Europese stap vooruit DE VIERDE DAG De Utrechtse Jaarbeurs in één oogopslag Het ei en zij.... Vietcong wil Z.-Vietnam in tweeën delen Overleg tussen G.S. van Zeeland en de middenstand ZTERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 8 maart 1965 \r. 19747 BLJK DOOK HET WERELD VENSTER I De drie Europese gemeenschappen - E.E.G. (economie), Euratom (kern onderzoek) en K.S.G. (kolen en staal) - zullen hun uitvoerende organen laten samensmelten. Dit besluit van de raad van ministers betekent in de eerste plaats dat het werk gecon centreerd wordt en wellicht wat ef ficiënter kan verlopen. Maar boven dien mag men er van hopen (en daarom pleitte minister Luns er zo lang voordat een krachtiger ge meenschapsbeleid tot stand kan ko men als in 1967 alle sociaal-econo mische kwesties onder één orgaan komen. Een supra-nationaal orgaan, wel te verstaan, waarvan men mag ver wachten dat het inderdaad zijn po litiek bepaalt op kennis van zaken van de hele gemeenschap en gericht op de belangen daarvan. De invloed van de nationale regeringen wordt daardoor wellicht wat teruggedron gen. Daarom is het enigszins verba zend dat Frankrijk met deze gang van zaken heeft ingestemd. Immers de Gaulle is niet zo voor dergelijke supra-nationale instellingen: in zijn „Europa der Vaderlanden" moeten liever de regeringen onder elkaar maar overeenkomen u>at gedaan moet worden. Dat juist Nederland een voorkeur heeft voor de supranationale idee, komt voor een groot deel ook omdat in die organisatievorm de belangen van de kleinere leden minder ge makkelijk in de verdrukking kun nen komen. Maar de basis? Overigens moet men nog afwach ten of de zaken inderdaad zo zullen lopen. Immers: het verenigen van de drie uitvoerende organen houdt ook in dat men de drie statuten met el kaar moet zien te rijmen. En dat houdt in, dat vrij wat veranderingen aangebracht zullen moeten worden in de verdragen die aan de E.E.G. Euratom en K.S.G. ten grondslag liggen. In Brussel leeft dan ook wel een beetje de vrees dat de Fransen bij die gelegenheid juist aan de basis voor de nieuwe Europese Commis sie zodanig zullen willen timmeren dat menig ander die dan niet stevig genoeg meer acht. Wat die vrees nog versterkt is, dat Parijs in de afgelopen jaren heeft getoond uitstekend de kunst te ver staan door het slingeren met veto's en het uiten van dreigementen zijn minderheidszin gedaan te krijgen van de door de knieën gegane meer derheid. Maar dat is van later zorg. Luxemburg Een absurditeit bij het nu geno men principe-besluit is, dat Luxem burg ter compensatie - als over twee jaar alles in kannen en kruiken is - voor het verlies van de Hoge Auto riteit der K.S.G. een stel Europese instituten krijgt, plus een aantal bij eenkomsten van diverse Europese instellingen. Sommige kunnen best op een afstandje van Brussel zetelen maar voor andere krijgt men dan het vreemde dat in Luxemburg ver gaderd wordt, maar alle stukken uit Brussel moeten komen en daar weer naar toe moeten en dat daar de ad viseurs zitten. Een beetje zinloos en duur op en neer reizen van mensen en materiaal, dat ook het efficiënt werken niet kan bevorderen. Het besluit van nu is geen geringe stap. Maar de voornaamste stap zou toch pas zijn, waneer het Europese parlement van Straatsburg ook wer kelijke zeggenschap krijgt. De toe stand van nu is onder meer zo on bevredigend omdat het werk van de raad van ministers en de commissies - ivaarbij financieel zeer ingrijpende beslissingen vallen - gebeurt zonder Vijfdaagse werkweek voor slagers UTRECHT, 6-3. Werkgevers en werknemers in het slagersbedrijf hebben bü het overleg over de nieu we C.A.O. overeenstemming bereikt over de invoering van de vijfdaagse werkweek. De plaatselijke commissies voor het slagersbedrijf of andere organen van plaatselijk overleg tussen werk gevers en werknemers moeten voor 1 september aan de landelijke com missie laten weten met ingang van welke datum en op welke wijze de vijfdaagse werkweek ter plaatse of in het betreffende rayon tot stand is gebracht. Indien plaatselijk niet aan de afspraak kan worden voldaan, zal de landelijke commissie met ingang van 1 oktober een vijfdaagse werk tijdregeling opleggen. De salarissen van de slagers gaan met 5 procent omhoog en het aantal gemeenteklassen is in de nieuwe C. A.O. teruggebracht tot drie. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Giessenburg: kand. G. Th. Vollebregt, Rotterdam- Kralingen. Ger. Kerken Beroepen te Munnikezijl en te Ter- zool: kand. D. D. Soepboer, Nes (W. D.); te Sleen: kand. J. Jellema te Scharnegoutum; te Oost- en West- Souburg (vac. P. A. Bohlmeijer): G. J. v. d. Burgh, Lexmond-Ameide. Aangenomen naar Hellendoorn: kand. B. de Boer, Meppel, die be dankte voor Goes, Onderdendam, Pieterburen en voor Warns; naar Mijdrecht: A. J. Jellema, Dordrecht. Ger. Gemeenten Bedankt voor Boskoop: C. Harinck te Utrecht. effectieve controle door dit parle ment, een van de eerste vereisten voor een democratische gang van za ken. Zoals het er nu uitziet, zullen er nog heel wat jaren verstrijken voor ook hierin wordt voorzien. Ingezonden mededeling Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. Uelfrouw- De moord te Zundert ZUNDERT, 6-3. Een man die in carnavalscostuum, een boerenkiel en pet, in de nacht van 2 op 3 maart tussen twaalf en twee uur getracht heeft een lift te krijgen van Bern- hout naar Zundert, is waarschijn lijk een sleutelfiguur in de zaak van de moord op de 31-jarige boer Mar tin van Hasselt te Zundert. Van Has selt, gehuwd en vader van 5 kinde ren, werd op de laatste carnavals dag, 3 maart, op beestachtige wijze met een bijl vermoord. De rijkspolitie te Zundert heeft de 31-jarige van de B. uit dezelfde Dlaats, die met het slachtoffer aan het carnaval heeft deelgenomen, aan gehouden. De man ontkent. Hij is inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie te Breda. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De Russische vak bondsdelegatie, idie zioh in ons land oriënteert op 'de Nederlandse vakbe- wegingsverhoudinigen, iheeft een be zoek gebracht aan het N.V.V. DEN HAAG. De organisatoren van de te Amsterdam gehouden protest- vergadering tegen eventuele verja ring van oorlogsmisdaden in de bondsrepubliek Duitsland, hebben in de Duitse ambassade in Den Haag de aangekondigde petitie overhandigd, waarin bun 'bezwaren tegen 'het weg vallen van de mogelijkheid tot ver volging van oorlogsmisdaden wor den uiteengezet. DEN HAAG. H.M. de Koningin heeft het voornemen op vrijdag 9 april de officiële jubileumviering van de muziekschool van het Am sterdams conservatorium bij te wo nen 'in de BaChzaal van bet Concert gebouw te Amsterdam. UTRECHT. Het universitair asyl fonids beeft in bet afgelopen jaar 10 nieuwe studenten opgenomen in het fonids tegen 13 'in bet jaar daarvoor. Op het ogenblik worden 96 buiten landers, die in ons land studeren, financieel gesteund door het asyl fonids. ROTTERDAM. De directie van de Stichting Koninklijke Rotterdamse Diergaarde Blij dorp beeft van de di rectie van de Amsterdamse dieren tuin Artis een jonge mannelijke orang oetan aangeboden gekregen. GRONINGEN. De studentensocië teit „Mutua Fides" van bet Gronin ger studentencorps „Vindicat Atque Bolis" bestaat honderdvijftig jaar en is daarmee de oudste studentenso- siëteit in ons land. Zaterdag 6 maart werd dit jubileum 'gevierd. DEN HAAG. Twee fabrikanten van mazelen-vaccins, te weten Phi- lips-Duphar en Merck, Sharp en Dohme, hebben de minister van so ciale zaker. en volksgezondheid ver zocht toestemming te verlenen om hun prodUkt in Nederland in te voe ren en te distribueren. DELFT. Bij een temperatuur van acht graden onder nul zijn bouw vakarbeiders vorige week begonnen met de eerste werkzaamheden voor het hoogste gebouw van Nederland, bet laboratorium voor elektrotech niek in de nieuwe wij'k van de tech nische 'hogeschool in Delft. Het wordt negentig meter boog. Heteluchtka nonnen en aluminium buizen voer den de warme lucht aan, die de tem peratuur in 'de bouwput op enkele graden 'boven nul houden. APELDOORN. De 35-jarige mevr. A. M. L. T. S.-van S. te Apeldoorn heeft baar even oUde echtgenoot de heer A. G. S. tijdens een echtelijke twist met een broodmes neergesto ken. De man werd ernstig gewond naar bet ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. Mevr. S. is aangehou den. Er zouden zich al eerder ern stige moeilijkheden tusseu man en vrouw hebben voorgedaan. UTRECHT. Ter 'hoogte van Tor- schuur is de jonge fietser R. A. Gij- ten'beek uit Nij'kerkerveen op een niet beveiligde overweg in botsing gekomen met 'de trein Barneveld- Amersfoort. Het slachtoffer is zwaar gewond naar bet ziekenhuis de Lig- tenberg in Amersfoort overgebracht. DIEVER, 6-3. Het is zeer waar schijnlijk, dat Harm Warrink (32) te Diever in Drente straks met Pasen de eiren, die traditiegetrouw voor hem op tafel staan, op een bijzon dere manier zal bekijken. Maar mis schien kijkt hij ook over de schaal met eieren heen naar het meisje, dat tegenover hem zit. Ze heet Marianne Schmidt. Zij is zevenentwintig jaar en komt uit het stadje Rehau in Beieren, dicht bij de Tsjechische grens. Zij zal een dag na Pasen met Harm Warrink in het huwelijk tre den en het is een doodgewoon kippe- ei geweest, dat hun levenslot heeft bepaald, dat alS postillon d'amour is opgetreden op de meer dan duizend km. lange weg tussen Diever en Rehau. Drie jaar geleden werkte Harm bij de eierengroothandel J. J. de Wit te Meppel. HU was toen nog een „verstokte vrijgezel". Toch ontbrak het hem niet aan romantische gevoe lens en als hij elke dag weer de eieren inpakte voor de export, volg de hij in gedachten vaak de „twee tjes" en „drietjes" op hun wereld reis. Op sommige schreef hij zijn SAIGON, 6-2. Zuid-Vietnam en de communisten trekken in hel midden des lands, en met name in de pro vincie Binh Dinli, die ligt nabij de zeventiende breedtegraad, welke de grens vermt tussen Noord- en Zuid- Vietnam, troepen samen voor het geen volgens welingelichte kringen wel eens een gevecht op grete schaal zou kunnen worden. De Vietcong streeft er naar Viet nam hier in tweeën te delen. Een bataljon van haar troepen beheerst hier reeds drie belangrijke grote we gen en een spoorbaan. Er lag in dit gebied reeds een di visie regeringstroepen. Deze worden, naar van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen,- thans ver sterkt met twee bataljons mariniers, een bataljon luchtlandingstroepen en twee bataljons infanterie. De totale MIDDELBURG, 6-3. Dezer dagen vend een bespreking plaats tussen het college van gedeputeerde staten en het Zeeuvvs-Middenstands-Con- tacht-Orgaan, waarin de verschillen de middenstandsorganisaties samen werken. Van de zijde van het Zeeuws-Mid denstands-Contact-Orgaan waren bij het gesprek aanwezig de heren A. J. Burger (Christelijke Middenstands bond), A. Imanse (Koninklijke Mid denstandsbond), W. Remijn (Katho lieke Middenstandsbond) en drs. W. L. A. Lockefeer (secretaris van het Contact-Orgaan). Aan het gesprek werd deelgeno men door de directeur van het Eco- nomisch-Technologisch-Instituut voor Zeeland, drs. M. C. Verburg. Besproken werd hoe de georgani seerde middenstand het beste zijn vragen op het gebied van de woning bouw, de winkelbezetting in nieuwe wijken, de recreatie, de planologi- gische maatregelen, de sociaal-cultu rele infrastructuur en wegtracée's naar voren kan brengen. OOSTERLAND, 4-3. De Ooöp. Laindbouwvereni'ginig D.E.S. hield vo rige week een algemene ledenver gadering in café „Even Buiten". Er waren 39 leden aanwezig. Wegens ongesteldheid van de voorzitter de heer Van 'de Zan'de, fungeerde als zodanig de heer J. Kwaak, die de aanwezigen een welkomstwoord toe riep, inzonderheid de spreker van deze avond ir. J. Prins, algem. secre taris van 'de Z.L.M., en de beer Va der, ass. van de rijikslandbouwvoor lichtingsdienst. De 'heer Prins sprak over „Actu ele agrarische vraagstukken" Eerst 'kwam ter spraike het vraagstuk van de werkkrachten 'in de landbouw. Steeds meer arbeiders zoeken een andere werkkring. Gingen veelal eerst de losse werkkrachten, thans zijn bet ook vele „vaste" ,die om schakelen op de industrie. De tijd is niet ver meer «aldus spr., 'dat de boer alleen met zijn vrouw overschiet om de oogst- en andere werkzaamheden te verrichten. Na het probleem van de arbeids krachten wierp spr. een blik in een wij'dere wereld: „„West Europa en de E.E.G." Een onderwerp, aldus spr. waarover veel wordt gepraat, en dat op velerlei gebied grote ingrij pende veranderingen te zien zal ge ven. Sommigen, wat oudere boeren, zeggen dat bet bun tij'd wel zal du ren. Hiertegen dient echter te wor den gewaarschuwd, aldus spr. We hebben allen een directe economisch belang 'bij de E.E.G., die in feite een zeslandenbond genoemd kan wor den: Duitsland, Frankrijk, Italië en de Benelux. De politiek speelt ook hierin een grote rol. In 1958 begon nen, streeft de E.E.G. naar een eco nomische één wording, één markt, en vrij verkeer over de grenzen met produkten. Wij 'krijgen tc doen met 180 miljoen mensen inplaats van met 12 miljoen, die allen steeds hogere eisen gaan stellen. Wanneer we naar andere landen zien, heeft Nederland een prima afzetappnraat. Verder weidde spr. .uit over 'de problemen van de zg. Kennedy-ron'de, en over de producenten-groeperingen in het buitenland. Wal het veel gewraakte naam en adres en soms kwam er in derdaad een antwoord, zelfs weieens uit andere werelddelen. Een brief Eén brief hiervan maakte veel in druk op de vrijgezel. Het kwam uit Rehau in Duitsland en de afzendster was Marianne Schmidt, toen vieren twintig jaar. Harm schreef terug, Marianne stuurde een foto en opeen goede dag stapte Harm in de trein om eens wal nader kennis te ma ken met zijn correspondentievrien din. Op huur beurt brac/U Marianne een bezoek aan Diever. Toen werden er meteen verlovingsringen gekocht en zij spraken af, dat zij in het voor jaar van 1965 zouden trouwen. Harm heeft in de afgelopen maan den hard gewerkt om het huis van zijn ouders aan de Bosweg te Diever geschikt te maken voor dubbele be- ivoning. De woningnood dwingt het jonge paar namelijk zijn intrek te nemen in de ouderlijke ironing. Maar daar heeft iedereen vrede mee en heel Diever zal op de dag na Pasen met vertedering kijken naar bruid en bruidegom, die niet door het ei van Columbus, maar door het ei van Harm Warrink de weg tot elkaar hebben gevonden. sterkte der Zuidvietnamese troepen in dit gebied wordt nu op acht- tot negenduizend man geschat. De communisten hebben, naar ge meld wordt, ongeveer hetzelfde aan tal militairen in deze streek. Het be treft hier geharde gevechtstroepen, die zijn uitgerust met uit commu nistische landen ingevoerde wapens. T.v.-proeven op rijksweg 13 DELFT, 6-3. De proefnemingen met t.v. op rijksweg 13, Den Haag-Rot terdam, zijn tot nu toe bevredigend. Het t.v.-circuit zal moeten bijdragen tot beveiliging van de rijksweg tij dens de werkzaamheden ter verbre ding. De beelden die de l.v.-monitor op het Delftse bureau van politie te zien geeft, zijn van uitstekende kwa liteit. Geconcludeerd werd, dat dit eens deels mogelijk is door een vertegen woordiger te hebben in provinciale en adviesorganen - zo is de midden stand vertegenwoordigd in de Pro vinciale Raad voor de Recreatie in Zeeland - anderzijds door contacten met provinciale diensten en instel lingen. Met het E.T.I. voor Zeeland is reeds nauw contact. Uit de bespreking bleek onder an dere hoe goed het is, dat de midden stand zich heeft georganiseerd en dat de provinciale organen kunnen over leggen met het Middenstands-Con tact-Orgaan. Bovendien kan het Middenstands-Contact-Orgaan een gesprek met het college van gede puteerde staten hebben, zo daartoe aanleiding bestaat. Ingezonden mededeling Onrustige Zenuwen? MijnhaTdt's Zenuwtabletfen Lancfbouwsdhap betreft, naar sprs. mening kan dit in E.E.G.-verband niet worden 'gemist, omdat het 'goed werk verricht. Ook de steeds toene mende contractteelt passeerde de re vue. Resumerende wees spr. op het feit dat de E.E.G. 'geen zacht ge kookt eitje is 'döch een harde zaak. Akke glimlachte en keek naar de rook, die van 'haar sigaret kwam. „Wat den'k je, mem?" De oudere vrouw dacht na. „Als je el'ke dag zo lang mort werken, dan mag je wel goed geld verdienen. Ik dacht: op zijn minst dertig gulden, als je de 'kost er dan bij rekent. Akke's 'glimlach werd breder. „Vijf tientjes, mem". De vrouw liet maar breiwerk rus ten en sChoof haar bril omhoog, waarna ze 'haar dochter onderzoe kend aankeek. „Heb je je wat op 'de mouw laten spelden?" „Ik 'krijg vijftig 'gulden in de week met volle kost. Zondags vrij, zater dags 'niet natuurlijk. Morgen ga ik •beginnen. Mem,, we zijn uit de moei lijkheden. Hoe vind je ihet?" De vrouw schudde haar hoofd. „Vijftig gulden, daar moest Heit bij na een 'hele maand voor werken, van zes uur 's morgens tol acht uur. En in de winter zo lang het licht was. Wat een tij'd tegenwoordig. Vijftig gulden. Het is toch wel.... eh „De huishoudster, Tjitske, vertel de, dat het vorige meisje vijf en veertig had, maar meer wilde en daarom weg 'ging. Maar ik krijg vijf tig, ze heeft het me beloofd, zonder dat ik er om gevraagd 'heb". „Zo, toch? Een mens verbaast zich tegenwoordig nergens meer over. Vijftig gulden. Ja, als we die er el'lce week bij hebben, dan „Dat 'hebben wc vanaf 'de volgende UTRECHT, 8-3. De 49e voorjaars- beurs in Utrecht (inclusief de vak- b urzen voor bouw, intern transport en verwarming) is met 1U3.0U0 vier kante meter tentoonstellingsopper- vlakte de grootste beurs die ooit in Nederland is gehouden. Drie ten toonstellingsgebouwen van v|jf eta ges, vyf hallen en twee grote bui tenterreinen zijn door 3800 firma's uit 30 landen volgestouwd me( ar tikelen. Flitsen uit het buitenland BRUSSEL. Prinses Irene en haar echtgenoot zijn eregasten geweest op een concert ten bate van het cen trum voor voorlichting en bijstand aan kunstenaars in het Brusselse stadhuis. De vereniging vierde het 25-jarig bestaan. NAIROBI. Premier Tsjombe van Kongo heeft een politiek succes be haald, doordat de politieke commis sie van de organisatie voor Afri kaanse eenheid in Nairobi met 13 te gen zeven stemmen een Soedanees voorstel om ook Kongolese opstan delingenvertegenwoordigers te horen afwees. SAIGON. Vrijdag is in Saigon van Amerikaanse zijde vernomen dat in de afgelopen zes weken een 46.000 mensen uit het strategische gebied in het midden van Vietnam en met name uit de provincie Binh Dinh, naar door de Zuidvietnamese rege ring beheerste gebieden zijn ge vlucht. TOKIO. In vier dagen tijd zijn in de Japanse hoofdstad 115 staven goud in beslag' genomen. Op het vliegveld van Tokio werd een Libanees en een Syriër gearresteerd, die trachtten met 65 kg. goud de douane te pas seren. DJOKJAKARTA. Door overvloe dige regenval zijn in de omgeving van Djokjakarta verscheidene dor pen overstroomd. 17 personen zijn gedood of worden nog vermist, aldus Antara. MANILLA. Op het eiland Basilan (Philippijnen) hebben, naar eerst thans bekend is geworden, gewapen de bandieten zes mensen vermoord. Een meisje van vijf jaar bracht er, zij het met een aantal steekwonden, het leven af. PRESTON. Artsen in een zieken huis nabij de Engels estad Preston vochten voor het leven van een vier maanden oude baby. die 200 tot 300 huis nabij de Engelse stad Preston gebeten. Het dier overviel het kind terwijl het lag te slapen. SAWAWAK. In Sawawak, Malei sië, is een helikopter van de Maleisi sche marine neergestort. Zes mili tairen en de piloot kwamen om het leven. DJAKARTA. De Amerikaanse voorlichtingsdienst zal als gevolg van de sluiting van zijn bibliolheden en leeszalen in Indonesië dit land verlaten. BONN. Het Westduitse kabinet heeft nog geer oeslissing kunnen ne men over het al of niet verbreken van de diplomatieke Detrekkingen met Egypte. De meningen waren verdeeld. Op nader te bepalen da tum zal het probleem opnieuw wor den aangesneden. BONN. Als antwoord op het be zoek van de Oostduitse leider Ul- bricht aan Caüo heeft de regering van west-Duitsland bet stopzetten van de economische 'aulp aan Egyp te bekrachtigd. Dn regering beraad slaagt er nog over, of ook politieke maatregelen tegen Egypte zullen worden genomen. SAIGON. Bij de strijd in Zuid- Vietnam hebben de regeringsstrijd krachten in de maand februari 4.140 man aan doden, gewonden of ver misten verloren. De verliezen aan de zijde van de Vietcong bedroegen in die maand 2210 man. Feuilleton door H. van Omme week dan, mem. En nu geen zorgen meer want dat is niet tnod'ig". „Dat is.... het is gewoon niet te geloven. We zouden weer wat kun nen sparen. „We 'gaan er eerst eens beter van eten als zo ver is, mem. Als ik van morgen af niet meer in 'de 'kost ben, dan .haal je maar 'eens wat lékkers voor je in huis, hoor? En nóu niet meer piekeren. Je ihiebt A'k'ke nog". De volgende morgen trok A'kke Feenstra voor de tweede maal 'bin nen vier en twintig uur aan de bel en ma eni'ge tijd opende Tjit9ke de deur. Er 'kwam een lach op het ge rimpelde 'gezicht. „O A'kke, kom er maar in. Ik 'heb vergeten te zeggen, dat je natuurlijk achterlangs 'kunt gaan. Maar 'dat hindert niet. Kom maar mee naar de 'keuken, we gaan eerst eten". A'k'ke sloot de deur achter zich en volgde de 'huishoudster naar 'de kou ken. maar nauwelijks waren zo daar. of de 'bel snerpte weer door het hele 'huis. Tjitske slaakte een diepe zucht. „Ik 'had gehoopt, dat hij tol een uur of negen zou blijven slapen. Nou.." Ze wees naar de keukentafel. „Daar is brood erc thee staat onder de muts. Help je zelf, want ik iben het eer§te half uur nog niet 'klaar. En eet zo veel je lust hoor.daar is ook be leg, en. Maar wat ze verder wilde zeggen, werd voorlopig niet 'bekend, want opnieuw rinkelde de bel en de huis- In de honderden stands en pavil joenen tonen 1681 firma's de Neder landse rii 2.U9 exposanten bulten* landse produkten. De vakbeurzen voor bouw, intern transport en ver warming nemen de grootste ruimte in beslag: 65.0UÜ vierkante meter, bijna het dubbele van de laatste bouwbeurs in 1962. De op de voorjaarsbeurs vertegen woordigde landen zijn: Australië, België, Canada, Denemarken. Oost en West-Duitsland, Finland, Frank rijk, Groot-Brittannië, Hongarije, Ierland, India, Indonesië, Italië, Ja pan, Joegoslavië, Liechtenstein, Lu xemburg. Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Polen, Portugal, Rusland, Spanje, Tsjeeho-Slowakije, de Ver enigde Staten, Zweden en Zwitser land. Dorst en honger Bijna 600 mensen heeft de exploi tant van het jaarbeursrestaurant dit jaar extra in dienst moeten nemen om de dorstige en hongerige deelne mers en bezoekers van de jaarbeurs in alle restaurants en koffiebars op de jaarbeursterreinen op hun wen ken te kunnen bedienen. Naar schat ting zullen in acht dagen een kwart miljoen kopjes koffie worden ge schonken. Per dag zullen 20.000 broodjes worden verorberd, die 40 dames vanaf 's ochtends half zes ge reed maken. Voorts worden voor de dorstigen 120.000 flesjes met fris dranken en bier gereed gehouden. Twee ton vlees zal er per dag nodig zijn, voor het beleg van de broodjes en de carbonades, de biefstukken en dergelijke bij de maaltijden. Vijftien landen zijn op de Utrecht se voorjaarsbeurs present met col lectieve landeninzendingen. Daarbij is na langdurige afwezigheid ook In donesië en voor het eerst na dertien jaar kan de bezoeker ook weer een Joegoslavische inzending aantreffen. De gemeenten en de verkeersvraagstukken DEN HAAG, 6-3. Om de in aantal en omvang sterk toenemende ver- 'keersvraagstiïkken 'het 'hoofd te kun nen 'bieden zal men moeten komen tot vaste bestendige vormen van overleg en samenwerking. Een voortdurend overleg, zowel in verticale (rijk, provincie, gemeente) als 'in 'horizontale (provincies en ge meenten onderling) richting is nood zakelijk. Bijvoorbeeld moeten er per provincie coördinatie-organen ko men. Dit is de mening van een amb telijke werkgroep die in 1962 in overleg met 'het ministerie van ver keer en waterstaat door de vereni ging van Nederlandse gemeenten is ingesteld. De werkgroep aCht :het van niet min der groot 'belang, dat het verkeers beleid geïntegreerd wordt met ande re takken van overheidszorg, waarin vraagstukken van bijvoorbeeld stadsuitbreiding, industrialisatie, openbaar vervoer en recreatie in hun samenhang als totaliteit worden bezien. Klein overschot aan stuurlieden ROTTERDAM, 6-3. Blijkens de ge gevens van 'het gewestelijk arbeids bureau in Rotterdam, 'dat tevens het centrale punt 'is voor arbeidsbemid^ deling in de koopvaardij, is er een klein overschot aan koopvaardij-of ficieren. met name jonge stuurlie den. Wat precies de oorzaak is dat deze categorie er op de overigens nog steeds overspannen arbeidsmarkt uitspringt, is moeilijk vast te stellen. Wel is natuurlijk van 'invloed ge weest dat enkele grote passagiers schepen voor Nederland verloren gingen, waardoor de doorstroming van officieren bij twee grote rede rijen wat stagneert. Er staat tegenover dat de koop vaardij nog steeds kampt met een tekort aan werktuigkundigen. houdster draaide zich gelijk om en rende de keuken uit. Akke stond met haar schort in de 'hand en hoor de de vlugge voetstappen de trap opgaan. Weer de mopperende man nenstem en toen sloot ze zacht de keukendeur, waarna ze haar schort in een hoek deponeerde. Bij de tafel bleef ze staan en keurde de heer lijkheden, die voor'haar gereed ston den: volop melkbrood, kaas, hagel slag, twee eieren, beschuit, jam, pindakaas en een schaaltje met spek. Ze knikte. Dat zag er niet gek uit. Er stonden twee stoelen bij de tafel, één met een groot kussen, dat was waarschijnlijk de plaats van Tjitske. Wel, dan zou zij maar in de andere stoel gaan zitten. Akke had de ontbijtboel al op de aanrecht 'geplaatst, toen Tjitske 'be noden kwam. „Hij is wakker gewor den van de deurbel en wilde weten, wie er zo vroeg was". A'kke schrok. „O, het is dus mijn schuld?" „Je kon 'het niet weten. Ik 'had het je moeten zeggen. De leveranciers komen allemaal adhterom. Heb je al gegeten?" Het meisje knikte. „Heerlijk. Zal ik eerst afwassen?" „Heb je 'genoeg 'gegeten?" „Ik eet 's morgens nooit zoveel". „Laat de afwas maar even staan. Meneer moet toch ook eerst eten. Dat komt wol na 'de 'koffie. Als je de grote salon onderhanden wilt ne men? Daar is in geen week wat aan gedaan. In de gang is een grote kast. daar vind je alles in, wat je nodig hebt. Ook de stofzuiger, je 'hoeft niets op te nemen, en doe het de eerste dagen maar kalm aan. Het moet wennen. Ik moet nu eerst me neer veider 'helpen". Akke knikte. „Ik vind 'hot wel", zei ze, 'haar schort voorbindend. Als u me ergens voor 'nodig ihebt, roept u maar". (Wordt vervolgd). Ir. Prins sprak voor landbouwver. te Oosterland

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5