I Grote anti-Amerikaanse demonstratie in Moskou Bosnegerjeugd zingt voor prinses Beatrix Spaanse arbeiders-studenten betogen Het zakelijk speurwerk in Nederland De Nederlandse oorlogsgraven in Indonesië en in Thailand dure vis hoogwaterstanden het weekoverzicht BEZORGDHEID OM UITBREIDING VAN TARWE-AREAAL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 5 maart 1965 121ste jaargang Nr. 19716 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; Jannewekken Jl, Zierikzee, postbus I, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer. Toch subsidies aan V.V.V.'s in Westhoek? Verenigde Staten beschuldigd van „weloverwogen agressie" Uniek bezoek aan Boto Pasi en Granniai Aboikoni Dit nummer bestaat uit 10 pagina's MOSKOU, 4-3. In Moskou hebben donderdagmiddag naar schatting 2.000 studenten - voor het meren deel Chinezen en Vietnamezen - een betoging voor de Amerikaanse am bassade gehouden, ais protest tegen de Amerikaanse luchtaanvallen op het communistische Noord-Vietnam. Bij pogingen om het sterke kordon van politiemannen en militairen te doorbreken raakten de demonstran ten slaags met de verdedigers van het negen verdiepingen tellende ge bouw. De betogers slaagden er in verscheidene ruiten in te gooien en de muren met inkt te besmeuren, doch het merendeel van hen werd van het gebouw vandaan gehouden. Toen bekend werd dat de betoging zou plaats vinden, had ambassadeur Kohier het Sowjet-ministerie van buitenlandse zaken gevraagd om „de bescherming welke volgens het in ternationale recht en gebruik is ver eist". Naar aanleiding van dit ver zoek werden aanzienlijke versterkin gen naar het ambassadegebouw ge zonden, waaronder politiemannen te voet en te paard, militairen en sneeuwschuivers. Ook werden ver speringen opgericht. Op 9 februari werden bij een soortgelijke anti-Amerikaanse beto ging 202 ruiten ingegooid, zonder dat de Russische autoriteiten noemens waardige pogingen deden het gebouw te beschermen. Toen bleek dat de politiemannen de demonstranten niet op een af stand konden houden, kwamen ver- schedene honderden militairen in actie. Zij stelden zich op voor de politiemannen van wie er verschei dene verwondingen hadden opgelo pen. De militairen begonnen met kracht de studenten terug te drijven. Hierbij ontstonden weer vechtpar tijen. Nadat enige arrestaties waren-ver richt, konden de militairen en poli tiemannen de betogers terugdringen tot voorbij de versperringen, die o.m. werden gevormd door voertuigen voor sneeuwruimen. Het aantal stu denten was toen nog ongeveer 1.500. Zij betoogden toen hoofdzakelijk nog voor vrijlating van hun kameraden. Verklaring van Gromyko De Sow jet-Russische minister van buitenlandse zaken, Andrej Gromyko heeft de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Foy Kohier, laten weten, dat de Amerikaanse aanvallen op Noord-Vietnam het beginsel van vreedzame coëxistentie ondermijnen, waarop de Russisch-Amerikaanse betrekking zijn gebaseerd. „De Sowjet-Unie', aldus een afge geven verklaring, „beschouwt de Amerikaanse provocaties tegen Noord-Vietnam als daden vanwel- overvvogen agressie" en als een aan wijzing, dat Amerika de weg naar uitbreiding van de strijd in Zuid- oost-Azië is ingeslagen. „Een dergelijke handelwijze is on- Vijftien doden bij gasontploffing in V.S. NATCHITOCHES, 4-3. Tenminste xyftien personen zyn donderdag om het leven gekomen, doordat in de Amerikaanse staat Louisiana by Natchitcchus een gasleiding explo deerde en in brand vloog. Van de vijftien tot dusver getelde slachtoffers zijn negen kinderen. Twee of drie kinderen werden nog vermist. Van de zeker negen perso nen die naar een ziekenhuis zijn overgebracht, is de toestand niet ernstig. De ontploffing deed zich voor om zes uur 's ochtends in een woonwijk aan de rand van Naehitoches. Dc leiding van 96 cm. doorsnede sprong uit elkaar en de vlammen van het ontsnappende gas stegen tot 150 me ter hoog. Vijf huizen werden ver nield, evenals adht geparkeerde auto's. verenigbaar met de uitspraken dat men de betrekkingen met de Sowjet- Unie wenst te verbeteren". LONDEN, 5-3. Vijf en veertig Britse socialistische JagerhuisJeden hebben in het lagerhuis een motie ingediend met het verzoek aan de Britse regering zich te distanciëren van de Amerikaanse regering wat de kwestie Vietnam aangaat. De motie luidt: „Het is van het grootste belang voor de wereldvrede, dat de Britse regering openlijk en ondubbelzinnig verklaart, dat, hoe- wel zij haar bondgenootschap met de Verenigde Staten wel degelijk wil handhaven, het haar onmogelijk is de V.S. te steunen bij de oorlog in Vietnam; dat de Engelse politiek op dit punt nog steeds gegrond is op de Geneefse verklaring van 1954 en dat zij met voldoening instemt met het initiatief van secretaris-ge neraal O.e Thant van de V.N. voor een vreedzame regeling van het con flict". PAMPLONA, 5-3. Enkele hon derden studenten van de r.k. univer siteit van Navarra hebben donder dag in Pamplona een betoging ge houden om uiting te geven aan hun gevoelens van saamhorigheid met de Madrileense studenten. De betogers werden door de politic verspreid. Veel sneeuw in Frankrijk en Engeland PARIJS, 4-3. In de nacht van woensdag op donderdag is een flink pak sneeuw gevallen in midden- en noord-Frankrijk. In Parijs sneeuwde 'het donderdagochtend nog steeds, waardoor 'de lichtstad door een laag van zes centimeter werd bedekt. Het noorden en het westen van Engeland werden woensdag door zware sneeuwstormen getroffen, die donderdag Londen en zuid Engeland bereikten. In de hoofdstad onder vond trein- en wegverkeer veel ver traging. Protestvergadering „Comité Portugal" in de hoofdstad AMSTERDAM, 4-3. Het comité Portugal heeft donderdagavond in Krasnapolsky te Amsterdam een drukbezochte protestvergadering ge- houden, die was gericht tegen de aantasting van de meest elementaire rechten van de mens in Portugal en vooral tegen dc arrestatie en mis handeling van Portugese studenten. De vergadering stond onder auspi ciën van de studentenraad aan de vrije universiteit. De aanwezigen, in hoofdzaak stu denten van de V.U., machtigden het comité een telegram te sturen aan de president en de minister van on derwijs van Portugal en de Portu gese ambassadeur in Nederland, waarin met klem wortd aangedron gen op onmiddellijke invrijheidstel ling van gearresteerde studenten en op vrijheid van meningsuiting aan de universiteit. Ook besloten de stu denten een telegram te zenden aan de ministeries van buitenlandse za ken, o., k. en w. en justitie in Den Haag, met het verzoek of ook zij bij de verantwoordelijke insctanties in Portugal willen aandringen op on middellijke invrijheidstelling van de gearresteerden. In Madrid verzamelden zich 500 studenten voor een schouwburg in het centrum. Zij eisten meer mede zeggenschap in het verbond van Spaanse studenten. Zij begaven zich naar een aantal gebouwen, maar werden uiteindelijk door de politie verspreid. De Madrileense studenten hebben overigens donderdag hun colleges hervat na twee weken van betogin gen, stakingen en pro test verga derin gen. BILBAO, 4-3. 5.000 arbeiders heb ben donderdag in de Spaanse stad Bilbao in kleine groepen betoogd om uiting te geven aan hun ontevreden heid over bepaalde collectieve ar beidsovereenkomsten. De demon stranten, die leuzen riepen als „vrij heid, vrijheid", werden door de poli tie met wapenstokken uiteengedre ven. Later werden duizend arbeiders, die zich naar het gebouw van de plaatselijke vakbondsorganisatie wilden begeven, uiteengedreven. Ds. King organiseert lange-afstandsmars SELMA (Alabama!, 5-3. De Nobel prijswinnaar ds. Martin Luther King heeft bekend gemaakt, dat zondag een mars zal beginnen van Selma naar Montgomery, de hoofdstad van de staat Alabama ,om de aandacht te vestigen om de campagne van de negers in de V.S., zich het kiesrecht te verwerven. Deze mars zou twee tot drie dagen kunn enduren en de deelnemers zul len levensmiddelenslaapzakken en tenten meenemen. Hoeveel deelne mers er zullen zijn is nog niet be kend. Arbeider gedood bij instorting GELEEN, 4-3. Twee arbeiders zijn donderdasavomd in Geleen bij werk zaamheden in een zeven meter d'ie- pe igleuf door een zaridmassa bedol ven. Eén van ihen, 'de 52-jarige heer Biermains uit Linideniheuvel, is na drie uur graven gevonden. Hij was teen overleden. D eandere man, een inwoner van Elsloo, kon na 'korte tijd word en'bevrijd en is met ernstige beenwonden en een shock in een ziekenhuis opgenomen. Voor één miljard gulden in 1964 UTRECHT, 4-3. Minister Andries- sen (economische zaken) heeft in Utrecht bii de opennig van het speurwerkcongres van de Neder landse Maatschappij voor Nyverhcid en Handel meegedeeld, dat de toe neming van de uitgaven van de Ne derlandse industrie voor speurwerk hoopgevend is. SCHIPHOL, 4-3. De directeur van de Oorlogsgravenstichting, de heer P, W. de Hertogh, is van 'n inspectie reis langs de Nederlandse oorlogs graven in Indonesië en Thailand uit Bangkok teruggekeerd. Ofschoon de ereveldcn hier en daar enkele gebreken vertonen, had hij veel waardering voor de wijze waarop de graven in de afgelopen jaren, vooral in de tijd dat de be irekkingen tussen Nederland en In donesië waren verbroken, waren on derhouden. „Niettemin zal er veel geld voor moeten worden uitgetrok ken om ze weer in onberispelijke staat te brengen", aldus de heer de Hertogh bij zijn aankomst op Schip hol. Sinds 1949 worden door de Indo nesische regering overeenkomstig een militair decreet allerlei facilitei ten verleend om de begraafplaatsen goed te kunnen onderhouden. „Maar thans willen wij van regeringszijde een officiële overeenkomst, waardoor wij de garantie hebben voor onbe paalde tijd gebruik te mogen maken van de grond en alle medewerking zullen krijgen voor het onderhoud van de 25.000 graven en urnen", al dus dc heer dc Hertogh. „De Indo nesische regering is zeer bereidwil lig en wij hebben goede hoop binnen niet al te lange tijd tot overeenstem ming te komen". PARAMARIBO, 4-3. By het be zoek van prinses Beatrix aan Boto Pasi was het lang niet korte wandel pad in het dorpje aan weerzijden versierd met bonte doeken, hoofd doeken, tafelkleden, lendcdocken, e,d. De hutten waren schoon gewas sen zodat de prinses het prachtige houtsnywerk goed kon zien. De zanghulde die de bosnegerscliool- jeugd, allen met dezelfde kleurige lendedoeken om, haar bracht, was ontroerend. De prinses is uit Boto Pasi ver trokken naar Djoemoe. De korjalen, waarmee het gezelschap reisde zijn voorzien van 'buitenboordmotoren en minderden vaart wanneer een pa gaaiende boot met feestgangers werd in gehaald. De 'bemanning van de korjalen droeg rood, wit en blauw gestreepte hemden. Alle boten wa ren voorzien van de Nederlandse vlag, maar die van de prinses voer de uiteraard de Oranje-standaard. Iedereen die langs de oever stond om de prinses toe te juichen en te wuiven wist dan ook precies in wel ke boot de prinses zat. Het was een onvergetelijk schouwspel, deze kleur -rij'ke bosnegers in de boten, de vlaggen en de 'bonte doeken aan de oevers, hier en daar als het ware een erepoort vormend. Granmai Aboikoni Na in Djoemoe wat te hebben uit gerust zocht ihct gezelschap de kor jalen weer op, voor het bezoek aan Granman Aboikoni die in het dorp Asidonopo woont. De residentie van het groot-opperhoofd ligt 15 minu ten varen benedenstrooms van Djoe moe. Granman Aboikoni (letterlijk ver taald a(een) boi(jongen) koni(knap). is sinds 1951 leider van zijn stam, de Saramaccaners. Alhoewel op het programma voor deze tocht 15 minuten was uitgetrok ken duurde de reis wat langer om dat de Soela die hier nog even „ge nomen" moest worden en de talrijke bootjes die het flotielje 'begeleidden verhinderden, dat er fullspeed werd gevaren. Eindelijk was 'het grote moment aangebroken, waarop de prinses de hand van Granman Aboikoni kon schudden. Stram salueerde het groot -opperhoofd eerst zijn hoge gast. Even later raakten prinses en dor pelingen over 'hun verlegenheid heen en het was duidelijk merkbaar dat de kennismaking over en weer in goede aarde was gevallen. De notabelen, in lange rijen opge steld, werden door de Granman aan de prinses voorgestelid, die ieder een warme handdruk gaf. Op het plein voor de woning van de Granman volgde nu een demonstratie van 'bos- negerdansen. Vol overgave gaven de bosnegers deze voorstelling, bewust dat de ho ge gast van deze show genoot. Na de demonstratie applaudisseer de de prinses spontaan voor het ge- bodene terwijl de dansers en danse ressen met diepe buigingen afscheid van haar namen. Hoe groter praler Hoe slechter betaler. Samen met de overheidsuitgaven op dit gebied werd in 1964 voor speurwerk circa f 1 miljard uitgege ven, dat is evenveel als een vijfde deel van de industriële investeringen in vaste activa. De totale uitgaven voor research bedragen nu circa 2 procent van ons nationale inkomen. In 1959 was dit cijfer 1.5 procent. De minister zei dat de resultaten van speurwerk op hun beurt weer vaak de noodzaak tot verder speurwerk scheppen. De stijgende welvaart bij voorbeeld leidt tot een snelle stijging van het grondstofgebruik. Daardoor zal wellicht binnen afzienbare tijd de produktie van bepaalde grond stofbronnen niet meer toereikend zijn. Speurwerk is nodig om nieuwe bronnen of vervangingsgrondstof fen te verkrijgen. KOFENHAGEN, 4-3. De schipper van een treiler uit Grimsby is door een rechtbank in Thorshaven op do Deense Faroër-eilanden veroordeeld tot een boete van ongeveer dertig duizend gulden omdat hij zijn netten binnen de vorig jaar tot twaalf mijl uitgebreide zeegrens had uitgewor pen. Zijn vistuig en de vangst wer den verbeurd verklaard. Het was de grootste boete die ooit door een Deense erchtbank voor een derge lijke overtreding werd opgelegd. De reis van prinses Beatrix in de West: hier een beeld, kort na de aankomst op het vliegveld Zanderij in Suriname gemaakt. Ook hier heerste overwel digende hartelijkheid jegens de hoge bezoekster uit Nederland: een kleine „kottomissie" mocht als een van de eersten haar geschenk aan de prinses aanbieden. opklaringen Verwachting tot zaterdagavond Opklaringen, afgewisseld door wol kenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend lichte, hier en daar matige, vorst. Morgenmiddag temperaturen enkele graden boven het vriespunt. Zwakke tot matige wind tussen oost en noord 6 maart Zon op 7.15; onder 18.28 Maan op 8.46; onder 22.05 7 maart Zon op 7.13; onder 18.30 Maan op 9.03; onder 23.24 8 maart Zon op 7.11; onder 18.32 Maan op 9.22; onder -. ZIERIKZEE 6 maart 5.19 v.m. 17.42 n.m. 7 maart 5.49 v.m. 18.09 n.m. 8 maart 6.20 v.m. 18.42 n.m. BROUWERSHAVEN 6 maart 4.59 v.m. 17.12 n.m. 7 maart 5.30 v.m. 17.44 n.m. 8 maart 6.04 v.m. 18.22 n.m. DE BILT, 4-3. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen 24 uur is de vorst in Europa op vele plaatsen af genomen. In Frankrijk viel plaatse lijk de dooi in tengevolge van aan voer van zachte lucht. Elders hing de tempera ting van de vorst veelal samen met bewolking. Een deel van deze bewolking was afkomstig van een depressie, die over rankrijk naar het zuidoosten wegtrok. De depi-essie wordt gevolgd door een rug van ho ge luchtdruk, die in het komende etmaal Nederland voorbij zal trek ken. De wind zal derhalve zwak zijn. Wolkenvelden zullen daarbij worden afgewisseld door opklaringen. In de komende nacht zal het over het al gemeen licht vriezen. Op enkele plaatsen is echter nog matige vorst mogelijk. Overdag komt de tempera tuur echter overal enkele graden boven 'het vriespunt. De actie „Drie maal 35" ARNHEM, 4-3. Do actie „Drie maal vijfendertig" voor het diakonessen- hui,s in Paramaribo heeft reeds twee ton aan giften opgeleverd. De direc tie van dit Surinaamse ziekenhuis wordt daardoor in staat gesteld ar me patiënten uit de stad en uit het bosland gratis medische hulp te ver lenen. Er zijn in Suriname echter veel patiënten, die niet over de geld middelen beschikken om de kosten van de medische behandeling te be talen. Giften blijven dan ook nog steeds welkom. De actie wordt georganiseerd door de „Vriendenkring, Diakonessenar- 'bei'd in Suriname" te Utrecht. De Canadese Petra Burka is don derdagavond in Colorado Springs wereldkampioene 'kunstrijden dames gewerden. Zij nam daarmee de we reldtitel over van Sjoukje Dijkstra, die professional is geworden. Kans op moeilijkheden bij (le afzet van zachte tarwe DEN HAAG, 4-3. Berichten over toeneming van het tarwc-areaal in Nederland en andere Wcst-Europese landen zijn voor de directeur onver werkte produkten van het produkl- schap voor granen, zaden en peul vruchten, dc heer J. S. Brandsma, reden tot enige bezorgdheid. Hy gaf daarvan donderdagmorgen blijk in de bestuursvergadering van liet pro- duktschap. Er is dit jaar ongeveer 16.000 ha wintertarwe meer uitgezaaid dan vo rig jaar (100.136 tegen 84.075 hectare) en er bestaat daarvoor een mogelijk heid dat de record-tarweproduktie van vorig jaar, 712.000 ton, dit jaar nog zal worden overtroffen. Een be richt in de „Frankfurter Allgemcine Zeitung" heeft gemeld, dat Frank rijk, Engeland, Duitsland, België en Zweden, de vijf landen die samen meer dan de helft van de Europese tarweproduktie leveren, dit jaar hun gezamenlijk areaal wintertarwe met zeven procent hebben uitgebloeid. Uitbreidingen van 41 procent in Engeland, 19 procent in Zweden, 3 procent in Frankrijk en Duitsland, een daling van 3 procent in Beugië; men rekent wel op een geringere verbouw van zomertarwe. Een areaaluitbreiding alleen in Ne derland zou zo erg niet zyn, maar nu deze zich ook in andere landen voordoet, zag de heer Brandsma kans op mocilykhcden b(j dc afzet van zachte tarwe. Misschien nog niet dit jaar, maar als dc tendscn zich voortzet in dc komende jaren Wel. De Nederlandse tarwetelers kon den in januari j.l. gemiddeld een prijs maken die 60 cent per honderd kg boven het richtprijsniveau lag. Dat is slechts een tijdelijk verschijn sel, samenhangend met de havensta king in Amerika, waarschuwde de heer Brandsma. Normaliter is de richtprijs wel het maximum wat de teler kan bereiken. De heer Brandsma achtte het niet waarschijnlijk dat Rusland nog hoe- veelhèden tarwe van enige betekenis op de wereldmarkt zal afnemen, zo als vorig jaar wel gebeurde. De begin deze maand gehouden ..Grüne Woche" werd in deze ver gadering aanleiding tot een discus sie over peulvruchten. Er zijn daar aan het publiek 22.000 koppen Ne derlandse snert, verkocht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1