|J URENLANG GESPREK INFORMATEUR EN Mr. GEERTSEMA Washington wacht Explosie in Amsterdam: vijf gewonden op Noord-Vietnam Bonn en Israël Predikanten naar Selma voor betoging Duitsland verhoogt aankopen in Engeland voor instandhouding Britse Rijnleger Voorjaarsbeurs in Utrecht weer geopend Apinti-trom voor prins Bernhard De hereniging van Duitsland NASSER DOET FELLE AANVAL OP WEST-DUITSLAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 maart 1965 121ste jaargang Nr. 19748 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbuv 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dil nummer. Raad keurde begroting Westerschomven goed C.H.U. hoopt op spoedige oplossing kabinetscrisis DEN 1IAAG, 8-8. Informateur Schmelzer stapte maandagmiddag om half vier snel in zijn auto om een luchtje te gaan scheppen na een gesprek met de liberale fractieleider Gecrtsema, dat 's morgens om elf uur begonnen was. De heer Geerlsema, die er ver moeid uitzag, verklaarde in bijna viereneenhalf uur tijds met de heer Schmelzer over zaken betreffende radio en televisie gesproken te heb ben. Hij zal tegen woensdag zijn fractie bijeen roepen om inlichtingen over het besprokene te geven. Men kon uit zijn mededelingen op maken, dat drs. Schmelzer hem geen omlijnde plannen had voorgelegd. „Ik heb", aldus de heer Geertsema, „de informateur een uiteenzetting over onze inzichten in de materie gegeven. De heer Schmelzer heeft daarover zo nu en dan toelichting gevraagd". Hij zei, dat geen nieuwe afspraak voor een ontmoeting is ge maakt. „Landsbelang" „De voortzetting van het beleid van het kabinet Marijnen is in het landsbelang", aldus betoogde dr. H. A. Schuring, lid van de Tweede Ka mer voor de C.H.U., maandagavond in een televisie-uitzending. Hij zei dat dit kabinet goed werk heeft ge daan, onder meer voor verhoging van de A.O.W., de woningbouw, de prijsbeheersing, een stijging van het onderwijsbudget, een belangrijke be lastingverlaging en het verhogen van de hulp aan ontwikkelingslanden. Over het omroepbestel zei dr. Schu ring onder meer, dat de functie en de betekenis van de omroepvereni- gingen door de C.H.U. erkend wor den. Deze verenigingen hebben als eerste begrepen, om welke belang rijke cultuurgoederen het gaat. „Zij hebben ons behoed voor een staats omroep, als in België en in Frank rijk", aldus dr. Schuring. Hoe be langrijk dat is toonde hij aan met twee voorbeelden. De reportage van de Belgische ax'tsenstaking mocht niet via de Belgische omroep uitge zonden worden. Daarvoor zorgde de Nederlandse t.v. Verder mocht de Belgische omroep geen klankbeeld uitzending over de wegenbouw in België maken in verband met be zwaren van de Belgische minister voor verkeer die in die reportage be kritiseerd werd. „De Nederlandse omroepen hebben in Nederland toch wel voor een ander klimaat gezorgd" aldus dr. Schuring. WASHINGTON, 8-3. Washington wacht nog steeds op de eerste aan wijzing, dat Hanoi er eventueel mee in wil stemmen de hulp aan de com munisten in Zuid-Vietnam te sta ken, zo zeiden Amerikaanse functi onarissen. Wanneer Noord-Vietnam ook maar enigermate blyk wil geven van vreedzame bedoelingen, dan kan dit via diverse kanalen gebeuren. Pas dan kan een proces in werking treden inzake bestudering van de mogelijkheden om het conflict op te lossen, aldus deze functionarissen. Auto te water geraakt - meisje verdronken CULEMBORG, 8-3. Zondagavond is in de gemeente Culemborg om ongeveer elf uur een auto te water geraakt met drie inzittenden. Een varn de inzittenden, een zeventienja rig meisje uit Culemborg, is hierbij door verstikking en verdrinking om het leven gekomen. De oorzaak van dit ongeval is, naar het oordeel van de politie te Culemborg, dat de auto met een te hoge snelheid reed. AMSTERDAM, 8-3. Met een dave rende klap is maandagmiddag in de 2de Jan van der Heidenstraat hoek Van Wouslraat in Amsterdam een ondergrondse gasleiding geëxplo deerd. Naar voorlopige mededelin gen van de politie raakten daarbij vijf mensen- ernstig gewond en lie pen anderen lichtere verwondingen op. De directiekamer en de boekhou ding van een firma in 'bouwmateri alen werden volledig vernield. Een muur van vijftien centimeter dikte en drie meter lengte werd in zijn ge heel door de hevige luchtdruk weg geslagen. De directeur, de onderdi recteur en de secretaresse bevonden zich op het moment van de explosie toevallig in de naastgelegen winkel. Onder de ernstig 'gewonden bevin den zich twee monteurs van het ge meentelijk energiebedrijf, die bezig waren met het aansluiten van een gastoevoerleiding onder een trap; een hunner kreeg 'hevige brandwon den. De overige gewonden werden op straat getroffen door rondvlie gende 'glasscherven van stukgespren- gen ruiten. Van tenminste 30 wonin gen bleef geen ruit 'heel. De explosie veroorzaakte zo'n hevige luchtdruk dat de bezoekers van een caie aan de overkant enkele meters van hun plaats werden geslingerd. Van de vijf gewonden zijn vier in het Weesperplein ziekenhuis opgeno men. Het zijn de 37-jarige J. H. Domna en de 21-jarige B. Lotze, JERUZALEM. 8-3. Oud-premier Ben Goerion heeft het Duitse be sluit, diplomatieke betrekkingen met IsraëJ te willen aanknopen, verwel komd. In een vraaggesprek met het on- afhankelijke blad Haaretz zei hij het te betreuren dat dit besluit zo laat komt. maar dat het wel goed is dat dit nu gebeurt, „tijdens een cri sis in de betrekkingen tussen Israël en Duitsland over de wapenleverin gen". Een der leiders van de nationalis tische Heroet-partij, Arieh Ben-Alie- zer, zei dat zijn partij tegen diploma tieke betrekkingen met West-Duits- land is. Duitsland gebruikt Israël slechts als een speelkaart in zijn strijd tegen Nasser, zei hij. De meeste Israëlische kranten schrijven dat de verklaring van kanselier Erhardt over het algemeen in Jeruzalem gunstig is ontvangen. Poging tot nieuwe protestmars rassenscheiding NEW YORK, 8-3. De Amerikaanse „Nationale Raad van Kerken", waar- bü talrijke Amerikaanse protestant se groeperingen zijn aangesloten, heeft maandag, als reactie op een verzoek van de bekende neger-pre- c'ikant Luther King, een beroep ge daan op predikanten en gelovigen cm zich naar Selma te begeven en zich aan te sluiten bij de betogers voor opheffing der rassenscheiding in de V.S., die dinsdag voor de twee de maal willen proberen een pro- iestmars te ondernemen naar Mont gomery. de hoofdstad van de zuide lijke staat Alabama. „Apartheidsbrief" KOPENHAGEN, 8-3. Twee Deense studentenorganisaties hebben 100.000 Deense burgers gevraagd een in het Engels gedrukte brief te sturen aan 100.000 blanke Zuid-Afrikanen De brief bevat uittreksels van V .N .-rapporten inzake Zuid- Afrika, het Tomlinsonrapport en andere gegevens over apartheid. De 100.000 adressen in Zuid-Afrika zijn afkomstig uit een telefoonboek, dat de studenten op het consulaat van Zuid-Afrika in Konenhagen hadden gekregen. monteurs in dienst bij het gemeen telijk energie 'bedrijf (met brand wonden), de 61-jarige mevrouw S. Oud, die de eerste etage bewoont boven de plaats waar de monteurs aan het werk waren (eveneens met brandwonden) en een passerende bromfietser, mej. G. van Bremen (met een shock). De echtgenoot van mevrouw Oud 'kon na behandeliijg' naar huis. Een vcetigangster die door glasscherven was getroffen, werd op straat verbonden. Amerikaans excuus in Moskou WASHINGTON, 8-3. De Ameri kaanse regering heeft maandag haar spijt betuigd tegenover de Sowjet- Unie over een incident dat zondag plaats vond en waarbij de gevel van de Russische ambassade in Washing ton dcor Cubaanse vluchtelingen be schadigd werd. BONN, 8-3. Westduitsland heeft maandag aangeboden, zijn aankopen in Groot-Brittannië tot een miljard mark per twee jaar te verhogen ter dekking van dc kosten voor de in standhouding van het Britse Rijnle- Vijf personen werden bij deze ge- gw_ z0 hcbb„„ gezaghebbende Duitse kringen meegedeeld. Het aanbod werd gedaan tijdens de besprekingen die de Britse premier Harold Wilson en zijn adviseurs maandag in Bonn voerden met bondskanselier Ludwig Erhard en andere Westduitse ministers. Daarbij kwamen economische, politieke en militaire vraagstukken ter sprake. Wat de Britse reactie op het West duitse aanbod is, is nog niet bekend maar premier Wilson zou naar ver luidt de Britse kosten voor zeventig procent gedekt willen zien, terwijl het dekkingspercentage volgens het aanbod van maandag ruim vijftig zou bedragen Het aanbod houdt ech ter een verdubbeling in van het be drag dat Westduitsland tot dusver aan aankopen in Groot-Brittanië be steedde. legenheid gearresteerdwegens het smijten met flessen met een zwarte vloeistof tegen het ambassadegebouw Maatregelen zullen worden getrof fen teneinde dergelijke voorvallen in de toekomst te voorkomen. Onderzoek naar geest vermogens van Jack Ruby DALLAS (Texas), 8-3. Jack Ruby, de man die in november 1963 Lee Harvey Oswald, de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, doodschoot zal op 29 maart a.s. voor de rechtbank verschijnen. Dan zal, op verzoek van zijn verdedigers, worden vastgesteld of Ruby al dan niet volledig in het bezit van zijn geestelijke vermogens is. De eerste, zondag ondernomen po ging, is, zoals gemeld mislukt, omdat de betogers door de politie uiteen gedreven zijn. De mars was bedoeld als protest tegen de beperkingen, waaraan de negers, die in Alabama van hun stemrecht gebruik willen maken, onderworpen zijn. „Reuter" meldt nog' dat vijftig pre dikanten uit het gebied van Was hington dinsdag naar Selma zullen vliegen, om zich, te zamen met dr. Luther King, aan het hoofd van de betogers te plaatsen, die de mars naar Montgomery zullen onderne men.. Protest Leden van het huis van afgevaar digden en de senaat hebben zich maandag krachtig uitgesproken te gen het krachtdadige optreden van de politie tegen de negerbelogers in Selma. Be demccratischc afgevaardigde Ryan beschuldigde de gouverneur van Alabama Wallace ervan de po litie tot haar optreden te hebben ge ïnstrueerd. „Dit was een aanval met voorbedachte rade", aldus Ryan. En de voorzitter van het huis van afgevaardigden McCormack, noemde de gebeurtenissen in Alabama „een schandelijke uiting van willekeurig machtsvertoon". UTRECHT, 8-3. De officiële ope ning van de voorjaarsbeurs in Utrecht door de demissionaire minis ter van economische zaken, prof. dr. J. E. Andriesser., is vanmorgen door talloze autoriteiten uit binnen- en buitenland bijgewoond. De voorzitter van de raad van be stuur van de Koninklijke Nederland se Jaarbeurs, tr. W. van Osselen, verwelkomde onder meer de Indo nesische minister van staat die als hoofd van een vijf man sterke dele gatie ons land 'bezoekt, de heer Ahem Erningpradja en de handelsraad van de Indonesische ambassade, de heer Roesli Noor. yerder waren verschillende am bassadeurs aanwezig van landen die op de voorjaarsbeurs zijn vertegen woordigd door een collectieve inzen ding of door individuele exposanten de heer W. F. Buil (ambassadeur van Canada in ons land). Riaj'kumar Rag- hunath Sinha (ambassadeur van In dia), en de heren A'ldo Maria Mazio (Italië), Georges Heisbourg (Luxem burg), dr. Jan Bal-ioki (Polen), I. I. Toeganirov (Rusland), José Manuel Aniel-Quiroga y Redondo (Spanje), dr. Ladislav Zilka (TsjeChoslowakije) dr. J. J. Fouohé (Zuid-Afrika), Bry- nolf Eng (Zweden), Jean Mermonod (Zwitserland) en Ahmad Zahir (Iran) PARAMARIBO, 8-3. De voorzitter van de Algemene Bosnegerspartij heeft prinses Beatrix een Apinti trom aangeboden met het verzoek deze aan haar vader te overhandigen. De heer Pinas, voorzitter van de partij, zei in een kort woord dat hij een jaar geleden „de vriendschap met zijne koninklijke hoogheid had gesloten en dat hij de prins beloofd had deze trom te sturen". De maker van de trom bespeelde het instru ment, waarbij de heer Pinas uitleg gaf van de betekenis der klanken. „Goede sfeer" Hoe zwaar het overleg inzake ge noemde kwestie ook mag zijn, de be sprekingen van maandag schijnen vriendschappelijk te zijn verlopen. Een Westduitse woordvoerder sprak van een „goede sfeer". Het schijnt dat Wilsons toezegging in Berlijn, zaterdag, dat Groot-Brittannië zijn verplichtingen ten aanzien van Ber lijn zal blijven nakomen en zijn ge ruststellende verzekeringen over de houding van de Britse regering te gen over een kernwapenvrije zóne in midden-Europa de vrees van de rechtse Westduitse regering voor het Britse socialistische regeringsbe leid voor een belangrijk deel hebben weggenomen. BERLIJN. 8-3. De Britse premier. Harold Wilson, heeft op een pers conferentie iin Berlijn gezegd dat de kwestie van de 'hereniging van Duits land volgens zijn zienswijze een zaak is, die moet worden geregeld wan neer men over een vredesverdrag gaat praten. „Men legt zijn kaarten niet op tafel voordat men gaat on derhandelen", zei hij. Om een erfenis MANTUA, 8-3. Nabij Mantua zijn uit alle delen van Italië en Frankrijk ongeveer 1.500 mensen met de naam Bonetti bijeengekomen om plannen te maken voor de opsporing van een vermogen ter waarde van meer dan 350 miljoen gulden dat een voorvader meer dan een eeuw geleden op Mada gascar zou hebben nagelaten maar ivaarvan nog geen spoor is ontdekt. Men vormde een commissie die nasporingen moet doen en besloot de Itali aanse regering om Indp bij het onderzoek te vragen. Bonn begint besprekingen met Israëlische regering CAIRO. 8-3. De Duitse bondsrepu bliek heeft door haar politiek van verraad laten blijken dat zij liet erg ste imperialistische land is en dat zij het neokolonialisme vertegenwoor digt. Dat land doet alsof het een onaf hankelijke staat is, terwijl het sinds het einde van de laatste oorlog bezet is door de Engelsen, Amerikanen en Fransen", zo heeft president Nasser van Egypte maandagavond in een toespraak te Assioet verklaard. Het Egyptische staatshoofd zei geen enkel commentaar te zullen ge ven op het communiqué van de re gering in Bonn, waarin aanknoping van diplomatieke betrekkingen met Israel tegemoet wordt gezien, want „de Arabische landen moeten in de2e kwestie een gemeenschappelijke hou ding bepalen". In zijn toespraak, gehouden in hot kader van zijn campagne voor her kiezing als president, verklaarde Nasser nog. dat de Arabische een heid de weg is naar „de bevrijding van Palestina". „Wij zullen Palestina niet via een rode loper betreden maar via land dat doordrenkt is met bloed", zo zei hij. „Wanneer wij over Palestina pra ten moeten wij denken aan 1948 en wat toen gebeurde", (toen in 1948 de slaat Israël werd uitgeroepen deden zich hevige militaire botsingen voor tussen Israël en omliggende Arabi sche landen). De weg die naar bevre diging van de aspiraties der Arabic- Een beeld van de ongeregeldheden in Selma (V.S.), waar zondag enkele honderden negers betoogden voor het kiesrecht. De demonstranten hadden aangekondigd, dat zij tiaar het 80 km. verder gelegen Montgo mery zouden marcheren, doch korte lijd na hun vertrek uit Selma wer den zij door met wapenstokken en traangas gewapende staatspolitie op gewacht en uiteengedreven. Een veertigtal demonstranten moest met hoofdwonden in een ziekenhuis wor den opgenomen. Dit nummer bestaat uil 8 pagina's Drijf een ezel zoveel ge wilt, het blijft toch een ezel. WAT UQT DE BIL T Droog weer Verwachting tot woensdagavond: Droog weer met in de nacht en och tend plaatselijk mist, overdag zon nige perioden, zwakke wind; van nacht temperaturen om het vries punt, morgen overdag dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. 10 maart. Zon op 7.06, onder 18.35. Maan op 10.18, onder 2.04. 11 maart. Zon op 7.04. onder 18.37. Maan op 11.02 onder 3.22. Eerste kwartier: 10 maart te 18.52. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 10 maart 11 maart 7.36 v.m. 8.27 v.m. BROUWERSHAVEN 10 maart 11 maart 7.23 v.m. 8.15 v.m. 20.04 n.m. 21.03 n.m. 19.52 n.m. 20.55 n.m. ren leidt is er een van „bloed, zweet en strijd",'zo zei de president. Overleg in Jeruzalem De speciale afgezant van bonds kanselier Erhard, dr. Kurt Birren- bach, is in Jeruzalem zijn bespre kingen begonnen met vertegenwoor digers van de Israëlische zijde aan deelnemen. De nationalistische „Heroeth"-par- tij.de grootste oppositiepartij in Isra ël, heeft in het parlement een drin gende motie ingediend, waarin ver zocht wordt het Westduitse verzoek inzake de totstandbrenging van di plomatieke betrekkingen tussen bei de landen af te wijzen. Doodtij: 13 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in west-Europa wordt thans beheerst door een hoge- drukgëbied waarvan het centrum zich dinsdagochtend in het Nauw van Calais bevond. Dit hogedrukge- bied verplaatst zich langzaam in oostelijke richting en zal morgen boven noord-Duitsland aankomen. De wind blijft zwak maar draait naar richtingen tussen zuidoost en zuid. Hierbij is te verwachten, dat de bewolking voor een groot deel verdwijnt en er zioh plaatselijk mist vormt. De temperaturen schommelen 's nachts om het vriespunt, overdag bereiken ze waarden van 5 tot 8 graden. De vorst is in midden Euro pa afgenomen, maar het blijft cv nog zeer koud voor de tijd van het jaar. BIJZONDERE KALVERGEBOORTE MEPPEL, 8-3. Een koe van dc landbouwer K. Hofstede in Stap horst heeft een kalvertweeling ge worpen, waarvan de een zwartbont en de ander roodbont is. Dit is vol gens deskundigen een grote zeld zaamheid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1