Coopvaett DE NIEUWE SKODfllOOO MB f 5450 Stroomversnellingen in de landbouw gaan steeds voort ONZE PUZZEL-RUBRIEK DOUWE EGBERTS Zachte geurige pijptabak De stormbal blijft hoog in de mast Voorkomt rugklachten! DEURL00, INTERMEUBEL, ZIERIKZEE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 5 maart 1%*» Nr. 19746 Vergadering „C. eft C." Ingezonden mededeling HAAMSTEDE, 3-3. Voor de eerste maal in zijn geschiedenis vergaderde de Coüp. Laixdbouwvereniging „C. et CV' in de middaguren en het is ge bleken dat de belangstelling niet on der deed voor een avondvergadering Dit Verheugde de voorzitter, de heer M. O. Hanse M.O.zn. ten zeerste. Mogelijk dat in het volgende seizoen in januari en februari op dit inge slagen pad verder gegaan zal wor den. Een welkomstwoord richtte de voorzitter tot de spreker, de heer J. Markusse, verbonden aan de Z.L.M. en aan de heer A. Zwart, assistent bü de R.L.V.D. Do heer Markusse begon zijn le zing met op te merken dat de indus triële revolutie steeds verder gaat doch ook de stroomversnellingen in de landbouw gaan steeds voort. Toen in 2S46 op de landbouwschool werd onderwezen dat combines voor onze streken onbruikbaar waren door het te natte klimaat geloofde iedereen dat. De praktijk heeft anders ge leerd. Enige tijd geleden zag spreker op Flakkee de vol-automatische ploeg aan het werk die niet onder cleed voor het gewone ploegwerk. De techniek staat niet stil en de toene mende mechanisatie zal tot gevolg hebben dat, volgens het L.E.I. in de eerste 5 jaar die voor ons liggen het aantal landarbeiders nog eens met 45 procent zal afnemen. Bij al deze dingen komt ook het hogere loon een woordje meespreken en daarom wordt het dubbel zo belangrijk om bij transacties in de landbouw de Pachtwet niet te vergeten en deze Ingezonden mededeling zorgvuldig te raadplegen. Ze is ge maakt voor de boer en de Z.L.M. heeft experts die hierover de boer altijd ter wille zijn. Elk jaar komen nieuwe en betere machines op de markt die het werk nog weer wat vereenvoudigen. Het zal daarom nodig zyn voor verschillende landbouwers om sa men te werken en daarbü mag de Iconwerker niet uitgeschakeld wor den, Het kundige ondernemerschap is in de landbouw zeer belangrijk geworden evenals de bedrjjfs-econo- mische boekhouding. Het Borgstellingsfonds voor de Landbouw is zeer bekend geworden ook in Zeeland. Dit fonds waarbij de bank het geld verschaft en het rijk garant staat, heeft al veel landbou wers geholpen- Toch schakelden ve len over op fruitteelt of glas, doch velen en dat waren vooral de oude ren, gingen door en deze nu kregen het erg moeilijk. Ontwikkelings- en saneringsfonds Toen daarop het Ontwikkelings- en SanerLngsfonds verscheen was er ook voor deze mensen uitkomst en alleen in Zeeland maakten 200 agra riërs er gebruik van. Ook de erfop volging en zijn problemen werden vakkundig door de heer Markusse uit de doeken gedaan. In enige vo rige nummers van dit blad werden deze onderwerpen reeds uitvoerig behandeld. Natuurlijk waren er vragen en uit de vergadering bleek wel dat ver schillende landbouwers zich volko men hadden gehouden aan hetgeen spreker deze middag vertelde. Toch zullen er nog zeer velen zijn die hier veel hebben kunnen leren en er hun voordeel mee zullen kunnen doen. Tot slot vertoonde de heer Mar kusse het Z.L.M.-journaal 1964. In deze film werden de belangrijkste feiten uit het Zeeuwse landbouwjaar nog eens vertoond, zoals de reis naar Bokrijk in België, de grote trip naar Oostenrijk en Italië, het koninklijk bezoek aan het Zilveren Schor, di verse fokdagen en de eerste steen legging van de lagere landbouw school te Zierikzee door de heer D. Eveleens. modern e'n degelijk """'"""l". royaal én zuinig luxueus én praktisch sportief én veilig Autobedrijf IJ. I. WANDEL, Zuidstraat 70, Nieuwerkerk, telefoon 482 DEN HAAG. Dr. Soedjarwo Tjondronegoro, ambassadeur van Indonesië in Nederland, heeft don derdagochtend het protocollaire eerste bezoek aan de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, gebracht. DEN HAAG. Bij de Tweede Ka mer is een ontwerp ingediend voor een nieuwe pensioenwet voor het burgerlijk overheids- en semi-over- heidspersoneel. JUDO Sch.-D'lamlse judoka's wonnen van Bredase ploeg Het jeugdjudoteam van sportschool Peeters uit Breda is te Zieri'kzee te gast geweest. Het was de tweede ontmoeting die de eilandelijke judo ka's in de onderlinge schoolwed- strljden hadden. Slaagden zij erin om eind januari in Raamsdonksveer te winnen, het resultaat van vorige week was navenant. Met duidelijlke cijfers bleëk ook hier een groot over wicht, nl. 6-1. De eerste ronde werd nl. gewonnen met 22-0, terwijl de tweede ronde eindigde met 30-10. Bij judowedstrijden wordt een vol punt gewaardeerd met 10 punten, een wedstrijd eindigend met waza- ari (zg. half punt) met 7 punten ter wijl winnaar op beslissing scheids rechter met 5 punten gehonoreerd wordt. Beide teams bestonden uit 5 judoka's in de voorgeschreven ge- wichtsklasse. Het Schouwen-Duivelandse team was samengesteld uit Hans v. d. Sande, Wim v. cl. Zande, Dietje de Boer, Paul Bezuijen en Wijnand de Boer. Eind maart trekt men weer maar Breda voor de volgende ontmoeting. De puzzel van vorige week bleek weer een interessante, want vele puzzelaars zijn „er op gesnapt" en hebben - al of niet goed - hun in zendingen ingestuurd. Grote proble men bleken zich voor de meeste in- zender(sters) overigens niet te heb ben voorgedaan. De eerste prijs gaat ditmaal naar: mevr. M. Sluij ter-Schimmel Plevierstraat 3, Zierikzee De tweede prijs is bestemd voor: de heer A. v. d. Panne, Baken 4, Scharendyke. De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. sigaar; 6. perron; 11. vieren; 13. op; 15. sonoor; 18. er; 20. eva; 21. pi; 22 v.n.; 23. inslaan; DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt. Horizontaal: 1. van af (afk.)3. In'disch vleesgerecht; 6. part; 9. wa terstand; 11. verlichting; 13. larve; 15. bekende opera; 17. 'karakter; 18. deel vh. göbit; 19. zijde; 20. nobele; 23. inwendig orgaan; 24. land in Europa; 26. behoeftige; 28, uitroep; 31. bovenste deel; 33. flauwe :kul; 37. vogel; 38. op dit moment; 40. ver laagde loon; 41. klein takje; 42. ge wicht (afk.); 43. snelle; 44. onmeet baar getal; 45. gesloten; 47. in orde; 48. inhoudsmaat (afk.); 50. graaf- werktuig; 53. lust; 55. bergweide; 57. bloem; 59. plaats in Noord-Afri- ka; 61. vruchtbare plaats; 63. vrucht; 65. plaats in Drente; 67. gevoels uiting; 70. gast; 71. kleur; 72. breek bare; 74. ver maar beneden gelegen; 77. toespraak; 79. zangnoot; 80. stuur; 81. vlak; 82. Frans pers. voor- naamw. Verticaal: 1. plat; 2. water in Bra bant; 3. plat houtje; 4. zachtjes, lie felijk; 5. titél (aflk.); 6. inhoudsmaat (afk.); 7. wond vocht; 8. gebieden; 9. de somma van; 10. soort boom; 12. mens; 14. aanzien; 16. meisjesnaam; 21. boom; 22. vernis; 25. elektrisch geladen deeltje; 27. 'klein plantje; 28. uitroep; 29. wintervoertuig; 30. hof bediende; 32. lichaamsholte; 34. plaats in Utrecht; 35. voorzetsel; 36. deel v.d. bijbel (afk.); 39. voormalig Ned. eiland; 40. gelofte; 45. kinder- groet; 46. Frans onib. voornaamw.; 47. deel vJh. hoofd; 49. verbinding; 51. per expresse (aflk.); 52. winter voertuig; 54. fris, opgewekt; 55. meisjesnaam; 56. afgemat; 58. sinds; 60. planeet; 62. steekwapen; 63. on hebbelijk; 64. ijzerhoudende aarde; 66. Duits pers. voomaamw.; 68. drank; 69. vlug; 73. vogelprodukl; 75. titel (aflk.); 76. muziekterm (afk.); 78. dit is (afk.). FINANCIËN EN ECONOMIE 25. bedum; 27. trens; 29. cm; 31. kpm; 33. me; 34. nee; 35. toast; 37. urgent; 40. ir; 41. net; 42. ol; 43. on 44. rug; 46. it; 47. eerste; 50. veter; 52. neg; 54. 1.1c.; 55. ada; 57. n.o.; 58. trema; 61. ivoor; 63. landing; 65. k.l.; 66. dm; 67. ria; 68. e.o.; 69. isolde; 71. a.p.; 73. geneve; 75. stoort; 76. om laag. Verticaal: 2. inn; 3. avond; 4. air; 5. re; 6. perse; 7. en; 8. r.o.; 9. ope nen; 10. aspect; 12. ren; 14. passer; 16. o.i.; 17. overste; 19. haten; 23. im puls; 24. ar; 26. uk; 28. neigen; 30. monter; 32. mr; 33. men; 36. a.e.; 38. goedig; 39. tremolo; 42. ork; 45. ut; 46. intern; 48. eland; 49. la; 51. rommel; 53. gelaat; 56. a.v.; 59. ma; 60. dieet; 62. oksel; 64. non; 66. d.d.; 69. i.v.m.; 70. lea; 72. po; 73. gr; 74 e.o. UTRECHT, 4-3. De exorbitante loonsverhogingen in 1964 hebben onze concurrentiepositie geschaad, zo heeft de algemeen directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs, drs. J. H. D. van der Kwast, verklaard tijdens zijn jaarlijkse persconferentie ter gelegenheid van de voorjaarsbeurs. Dat de kosten van het levenson derhoud slechts met zes procent zijn gestegen, is zijns inziens te danken DEN HAAG. De A.N.V.V. neemt dit jaar voor het eerst deel aan de jaarlijkse „Salon International du Tourisme" in Lausanne. Wat biedt de BEELDBUIS? Neen, geen Toon Hermans meer voorlopig. We moeten het doen met een half uurtje kunstrijden in Colo rado Springs, met Barend de Beer, met een nieuw duel o.l.v. Kees Schilperoort en met de luchtmacht- kapel op Ned. 1, vrijdagavond. Kan. 27 vertoont The Saint en een (actu ele) parlementaire spiegel. Maar zaterdag zullen toch wel vele groten en kleinen afstemmen op Swiebertje, resp. Joop Nachtegaal, beiden uitgebeeld door Joop Doderer die dus 's middags èn 's avonds op de buis komt in zeer uiteenlopende stukken. De laatste maal als plaats vervanger van een door menige kij ker betreurde wijlen Stiefbeen. Op Ned. 2 zal Rinus Ferdinandusse po gen humoristische (k)wartaal te spre ken. Tegelijkertijd vindt echter de Verwoesting van Carthago plaats in een muzikale comedie van Willy van Hemert en Harry de Groot en de keuze wordt moeilijk. Zondagavond tracht Corrie Brok ken de show te stelen, daarna een eenacter eri Pierre Janssen op het eerste net. Ned. 2 brengt als gewoon lijk Robinson Crusoë, Tom Ewell, een uurtje theaterfilm en een show van Jo Stafford. Tips voor de vijfdaagse Enkele suggesties voor de werk week. De maandagse speelfilm is Indiscreet, dinsdags finale S.U.S.- actie, woensdag the Beverlèy Hill billies, donderdag het Bolsjoi-ballet en als kijkspel Romeo en Jeanette over het eerste net in eigen land. Did. 1 brengt ma. de opera-bnffa Met 1.7 aan tafel, woensdagmiddag 1 uur de ijshockey wedstrijd Canada- Rusland en donderdag zelfs 2 van die wedstrijden, waarvan wij die om 10 uur o.in. tussen Canada en Tsje- cho-Slowakije de belangrijkste vin den. De Belgen komen maandag met het toneelstuk De strop, dinsdag met The Flintstones en dr. Ben Casey en donderdag met de speelfilm Wrok omgisteren. Schoiitven-Duivelandse Sportspiegel Belangrijke ontmoeting Zierikzee-SC Gastel op „Bauniuk" Burgh moet hard aanpakken tegen De Schutters Renesse II en Burgh H gaan om kampioenstitel strijden Volgende week af sluiting programma afdeling B SDKB-microcompetitie aan de consequente prijspolitiek van de minister van economische zaken en de medewerking van het bedrijfs leven. Het tekort op de betalings balans (geraamd op 1,5 miljard, thans op 0,6 miljard gekomen) blijkt nogal mee te vallen. Hiermee is volgens de heer Van der Kwast het gevaar niet geweken en de stormbal moet dan ook hoog in de mast blijven hangen. Dat is trou wens geen nationale aangelegen heid. De huidige inflatie moet veel eer worden gezien als een naoorlog se vloedgolf, die de Westerse we reld teistert en waarin wij, of we willen of niet, worden meegezogen. Het enige goede dat men er van kan zeggen is, dat het minder erg is dan de depressie en de werkloosheid in de dertiger jaren. De ontwikkeling in 1965 Het ziet er volgens de heer Van der Kwast naar uit, dat 1965 minder onevenwichtig zal zijn dan 1964. Ge lukkig noemde hij het jongste loon- akkoord van regering en Stichting van de Arbeid, waaruit bleek dat het gezond verstand had gezege vierd. Allerwegen bestond dan ook waardering voor de door de rege ring in acht genomen standvastig heid. Helaas betekende „de nacht van Rotterdam" een begin van het niet nakomen van hetgeen nadrukkelijk was overeen gekomen. De heer Van der Kwast wilde op dit voorval geen kritiek oefenen, maar wel vindt hij het een kwade zaak als werkgevers en werknemers zich niet meer aan afspraken houden. Als het loonbe- leid ons uit de hand loopt, kunnen de getroffen beleidsmaatregelen tot ontspanning van onze oververhitte economie weer ernstig in gevaar worden gebracht. VOETBAL K.N.V.B. In de 4e klas G staat voor zondagmiddag op het sportpark Bannink het belangrijke duel tussen Zierikzee en Sport Club Gastel op het programma. Bij hei bezoek aan Gastel slaagde Zierikzee er na een boeiende strijd in met 2-0 aan het langste eind te trekken. Sinds deze wedstrijd is er echter wel het een en ander veranderd \'ooral het niet meer beschikbaar zijn van Willemse, ten gevolge -van een been breuk in de hierop volgende roed- strijd, heeft het team van Zierikzee bepaald geen goed gedaan. De min of meer verrassende nederlagen te gen Halsteren en De Schutters waren hier voor een niet onbelangrijk deel het gevolg van. Gelukkig voor de rood-zwarten draaide het team in de laatste wedstrijd tegen Nuj. Borgvliet al weer heel wat beter. Om de zaak nuchter te bekijken moet er wel re kening mee worden gehouden dat Gastel heel wat beter voetbal speelt dan Borgvliet. Wij verwachten dat Zierikzee vooral defensief een sterke partij voetbal zal moeten spelen, wat nog geenszins betekent dat men zich op verdedigen moet gaan toeleggen, om tot de zo begeerde winst te ko men. Burgh gaat op bezoek bij De Schutters waar de groen-witten bij zonder hard zullen moeten aanpak ken om niet met lege handen naar huis te worden gestuurd. Vosmeer is niet geheel kansloos te Bergen op Zoom in het treffen tegen RKFC. Oude Molen moet in eigen omgeving in staat zijn Halsteren van het lijf te houden, terwijl Kruisland de bes te papieren in handen heeft tegen Nw. Borgvliet. NVSdat alles in het werk stelt om de laatste plaats aan een ander over te doen, kan wellicht in eigen omgeving beslag leggen op één kostbaar puntje tegen D1VO. AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. In de le klas B gaat Re- nesse het in de duinstreek opnemen tegen Patrijzen dat met één verlies- puntje meer dan leider Hansweerlse Boys nog een ernstige gegadigde is voor de bovenste plaats. Renesse zal deze wedstrijd in winst moeten om zetten als het nog een rol van enige betekenis zal willen spelen. Spelend in de vorm van de laatste weken moet hel voor de rood-witten moge lijk zijn de puntjes thuis te houden. Dreischor kan zondagmiddag weer eens tot ivinst komen nu hekkeslui- ter Zonnemaire op visite komt. Luc- tor gaat het op eigen grond opne men tegen Hansweertse Boys. De thuisclub zal in deze wedstrijd be slist aan het langste eind moeten trekken als het in de running zal wïilen blijven. Een kleine zege voor de bezoekers ligt evenwel het meest voor de hand. Kruiningen en Kwa- dendamme zullen elkaar op het ter rein van eerstgenoemde niet veel BREDA. De vooiv.itter van het Schwürgeridit uit Düsseldorf, de heer Gotllebe, heeft mr. T. Thijs- sen, rechter-commissaris te Breda, laten weten dat het verhoor van de Duitse oorlogsmisdadiger Willy La- ges, die zich in de strafgevangenis te Breda bevindt, is verschoven naar latere datum. MARKTBERICHTEN Aardappelmarkt Emmeloord. EMMELOORD, 4-3. De officiële noteringen luiden als volgt (per 100 kg., telersprijs af boerderij): Consumptie-aardappelen binnen land: Bintje 40 mm klei opw. f 11- 12,50. Consumptie-aardappelen export Bintje 35 mm klei opw. in 2 maten f 10,50-11,75. Voeraardappelen f 2,50-3,00. Ingezonden mededeling er is een nieuw spiraalmatras voor U dat: NIET DOORZAKT NIET STUK GAAT WEL VENTILEERT LEVENSLANGE GARANTIE HEEFT Prijs: 2 persoons inlegraam IIO,- 2 persoons compleet ledikant. 145,- 1 persoons compleet ledikant. 70,- Vraagf vrijblijvend inlichtingen bij: ontlopen. Waarschijnlijk geeft het terreinvoordeel hier de doorslag. In de 2e klas C komen de reserves van Renesse en Burgh weer tegenover elkaar te staan waarbij de inzet de kampioenstitel van deze afdeling is. Renesse heeft hierbij het voordeel van eigen terrein en nog steeds één verliespunt minder dan de groen- wiUen, zodat het bij een puntenver deling nog altijd een kleine voor sprong behoud. Enige weken gele den slaagde Burgh er op haar ter rein in de rood-witten met 4-0 te kloppen. Wij verwachten deze maal een spannende strijd, waarbij beide teams zich tot het uiterste zullen inspannen om de kleuren van hun club zo goed mogelijk te verdedigen. Dreischor II maakt een goede kans haar eerste overwinning in dit sei zoen te gaan boeken nu Zonnemaire II op bezoek komt. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas staat er zowel voor Bruse Boys als voor MEVO weer een uit wedstrijd op het programma. Bruse Boys gaat haar geluk bij Zaamslag beproeven, terwijl MEVO op bezoek gaat bij Spui. De kans dat onze men sen in deze wedstrijden een klein succesje kunnen boeken is zeker aanweziq daar Spui en Zaamslag zeker niet tot de topclubs in de le klas mogen worden gerekend. Hoek zal zich terdege moeten inspannen om bij het bezoek aan Kapelle geen steekje te laten vallen. Wolf aarts dijk krijgt een bijzonder lastige klip te omzeilen bij het bezoek aan We- meldinge, terwijl Middelburg bij Nieuwdorp de beste troeven in han den heeft. In de 2e klas A komt Dui- veland op bezoek bij Brouwersha ven. De Oosterlanders gaan hierbij proberen revanche te nemen voor de 5-1 nederlaag welke het in eigen huis te slikken kreeg. Als de Brouwena- ren wat zijn bekomen van de onver wachte nederlaag van jl, zaterdag geloven wij dat zij baas in eigen huis kunnen blijven. Wij kunnen ons voorstellen dat SKNWK met een bezwaard gemoed de reis naar Wis- senkerke gaat aanvaarden. Reeds meer dan honderd maal heeft de voorhoede van de lijstaanvoerders het doel van de tegenpartij weten te doorboren zodat ook de Nieuwer- kerkse verdediging er op mag reke nen dat zij het zwaar krijgt te ver duren. Veere heeft thuis winstkan sen tegen Kloetinge II, terwijl de re serves van Wolf aartsdijk gaan pro beren om ook Serooskerke met een nederlaag naar huis te sturen. Co- lijnsplaatse Boys gelukt het mis schien de weg naar herstel te vin den bij het bezoek aan Oostkapelle. In de 3e klas A gaat Bruse Boys II het morgenmiddag in eigen omge ving opnemen tegen koploper WIK. Als de Boys nog een rol bij de be zetting van de bovenste plaats zul len willen spelen, zullen zij deze wedstrijd in winst moeten omzetten. Trekt WIK daarentegen aan het langste eind dan heeft de club uit Kerkwerve alleen nog maar concur rentie te duchten van Zwaluwen dal thuis van MEVO 11 moet kunnen winnen. Te Nieuwerkerk maakt SK NWK II een goede kans de puntjes te bemachtigen op hekkesluiter Zwa luwen II. JUNIOREN. In groep A 1 staat Zierikzee voor een zware taak bij het bezoek aan Middelburg A I. In groep A IV gaat Renesse A I het deze maal in de duinstreek opnemen tegen Duiveland A I, waarbij de rood-witten hun tiende overioinning in successie kunnen behalen. Op het sportpark Bannink gaan Zierikzee A II en Bruse Boys A I hel tegen elkaar opnemen met de bezoekers lichtjes favoriet. In groep A VI gaat Burgh A 1 het in de Hanzestad op nemen tegen Goes A 11, waarbij zij een goede kans hebben zonder ver- liespunten te blijven. In groep B IX gaan de beide koplopers, Bruse Boys B I en Dreischor B 1, op het terrein van eerstgenoemde uitmaken icie de beste kansen op de kampioenstitel gaat maken. Het terreinvoordeel kon hier wel eens de doorslag geven. MEVO B I en Zierikzee B l zullen ook deze maal elkaar wel weer niet veel ontlopen. In groep B X houden wij het op een overwinning voor de thuisclub bij de wedstrijden Burgh B I-Zwaluwen B 1 en WIK B 1-Re- nesse B I. KORFBAL. In de microcompetitie van de SDKB te Nieuiverkerk wordt dinsdagavond het programma in de afdeling B afgesloten. Zowel Zee meeuwen als de Burgh-reserves ko men in dit slolprogrammadriemaal binnen de lijnen. In de eerste wed strijd mag een aardige strijd, worden venvacht tussen ZSC II en Burgh II. In de volgende wedstrijd start Zee meeuwen als favoriet tegen NO AD. icaarna Burgh II wel eens moeite zou kunnen hebben met het vaak produktief spelende DES. Zeemeeu- wen krijgt vervolgens de handen vol aan de ZSC-reserves waarna de blauw-witten direkt hierna het moe ten opnemen tegen Burgh II die wij hierbij de beste kansen geven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 9