„faniSft' TUINDERIJ „HET SAS" VERDWEEN VAN OUDE PLAATS Bromfiets 1965 i Zierikzee heeft „auberge maritime" BALATRED DAM PO Wethouder opende nieuwe zelfbediening Nationalisatie oliemaatschappijen in Syrië STAD EN EILAND Autoleed VOOR WIE GEZELLIG WIL FRITUREN ZIERIKZEE, 4-3. Het zal niet erg lang meer duren tot in het kader van de stadsuitbreiding (opnieuw) een dcor vele Zierikzeeënaars geliefd stukje landelijke omgeving verdwe nen zal zijn om plaats te maken veer huizen, straten, verkeer en spe lende kinderen. De velen die in het vcorjaar gewend waren naar de kwektrü 't Sas te gaan om jonge plantjes in te slaan voor de moes tuin, cf alleen maar om eens even buiten te ziin, zullen vcor niets ko men. En ock zullen cp deze bekende tuinderij van de firma J. A. ten Haaf en Zonen, welke in de maand mei a.s. op dtze plaats 35 jaar zou heb ben bestaan, geen vele handen meer werk vinden met het plukken van aardbeien of andere soorten klein fruit. De laatste kas van het bedrijf, een eerst enkele jaren geleden ge plaatste z.g. rol-kas, wordt thans afgtbroken en in de cabiie toekomst zullen ock de bedrijfsgebouwen en de wening met de karakteristieke gevel uit deze omgeving verdwijnen em ruimte te maken voor de uit- vctring van het bouwplan Malta 2. Ingezonden mededeling v Gazelle Impala 1 J Zeer sportief f 754,- Intussen wil dit niet zeggen dat het bedrijf van de fa. ten Haaf zon der meer van d'e 'kaart is geveegd. Integendeel, want verderop, in de zelfde richting, staat thans kant en klaar een geheel nieuw bedrijf: een trots nieuw warenhuis met een glas oppervlak van niiet minder dan 6.200 vierkante meter, uniek voor Sehouwen-Duivelanid. Op het oude bedrijf had'den de heren ten Haaf „slechts" de beschikking over 2.000 m". glas, maar 'bovendien nog over 15 gemeten volle grond, op het nieu we - gelegen achter 'het Zweedse Rode Kruiszieken'huis - over 5 ge meten voor koude teelt. Het nieuwe bedrijf betekent dat de fa. ten Haaf zich van nu af aan gaat specialiseren op de groente teelt onder glas, dat wil zeggen slechts twee produktentomaten en sla. Het bijzondere is echter wel dat dit geen koude glasteelt gaat worden maar stook-teelt, en dat is op een dergelijke grote oppervlakte voor Sohouwen- Duiveland iets geheel nieuws. In het nieuwe warenhuis, Delfts type, goothoogte 2 meter en met steile glashelling, worden 3000 m2. tomaten „gestookt", verder 2000 m-. „koude" tomaten en 2000 m2. sla. In het enorme glaspaleis bevindt zich een moderne beregeningsinstal- latie. Voor het benodigde water wordt nog een waterreservoir aan gelegd, voorzien van een zuig-pers pompinstallatie, door middel waar van het opgevangen hemelwater in de buizen 'kan worden geperst, het geen uiteraard een flinke kostenbe sparing kan opleveren. Het warenhuis wordt volautoma tisch op de gewenste temperaturen gehouden door een ketel welke in een speciaal aangebouwd 'ketelhuis is ondergebracht. Deze ketel levert De heren ten Haaf junior halen ruit voor ruit van de nog altijd moderne rolkan, welke op 't Sas uitstekende diensten heeft bewezen. Rechts: een plaatje van de tomatenweelde welke nu reeds te zien valt in het nieuwe glaspaleis aan het einde van de oude Kadeweg. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). 1.200.000 calorieën, een capaciteit voor 5000 m-. „zware" stook. Een opslagtank kan 30 ton stookolie be vatten. De eerste vruchten Vorig jaar augustus stond op de plaats van 'het nieuwe bedrijf, aan het eind van de oude Kadeweg, de tarwe nog op het land. Na de oogst werd het land geëgaliseerd en ge draineerd, waarna half oktober de bouw 'kon beginnen .Tussen Kerst mis en nieuwjaar 'konden de eerste jonge planten aan de grond worden toevertrouwd en thans, nauwelijks twee maanden later, kon de fa. ten Haaf reeds met trots de eerste re sultaten van het nieuwe begin in een totaal gemoderniseerd en gespeciali seerd'bedrijf gadeslaan. De tomaten planten zijn inmiddels tot meer dan een 'halve meter uitgegroeid en ver tonen hun eerste nog groene vruch ten. De vele moeilijkheden verben den aan de verplaatsing van dit oude Zierikzeese bedrijf worden, zou men kunnen zeggen, reeds nu met vrucht beloond. En dat is de reden waarom de heren ten Haaf de toe komst thans weer met vertrouwen tegemoet zien, al is dit dan ook wel eens anders geweest. Foto onder: de thans grotendeels verdwenen rol-kas, die de laatste jaren „gezicht" gaf aan de oude tuinderij'. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). GEMEENTE BROUWERSHAVEN Burgerlijke Stand en loop der bevolking over februari 1965 Geboren: 2. Johannes Hendrik, z. van H. J. van Eldilk en J. G. de Rui ter (Noordgouwe); 4. Willem Jacobus z. van L. J. van Putte en C. J. Ver sprille (Zonnemaire); 5. Anthony Jacob, z. van C. P. van Sas en M. C. Viergever (Zonnemaire); 15. Marco Jeroen, z. van K. Mandemaker en C. S. Penning (Zonnemaire); 24. Elisa beth Suzanpa, d. van P. Lampert en S. Verhage (Zonnemaire). Overleden: 2. Johanna Levina Ne- lisse, 73 jr., eChtg. v. L. Steenland (Dreischor); 2. Dingeman van Nieu- wenhuijze, 69 jr. (Zonnemaire); 2. Krina van Niieuwenhuijze, 70 jr. (Zonnemaire); 20. Cornel is v. d. Lin de, 90 jr., wdn. van M. J. v. d. Bout (Dreischor); 27. Marinus van Staa- len, 92 jr. (Noordgouwe). Ingekomen: 3. J. Hanse (Brouwers haven) van Duiveland; 26. J. A. J. Schepers, eCht. v. de Jonge (Noord gouwe) van Nieuwenhagen. Vertrokken: 8. M. P. Provoost (Brouwershaven) naar Vlaardingen; 9. A. A. Nuijens (Dreischor) naar Zieriikzee; 15. J. Quaa'k en echtg. (Noordgouwe) naar Zieriikzee; 18. C. J. van Bloois en edhtg. (Dreischor) naar Goes; 23. L. M. Verburg (Noord gouwe) naar Oud Beijerland. Ingezonden mededeling Kwaliteit 90 nu reeds voor 10,50 per m2 Flitsen uit het buitenland BONN. Blijkens een officiële pu- blikatie waren vorig jaar meer dan een miljeen vreemdelingen, meest Italianen, Spanjaarden, Grieken en Turken, in west-Duitsland wc-rk- zaam. Zij vertegenwoordigden bijna vier procent van d arbeidskrachten in de bondsrepubliek. CAIRO. President Nasser zal in de loop van dit jaar een bezoek aan Moskou brengen, terwijl de Russi sche leiders Breznjev en Kosygin te gen 'het eind van het jaar naar Egyp te zullen reizen, zo meldt het offici euze dagblad „Al Ah ram". STOCKHOLM. Koningin Louise van Zweden is na een 'hartaanval in een ziekenhuis opgenomen, zo is van doorgaans betrouwbare zijde verno men. De toestand van de 75-jarige koningin zou ernstig zijn. BREMEN. In Bremen is de voor malige 62-jarige SS-luitenant Fritz Hildebrand, klerk van beroep, gear resteerd. Hij zal terechtstaan op be schuldiging van het 'in de afgelopen oorlog vermoorden van joden, in Polen. CAIRO. Het gezaghebbende Egyp tische ibla'd „Al Aihram" heeft ge meld dat 'de door de Egyptische in lichtingendienst gearresteerde leden van een spionagegreep - „van wie de meesten Duitsers zijn" - pakjes ex plosiever. 'hadden gezonden naar dn de Vererigide Arabische Republiek werkzame Duitse geleerden. LONDEN. De „British United Air ways", de grootste particuliere lucht vaartmaatschappij in Engeland, heeft tot nadere aankondiging de vluchten van Gatwick óp Rotterdam en Parijs opgeschoi't in verband met een sta king van technisch personeel. SAIGON. Een landing van Ame rikaanse mariniers in Zuld-Vietnam is voor onbepaalde tijd uitgesteld, zo is van doorgaans betrouwbare d zijde in Saigon vernomen. SAIGON. Door een bomontplof fing 'in :een bar 'in de Zuid Vietnamese hoofdstad zijn drie mensen, onder wie een Amerikaan, om het leven gekomen en dertien, onder wie even eens een Amerikaan, gewond. De schade is groot. Dit is de eerste keer sinds weken dat in Saigon een aan slag 'Is gepleegd. BRUSSEL. De Nederlandstalige uitzendingen van de Vlaamse televi sie iheeft de uitzending van een film over „Der Stellvertreter" verboden. BOEJOEMBOERA. Koning Mwam- boetsa IV van Boeroendi heeft de nationale vergadering van. zijn land ontbonden omdat deze, zoals hij het noemt, „in gebreke 'is gebleven". Hij heeft een commissie benoemd die hem 'binnen enkele weken een wets ontwerp tot het houden van verkie zingen moet voorleggen. MOSKOU. In de hoofdstad van Litouwen is op 72-jarige leeftijd overleden generaal Vintsas V'itkaus- kas, de laatste commandant van het Litouwse leger. TONEEL EN FILM DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Voor 55 jaar.... „De rose panter Ned. Herv. Kerk Zierikzce: Lutherse kerk: 7 uur ds. Assendorp. Gasthuiskerk: 9.30 en 7 uur ds. Lam. Kerkwerve: 10 uur ds. Zonneveld. Serooskerke:' 2 uur ds. Zonneveld. Burgh: 10 uur ds. Don (H.Doop). Haamstede: 10 en 6.30 uur ds. Van Woerden, Middelburg. Re- nesse: 11 uur ds. Van Liere. Noord- welle: 9.30 uur ds. Van Liere. Scha- rendyke: 10 uur ds. Roodenburg. Brouwershaven: 10 uur ds. Oort. Zonnemaire: 10 uur ds. Feunekes. Noordgouwe: 9.30 uur ds. Keiling. Dreischor: 11 uur ds. Kelling. Ouwerkerk: 10 uur ds. Vellekoop. Nieuwerkerk: 10 uur ds'. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur vie. G. J. Martens, Utrecht. Sirjansland: 10 en 6 uur kand. Jansen, St.-Maartensdijk Bruinisse: 11 uur ds. Lam (bed. H.D.) 5 uur ds. Assendorp. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur ds. A. Mulder, doopsgez. em. pred. te Dordrecht. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Nawijn. Haambstede: 10 en 3 uur Scharcndijkc: 10 en 2.30 uur ds. Scholing. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentzel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Huijser. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 3 uur ds. Den Heeten. Brui nisse: 10 en 5 uur ds. Kramer, Oos terbeek. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Keizer. Chr. Gercf. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. J. W. v. d. Gronden, Almelo. Kerkwerve: 10 en G uur ds. Westerink. Haam stede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Westerink. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. v. d. Gronden. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10 uur (H.A.), 2.30 en 6 uur (bev. ambtsdragers), ds. Ka rens. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Leger des Iieils Zierikzee; 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-katholiekc Kerk Zierikzee: Eucharistieviering om 7.30, 10 en 19 uur Haamstede: Eucharistieviering om 9.30 uur. Ingezonden mededeling KOU. GRIEP, zware hoofd- en borstverkoud heid, diep vastzittend slijm.snuift en wrijft U weg met NOORDGOUWE. In deze gemeen te werd opgericht een vereniging tot aankoop van varkensvoer. 48 leden traden toe. ZIERIKZEE (adv.). Een groot ge bloemd karpet (3 X 4 el), een linnen tafelkleed, een fantasie-kleedje, een cocos-voordeurmat en een fraai voet kussen voor f 7,95. ELKERZEE. Dr. Weyland, predi kant te Veere hield een rede over het Groene Kruis. ZIERIKZEE. In de leeftijd van ne gen en veertig jaar overleed de bur gemeester van deze stad mr. H. C. Moolenburgh. ZIERIKZEE. De gemeente telt - blijkens de tienjarige volkstelling - 6805 inwoners, t.w. 3224 mannen en 3581 vrouwen. RENESSE. Een onbekende schonk de Ned. Hervormde gemeente een tapijt en een loper voor het kerk gebouw. KERKWERVE. Alhier is een begin gemaakt met het aanleggen van een straatweg in de ring van het dorp. ZIERIKZEE. In de Concertzaal trad op de voordrachtkunstenaar Albert Vogel met „De Maecanas" van Joh. de Meester en „Seider avond" van Carry van Bruggen. ZIERIKZEE. Onder leiding van enkele professoren bracht een tach tigtal studenten van de Technische Hogeschool te Delft een bezoek, ter bestudering van de zeeweringen. ZIERIKZEE. De harmonie „Kunst en Eer" bood den donateurs een muziek- en voordrachtsavond aan in de Concertzaal. ZIERIKZEE. 4-3. Hel heeft even geduurd voordat de uit Haarlem af- kemstige heer J. F. Weber kon zeg gen ..dit is het"! maar oktober vorig jaar is het er toch van gekomen. Sindsdien is er hard gewerkt in het pand Nieuwe Haven 21 en thans heeft Zieirkeze zfjn „auberge mari time", een goed Frans klinkende naam voor een intiem, gezellig en met smaak ingericht restaurant annex hotel(letje). ,De lieer Weber - ex-steward bij de K.L.M. - heeft op vele plaatsen in de wereld rondgeneusd en op. basis van goed Nederlandse degelijkheid heeft hij zijn „auberge" ingericht op een wijze, waarbij artisticiteit en exetiek op de juiste wijze zijn ge doseerd. Opvallend in de ruime res- taurantruimte zijn de overhuifde bar en een in-gezellig zitje, afgesloten met een ruwstenen bovenstuk, in het midden waarvan een raam met twee cud-Hollandse sierluiken. Een open - met smeedwerk afgezette - trap leidt naar de eetzaal, waarin brede kasten en een open haard, de ach termuur domineren. Opvallend zijn hier verder de in licht eiken gehou den pl a fondbal kenj versierd met kannen „van diverse pluimage", om dit vreemde beeld dan hier maar te gebruiken. Zowel hier als op de benedenverdieping trouwens zijn aardige trouvailles verwerkt, die hel totaalbeeld - met de aangepaste aan kleding en meubilering - interessant maken. De „auberge maritime" heeft ver der een zestal tweepersoons kamers, qua inrichting afgestemd op de be nedenruimten. Bij elkaar is uit het vroegere ouderwetse café-restaurant een nieuw stijlvol geheel geschapen, dat - mede gelet op het toenemend vreemdelingenverkeer - een aan winst voor Zierikzee in het algemeen en voor de Nieuwe Haven in het bij zonder mag worden genoemd. -Ut ZIERIKZEE, 5-3. Weihouder H. Koevoets heeft woensdagmiddag de nieuwe zelfbedieningszaak van de heer G. C. de Jonge aan het Slabberswerf offi cieel geopend. Voor deze gebeurtenis bestond een flinke belangstelling. Het Slabberswerf, en in feite het gehele stadsdeel plan „Buijze", is met deze nieuwbouw een fraaie en moderne zaak rijker geworden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Deze week (zaterdag en zoindag a.s.) draait in 'de Zierikzeese Con certzaal de spannende politiefilm „De rose panter", met in de hoofd rollen Claudia Cardinale en David Naven. Deze film handelt over ju- welen'dieven en speelt in de koste lijke omgeving van d'e Italiaanse Rjivièra. NIJMEGEN. Donderdag is in Nij megen in de nieuwe wijik Neerbosch- Oost het eerste hui-s in deze stad op het aardgasnet aangesloten. In een donderdagavond uitgege ven communiqué is medegedeeld, dat de toestand van koningin Louise van Zweden bevredigend is en dat er geen verandering in is gekomen. BEIROET, 4-3. Radio Damascus heeft donderdag een besluit van de presidentiële raad van Syrië omge roepen, waarbij de nationalisatie van negen oliemaatschappijen in Syrië werdt gelast. Tot de getroffen maat schappijen behoren de Shell, Socony Vacuum en Esso Sandard. De maatschappijen zijn thans staatseigendom 'geworden. De eige naren zullen schadeloos 'worden ge- Rechts-radicalisme in W.-Dnitsland afnemend? BONN, 4-3. Het rechtse radicalis me in West-Duitsland neemt af, zo meldt de minister van binnenlandse zaken, Höcherl, in een publikatie van de bondsregering. Het is het vierde jaarverslag dat over deze kwestie is verschenen. Het aantal leden van nationaal-so- cialistische of andere rechts-extre- mistische groeperingen is in 1964 van 24.600 gedaald tot 22.500, verdeeld over 119 organisaties. In 1959 was het totale ledental nog 56.000. In 1963 waren er 52 rechts-radicale bladen met een oplage van gemiddeld 223.000. Eind 1964 waren dat er 45 met in totaal 183.200 exemplaren. Volgens minister Höcherl is de belangstelling van het publiek voor een „demagogisch vereenvoudigde en verwrongen voorstelling van onder werpen die in de algemene belang stelling staan" aan het tanen. DUIVELAND Vergadering gemeenteraad Heden (vrijdag)-avond wordt een vergadering gehouden van de ge meenteraad van Duiveland, in het gemeentehuis te Oosterland. Op de 27 punten tellende agenda, komen ojm. voorstellen voor tot verhoging van de subsidie aan 'de muziekver eniging te Ouwerkerk, de aankoop van leermiddelen voor de o.l.-school te Oosterland, de aankoop van ma teraal voor het 'gymnastieklokaal te Nieuwerkerk, een subsidieverlening t.'b.v. de tentoonstelling bij de ope ning van de Grevelingen'dam en de aanvaarding van een sohen'king van de familie Vleugels Schutter, be staande uit een bank. steld in de vorm van obligaties, met een looptijd van vijftien jaar en een rente van drie procent. De zes andere 'betrokken maat- sohappijen zijn Syrische onderne mingen. Het 'besluit vermeldt, dat dé drie buitenlandse maatschappijen 67 pro cent van het totale brandstofver bruik in Syrië distribueerden en dat zij jaarlijks een winst maakten van ruim tien miljoen gulden, afgezien van run winst uit de verkoop van geïmporteerde smeeroliën. Deze gel den zullen thans ten goede 'komen aan de bevolking, en niet aan bui tenlanders, aldus het besluit verder. Ingezonden mededeling Handen en Lippen ruw? PÖEÖL Ingezonden mededeling ZQNDER SPATTEN - ZONDER WALM D. 100.112.05 icj0\ Er leeft een (goede) man onder ons. Een autorijdende man, die er dagelijks met een auto op uittrekt om in de afgelegen delen van Schou wen schoolkinderen te halen. Hoe verstoken deze jeugd ook woont, on derwijs moet er gegeven, maar zelfs in deze tijd van ruimtevaarten, kan het hoe naar school te komen voor de kleintjes nog een heel probleem zijn. Waar haalt de autorijdende man de kinderen op? Laten we voorbeel den mogen noemen: Loperskapelle, Brijdorpe, Den Osse, plaatsen zo Schouws als een paling in de vaart bij Prommelsluis. Nu eerst een heel nieuw verhaal. Een andere (goede) man ergens in de dorpen staat op het punt vader te worden. Hij rijdt met zijn wagen naar de kraamverpleegster, gaat naar binnen en wacht met Jobsgeduld tot alle spullen zijn ingepakt en de te rugtocht (per auto) kan beginnen. De tweede (goede) man met de ver pleegster komen na een kawrtiertje buiten en foets is de auto. Er be staat een logisch verband tussen op- gemelde mededelingen, want de kin deren ophalende man, heeft buiten een auto zien staan. Gereed om zijn dagelijkse tocht te beginnen is hij - misschien met zijn gedachten bij heel ander dingen - er automatisch inge stapt en toen rijden maar. Onderweg heeft hij gemerkt dat er toch iets aan de hand was, maar eenmaal in de ban van een vergis sing duurt het vaak lang totdal men alles in de gaten krijgt. Toch is er een telefoontje gekomen van de kin- derenophaler. „Het ging niet goed met het gas" en dat speelde zich al lemaal af, terwijl de (tweede) man met de verpleegster in uiterste span ning zaten te ontdekken hoe gewel dig weg hun auto wel was. Stel U gerust vrienden, alles is nog goed gekomen. Er is een garage aan te pas gekomen om de gestrande kin dervriend met zijn foute auto op te halen. De kinderen zijn toch nog op school gekomen. De vader in spé met de verpleegster hebben een. andere auto gecharterd, en volgens (niet ge controleerde) berichten is het met de jonge boreling ook allemaal goed af gelopen. Nog dezelfde dag is de man die de vergissing maakte, de auto's om gaan ruilen. Hij heeft duizend excuses gemaakt, maar in de vreug de, die allerwege heerste was dat nog nauivelijks nodig, want zo iets dan is zich vergissen menselijk. Het autoleed was daarom spoedig ver geten. EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2