Waarom rijdt deze auto zo prettig? Bed rijf sverzorgi ngsdienst DUET Zoals zij... QTTPT? A Van Nelle's ourxlü keurmelange I/Vending in Vietnam DE VIERDEDAG ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 5 maart 1965 Nr. 19716 LAND- EN TUINBOUW De voordelen van kolchose en vrije bedrijf Nu het voorjaar in aantocht is, zien vele landbouwers met zorg het werk aankomen, dat straks wacht. De hoge lonen hebben de mechani satie 'bevorderd. De moeilijkheid is eohter, dat men veelal nooit zó kan mechaniseren, dat men zonder hulp van buiten al ihet werk aan kan. In dat geval zou men nl. zóveel moe ten investeren, dat men het bedrijf beter kon opheffen. Hulp van buiten dus. Dat is in vele gevallen de loonwerker, de werktuigencoöperatie of burenhulp. Het voordeel is, dat men geheel zelf standig blijft. Zou mijn zijn zelf standigheid willen opgeven, dan zou men samen met een aantal collega's het hele bedrijf kunnen regelen, maar dat wenst niemand. Sinds kort is er een tussenvorm die de aan dacht verdient. Hulp voor geval van nood Wij kennen in Nederland als een paar honderd bedrij fsverzorgings- diensten. Vooral op veehouderijbe drijven doen zij goed werk. Wordt de boer ziek of gaat hij met vakantie, dan komt de man van de verzor- gingsdienst het noodzakelijke werk doen: melken en 's winters ook uit mesten en voeren, uiteraard tegen betaling. Maar zo'n man is in elk geval aanwezig en dat geeft enige zekerheid. Kan men ook verder gaan? Heeft men ook wat voor het geval, dat men het werk niet meer af kan? Sinds kort wel, want in Baarderadeel nam men de proef en met succes. De ge dachte die er aan ten grondslag ligt, is deze. Wanneer enige tientallen landbouwers samenwerken, kunnen zij hun mankracht en machines veel beter benutten dan elk voor zich al leen. Men begon daarom met een inven tarisatie van mensen en materiaal. Toen ging men na, welk werk men niet zelf kon doen. Vervolgens te kende men op, hoeveel tijd men over had om bij anderen te helpen, als men zelf óók geholpen werd. Ten slotte onderzocht men welke machi nes en werktuigen men tegen ver goeding aan de combinatie ter be schikking wilde stellen. Een voorbeeld De heer Hoornstra, van de Friese Mij. van Landbouw, gaf het volgen de voorbeeld. Een veehouder van 60 jaar had een bedrijf van 12 ha. gras land. Elk jaar liet hij door een loon werker 2,5 ha. gras maaien. Dat kostte slechts 60 en dat lijkt voor delig, maar hij was dan zelf nog al tijd een week bezig o-m het gras in te kuilen. Een goede kuil werd dus niet verkregen. Nu maaide een lid van de combi natie en in drie uur tijd werd het gras aan de hoop gereden. Dat kost te f 190. Een dure grap? Toch niet: hij kon nu een week lang bij andere leden van de combinatie helpen en verdiende daarmee 144. Niet méér, omdat ieder alleen tussen de melk tijden werkte en slechts vijf dagen per week. Wie nu niet verder kijkt dan zijn neus lang is, zal uitrekenen, dat de man op eigen houtje f 60 kwijt was en in de combinatie f 46. Die reke ning is echter fout: nu had hij een goede kuil en het gras kon een week eerder aan de groei. Verder werkte hij veel prettiger omdat hij nu niet alles meer alleen behoefde te doen. Uitbreiding van het werk De proef, die begin vorig jaar in Baarderadeel begon, omvatte echter nog meer dan alleen het inkuilen. Ook de hooioogst, het mestrijden, het schonen van sloten en het grep- pelen werden in combinatie ver richt. Er waren achttien boeren uit Mantgum, Jorwerd en Baard bij be trokken. In één jaar kan een bedrag van ruim tienduizend gulden, dat voor heen aan derden moest worden uit betaald ,met de deelnemers worden verrekend. Daar kwam natuurlijk, net als in het voorbeeld van de man met de 12 ha. gras, nog bij, dat ieder nu veel meer zekerheid had dat het werk op tijd zou gebeuren en dat men veel prettiger werk had. Dit laatste ligt bij enig nadenken voor de hand. Als één man op zijn eentje 2,5 ha. gras moet inkuilen zal hij zijn rug 's avonds wel voelen, ook al jaagt niemand hem op. Doet hij het samen met anderen, dan kan men de oude baas licht werk laten doen en het zware werk voor de jon gere krachten houden. En omdat men slechts korte tijd bij een ander moet gaan werken en niet het hele jaar, speelt de gezelligheid ook wel mee. Kortom, hier is een samenwer kingsvorm geschapen, die alle aan dacht verdient. Zij heeft de (theo retische) voordelen van de kolchose en tegelijk die van het zelfstandige bedrijf, zonder de nadelen. Verdere mogelijkheden In Friesland waren er al 37 be- drijfsverzorgingsdiensten en dus kreeg men te maken met het vraag stuk, hoe men de aangestelde be drijf sv er zorg er s het gehele jaar door aan het werk moest houden. Uitbe steden bij fabrieken en coöperaties bleek niet voordelig en voor de be trokkenen weinig aantrekkelijk te zijn. Daarom stichtte men een over koepelende organisatie, de „Bond van Boeren- en Tuindershulp Koö- perties". Via deze bond kon men aanvullend werk vinden in het on derhoud van machines en werktui gen bij de leden. Men wil nu de proef uitbreiden en daarbij ook de landarbeiders, voor zover aanwezig, inschakelen. Ook deze krachten kunnen welilcht beter benut worden, zodat er misschien af en toe een vrije dag af kan enz. Omdat maar heel weinig boeren genegen zijn hun bedrijf volledig te combineren met dat van een of meer anderen, verdienen deze tussenop lossingen alle aandacht. Ze laten ieder in zijn waarde, het bij een an der gaan werken wordt niet als een vernedering gevoeld en de samen werking kan van groot sociaal be lang zijn. Zodra men de geldelijke voordelen ziet, zal men ook bereid zijn meningsverschillen in der minne te beslechten. Ingezonden mededeling Gewoon omdat deze automobilist zich meer fit voelt dan andere. En zijn geheim schuilt in het dashboardkastje Daar ligt altijd een rol King. Heerlijk frisse King pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Natuurzuivere King hoort in uw wagen als uw papieren. De proef mag derhalve gelden als een voorbeeld ter navolging en dat zal temeer het geval zijn als de lo nen omhoog gaan en de opbrengst- prijzen van landbouwprodukten niet of nauwelijks. Kort gezegd: men zal er op een of andere wijze wel aan moeten, als men zich staande ivil houden op middelgrote en kleine bedrijven. Ingezonden mededeling spaar plezierigmet ÏWLONS met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bedankt voor ZelhemJ. H. J. Hoffman, Kruiningen. Ger. Kerken Beroepen te Schagen: kand. H. Leene, Amsterdam die dit beroep heeft aangenomen; te Monster: P. C. Koster, Roodeschool. Ohr. Ger. Kerken Tweetal te Katwijk aan Zee: J. Brons, Bunschoten en J. Keuning, Veenen'daal, waarvan eerstgenoem de is beroepen. Weekeinde ARTSENDIENSTEN ZIERIKZEE: Dokter C. M. van Hoorn, tel. (01110)- 2080. MIDDENSCHOUWEN: Ddkter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112)-480. OOSTERLAND-BRUINISSE: Dokter H. Speelman, Oosterland, tel.' (01114)-280. DIERENARTS Dokter C. J. H. Sdheuerman, Zieri- zee, tel. (01110)-2180. OVERDENKING TEGENSTRIJDIGHEDEN „Klopt, en u zal opengedaan wor den", zegt Jezus. „Strijdt om in te gaan door de en ge poort; want velen zullen trachten in te gaan, maar het niet kunnen". Dat zegt Jezus ook. Het eerste spreekt het tweede te gen. Er ligt een tegenstijdigheid in. De deur, waarover hier sprake is, is in beide gevallen dezelfde. Het gaat over de toegang tot Gods ko ninkrijk, Gods vergeving, het eeuwi ge leven, dat Hij ons schenkt; de deur naar Zijn vrede. Is die deur wijd of eng? Staat die deur wijd open, of slechts op een heel klein kiertje? Het 'hangt er maar vanaf, op wat voor manier wij mensen daar pro beren binnen te komen. De deur staat wijd open, en iedereen kan er door. Achter de deur staat Hij, die ons nodigt: komt allen tot Mij, die vermoeid en 'beladen zijt, en ik zal u rust geven Maar om erdoor te 'kunnen, mogen wij niets meenemen van onszelf. Óm erdoor te kunnen, moeten wij ons zelf héél klein maken. Wie denkt, dat hij erdoor kan, en alles kan meenemen - alles, waar hij zelf trots op is; alles, waar wij zelf aan hangen, en waarvan wij denken dat wij het niet missen kun nen - d'ie komt voor een bittere te genvaller te staan. Wij kunnen niets meenemen. Geen materiële schatten en rijkdommen, maar ook geen geestelijlce. Onze verdiensten, onze prestaties, ons ge voel van eigenwaarde, dat wij daar aan ontlenen - dat alles maakt ons veel te breed en te dik om door die enge poort te 'kunnen. Wie daardoor wil, moet van dat alles afstand doen, en niets méér willen zijn dan een arm, naakt, en schuldig mensenkind. Wie zo komt, die vindt de poort breed genoeg. Voor zulken staat hij wagenwijd open. En bedenk: het ingaan door d'ie poort, dat is een zaak voor nü. Wij komen niet pas daarvoor te staan, als wij sterven. Wij staan er nü voor. Wij moeten er nü doorheen, nü in gaan - of buiten blijven. Het is dus zaak om nu ook alles prijs te geven, waar wij onszelf groot en dik mee maken. Nu alles los te laten, behalve datgene, wat wij mochten ontvangen als een ge schenk van Hem. En dan zullen wij merken, dat dat gene, wat Hij ons te geven heeft, duizendmaal waardevoller is, dan alles, waar wij zo aan hingen, en waarvan wij meenden, dat wij het niet missen konden - totdat Hij het ons afnam. Ingaan in ihet koninkrijk Gods 'is als het kruipen door het oog van een naald. Maar het kan, Als wij maar niets willen zijn, dan wat Gods genade van ons Wil maken. Als wij maar afstand doen van alles, waar mee wij onszelf opblazen om meer telijken, dan wij in werkelijkheid zijn. R: F. A. v. L. Ingezonden mededeling het ontdekte door Van Nelle's koffietest: wie echt goe de koffie wil drinken neemt Supra (mèt de 2 extra's) le extra: 2e extra: brandvers gemalen voor krachtige afschcnk vacuum verpakt voor behoud van alle geur In speciale openbare koffiekeurtests stemde gemiddeld 7van d.e huisvrouwen vóór Supra en tegen bonenkof/ie Scheepvaartberichten Soinelloyd.3-3 van.-Suez-.naar Napels. Esso Rotterdam (t.), 4-3 van Suez naar Rastanura. Galo Plaza ,de V.N.-bemiddelaar in de kwestie Cyprus, 'heeft aan se cretaris-generaal Oe Thant van de V.N. verslag.uitgebracht over zijn pogingen om de impasse in deze kwestie te doorbreken. BLIK DOOR HET WERELD Washington heeft een nieuw éle ment in de Vietnamese strijd ge bracht: de luchtaanval op de noor delijke haven Quang Khe was geen vergelding voor een met name ge noemde Viet-Kong-acQie, waarvoor Noord-Vietnam aansprakelijk werd gesteld, maar een nagenoeg op zich zelf staande operatie. Er is wel een vage aanleiding genoemd - uit de haven waren wapens verscheept naar de rebellen en Zuid-Vietnam - maar het is wel duidelijk dat de V.S. voor namelijk beogen het bewind in Ha noi te overtuigen dat het zelf de schade thuis bezorgd krijgt als het een oorlogje bij de buren inspireert en leidt, zoals Washington uitgebreid aan de Ver. Naties heeft bericht. De Amerikaanse zevende vloot heeft een bataljon mariniers aan land gezet, Amerikaanse piloten bombar deren Viet Kong-eenheden (voorheen heetten ze slechts nietstrijdende „ad viseurs") en er komen steeds meer geruchten over grotere Amerikaan se deelneming in de gevechten. „Aanmaning" Vermoedelijk voorziet Washington hiervan niet dat het daarmee de strijd in het nadeel van de commu nisten kan beslechten. Maar wel moet Ho Tsji Minh duidelijk - ge maakt worden dat hij evenmin kan hopen op deze manier de zege te be halen: een aanmaning om werkelijk maar liever met een gesprek te pro beren van de oorlog af te komen wat ook de V.S. in principe liever is. Of men Ho Tsji Minh op die ma nier tot onderhandelingsgezindheid brengt is overigens de vraag. De po ging van Moskou en Parijs om be middeling op gang te brengen, heeft bij de strijdende partijen weinig in stemming geoogst. President Tito van Joego-Slavië ivil dat de niet-ge- bonden naties een initiatief nemen, maar daarop is ook lauw gereageerd. Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft georakeld dat hij nog wel een weg zag om. de zaak in der min ne te schikken, maar daar hoort men ook al niet veel van. Akke knikte. „Goed, ik neem het aan, juffrouw. Morgenochtend om acht uur ben ik er". Terwijl Akke antwoordde, klonk opeens een doordringend belgerinkel Als door een veer kwam de huis houdster overeind en keek naar de deur. „Een ogenblik, wacht even, als je wilt. Ik hoop gauw terug te zijn". Opnieuw snerpte de bel en gelijk verliet de vrouw het vertrek. Akke zag haar snel een trap opgaan en in de verte hoorde ze de stem van een man; een scherpe, boze stem. Een gek huis is het hier, vermoed de Akke. Als er maar geen luchtje aan zit. Misschien was ze toch nog te happig geweest. Misschien had ze beter eerst nog even met Mem kun nen overleggen. Maar wat zou dat voor zin hebben? Ze kende ternau wernood een paar mensen in dit stadje. Hun naaste buren en een en kele leverancier, maar van hen had den ze nog niet veel gehoord over de mensen hier. Ze zeiden wel eens dat de Friezen in het zuiden heel anders waren dan in het noorden, maar veel had Akke er niet van ge- merkl. Het sitemmengeratel drong gedempt door in de kamer. De man nenstem overheerste en af en toe hoorde ze de huishoudster er tussen door. Maar wat ze precies zei, ver stond ze niet. De huishoudsterzou die me neer een weduwnaar zijn? En waren er kinderen? Als de stemmen even zwegen, was het angstig stil in huis. Zelfs de geluiden van het schaarse verkeer in de straat drong nauwe lijks door. Als het maar safe was. Ze wilde wel, dat ze het vorige meis- Feuilleton door H. van Ommc je kende, dat hier gewerkt had, dan zou ze inlichtingen kunnen vragen. Nu ja, als het haar niet beviel, kon ze altijd nog gaan. En misschien kon ze wel bij iemand informeren. Het duurde minuten en nog steeds zat Akke alleen in het vertrek. Ze keek eens rond naar de meubelen. Allemaal ouderwets en oerdegelijk .Meubelen uit het jaar nul. Ontzet tend bewerkelijk natuurlijk. Kijk maar eens naar dat grote ouderwet se buffet met zijn gebeeldhouwde poten. Om je een rotje te poetsen. En natuurlijk vol met kleine stof nesten. Als ib alle vertrekken zulke meubelen stonden, kon ze wel voor uit. Dan kwam. je in je eentje im mers nooit klaar? Moet je eens zien, wat een lap zeil. Had je alleen al een halve dag nodig om te wrijven. Na een kwartier kwam de vrouw weer beneden, langzaam en met een hoogrode kleur. „Neem me niet kwa lijk, dat ik je moest laten wachten, maarmeneer is ziek, zie je? En ik moet hem met alles helpen. Soms is hij wel eens een beetje ongeduldig. Maar ik sta al dagen alleen voor al les .Een mens heeft tenslotte maar twee handen aan het lijf. Dat is wel beroerd, maar er is niets aan te doen". Akke keek in het vermoeide ge zicht van de oudere vrouw en het medelijden golfde in haar op. Die moest 's avonds doodop zijn. „Ik kom u morgenochtend helpen, hoor. Om acht uur ben ik er. U kunt op me rekenen". De huishoudster slaakte een diepe zucht. „Kind, wat een geluk, wat een uitkomst. En die vijftig gulden krijg je hoor. Die breek ik wel los bij hem, reken er maar op. Een mens zou er wat van krijgen, al die dagen alleen. Zeg, wil je thee? Ik moet toch voor meneer klaar maken. Met vijf minuten is het klaar". „Als het teveel moeite is, juf frouw" „Noem me maar Tjitske, hoor. Zo heet ik. We zullen het samen best kunnen vinden, reken maar. Ga je mee naar de keuken?" Hoofdstuk 2 Vóór je een week hier bent „Ik heb werk, mem", zei Akke, toen ze de kleine woonkamer betrad. Ze trok haar korte jasje uit, hing het over een stoel en ging tegenover haar moeder bij het raam zitten. „Zo, toch? Op die advertentie? En zijn het aardige mensen?" De oudere vrouw keek het meisje over haar bril aan. zonder met het breiwerk op te houden. ,,'tls een groot huis, in de Voor straat. Er zijn maar twee mensen: meneer, die ziek is, en de huishoud ster, Tjitske. Maar ik zal wel zowat alles alleen moeten doen, want Tjitske heeft haar handen vol aan meneer. Ze moet hem bij alles hel pen". „Zo, is meneer ziek. En is er geen mevrouw? En ook geen kinderen?" Akke schudde haar hoofd, pakte een doosje sigaretten en nam er een uil. Ze knipte een aansteker aan en blies een rookwolk, uit. „Helemaal met z'n tweeën. Maar meneer zal ik wel nooit zien. Die ligt boven, in zijn kamer en die kamer houdt Tjitske bij. De rest van het huis is voor mij. En.o ja, met volle kost. Om acht uur moet ik al beginnen tot een uur of zeven 's avonds". „Dal. binnen lange dagen, Akke. En verdien je er wel genoeg? Het is helemaal niet erg om te werken, als het maar betaald wordt". (Wordt vervolgd). Enige weg Peking onderkent - blijkens een artikel in het Volksdagblad - dat de Amerikanen met hun vertoon van geweld voornamelijk een onderhan delingspositie trachten op te bouwen en is daar begrijpelijk niet enthousi ast over. Dat dit echter in vrij nuch tere termen werd geconstateerd, kan er op duiden dat deze weg wellicht ook door Peking als de enige wordt gezien. Meer hoop dat het Vietnamese con flict aan de conferentietafel wordt geneutraliseerd zou men echter kun nen koesteren, wanneer niet in hel zuiden zelf nu steeds meer bewegin- gen en beweginkjes de kop opste ken die propageren dat alle vreem de troepen moeten ophoepelen opdat de Vietnamezen zelf de zaak kun nen uitpraten. Dat komt er in de praktijk dus op neer dat een zonder de Amerikanen machteloos gebleken Zuid-Vietnam maar heeft le slikken wat het noorden dicteert. En dat blijft bij alle onderhande lingen het netelige punt: zolang de zwakte en verdeeldheid van Zuid- Vietnam zo duidelijk blijkt, is het voor iedereen moeilijk er een mee tellende gesjirekspartner in te zien. Een vonnis Het proces tegen Erich Rajako- witsch, voornaam medewerker van Jodenvervolger Adolf Èichmann, is geëindigd met een vonnis van twee en een half jaar. Nu was dit bepaald geen rechtszaak waarvoor de We ners zeer warm liepen: men kan wel zeggen dat het geding htm min of meer was opgedrongen door nazi-ja ger Simon Wiesenthal en onder druk van de wereldopinie. Zelfs al zou het overlijden van de zeldzame beminde jnesident Adolf Schcirf het proces niet op de achter grond hebben gedrongen, dan nog was de belangstelling ervoor gering gebleven .Bovendien is de Oosten rijkers niets liever dan zoveel moge lijk de maar gedeeltelijk juiste visie in leven te houden dat de Duitsers de kivade pieren ivaren en de Oos tenrijkers eigenlijk niet anders dan lijders onder een bezetting. Alsof er geen enthousiaste nazi-beiveging in dit land was geweest. En dan het vonnis. Het is enigs zins verbluffend om te horen dat iemand die schuldig wordt geacht aan de dingen waarvan Rajako- wilseh is beticht, bestraft wordt als of hij een kruimeldief was geweest. In dit licht is het iveer de vraag of hel wel zoveel aanbeveling verdient om i?i Duitsland de termijn van ver jaring i?o?i oorlogsmisdaden maar weer te verlengen opdat men door kan gaan met dit soort rechtszaken. Men kan ook het standpunt huldigen dat het beter is met dergelijke pro cessen liever op le houden, omdat zulke vonnissen eigenlijk een be spotting zijn van de slachtoffers die de S.S. op zo grote schaal maakte.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5