Ongelukkige wapenhandel omdat lucky een echte amerikaan is, omdat lucky't helemaal heeft, omdat 't Lucky Strike is, daarom liever lucky GIVE A MAN A LUCKY i.25 Chefarine .4 2ÜÜMBI1 DE VIERDE DAG Griepbestrijdïng met 4 middelen tegelijk! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 maart 1965 Nr. 19748 BLIK DOOR HET WERELD Ingezonden mededeling Er is bijna geen land op de we reld dat geen Amerikaanse wapens heeft gekocht, en ook Franse ziet men in vele landen, en Britse. Dat wordt doorgaans als een norihale zaak beschouwd: een staat heeft wa pens nodig en hij koopt ze waar ze het voordeligst of het best verkrijg baar zijn. De leverancier pleegt men niet te verwijten dat ze eventueel nog wel eens gebruikt worden ook. Behalve uiteraard, wanneer wapens worden geleverd aan een land dat al haast tevoren dreigt ze offensief te gaan gebritlken. Maar dat is maar zelden, want alle naties getuigen althans van zichzelf dat ze zeer vredelie vend zijn. De V.S., Engeland en Frankrijk horen zo ook maar zelden protesten dat ze grote exporteurs van oorlogs tuig zijn. Behalve een enkele keer in gevallen als de Arabische landen en Israël. In dat laatste geval schijnt dan de zaak een beetje bemanteld te moeten worden, zoals Duitsland met ogenoegen heeft ervaren. Nu Portugal Dat schijnt zich nog eens te gaan herhalen. Bonn verkoopt aan Portu gal GO - ietwat verouderde - Sabre- jagers. Dat is een handeltje tussen N.A.V.O-partners onder elkaar, zou men zo zeggen. Maar er zit nog een ander aspect aan. Portugal heeft ook zijn legers in Angola en Mozambique, twee Afri- kaanse gebieden, waar bevrijdings oorlogen in de jungle zijn gevochten of zijn aangekondigd. Vooral Tan zania - noorderbuur van Mozambi que - schijnt te willen vechten en er zijn al gevechten uit die grensstreek gemeld. Zullen in die strijd de ex- Duitse Sabre's gebruikt worden? Dan komt dit voor tal van Afri kaanse landen - in de Ver. Naties is dat meermalen duidelijk gezegd - neer op hulp aan een koloniale macht. Men zou zo zeggen: de beste manier om een massa vriendschap te verspelen. Verstandig Men vraagt zich af: had Bonn nu niet verstandiger kunnen wezen door met Lissabon allerlei afspraken te maken over hulp in de vorm van marken, kredieten voor tractoren, het sturen van deskundigen op aller lei gebied, maar nu juist geen wa pens? Het schijnt adt men dat in Bonn wel heeft begrepen: men wilde voor komen ooit uitgescholden te woruen voor ondersteuners van koloniale oorlogsvoerders en de jagers zullen daarom volgens afspraak niet in de koloniën worden gebruikt. Het heeft er de schijn van dat Bonn Hiermee in de maling is genomen. Daar heeft men waarschijnlijk niet beseft dat Lissabon dit het een gerust hart kon toezeggen. Volgens de grondwet heeft Portugal immers geen koloniën, slechts „provincies" die dan toevallig overzee liggen. En de Sabres kunnen dus rustig ge bruikt worden als bijvoorbeeld in de „provincie,, Mozambique" de orde moet worden hersteld. a Twaalf van de door de Sowjet- Unie beloofde jachtvliegtuigen van het type Mig-21 zijn in India aange komen, zo heeft de Indische minister van defensie in het parlement mee gedeeld. In de loop van dit jaar ko men er meer, genoeg om drie squa drons te vormen. Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Zierikzee moest meerdere erkennen in SC Gastel Burgh werd door De Schutters geklopt met 4-1 Renesse behaalde winst punten in belangrijke ontmoeting tegen Patryzen MEVO ont futselde Spui een kostbaar puntje (0-0) VOETBAL K.N.V.B. Op het sport park Bannink schoot Zierikzee op merkelijk tekort tegen koploper Gastel dat met een 3-0 overwinning huiswaarts kon keren. Beslissend was het wel dat Zierikzee er in de le helft geen moment in is geslaagd bezit van het middenveld te nemen. Ongetwijfeld was het niet medespe len, wegens ziekte, van de Zeeuw voor de thuisclub een ernstige han dicap. Het goede teamverband dat Zierikzee in haar vriendschappelijke wedstrijden en in het begin van de competitie demonstreerde was nu ver te zoeken. Zowel in spelopbouw als in tempo schoot de thuisclub nog al het een en ander bij de bezoekers te kort. Burgh beleefde weinig plezier van het reisje naar Stampersgat waar de groen-witten zich met 4-1 door De Schutters zagen geklopt. Zonder nu direkt in gevaar te zijn wordt het toch nog even oppassen voor Burgh daar thans alleen Nieuw Borgvliet en NVS nog maar meer verliespunten hebben. NVS kon voor eigen publiek een kostbaar puntje binnenhalen tegen DIVO (1-1), ter wijl Halsteren het klaar speelde om Oude Molen voor eigen publiek met 1-0 te verslaan. Na een spannende strijd wist Kruisland de winst thuis te houden tegen het ernstig in ge vaar verkerende Nw. Borgvliet (4-3), terwijl RKFC de puntjes moest af staan aan het bezoekende Vosmeer (0-2). S.C. Gastel 15 12 1 2 50-21 25 Zierikzee 13 10 0 3 44-23 20 Halsteren 15 6 4 5 29-31 16 De Schutters 14 6 3 5 33-35 15 Vosmeer 14 7 1 6 27-29 15 Oude Molen 15 5 4 6 31-31 14 Burgh 16 6 2 8 31-38 14 Kruisland 14 5 3 6 29-32 13 RKFC 15 5 3 7 24-30 13 DIVO 13 3 6 4 16-19 12 Nw. Borgvliet 16 4 1 11 27-42 9 NVS 14 2 4 8 30-40 8 AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. In de le klas B bleef Re- nesse met 2-0 aan de winnende hand in de belangrijke wedstrijd tegen Patrijzen. Hoewel de rood-witten waarschijnlijk hun eindspurt juist iets te laat hebben ingezet om op de bovenste plaats te eindigen maken zij toch een goede kans bij de bo venste drie te eindigen. Dreischor had voor eigen publiek weinig moei te om hekkesluiter Zonnemaire met een 6-0 nederlaag naar huis te stu ren. Leider Hansweertse Boys maak te geen fout bij het bezoek aan Luc- tor dat met een 4-0 nederlaag ge noegen moest nemen. Kruiningenen Kwadendamme eindigden precies eender als zij waren begonnen (0-0), wat voor beiden één winstpuntje be tekende. Hansw. Boys Renesse Luctor Patrijzen Robur Zierikzee II Dreischor Kruiningen Kwadendamme Zonnemaire In de 2e klas C leverden de reser ves van Renesse en Burgh, op het terrein van eerstgenoemde, tegen elkaar een spannende strijd waarbij Burgh uiteindelijk met 3-2 aan het langste eind trok. De groen-witten hebben door deze zege nu een uit stekende kans beslag op de kampi oenstitel te gaan leggen. De reserves van Dreischor en Zonnemaire wisten geen enkele maal te scoren wat voor Zonnemaire de eerste winst beteken de. Burgh II 13 11 1 1 78-18 23 Renesse II 12 10 0 2 74-21 20 Zierikzee III 12 5 1 6 37-36 11 SVOWK 10 3 3 4 28-36 9 Dreischor II 10 0 2 8 9-57 2 Zonnemaire II 9 0 1 8 6-65 1 ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas kwam MEVO uitstekend voor de dag door Spui in eigen huis één kostbaar puntje te ontfutselen (0-0). Met iets meer geluk waren de oran je-witten, die in het veld geenszins de mindere waren, er nog in ge slaagd de volle buit mee naar huis te brengen. Zo liep een fraaie kop bal van K. de Oude op de lat te plet ter, terwijl enige malen de achter spelers van Spui nog op de doellijn redding wisten te brengen. Met een zeer aanvechtbaar doelpunt verloor Bruse Boys met 1-0 van Zaamslag. Zaamslag kwam aan de enige treffer door een schot dat van de onderkant van de lat terug het veld insprong. Bruse Boys tekende hiertegen pro test aan, wat, als de scheidsrechter op het standpunt blijft staan dat hij gezien heeft dat het leder het doel- vlak was gepasseerd, niet veel zoden aan de dijk zal brengen. Belangrijk is wel van welke plaats de scheids rechter dit heeft waargenomen. Hoek verspeelde een kostbaar puntje bij het bezoek aan Kapelle (2-2), terwijl Wemeldinge in eigen huis een stevig pak voor de broek kreeg van het nog met ernstige kampioensplannen rond lopende Wolf aartsdijk (2-8). Middel burg, nog steeds van slag, zag zich in en door Nieuwdorp met 1-0 ver slagen. Hoek Wemeldinge Wolf aartsdijk Middelburg Beren Kapelle Zaamslag Nieuwdorp Spui MEVO Bruse Boys AZVV II In de 2e klas A herstelde Brou wershaven zich van de misstap van vorige week waarvan het bezoeken de Duiveland met 6-0 de dupe werd. Een gevoelig pak voor de broek (10-0) kreeg SKNWK bij het bezoek aan leider Wissenkerke. Wolfaarts- dijk II ging voor eigen publiek met 4-1 ten onder tegen Serooskerke. Veere gaf het bezoekende Kloetinge II geen kans (3-1), terwijl Oostka- pelle met 4-3 de baas bleef over het bezoekende Colijnsplaatse Boys. 15 11 2 2 60-20 24 14 7 3 4 43-26 17 10 7 2 1 45-16 16 13 8 0 5 39-16 16 13 6 3 4 31-26 15 11 6 1 4 33-28 13 10 5 1 4 30-32 11 13 3 4 6 30-44 10 12 3 2 7 18-33 8 12 2 2 8 10-39 6 13 2 2 9 19-42 6 11 2 0 9 19-52 4 15 11 2 2 61-22 24 14 10 0 4 62-23 20 14 7 2 5 30-32 16 12 7 1 4 46-26 15 13 7 1 5 28-26 15 12 6 2 4 35-31 14 14 7 0 7 43-47 14 14 4 2 8 29-41 10 14 2 4 8 25-40 8 14 0 0 14 17-90 0 Wissenkerke 14 12 1 2 113-18 24 Br.haven 13 9 2 2 57-20 20 Veere 15 8 2 5 41-27 18 Colpl. Boys 14 7 1 6 46-33 15 Kloetinge II 13 7 0 6 32-44 14 uiveland 12 5 2 5 36-58 12 Serooskerke 12 3 2 7 21-31 8 Oostkapelle 12 4 0 8 36-70 8 Wolf aartsdijk II 12 2 2 8 31-70 6 SKNWK 13 2 0 11 22-65 2 WIK Geslaagde ouderavond o.l.-school te Noordwelle Alhier vond de jaarlyksc ouder avond plaats van de openbare lagere school. De voorzitster, mevrouw C. J. Elenbaas-Kik, sprak een wel komstwoord tot de talrijk eouders en in het by zonder tot wethouder L. van der Klooster. Het verheugde de voorzitster dat haast alle ouders, aanwezig waren en namens hen dankte zij het hoogd der school, de heer Smallegange en de heer v. d. Wiel en mevr. Padmos-van Toledo, voor de goede zorgen aan het onder- wys besteed. De secretaris-penningmeester gaf vervolgens een financieel overzicht van de gehouden evenementen en een beknopt overzicht van 't school jaar 1964. De heer C. Oosse gaf een verslag van de schoolreis 1964. On danks de hevige regenval was dit een zeer geslaagde reis. Bij de bestuursverkiezing werd de periodiek aftredende mevrouw C. J. Elenbaas-Kik met grote meerderheid herkozen. Zij dankte de aanwezigen voor het gestelde vertrouwen en de ondervondx prettige samenwerking. De heer Smallegange dankte ver volgens voor de prettige samenwer king welke de school ondervindt met zowel het gemeentebestuur als de ouders en voor de nieuw verworven filmprojector, welke prima resulta ten geeft. Voor het verkeersexamen slaagden alle deelnemende kinderen uit de 5e en 6e klas. Op de te Burgh gehouden schoolsportdag behaalden velen een diploma, zeer geslaagd was ook de kinderpostzegelactie, 14 kinderen brachten niet minder dan f 320,- bijeen. Onder bekwame lei ding doken veel kinderen uit Noord welle in het water van 't zwembad „De Val" te Zierikzee: de lessen schoolzwemmen waren een succes. Met medewerking van autobezitters hoopt de school met de zwemlessen deze zomer door te gaan. Het houden van een meerdaagse schoolreis zal nader door de oudercommissie wer den bezien. De onderwijzer, de heer v. d. Wiel hield vervolgens een praatje over de schrijfkunst van vroeger tot heden, hetgeen met diverse tekeningen werd verduidelijkt. Tot slot van deze avond vertoonde de heer Smallegange een fraaie se- Natuurgidsen nainen een kijkje Reeds groot sortiment vogels present HAAMSTEDE, 6-3. Nu die winter het wel wat af laat weten en 'de kou de lucht die ze nog met zich brengt zonider wind gepaard gaat, 'is het reeds mogelijk om diverse waarne mingen in de natuur te doen. Zater dagmiddag jl. trokken de vorig jaar gediplomeerde natuurgidsen en en kele toekomstige controleurs Vogel- wet van de Vogelwacht Sehouwen- Duiveland er voor ihet eerst weer op uit om ervaringen op te doen in de SChouwse natuur. Een wandeling werd gemaakt rond de Flaauwers- en Weversinla gen. Ais blikvangers fungeerden de ruim 70 zwanen die zich in dit ge bied ophouden. Daarnaast kon wor den waargenomen hoe duizenden scholeksters terugkwamen van de juist door de vloed onderlopende zandbanken in de OostersChelde, waar ze zich wel tegoed zullen heb ben gedaan aan allerlei schelp- en ander gedierte. Ze zetten zich daar na in de inlagen in grote kleurrijke drommen neer om wat te rusten. Bij de (binnenvliegers waren ook een aantal rose grutto's en enkele wulpen te zien. Zoals bekend neemt het aantal wulpen af. Voorts werden waargenomen (in bescheiden aan tallen) kanoetstran'd! opersbonte stramdlopers, steenlopers en ture luurs. Ingezonden mededeling Temidden van het zwemmende en duikende deel van de inlaagbeswo- ners werden opgemerkt: wilde een den, bergeenden (al in hun prachtig voorj aars tenue), smienten, winterta lingen, tafeleenden, kuifeenden, pijl staarten, brilkuiikens, nonnetjes en meerkoeten. Aan de buitenzijde van de zeedijk vertoonden zich af en toe ook nog wel de grote- en de Zwartezee-eend vliegend boven, of zwemmend in de OostersChelde. Wat vreemd in dit waterminnenid gezelschap deden de 'kramsvogels aan. Maar zij distanti eerden zich dan oök van de overige vogels en bepaalden zich tot het lu we deel van de dijk, waar ze fin de bodem naar voedsel zochten. Af en toe wat muzikale opluistering door de leeuwerik deed deze frisse, maar boeiende wandeling volkomen sla gen. rie kleurendia's over een vakantie reis naar Tsjecho Slowakije en ver volgens uit de naaste omgeving, n.l. Schouwen-Duiveland, waarbij velen zichzelf terugzagen. Na een dank woord van wethouder v. d. Klooster sloot mevrouw Elenbaas-Kik ver volgens dez egeslaagde ouderavond. Voor 35 jaar.... ZIERIKZEE. In samenwerking met de zustervereniging te Bergen op Zoom en afgevaardigden van de Handelsreizigersvereniging, hield V. V.V. een vergadering in hotel Van Oppen. DREISCHOR. In aanwezigheid van een veertigtal leden hield de ijsclub „Ons Genoegen" de jaarvergadering. ZlERIKZElJ. In „Juliana" sprak dr. van Raalte voor de Vereniging voor Volkenbond en Vrede. BRUINISSE. Aansluitend op een tentoonstelling van het t.b.c.-muse- um, sprak de arts dr. Hoorweg voor een talrijk gehoor over de bestrij ding van deze ziekte. RENESSE. Onder leiding van de heer J.. Westerweel, gaf de sportver eniging „Renesse Vooruit" een ge slaagde propaganda-uitvoering. ELLEMEET. De film opgenomen van het jongste Str&feest werd, on der grote belangstelling in zaal v. d. Have vertoond. ZIERIKZEE. Een kerkdienst in de Grote Kerk, met als voorganger ds. S. H. J. Voorswerd door de radio uitgezonden. NIEUWERKERK. In „Het wapen van Duiveland" werd de vijfde jaar lijkse algemene vergadering gehou den van de Coöperatieve Boeren leenbank. RENESSE. In de ochtenddienst van zondag nam ds. P. v. d. Staaij af scheid van zijn gemeente. ZIERIKZEE. De schrijver Hans Martin sprak voor de vereniging „Algemeene Ontwikkeling" over „Het leven van Vincent van Gogh". ZIERIKZEE. Het gemeentebestuur besloot de zg. kweékelingen met ak te aan de o.l.-school voortaan f 700 per jaar vergoeding te géven. Nog meer buitenlandse arbeiders nodig DEN HAAG, 8-3. E.E.G.-deskun- digcn zijn van mening, dat het Ne derlandse bedrijfsleven dit jaar ze ker nog 10.000 vreemde arbeiders no dig heeft, behalve de 8.000 die aan het einde van 1964 in ons land werk zaam waren. Aangezien er een zeer groot ver loop onder de buitenlandse arbeiders in Nederland bestaat, zou men er verstandig aan doen driemaal zoveel als nodig is, d.w.z. 30.000 man, in de loop van dit jaar in het buiten land aan te werven, zo verklaren zij in een verslag over de toestand op de arbeidsmarkt in de zes gemeen- schapslanden. De E.E.G.-deskundigen verdelen deze 30.000 man als volgt; voor de bouwnijverheid 2.000 man, mijnen 2.000, metaalindustrie 5.000, textiel 3.000, andere sectoren 3.000 en hulp- arbeiders 15.000. Het verslag maakt bij deze prognose het voorbehoud, dat er geen schommelingen in het conjunctuurverloop intreden. Ingezonden mededeling Zonder de maag van streek te maken I De vier geneesmiddelen, verenigd in Chefarine „4", zijn elk afzonder, lijk in de hele wereld beroemd ge worden en hebben reeds miljoenen mensen baat gebracht. Te zamen werken zij nog beter en doen wer kelijk wonderen. Eén der bestand delen zorgt dat - niettegenstaande de krachtige werking - ook een gevoelige maag niet van streek raakt. Daar het terrein van Bruse Boys xoerd afgekeurd en Zwaluwen II te Nieuwerkerk tegen SKNWK 11 ver stek liet gaan vond in de 3e klas A maar één wedstrijd doorgang. Te Scharendijke nam Zwaluwen het op tegen de MEVO-reserves waarbij de thuisclub als overwinnaar uit de bus kwam (3-1). 11 10 0 1 88-17 20 Zwaluwen 12 9 2 1 42-11 20 Bruse Boys II 11 8 1 2 54-21 17 MEVO II 11 5 0 6 34-36 10 Zeemeeuwen 10 4 0 6 37-39 8 SKNWK II 10 2 1 7 17-45 5 Br.haven II 10 2 0 8 13-51 4 Zwaluwen II 9 0 0 9 10-63 0 p mee aan het bouwen van een Dlerenklnderhuls in Kenya. stuur als jc tussen 10 en 17 Jaar bent, een brief* kaart met: isJa, ih help meeV' Adres: DIERcnKIND, Postbus 7000 Amsterdam-Zuid II Doe het vóór 20 maart en vergeet Je naam en adres niet leder die meehelpt ontvangt o.m. 'n Kenya speldje! ACTIE WERELD NATUUR FONDS (World Wildlife Fund) De nieuwe werkster begon aan haar taak, ibeikeek de 'grote salon' en was het met Tjitske eens, dat ze hier vóór de middag werk genoeg had. De stofzuiger was ouderwets, maar maakte weinig lawaali en zoog goed' op, wat tenslotte het belangrijkste was. Ze werkte gestadig door, hoor de af en toe de huishoudster van beneden naar 'boven gaan en van bo ven naar beneden. Af en toe klonk de scherpe stem van de man en de zachtere van TjitSlce. Kwart voor elf Monlk de stem van Tjitske uit de (keuken: „Kom je kof fie drinken, Akke?" Het meisje staakte haar werk, veegde een paar haarpieken weg en liep naar 'de keuken, waar tiwee dam pende koppen gereed stonden en twee grote koeken op een schotel lagen. „Ga zitten, Akke. Als het koffietijd is nemen we er een kwartiertje ons gemak van. Moet je suiker? Doe het er dan zelf maar in". „Dank je". „Boven heeft hij z'n oöhtendkrant- je en dan ds-iie weer een 'half uurtje zoet. Het is in d'e regel het rustigste uurtje van de hele dag. Heb ik net tijd om af te wassen en de bood schappen weg te berger.. Ik leg des morgens vroeg altijd de lijstjes klaar", ze wees naar het tafeltje bij de achterdeur. „Hoeft niemand te wachten, zie je? Ik ben er zo vaak niet". Feuilleton door H. van Omme Akke knikte en genoot van haar koffie. „U 'hebt het zeker wel druk, hé?" „Zeg maar gewoon jij. Ik weet nu al, dat we goed met elkaar overweg kunnen. Die 'koek is ook voor jou. Wat zei je? Druk?" Ze glimlachte. „Wacht maar, als je hier een week bent, dan kun je zelf het antwoord op deze vraag -geven". „Is meneer al lang ziek?" „Bijna een jaar". Ze zuchtte. „Een mens weet op 't lest niet meer, waar de tijd blijft". „Kun je dan geen verpleegster krijgen?" Tjitske schoot in een lach. „Moet je hem boven 'eens vragenHij bulkt van 't -geld, maar valt dood over een cent. Een verpleegster Afgezien nog van het feit ,dat nie mand 'het er langer dan een wéék bij hem zou uithouden. Trouwens, hij wil niemand anders om zich heen dan mij". „Al hijria een jaarherhaalde Akke in gedachten. „I's het zo erg? Kan meneer dan niet beter naar een ziekenhuis?" De huishoudster ikeek haar gering schattend aan. „Weet je wat van daag de dag het ziekenhuis kost? En 'hij is particulier. Ik denk, dat-ienog liever meteen stierf. „Maar TjitökeAkke 'bracht van schrik haar hared naar de mond. „Bovendien wil hij niet van (huis. En de dokter zegt, dat er toch niets meer aan te doen is. Waarom zullen ze hem dan nog naar een ziekenhuis brengen?" A!kke had 'het op de lippen om te vragen, wat meneer scheelde, maar ze durfde niet goed. Dus bleef ze zwijgen en keek nadenkend voor ziioh uit „Moet je nog een kopje?" „Graag. Je 'hebt fantastische kof fie, zeg". De huishoudster glunderde, ,,'t Is, dat ik z'n smaak ken, precies weet, wat 'hij graag lust en wat niet, maar anders had hij me misschien al lang de deur uit geschopt. Nu ja, hij is een patiënt en je kunt 'hem niet alles 'kwalijk nemen". „Is meneer dan lastig?" De huishoudster goot melk in een pannetje en 'grinnikte. „Ik zeg niks. Voor je een week hier bent, kun je zelf het antwoord geven". „Je bent hier zéker al een tijdje?" „Volgende week vier jaar. I'k heb kans 'gezien het 't langste bij 'hem Uit te houden. Voor mij heeft hij ne gen huishoudsters in twee jaar ver sleten. Je kunt. wel merken, dat jij geen Bollégase 'bent. De hele stad kent hem: -meneer Jacob Schaars-ma de Zwart. De vroegere notaris van ons stadje". Akke dacht even na. „Nooit van gehoord", erkende ze. „Ik 'leen hem al jaren", vervolgde de praatzieke vrouw. „Vroeger was hij niet zo, toen mevrouw nog leefde en hij zijn praktijk nog uitoefende. Heet dat niet zo? Mevrouw was een lief mens. Maar sedert haar dood, nu zes jaar 'geleden, is hij zo ver anderd: nors en sikkeneurig zal ik maar zeggen. Hij hield meteen op met zijn werk. De nieuwe notaris woont aan het an'dere eind van de Voorstraat, dicht bij de Markt". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5