alles kan met cöa!sii®r gerda's EIGEN WEG Boeddhisme als wapen! Onze „Beestenmachines11 HOE SLAAPT U? i DEURL00, INTERMEUBEL, ZIERIKZEE 5 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 maart 1965 Nr. 19741 LANDBOUW EN VEETEELT SPORT Ingezonden mededeling Boekenwijsheid in strijd met de werkelijkheid (I). Geruime tijd vóór de oorlog heeft onze landbouwwetenschap afgere kend met de tegenstanders van kunstmest.. Er waren toen voorstan ders van organische-mest-zonder- meer. In Wagentngen zette men proeven op, met alle stoffen die door laatstgenoemden werden begeerd, maar het resultaat viel vooruit te voorspellen. De denkfout bij de laat- sten was immers, dat zij niet inzagen dat een plaint uit kunstmest of orga nische mest dezelfde stoffen (ionen) opneemt en dat, als het milieu maar in orde is, de bron van die stoffen letterlijk niets ter zake doet. Men bewees, dat ook nog met water- en grintculturen net zulke gezonde planten te kweken waren als op or ganische bemeste grond. Een en an der doet aan de bijzonder wense lijke nevenwerking van organische mest (structuurverbetering, bacte- riënleven enz.) niets af. Niettemin heeft het nog lang ge duurd, voor de laatste man over tuigd was, dat kunstmest (tenslotte óók een natuurprochlkt) echt niet schadelijk was. Onze huisdieren De moderne dierlijke veredeling doet, behalve dan bij melkvee, wei nig meer denken aan de term „land bouwhuisdieren". Daarvoor gaat al les te massaal en te machinaal: Dat bedoelde Ruth Harrison met haar boek „Animal machines", dat thans in Nederlandse vertaling „Beesten machines, dieren aan de lovende band", verschenen is en bijzonder veel aandacht trekt. Dat het boek wemelt van onjuist heden, overdrijvingen enz. is bekend. Het is dan ook bijzonder scherp aan gevallen in de landbouwpers. Men heeft gezegd dat het feiten op me ningen baseert en dat men het even goed van achteren naar voren als omgekeerd kan lezen, omdat uit gangspunt en gevolgtrekking by haar hetzelfde zijn. Laten wij nu alle fou ten, vergissingen en onjuiste inlich tingen achterwege (er is echt geen beginnen aan ze alle op te nemen), dan blijven er twee trekjes over, die ons enige inzicht geven in wat de schrijfster drijft. Is dat niet het zelfde als wat haar „Silent spring" (de dode lente» deed schrijven? Toen wilde zij toch het gebruik van vergiften aan de kaak stellen? Het is maar ten dele het zelfde, zoals wij zullen zien. Vermenselijking van het dier Het is voor veel mensen erg moei lijk het dier als dier te zien. Als de t.v. ons (op trucfilmsde prestaties van een zg. uitzonderlijk begaafde en gedresseerde collie toont, is de „Lassie-hond" in de mode. Maar als de echte collie teleurstellingen brengt, moet er gewaarschuwd wor den, daar anders tal van „lassie- honden" verstoten worden Een deel van het succes van de Flintstones berust op hun lachwek kende praktische gebruik van pre historische dieren. Vanaf Reintje de Vos zijn dierenverhalen in trek; thans in de beeldverhalen wel zeer bijzonder. Een agrarisch blad schreef naar aanleiding van „Beestenmachi nes", dat die dierenvermenselijking veel meer bij dierenbeschermers ge vonden wordt dan bij dierenliefheb bers en weer meer bij dierenliefheb bers dan bij dierenkenners. Deze vlijmscherpe rubricering zal erger nis wekken, maar is zij onjuist? In „Silent spring" ging het niet al leen om de schadelijke stoffen, zoals vergif, hormonen, antibiotica enz. die in des verbruikers maag zouden komen via landbouwprodukten. Daartegen bestaan nogal ver gaande voorzorgen. Er was veel méér in het geding: het heimwee naar de natuur. Behoefte aan mysterie Van nature zoekt de mens alles om zich heen te doorgronden en te ordenen. Omdat hij daarbij nooit volmaakt gelukkig is, zeggen onze psychologen, moet hij een restant van „onverklaarbare" dingen heb ben, een mysterie. Iets waarin men gelooft zonder het te kunnen bewij zen of redelijk te kunnen argumen teren. Vandaar dat bijgeloof, kwak zalverij, beunhazerij enz. onuitroei baar zijn. Echter ook het geloof in „de natuur". UTRECHT. De Utrechtse arts, de 64-jarige dr. F. J. P. Dom, heeft een inbreker aan de politie overgeleverd, nadat hij de man een half uur in bedwang had gehouden metde deur van zijn spreekkamer. De in breker zat nil. 'bekleimd met zijn hand tussen de deur, 'die de dokter vast hield. DEN HAAG. Het particulier secre tariaat van Z.K.I-I. Prins Berwhard deelt mede, dat de prins ten gevolge van een spi'erontstekinig op dokters advies enige dagen het bed moet houden. Schouwen-Duivelandse sportspiegel Zierikzec II nam revanche tegen Dreischor Burgh II kon leiding van Renesse II overnemen Bruse Boys zorgde voor verrassing door Nieuwdorp te kloppen (4-3) Duiveland won verdiend van SKNWK Belangrijke ontmoeting Bruse Boys li-Zwaluwen ein digde gelijk VOETBAL K.N.V.B. AFD. ZEE LAND. ZONDAGCOMPETITIE. Bij zonder weinig krachtsverschil viel er, in de le klas B te constateren bij het treffen tussen Dreischor en de reserves van Zierikzee. Technisch speelden de bezoekers wel iets beter dan de blauw-witten die er even wel in slaagden deze tekortkoming te compenseren door een veel grotere ijver aan de dag te leggen. Dreischor werd deze middag lelijk door vrou we Fortuna in de steek gelaten waardoor het toch wel verdiende ge lijke spel haar ontging. Nu werd het een 3-2 overwinnina voor Zierikzee, waarmee revanche kon worden ge nomen voor de 5-4 nederlaag in eigen huis. Renesse had het voor eigen publiek al bijzonder gemakke lijk tegen rode lantaarndrager Zon- nemaire. Zonder dat het peil van vorige zondag in de wedstrijd tegen Zierikzee II ook maar een ogenblik werd bereikt boekten de rood- witten nog een royale 9-0 overwinning. Leider Hansweertse Boys moest zich daarentegen heel wat meer inspan nen om Robur onder de knie te krij gen. Na een moeizame en spannende strijd slaagden de Boys erin een 1-0 overwinning te boeken waarmee zij dik tevreden mochten zijn. Luctor en Kwadendamme kwamen niet aan scoren toe ivaarmee Kwadendamme een kostbaar puntje won, maar Luc tor een kostbaar puntje verloor. onberekenbare Kapelle stuurde de plannen van Wemeldinge lelijk in de war door de bezoekers met een 3-2 nederlaag naar huis terug te sturen. Hoek Wemeldinge Middelburg Beren Wolf aartsdijk Kapelle Zaamslag Nieuwdorp Spui Bruse Boys MEVO AZVV II 14 11 1 2 58-18 23 7 3 3 41-18 17 8 0 4 39-15 16 6 3 4 31-26 15 6 2 1 37-14 14 6 0 4 31-26 12 4 1 4 29-32 9 2 4 6 29-44 8 3 17 18-33 7 2 2 8 19-41 6 2 1 8 10-39 5 2 0 9 19-52 4 12 11 Hansw. Boys 14 10 2 2 57-22 22 Renesse 13 9 0 4 60-23 18 Luctor 13 7 2 4 30-28 16 Patrijzen 11 7 1 3 46-24 15 Robur 13 7 1 5 28-26 15 Zierikzee 11 12 6 2 4 35-31 14 Dreischor 13 6 0 7 37-47 12 Kruiningen 13 4 1 8 29-41 9 Kwadendamme 13 2 3 8 25-40 7 Zonnemaire 13 0 0 13 17-84 0 In de 2e klas A trok SKNWK ook in het duel met haar naaste buur Duiveland aan het kortste eind (2-5). De overwinning van de Oosterlan- ders was zeker verdiend daar zij een beter geheel vormden, waarbij hun voorhoede een veel grotere schot vaardigheid aan de dag ivist te leg gen dan de blauw-zwarten. Al mei al begint de toekomst voor SKNWK er met de week donkerder uit te zien. Voor een grote teleurstelling zorgde Brouwershaven door van het bezoek aan het toch maar zwakke Wolf aartsdijk. II met een 3-2 neder laag naar huis te keren. Leider Wis- senkerke maakte tegen Oostkapelle geen fout want het stuurde de be zoekers met een alles zeggende 15-3 nederlaag naar huis terug. Veere, in opmars, versloeg Serooskerke in eigen omgeving kansloos (1-5). Co- lijnsplaalse Boys, nog steeds van slag, moest toezien dat het bezoeken de Kloetinge II de volle inzet mee naar huis nam (1-2). In de 2e klas C konden de Burgh- reserves de leiding van het niet spe lende Renesse II overnemen door het met tien spelers binnen de lijnen verschenen team van Zonnemaire II met 8-0 te kloppen. Dreischor II moest in eigen huis met 3-0 de vlag strijken voor het Ouwerkerkse SV- OWK. Burgh II 12 10 1 1 75-16 21 Renesse II 11 10 0 1 72-18 20 Zierikzee III 12 5 1 6 37-36 11 SVOWK 10 3 3 4 28-36 9 Zonnemaire II 8 0 0 8 6-65 0 Dreischor 11 9 0 1 8 9-57 0 ZATERDAGCOMPETITIE. Voor een bijzonder aangename verrassing zorgde Bruse Boys in de le klas door Nieuwdorp voor eigen publiek met 4-3 te kloppen. Door deze zege kon den de Boys hun positie weer aan zienlijk verbeteren waardoor de toe komst weer met wat meer optimis- m.e tegemoet kan worden gezien. MEVO. dat Beren uitstekend partij gaf, moest desondanks toch genoe gen nemen met een 2-0 nederlaag. Leider Hoek nam deze maal tegen het bezoekende Spui geen halve maatregelen door hen met een 6-1 nederlaag naar huis te sturen. Het Wissenkerke Br.haven Veere 14 Colpl. Boys 13 Kloetinge II 12 Duiveland 11 Serooskerke 11 Oostkapelle 11 Wolf aartsdijk II 11 SKNWK 12 13 11 1 12 8 2 2 103- 2 51- 7 2 7 1 5 7 0 5 5 2 4 2 2 7 3 0 8 2 2 7 2 0 10 VOETBAL S.K.N.W.K.-Duiveland 2—5 In deze Duivelandse derby behaal den de bezoekers een verdiende overwinning. Als team vormden zij een beter geheel waarbij hun voor hoede een veel grotere schotvaar digheid aan de dag legde. Reeds vrij spoedig kregen zij een belang rijke ruggesteun toen zij door een ongelukkige handsbal van een der SKNWK-verdedigers in de 3e min. uit een strafschop van J. van Dijke -de leiding konden nemen (0-1). Eer SKNWK goed en wel van deze te genslag was bekomen, had rechts buiten Jaap de Bruine doelman de Jonge voor de tweede maal weten te passeren (0-2). Er volgde .hierna een gelijk opgaande strijd, waarbij Bram Heijboer in de 24e minuut met een uitstekend schot doelman Hage wist te passeren (1-2). De vreugde bij de Nieu werk erkers was maar van korte duur, daar de Bruine met een schui ver de stand op 13 bracht. Direkt na db hervatting keerd ede spanning weer terug toen v. d. Wel in de le min. onhoudbaar wist in te schieten' (23). Duidelijk bleek hierna toch dat SKNWK de kracht en de kunde miste om Duiveland op de knieën te kunnen krijgen. Vooral in de voor hoede wist men vaak met de ballen geen raad, waardoor zij een gemak kelijke prooi werden voor de geel zwarte verdedigers. Het pleit was definitief beslist toen het door de Bruine 24 werd, waarna Jan van Dijke nog voor een vijfde doelpunt zorgde (2-5). SKNWK II-Mevo II 0—3 De Mevo-reserves verdienden de overwinning omdat zij beter gebruik wist te maken van de geboden kan sen dan de spelers van de thuisclub. In de eerste helft, welke met blanke stand werd afgesloten, waren beide teams na aan elkaar gewaagd. Na de hervatting wist midvoor J. Schouls goed van een fout in de blauw zwarte defensie te profiteren (01). Het was weer Schouls die ook de stand op 02 bracht, waarna ten slotte Kees Bolkenbaas nummer drie in het Nieuwerkerkse net plaatste (0—3). VISSERIJBERICHTEN Mosselseizoen loopt af BRUINISSE, 27-2. Het mosselsei zoen 1964/65 zal 's zaterdags vóór Pasen, dat is dus zaterdag 17 april, worden gesloten. Het ziet er niet naar uit, dat ook in 1964/65 de mosselaanvoer de één miljoen tonnen zal bereiken, al zal men daarvan dan niet ver vandaan blijven. In deze aanvoer zal dan ech ter begrepen zijn een hoeveelheid van plm. 60.000 tonnen buitenlandse mosselen (Denemarken). In het begin van de maand febr. was de aanvoer 65.000 tonnen minder dan vorig jaar. Frankrijk blijft nog steeds onze voornaamste afnemer - de export naar dit land zal ongeveer 350.000 tonnen zijn -; België zal in totaal plm. 225.000 tonnen afnemen, terwijl de inleggerijen 100.000 tonnen voor hun rekening nemen. LAND- EN TUINBOUW V erordeningen van Waterweggebied Het bestuur van het Landbouw schap heeft in zijn openbare verga dering van 23 februari 1965 vastge steld de Algemene Heffingsveorde- nirog 1965 en de Hef f ing s ver or d emirn g 'bestrijding aardappelmoeheid 1965. De inhoud van de Algemene Hef- fiingsverordening is gelijk aan de verordening 'die voor 1964 gold, met dien verstande, dat de 'heffingsbe dragen met 25 pet. zijn verhoogd. Tevens heeft 'het bestuur besloten het minimum 'heffinigsbedrag van f 10 te verhogen tot f .12,50. Zoals beleend wordt geen 'heffing opgelegd indien de aanslag beneden dit be drag zou bliiven. De Heffingsverorden'ing bestrij ding aardappelmooheid is niet ver anderd. De heffing bedraagt f 2,75 per hectare aardappelen. Ingezonden mededeling 18 22 20 18 26 16 29 15 41 14 52 12 38-i 43-1 31- 36-1 17-30 6 32-67 6 22-55 2 In de 3e klas A eindigde de be langrijke wedstrijd voor de bezetting van de bovenste plaats tussen de re serves van Bruse Boys en Zwalu wen, te Bruinisse, in een 1-1 gelijk spel. De lachende derde was hier het niet spelende WIK dat hierdoor één belangrijk toinstpuntje op de beide concurrenten kon uitlopen. Te Nieu- werkerk bleef MEVO II met 3-0 de baas over SKNWK II. Te Haamstede vond de ontmoeting tussen Zee meeuwen en Zwaluwen II geen door gang daar Zwaluwen niet in staat bleek te zijn een elftal binnen de lijnen te brengen. WIK 11 10 0 1 88-17 20 Zwaluwen 11 8 2 1 39-10 18 Bruse Boys II 11 8 1 2 54-21 17 MEVO II 10 5 0 5 33-33 10 Zeemeeuwen 10 4 0 6 37-39 8 SKNWK II 10 2 1 7 17-45 5 Br.haven II 10 2 0 8 13-51 4 Zwaluwen II 9 0 0 9 10-63 0 is net zo lekker als de duurste Amerikaan! Moderne mensen houden zichzelf niet voor de gek. Dat lekkere sigaretten niet duur behoeven te zijn, bewijst Silky: er is een nieuw spiraalmatras voor U dat: NIET DOORZAKT NIET STUK GAAT WEL VENTILEERT LEVENSLANGE GARANTIE HEEFT Prijs: 2 persoons inlegraam IIO,- 2 persoons compleet ledikant. 145,- 1 persoons compleet ledikant. 70,- Vraagi vrijblijvend inlichtingen bij: BLIK DOOK HIT WEUELI) VENSTER Peking liet Tibetanen opleiden voor agitatie in Z.-Vietna (Van een correspondent). „De religie is vergif. Zij onder graaft de weerstand van het volik en de vooruitgang van het land". Mao Tsje Toeng. SINGAPORE. De politiek van rood China baart de westelijke leiders vele zorgen. De grote mogendheden, Rusland incluis, hebben geen vat op Peking. De Chinese regering gaat haar eigen weg en die weg voert on miskenbaar naar het westen en naar het zuiden. China voelt zich sterk. Dat is reeds gebleken door de verovering van Ti bet, bij de grensincidenten met India, bij de krachtdadige hulp aan staten als Noord-Vietnam en destijds Noord Korea in een poging om de vrije wereld stapje voor stapje te verove ren, ook al is het niet rechtstreeks dan toch met behulp van vazallen en infiltranten. Het is een guerillapolitiek in het groot. Op vele fronten wordt ge vochten. De rode Chinezen hebben ook in Kongo en tal van andere Afrikaanse vrije staten een dikke vinger in de zwarte pap pogen te verkrijgen. Vergeefs streden de Ame rikanen in Zuid-Vietnam tegen de opdringende communistische gewa pende groepen, tegen opstandige ge neraals en tegen de onlusten. Zij werden voor de voeten gelopen door misleide boeddhisten, omgeschoold door... Tibetaanse geestelijken. Vergeefse kreten In oktober 1950 klonk hulpgeroep uit Tibet. Maar dit afgesloten en voor menigeen nog onbekende witte territorium op de landkaart klopte vergeefs op de poorten van de Ver enigde Naties. Geen delegatielid deed open, geen land ter wereld sloeg acht op het waarschuwend geschrei. Kort daarop vielen de rode legers Tibet binnen en zij staan er nog tot op de huidige dag. De bevolking kon zich nauwelijks verzetten want de leer van het boed dhisme schrijft voor dat geen levend wezen mag worden gedood en iedere vorm van materialisme verboden is. Het is de ideële theorie van de Voor- Indische prins Gautama, die leefde omstreeks 560-480 v. Chr. en de naam van Boeddha aannam. Dank zij de weerloosheid van het gele volk zonder leger vond Mao Tse Toeng in het zuidwesten een groot terrein voor de vervulling van zijn hartewens: een deel van Centraal- Azië onder controle te krijgen. Daarmee vernietigde hij gelijktij dig het Britse streven om het neu trale Tibet als bufferstaat te hand haven tussen de belangensferen van de grote mogendheden. Peking drong de Dalai-Lama een uit zeventien punten bestaand vre desverdrag op, waarin letterlijk ver meld stond dat de geestelijke en we reldlijke leider zijn macht zou be houden en dat de autonomie van het land zou worden geëerbiedigd De Pancha-Lama Maar de Dalai-Lama heeft'natuur lijk plaats moeten maken voor een figurant, die door de Chinezen naar voren werd geschoven. Het is de Pancha-Lama, die door de gelovige boeddhisten niet wordt erkend, doch dank zij de bezetter alle macht over de kloosters werd toegespeeld. En de geestelijkheid is de enige macht in Tibet. De boze opzet is inmiddels wel ge bleken. Door middel van de zoge naamde Pancha-Lama pogen de Chi nese leiders de onderworpenheid van het volk en het geloof in Boeddha te misbruikeri. De religieuze tradi ties worden door een niets en nie mand ontziende terreur en door een tot in'de perfectie uitgedachte rode propaganda aangewend voor het kweken van nieuwe communisten. De zwakkelingen onder de priesters en monniken werden in de loop van de tijd, dank zij de toewijding van- de Pancha-Lama aan de rode zaak, „omgedraaid" en opgeleid voor een hersenspoeling van hun collega's en leerlingen. Het westen deed niets. Rood-China was geen lid van de Ver. Naties. De Dalai-Lama vluchtte naar India. En vele gelovige boeddhisten zyn, 20 is iniussen gebleken, thans de beste vertolkers van het internationale communisme. Zij beheersen immers tot in de kleinste bijzonderheden de heilige teksten en riten van Boed dha en interpreteren deze naar Pe kt ngs zin. Naar Vietnam 1 Daarom, daarom alleen werden deze boeddhisten gedirigeerd naar Zuid-Vietnam, dat thans zo in het brandpunt van de publieke opinie staat omdat het voor het westen verloren dreigt te gaan. In Zuid-Vietnam prediken de boeddhisten de weerloosheid, met als levensgevaarlijke slagzin „vrede, vrede en geen gevaar". Onderwijl maakt Mao Tsje Toeng verdere plan nen in samenwerking met de rode regering van Noord-Vietnam, met Ho Tsji Minh en de Vietkong. De (rode) boeddhisten bereiden de u>eg voor de partisanen die later komen in het verscheurde vrije deel van Vietnam. Na de moord op president Diem en diens broer Ngo Nhu volg de staatsgreep op staatsgreep. In alle gevallen hebben ontevreden gene raals op de achtergrond overleg ge pleegd met de boeddhisten. Met omgekeerdeboeddhisten wel te verstaan, zoals thans aan het licht is gekomen. Het zijn deze in priestervermom ming gestoken Chinese agenten die langs slinkse wegen zorgden voor de anti-Amerikaanse demonstraties, de hetze tegen voortzetting van de slo pende burgeroorlog en de gods diensttwisten met de katholieken. Zij weten goedgelovigen zelfs op te stoken tot zelfverbrandingen, ten einde indruk te makén op de rest van de bevolking en mede druk uit te oefenen op de publieke opinie in het buitenland. De beloning Het vreemde van het geval is, dat de laatste regeringen en met name de luitenant-generaal Nguyn Khan, de boeddhisten (of de communisten?) i71 Zuid-Vietnam heeft beloofd dat er een nieuwe grondwet voor hel land zal worden samengesteld. Ge regeld worden boeddhistische kloos terzusters en monniken in vrijheid gesteld, die in verband met onlusten werden opgesloten. Zoivel in de Ver. Staten alsook in Engeland wint de mening veld, dat de rode kliek de Amerikanen zal verzoeken zo spoe dig mogelijk het land te verlaten. De voorspelling is gebaseerd op de toenemende anti-Amerikaanse stem ming in Zuid-Vietnam. Wat zal de nieuwe grondwet in houden? Hoe zal een Zuid Vietnamese regering nog kunnen blijven rege ren, indien al het Amerikaanse oor logsmateriaal en de talrijke „advi seurs" en „instructeurs" worden weggehaald? Het land ligt dan vol komen open voor de communistische noorderburen en Peking schuift op het Aziatische schaakbord zijn pion nen, zijn paarden, zijn raadsheren en kastelen weer iets verder op Welke zetten zullen daarna nog volgen? ROTTERDAM. De Rotterdamse politie heeft met de arrestatie van zeven in de Maasstad woonachtige jongelui, in de leeftijdsgroep van zestien tot negentien jaar, een goede vangst gedaan. Ingezonden mededeling 0 Feuilleton door HENK VAN HEESWIJK En dit was het grote moment in Gerda's leven. Met schitterende ogen zag ze, dat haar man, blozend en verlegen lachend overeind kwam. De boer greep zijn'hand: „Dank je wel, jongen. Wij, moeder en ik, zullen dit niet licht vergeten. Nietwaar, moe der?" De boerin knikte en wenkte de jongeman. Ook zij drukte zijn hand en keek hem diep in de ogen. „Het is net, zoals mijn man zegt, Arie, we zullen er samen eens rustig over praten. Dank je wel, Arie." Later op de morgen ging men ge vieren - de boer leunend op de arm van zijn dochter, zijn vrouw aan de arm van haar schoonzoon - de toe stand op het bedrijf bezien. En iede re keer knikte de boer tevreden, be keek met kennersblik de varkens en de kalveren, tuurde over de lande rijen naaf de koeien, af en toe de hond over de kop aaiend, die voor deze gelegenheid los gemaakt was en blij meeliep met het gezelschap. Het hooi in de bergen werd bekeken en bevoeld. Arie wees naar het veld, waar het koren op schoven stond. „Overmorgen komt de kas." vertelde zijn schoonzoon, „met een beetje ge luk zijn we met drie dagen klaar. De korrel is heel goed." „We hebben een goeie zomer ach ter de rug," bevestigde de boer. „We hebben heel wat reden tot dank baarheid." Eri Gerda begreep: hier mee bedoelt hij niet alleen de mooie zomer. Er is immers heel veel reden om dankbaar te zijn? 's Avonds, toen ze na de avondbo terham in de grote kamer zaten, schraapte Van 't Grashek zijn keel. „Kinderen," begon hij, „ik heb van morgen gezegd, dat wij heel wat re denen hebben om dankbaar te zijn. Voor alles. Moeder en ik hebben vanmiddag met elkaar overlegd, hoe het nu verder moet, nu wij weer thuis zijn. Twee boeren en twee boerinnen op één stee gaat niet. Al is er nog zoveel goede wil, daar ko men botsingen uit voort. Arie heeft bewezen, dat hij durf bezit, want ex- is wel een beetje moed voor nodig om onver-wacht zo'n gi-oot bedrijf le gaan beheren, temeer omdat hij al enige tijd niet meer boerde. En niet alleen durf, hij is een vakman. Daar is moeder het mee eens. Als jullie wat geduld hebben, dan zullen wij hier in de buurt een huisje zien te ki-ijgen. Dat is één, In de tweede plaats, Arie en Geida, jullie hebben beiden al die weken hier gefungeerd als boer en boerin, en en dat is heel goed gegaan. Niet alleen, dat Teun dit mij verzekei-d heeft, maar je moeder en ik hebben dit met eigen ogen gezien. We hebben allebei een knauw gehad door dat ongeluk en misschien is het voor ons betei-, als wij het wat kalmer aan gaan doen, nietwaai-, moedei-? Ik zou zo zeggen, Arie, jij moest hier de leiding maar blijven houden. En dat geldt ook voor Gerda. Moeder en ik zijn het er over eens, dat wij indertijd verkeex-d gehandeld hebben. Daar hebben we spijt van, kindei-en. Daarom willen we probei-en iets te vei-goeden van het leed, dat wij jullie aandeden. Nee, laat me uitspi-eken, Arie. Je moet jullie eigendommen in Amster dam maar op laten halen. Een van de knechts kan morgen of zo wel wel helpen de grote slaapkamer bo ven te ontruimen. Dan nemen wij de kleinere kamer in de zijvleugel. Hier in huis hebben de boer en de boerin altijd in de grote kamer boven ge slapen. Die moeten jullie dan maar naar eigen smaak inrichten, zodx-a jullie alles uit Amsterdam hier hebt." Gcrde knikte dankbaai*. Langzaam liepen er een paar ti-anen over haar wangen, maar ze kwam naar haar ouders en omhelsde beiden zwijgend En Arie zei, met een bi-ok in zijn keel: „Dank u, moedei', vadei*, voor dit vex-trouwen. Ik ben van het werk hier gaan houden en Gei-dawij houden erg veel van elkaar." De boerin knipperde met haar ogen. Ze pi-obeerde haar stem zoveel mogelijk te beheersen, toen ze ant woordde: „Dat hebben wij wel ge merkt, kindei-en, ik hoop, dat jullie hier nog gelukkiger zult zijn." Gei-da wilde wat zeggen, maar spitste opeens haar oren en legde een vinger op haar mond. „Hoor ik Geurtje niet? Ach ja, ligt die schat te huilen." Ze liep naar de deur. „Ja, mammie komt.... stil maar Bij liet licht van de ondergaande zon stonden vier mensen nog even in de deuropening, Gerda met haar zoon op de arm. „Heerlijk is hel hier", zei ze zacht. „In Amsterdam was ik gelukkig met mijn man en later met onze schat. Maar soms verlangde ik ontzettend naar ..De Peppelhorst". Ze zuchtte. „Dit is voor mij het prettigste plekje op aarde, en nu we allemaal hier zijn, weet ik. dat mijn geluk volkomen is. „De Peppelhorst" is een klein paradijsje. Dat heb ik nooit zo goed beseft als die maanden in Amsterdam". De kleine jongen, die tot nu toe rustig op de arm van zijn moeder zat, sta'lc eensklaps zijn handjes uit naar de boerin, tot verwondering van Gerda en Arie. Zwijgend nam ze do kleine jongen over en met hem in haar armen ging ze het huis weer in. De boer volgde, voorzichtig voet voor voet verzettend. Gerda wilde hom ondersteunen, maar hij weerde zijn dochter af. „Zodra i'k tachtig ben, mag 'je me helpen", zei hij la- Ghend. „Hier, in de oude vertrouwde omgeving, loop ik binnen een maand weer als een kieft. Let eens op Maar Gerda hoorde hem niet meer. Met haar arm om Arie heen. liep ze terug do kamer in. Haar blik was innig, toen ze naar hem opkeek en ze fluisterde: „Boer van „De Pep- peïhorst", ïk ben trots op je EINDE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7