Koningin kondigt verloving aan van prinses Margriet M Prinses volgde vrije inspraak van haar hart Vorstenkinderen trouwden met burgers De sluiting van het Haringvliet wordt eerst in 1969 verwacht üreucfcle Rijtoer van prinses en verloofde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Doiuli'i'ilag 11 niuart 1963 121ste jaargang Nr. 19749 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cènt. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Zierikseese stadswaag blijft behouden DEN HAAG, 10 maart. Een stralende koningin Juliana heeft woensdagmiddag om zestien minuten over één via televisie en radio de verloving aange kondigd van haar 22-jarige dochter prinses Margriet met de 26-jarige student aan de juridische faculteit in Leiden, de heer Pieter van Vollenhoven. „Het is voor mijn man en mij een grote vreugde de verloving bekend te maken van onze dochter prin ses Margriet Francisca met de heer Pieter van Vollen hoven", aldus koningin Juliana. Prins Bernhard zei, dat hij zich „uiteraard bij de woorden van zijn vrouw aansloot. Verheugd maar ook ontroerd stelde hij zijn aanstaande schoonzoon voor de t.v.-camera aan het Nederlandse volk voor. Prinses Margriet stelde verheugd haar uit verkorene voor. Prins Bernhard noemde de ver loofde van zijn dochter „een aardige jongeman". „Ik ben bly". zo zei prinses Mar griet, dal onze verloving zonder ge heimzinnigheid bekend wordt ge maakt. Haar a.s. man, die hierna het woord kreeg, zei zyn bruid in Lei den te hebben leren kennen. „Dit is de gelukkigste dag van myn leven", zo zei Pieter van Vollenhoven. Daarna toonde de televisie het jong verloofde paar te midden van de koninklijke familie in een der sa lons van paleis Soestdijk. Studie Het jonge paar verscheen daarna voor een kort interview voor de ca mera's. Pieter van Vollenhoven ver telde. dat hij van het Nederlandse staatsrecht bijzondere studie maakt. Voorts bestudeerde hij de wenselijk heid van de p.b.o. voor het Neder landse bedrijfsleven en de Neder landse politie-organisatie. De prinses en haar verloofde verklaarden eerst te zullen afstuderen voordat zij ver dere plannen maken. Prinses Mar griet zei in juli met .haar studie te zullen ophouden, „en dan ga ik denk ik verplegen", zo zei zij tot veler verrassing. De verloofden houden veel van sport en muziek. Bij zijn laatste win tersportvakantie brak de heer van Vollenhoven drie weken geleden een enkel. Hij loopt thans nog in het gips De beelden van de verloofden werden afgewisseld met opnamen van de koninklijke familie, de ko ningin, prins Bernhard, prinses Bea trix en prinses Christine. Toespraak minister-president De minister-president mr. V. G. M. Ma rijnen, heeft woensdagmiddag de volgende toespraak gehouden: „Namens het gehele Nederlandse volk moge ik in de eerste plaats u beiden op deze heug*lyke dag onze gelukwensen aanbieden met de ver loving van uw dochter, prinses Mar griet. Uw dochter heeft de vrije in spraak van haar hart gevolgd, een vryheid die U uw kinderen met zo veel overtuiging hebt toegekend. Ook het verloofde paar, dat wij zo juist in hun jonge geluk hebben gezien, wil ik hartelijk feliciteren. Het Nederlandse volk hoopt, dat deze verbintenis U beiden innig gelukkig zal maken. Prinses, U hebt een bijzondere plaats in ons hart. Wij houden van U, uw igeboorte was als een lichtflits in de donkere oorlogsjaren. De koop vaardij, van oudsher Hollands glorie, koos U als petekind. In de jaren na de oorlog zagen wij U in het konink lijk gezin opgroeien van kind tot jonge vrouw. Uw leven is met ons volk zo verknoopt, dat Uw geluk ook ons geluk is. Uw vreugde is onze vreugde. Mynheer van Vollenhoven, het Nederlandse volk kent U nog niet, maar het aanvaardt U, spontaan als de keuze van onze prinses. Wy z(jn er verheugd over dat de keuze is gevallen op een zoon van ons volk. Het Nederlandse volk heeft U opdit mement maar één ding te vragen: maak haar gelukkig. Gaarne wil ik ook de verwachtnig uitspreken, dat het huwelijk, dat U voornemens bent t.z.t. te sluiten, de goedkeuring zal verkrijgen van re gering en Staten-Generaal. Wij wensen U toe, verloofden, een zonnige, een blijde verlovingstijd te midden van ons volk. Dat Gods ze gen rust op uw beider toekomst". De toespraak, die werd uitgezon den via t.v. en radio, werd uitge zonden vanuit de N.T.S.-studio aan de Korte Voorhout in Den Haag. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Menige zeeman Is reeds strand op een watergolf. H.K.H. Prinses Margriet en haar verloofde, de heer Pieter van Vollenhoven. (Foto: Max Koot). DEN HAAG, 10-3. Huwelijken van prinsessen met burgers zijn in de af gelopen vijf jaar zes maal in de Westeuropese regerende vorstenhui zen voorgekomen. Deze prinsessen waren: In Noorwegen prinses Ragnhild, die op 15 april 1963 met de heer Erling Lorentzen trouwde en prinses Astrid, die op 12 januari' 1961 met de heer Johan Martin Ferner in 'het huwelijk trad. In Zweden trouwde prinses Mar- garetha vorig jaar juni de heer John Ambler en trad prinses Desiree in het huwelijk met 'baron Niclas Silf- versdhiold. In Groot-Brittannië huwde prin ses Margaret de 'heer Anthony Arm strong-Jones (daarna lord Snowdon) op 6 mei 1960 en prinses Alexandra trouwde op 24 april 1963 met de heer Agnus Ogilvy. De Britse geschiedenis kent ove rigens meer van deze huwelijkenin 1919 trouwde prinses Patricia van Connaught met admiraal Alexander Ramsay en in 1922 prinses Mary met viscount Lascelles (nu earl of Hare- wood). DE DELTAWERKEN DEN HAAG, 10-3. Tegenslag by de uitvoering van de Deltawerken zal tengevolge hebben, dat de sluiting van het Haringvliet, die van wezenlyk belang voor de veiligheid van ons land wordt geacht, een jaar later zal plaatsvinden dan oorspronkelijk het plan was. De sluiting van het Haring vliet zal nu in 1969 geschieden en de voltooiing van de afsluiting wordt nu in 1970 verwacht. Voor de afsluiting van de Oosterschelde - de grootste van onze zee-armen - die eveneens van wezenlijk belang voor de veiligheid ge acht wordt - zal het oorspronkelijk streefjaar 1978 kunnen worden aan gehouden. Omdat het minder wenselijk is het tijdstip van de Volkerak-afsluiting meer dan één jaar te doen voorafgaan aan die van het Haringvliet, zal ook het tydschema voor het Volkerak met één jaar worden Uitgereikt. Deze zee arm wordt nu in 1968 afgesloten, terwyl de voltooiing van de afsluiting in 1969 zal plaats vinden. Een en ander wordt medegedeeld in het jongste nummer van „Delta werken", een publikatie van de Deltadienst. betonwerk ging vlot, stalen schuiven niet Nadat in november 1957 een voor lopig tijdschema voor de uitvoering van de Delta-afsluitingen was ge publiceerd, is er zo zegt de Delta dienst, in de daarop volgende zeven jaren ernstig naar gestreefd de ver schillende werkonderdelen in een zodanig tempo voor te bereiden en uit te voeren dat de afsluitingen zouden kunnen worden voltooid op de daarvoor in het schema aange geven tijdstippen. Dit geldt in het bijzonder voor de primaire afsluit- dammen. Wat de Hollandsche IJssel en het Veersche gat betreft kon de voltooi ing inderdaad worden verwezenlijkt in de daarvoor vastgestelde streef- jaren. De Rijnkanalisatie De eerste vertraging werd zicht baar bij de aanleg van de Grevelin- gendam. Het tijdstip waarop deze secundaire dam gereed komt is ech ter niet van invloed op dat van de hoofdafsluitingen en derhalve ook niet op het moment waarop de gro tere veiligheid, die de verwezenlij king van het Deltaplan zal geven, zal zijn bereikt. Overigens was dit ook de reden waarom, zonder dat daarvan ernstige repercussies be hoefden te worden gevreesd, juist bij de afsluiting van de Grevelingen het experiment met de kabelbaan en met andere nieuwe werkmetho den nlaats vond. Ten opzichte van het tijdschema is in dit werk een vertraging van ongeveer drie kwart jaar ontstaan als gevolg waarvan de aanleg van een weg over deze dam tussen Schouwen-Duiveland en Flakkee eerst in het voorjaar van 1965 zal kunnen gereedkomen in plaats van in juli 1964, zoals oorspronkelijk was verwacht. Na voltooiing van de Haringvliel- werken, waaraan in ieder geval de afsluiting van het Volkerak moet vooraf gaan, zal het noord-weste lijk deel van Noord-Brabant be schermd zijn. Bovendien zal dan een belangrijke verbetering in de zoet waterhuishouding tot stand zijn ge bracht hetgeen onder meer een gun stige uitwerking zal kunnen hebben op de kwaliteit van het Rotterdam se drinkwater en de zo et water voor ziening van de tuinderijen in het Westland. De Grevelingeiulam Bovendien zal daardoor de mo gelijkheid zijn geschapen tot het volledig in werking stellen van de Rijnkanalisatie welke weer verbete ringen van de vaardiepte op de Gel- dersche IJssel en de zoetwatertoe- voer naar het noorden van ons land mogelijk zal maken. Met de afsluiting van de Ooster schelde tenslotte zal een groot deel van Zeeland en Noord-Brabant vei lig zijn gesteld en zal het Zeeuwse meer als zoetwaterbassin en gedeel telijk als massarecreatie gebied zijn gevormd. De bouwtyd van de Haringvliet- afsluiting wordt in sterke mate be heerst door de aanleg van de grote uitwateringssluizen. Het betonwerk hiervan ken geheel in liet vereiste tempo ivorden uitgevoerd. De con structie van de stalen schuiven evenwel ondervond reeds in den be ginne een belangrijke vertraging. Tegenslag werd ondervonden bij het op gang komen van het vrij in gewikkelde samenspel der verschil lende meewerkende constructie werkplaatsen waardoor dit wat minder vlot verliep dan werd ver wacht. Het ziet er thans naar uit dat alle 34 schuiven niet in het be gin van 1966, maar eerst aan het eind van dat jaar zullen kunnen zijn aangebracht. En gezien het vele werk dat. daarna nog moet gebeu ren. zoals het wegbaggeren van de ringdijk van de bouwput en het ver lengen van de in den droge aange brachte stortebedden. alvorens met de sluiting der hoofdgeulen kan worden begonnen, zal de afsluiting van het Haringvliet eerst in 1969 kunnen worden tegemoet gezien. DEN HAAG. Het probleem van de zwerfkatten is nergens zo groot als in Den Haag. Er lopen meer dan duizend van deze 'beesten rond. Bo vendien is vastgesteld, dat nergens onder katten zoveel schurft voor komt als in de residentie. Koning Boudewijn en koningin Fabiola van België hebben, ter ge legenheid van de verloving van prin ses Margriet, aan koningin Juliana en prins Bernhard een gelukwens- tëlegram gezonden en een geluk- wensboodschap aan prinses Mar griet. Een „gewone jongeman" is het dus geworden, de verloofde van prinses Margriet en daarmede is uiteraard niets denigrerends ge zegd aan het adres van hem, die dong naar de hand van een telg uit het doorluchtig Huis van Oran je. Integendeel; er is alleen een druppel eigentijdse realiteit toege voegd aan deze tot vreugde en dankbaarheid stemmende roman ce, die aller harten warmer heeft doen kloppen. Prinses Margriet krijgt - als alle dingen verlopen zo wij het vurig wensen - straks een intelligente, sportieve en gods dienstige echtgenoot, stammend uit een kloek Rotterdams koop mansgeslacht. Het kan niet Neder- landser, intiemer en hartvenvar- mender. Door dit engagement is liet vorstenhuis - als zovele malen in het verleden - weer opnieuw dicht bij het volk gaan staan. Prinses Margriet zelf herinnert ons intussen aan tijden, die zoveel somberder en angstiger waren dan de tegenwoordige, zij het dat het wereldwee ook nu nog dagelijks aan de deur klopt, maar ten on zent niet in die gruwelijke akute vorm als in het oorlogsjaar, waarin de prinses het levenslicht aan schouwde. De koninklijke boreling van 1943 is een jonge vrouw geworden, die - ten aanschomve San het gehele volk - haar toekomstige gemaal voorstelde in de - men zou haast zeggen - huiselijke sfeer, zoals die gisteren in paleis Soestdijk heerste. Men mag wel een ogenblik stil staan hij dit kostelijk goed, waar om andere volken Nederland niet ten onrechte benijden. Er is vreugde in het land. Een spontane, ongecompliceerde vreug de. Het staat buiten twijfel dat de goede wensen en gebeden dit jonge paar begeleiden op de weg, die zij thans samen hebben betre den. Moge hun weg omrankt zijn door de bloemen van een zich steeds verdiepende wederzijdse liefdé en genegenheid, opdat ons volk tot in lengte van dagen ge tuige mag zijn van hun voorspoed en geluk. Zonnig Verwachting tot vrijdagavond: Droog en zonnig met weer iets ho gere middagtemperaturen; vannacht echter nog temperaturen even bene den het vriespunt; zwakke tot matige zuidoostelijke wind. 12 maart. Zon op 7.02, onder 18.39. Maan op 11.59, onder 4.30. Volle maan: 17 maart te 12.24. 11 OOG W AT KR STA N DEM ZIERIKZEE 12 maart 9.44 v.m. 22.33 n.m. BROUWERSHAVEN 12 maart 9.33 v.m. 22.27 n.m. Doodtij: 13 maart. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 11-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Het continentale hogedruk- gebied verplaatst zich verder naai de Balkan terwijl de luchtdruk aan de Atlantische kust laa'g 'blijft. Hier door handhaaft zidh in onze omge ving een zuidoostelijke stroming van droge continentale lucht waarin praktisch geen bewolking voorkomt. Het temperatuur niveau wordt elke dag iets hoger. Vooral in Frankrijk zijn de afgelopen dagen de tempera turen aanzienlijk gestegen. De vorst- grer.s liep vanmorgen van het Nauw van Calais tot in het Rhonedal. Verwacht wordt dat de tempera turen morgen bij zonnig weer op verschillende plaatsen tot boven de i0 graden oplopen. Door de sterke uitstraling daalt het kwik 's nachts nog tot even onder het vriespunt. Op de oceaan is de circulatie vrij zuidelijk. Nieuwe storingen koersen langs de Azoren naar het zeegebied voor Portugal. DEN HAAG, 11-3. Koningin Julia na en prins Bernhard, prinses Mar griet en haar verloofde, de heer P. van Vollenhoven, en de grootmeester en grootmeesteres, hebben vandaag in twee open auto's een officiële ry- toer door Den Haag gemaakt. De rijtoer begon om half één en ging van het Catshuis naar het ge bouw van de Eerste Kamer. In het gebouw werden aan het jonge paar voorgesteld de voorzitters der beide Kamers, de fractievoorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de vice- voorzitter en enkele leden van de Raad van State en de voorzitter en leden van de Rekenkamer. Eerste ontmoeting j in mei 1963 j SOESTDIJK, 10-3. Prinses l Margriet vertelde voor de te levisie dat zij haar verloofde in mei 1963 leerde kennen Wij hebben elkaar na die tijd regelmatig gezien", zo voegde zij eraan toe. Wij hebben sa men twee feesten meegemaakt één in Leiden en één in Den Helder. Onze eerste ontmoe ting had plaats in de studen tenwereld". Op een vraag hoe 2Ü hun grote geheim zo lang verborgen hebben kunnen houden, antwoordde de prin ses: Dat zeggen wij niet. Dal is ook ons geheim". De stra lende prinses Margriet, ge kleed in een charmante jurk, keek glimlachend de man van haar keuze aan, toen deze iets over zijn toekomstplannen ver telde. „Ondanks hel feit, dal ons geheim nu bekend is ge worden, hopen wij de rust te kunnen vinden om onze studie af te maken", aldus Pieter van Vollenhoven. Prinses Margriet verklaarde tenslotte haar ta ken als lid van de koninklijke familie te zullen blijven ver vullen. es f n.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1