Cliinavit Veel dreigingen in het overigens goede mosseljaar 1964 Vers rundvlees Laat U niet wijsmaken Goudzwaard SUCCESJES L&0 openingsreklame VIVO Z.B. G. C. DE JONGE Politie contra negerbetogers in Selma Predikbeurten Koningin Louise van Zweden overleden STAD EN EILAND Dr. AnU v. d. Horst overleden Veel belangstelling op bijeenkomst van Scheepvaartvereniging Zuid Vergadering „Algemeen Vissersbelang" - Bruinisse De beruchte vergadermoeheid, die spreekwoordelijk begint te worden, manifesteert zich wel in 'het bijzon der 'hier ter plaatse bij vergaderin gen van de Oranjevereniging. Op de vergadering, 'die was uitgeschreven in het café „Even Buiten" van de heer Mol op vrijdagavond' jl. was, behalve het ibestuur (wegens omstan digheden ook nog niet volledig), slechts één lid present. Tegen don derdagavond 11 maart a.s. zal het nog een keer worden geprobeerd, en zal een 'beslissing genomen woi-den of de vereniging al dan niet zal blij ven voortbestaan. Het woord is dus aan de leden. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde broe der, behuwdbroeder, oom en oud-oom GEORGE STOFFEL BIJKERKE in de ouderdom van 71 jaar en 3 maanden. Namens de familie: H. C. BIJKERKE J. C. BIJKERKE- VERTON en kinderen Burgh, 5 maart 1965 Hogeweg 14 De teraardebestelling zal plaats vinden dinsdag 9 maart a.s., des namiddags 3.00 uur. Voor de vele blijken van be langstelling, ons betoond na het zo plotseling overlijden van onze lieve man, vader, behuwd- en grootvader JOHANNES WANDEL betuig ik langs deze weg, ook namens mijn kinderen, mijn hartelijke dank. J. WANDEL-VAN OOST. Renesse, maart 1965. Te koop gevraagd: scheepsmodellen bij voorkeur hoogaars. Hoge prijs geen bezwaar. Brieven onder no. 2179, aan het bureau van dit blad. GEVRAAGD: voor de eerste hvee wek en in augustus: ZOMERHUISJE voor 6 personen, te Renesse, Burgh, Haamstede of Wes- tenschouwen. J. BOUWMAN, Kamillelaan 6, Arnhem, tel. (08300)-30413 Verpachting jacht Burgemeester en wethouders van Westerschouwen maken bekend, dat op 24 maart 1965, om 14.30 uur, de inschrijving plaats vindt voor de pacht van de jacht op het vliegveld Haamstede, voor het tijdvak van 1 april 1965 tot 1 april 1971. Inschrijfbiljetten zijn op de secretarie te Haamstede ver krijgbaar. Haamstede, 4 maart 1965. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, H. P. EVERWIJN. De secretaris, J. W. DE JONGE. Dinsdagmiddag vanaf 3 uur is er voldoende in de nood- slachtplaats Hem te Zierik- zee. Oud-ciland- bewoiiers willen graag hun vakan tie van 9 tot 21 augustus op Sch-D. doorbrengen! Liefst vlak bij zee! Brieven onder nr. 2180, bureau van dit blad. WEG GRIEP -VERKOUDHEID OMOttS ..KArUKMANN" Snelwerkend Doeltreffend Betrouwbaar! Verkrijtb. bij Apoch. en erk. Droj. dat uw stoelen het stofferen niet waard zouden zijn, voor dat U advies hebt ingewon nen bij de daartoe speciaal ingerichte meubelstoffeerderij Ons advies is uw voordeel Meelstraat 24 Zierikzec Telefoon 2491 Te koop: 2 'kalfvaarzen. Gebr. Zwager Bredeweg 1, Oosterland Negenweekse jonge hennen (R.I.). W. Berrevoets, Ring 9, tel. 2163, Kenkwerve. Ronde salontafels, theemeu- 'bel en boekenkast. L. Kaas hoek, Lange Nobelstraat 23, Tel. 2167, Zierikzee. I.z.'g.st.z. „Atag" butagasstel, 2Vz pits. Prijs f 50. Tel. (01119)-219. Verticaal opklapledikant. L. Kaashoek, Lange Nobelstr. 23, telef. 2167, Zierikzee. Hoge Noren maat 43, met leren beschermers, slijp- staan'ders (aluminium) en slijpsteen. Totaal prijs f 50. Herenweg 18, Noorgouwe. Eén- en tweepersoons ledi kanten. L. Kaashoek, Lange Nc'belstraat 23. Tel. 2167, Zierikzee. Personeel aangeboden: Chauffeur-monteur. Woning moet ter beschikking zijn. Brieven onder no. 2178 a.h. bureau van dit blad. Diversen: Weest goed voor uw dieren! Ze zijn van U afhankelijk. Sophia Ver. tot Bescherming van Dieren. H. Stouten voor fraai drukwerk Tot en met woensdag a.s. kunt U nog profiteren van onze o.a. S 3 ons KAAS halen, 2 ons betalen! j Gekookte ham 100 gram f 0,59 Ftfne gekookte Gelderse100 gram f 0,49 S Snyworst 150 gram f 0,79 30 VIVO wapentjes S Kwatta chocolaadjes 300 gram van f 1,80 voor f 1,20 5 6 pakjes MARGARINE voor de prijs van 5 pakjes S lil En nog vele andere 5 ||p voordelige aanbiedingen! lHf Zie onze folder Slabberswcrf - Zierikzee BRUINISSE, 6-3. In de vrijdag avond gehouden jaarvergadering van de Bruinissev mosselkwekers- vereniging „Algemeen Vissersbelang" kon de voorzitter de heer D. de Ko ning, zijn bevrediging uitspreken over de goede opkomst. Hij schetste 1964 als een goed jaar voor de mosselen, goede kwaliteit zoweL in Zeeland als in de Wadden zee, naast een 'bevredigende afzet. Maar hiermede houdt dan het goe de op, aldus de voorzitter, want naast de dreiging van de Deltawer ken, kwam een andere dreiging de goede gang van zaken in het bedrijf verstoren, nl. de brief van de minis ter van landbouw en visserij, waar in gedecreteerd werd dat de vrije concurrentieverhoudingen moesten worden hersteld. Deze brief heeft in de mosselwereld 'grote beroering en ongerustheid verwekt, want ieder een is er wel van overtuigd, dat vrije concurrentie in de mosselwereld zou betekenen, dat zowel onder kwekers als 'handelaren veel slachtoffers zou den vallen. Uit een en ander zijn zeer veel 'besprekingen gevolgd, be sprekingen met visserij-instanties en besprekingen met Kamerleden. Een rapport Over deze zaalk is ook een rapport uitgewerkt, dat dezor dagen gereed kwam en dat aan de minister zal worden aangebeden. Aan dit rapport is medewerking verleend door de mosselkwekers verenigd in Zevibel, maar ook door de groep Pekaar en cloor de kwekers uit Hariingen en Wioringen. En, .de hoofdzaak is dat men tot een eenstemmige conclusie is gekomen. Een nauwe samenwer king ontstond tussen visserij vereni ging en gemeentebestuur, over de ■moeilijkheden waarin door alles de mossel kwekerij is gekomen en de mogelijkheden om 'die moeilijkheden te boven te komen. Ook hieruit vloeiden diverse besprekingen voort, reeds gehouden of in de toekomst nog te houden. Hoe nodig dergelijke besprekingen zijn blijkt telkens, wanneer dikwijls moet worden 'geconstateerd, hoe wei nig men van de mosselvisserij en wat daarmee samenhangt eigenlijk weet. De controverse tussen kwekers en handelaars in het mosselbe- drijf telkens weer terug te voe ren tot de grief van de handel, dat de kwekers een sluitende regeling hebben voor de aanvoer en dat de handelaars daar niets tegenover kunnen stellen. Maar dit hebben de handelaren, aldus de heer de Koning, aan zichzelf te wijten. Ze 'hebben nooit samen willen werken en zijn het onderling niet eens. Hadden ze dit wel gewild, dan lag het goud voor hen op straat. Er gaat echter in verschillende kringen wel iets leven en er komt begrip vcor het standpunt van de kwekers, d'e hun mosselregeling die 30 jaar lang heeft gewerkt willen behouden. Beren door oliemaatschappijen Ongerustheid bestaat ook over het oprichten van boorinstallaties door de oliemaatschappijen 'bij of op de mosselpercelen in de Waddenzee. De pertinente verzekering van minister Biesheuvel 'dat 'de Ooster- schelde zal worden afgesloten, wat dus betekent dat de cultures in Zee land moeten verdwijnen wordt uiter aard zeer beti^urd. „Dat 'de Zevibel- voorzitter tooh de strijd nog niet op geeft ds 'bemoedigend, al geloven velen dat 'de zaak definitief is ver loren en we uit Zeeland zullen wor den verdreven", aldus 'de heer de Koning. Achtereenvolgens stond de voor zitter eriige ogenblikken stil bij het overlijden van de iheer H. Bolsius, secretaris van Zevi'bel, van de com missaris der Koningin Jhr. mr. A. F. C. de Casemlbroot en van die heer Joh. Verspooroud-mosselkweker en oud-lid van de vereniging. Zij wer den met een minuut stilte herdacht. Vervolgens werd dank gebracht aan allen die hadden meegewerkt 'het mosselfeest tot een succes te ma ken. aan secretaris en secretarieper- soneel voor het vele stencilwerk en werden de leden opgewekt eendrach tig achter het bestuur te staan en niets te ondernemen, dat de organi satie zou kunnen afbreken. Met de hoop, dat de talrijke schaduwen zou den verdwijnen en dat de zon weer zou doorbreken in het'bedrijf eindig de de heer de Koning zijn openings- Mobilisatiekruisdragcrs WESTERSCHOUWEN, 5-3. Dc jaarlijkse gezellige avond, die vrij dagavond in hotel „Het wapen van Burgh" werd gehouden, kon zich niet verheugen in een grote belang stelling. De zaal was nog niet tot de helft gevuld, toen de voorzitter van de afd. Burgh-Haamstede van oud strijders en Mobilisatiekruis-dragers de heer L. C. v. d. Velde de aan wezigen een hartelijk welkom toe riep. Traditiegetrouw werd door de aan wezigen staande het eerste couplet van het volkslied gezongen. De voor zitter deed het een groot genoegen dat ondanks de iets terug gelopen belangstelling, toch weer de vaste bezoekers acte de precense gaven. Spr. meende dat dit twee redenen had, n.i. de vaste bezoekers dragen het Mobilisatiekruis een goed hart toe en ten tweede bestaat de belang stelling voor het spel van de gast- vereniging „Op Drift" uit Renesse. De stemming is hier altijd even hartelijk tussen spelers en publiek, aldus de voorzitter. De heer v. cl. Velde heette de speelsters en spelers woord, dat direct gevolgd werd door het jaarverslag van de secretaris de hec-r A. H. Hoogerheide, die de pro blemen van de mossel visserij weer van een andere kant benaderde. Twee oude beurtvaartschepen werden of worden omgebouwd tot fraaie mosselvisserijschepen, Bru 2 en Bru 9. Een heet hangijzer blijft de toe wijzing van nieuwe mosselpercelen in de Waddenzee, of liever het uit blijven van die toewijzing, die toch zo hoog nodig is, om de mosselcul tuur in stand te houden. ZIERIKZEE, 5-3. Wie de illusie mocht hebben dat de straks gereed komende Grevelingendam geen sti mulans kan zjjn op' de uitgaande pendel, had vrijdagavond in het „Huis van-Nassau" een goede beke ringskans, want op de door de Scheepvaartvereniging Zuid te Rot terdam georganiseerde voorlich tingsbijeenkomst over het werken in de Rotterdamse haven, waren ze ker een zestigtal duidelijk geïnteres seerde mannen - verschillende met hun dames - aanwezig. Zjj luisterden naar een toespraak van een der ver- tegenwoordigrs van de S.V.Z., be keken fraaie films en daarna kwa men de keiharde vragen over het leen en allerlei voorzieningen, die voor de werkers in de Rotterdamse haven niet slecht blijken te zijn. Voor de havenarbeider ligt er in de Maasstad een goed stuk brood. De eerlijkheid gebiedt te erkennen dat de lonen hoger liggen dan hier en niet- of niet voldoende geschool den hebben daar een kans, al moeten zij ook nadelen voor lief nemen, al was het alleen maar de dagelijks terugkerende busreizen. Ook op dit punt is de S.V.Z. evenwel reeds op de tijd vooruit, want de firma Van Oeveren gaat voor deze scheepvaart vereniging rijden, zodra de weg over de Grevelingendam gereed is. De bijeenkomst te Zierikzee - er komen nog andere respektievelijk te Br" haven en Oosterland - droeg voor woensdag 10 maart (biddag) Ned. Hcrv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 7.30 uur ds. Lam. Kcrkwerve: 6.30 uur ds. Zon neveld. Serocskerke: 8 uur ds. Zon neveld. Burgh: 7 uur ds. Don. Haamstede: 10 uur ds. Don. Renesse: 7.30 uur ds. v. Liere. Zon- nemaire: 7 uur ds. Feunekes. Noord- gcuwe; 7.30 uur ds. Keiling. Oos terland: 10 en 7 uur ds. Groenewe- gen. Bruinisse: 10 uur ds. L. G. Zwanenburg, Stavenisse, 5 uur ds. Groenewegen. Gereformeerde Kerken: Zierikzee: 10 uur ds. Scholing, 7.30 uur ds. Nawijn. Scharendijke: 10 uur ds. Nawijn en 2.30 uur ds. Scholing. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentzel. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10.30 uur ds. Huiser, 3 uur ds. W. F. M. Linde boom, Zwijndrecht.Bruinisse: 10 en 7 uur ds. Lindeboom. Gereformeerd Kerken (Vrijgemaakt: Brouwershaven: 10 en 7 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 7 uur ds. C. v. d. Weele, Huizen. Kerkwerve: 10 uur ds. Westerink. 3 uur ds. P. Roos, Nijkerk. Haamstede: 10 uur ds. Roos, 7 uur ds. Westerink. Nieuwerkerk: 10 uur godsdienstoef., 3 uur1 ds. v. d. Weele. Gereformeerde Gemeenten Nieuwerkerk: 10, 3 en 7.30 uur ds. Karens. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur ds. C. Wisse, Elspeet. Geref. Gem. in Nederland Zierikzee: 10 uur de heer J. Panne- koek, Gouda, 2.30 uur ds. F. Mallan, Veenendaal. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur ds. M. A. Mieras, Krimpen a. d. IJssel. Brui nisse: 10 en 5 uur ds. W. Kamp, Utrecht. dan ook van harte welkom. Hij dankte de aanwezigen voor de af gestane artikelen, bestemd voor de verloting, opdat de kosten wat ge drukt kunnen worden. Tenslotte zei spreker, dat het iedereen, die het Mobilisatiekruis een warm hart toe draagt, weer eens goed doet elkaar te zien in verenigingsverband. Een algemene vergadering heeft weinig zin omdat de belangstelling daarvoor te klein is. Hierop was het woord aan het to neelgezelschap, dat met het reeds eerder voor het voetlicht gebrachte „De lui van boven", een groot succes oogstte. De regisseur, de heer L. Vel- leman, kan met genoegen terugzien op deze opvoeiing, want iedereen stak in een uitstekende vorm. Er is naar hartelust gelachen en een wel verdiend applaus beloonde aan het einde de dames en heren tonelisten, bestaande uit de dames M. Gilijam- se-Meijer, A. v. d. Wiel-Jansen, N. v ,d. Heek-Viergever en de heren M. de Hamer, K. J. v. Tiggelhoven, A. Padmos, M. L. de Feiter en C; v. d. Boogerd. De voorzitter dankte hot gezelschap van harte en wenste de tonelisten een tot weerziens toe. Ook de secretaris stond uitvoerig stil bij de afsluiting van de Ooster- schelde en bij 'het opheffen van de mosselregeling. Aan het einde van zijn jaarver slag citeerde hij een uitspraak van de heer Terpstra, directeur der vis serijen en opvolger van de heer Li- nesch, gedaan op de visserijdagen gehouden op de Volkshogeschool Bakkeveen: „Wanneer het mossel- kantooj- en de mossel regeling zouden wegvallen is coöperatie voor de mos- se'kwekers de enige uitweg". een duidelijk voorlichtend karakter en arbeidsduur, loon, opleiding, pen sioen, vakantie- en gratificatierege lingen werden uit de doeken gedaan. Kolossaal bedrijf Uiteraard werd gewezen op het kolossale karakter van een bedrijf als de Rotterdamse haven, waar ruwweg vijftigduizend mensen in touw zijn om alle schepen (24000 in I960) in staat de stellen de Nieuwe Waterweg op te varen of naar zee te gaan. Het werk in de haven kent zijn specialismen, als stuwers, contro leurs, meters, wegers, winchdrijvers, dekgasten, ploegleiders, bazen en hoofdbazen. Voor rekening van de S.V.Z. krijgt elke werknemer een op leiding. De lonen zijn gedifferenlie- eerd, omdat nachtdiensten, weekend diensten en een ploegenstelsel voor komen, die op het punt van beloning verschillend worden gewaardeerd. Na de toelichting volgde een fraaie kleurenfilm van de stad Rotterdam, destijds in opdracht van het gemeen tebestuur vervaardigd en overgeno men door de S.V.Z. Een tweede film „Werk aan de waterkant", bracht het hoe en wat van het werk in de havens in beeld. Momenteel werken 39 personen van Schouwen-Duive- land in de Rotterdamse haven. STOCKHOLM, 7-3. De 75-jarige koningin Louise van Zweden, die donderdag wegens een storing in de bloedsomloop in een Stockholms zie kenhuis is geopereerd, is in de nacht van zaterdag op zondag bewusteloos geraakt en zondag overleden. De 82-jarige koning Gustaaf Adolf die zelf enkele dagen het bed heeft moeten houden wegens kouvatten en oververmoeidheid, was aan het sterf bed in het ziekenhuis aanwezig. Schenking Ver. Staten aan Utrechts instituut EEN HAAG, 6-3. Het ministerie van landbouw van de Ver. Staten heeft aan het centraal instituut voor voedingsonderzoek te Utrecht een schenking voer vijf jaar van 82.967 dollar gedaan voor een onderzoek naar engewenste stoffen in voedsel. Het gaat cm het opsporen van on gewenste stoffen, zoals organismen die bederf veroorzaken. Biologen van het instituut zullen de mogelijkheid onderzoeken of mi cro-organismen gebruikt kunnen worden om deze ongewenste stoffen te kunnen vinden, speciaal in vlees en vleesprodukten. Dergelijke me thoden zouden sneller en minder kostbaar zijn dan de huidige labora- riumtechniek, waarbij proefdieren worden gebruikt. Chemische metho den hebben tot nu toe slechts een beperkte waarde gehad in het opspo ringsonderzoek naar ongewenste stoffen in vlees, zo hebben autoritei ten van het Amerikaanse ministerie van landbouw meegedeeld. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Distinct Zuid I 4e 'klas G: Zieri'kzee-S.C. Gastel 0-3; De Schutters-Burgh. 4-1; RKFC- Vosmeer 0-2; Oude Molen-Halsteren 0-1; Kruislati'd-Nw. Borgvliet 4-3. NVS-DIVO 1-1. Afdeling Zeeland Zondagcompetitie le klas B: Renesse-Patrijzen 2-0; Dreisöhor-Zonnemalre 6-0; Luctor- Hansw. Boys 0-4; Kruiningen-Kwa- den'damme 0-0. 2eiklas C: Renesse II-Burgh II 2-3; Dreischor Il-Zonnemaire II 0-0. Zaterdagcompetitie le klas: Zaamslag-Bruse Boys 1-0; Spui-MEVO 0-0; Kapelle-Hook 2-2; Woméldinge-W ol f aartsdijk 2-8 Nieuwdorp-Middelburg 1-0. 2e klas A: Brouwershaven-Duive- lartd 6-0; Wissen'kerke-SKNWK 10-0 Veere-Kloetinge II 3-1; Oostkapelle- Colpl. Boys 4-3; Wolfaartsdijk II- Serooskerke 1-4. 3e klas A: Zwaluwen-MEVO II 3-1 Junioren Groep A I: Middelburg A I-Zie- rikzee A I 2-2; Zeelan'dia A I-Vlis- singen A I 1-4. Groep A IV: Renesse A I-Duive- land A I 12-1; Zierikzee A II-Bruse Boys A I 1-3. Groep B IX: MEVO B I-Zierikzee B I 2-1. Groep B X: WIK B I-Renessc B I 4-3. Groep A IV: Goes A II-Burgh A r 0-3. WESTERSCHOUWEN Het vergaderprogramma Heden (maandag)avond gemeente raadsvergadering. Dinsdagavond in hotel Bom de laatste, tevens jaarvergadering der N.F.O. afd. Schouwen. Op deze ver gadering zal -de rijkstuinbouwconsu- lent, ir. L. Vellekoop het woord voe ren over fruitteelt aktualiteiten. Donderdagmiddag opent de voor zitter der Z.LJVL, ir. M. A. Geuze de Prot. Chr. Landbouwhuishoudschool „De Schutse". Het 'kinderkoor Westelijk Schou wen zal op vrijdagavond stellig weer veel bezoekers trekken bij de jaar lijkse uitvoering. De première vindt plaats in hotel Bom, waarna een week later de reprise volgt in hotel „Het wapen van Burgh" om des za- 1 terdags 20 maart des middags nog eens herhaald te worden voor de ouden van dagen. Het programma vermeldt naast een zevental zang nummers, allen nieuwe ingestu deerd. de opvoering van de operette „Repelsteeltje" van Johanna Veth. Een prachtige opvoering staat het publiek te wachten met een konin gin, een prins, een molenaar, een hofmaarschalk, de ka'bouterhoofd- man, Repelsteeltje, hofdames, ka bouters en nog anderen die dit ge heel tot een echt sprookje gaan ma ken. De leiding berust bij de heer M. J. Hogestein en muzikale mede werking verleent mej. E. Simons aan de piano. OOSTERLAND Gevaar voor Oranjevereniging Vrouv/enwereldgebedsdag De Vrouwenwerelügebedsdag, die voor Oosterland werd gehouden in ds Ger. kerk aan de Lange Achter weg, was goéd' bezocht, vergeleken met andere jaren. Aan de han'd van een daartoe samengestelde liturgie werd door de dames Steenpoorte-van der Weele en Capelle-Beije de ge beden en Schriftlezingen verricht. Onder orgelspel van mevr. Capelle- de Ronde werden' tal van toepasse lijke psalmen en geestelijke liederen ■gezongen. Het was een plechtig ge wijd uur. Het is te betreuren dat er 'betrekkelijk toch nog maar een ge ring percentage van 'de vrouwelijke 'bevolking van Oosterland aanwezig was.' BRUINISSE De weiken langs rijksweg 18 Wie van of naar het Zijpse veer rijdt, zal al eens gekeken hebben naar het 'karwei, dat momenteel uit gevoerd wordt langs rijksweg 18, in de zg. Bosweg tussen Bruinisse en Oosterland. Het aannemersbedrijf M. van de Velde en Zoon maakt hier in opdracht van Rijkswaterstaat een tweede rijbaan, 'die auto's komende van de Grevelingendam, in de gele genheid moet stellen, om zonder ge vaar rijksweg 18 op te rijden. Gegadigde voor ex-slagerij De Gruijter D'e slagerij van de heer G. de Gruijter te Bruinisse, korte tijd be woond door de heer Dubbel te Dor drecht, staat, 'gelijk 'bekend, al lange tijd leeg. Nu 'schijnt de 'heer Dubbel echter ëen koper gevonden te heb ben, want van betrouwbare zijde vernamen wij, dat 'over enkele we ken 'de heer F. Wielaard uit Middel- hamis zich in ideze zaak zal vestigen. De Iheer Wielaard, die ideze week in het huwelijk trad, stamt uit een ech te slagersfamilie, want overgrootva der Wielaard was al als slager in het FJakkeese land gevestigd. De Vrouwenwereldgebedsdag De samenkomst ter gelegenheid van de Vrouwenwereldgebedsdag wordt te Bruinisse langzamerhand traditie. Deze samenkomst werd oök dit jaar vrijdagavond weer 'gehouden in de Gereformeerde kerk.. De Her vormde vrouwengroep was goed ver tegenwoordigd', van de afd. van de Ned. Ohr. Vrouwenbond lieten velen verstek gaan. De liturgie Werd gele zen door de dames mevrouw van den Berg-Oranje en mevrouw Huls-de Roover. Scheepvaartberichten Esso Den Haag, 5-3 van Augusta naar Rotterdam. In de Zuidslavische republiek Kroatië, met name in de stad Sla- vonski Bi'od en in enkele omliggende dorpen, is een aardschok gevoeld die tamelijk sterk was en or/gc-veer vijf seconden aanhield." Er zijn geen schademeldingen binnengekomen. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 8-3. Totaal aange voerd 1683 stuks vee, t.w.: 1079 vette koeien en ossen en 604 varkens. Prijzen per kilogram: vette kbeien en ossen extra kwaliteit f 4,30-4,50, le f 3,90-4,15, 2e f 3,50-3,70, 3e f 3,25- 3,40, stieren f 4,00-4,30, woi'stkoeien f 3,20-3,35; varkens (levend gewicht) extra kwaliteit f 1,98-2,00, le f 1,95- 1,97, 2e f 1,90-1,94, 3e f 1,85-1,89, slachtzeugen f 1,60-1,70, zware var- kens f 1,70-1,75. Vette koeien cn ossen: aanvoer korter; handel x-edelijk; prijzen iets stijver. Varkens: aanvoer iets klei ner; handel Halm; prijzen gedrukt. SELMA (Alabama), 8-1. - Politie van dc zuidelijke Amerikaanse staat Alabama cn nit het daar gelegen stadje Selma, is zondag in actie ge komen met knuppels en traangas om een betoging voor kiesrecht van ne gers te verhinderen. Enkele honder den negers hadden tevoren bekend gemaakt dat zij een vreedzame pro testmars naar Montgomery - de hoofdplaats vaxi de staat - zouden maken. Bij het politie-optredcn kreeg een veertigtal betogex-s hoofdwonden. Zij wei'den naar ziekenhuizen vervoerd. De politieti'oepen, gehelmd en voorzien van gasmaskei's, hadden zich opgesteld op de brug van Selma, waarover de weg naar Montgomery loopt. Tussen de vierhondei'd en vijf honderd negers, onder wie vrouwen cn kinderen, waren op oi'delijke wijze verti'okken van hun verzamel - punt, een kerk in Selma. Toen zij de bi*ug wilden betreden, ki'egen zij op- di'acht tei-ug te keren. De betogers vervolgden evenwel onvei'stoord hun weg, waai'op de politie hen met wa penstokken tei-ugsloeg en traangas- gi'anaten tussen de menigte wierp. Onder honende uitlotingen van een aantal blanke toeschouwei's wei'den de neger-s door politie te paard naar Selma teruggedreven. De leidei-s van de betoging ver- klaai'den dat zij op een later te be palen datum opnieuw een poging zullen doen een pi-otestmai's naar Montgomery te houden. HILVERSUM, 7-3. In zijn woning te Hilvei'sum is op 65-jai'ige leeftijd overleden de dirigent dl'. Anthon van der Horst. Hij was reeds ziek sinds vorig jaar mei. Dr. Anthon van der Hoi'st is 20 juni 1899 ge- boi-en. Hij was dix'igcnt der Ned. Bachvei'eniging en als zodanig ook voox-al bekend van de jaarlijkse uit voering der Mattheus Passion in Naax-den. Voorts was hij oud-leraar- oi'ganist aan het conservatorium Amstei'dam. Geruime tijd Voor 2iji ziekte luisterde (hij de ochtendwij dingen van de V.I'.R.O. op. „Op Drift" speelde te Burgh voor de afdeling van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6