RAAD WESTERSCHOUWEN KEURDE BEGROTING GOED STAD EN EILAND STAD EN EILAND Hoofdbestuur van Volksonderwijs koopt het voormalig ziekenhuis te Noordgouwe Hondje gered door Zierikzeese kinderen Gemeente staat voor bijzondere lasten WESTERSCHOUWEN, 8-3. In een vr|j lange vergadering heeft de raad zich maandagavond bezig gehouden met de begroting 1965. De begroting gaf betrekkelijk weinig moeilijkhe den te zien en werd dan ook volle dig door de 11 raadsleden aanvaard, met de cijfers zoals we die elders in dit blad publiceerden. Burgemeester Everwijn bracht in de toelichting nogmaals de uitzon derlijke pesitie die deze gemeente inneemt naar voren en hij doelde daarbij op de extra grote uitgaven in het recreatieve vlak. Werden deze extra enkesten buitengewoon geho noreerd uit het gemeentefonds, dan was er geen vuiltje aan de lucht, doch nu wordt Westerschcuwen pre cies tender behandeld als een „ge wone" gemeente ergens in den lande zender recreatie en eveneens met 4050 inwoners. Deze uitgaven worden op geen en kele manier gedekt, alleen een ge ring percentage kan hiervoor wor den besteed uit de woon forensen -be lasting. De verhouding rijk-gemeen te zal voor dergelijke gemeenten een wijziging moeten ondergaan, dooh de burgemeester ziet hier voorlopig niets van komen. De volksvertegen woordiging zal 'hier in moeten grij pen, terwijl ook door de Ned. ge meenten gezamenlijk al gereageerd werd, dooh zonder succes. „De wet dte dit vastlegde is een volkomen mistasting geweest", zeide de burge meester. Burgemeester Everwijn noemde als voorbeeld de openbare werken der gemeente. Vergelijkt men die met een andere gemeente van dezelf de rangorde zonder recreatie, dan zijn de uitgaven hier een veelvoud. Het absurde ervan is dat het rijk alle gemeenten over één kam gaat sclheren, „Frappez, frappez toujours" besloot de burgemeester zijn toelich ting, waarbij bij zijn misnoegen over deze gang van zaken niet onder stoelen of banken stak. Tevoren werden algemene be schouwingen gehouden door de beer A. D. Dalebout. Deze spreker dankte het college van b. en w. voor vrucht bare samenwerking. De begroting is een felicitatie waard en spreker zou niet weten waarom hij tegen zou stemmen. Urgente werken noemde spreker de 40 ratio-woningen en de zorg rond de steeds groter vormen aannemende recreatie. Het Pomona- voorstel, waarin voorzitter de Feiter mogelijkheden zag in wat zomer huisjes tussen de 'bomen had ook de aandacht van de beer Dalebout. Hij hoopte verder op bet in ere houden van de zondagsrust. Dure gemeente De heer Steur noemde Wester- sahouwen een vrij dure gemeente door de vijf 'kernen waaruit Wester- sahouwen bestaat. De diverse riole ringen en zuiveringsinstallaties kos ten meer dan in een wat minder ge compliceerde gemeente. Ook de sportvelden zijn 'hierin betrokken.. Volgens de beer Steur zou bet Zuid- weg-tracé weer op losse schroeven staan. Als laatste spreker hoopte de heer Westhoeve op een juiste uitvoering der posten. Verder vooruitziende zeide deze spreker dat het er voor 1966 niet zo rooskleurig uitziet. De sprekers beantwoordende zei de burgemeester o.a. dat de ratio- bouw technisch zo goed mogelijk uitgevoerd zal worden. Over de re creatie zei spreker nog dat de ope ning der Grevelingen'dam op 2 april zal plaats 'hebben. De dan te ver wachten en in het seizoen steeds toe nemende drukte zal tot gevolg heb ben dat in de Westhoek parkeerver boden uitgebreid moeten worden. Er zal geen verdubbeling van het aan tal manschappen der rijkspolitie ver kregen worden. De dienst gemeente werken zal dan ook veel meer te doen 'krijgen en moet aangevuld worden. Óver de recreatie via huis jes in boomgaarden zeide de burge meester dat het altij'd de moeite waard is om bestudeerd te worden. Kur-tax zoals in Valkenburg, zal af gewacht moeten worden. De achterstand in het schilder werk der woningwetwoningen noop te b. en w. tot het uitnodigen der schilder-patroons ten gemeentehuize. Deze hebben echter enorm veel klan- tenweik en zien geen kans de ge meente te helpen, waardoor men ge noodzaakt is om het aantal gemeen teschilders uit te breiden. Zuidweg;-tracé Over het Zuidweg-tracé zeide de burgemeester dat dit tot kort aan de Domeinen wel vastligt, dooh dan ko men de moeilijkheden. De doortocht door de bossen en duinen van het domein is afgewimpeld en nu be staan er vage plannen om de weg betrekkelijk kort langs het strand duin in noordelijke richting te bren gen, wat ook weer bezwaren heeft door duinafslag enz. Meer zat er in de- vroegere loop via de Adr. v. d. Weijdeweg naar een strand waar nog bijna niemand komt. Persoon lijk dacht de burgemeester aan een tracé in de richting Westbout, omdat daar in de toekomst, zoals nu al voorbij de Punt, strand zal ontstaan. De secretarie van Renesse ver huist naar Haamstede. Dit kan niet anders omdat de administratie cen traal moet komen en Haamstede is nu eenmaal niet onbereikbaar. De heer Hendrikse vindt het vre selijk dat nu de dam bijna open is, nog niet eens het tracé der Zuidweg klaar is. „Een prov. bestuur moet toch wel een tracé vast kunnen stel len", vroeg de heer Hendrikse rich af. De heer Lakker vroeg naar een danstent in Renesse. Hoewel dit niets met de begroting te maken heeft zei de de voorzitter dat er dit jaar bij wijze van proef in Renesse een gro te tent wordt geplaatst waar des avonds wat amusement gevonden kan worden in de vorm van muziek cn cabaret, terwijl overdag de dag jesmensen er iets kunnen eten en drinken. De voorzitter deelde mee dat dit jaar pogingen aangewend zullen worden om in Renesse een 4e leer kracht te krijgen. Indien de barak achter het Dorpshuis hiervoor afge keurd wordt, kan er een schoollo kaal gehuurd worden. Wijzigingen Aan deze begroting werden reeds een 12-tal wijzigingen aangebracht en goedgekeurd: 1. aanleg der be strating en aanpassing der riolering van het Achterpad te Renesse kosten f 10.000; 2. voorbereidende werk zaamheden voor de bouw van een 2e lokaal aan de kleuterschool te Renesse kosten f 2000; 3. verdere wijzigingen dor uitbreidingsplannen, kosten f 10.000. Hierbij toonde de burgemeester een kaart van het uit breidingsplan Boomgaardwekken te Haamstede. Hierop ziet men het stukje weg tussen de kleuterschool en de heer M. de Vrieze met een grote boog doorlopen tot bij de 'heer P. v. d. Kreke. Een andere weg loopt parallel hiermede en komt achter de woning van de heer A. Boutkan op het Sluispad uit. Hiertussen lopen ongeveer 'haaks daarop een drietal wegen en hieraan komen ongeveer 70 woningen. De 40 ratio-woningen komen in de hoek van de aansluiting bij de heer v. d. Kreke in noordelij ke richting en wonden gerealiseerd in 5 'blokken van verschillende groot te. 4. inrichting gymnastiekzaal f 24.000; 5. aanleg voet- en rijwiel paden en parkeerterrein in Renesse f 130.300. Een gedeelte hiervan wordt gesubsidieerd door Incoret; 6. f 55.500 voor venbetering van het parkeerterrein achter hotel „Zeelust" te Westensahouwen. Hiervoor f 35 duizend subsidie; 7. aanleg parkeer terrein Oude Mooiweg f 20.000; 8. aanvullend krediet herbestrating kom Burgh f 58.625. Door het verge vorderde seizoen komt dit werk pas dit najaar in uitvoering; 9. percen tage der werken diè de Techn. Dienst uitvoert. Dit kamt ten goede aan de gewone dienst, f 11.452,50; 10. kre diet voor bouwrijp maken bouwter rein Boomgaardwékken waarvoor de inschrijving aanstaande is; 11. wij ziging post jaarwedde personeel openbare werken f 8563,60 plus SIRJANSLA ND Vrouwenwereldgebedsdag De Vrouwenwereldgöbedsdag werd bezoaht door een 16-tal dames en werd gehouden in het Verenigings gebouw. Na orgelspel door mevrouw HeijboereStuik werd de l iturgie voor gelezen door mevr. Stuik-v. d. Werf en mevr. de Ronde-Bolle. De aan het eind gehouden collecte bracht f 14,70 op. BRUINISSE Toto-prijs De heer C. Jumelet-Griep te Brui- rïisse, totospeler via de club Bruse Boys te Bruimisse maakt met 12 goed door hem ingevulde uitslagen, een goede kans op een prijs, deze week. De Bru 25 Door de firma P. Maaskant en Zo nen te Bruinisse werd in het mossel- vaartuig Bru 25, schipper eigenaar Joh. de Waal-Otte een 153 p.k. Sca- f 2250 voor meubilair; 12. f 18.925 voor exploitatie bouwterrein aan de J. J. Boeijesweg. Riolering-voorzie- ningen moeten hier aangebracht worden evenals de straatverlichting. De raad besloot verder aan V.V.V. Burgh-Haamstede en V.V.V. Renesse Vooruit resp. een bedrag groot f 1575 en f 1050 toe te kennen als subsidie. Dit voorstel van b. en w. inhouden de 15 pet. der contributiegelden werd met 10 tegen 1 stem aangeno men. Tegen stemde de heer J. Hen drikse. We hopen hier later op terug te komen. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Afdeling Zeeland Het programma voor a.s. zondag 14 maart luidt: Plannen le klasse B: Zonnemaire I-Krui- ningen I (half 3, soherdsr. A. van der Rest); Renesse I-Dreischor I (half 3, scheidsr. P. Schetters); Hansweertse Boys I-Patrijzen I; Luctor I-Zierik- zee II (half 3, scheidsr. A. Komejan). 2e klasse C: Dreischor II-Renesse II (half 3. scheidsr. N. Speelman); Zonnemaire II-SVOWK I (half 1, sdheidsr. J. M. Thiery). Bij de stam der Trio-Indianen in. het dorp Palameu biedt een dorpeling de De Ka 8 blijkt een uitstekend zweefvliegtuig te zijn ')r"'ses een r">'en booa Zaterdagcompetitie Het programma voor a.s. zatei-dag 13 maart luidt: le klasse: MEVO I-Hoek I (kwart over 4, scheidsr. A. J. Dorst); Bruse Boys I-AZVV II (kwart over 4, J. D. v. d. Linde scheidsr.); Middelburg V-Spui I; Beren I-Kapelle I; Wolf- aartsdijk I-Nieuwdorp I; Zaamslag I-Wemeldinge I. 2e klasse A: Brouwershaven I- Kloetinge II (kwart over 4. scheidsr. Th. Kramer); SKNWK I-Veere I kwart over 4, scheidsr. Th. Sies); Duiveland I-Wisscnkerke I (3 uur, scheidsr. N. Speelman); Colijnsplaat- se Boys I-Serooskerke I; Oostikapelle I-Wolfaartsdij'k II. 3e klasse A: MEVO II-Brouwers- haven II (kwart over 4. scheidsr. J. C. de Bilde); Zwaluwen '61 I-WIK I (kwart over 4, soheidsr. M. Krijger); Zwaluwen '61 II-SKNWK II (2 uur, scheidsr. L. Verloo); Bruse Boys II- Zeemeeuwen I (2 uur, scheidsr. J. M. Thiery). J unioren competi tie Groep A I: Zierikzee A I-Zeeland Sport A I (3 uur, sdheidsr. G. M. v. d. Wielen); Zeelandia I-Goes A I; Vlissingen A I-Mididelburg A I. Groep A IV: MEVO A I-Renesse A I (3 uur, sdheidsr. J. C. de Bilde); Bruse Boys A I-Zierikzee A .II (3 uur, scheidsr. J. M. Thiery). Groep A VI: Burgh A I-Nieuw- land A I (half 4); Wolf aartsdijk A I- Robur A I; Volharding '32 A I-Goes A II. Groep B IX: Zierikzee B II-Bruse Boys B I (half 3); Dre'isohor B I- MEVO B r (3 uur). Groep B X: Brouwershaven B I- Renesse B I (3 uur, scheidsr. Th. Kramer); Zwaluwen B I-WIK B I (3 uur, sdheidsr. M. Krijger). Schutters-Burgli 4-1 Een technisch betere Sdhutters- ploeg heeft zich op een zwaar mod derig veld veel beter aan kunnen passen daoi Burgh en 'de uitslag 4-1 was dan ook verdiend. In de eerste helft kon Burgh het tempo nog goed bijbenen doch na de rust moest de ploeg zwichten. De ruststand was 2-1 waarbij het Burgh-doelpunt werd gescoord' door Rini Dijkman. Plannen met het vliegveld HAAMSTEDE, 6-3. Zaterdag was voor de leden van de Schouwse zwtef vliegclub de V.Z.A.C. een merkwaardige dag, want voor het eerst ging een gloednieuw toestel, dat geheel tot hun eigendom behoort, de lucht in. Rank en vlot schoot de Ka 8, met achter de knuppel instruc teur Ad Westerdijk, om een laatste controle uit te oefenen, de lucht in, waar het toestel met de rode buik en witte vleugels aller bewondering afdwong en iedereen stond te trap pelen om ook eens een vlucht te ma ken. Tevoren had de technicus Kees van Eekelen uit Bergen op Zoom de onderdelen gemonteerd en het in strumentarium op het dashboard aangebracht. Later konden de be stuursleden, waaronder ook de voor zitter, de heer Middendorp, het toe stel eens proberen en iedereen was vol lof. Het toestel, heel licht ge bouwd, stuurt gemakkelijk en is te vens geschikt om er eens een looping mee te draaien. Het vlaggeschip van de Schouwse luchtvloot was inge vlogen en de vereniging kan deze dure aankoop alleen maar toejuichen De volgende dag troffen de leden het wel enorm, want juist boven de Westschouwse vliegweide hing een grote techniekbei en velen bleven geruime tijd boven om te genieten van een heerlijke vliegtocht. Op wat grotere hoogte was het tamelijk koud en de 10° noopten de meesten snel naar beneden te komen. In de namiddag bleef Gerrit van Maanen uit Noordgouwe meer dan een uur rondzweven op ongeveer 1100 meter hoogte. De andere toestellen moes ten noodgedwongen aan de grond blijven, omdat de liermotor niet meer wilde starten. De andere toestellen, de Ka 7 en de Rhön waren gedwongen aan de grond te blijven. Inmiddels heeft de zweefvliegclub het seizoen ingezet en er zijn grootse plannen. Zo gaat de club met Pasen een tripje maken naar Venlo, om aldaar wat thermiek te zoeken in meer landinwaarts voorkomende luchtlagen. De verdere plannen lig gen nog niet geheel vast, doch an dere verenigingen uit ons land zul len hier hun tenten ook weer op slaan. dat ook moed voor hier. Het vordert slechts een op elkaar ingesteld zijn. Het vliegveld in Haamstede is groot genoeg en daar er toch geen grote machines kunnen landen (misschien een Dakota) zullen de toestellen wei nig hinder van elkaar hebben. 6IERIKZEE Stoffenshow voor Plattelandsvrouwen Op vrijdagavond 12 maart a.s. or ganiseert de afdeling Schouwen van de Ned. Bond' van Plattelandsvrou wen, in samenwerking met de fa. Gcfors. Wiebols, eer. show van Bous- sac-stoffen in de Graanlbeurs van bet „Huis van Nassau". Zes mannequins, w.o. enkele Frangaises, zullen de nieuwste creaties, vervaardigd van de nieuwe collectie Boussac-stoffen voor bet a;s. seizoen, tonen. HAAMSTEDE Vergadering V.V.V. Donderdagavond a.s. wordt in ho tel Bom te Haamstede een algemene ledenvergadering gehouden van de V.V.V. Burgh-Haamstede. SCHARENDIJKE Viering Bevrijdingsdag Op initiatief van de Oranjevereni ging kwamen te Scharendijke ver tegenwoordigers van jeugdorganisa ties, kerken, sportvereniging, zang vereniging, scholen en gemeenteraad bijeen om de viering van 5 mei voor te bereiden. Ook burgemeester S. Francke was aanwezig. Men besloot te streven naar uit voering van het volgende program ma: 8 uur klokgelui en trompetmuziek. 9 uur aubade bij het nieuwe gemeen tehuis. Ballonnen oplaten door de jeugd. 9.30 uur zangdienst in de Ned. Herv. kerk. 11 uur gecostumeerde optocht en sportwedstrijd. 2-4.30 uur spelen voor de jeugd van 4 tot 25 jaar, o.a. bromfietsrit. 4.30 uur brandweerdemonstratie. 8 uur muziek, lampionoptocht, kamp vuur. Op 25 maart hoopt men een en ander nader te bespreken. BROUWERSHAVEN Kijkavond o.l.-school Vorige weck werd voor de ouders van de leerlingen der openbare la gere school te Brouwershaven de jaarlgkse „kykavond" gehouden, waarvoor een goede belangstelling bestond. Met de leerkrachten kon uitvoerig van gedachten worden gewisseld over de vorderingen der leerlingen. Er was tevens gelegenheid om speel goed te kopen voor de kleuters, zoals sprookjeskapstokjes, onderzetjes, e.d. Vooral de afdeling handwerken door de onderwijzeres mej. A. de Konink trok veel belangstelling, gezien het vele werk dat door de meisjes is ge maakt, zoals wandkleedjes met ap- plikatiewerk, gebreide poppen, ge breide ballen, portemonnaies en bor duurwerk. Deze afdeling getuigde van een grote groei, waarmede mej. Konink bij de ouders alle eer heeft ingelegd. nia Vabis motor geplaatst (1800 toe ren) en uitgerust "met een Mason re- duikticikoppelimg. Een ballastpomp van 30 ton per uur voltooit het ge heel. De naam Scania Vabis .heeft, zoals betrokkenen wel zullen weten, op de weg voor 'grote vrachtauto's een zeer goede .naam. Als scheepsmotor kwam zij te Bruinisse na de oorlog nog niet of niet meer voor. In Yer- seke varen wel eni'ge schepen waar in een Scania is geplaatst. Collecte Wereldvrouwengebedsdag De collecte gehouden op de bij eenkomst van de Virouwenwereldge- 'bedsdaig te Bruinisse bracht f 50 op. Besloten werd het gel'd te bestem men voor interkerkelijke zending. Natuurlijk leeft het bestuur der club mee met de plannen die de ge meente heeft met het vliegveld. Deze plannen staan nog niet vast, doch er bestaat een mogelijkheid dat het veld, weer in bedrijf wordt genomen waarvoor het eigenlijk aangelegd is, n.l. het vliegen. Het is bekend dat er enige lucht vaartmaatschappijen zijn die zeer veel belang stellen in de verdere gang van zaken. Ze zien zeer veel in een luchtlijn tijdens het gasten- seizcen van de grote steden naar Haamstede en zelfs uit het buiten land is er enige interesse. Wat de gevolgen zijn bij een mo gelijke inbedrijf-stelling voor de zweefvliegsport is niet bekend, doch als we de prachtige samenwerking zien op andere vliegvelden in ons land, waar motor- en zweefvliegtui gen gezamenlijk vliegen, dan geeft NOORDGOUWE, 8-1. Het hoofd bestuur van Volksonderwijs te Am sterdam deelt ons. mede, dat het voormalige ziekenhuis te Noordgou we 'door haar is aangekocht, met de bedoeling het ten geschenke te ge ven aan de Zeeuwse leden, bij 'het volgend jaar te vieren eeuwfeest van V oikson derwij s. Het gebouw te Noordgouwe - het zal wel een toepasselijke naam krij gen - is ,het derde gebouw in suc- cesssie, dat Volksonderwijs in het land verwerft. Het eerste tehuis staat op Vlieland en is speciaal in gericht als doelwit van schoolreisjes, het tweede (veel belangrijker) ds „De Kwartjesberg" in de buurt van Bor ger (Dr.). „De Kwartjesberg" telt 120 bedden en - 'behalve voor schoolreis jes- woz"dt het ook gebruikt voor kaderbijeenkomsten, werkweken e.d. Vrijwel soortgelijk wordt het kwar tier te Noordgouwe, dat permanent in gebruik zal zijn, met dien ver stande 'dat de drukte - met name door de schoolreisjes - zich in de zomermaanden zal toespitsen. ZIERIKZEE, 8-3. Zondag zyn cr heel wat mensen aan tc pas i gekomen om een hondje te redden dat was aangereden op dc Pro- ivinciale weg en meer dood dan levend werd aangetroffen in de berm 1 van dc bocht naar Flaauwers. ,i Het hondje, een foxterrler, werd gevonden door Kina (12 jaar) en 1 (i Gretha (13 jaar) Ravia en dc 13-jarige Peter Kouwcnbcrg uit Zie- i1 rikzee. Het drietal maakte een fietstochtje in dc omgeving, toen zc 1 het hondje vonden, dat nog leefde. Terwijl cén van de kinderen ,i 1terugreed naar dc stad om hulp tc halen, bleven de andere twee by 1 het weerloze dier waken. Zjj dekten het hondje toe met hun jassen 11 4 om het tegen dc koude tc beschermen. De derde klopte inmiddels 1 f aan bij de lieer Dorreman van de Dierenbescherming te Zierikzee, ,i die wegens ziekte zelf geen hulp kon bieden. Daarom werd de politic 1 a gewaarschuwd, waarop opperwachtmeester A. A. Bliek direct mee- 1 ging op de fiets om tc zien of cr voor liet hondje iets gedaan kon r worden. II ij waarschuwde vervolgens per mobilofoon de politic- (i wagen, waarmee het gekwetste dier vervolgens naar dc dierenarts tc i1 I Zierikzee werd gebracht. Inmiddels was cr door dc kinderen in dc 1 4 koude enig uren trouw gewaakt om dc gevonden zwerver tegen dc 11 t wind tc beschermen. Na de komst van de politiewagen was liet leed echter snel geleden. Het hondje geniet thans een uitstekende ver- i1 4 zorging in liet asyl; het maakt '1 weer redelyk goed. HET ZWAARD VAN PALERMO 52. Een ogenblik aarzelde Aram. Toen gleed hij geluidloos de gang in en volgde de oude vrouw, die schuifelend haar weg zocht door de donkere gangen van het slot. Hij wist zelf niet goed wat hem hiertoe aan zette. Slechts een vaag gevoel, dat de oude meer wist van de geheimzinnige legende van het zwaard, dreef hem er toe haar in het oog tc houden. Er was iets in haar dat hij niet kon verklaren. Waarom had zij Pa lermo heimelijk bespied tijdens het twee gevecht met Alfonso? Waarom herhaalde zij steeds, dat het gevaarlijk was om het geheimzinnige zwaard te zoeken, dat vol gens het oude verhaal zijn drager het recht gaf om de Rode hertogin te huwen? „Er zijn in dit kasteel teveel raadsels, die nodig eens opgehelderd moeten wor den!" mompelde de avonturier, terwijl hij de gestalte in de wijde mantel behoedzaam volgde. Zij begaf zich naar een zijuitgang. Daar nam zij een lantaarn van een haak, ontstak het licht en verdween, zdcht in zichzelf mompelend, in de richting van het park. Haar gestalte tekende zich spook achtig af in het maanlicht. Hel grint knarste zacht onder haar voeten terwijl ze zich naar een afgelegen gedeelte begaf, waar Aram nog nimmer was geweest. Hij vroeg zich juist nieuwsgierig af wat het doel van haar nachtelijke wandeling kon .zijn, tóen een huivering hem doorliep. Want zelfs bij het zwakke licht van de maan, die juist doorbrak, herkende hij de grauwe stenen waarheen zij zich thans richtte. Het was een oud kerkhof.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7