•IK Brits minister verwacht tweede Chinese atoomboni-proef Nieuwe luchtaanvallen op Noord-Vietnam zei de tomaat De berechting van oorlogsmisdaden Prinses Beatrix bezocht enige instellingen Poging te komen tot goede 5-mei-viering 1 Drs, W. K. N. Schmelzer zoekt oplossing Veertien Zweedse studenten gedood door lawine in Oostenrijk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 maart 1965 121ste jaargang Nr. 19745 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken II, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-22SS, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: V.V Drukkerij Wh Lakenman Ochfman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 oer stuk. In dit nummer Land- en tuinbouwvereniging aktief Rijnleger duur voor Londen Nog eens Zweeds wittebrood LONDEN, 3-3. China zal mogelijk een van de kcmende paar dagen op nieuw een atoombom tot ontploffing brengen, zt heeft de Britse minister van defensie, Denis Healey, woens dag in het Britse parlement gezegd. Dc. eerste Chinese atoomproef heeft sLmbere gevolgen voor de vrede in Azië en in de wereld gehad, zei Hea ley. liy zei dat het nodig is te voor komen dat nog meer landen kern wapens krijgen. ..Wanneer landen, die zich be dreigd achten door het feit dat China dergelijke wapens bezit, zich veilig willen stellen door zelf kern wapens te gaan maken, krijgen we een reactie te 2ien die zich niet tot Azië zou beperken. „De beste op lossing acht hij een garantie aan de landen die geen kernwapens bezit ten. De Britse minister zei voor een spoedig te houden bijeenkomst van de N.A.V.O.-defensieministers te zijn, om de strategische en militaire pro blemen in het licht van de ontwik keling van de laatste jaren diep gaand te bespreken. Het Rijnleger Brittannië vraagt voorts aan zijn bondgenoten, voornamelijk West- Duitsland, meer steun te verlenen aan de defensieverplichtingen die Engeland over de gehele wereld heeft. De belangrijkste conclusie waar de nieuwe regering toe geko men is, is het feit dat „Engeland het in het atoomtijdperk niet meer al leen kan doen. Veel bijval kreeg de minister toen hij de steeds stijgende kosten voor het onderhoud van het 51.000 man schappen tellende Britse Rijnleger in West-Duitsland afkeurde. Het zal moeilijk zijn de gemiddelde Engels man deze economische last te laten dragen wanneer West-Duitsland zo weinig schijnt te kunnen bijdragen. Ongetwijfeld zal premier Wilson volgende week in Bonn bij zijn ge sprekken met kanselier Erhard ter sprake brengen dat het Britse Rijn leger dit jaar 85 miljoen pond heeft gekost, terwijl Duitsland slechts 25 miljoen pond in Engeland heeft be steed, zei Healey. De minister vend het ook niet te veel gevraagd wanneer geheel West- Europa er rekening mee houdt dat het ook de vruchten plukt van de bydrage tot de stabiliteit in het Midden-Oosten, waar bijna geheel west-Europa de olie vandaan haalt. De Britse regering streeft er naar dat de V.N. de verantwoordelijkheid voor het Midden-Oosten overnemen. De N.A.V.O.-strategie Healey zei te hopen dat de ko mende maanden werkelijk vooruit gang zal worden geboekt bii het her zien van de huidige N.A.V.O.-strate gie. Hij vindt het nodig dat er een politieke regeling komt die bescher ming belooft tegen een verrassings aanval in Europa. Het grootste oor logsgevaar ligt momenteel echter buiten Europa. In een groot deel van zuid-Azië zou nu gevochten worden wanneer Engeland zijn verplichtin gen in Maleisië niet was nagekomen, zei Healey. De Britse minister opende met zijn rede het debat over de defensiebe groting voor het komende jaar, ter grootte van het rekordbedrag van 2.120.500.000 pond sterling. Dit debat duurt twee dagen. De strijd in Zuid-Vietnam Ingezonden mededeling 'Ik bert de mooiste, de grootste, tomaat die er bestaat. Een schoon heidscommissie heeft mijn vitale maten ideaal bevonden. Een gas tronomen-commissie heeft mij tot de smakelijkste tomaat van het jaar bekroond. Wat is dus mijn lot? Juist... ik ga in de tomaten soep van California. Daar doen ze altijd het beste van het beste in. SAIGOrx, 3-3. 160 Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen heb ben b\j de twee luchtaanvallen op Noordvietnamese militaire installa ties 180 tot 190 ton bommen uitge worpen, zo is van Amerikaanse zijde bekend gemaakt. Bij de eerste aanval, op Xom Bong, waren 100 toestellen betrokken, die 120 ton bommen hebben uitgeworpen Twee Amerikaanse vliegtuigen en een Zuidvietnamees toestel werden' door Noordvietnamees luchtafweer geschut neergeschoten. Een woordvoeder van de Ameri.- kaanse luchtmacht noemde de aan vallen de belangrijkste die tot nog toe op Noordvietnam zijn uitgevoerd Luchtfoto's, die tijdens de aanval op de Noordvietnamese marinebasis Quang Khe zijn genomen, tonen aan dat belangrijke schade is toege bracht. Het opperbevel van de zuid- Vietnamese luchtmacht heeft gezegd dat zes kazerne-complexen en een aanlegplaats volledig zijn vernietigd Een aantal kazernes ten zuiden van de stad werd in brand geschoten. Vergelding WASHINGTON, .3-3. De woord voerder van het Witte Huis heeft gezegd, dat de nieuwe luchtaanval op doelen in Noordvietnam een ver gelding betekent voor de voortge zette agressie tegen het zuiden door Hanoi. Zij betekent niet dat er in Vietnam een nieuwe politiek wordt gevoerd. Een woordvoerder van het minis terie van defensie zei dat de aanval veel succes heeft gehad. Het was nog niet bekend hoeveel vliegtuigen er zijn neergeschoten, zei hij. Volgens de woordvoerder van het Witte Huis was het besluit tot de nieuwe luchtaanval door de Zuid vietnamese en Amerikaanse regerin gen gezamenlijk genomen. Auto voor moed GIETEN, 3-3. De heer W. Hu- ting, kassier van de boeren leenbank in Gieten, die op 25 januari een overval op deze bank wist te verhinderen heeft uit dank voor zijn optreden een auto gekregen. Deze werd aangeboden door jhr. mr. J. G. Greven, onderdirecteur van de Centrale Boerenleenbank in Utrecht. De heer Huting, die bij de overval een schot aan het hoofd opliepwas het middelpunt van een receptie in Gieten. BONN, 3-3. In een rapport dat de Duitse 'bondsregering heeft ingediend bij de bondsdag, die zich eerlang moet uitspreken over de verjarings termijn van oorlogsmisdaden, staat dat er sinds 1945 80.000 Duitsers we gens oorlogsmisdaden zijn veroor deeld. Tegen 13.892 personen zijn processen lopende. Het tbondsdagdebat over de ver jaring 'begint op 10 maart. Het carnaval heeft in de hoofd stad van Venzuela, Caracas, aan elf mensen 'het leven gekost. Er zijn 70 gewonden. De verwondingen zijn voornamelijk veroorzaakt door steek en schietwapens. Nederland helpt Nigeria DEN HAAG, 3-3. De Nederlandse regering en Nigeriaanse federale re gering hebben volledige overeen stemming bereikt over de wijze waarop Nederland zijn bijdrage zal leveren aan 'het Nigeriaanse ontwik kelingsplan voor de jaren 1962 tot en met 1968, aldus is woensdag te Lagos door beide partijen bekend gemaakt. In het kader van de dooi de Wereldbank gevormde consulta tieve groep voor de verstrekking van buitenlands geld voor 'het ont wikkelingsplan had Nederland der gelijke hulp toegezegd. Het bezoek aan Suriname PARAMARIBO, 3-3. „God zij met U", riep een oud vrouwtje, toen prinses Beatrix tijdens haar werk bezoek aan Suriname een bezoek bracht aan de Esther-Stichting. In de gebouwen van deze instelling heeft men de nazorg op zich geno men voor 70 voormalige lepra-pa tiënten. Met intense belangstelling nam de prinses kennis van het werk van de elf jaar oude stichting, doch ander zijds hadden de oudjes ook veel in teresse voor de prinses. Hun blijd schap en aanhankelijkheid kwam tenslotte tot uiting, toen de prinses in een der verblijven even temidden van een aantal hunner vertoefde. AMSTERDAM, 3-3. Het Nationaal comité viering Bevrijdingsdag 5 mei 1965, heeft documentatiemateriaal het licht doen zien voor een goede 5-mei-viering. Hiertoe behoort o.m. een idecëngid9 met wen ken voor allerlei aspecten van het feest en het speciale nummer van het blad „Handenarbeid", waarin informatie wordt gegeven over het versieren van straat en huis en over spelen met kinderen. „Maak er een feest van, ook voor anderen", is een uitgaaf van de Nederlandse Organisatie Voor Internationale Bijstand (NOVIB). Deze brochure begeleidt een aantal acties, die men in de weken vooraf gaande aan de vyfde mei onder dc school- en bedrijfsjcugd wil voeren. Het Nationaal 5-mci-comité, waarvan burgemeester mr. II. A. M. T. Kolfschoten van Den Haag voorzitter is, ziet in deze acties een poging om aan dc 5-mci-vicring een cxtra-dimcnsic te geven. Ook deze brochure is aan het documentatiemateriaal van het Natio naal comité toegevoegd. De kabinetscrisis Gezamenlijk begonnen zij opeens, waartoe een hunner het sein had gegeven, te zingen „Oranje boven, leve de kroonprinses". De rondrit had een aanvang geno men bij het gouverneurshuis op het Oranjeplein, waar zich voordat de prinses het gebouw verliet, reeds tal van belangstellenden hadden opge steld. Het was broeierig warm, het geen een contrast vormde met de Nederlandse Antillen, die weliswaar ook warm zijn, maar waar de pas saatwind de vorige week voor een behagelijke koelte zorgde. Verder stond een bezoek aan de Helen Keiler-stichting op het pro gramma, een school voor buitenge woon onderwijs voor lichamelijk en geestelijk gebrekkige kinderen. Het laatste bezoek van de prinses gold het Diakonessen-ziekenhuis, dat tot stand is gekomen dank zij de 4 x ZN-actie van Johan Bodegraven van de N.C.R.V. De prinses bezocht hier de kraam- en de zuigelingen afdeling en daarna de kleuters. Dodelijk arbeidsongeval AMSTERDAM, 3-3. De 43-jari'ge heler Bertus Maalderer. uit Wettenen in België, is op een wenk in d'e Buik- siotermeer in Amsterdam om het le ven gekomen. Hij raakte bekneld tussen twee 'heipalen en een lorrie, toen deze palen door ombekende oor zaak, van die stapel kantelden waar op zij zojuist 'gedeponeerd waren. De heer Maalderen overleed tor plaatse. BEN HAAG, 3-3. Het kabinet der koningin heeft meegedeeld: „Hare Majesteit de Koningin heeft ten pa- leize Huis ten Bosch de minister van staat dr. L. J. M. Beel ontvangen. Vervolgens heeft de koningin drs. W. K. N. Schmelzer, voorzitter van de Tweede Kamer-fraktie van de Kath. Volkspartij, ontvangen en hem verzocht een onderzoek in te stellen naar mogelijkheden om te geraken tot een spoedige oplossing van het in het kabinet-Marijnen gerezen ge schilpunt". Vrouwenbond P.v.d.A. over de woningbouw AMSTERDAM, 3-3. Het hoofdbe stuur van de Vrouwenbond van de P.v.d.A. 'heeft op 'het ibohdscongres in Amsterdam een aantal congres- voorstellen op het gëbicd van de woningbouw aanvaard. Verder is besloten in overleg te treden met de Nationale Woning raad en 'de Vereniging van Neder landse Gemeenten om te onderzoe ken op wel'ke wijze de invloed van de vrouw bij 'de 'bouw van woningen kan worden vergroot. Voorts besloot het hij de kamerfractie van de P.v. d.A. aan te dringen op 'het bevorde ren van kwaliteitsverbetering van de woningwetwoningen, ën de fractie te verzoeken goed in het ocg te hou den 'dat. niet alleen de kwantiteit maar ook de 'kwaliteit van de wo ningen een grote plaats bij het wo ningbouwbeleid zal moeten blijven innemen. De Olympische film op 10 maart in première TOKIO, 3-3. De over de gehele wereld met spanning tegemoet ge ziene Olympisdhe film van Tokio zal 10 maart a.s. in première gaan. Dan zullen de leden van de 'keizerlijke familie, 'het Japans Olympisch team en vertegenwoordigers uit de Japan se sportwereld de film voor 'het eerst aanschouwen. Tien dagen later, op 20 maart, zal de Japanse bevolking met het door regisseur. Ichi'kawa, ge schapen meesterwerk kunnen kennis maken. Drs. Schmelzer is 43 jaar. He stu deerde economische cn sociale we tenschappen aan de katholieke eco nomische hogeschool in Tilburg. Van 1B47-1950 was hij werkzaam bij Uni lever N V. Van 1950 tot 1956 werkte te drs. Schmelzer bij het departe ment van economische zaken. Sedert 1S52 als hoofd van de afdeling ge meenschap voor kolen en staal. Daarna was hij staatssecretaris van binnenlandse zaken, bezitsvor ming en publiekrechtelijke bedrijfs organisatie en van algemene zaken. Hij maakte deel uit van de Tweede Kamer van 20 maart tot en met 18 mei 1959 en daarna sedert juli '63. Na de kabinetsformatie in 1,963 is hij dr. de Kort opgevolgd als fractie leider van de K.V.P. in de Tweede Kamer. bi Israëlische straaljagers zijn gis teren (woensdag) boven een gebied, grenzend aan de Sinai-woestijn, in gevecht geweest met vier Egyptische Migs, zo 'heeft een Israëlische mili- tiare woordvoerder meegedeeld. De Israëlische Mirages hadden de Migs verdreven en waren daarna veilig naar hun basis teruggekeerd. Pers en televisie in de Bondsrepubliek BONN, 3-3. De uitgevers van dag bladen en tiidschriften ener- en de radio- en televisiebedrijven ander zijds voeren in de Westduitse bonds republiek en in West-Berlijn al maandenlang een verwoede strijd die in januari j.l. een hoogtepunt be reikte toen drie C.D.U.-afgevaardig den in de bondsdag een wetsontwerp indienden om een einde te maken aan wat zij noemen de oneerlijke concurrentie die publiekrechtelijke lichamen als de omroep- en t.v.-be- drijven de kranten en tijdschriften aandoen. Zij hebben aangevoerd dat radio en t.v. aanzienlijke belasting privileges genieten en bij het uitzen den van reclame het beginsel van de vrije concurrentie schenden. Boven dien, zo stellen zij. zijn de inkom sten uit luister- en kijkgelden vol doende om de programma's te finan cieren. SALZBURG (Oostenrijk), 3-3. 14 jonge Zweedse mensen hebben dins dag de dood gevonden in he(, Weste Radstaedtcr Tauern-gcbcrgle in Oos tenrijk, dcordat bun bus door een lawine werd meegesleurd. I-Ict ge beurde cp dezelfde weg waar begin deze winter twaalf jonge Nederlan ders eveneens door een lawine ge troffen werden cn drie hunner het leven verloren. De slachtoffers behoorden tot een groep Zweedse studenten d'ie in drie bussen op weg was naar de winter sport in Obertaurn. De sneeuw schoof over een breedte van veertig meter over de weg en sleurde een der bussen in een vijftig meter diepe afgrond, waar deze tegen een boom tol stilstand kwam. De achterzijde Ter herinnering aan de uitreiking van Zweeds wittebrood, 20 jaar ge leden, heeft de burgemeester van Utrecht, Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, woensdagmiddag een wittebrood overhandigd aan cle secretaris-gene raal van hel Zweedse Rode Knus. Olaf Stroh (r.). De plechtigheid, die plaats vond op de stoep van het Utrechtse stadhuis, stond in het te ken van de Zweedse en Nederlandse Rode Kruis-verentgingen. - Foto: links de Zweedse ambassadeur in ons land, Brynolf Eng, in hel mid den de Utrechtse burgemeester, rechts de Zweedse Rode Kruis-func- tionaris, Olaf Stroh, Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Die altijd op t horloge kijkt Wis en zeker niet veel bereikt. 4 van de bus werd hierbij vernield, waarbij alle inzittenden in dat deel cp slag werden gedood. Tien van de overige inzittenden werden na een zeer moeilijke reddingsoperatie naar verscheidene ziekenhuizen overge bracht. De meesten verkeren in zorgwekkende toestand. De lijken van de slachtoffers zijn geïdentificeerd. De directeur van het particuliere ziekenhuis, waar de lij ken zijn binnengebracht, dr. Egon Walter, zei. dat de slachtoffers tus sen 18 en 22 jaar oud zijn. De gewonden liggen in ziekenhui zen in St. Johann, Schwarzach, Al- tenmarkt en Tamsweg. Hun redders hebban hen onder levensgevaar uit dc bus gehaald: er hangt ter plaatse nog een grote massa sneeuw, die ioder ogenblik omlaag kan storten. Zelfde weertype Verwachting tot vrijdagavond: Plaatselijk enkele wolkenvelden, ove rigens weinig bewolking; op de meeste plaatsen droog weer; over wegend matige wind tussen oost en noordoost; in de nacht en ochtend lichte tot matige vorst, morgenmid dag temperaturen om het vriespunt. 5 maart. Zon op 7.18, onder 18.27. Maan op 8.31, onder 20.50. Eerste kwartier: 10 maart te 18.52. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 5 maart- 4.47 v.m. 17.13 n.m. BROUWERSHAVEN 5 maart 4.27 v.m. 16.40 n.m. Springtij: 5 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 4-3. Hel K.N.M.I. deelt mede: In grote 'gebieden van Europa hield het koude weer onverminderd aan. In ons land 'kwam in het alge meen vijf tot tien 'graden vorst voor. In Denemarken en ook in oost- Frankrijk vroor het plaatselijk ze ventien graden. In west-Engelond bracht een sneeuwstorm flink wat sneeuw. De storm werd veroorzaakt door een depressie die over Ierland naar het zuiden trek. Vanmorgen lag deze depressie voor de ingang van het Engels Kanaal. De bijbehorende sneeuwzöne roikte tot de Frans-Bel gische 'grens, maar breidde zich niet 'belangrijk meer in noordelijke rich ting uit. De depressie 'bij het Kanaal zal over Frankrijk naar 'het Alpen gebied trékken. In verband hiermee zal de wind in ons land uit oost tot noordoost waaien, waardoor de aan voer van continentale lucht onver minderd doorgaat. Ook in de ko mende nacht moet daarom op lichte tot matige vorst worden gerekend. De kans op sneeuw blijft klein. In Frankrijk zijn vorig jaar 11.184 mensen bij verkeersongelukken om gekomen, of 9,35 pet. meer dan in 1963. Voorts werden 264.979 mensen gewond tegen 243.919 in 1963.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1