West-Duitsland wil diplomatieke betrekkingen met Israël Tsjombe en de opstandelingen China en Pakistan Bloemenhulde voor prinses Beatrix Amerikaanse mariniers aan land in Zuid-Vietnam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 8 maai t 1965 121ste jaargang Nr. 19747 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 «EOAKTIE 6N AOMINISTRATIE; lannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur; M, J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. A80NNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 oer stuk. In dit nummer. Grotere pendel na afsluiting Grevelingendam Bonn hakt knoop door T.v. in de vuilnisauto BONN, 7-3. De Westduitse rege ring wil diplomatieke betrekkingen met Israël aanknopen en de diplo matieke betrekkingen met Egypte niet verbreken. Dit is zondag officieel in Bonn bekend gemaakt. Nogmaals, aldus een verklaring voor de pers, heeft de Westduitse re gering het tjesluit bekrachtigd om de economische hulp aan Egypte stop te zetten. Dit besluit moet ge zien worden als een vergeldings maatregel voor het bezoek aan Egypte van de oostduitse commu nistenleider Walter Ulbricht. Het gaat hier in hoofdzaak om de voor genomen delneming van west-duits- land aan het tweede Egyptische vijf jarenplan. Bondskanselier Erhardt verklaar de dat hy met de diplomatieke er kenning van Israël een bijdrage wil leveren tot de normalisering van de verhoudingen tussen beide landen. Deze stap, aldus Erhard, is tegen geen enkele Arabische staat gericht. De verhouding tot Egypte In deze verklaring wordt niet met zoveel woorden gezegd, dat Bonn de diplomatieke betrekkingen met Egypte niet zal verbreken. Politieke waarnemers zeiden ech ter dat dit de betekenis is van de mededeling dat de uitnodiging aan en ontvangst van Ulbricht op pas sende wijze is beantwoord. NAIROBI (Kenia), 7-3. De Kon golese eerste minister Tsjombe, heeft zich zendag op de bijeenkomst, die de ministerraad der organisatie voor Afrikaanse eenheid (O.A.E.) thans in de Keniase hoofdstad Nairobi houdt, krachtdadig verdedigd tegen de felle aanvallen, die politieke te genstanders zaterdag j.l. op hem hadden gedaan, aldus wordt van conferentiezijde vernomen. In een voortgezette bespreking achter gesloten deuren van het rap port over Kongo(-Leopoldstad), dat door een O.A.E.-commissie is opge steld, heeft Tsjombe zijn misnoegen te kennnen gegeven over het uit Kongo-Brazzaville binnendringen van gewapende opstandelingen in zijn land. Hij zei ook dat vier Afrikaanse staten zich met de binnenlandse za ken van Kongo inlaten door de op standelingen tegen zijn regering te helpen. PEKING, 7-3. De president van de Chinese volksrepubliek, Lioe Tsjao Tsji, beeft een uitnodiging van de Pakistaanse president, Ajoeb Khan, aanvaard cm Pakistan te bezoeken. De datum voor dit bezoek zal nog nader worden vastgesteld. Dit is meegedeeld in een Ohinees-Pakis- taanse bekendmaking, die zondag na het bezoek van Ajoeb Khan aan Pe king is uitgegeven. Er wordt voorts in meegedeeld, dat de ministers varn buitenlandse zaken van communistisch China en van Pakistan in de nabije toekomst in Pakistan een overeenkomst zul len tekenen, waarin de grensgeschil len tussen beide lauden zullen wor den geregeld. Deze maand vlucht met Gemini-ruimtevaartuig WASHINGTON, 6-3. Van welinge lichte zijde is meegedeeld, dat de Amerikaanse ruimtevaarders Virgil Grison en John Young waarschijnlijk aan het einde van de maand met het Gemini-ruimtevaartuig drie keer om de aarde zullen gaan. Zij zouden in Florida gelanceerd worden en bij de Bahama-eilanden landen. Dapper stapper De Siberiër Alexei Polikarpow heeft in vijf-en-een-half jaar te voet een afstand van 34.060 kilometer afgelegd. Vrijdag kwam hij in de stad Chaba- rowsk, in het verre oosten van de Sowjet-Unie. aan. Polikar pow, die spoedig 00 jaar zal worden, is dokter. Voordat hij met pensioen ging werkte en woonde hij in Omsk en van daar ook vertrok hij voor ziin voetreis door de Sowjet-Unie. Hij is van plan ermee te stop pen wanneer hij de 40.000 ki lometer heeft bereikt. Regeringswoordvoeder Günther von Hase zei later in een toelichting op de verklaring, dat er geen diplo matieke stappen tegen de Verenig de Arabische Republiek genomen zullen worden, zolang de Egyptische regering niets doet wat de interna tionale status van Oostduitsland op een hoger plan zal brengen. Behalve dat Westduitsland niet zal deelnemen aan het tweede Egypti sche vijfjarenplan, zal het ook geen kapitaalhulp meer aan Egypte ge ven en geen plafond meer vaststel len voor door de staat gegarandeer de kredieten op lange termijn aan Egypte. PARAMARIBO, 7-3. Zondagmid dag heeft de jeugd van Suriname prinses Beatrix een bloemenhulde gebracht. Dit gebeurde tijdens een défilé van ongeveer 6.000 kinderen van verschillende jeugdorganisaties. De prinses stond op het bordes van het gouverneurspaleis aan het Oranjeplein en de kinderen trokken aan haar voorbij, waarbij iedere groep bloemen legde rond de plaats waar de prinses stond. Vriendelijk lachend en zwaaiend nam de prinses het huldebetoon in ontvangst. Rond het Oranjeplein stonden duizenden mensen, vele rijen dik. De kinderen, die gedefileerd hadden, zochten een plaats op het groene met bomen om zoomde plein. Groot was voor ieder SAIGON, 8-3. De eerste eenlheden van de vijfendertighonderd man Amerikaanse mariniers, die op ver zoek van de Zuidvietnamese regering bij Da Nang zullen worden gelegerd om de belangrijke luchtmachtbasis te beschermen, zijn daar maandag ochtend geland. De mariniers beho ren tot de negende expeditionaire marinebrigade, onder commando van generaal Karch. Té echte imitatie- bankbiljetten BRUSSEL, 6-3. De Nationale Bank van België heeft een klacht inge diend tegen de Belgische Partij voor Vrijheid en Vooruitgang wegens het namaken van bankbiljetten. De liberale partij heeft kortgele den met het oog op de komende ver kiezingen zogenaamde bankbiljetten uitgegeven met een caricaturistische tekening van minister-president Th. Lefevre en met het opsohrift „Na tionale ramp van België", ih plaats van het gebruikelijke „Nationale Bank". De imitatie-bankbiljetten van 1000 Belgische frank (72 igulden) zijn ech ter zo goed uitgevallen, dat men goed moet kijken om ze van de echte te onderscheiden. Bosbranden in Australië MELBOURNE, 6-3. De oostelijke strook van de Australische staat Vic toria wordt geteisterd door bos branden die een zo grote omvang hebben aangenomen, dat voor dit gebied de noodtoestand is afgekon digd. Aanvankelijk wist men het vuur te isoleren maar ide laatste da gen is men die toestand niet meer meester en worden dichtbevolkte gebieden bedreigd. Boeren zijn met hun vee op die vlucht geslagen, an deren zijn met hun inboedel op vrachtauto's naar veiliger oorden vertrokken. Militairen zijn 'bij de brandbestrij ding ingeschakeld. In het betrokken gebied, ongeveer 240 km. van Mel bourne, heerst een ernstig gebrek aan water. Treinen met tankwagons zijn ingelegd teneinde de watervoor ziening gaande te houder.. Duitse oorlogsmisdadiger in Argentinië BUENOS AIRES, 6-3. Het fedrale hof van beroep heeft de uitspraak van een lagere rechter bevestigd, waarbij geweigerd werd de 65-jarige dr. Gerhard Bohne tegen borgtocht op vrije voeten te stellen. De Westduitse regering heeft de uitlevering gevraagd van dr. Bohne die betrokken was bij de euthanasie- moorden tijdens de oorlog. Hij werd op 20 februari 1964 in Argentinië gearresteerd, nadat de Westduitse regering een verzoek om zijn uitlevering had ingediend. Het federale hof bepaalde, dat de uitleveringsprocedure voortgang moet moet hebben. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag op een perscon ferentie gezegd dat „het gehele ge bied van onze betrekkingen met In donesië opnieuw wordt bestudeerd". de verrassing toen de prinses na af loop besloot langs de duizenden kin deren te wandelen. Dit verhoogde nog de blijde stemming en zelfs moest de prinses op haar rondgang enige presentjes in ontvangst nemen. Tussen de bedrijven door vond de prinses nog even tijd om een praatje te maken met de Nederlandse jour nalisten, die door de weersomstan digheden gedwongen waren in Djoe- moe achter te blijven. De universitaire wereld in Spanje MADRID, 6-3. De Spaanse minis ter van voorlichting, Manuel Fraga Iribarne, heeft vrijdagavond na af loop van een ministerraad onder voorzitterschap van generaal Franco gezegd, dat de situatie in de univer siteitswereld weer normaal is gewor den. De Spaanse regering zal alle nodige maatregelen nemen om in menging van politieke ondermijnen de krachten te voorkomen, die „de zeer ruime academische rechten en autonomie" misbruiken voor politie ke doeleinden, aldus de minister. Fraga Iribarne. zei verder, dat de Spaanse regering overweegt om per fectionering van de universitaire structuur cn.het vraagstuk van de universitaire vertegenwoordiging te bestuderen. Maanden onder water MOSKOU, 6-3. Vier Russische ge leerden bereiden zich voor op een verblijf van enkele maanden onder water. Dit zal in de zomer gebeuren in een tank op de bodem van de Zwarte zee. Het voornaamste doel van dit ex periment is, de uitwerking na te gaan van een langdurige afzondering onder water op het menselijk orga nisme. Verder worden biologische en hydrologische onderzoekingen ver richt. De tank wordt verankerd op een diepte van 15 meter voor de kust van De Krim. Af en toe zullen de vier Russen de tank, uitgerust met ademhalingsap paraten verlaten, voor een onderzoek van de zeebodem. De stijging van het gemiddeld inkomen DENHA AG, 6-3. Het gemiddeld •inkomen is in de paricde 1950-1960 in ons land gestegen van f 1200 tot f 2410, waarbij die stijging van het gemiddeld Inkomen per belasting plichtige is achtergebleven, nl. van f 3030 in 1950 tot f 5760 in 1960. Dit is mede een gevolg van het feit dat het aantal belastingplichtigen in de beschouwde periode sneller is geste gen - nl. met 20 pet. - dan de totale 'bevolking, t.w. met 13 pet. De hoog ste 'gemiddelde inkomens per inwo ner worden overwegend gevonden in Noord-Holland, de laagste in Noord-Bra'bant, waarbij echter reke ning gehouden dient te worden met 'het aantal kinderen, dat in "Noord- Brabant relatief groot is. Een en an der is vastgesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Naar van welingelichte zijde is vernomen, is de conferentie van communistische partijen in Moskou vrijdag geëindigd. Inbreker stak huizen in brantl ENSCHEDE. 6-3. De inwoners van de wijk „Het Hoogland" te Ensche dé kunnen weer rustig slapen: de man die in de afgelopen vier weken 16 inbraken in deze wijk pleegde en 7 keer het huis dat hij met een be zoek vereerde, in brand slak - zich niet bekommerend over het feit dat er in sommige gevallen kinderen in het huis sliepen - zit achter-slot en grendel. De inbreker blijkt een 18- jarige fabrieksarbeider te zijn, die in dezelfde wijle woonde. In alle gevallen kon de brandweer ernstig onheil voorkomen maar in totaal richtte de brandstichter toeh nog voor ruim 12.000 gulden schade aan. Zijn buit als inbreker bedroeg ongeveer 2500 gulden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Niemand neemt meer be- 4 sluiten dan een besluiteloze. 4 De techniek komt de Hamburgse stadsreinigingsdienst wat het personeels gebrek betreft te hulp. Een industrie-televisie-installatie, gemonteerd op de vuilniswagen, vervangt bij het afladen van het vuil sinds kort de bij rijder. Tot nu toe moest volgens de veiligheidsvoorschriften iedere ivagen tijdens het achteruit rijden door een man geloodst worden. Thans kan men op een beeldscherm in de cabine de ruimte achter de ivagen precies overzien. De gezichtshoek van het televisie-oog bedraagt 110 graden. Hel transistorapparaat kan op elke 12-volt-accu in de auto aangesloten wor den. Voor de bijrijder die thans ergens anders belangrijker werk kan doen, moest elk jaar 10.000 tot 11.000 D.mark worden opgebracht. Als de nieuwe installatie blijkt te voldoen, zullen over enige tijd ook stadsbussen met het televisie-oog worden uitgerust. Gezin ziek door eten van andijvie LEERDAM, 7-3. Een heel gezin in Leerdam, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen, is zondagmiddag in het Leerdamse ziekenhuis opge nomen omdat het last van buik krampen kreeg na het eten van Ita liaanse andijvie. De groente was met een vettige blauwe substantie, waar schijnlijk een insectenbeslrijdings- middel, bedekt. De toestand van de andijvie-eters is niet ernstig. De Leerdamse politie heeft met hulp van een geluidswagen de inwo ners gewezen op het gevaar dat het nuttigen van de „blauwe" andijvie met zich mee bracht. Anderen heb ben de nare gevolgen hierdoor gro tendeels kunnen voorkomen door het drinkeh van flinke hoeveelheden melk of het slikken van norit. De middenstander, die de vergif tigde andijvie heeft verkocht, had de groenten betrokken van een gros sier. Hij heeft de politie alle moge lijke medewerking verleend bij het achterhalen van de verkochte groen ten. Atoomdeskundigen terug uit de Sowjet-Unie SCHIPHOL, 7-3. Met veel voldoe ning over bun uitgestrekte retis door de Sowjet-Unie zijn zondagmiddag de Nederlandse en Belgische atoom deskundigen, die in Moskou 'het uit wisselingsverdrag op het gebied van de toepassing van kernenergie voor vreedzame doeleinden iheb'ben onder tekend, op Schiphol teruggekeerd. In Moskou hebben de Nederlandse en Belgische delegaties voorstellen achter gelaten voor de verdere uit wisseling. Deze zullen de Russische geleerden eerst bezien om daarna met suggesties .hunnerzijds te komen. Twee doden bij verkeersongeluk AMERSFOORT, 7-3. Onder de ge meente Bunschoten heeft zaterdag middag op een kruising van rijks weg 1 een botsing plaats gevonden, waarbij de heren J. Post en J. van Sdhuppe uit Amersfoort om het le ven zijn gekomen. Bij het ongeval liepen acht personen lichte verven- dingen op. De twee bij de aanrijding betrokken, auto's werden onherstel baar beschadigd. Scbip voer binnen met brandende lading IJMUIDEN, 7-3. Het vrachtschip „Suza Breeze" (4970 brt.) uit Hong Kong is met een brandende lading kopra de haven van IJmuiden bin nengelopen. Het schip is voor het de haven in mocht eerst nauwkeurig door de brandweer geïnspecteerd. De brand woedt al drie dagen. Het schip kwam om vier uur in de Noordersluis, waar 'nieuwe blus middelen aan boord werden ge bracht. Daarna is het doorgestoomd naar Amsterdam. Daar zal het ech ter nog minstens twee dagen moeten blijven liggen, voor dat na een nieu we inspectie en verkenning de lui ken geopend zullen worden. TILBURG. Drie Oisterwijkers en een Tilburger zijn bij een gezamen lijke actie van de politie van Oister- wijk en die van Tilburg aangehou den en ingesloten, verdacht van hel plegen van een groot aantal dief stallen. Voor een waarde van ruim 35.000 gulden aan textielgoederen. bontmantels, sigaretten en dranken werd in beslag genomen. Kristal-koorts BRASILIA, 8-3. Een week na dat de pas ontdekte laag berg kristal in Cristalina, op onge veer honderd kilometer van Brasilia, in ontginning kivam, is reeds voor een waarde van ruim vijf miljoen dollar ver handeld. Velen, die tot voor kort in armoede leefden, zijn in een slag miljonair gewor den en een stroom van men sen, door de goede berichten aangetrokken, begeeft zich naar Cristalina dat in een wa re „kristalkoorts" leeft. Het is niet de eerste maal dat in deze primitieve streek kwarts ge vonden wordt. In de tweede ivereldoorlog beleefde het dorp een welvarende periode, tot dat de aders, die nagenoeg aan de oppervlakte lopen, waren uitgeput. Minder wind Verwachting tot dinsdagavond: Zwaar bewolkt met hier en daar enige régen en plaatselijk enkele op klaringen; matige tol zwakke wind in hoofdzaak lussen noordwest en zuidwest; vannacht temperatuur om hot vriespunt met op enkele plaatsen mist; morgen iets hogere middag- temperaturen dan vandaag. 9 maart. Zon op 7.06, onder 18.34. Maan op 9.46, onder 0.44. Eerste kwartier: 10 maart te 18.52. 11 OOG WATER STA N D EN ZIERIKZEE 9 maart 6.56 v.m. 19.18 n.m. BROUWERSHAVEN 9 maart 6.42 v.m. 19.02 n.m. Doodtij: 13 maart. HET WEEROVEKZIGin DE BILT, 8-3. Het K.N.M.I. deelt -mede: Gedurende het weekeinde be woog het frontensysleem van een diepe depessie voor de Noorse kust van IJsland via de Noordzee naar het zuidoosten en kwam vanochtend bij ons land aan. Cp de nadering ervan begon het plaatselijk te regenen, veelal vooraf gegaan door sneeuw. Tegelijkertijd stroomde wat min der koude lucht met zuidwestelijke tot westelijke wind het land binnen. Het front zal vermoedelijk boven ens land bij afnemende wind tot stilstand komen en dan in betekenis afnemen. In de komende nacht zal de temperatuur om het vriespunt zijn, terwijl morgen overdag de tem peratuur iets hoger kan worden dan vandaag. Het genoemde frontensysteem werd voorafgegaan door een hogedrukge- bied, dat in de afgelopen nacht bo ven Duitsland aankwam. Israëlisch-Syrisch grensincident TEL AVIV, 7-3. Eon Israëlische militaire woordvoerder -heeft bekend gemaakt, dat een Israëlische tank en machinegeweren zondag Syrische posten lot zwijgen hebben gebracht, die Israëlische tractoren beschoten welke werkzaam waren in een land- aanwinningsgebied ten. noordwesten van het meer van Galilea. Aan Isra ëlische zijde vielen -geen slachtoffers. Radio Damascus meldde, dat Syrië een klacht bij de gemengde be standscommissie heeft ingediend naar aanleiding van het incident. Weer INewyorksc krantenstaking NEW YORK, 8-3. Het drukkerij- personeel bij zeven dagbladen in New York heeft zondag met alge mene stemmen besloten het werk neer te leggen als voor 1 april geen overeenstemming is bereikt over een nieuwe arbeidsovereenkomst .De lo pende onderhandelingen zijn in een impasse geraakt. Twee jaar geleden duurde een staking van dit personeel bij de New Yox-kse kranten 114 da gen, gedurende welke periode geen dagbladen verschenen. AMSTERDAM. In het Hilton-hoteJ in Amsterdam is een door vele art sen bezocht symposion gehouden over een nieuwe anti-rheumatische medicament (Indo-methacin). De vereniging van schrijvers uit de federatie Rusland heeft aan het eind van haar congres in Moskou, dat vijf dagen heeft gcduuvd. oen nieuw bestuur gekozen. De roman schrijver Leonid Sobolev werd her kozen als voorzitter. Deze functie bekleedde hij a-1 zes jaar. Het stoffelijk overschot van pre sident Adolf Scliarf van Oostenrijk is met militaire eer in Wenen bijge zet cp de centrale begraafplaats, waar o.m. de oud-presidenten Kart Renner en Thcoder Koerner en de componisten Beethoven, Johann Strauss, Schubert en Brahms rusten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1