige eeuw. Een luide bons deed Akke bijna van haar stoel vallen. Ze keek even naar boven en toen met een vertrok ken gezicht naar de huishoudster, die rustig van haar koffie dronk. „Wat was dat?" „Een van zijn boeken. Van zijn bed gegleden natuurlijk. Let eens op: binnen een halve minuut belt-ie weer. Kan ik het boek voor 'hem op rapen". Nauwelii'ks had ze het gezegd of hel doordringende gerinkel klonk door het gehele huis. De huishoudster stond zuchtend op en 'kneep 'haar sigaret uit. „Zo gaat het hier de hele dag door. Maar ik maa'k me er niet druk meer om. Al les went". Terwijl ze naar de 'gang liep, luid de de bel opnieuw. Akke zat met de sigaret in de hand naar de deurope ning te kijken. Waar ben ik in 's he- Feuillcton door H. van Omme melsnaam terecht gekomen? dacht ze. Dat 'houd ik (hier geen week uit. Geen wonder, dat je hier zo'n hoog loon krijgt. Een mens zou het ervan op z'n zenuwen krijgen. Hoofdstuk 3. U bent helemaal niet zo'n isegrim. Drie weken werkte Akke Feenstra in het 'huis van oud-notaris Schaar- sma de Zwart en toen wist ze alles, wat de moeite van 'het weten waard was. Enkele malen was ze boven al aan het werk geweest en bij deze gelegenheid had ze wat duidelijker de woordenwisseling tussen de man en Tjitske kunnen volgen. De pa tiënt mopperde over alles: de koffie was niet warm genoeg of te heet. Er zat teveel of te weinig zout in het eten en de soep was te vet of het leek net. warm water. De aard appelen waren voor de varkens nog te slecht er. de snijbonen waren te hard. De lof was 'bitter en de spina zie zat vol zand. Er zat teveel boter op 'het brood - 'het loan wel op, al is het lekker - of te weinig. De ham was oud - je iaat je altijd rommel in je handen douwen - en de 'bief stuk was altijd taai: zeg tegen die slager, dat hij goeie zalken kan doen met de schoenmaker. In zulke ge vallen antwoordde Tjitske steevast: „Als u denkt, dat een andere huis houdster het 'beter kan, wil ik graag mijn plaats voor haar inruimen", waarop dan als commentaar kwam: „Jij imaakt misbruik van de om standigheden; als 'ik me niet tegen je verweerde, zou ik binnen een week niets meer te verteller, hebben en liet je me verhongeren en vervui len. Jullie zijn allemaal met hetzelf de sop overgoten: zoveel mogelijk verdienen tegen zo weinig mogelijk arbeidsprestatie. Maak dat je weg komt, ik heb je gezicht al weer veel te lang naar m'n zin gezien". Waar op Tjitske in de regel zwijgend ver dween om vijf minuten daarna weer naar boven te hollen, omdat het bel letje opnieuw door 'het 'huis daverde. In zulke ogenblikken 'bewonderde Akke het geduld van de huishoud ster. Ik zou het bijltje er al lang bij neergegooid hebben, dacht ze. En op een middag, tijdens het theedrin ken, toen er de hele morgen weer niets deugde, zei Akke het. De huishoudster schudde haar hoofd. „Ik 'ben het gewend. Vergeet niet, dat hij ziek is en zieken zijn net kinderen. Je kunt het ze niet kwalijk nemen. Hij kaïn ontzettend lelijk doen ,tot grof toe. Maar meest al meent 'hij er niets van". „Nou, om je voor elk wissewasje naar boven te laten komen, alsof je niets anders te 'doen hebt". Do huishoudster 'haalde haar schouders op en keek glimlachend naar het meisje. „Nu jij er bent, heb ik het natuurlijk gemakkelijker. En dat heen en weer lopenhet is goed voor de lijn, zullen we maar denken". '„Waarom gaat meneer niet bene den liggen?" Tjitske schoot in de lach. „Je kent zijn kamers niet, maar vandaag of morgen zal hij je wel laten roepen. Op zijn manier is 'hij erg nieuwsgie rig. Dan kun je zelf zijn 'kamer zien. Hij heeft alles bij de 'hand: z'n boe ken, radio, telefoon, z'n speelkaarten - hij kan halve dagen patience spe len - en z'n herinneringen, zoals hij dat zelf noemt". (Wordt vervolgd) Robur AI 7 2 14 13-13 5 Volharding AI 8 0 0 8 6-49 0 In groep B IX heeft het er lange tijd naar uitgezien dat de plaatselij ke derby tussen MEVO B I en Zie rikzee B I evenals vorige week weer in een puntenverdeling zou eindigen. Kort voor tijd slaagde MEVO B 1 er in de winnende goal (2-1) te sco ren, waardoor het thans de 3e plaats stevig in handen heeft. Wegens ter rein-afkeuring kon de belangrijke wedstrijd tussen Bruse Boys B I en Dreischor B I geen doorgang vinden. Bruse Boys BI 10 8 1 1 54- 6 17 Dreischor BI 10 8 1 1 30-16 17 MEVO BI 11 6 3 2 37- 9 15 Zierikzee BI 11 4 2 5 35-17 10 SKNWK BI 10 1 1 8 S-38 3 Zierikzee B II 10 0 0 10 3-81 0 In groep B X heeft lijstaanvoer der WIK te Kerkwerve zich geducht moeten inspannen om Renesse met lege handen naar huis te kunnen sturen (4-3). Daar Zwaluwen B I niet kwam opdagen vond de wed strijd te Burgh tegen Burgh B I geen doorgang. WIK BI 9 7 1 1 47- 8 15 Br.haven BI 9 6 2 1 35-12 14 Burgh BI 9 4 1 4 20-19 9 Renesse BI 12 4 1 7 16-33 9 Zwaluwen BI 9 0 1 8 3-49 1 KORFBAL. Het vertegenwoordi gend SDKB-twaalftal kwam zater dagmiddag te Mïddelharnis in het veld tegen hun collega's van de KB- GO. Hoewel het SDKB-twaalftal door diverse omstandigheden niet in zijn sterkste opstelling binnen de lij nen kon verschijnen wisten onze mensen toch een vlotte 9-2 overwin ning mee naar huis te brengen. In de kringen van de korfbalsport op ons eilandf!) wekte het wel enige verbazing dat door de daarvoor be voegde persoonfen) van te voren niet meer ruchtbaarheid aan deze wedstrijd was gegeven. Volkomen onverklaarbaar was het feit dat niet eens de leden van de twaalftalcom missie (die nota bene hiervoor door de algemene vergadering zijn aan gewezen) in aanmerking kwamen om het twaalftal op te stellen en een uitnodiging kregen om de wedstrijd te gaan bijwonen. Donderdagavond zal de micro competitie van de SDKB worden afgesloten met het afwerken van het resterende programma uit de afde ling A. Burgh, dat hier reeds kam pioen is, gaat het opnemen tegen SKNWK en Unitas. ZSC komt bin nen de lijnen legen Brouwershaven en SKNWK terwijl verder WIK en Unitas elkaar nog zullen ontmoeten. Rijke vogelbuit SCHIPHOL, 8-3. Met een rij ke buit aan exotische vogels is pastoor J. N. v. d. Brink uit Uithoorn van een jacht door de oerwouden van Oeganda via Cairo uit Afrika op Schip hol teruggekeerd. Zes weken geleden vertrok hij samen met zijn broer Engelbert, directeur van een verffabrielc in Laren, naar Afrika om op verzoek i>an prof. K. M. Voous, die als ornitholoog verbonden is aan het zoölogisch museum te Am sterdam, bepaalde soorten vo gels te gaan schieten in de oerwouden van Oeganda. „Ik kan u niet precies vertellen hoe groot de buit is. maar zo wel mijn broer als ik zijn er van overtuigd dat prof. Voous erg tevreden zal zijn", vertel de de pastoor die het jagen en de vogelstudie als hobby heeft, bij zijn aankomst op de luchthaven, Zij sparen, samen met ruim 1 800.000 andere Nederlanders, bij de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen 41 miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. ■de spaarbank met volledige bankservice

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7