Kritiek Vergadering Coöp. Land bouwvereniging „Eendracht Bindt" Nieuwe radio- en t.v.-zaak werd geopend 2kimes?*r*huid? STAD EN EILAND Mogelijk meer kabelbanen Deltawerken LAST_ VAN (Sc EEN^ KATER? V „Kunstmest voor voedsel" ,AIet de tijd meegaan1' NIEUWERKERK, 9-1. De voorzit ter de heer J. v. d. Zande opende de alhier in „Ons Dorpshuis" gehouden vergadering van de coöperatieve landbouwvereniging „Eendracht Bindt", met een speciaal welkomst woord tot de 'heren Bayense en Ren tier, respektievelijk van de rijks voorlichtingsdienst voor de groente teelt en van de veiling in deze streek. De vergadering was slechts matig bezocht. In zijn jaaroverziaht memoreerde de voorzitter het 80-jarig 'bestaan dei' vereniging en wat door haar in het belang der landbouw en voor haar leden is 'gedaan. De vereniging telt momenteel 133 leden. Een balans werd opgemaakt over 1964, een jaar waarin de gewassen zich gunstig 'hebben ontwikkeld en waarin de op brengst goed was. Erwten, vlas en vooral gladiolen hebben een slechte prijs opgebracht, 'hetgeen de uitzaai dezer produkten in 1965 zeker zal be ïnvloeden. De nieuwe prijzen voor tarwe en suikerbieten zijn gelijk ge bleven. Voergranen zijn 2 cent per kg hoger; de telerspremie voor vlas is f 40,per ha hoger en werd ge bracht op f 200,per ha. De suiker- bi'etenprijs wordt alleen gegaran deerd voor de hoeveelheid die voor eigen land nodig is. Wanneer 'het areaal met 15 pet. wordt uitgebreid, •is het bij gunstige 'groei mogelijk dat er weer een overschot aan suiker zal zijn, met als 'gevolg een korting op de prijs. Aangeraden wordt dan ook om de teelt daarvan niet uit te brei den. De prijzen van de aardappelen is de laatste maan'd niet rooskleurig. Het 'buitenland neemt in de laatste tijd veel minder af dan eind vorig jaar. Door tussenkomst van de mi nisters 'der E.E.G. is wellicht prijs verbetering 'in de toekomst te ver wachten voor groente en fruit. Ook voor de vleesproduktiie is een rege ling getroffen. De melkprijzen geve.n een mander 'gunstig 'beeld. Uit de economische 'boekhouding blijkt, dat danik zij de herverkaveling, ons eiland met andere 'herverkavelings- gebieden kan concurreren en aan de spits staat. Tegenstemmers voor 'her verkaveling zullen moeten erkennen dat zij mis geweest zijn. Na deze uitvoerige uiteenzetting bleek het wel duidelijk dat men niet op zijn lauweren moet gaan rusten, doch actief met zijn tij'd moet meegaan. Huishoudelijke zaken Na de notulen van de secretaris, d'e 'heer A. Boogert, bracht deze ook als penningmeester de rekening over 1964. De rekening sloot met een ba tig saldo van f 933,63, hetwelk bij de reserve werd gevoegd diie thans f 6500 'bedraagt. Bij monde van de heer v. d. Hoëk werd geadviseerd d'e rekenig goed te keuren, met dank voor het accurate beheer aan het adres van de penningmeester. De vraagpunten van de Z.L.M. werden behandeld door de heren P. Flik- weert J.Pz. en C. J. van Westen, welke dank van de voorzitter ont vingen voor de uitwerking daarvan. De heer Bayense, hierna het woord verkrijgende, sprak over de moge lijkheden van groenteteelt op de be drijven. Deze teelt heeft zich reeds SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zui'd I Afdeling Zeeland Zaterdagmiiddagcoxnpetitie Wijziging programma 13 maart Uitgesteld: le 'klasse:: MEVO I- Hoek I; Bruse Boys I-AZVV II en Wolfaartsdijk I-Nieuwdorp I. Ingelast: MEVO I-Bruse Boys I (kwart over 4, sdheidsr. A. J. Dorst); Wolfaartsdijk I-AZW II. Uitgesteld: 3e klasse A: Zwaluwen '61 I-WIK I; Zwaluwen '61 II-SK- NWK II. De wedstrijd Bruse Boys II-Zee- meeuwen I begint om 'kwart over 4. J umorencompetitie Uitgesteld: groep A IV: Bruse Boys A I-Zierïkzee A II. Groep B IX: Zierikzee B II-Bruse Boys B I. GEMEENTE DUIVELAND Burgerlijke stand en loop der bevolking over februari 1965 Geboren: 2. Jacob Leendert, z. van J. J. de Bruine en J. S. de Vries (Oosterland); 7. Johannes Cornelis, z. van M. Otte en D. J. J. Versteeg (Oosterland); 19. Catherine Eliza beth Marian, d. van P. T. Bolken baas en E. J. S. Geleijnse (Ooster land); 22. Ohristoffel Adriaan, z. van A. Hoek en C. A. A. Mol (Ouwerkerk) 27. Marinus Leendort, z. van L. M. van Dijke en P. Kwaak (Oosterland). Geboren te Zierikzee: 6. Cornelis, z. van A. L. Mol en A. C. Boogaart (Oosterland). Overleden: 2. Simon Kriense Lok ker, 72 jr. (N'ieuweikerk)5. Geertje Janna Koster, 84 jr., ec'htg. van B. Moeilijker (Oosterland); 12. Thomas de Bil, 84 jr., echtJg. van A. T. Krabbe (Nieuwerkerk). Overleden te Goes: 11. Janna Wil- lemina van Mourik, 67 jr., wed. van J. Dekker (Ouwerkerk). Ingekomen: 4. J. J. Louwerse van Noord Oost Polder (Nieuwerkerk); 12. P. J. Bom van Amsterdam (Nieu werkerk); 23. D. Capelle van Den Helder (Ouwerkerk). Vertrokken: 3. J. B. Hansc naar Brouwershaven (Sirjansland)17. P. Wilschut naar Hengelo (Nieuwer kerk): 25. A. S. Flik weert naar Breu- kelen (Nieuwerkerk); 26. W. E. Stou ten naar Witten, Duitsland (Ooster land). in vorige eeuwen ontwikkeld om de grote steden en breidt zich thans uit naar het platteland, waar de ver bindingen naar de steden steeds be ter worden. Er is toekomst voor de groenteteelt, met name ook voor glasbedrijf. Deelnemen aan een cur sus vakbekwaamheid en erkenning is nodig, als ook studiegroepen van glastelers. Allereerst moet er een afzetgebied worden opgebouwd met goede produkten. In aanmerking komen daarvoor aardbeien (dit is vrij teelt) en verder witlof, spruit, bloemkool en vroege aardappelen. Ook voor grote bedrijven zijn moge lijkheden. Het streven moet altijd zijn naar een goede kwaliteit en zien wat het buitenland vraagt. Er komt meer vraag naar luxe produk ten, zoals bv. bloemen. Ons eiland met een zeeklimaat is gunstig voor groenteteelt. Contracteren bij de vei ling heeft altijd voordelen, want bij een jaar van overvloed keuren fa brieken waar men 'bij gecontracteerd heeft dikwijls af of nemen af tegen lagere prijzen. De spreker is over het algemeen optimistisch voor de groenteteelt. Na beantwoording van enige vra gen, dankte de voorzitter de- spreker voor zijn duidelijke uiteenzetting over deze materie waar belangstel lend naar is geluisterd. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heren H. de Valk en C. J, van Westen met bijna algemene stemmen herkozen. Aan het einde van de vergadering dankte de voorzitter de aanwezigen voor hun opkomst en voor de aangename manier twaarop deze besprekingen zijn verlopen. Ingezonden mededeling Racefietsen Super-sportfietsen Sportfietsen Toerfietsen en alle toebehoren klein-tjes A.et limtxei uiMjf nland Zierikzee kampt met karakteristiek winkelprobleem ZIERIKZEE, 10-3. Onder grote belangstelling heeft burgemeester mr. F. Th. Dückmeester woensdag morgen de officiële opening verricht van de geheel vernieuwde zaak in electrische artikelen, radio en tele visie van de heer A. D. v. d. Berge, gevestigd aan de Melkmarkt alhier. Na met één druk op de knop de vele verlichtingsornamenten in de nieuwe winkel te hebben ontstoken, consta teerde de burgemeester, dat er in het bedrijf van de heer v. d. Berge een flinke groei moet hebben geze ten sedert hij voor het eerst (negen jaar geleden) een winkel vestigde in de Zevenhuisstraat. Thans is de zaak in het centrum gevestigd, wat kan bijdragen aan nieuwe zakelijke suc cessen. In zijn openingstoespraak schet ste mr. Dijckmeester enige proble men die in 't algemeen karakteris tiek zijn voor de Zierikzeese winkel bedrijven, moeilijkheden die voort komen uit de verkoop van moderne artikelen in dikwijls oude, monu mentale gebouwen. Deze gang van zaken vergt een lang niet altijd een voudig samenspel van gemeentebe stuur, monumentenzorg en de be treffende ondernemer. „Zo langza merhand begint dit echter beter te gaan", aldus de burgemeester, die wat betreft de zaak van de heer v. d. Berge, meende te mogen vaststel len dat dit probleem zich goed heeft opgelost. „Ideaal wordt het nooit ge heel, maar hier is toch wel een mooie oplossing gevonden", stelde de bur gemeester vast, die wat de toekomst betreft een vraagteken plaatste ach ter de vraag welke gevolgen de tot standkoming van de Grevelingen- dam voor de middenstand kan heb ben. Een belangrijke factor zal onge twijfeld zijn de wijze van persoon- een kijkje in het interieur van de nieuwe zaak (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). „Rust Roest" gereed met programma voor 1965 ZIERIKZEE, 9-3. Deze week hield de plaatselijke gymnastiekvereniging „Rust Roest" in het Huis van Nassau de ledenvergadering. Na het verslag van de voorzitter, de heer T. C. Hekman van de door hem en het bestuurslid, de heer J. van den Hou ten, bezochte jaarvergadering van de Zeeuws-Brabantse Turnkring van het K.N.G.V. werd het financieel verslag over 1964 uitgebracht door het bestuurslid, de heer J. Verwijs. De kascommissie, bestaande uit de heren P. van 't Veer en T. Scherpe- nisse, bracht verslag uit van de ge houden controle, waarbij alles in goede orde was bevonden. Uit het verslag bleek, dat de financiële toe stand van de vereniging nog steeds gunstig is ondanks dat in 1964 be langrijke uitgaven werden gedaan voor vernieuwing en verbetering van de uitrusting. Na de ballotage van een aantal nieuwe leden werd de bestuursver kiezing gehouden, waarbij de heer Hekman als voorzitter werd herko zen. In de vakature van de heer S. de Vlieger, die zich niet meer her kiesbaar stelde, werd gekozen de heer Scherpenisse. Werkprogramma 1965 Uit de bespreking van het werk programma voor 1965 bleek onder meer, dat op 16 maart a.s. de kam pioenschappen van het trampoline springen zullen worden gehouden in de gymnastiekzaal van het bouwplan Malta. Op Koninginnedag zal in overleg met het bestuur van de Z.O. V. weer de gebruikelijke rondmars worden gehouden, terwijl in de avonduren een demonstratie zal worden gegeven van het trampoline springen. Hiervoor is een demonstra- tieploeg van elders uitgenodigd, waarin o.a. is opgenomen de kam pioen trampolinespringen in Neder land, de heer T. Cleton. Op zaterdag 19 juni zal de jaar lijkse openluchtuitvoering op het Havenplein worden gegeven. Verder zal in verenigingsverband worden deelgenomen aan de 25 km wandelmars „Schouwen", de Avond vierdaagse en de wandelmars in Brouwershaven. In de herfst zullen de onderlinge kampioenschappen worden gehou den. Ingezonden mededeling Babyderm-zeep Bij Babyderm-zeep(dubbel stuk),-poeder, -crème, -olie, -shampoo en -haarlotlon, voor de kinderen tijdelijk sierlijke wereld-delen speldjes. KERKNIEUWS Ohr. Ger. Kerken Tweetal te Zierikzee: H. W. Eer- land, Amersfoort en J. Kenning, Vccnendaal. lijke bediening welke het publiek te Zierikzee zal endervinden. „Dit voor deel van een kleine gemeenschap als deze zullen we motten behou den", zo sprak mr. Dückmeester, „deze persconlüke bediening kan van doorslaggevende betekenis zün". Tot besluit van zijn toespraak wenste hij de heer en mevrouw v. d. Berge van harte succes met hun nieuwe aanwinst. Een gelukwens sprak vervolgens de heer W. J. Weltevreden, als col lega en in zijn functie van voorzit ter van de N.V.R.D. (Ned. Ver. van Radio Detailhandelaren), afd. Zee land. De heer Weltevreden sprak de hoop uit dat de nieuwe zaak aan de verwachtingen van de eigenaar zal mogen voldoen. In een met humor doorspekt speechje dankte vervolgens de heer C. Berrevoets, namens de verschil lende aannemers, voor de prettige samenwerking met architect L. H. A. de Jonge en de familie v. d. Berge, dit onder aanbieding van een aan denken aan deze dag. Vervolgens werd de familie v. d. Berge gelukgewenst namens een Goese groothandel door de heer Me- rison en de heer R. J. Kest van N.V. Stokvis en Zn. Namens de buurtver eniging Hoofdpoortstraat feliciteerde de heer F. W. Verspeek. De heer v. d. Berge sprak tot slot een dankwoord, waarna de vele be langstellenden volop gelegenheid kregen de nieuwe zaak, welke is toe gerust met een overdekte galerij voor het winkelend publiek, le be zichtigen. Deze verbouwing kwam tot .stand in samenwerking tussen de fa. gebr. Holm (metselwerk), fa. M. Berrevoets en Zn. (timmerwerk), I. de SpirT en Zn. (vloeren), A. C. J. Wisse (loodg., sanitair), C. Hagesteijn (beglazing) en J. Bolle (smeedwerk). 25 km. wandeltocht op Schouwen-Duiveland In een dinsdag jl. gehouden ver gadering 'heeft .het comité „Wandel tocht Schouwen-Duiveland" besloten de 25 ikm. wandeltocht dit jaar te houden op zaterdag 29 mei a.s. De start!is, zoals altijd, des middags 2 uur vanaf „Concordia" te Zierikzee en dé route is in grote lijnen de vol gende: Zierikzee, over 'de Haven- dijk en de Laan van St. Hilaire .naar Kerkwerve en dan over Noordgou- we, eventueel Zonnemaire, richting DreisChor en door het Bettewaerde terug naar Zierikzee. Deze wandel tocht draagt wel een .bijzonder ka- rakter, daar ihet, Sinds 1935, de 25ste is, die gehouden wordt. Gaarne spre ken we dan ook ide hoop uit dat ve len aan deze tocht zullen deelnemen, opdat zij een 'groot succes moge wor den. De datum is in elk .geval vroeg genoeg bekend, zodat jong en oud, volop tijd 'heeft om te trainen en dus op 29 mei in .goede wanidelcon- dlitie aan de start 'kan verschijnen. ZIERIKZEE Vergadering Coöp. Raiffeisenbank Op maandag 15 maart a.s. vindt in het „Huis van Nassau" de alge mene h den vergadering plaats van de Coöp. Raiffeisenbanlk „Zierikzee en omgeving". De leden 'hebben in middels reeds ihet jaarverslag over 1964 aangeboden gekregen, waarin 'het bestuur constateert 'dat de resul taten over het afgelopen jaar stem men tot tevredenheid. De omzet en 'het aantal boekingsposten nam zeer behoorlijk toe. Hoewel de toename van de spaar gelden in de eerste ihelft van 'het jaar achterbleef, kon de laatste maanden weer een behoorlijke ver betering geboekt wonden. De min dere voortgang van de eerste maan den is 'hoofdzakelijk te wijten aan de mindere ontvangsten in de agra rische sfeer van de oogst 1963, waar bij zelfs vele agrariërs 'hun reserves moesten, aanspreken. Bovendien werden grote bedragen geïnvesteerd in aankoop van land en gebouwen, wat duidelijk tot uiting komt in d'e post voorschotten. Naai- verwacht mag worden zullen de uiteindelijke oogstresultaten van 1964 financieel beter zijn. Medegedeeld wordt ver der dat het 'in de 'bedoeling ligt cm dit jaar nog het pand te betrekken dat momenteel nieuw (gebouwd wordt aan het Havenpleiin te Zierikzee. De komende vergadering zal wor den opgeluisterd, na :het huishoude lijk gedeelte, door de heer G. H. Breetvelt, die zijn causerie over Ca nada zal houden, toegeliidht met dia's OUWERKERK Uitvoering „Nieuw Leven" De traditie getrouw zal de harmo nie „Nieuw Leven" op 12 maart a.s. (vrijdag) de jaarlijkse uitvoering ge ven in het Dorpshuis. Een dag eer der, op 11 maart dus, vindt de 'grote repetitie plaats. WAARLAND. Een 36-jarige land arbeider die langs de spoorbaan Alkmaar-Den Helder fietste, vond ter hoogte van de onbewaakte over weg te Waarland het verminkte stoffelijk overschot van een man. Uit een in zijn jaszak gevonden on- gevallenkaart bleek dit de 42-jarige ongehuwde landarbeider Willem Nocrdstrand, woonachtig te Waar land. UTRECHT. Australië zoekt naar afzetmogelijkheden in Europa en als een van de eerste stappen in die richting neemt Australië deel aan de voorjaarsbeurs. RIJEN. Tussen Gilze-Rijen en Breda, vlak langs de spooxbaan, is een gasleiding van de staatsmijnen gesprongen. UTRECHT. Aan de x-ijksunivex-si- teit in Utrecht is mej. L. P. Hadji- peti-ou, in 1935 geboren in Volos (Griekenland) en tijdelijk wonende in Utrecht, gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen. DEN HAAG. Het Afrika instituut deelt het volgende mede; „De totale handel tussen Nederland en de Af- ï-ikaanse landen heeft in 1964 de 2 miljai'd overschi-eden. SCHIPHOL. Als lid van een dele gatie van 23 Finse zakenlieden is de minister van handel en industrie, de heer T. A. Wiherheimo, op Schip hol aangekomen voor een bezoek van vier dagen aan ons land. DEN HAAG. De 51-jarige tand arts P. J. van Veen uit Den Haag is na een aanrijding ovex-leden. UTRECHT. De 34-jai'ige land bouwkundige opzichter C. Daal- meijer uit Utrecht is dodelijk door de elektrische stroom getroffen toen hij bezig was bij zijn schoonouders in de Uti-echtse Acaciastraat een lek in het riool te repareren. Oor zaak van het ongeluk was de loop lamp, die het slachtoffer zelf had gemaakt. De lamp was namelijk niet voldoende beveiligd. AMSTERDAM. Het cultureel jeugdpaspoort en het nationale bal let houden zaterdagavond 10 april voor de jeugd van Amsterdam en omstreken voor het eei'st in ons land een z.g. balletbal en wel in het Rai-congrescentrum. DEN HAAG. Een delegatie van het Nederlandse Auschwitzcomité heeft op de Duitse ambassade in Den Haag een vei'klaring aangebo den. Daarin wordt gezegd, dat na zimisdaden nooit kunnen verjaren. ASSEN. In samenwerking met Interpol speurt de Asser politie nog steeds naar d'e verblijfplaats van de sinds 8 januari van dit jaar verdwe nen 18-jai'ige slagersleeiTing Casper Kloos uit Assen. De politie ver moedt dat de jongen zich in het zuiden van het land ophoudt. HEESCH. De veeartsenij kundige dienst te Boxtel heeft in Heesch bij twee landbouwers varkenspest ge constateerd. Bii een landbouwer zijn 88 mestvarkens, twee zeugen en ne gen biggen, bij de andere zes mest varkens afgemaakt. BENTHUIZEN. De gemeente Benthuizen in Zuid-Holland was er vroeg bij. Daar werd woensdagmid dag reeds om twee uur voor het stadhuis door 350 schoolkinderen een zanghulde uitgevoerd, ter gele genheid van de veidoving van pi*in- ses Margriet. ZWOLLE. De 15-jarige jongen T. Jordens uit Sint Jansklooster (ge meente Vollenhove) is in zijn woon plaats met zijn bromfiets fi-ontaal tegen een rijdende autobus gebotst en daarbij zo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het zieken huis overleed. De politie vermoedt, dat de bi'omfiets een klapband heeft gekregen. DEN HAAG, 9-3. De ervaringen, opgedaan met de kabelbaan, welke voor de aanleg van d:e GreveMngen- dam woridt 'gebruikt, zijn voor de Deltadienst reden om met de ver dere ontwikkeling van dit werktuig voort te 'gaan. Naar in „Deltawer ken", een publikatie van de Delta dienst wordt meegedeeld, zal bij de sluiting van de .ongeveer 1000 meter brede stroomgeul tussen de uitwa teringssluizen in bet Haringvliet en de oever van Voorne - het Rak 'van Scheelhoek - waarschijnlijk weder om van deze baan 'gebruik worden gemaakt. Binnen afzienbare tijd, aldus de Deltadienst, zal dan een beslissing kunnen en moeten worden genomen of en dn 'hoeverre een kabelbaan bij de 'afsluitingen van bet Bromversha- vense Gat en de Oostersdhelde zal worden toegepast. Na een aanvankelijk scepticisme, nog versterkt -door de vele tegen slagen in -de beginperiode, is bet vertrouwen iln de kabelbaan als werktuig tijdens de afgelopen maan den zeer bepaald gestegen. Het ex periment beeft zeer waardevolle ge gevens opgeleverd' en de kabelbaan blijkt, zeker indien met stortsteen wordt gewerkt een betrouwbaar en volwaardig hulpmiddel te zijn. Voor- Sclieepvaartberichten Abida, 10-3 te Singapore verwacht. Kollelia (l.), 9-3 van Rollex'dam naai' Wlcendcrun. Straat Socnda, 7-3 van Lorcnco Marques naar Dar Es Salaam of Singapore. In de raadsvergadering van Westerschouwen is door één dei- leden een opmerking gemaakt aan het adres van onze krant met be trekking tot het verslag van de toenmalige installatie van burge meester H. E. F.verwijn. J let be trokken raadslid erkende dal van deze installatieplechtigheid een uitvoerig verslag was opgenomen, maar dat het meest essentiële was weggelaten, nl. de opmerking van de nieuw benoemde burgemeester, over alle werkzaamheden „die de burgemeester in zijn nieuwe ge meente met Gods hulp hoopt te verrichten". Men proeft in deze opmerking iets van „dat is opzettelijk wegge laten", want zou dat niet zo zijn, dan kunnen er louter rèdaktioneel technisch© redenen zijn geweest, om deze opmerking niet te publi ceren en dat is zo weinig erg, dat het wel wat grotesk aandoet er in een openbare raadsvergadering iets van te zeggen. Het vermoeden van opzet moet dus wel ten grondslag liggen aan deze o.i. vervelende en ook niet christelijke opmerking, want het betrokken raadslid moet - wil hij zelf recht staan - uitgaan van de paulinische waarschuwing dat hij „de ander uitnemender acht dan zichzelf". Laten we hem mogen zeggen dat de opmerking van de nieuw geïnstalleerde burgemeester des tijds niet opzettelijk is weggela ten, maar vooral bij een uitgebreid verslag of een reportage speelt het „harde" feit, dat een verzame ling lood niet elastisch is. Ergens moet men' abrupt stoppen, want anders past het niet in de kolom men. Deze simpele waarheid had het raadslid via een telefoontje te we ten kunnen komen, maar liet is na tuurlijk veel pompeuser er mee in de (openbare) raad te komen. Dan hebben de kranten het weer eens een keer fout gedaan en maakt men een goede beurt tegen over de kiezers. Het feit staat niet alleen; kranten immers lenen zich helaas gemakkelijk als objecten voor kritiek, want op het moment dat deze wordt gespuid zijn ze stom. We willen er daarom hier een opmerking over maken en vaststellen dat de onderhavige kritiek - ondanks de schijn - niet uit een edele intentie is geboren. Ook om andere redenen is de op merking van betrokkene een slag in de lucht. We weten van de ze ker niet paganistische instelling van Westerschouwens burgemees ter en uitgaande van deze prea- misse is de rest feitelijk al evident. Wie altijd op een „woordje" zit te wachten en zelf die „woordjes" hanteert, haalt bij wijze van spre ken de ITeidelberger catechismus bij de straatverlichting en de kui len in het plaveisel. Dat klinkt wel christelijk, maar in wezen zit men dan al diep in het moeras van de profanie. Ingezonden mededeling al door 'het automatlisdhe bloksys- teem, 'dat de baan in blokken ver deelt en door middel van verkeers- lidhten, 'kon ook bij duisternis en bij mist normaal worden doorgewerkt. Voor wind bleek de kabelbaan min der 'gevoelig te zijn, dan was ver wacht. Bij een windkracht 7 a 8 dl wars op de baan kon nog worden gewerkt. Zelfs wei-d nog 'gereden bij windkracht 8 a 9, mits de wind stond 'in de lengterichting van de baan. Jaag hem weg met WITTE KRUIS poeders! LAND- EN TUINBOUW WAGENINGEN, 10-3. Prof. dr. A. C. Schuffelen, secretaris van de senaat van de landbouwhogeschool in Wageningcn, heeft heden bü de herdenking van de 47ste dies van de hogeschool in de aula een rede uit gesproken getiteld „Kunstmest voor voedsel". Hij zag als een oplossing van het probleem van het stijgende voedsel tekort in de wereld de Vergroting van de voedselproduktie door ver groting van de hoeveelheid kunst mest. De hoeveelheden voedsel, die voor de wereldbevolking beschik baar zijn, hangen nauw samen met de hoeveelheid kunstmest, die wordt gebruikt. Prof. Schuffelen rekende voor dat de opbrengst van de tarwekorrels in de periode 1851-1860 in ons land ge middeld 1400 kg per ha per jaar be droeg. Na 1870 werd in ons land langzamerhand kunstmest toegepast en thans 'is de opbrengst 4200 kilo per ha per jaar, dus het drievoudige. In de jaren van 1200 tol 1960 is dc oogst zes keer zo groot geworden, ofschoon het areaal voor het ver krijgen van dezelfde hoeveelheid tien maal kleiner is geworden. Vol gens de Wagcningsc hoogleraar zal overeenkomstig deze ervaring een aanpak van het voedseltekort door middel van verbetering van de bo demvruchtbaarheid met kunstmest in dc ontwikkelingslanden groot suc ces kunnen hebben. Thans wordt in deze landen nog slechts weinig kunstmest gebruikt. De graanopbrengst is over het al gemeen weinig groter dan in de mid deleeuwen in West-Europa werd verkregen. Uiteraard moeten ook an dere landbouwmethoden worden verbeterd. Op prof. Schuffelen maakte de toeneming van het machinepark in landen, waar het aantal werklozen steeds groter wordt, een weinig za kelijke indruk. Spreker kreeg wel eens het gevoel, dal technische hulp wat al te machinaal wordt. Volgens laatste schattingen is er voor meer dan honderd jaar voorraad aan grondstoffen voor fosfaat en kali meststoffen en er worden nog steeds nieuwe vindplaatsen ontdekt."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2