V.V.V.- financiering Het Wereld Natuurfonds gaat beroep doen op de Ned. jeugd Toch subsidie voor V.V.V.'s Westhoek? STAD EN EILAND ZIERIKZEE EN DE „JUMELAGE" IJ Ontdekt Amerikaans 10000 m. PAAUWEt Inriep cupijnen HET ZWAARD VAN PALERMO DIEREN IN NOOD Voorstel I). en w.: 15% opbrengst contributie AMSTERDAM. 4-3. De afdeling Nederland van het Wereld Natuur Fonds (World Wildlife Fund) zal in de komende weken een beroep doen op de Nederlandse schoolgaande jeugd van 10 tot 17 jaar mee te doen aan een geldinzamelingsactie van het fonds voor de bouw van een die- renweeshuis met hospitaal b(j Nai robi in Kenia en voor het geven van hulp aan de naionale parken in dat land. De actie die in de kamende paas vakantie onder de naam „Dier en Kind" zal worden gevoerd, behelst de verkoop van door kinderen ge tekende dieren-siuitzegels die 50 ct. per stuik kosten. Het fonds heeft een speciaal speldje laten maken dat met een gratis lot in een grote lo terij verstrekt zal worden aan ieder kind dat tien zegels verkoopt. Op een persconferentie deelde het bestuur van de Nederlandse afdeling mede, dat voor een dergelijk doel matig dierentehuis met hospitaal een bedrag van tenminste 80.000 gulden nodig is. De kinderen die willen hei pen dit bedrag bijeen te brengen kunnen zich tot 20 maart aanmelden door een 'briefkaart te sturen aan „Dier en Kind", postbus 7000, Am sterdam met daarop behalve naam en adres van d eafzender „Ja, ik help mee". Op alle Nederlandse scholen zal een affiche worden verspreid waarmee de jeugd wordt opge wekt zich voor de actie op té geven. Na da paasvakantie zal prins Bern- hard, diie voorzitter is van ihet pre sidium van de Nederlandse afdeling, een afvaardiging ontvangen van do kinderen die aan de geldinzameling hebben meegewerkt, bij welke gele genheid de bijeengebrachte gelden in de vorm van een cheque aan de prins zullen worden overhandigd. Het World Wild Life Fund is een in 1961 opgerichte internationale or ganisatie, die er naar streeft een te genwicht te vormen voor die krach ten, die sinds de tweede wereldoor log in toenemende mate de laatste neg ongerepte natuurgebieden in de gehele wereld bedreigen met vernie tiging. Om aan de huidige ontwikkeling een halt toe te roepen is volgens de secretaris van het Nederlandse fonds 15 tot 20 miljoen gulden per jaar no dig, maar de organisatie ontvangt in werkelijkheid slechts 7 a 8 mil joen gulden per jaar van leden en donateurs. De Nederlandse afdeling, die circa 3000 leden telt heeft vorig jaar 65.000 gulden aan de centrale organisatie kunnen afdragen. De agenda voor de maandag a.s. te houden gemeenteraadsvergadering van Westerschouwen is ter elfder ure nog aangevuld met een belang rijk punt, n.l. een voorstel van b. en w. om zowel de V.V.V. Burgh- Haamstcde als Renesse alsnog in liet genot te stellen van een subsidie en wel tot een bedrag van 15 procent van de geraamde contributie-op brengst over het jaar 1965. Volgens raming komt dit neer op een bedrag groot f 1.575,- voor de V.V.V. Burgh- Haamstede en op f 1.050,- voor de V.V.V. Renesse. Het begrotingstekort voor Burgh-Haamstede bedraagt f 3.000,-, voor Renesse f 1.750,-. Zoals bekend besloot de raad van Westerschouwen in februari van het vorige jaar om de subsidie aan de V.V.V's in te trekken. Dit had tot gevolg dat in januari 1965 V.V.V. Burgh-Haamstede besloten om de le dencontributie te verhogen met 25 procent, terwijl Renesse de contribu tie zelfs verdubbelde. Het besluit van de gemeenteraad, om degenen die zelf het meest profi teren van het toerisme, ook het V. V.V.-werk te laten betalen, want dat betekende het raadsbesluit toch in feite, heeft dus wel resultaat afge worpen. In een uitgebreide toelichting op het voorstel om nu toch weer een subsidie te verlenen, overwegen b. en w. o.a., dat het toch niet hele maal gaat om het werk in 't ge heel niet te steunen. Immers, „als er geen V.V.V.'s zouden zijn, zou de gemeente zelf een (kostbare) toeris- tendienst moeten exploiteren". Niet temin kost het toerisme de gemeente toch zeer veel geld. Verder wijst het college er op, dat de verenigingen in de toekomst ongetwijfeld beter zul len moeten gaan functioneren, bijv. wat betreft de keuring van de te huur aangeboden zomerverblijven en verder het verstrekken van informa ties aan toeristen, een zaak welke nog veel te wensen overlaat. B. en w. geven in hun toelichting aan de raad de V.V.V.'s verder in overweging om te trachten de in komsten uit het toerisme zélf te ver hogen. „Al zullen velen dit misschien onsympathiek vinden", aldus het college, „het zou niettemin mogelyk zyn om collectebussen op druk be zochte plaatsen op te hangen met het opschrift „Steun het werk van de V.V.V.". Verder achten' b. en vv. het mogelijk dat de V.V.V.'s gaan collec teren tijdens de zomer-altracties, waarby veel mensen op de been zyn. PLANNEN VAN Z.O.V. Wijksgewijze kinderspelen tijdens feestdagen Ergens in de wildernis van Afrika, op een plaats die stad noch dorp is, woont de Engelse kolonel bxl. Mervyn Cowie. Hij is de directeur van de Nationale Parken in Kenya. Hij heeft weet van de enorme ramp, die de dierenwereld reeds heeft getroffen en van hem stamt het idee van een Dierenkinderhuis met hospitaal, midden in de wildernis. De foto toont de heer Cowie met een jong neushoorntje, waarvan de moeder door stropers werd gedood. Met de fles wordt het dier in leven gehouden. Zeeuwse vereniging te Utrecht vierde jubileum (Van een medewerker). UTRECHT, 4-3. Alle dialecten die in Zeeland voorkomen, waren te be luisteren tijdens de feestavond van de Zeeuwse Vereniging „Ons Zee land" in Utrecht. De avond werd gehouden in 'het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen, bij gelegen heid van het 40-jarig jubileum der vereniging, dat luisterrijk is gevierd. De vereniging telt 250 leden en dat dieze een goede naam heeft in Utrecht bleek wel op de receptie, waar het een drukte van 'belang was. Pijpleiding voor melk WEZEL, 5-3. Met trots hebben vijf boeren in de omgeving van Wezel in west-Duitsland hun, uit kunststof vervaardig de, pijpleiding voor melk in gebruik genomen. Zij wonen allen verder dan een kilome ter van de zuivelfabriek en zij besparen op deze wijze veel tijd en werk. 's Ochtends en 's avonds stroomt de melk naar de zuivelfabriek waarna in omgekeerde richting wei en ondermelk wordt gepompt. De leiding heeft ongeveer 25.000 D.mark gekost, een bedrag dat er in vijf jaar „uit" komt. Vele goede wensen werden uitge sproken cn een ware bloemenweelde versierde de zaal. Odk uit Zeeland kwamen felicitaties binnen. De ver eniging 'heeft in Zeeland een zeer goede naam omidat veel zieken die in Utredht worden opgenomen direct in contact komen met een actief da mescomité dat een onderdeel is van „Ons Zeeland". Een 'bloempje en wat fruit betekenen de eerste kennisma king wat nog des te meer gewaar deerd wordt door 'de patiënten om dat het meestal moeilijk is om fa milie naar Utrecht te laten overko men, vooral als een dergelijk bezoek zo dringend gewenst is. De leden van de vereniging zitten dan ook niet louter voor zichzelf in Utrecht, want in 1945 werd de dorpsbibliotheek van Ritthem door hen van nieuwe boeken voorzien. En niet te verge ten het nieuwe meubilair van een kleuterschool in Breskens met als climax het zeer vele goede werk al om in Zeeland verricht na de storm ramp van 1953. De jaarvergaderingen worden al tijd opgeluisterd door eigen toneel en zang, doch hij jubilea wordt uit een ander vaatje getapt. Leden en genodigden hébben bijzonder geno ten vsn het natuurlijk in kleder dracht gestoken Westlcapelse dames koor o.l.v. de heer P. van Rooy, dat als eerste nummer het Zeeuwse Volkslied ten gehore bracht. Andere medewerkers aan het feest waren „De Williando's", Sonja van Weer denburg. Dick Gabel, Las Estrellas en niet te vergeten Bueno de Mes- quita. De voorzitter van het jubileum comité de heer A. de Jager, sprak zijn welkomstwoord in dialect. Tot in de kleinste uurtjes is veel dialect opgefrist tijdens een dansje mét „The Ballroom Serenaders". De voorzitter van „Ons Zeeland" De voorzitter van „Ons Zee land, de heer B. M. de Meij ver zocht de aanwezigen en vooral de gasten uit Zeeland om toch vooral, wanneer onverhoopt fa milie in Utrecht moet worden opgenomen dit op te geven aan de heer C. Melse, Julianaweg 235, Utrecht. Het telefoonnummer is 83699. Onder de leden zitten ook nog al wat Schouwenaars en namen als mevr. Knuist-de Jonge, mevr. Sla ger en de heer A. de Jonge, mej. Swenne, de heer J. v. Oeveren zeg gen 'genceg. In de jubileumuitgave wijdt Utrechts burgemeester, Jhr. de Ranitz waarderende woorden aan de vereniging. ZIERIKZEE, 4-3. De Zierikzeesc Oranje Vereniging heeft een begin van uitvoering gegeven aan de plan nen om met de komende feestdagen (kcninginncdag en bevrijdingsdag) de schooljeugd een aardig ontspan ningsprogramma te bieden. Op een donderdagavond in het stadhuis ge houden vergadering met een aantal bewoners van een bepaalde wyk, is een en ander over deze plannen me degedeeld. De stad wordt n.l. in vijf wijken verdeeld, dit met de bedoe ling dat de jeugdspelen (want het worden spelen) uitsluitend op het Havenplein zouden worden gehouden Om wijksgewijs iets met en voor de jeugd te kunnen doen is een vijf tal verzamelpunten uitgekozen, nl.: het H. J. Doelemanplein, de Vijf hoek, het terrein bij de u.l.o.-scholen in Malta, het Kraanpleim en de om geving van l.t.s. en bijzondere school in het Vrije. H'ier worden de kinder spelen georganiseerd, waarbij 'de ouderen 'een handje (en zelfs meer dan dat) zullen moeten helpen, want wil alles vlot verlopen dan is hun steun onontbeerlijk. Verschillende leeftijdsgroepen De schooljeugd wordt - cm de spe len zo eerlijk en sportief mogelijk te houden - (in verschillende leeftijds groepen verdeeld, t.w. van 6-8 jaar, van 8-10 jaar en van 10-12 jaar. Na afloop van de spelen in de verschil lende wijken, igaat de jeugd en masse naar het Havenplein. Deze „marche triomphale" zal sluitstuk vormen van deze wijkspelen. Op de gister avond gehouden vergadering onder voorzitlersohap van de heer E. P. J. Krips, is contact gelegd met belang stellende buurtbewoners uit de noord-westhoek van Zierikzee. Vol gende vergaderingen zullen worden gehouden op respektievelijk 16 en 18 maart a.s. Aan de spelen zullen alle kinderen kunnen meedoen. Het presidium van de opperste sowjet heeft bepaald, dat men oor logsmisdadigers zal blijven vervol gen. ongeacht het tijdstip waarop zij 'hun misdaden hebben begaan. Dit heeft het persbureau Tass donder dag bekend gemaakt. heefi U op de krant zitten wachten en juist nu U in uw bed ligt hoort U dat de buren de krant in de bus stoppen I U KUNT DIT VOORKOMEN door zelf een abonnement op ons blad te nemen. Materieel voor landmacht ZIERIKZEE Vergadering C.J.B.T.B. Op dinsdag 9 maart a.s. vindt in het „Huis van Nassau" de eerstvol gende vergadering plaats van de C.J.B.T.B., afdeling Schouwen-Dui- veland. In deze vergadering zal de nieuwe voorzitter, de heer C. Boot, de leiding overnemen. Het bestuur is thans verder als volgt samengesteld: R. J. v. d. Wekken, secr.-penning- meester, W. Scheele, alg. adj. en L. den Boer en J. Hanse, leden. Op het programa staat verder een lezing over het onderwerp „samen werking en samenwerkingsvormen", te houden door de heer W. de Wolf. NOORDGOUWE Vergadering Plattelandsvrouwen De afdeling Noordgouwe e.o. van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen hield onder leiding van de pre sidente, mevrouw der Weduwen, een bijeenkomst in hotel v. d. Weijde al hier. Deze samenkomst stond in het teken van 'de moderne keuken: de heer Frima, bedrijfsvertegenwoordi- ger, hield een lezing over die Bruijn- zeel-'kcukcns. Dit bekende bedrijf vond zijn oorsprong in 1897, toen de heer Cces Bruijnzeel te Rotterdam een stoomt immerfabriek vestigde. Na een brand werd 'een nieuwe fa briek gevestigd te Zaandam. Het concern produceert thans deuren, 'lijstwerk, keukens, kasten, houten vioeren en potloden. In het buiten- lam heeft het bedrijf verschillende vestigingen. Het jongste nummer van „De Ne derlandse Gemeente" 'is geheel ge wijd aan de contacten, die talrijke Nederlandse steden onderhouden met plaatsen in het buitenland. Onder hen behoort Zierikzee. Aan de „ju- melage" met St. Hilaiire du Harcouët en de contacten met Hatfield, wijdt burgemeester mr. F. Th. Dijokmees- ter onder het hoofd „Zierikzee: con tacten te land en overzee" een le zenswaardig artikel. Opgesomd worden de diverse ma nifestaties, die reeds hebben plaats gevonden, de jaarlijkse uitwisselin gen en de organieke opzet van het contact onderhouden met respektie- velijk de Franse en d'e Engelse stad. In het artikel staat o.m. vermeld dat de Raad van Euiopa voor 1965 een (hoogst welkome) subsidie toezegde voor dit werk van 350 Franse francs. Mr. Dijokmeester stelt in 'dit verband de vraag „zou deze bijdrage wellicht kunnen worden vergroot voor de kleine gemeenten, ten koste van d'e grote? Voor de laatste categorie be tekent zulk een subsidie immers wei nig of niets; de kleine echter zijn er de koning te rijk'imee". Tot slot merkt de sdhrijver op dat het welslagen van buitenlandse ge meentelijke contacten in hoge mate afhankelijk 'is van vaste, jaarlijkse evenementen. Het gaat er vooral om het met elkaar in contact brengen van zo breed'mogelijke lagen der ge meentelijke bevolkingen uit ver schillende 'landen. De Chairman Hatfield Rural Dis trict Council, dr. Leslie Burvill-Hol- mes, sohreef aansluitend op het ar tikel een hooggestemde ontboeze ming over de werkelijk vriendschap pelijke contacten tussen Hatfield en Zierikzee. Ingezonden mededeling O uit voorraad leverbaa het nieuwste tapijt in de zaak met vloerbedekking Tel 01112-469 - Zonncmaire Ingezonden mededeling „MIJNHARDTJES" SEia Westerse)louwen is een gemeen te die de toeristen als een magneet aantrekt. Het worden er - hij her haling is het al vernoemd - van jaar tot jaar meer. Wellicht dat na de openstelling van de Grevelin- gendam het verblijfstoerisme niet zo bijzonder veel groter zal wor den, maar het dagtoerisme zal ze ker aanzienlijk groeien. De ge meente wordt geroepen allerlei voorzieningen te treffen, inhaerent aan het toeristenplaats zijn, maar gelden - in de vorm dus van extra inkomsten - staan daar niet tegen over. Dat maakt de financiering van de gemeentelijke huishouding er niet gemakkelijker op. Ook de V.V.V.'s hebben het niet gemakke lijk, want hun taak neemt steeds meer in omvang toe, maar het geldgebrek van deze verenigingen is bijna spreekwoordelijk gewor den, Toen destijds de gemeente moest besluiten de subsidies voor de V.V.V.'s in te trekken, probeer den de verenigingen zelf hun in komsten op te voeren. Dat was een bitter hard noodzakelijke finan ciële zelfwerkzaamheid. Op de agenda van de komende raadsver gadering prijkt echter een voorstel de V.V.V.'s toch maar weer sub sidies toe te staan, want het col lege van b. en w. begrijpt zeer wel, dat de financiële perikelen van de verenigingen er niet een voudiger op worden. Bij het voorstel wordt echter de suggestie aan de V.V.V.'s gedaan, om de eigen inkomsten te verho gen door 't aanboren van nieuwe bronnen .Zo wordt de idee geop perd collectebussen neer te zetten op saillante plaatsen; dus op plaat sen waar veel toeristen komen en met de collectebus te rammelen tijdens verschillende manifestaties, die de V.V.V.'s organiseren. We geloven dat het deze kant niet uit moet en wel om verschil lende redenen. In de eerste plaats draagt men zijn armoede naar bui ten uit. Verder doet een collecte bus in de ontspannen sfeer van het met vakantie zijn wel bijzonder onaangenaam aan en tenslotte komt op een of andere manier de charitas in liet gedrang, want - ieder weet liet - er zijn in de loop van een jaar lieel wat collectes, die dringend nodig zijn. De suggestie van de gemeente is uit de nood geboren, maar als liet waar is dat er miljoenenom zetten zijn tijdens de topweken van liet seizoen, dan zou zo'n sug gestie feitelijk ook niet nodig moe ten zijn. Dan zou er uit de toeris tische verzorgingssfeer zoveel geld op tafel moeten komen dat dc zaak te „runnen" valt, vooral als de ge meente tenslotte toch nog zou be sluiten subsidies toe te staan. M.a. w. door eigen financiële zelfwerk zaamheid moet in de genoemde verzorgingssfeer, liet rammelen met een bus worden voorkomen. Sclieepvaartberichten Esso den Haag 5-3 Augusta verwacht AMSTERDAM. „Met een bedrag aan exportorders van ruim f 35 min. was Nederland dn 1964 'het grootste jachtenexporterende land ter we reld", aldus de heer G. de Vries Lentsch op een in Amsterdam ge houden persconferentie ter gelegen heid van de 'komende Hiswa-ten- tconstelling in 'het RAl-gebouw (van 12 t.m. 21 maart). POELDIJK. Dc driejarige Queri- nus Schouw uit Poeldijk (gemeente Monster) is donderdagmiddag bij het spelen in een sloot 'bij ihet huis van zijn ouders gevallen en verdronken. Het jongetje is met een autoped het water ingereden. Het ministerie van defensie heeft in de V.S. ruim 250 gepantserde rupsvoer tuigen gekocht: ruim 200 verkenningswagens van het type als de bovenste foto en enkele tientallen mortierdragers van het op de onderste foto afge beelde type. De, verkenningswagen heeft een bewapening van twee mitrail leurs renp. van 0.50 inch en 7.62 mm.; de onderste wagen heeft, een mitrail leur van 0.50 inch en een 107 mm. mortier. 50. „O liefde, wie lean u weerstaan!" kreet Palermo luidruchtig toen Clelia een ogenblik later met hoogrode wangen terug- keerd en lachend verklaarde dat Alfonso in geen velden of wegen meer te bekenn- nen was, hij had alleen ogen voor de Rode hertogin, maar Aram meende op dat ogen blik een zacht gerucht tc bespeuren cn wendde zich voorzichtig om. Inderdaad bewogen zich enkele takken cn toen hij daar haastig naar toe liep kreeg hij do indruk, dat zich daar iemand ver borgen moest hebb'en gehouden, die het gehele tweegevecht cn dc verrassende af loop oplettend luid gadegeslagen. Op het vochtige mos ontdekte hij nog enkele vage voetafdrukken. Nieuwsgierig wie degeen kon zijn die hem zo onopgemerkt had be spied, volgde hij dc voetsporen, tot deze ccn smal pad bereikten, dat naar het slot toe voerde. Toen hij uit dc struiken op dook, had hij moeite een kreet van ver bazing te weerhouden. Want in de verte ontwaarde hij de oude dienares van Cle lia, wier vreemde voorspellingen hem vroeger met ontzag vervuld hadden. „Zij weet iets, wat ons aangaat", mompelde dc avonturier. „Misschien doe ik cr goed aan haar wat nauwkeuriger in hel oog tc houden!" Wat hij niet wist was. dat de oude vrouw eveneens door Felix werd nagestaard, toen zij naar hel huis terugkeerde. „Dc oude heks heeft zich altijd zo geheimzinnig ge dragen". foeterde zijn meester, die zich juist wat hersteld had van zijn tweege vecht. mot Clelia. „Ge kunt haar beter wal' in het oog houden, Felix. Wie weef wat we dan te weten komen...."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 10