KAAS OM KAAS NIEUW CREDIET VERBOUW RAADHUIS NIEUWERKERK Da's brood op jonge kaas op oude kaas op brood in Europa? STAD EN EILAND RAI Wordt afgesloten Oosterschelde grootste stinkput Ontwerp verhoging ongevalsuitkeringen Zierikzee heeft een „auberge" Voorstel niet zes tegen vijf stemmen aangenomen Belangstelling voor molens is sterk toegenomen DUIVELAND, 8-3. In de gehouden raadsvergadering van Duiveland is opnieuw in. bespreking gekomen de verbouw van het raadhuis te Nieu- werkerk. Zoals bekend komt men weer niet toe met de in december geraamde kosten van f 116.000, maar wordt verder weer een bedrag gevraagd van f 7310. Zelfs b. en w. kunnen heer -niet uitkomen, zodat de raad hierin uitspraak moet doen. De heer Bakker vindt het een eigenaardig geval dat zelfs b. en w. de weg hier in niet weten. De voorlichting van de architect vindt spr. -nihil. Er moet slordig zijn gewerkt door deze bouw kundige. De voorzitter kan dit niet ontkennen. De 'heer Bakker infor meert verder of „we er nu toch zul len zijn met deze verhoging", waar op de voorzitter zegt dit te hopen. Er zijn, aldus de raadsvoorzitter, versohiLlende posten te laag geraamd maar we beschikken -nog over een post onvoorzien van f 2900. Mocht er dus nog een kleine verhoging bij komen, kan er altijd nog van deze post voor onvoorzien worden geno men. De heer Bolle 'is zeer pessimis tisch, en meent dat er nog wel een tegenval lort je of zeven uit de bus zal komen eer de verbouwing gereed is. Hij is van mening dat de archi tect het zo nauw niet neemt, wan neer het over een -gemeentelijke uit voering gaat. De burgemeester be strijdt dit echter. Ook de heer Op 't Hof (AR) vindt het meer dan erg dat deze verbou wing zoveel -gaat kosten en neemt zelfs het woord „waardeloos" in de mond. De voorzitter bestrijdt ook dit en zegt dat het -gevraagde meerdere krediet niet waardeloos wordt -ge bruikt. Wethouder Kuijper betoogt dat er nergens meer op bezuinigd kan worden ;dan alleen in een on deugdelijke uitvoering. We kunnen toch moeilijk in de 'ha-ll van het ver bouwde raadhuis een betonvloer leg gen .aldus spr. We zijn er eenmaal mee begonnen en laten we er nu iets -moois van maken, het is voor het le ven en nog langer. Wethouder Stout- jesdijk beziet het weer heel anders, en vindt het -maar vreemd dat men nu -weer met deze verhogingen op de proppen komt. Dat er nieuwe 'buizen en leidingen aangebracht moeten worden voor de verwarming wist men toch in 'het begin ook al wel. Waar blijft het einde als we nu maar -doorgaan met telkens weer meer geld'en te voteren. De heer van Nieuwenlhuijze (VVD) betoogt dat hij -destijds de enige was in de raad die voorstelde de uitvoe ring wat eenvoudiger en goedkoper uit te voeren, maar niemand gaf zijn instemming met dit voorstel. Spr. is nu ook voor een gedegen afwerking. Nogmaals wijst wethouder Kuijper op het feit dat er van 'bezuinigen geen sprake kan zijn, er is weinig luxe in het verbouwingspla-n, doch het wordt degelijk uitgevoerd. Hij wordt even wat heftig als hij mee deelt dat het eigenlijk destijds al een teleurstelling voor 'hem was dat de Oosterlandse raadsleden en bloc te genstemden, terwijl ze toch wisten dat Nieuwerkerk in de toekomst het centrum van de gemeente Duiveland zou moeten worden. Nadat nog enige re- en dupliek 'het voorstel in stem ming wordt gebracht, wordt het met 6 tegen 5 stemmen aangenomen en krijgt -men het gevraagde meerdere krediet toegewezen. Tegenstemmers zijn de heren L. M. Bolle en M. Boo- Inqezonden mededeling Da's hele andere kaas Da's een sneetje gert (SGP), A. L. Bakker (Arb.), A. Stoutjesdijk (CHU) en J. op 't Hof (AR). De rondvraag Bij de rondvraag wijst de heer Bakker op de vuilnishoop aan de veelbereden Hofweg te Oosterland, die daar weg zou moeten volgens spr. Hier wordt het straatvuil gede poneerd. De heer Bakker vraagt naar een and:-re oplossing. Wethouder Stoutjesdijk vraagt zich af of er op een hoek van het -industrieterrein geen gat kan worden gegraven om het vuil te bergen, -nl. op die plaats waar voorlopig toch niemand zal bouwen. Ook dit vi-ndt echter be zwaren. Men memoreert de moge lijkheid enige grote vutlnisbussen in de gemeente te plaatsen om het vuil in te deponeren die da-n door de rei nigingsdienst 'kunnen worden gele digd. De voorzitter zal een en ander nader bekijken. Ook te Nieuwerkerk zogt de heer -van Dienst (Arb.), dat er zo'n vuilnisbelt wordt gevormd in de nabijheid van C. Heijboer en de wed. Fli'kweert. Hij zou graag zien dat dit stukje grond tot autoparkeer plaats wordt igemaakt, dat zou beter zijn in het belang van het algemeen. Dit 'hoeft helemaal niet zo veel te kosten, aldus deze Nieuwerkerkse afgevaardigde. Ook dit zal worden onderzocht. Ook de heer van den Hoek (CHU) uit Nieuwerkerk be toogt dat de paden op de begraaf plaats aldaar nog -niet zijn 'bewerkt zoals 'hij geruime tijd geleden eens heeft gevraagd op een vergadering. De voorzitter zegt 'dat 'dit nog nader moet word'en bekeken. Verder brengt deze spr. no genige verkeersperike- len ter sprake. Hij zou graag par- keerstrepen zien aangebracht op het gedeelte weg te Nieuwerkerk tussen dokter van der Zande en M. Thiery. KERKNIEUWS Hervormde Gemeente Bruinisse BRUINISSE. Door de kerkeraad van de hervormde gemeente te Brui nisse werd eenstemmig een beroep (toez.) uitgebracht op 'ds. J. van Win terswijk te Zevenbergen. De te Bruinisse gehouden voor- jaarszen'dingscollecte 'bracht in de herv. kerk f 622,64 op, in de zon dagsschool f 32,60. Totaal f 655,24. BRUINISSE, 6-3. Op de jongste vergadering van de vissersverenigi-ng „Algemeen Viissersbelang" zijn nog verschillende belangrijke zaken aan de orde gekomen. Waardevolle bij drage was de rede van 'de Zevibel- voorzitter de (heer A. L. S. Locke- feer. Zo kon de penningmeester de heer Joh. de Koning, opgewekte klanken laten horen nu de heffing van een cent per afgeleverde mosselton, door de medewerking van het Mosselikan- toor geïnd, de oplossing heeft ge bracht voor de financiële moeilijk heden in het verleden. Nadat de aftredende bestuursleden de heren J'ac. de Waal, Joh. de Ko ning en A. van Kooten allen waren herkozen, kreeg de heer A. L. S. LoCkef eer het woord, die in zijn toe spraak inhaakte op de problemen zoals die -in de jaarverslagen naar voren waren gekomen. De uitgifte van nieuwe percelen op bet Wad noemde de Zevibel-voor- zitter een zaak met weinig perspec tief. De commissie die de nieuwe percelen uitgaf, is volkomen in het slop geraakt en besprekingen met de vaste commissie voor visserijzaken in de Tweede Kamer kunnen daaraan weinig veranderen. Aan de ene kant ziet de minister wel in, dat uitgifte van nieuwe mosselgron'den noodza kelijk is en zegt ihij die in zekere zin ook toe, om dan weer op het stand punt te gaan staan, dat aan de rech ten van de 'garnalenvissers, die in deze gebieden nu eenmaal de oudste rechten hebben, niet mag worden getornd. En nieuwe mosselgrond kan alleen met medewerking van de gar nalenvissers worden uitgegeven. Het bestuur van de Nederlandse Vissers bond, dat over deze zaak werd be naderd, om gezamenlijk aan de con ferentietafel te gaan zitten, berichtte dat er geen behoefte bestond met Zeviibel hlierover te ipraten, even min als met een specifiek voor de BREDA. Dc nationale federatieve raad van het voormalig verzet Ne derland houdt op 7 en 8 mei te Breda het jaarlijkse bevrijdingscongres. P.v.d.A.-congres aanvaardde resolutie inzake een minimumloon AMSTERDAM, 8-3. Naar het oor- deel van de Partij van de Arbeid di'ent er een algemeen geldend mini mumloon voor volwaardige werkne mers te worden ingevoerd. Dit mi nimumloon dient voor 'hoofd- en handarbeiders gelijk te zijn, zowel voor mannen als voor vrouwen te gelden en moet ingaan op 21-jarige leeftijd. Een ontwerp-resolulie waarin de ze verlangens zijn neergelegd werd op de tweede dag van het congres van 'de Partij van de Arbeid aan vaard. Voor jeugdigen onder de 21 jaar moeten beloningsminima wor den vastgesteld in de vorm van per centages por leeftijdsklasse van het minimum van de 21-jarigcn. Verder wijst hij op de gevaarlijke hoek van de Hoge Kerkstraat te Nieuwerkerk wanneer, vooral kin deren van de hoogte afkomen per step of fiets en zonder te kijken de Molenstraat inrijden. Kan dit gevaar niet worden verminderd, aldus vraagt hij, door bv. éénrichtingsver keer in te stellen. Over het algemeen voelt men hiervoor weinig, er staat een stopstreep. Hierna sluiting. Ingezonden mededeling is net zo lekker als de duurste Amerikaan! Moderne mensen houden zichzelf niet voor de gek. Dat lekkere sigaretten niet duur behoeven Ie zijn, bewilst Silky: 20 heerlijke Amerikanen van eerste klas plantage-tabakken voor -7 r maar Qct garnalenvissers van belang zijnd probleem, de garnalenpelmachinc. De uit te geven gronden zijn rij'ksgron- den. Mogelijk dat een onderhoud met de heer Tienstra er toe zal kun nen medewerken, dat de zaak van de mosselpercelen nog eens te be- voegder plaatse 'kan worden bespro ken. Opheffing mosselregeling Het tweede punt dat de heer Lockefeer aansneed, was de ophef fing van de mosselregeling. Hij wek te de aanwezigen op 'het schrijven va<n de minister aan het Produkt- schap eens woord voor woord te le zen en het gelezer.e in zich op te ne men. De minister nodigt het Bro- dulktschap uit, zodanige maatregelen te treffen, die er toe kunnen leiden, dat binnen enkele jaren een andere regeling (minder stringent t.o.v. de handel) in Ihet leven kan worden ge roepen. De nota over deze zaak en aangehaald door de voorzitter en de secretaris is nu 'klaar, maar er is nog 'geen enkel voorstel Ibij het Pro- duktsöhap ibinnen gëkomen. Bedoeld rapport moet ook nog eerst in de M.A.C. worden behandeld. Zonder voorstel uit 'het 'bedrijfsleven kan het Produktsdhap de minister niet adviseren. Voor het nu komend seizoen kan alles onmogelijk gereed zijn zodat mag worden aangenomen, dat voor het seizoen 1965-1966 de zaak nog zal lopen volgens de oude regeling. Spreker waarschuwde er echter wel voor, geen 'dingen te doen, die de oude regeling zouden kunnen on dermijnen. Men mag de mosselkwe- kers nooit een verwijt kunnen ma ken, dat de regeling, die zij allen willen behouden, niet wordt nage leefd. Reden voor grote ongerustheid zag spreker hier niet, men moet niet op de dingen vooruit lopen. Afsluiting Oosterschelde Het derde grote punt, de afslui ting van de Oostersanelde, was na tuurlijk eveneens een punt waarbij spröker uitvoerig stilstond. Er is ge zegd, de minister heeft gezegd de Oosterschelde gaat dicht, nu is het afgelopen. De heer Lockefeer kon dit definitieve standpunt moeilijk on- dei-schrijven. Het is namelijk inder daad nog in het göheel niet zeker, dat de Oosterschelde dicht gaat; al lijken de kansen van een open Oos terschelde zeer klein. Er komt ech ter van vele kanten begrip voor het grote belang dat er mee gemoeid is de zee-arm open te houden. Argu menten voor een open Oosterschelde die niet 'door Zevibel zijn gelanceerd zijn: het grote belang van de Ooster schelde voor de kustvaart als uit- wijkhaven, belangen voor de Navo, belangen van de Sohelde-Rijnver- bind'iin'g en ten slotte de conclusie van de heer de Va'el, dat een afge sloten Oosterschelde straks zal ver anderen in de grootste stinkput van Europa, met vergiftigd water, waar uit alle biologisch leven zal zijn ver dwenen en dat zal stinken als rotte eieren. De gezorïdhoid komt in het geding en men schopt een gelegen heid voor het ontstaan van muggen en spinnenplagen die hun weerga in onze geschiedenis niet 'hebben. AMSTERDAM, 8-3. De belang stelling vcor niclens is in ruime ma te ictgenomexx. Nooit eerder waren er zoveel blijken van interesse als thans. De Hollandse molens hebben betekenis gekregen voor het eigen land en voor de onnoemelijk vele buitenlandse toeristen, voor wie de molens een enerme attractie beteke nen. Deze constateringen zijn opgeno men in het 41ste jaarverslag van de vereniging „De Hollandsche Molen", dat zaterdagmiddag in Krasnapolsky te Amsterdam op de jaarlijkse alge mene ledenvergadering werd uitge bracht. Het verslag geeft enkele voorbeel den, waaruit deze belangstelling blijkt. De vereniging ontving van de gemeente Hasselt een brief: de be volking had reeds f 2000.- voor de molen te Gasselternijveen bijeenge bracht en men nam aan dat dit be drag wel verdubbeld zou worden. Zo groot was het enthousiasme, dat de bewoners van het dorp hun hulp voor de uitvoering van het herstel DEN HAAG. De 'grootmeester van het Huis van H,M. de Koningin maakt bekend, dat het Hof, ingevol ge de 'bevelen van H.M. de Koningin wegens het overlijden van H.M. Ko ningin Louise van Zweden voor een week lichte rouw zal aannemen. Zevibel heeft in Middelburg de stoot gegeven tegen de plan nen om de Oosterschelde af te sluiten. Er begint begrip te ko men voor het standpunt dat dit een te grote nodeloze ingreep zal zijn in de gang van zaken in de natuur, e.g. de stroomgebieden in Zeeland. Natuurlijk zullen deze besliste uit spraken ter kenn'is worden 'gebracht aan de Stichting voor de Nederland se Visserij en van de „schappen". Ministeriële uitspraken zijn vroeger ook wel eens herroepen. De kwestie van de boorinstallaties achtte spreker niet van ernstige aard. De voorschriften die genomen zijn tot voorkoming van waterver ontreiniging zijn tamelijk afdoende. Men pompt de benodigde en afge werkte vloeistoffen bij het 'boren van een gat gebruikt, van een tank via d'e installatie weer in een afgesloten bak. Zou er tooh schade ontstaan, dan 'is-de vergoedingsregeling zoda nig dat zij zeker bevrediging zou ge ven. De rondvraag Bij de rondvraag kwam nog naar voren, dat waar het boren zelf mis schien igeen schade doet, het verken nen van onderzeese aardlagen, door middel van ontploffingen veroor zaakt door dieptebommen toch zeker wel schadelijk is. Ten 'gerieve van 'de sport visserij in het IJsselmeer zijn dergelijke onderzoekingsmethoden daar reeds verboden. Voor de be roepsvissers op het Wad is dit ver bod' nog niet opgelegd. De iheer L. de Waal pleitte bij de rondvraag voor een structuurverbe tering in ihet verenigingsleven, door alle plaatselijke verenigingen te li quideren en over te gaan tot 'oprich ting van afdelingen van Zevibel. Medegedeeld werd nog, dat naast de bestaande boorinstallatie in de Noorderbaligen er waarschijnlijk ook nog een 'boorinstallatie komt in de omgeving van de Zwanenbalg. Ingezonden mededeling RED BAND ROOSENDAAL aanboden. Zo een geesteshouding vindt de vereniging een verblijdend tegenwicht vermen ten opzichte van de afbraak, veroorzaakt door onver schillige verwaarlozing in het Bra bantse Vinkei, die weliswaar „onze vrienden in Holland-Michigan aan de zozeer verbeide molen hielp, maar waarvan het verdwijnen door allen die het molenbehoud hier te lande nastreven wordt betreurd", aldus het verslag. In het afgelopen jaar werden 81 molens behouden; 49 molens waren in restauratie of zouden spoedig ge restaureerd worden. Er zijn op het ogenblik in Nederland nog 960 wind molens. De vereniging heeft pogingen on dernomen er toe te geraken, dat bij onverhoopte sloop van een molen, door de verschillende provincies de onderdelen opgeslagen zullen wor den teneinde voor restauraties van andere molens dienst te kunnen deen. DEN HAAG, 8-3. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend waarin wordt voorgesteld de renten en uitkeringen van de ongevallen wetten, berekend naar -een percenta ge arbeidsongeschiktheid van meer dan 25 procent, en de op die renten verstrekte bijslagen te verhogen met 6 procent. In dit percentage is een verhoging van 1,5 procent begrepen wegens de loonstijging sedert de laatste verho ging per 1 juli 1964, 1,5 procent ter compensatie van de premieverhoging voor de A.O.W. en de A.W.W. per SEROOSKERKE Ouderavond o.l.-school Vrijdag jl. werd alhier de ouder avond van de o.l.-school gehouden. De voorzitter 'der oudercommissie de heer J. Kloet kon vele belangstellen den hartelijk welkom heten. De se cretaris, de heer J. Zorge, las daarna de notulen, die onveranderd werden goedgekeurd en getekend. Daarna volgde eveneens 'door de secretaris een uitgebreid en uitvoerig verslag over d'e sbhoolwerkzaamheden van het afgelopen jaar. Uit alles bleek dat ook hier de school midden in het volle leven staat en dat haar werk zaamheden niet binnen de vier mu ren van het schoollokaal beperkt blijven. Bij monde van de heer N. v. d. Schelde, die met de heer A. de Blonde de kascontrolecommissie vormde, werd aan mevr. Koopinan- Geleijnse decharge verleend en dank gebraeht voor haar 'keurig en accu raat beheer. De financiële basis bleek kerngezond. Na de pauze, met koffie en een rokertje, hield het hoofd der school, de heer J. van An t wei-pen, een causerie over „De Lente", toe gelicht met kleurenbeelden. Na af loop dankte de burgemeester der ge meente Westerschouwen, de heer H. Everwijn de ouderoommissie en in het 'bijzonder het hoofd der school er. de handwerkonderwij zeres mevr. Padmos-van Toledo. BRUINISSE Leveringspercentage mosselen Het gemiddelde levoringspercenta- ge van de mosseikwekers bedroeg 125 pet, van het gezamenlijke stan- daardcapaciteitscijfer. Aangevoerd werden tot 1 maart uit Zeeland 275,000 tonnen, vorig jaar 295.000 tonnen. Van de Waddenzee werden aangevoerd 594.000 tonnen tegen vo rig jaar in de overeenkomende pe riode 953.000 .tonnen. De mindere aanvoer is hoofdzakelijk te wijten aan de import van Deense mosselen nl. tot 1 maart .1965 51.000 tonnen tegen tot 1 maart 1964 2000 tonnen. De exportcijfers zijin: België 232.500 tonnen (235.000), Frankrijk 367.000 t. (364.000), west-iDuitsland 11.300 ton nen (8.800); binnenland 15.500 tonnen (17.000); inleggcrijen 93.000 tonnen (97.500). (Tussen haakjes de cijfers over 1963-1964). Verbouwing bakkerij Door de aannemersfirma S. C. de Graaff met onderaannemei-s is deze week een begin gemaakt met de ver bouwing van de bakkerij annex kruidenierszaak, voorheen bewoond door de heer R. A. Hirdes, lot kan toor voor de Coöperatieve Boeren leenbank Bi-uinisse. Deze eerste week was het voorna melijk sloop- en breekwerk dat moest worden verricht. Onder meer moest de oven woi-dcn verwijderd, muren worden weggebroken en deuropeningen worden dichtgemet seld. Als kassier van de Coöperatie ve Boerenleenbank te Bruinisse is benoemd do heer L. Ottcns Ic 2e Exloërmond (Drente). Aan -de Nieuwe Haven werd inge richt de „auberge maritime", opval lend door een karakteristiek en ge zellig interieur. Links ziet men een intiem ingerichte zithoek, rechts de overhuifde bar, die de benedenzaal van het restaurant domineert. (Foto's: Zierikzeesöhe Nieuwsbode). Ingezonden mededeling 1 januari 1965 en 3 procent voor de verdere loonstijging in 1965. Voor zover tevens bijslag wordt genoten ingevolge d'e interimwet in- val'iditeitsrenteti-eikkers zal de nieu we verhoging alleen worden toege kend, indien en voor zover deze leidt tot een hogere uitkering dan de in terimbijslag. De aan de nieuwe verhoging ver bonden kosten worden in de memo rie van toelichting geraamd op f 2 miljoen. Aan de verhoging wordt terugwer kende kracht verleend tot 1 januari 1965. PREDIKBEURTEN woensdag 10 maart (biddag) Gereformeerde Kerk Brouwershaven; 10 uur dr. Becker, 7 uur ds. Wentzel. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Wentzel, 7 uur dr. Becker. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Lindeboom Geref. Gemeenten in Nederland Bruinisse: 10 en 5 uur ds. F. Mallan, Veenendaal. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur de heer P. Honkoop, Kloetinge. „Amsterdam die grote stad, die is gebouwd op palen". Deze historische wijsheid is ons reeds vroeg vokaal ingepompt, maar het lastige is dat men niets van de palen ziet. Met name als men er hard om verlegen zit, omdat men de weg is kwijt ge raakt in het goede oude Mokum. Men zou de palen kunnen tellen en dan misschienwel aankomen, waar men wil zijn. Maar de palen zitten in de grond en al staat het RAI- gebouw er levensgroot boven, dan nog schijnt het moeilijk te zijn dit gebouw, met zijn vari techniek uit puilende hallen te vinden. Een groepje Schouwse RAl-bezoekers heeft het ondervonden. Per auto is men naar gindse stad gereden, vlug, gezellig en zo in de sfeer van: „uit, goed voor U". Komen de op kijken beluste mannen in het overdrukke „Amstelredam" aan en loeren de in zittenden naar de RAI-bordjes, om - die volgend - snel in het Walhalla der techniek te komen. Maar na twintig minuten rijden schenen er geen bordjes meer te zijn en snak kend naar de RAI hebben de auto- mannen elkaar toen scherp in de ogen gekeken en lispelend bekend: „we zitten fout". Geen nood. Er zijn ook RAI-taxi's en laat er juist een voorbijsnorren. Moet men een Rip Kirby zijn om daar onmiddellijk en fel achteraan te crossen? Nee natuurlijk en daar gingen de Schouwse mannen in het kielzog van de taxi, die wel raad wist met de geheimen van het hoofdstedelijk stratennet. Het ging gesmeerd en na een poosje rijden stopt, de taxi voor een autopaleis en de Schouwse man nen wilden al verrukte kreetjes van opluchting geven, toen ze zagen voor de - wel gesoigneerde - show room van een „gewone dealer" te staan. De eigenaar had een bezoek aan de RAI gebracht en werd netjes thuis gebracht. Een auto kan niet met dc staart tussen de poten er van tussen glippen, maar wat de rijman- nen in de Schouwen-Duivelandse auto dedenleek er toch veel op. Ze hebben met blosjes van schaamte dc xvagen gekeerd en zijn iveer pijlsnel de stad ingeschoten. Ze hebben nog auto's op de RAI gezien die dag. Dat wel, maar voordat ze er waren, toonde hun gemoedskurvc naast en kele topjes heel diepe dalingen. Eén van hen heeft het heel kernachtig samengevat. „Nae Amsterdam rieë is niks; ma dc RAI virtdc, da's nog a an gedoentc". De anderen gaven hem gelijk en zongen in koor: „Zo is dat toevallig EILANDMAN. Bezwaren van Zevibel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2