Groot aantal zaken komt aan de orde op komende vergadering Ontdekt Amerikaans 10000 m. J. C. PAAUWE STAD EN EILAND Ziindapp-Combi Ombouw 900.000 gasaansluitingen Geen twijfel aan schuld Rajakowitsj Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE. 1-3. Op dinsdag 9 maart zal - gelijk gemeld - een ver gadering worden gehouden van de gemeenteraad. Voor vervangend bouwland - in verband met bunga- Icwbcuw voor de heer VV. Hagen - heeft, tegen overeengekomen scha deloosstelling, de heer J. Legemate een perceel bouwgrond afgestaan op de hoek Kadeweg-Emil Sand- strümweg. In verband met onderverpachting - hetgeen wettelijk niet is toegestaan - wordt voorgesteld een pachtover eenkomst te ontbinden, tussen de /gemeente en de heer C. K. De op pervlakte van het desbetreffend per ceel akkerbouwland bedraagt 1.02.00 ha. en is gelegen aan de Kadeweg. B. en w. verzoeken toestemming zelfstandig aankopen te verrichten t.b.v. het saneringsplan tot een aan koopbedrag vam f 10.000,-. De C.A.V. „Schouwen-Duiveland" G.A. is voornemens een nieuwe weegbrug te bouwen, met bijbeho rend benzinestation aan de Kleine Zelkeweg. De thans bestaande weeg brug komt te vervallen, zodat grond vrijkomt voor de gemeente voor wegverbreding. Het betreft hier 47 m- grond voor de prijs van f 1,- per m-\ De C.A.V. zal de oude weeg brug slopen. De nieuwe wordt iets oostelijker gebouwd en komt aan een onverhard weggedeelte. Dit zal door de gemeente, op kosten van de C.A.V. van een verharding worden voorzien. B. en w. verzoeken over eenkomstig het voorstel te besluiten. Voorgesteld wordt enkele perceel tjes grond bij de 'sHeer Arend straat (thans in erfpacht) te verko pen aan de heer W. C. C. Timmer man. Het te Goes gevestigde bedrijf W. Schipper Zn N.V. is in onderhan deling getreden voor de aankoop van een perceel grond op het industrie terrein. Overeenstemming is bereikt over de aankoop van een kavel op de hoek Deltastraat-Roompotstraat (27.50). Het college verzoekt een overeenkomstig besluit van de raad. De zwaaikom Met de N.V. Kalkfabriek voorh. Van Dijk Co. te Dordrecht is over eenstemming bereikt inzake de grondruil t.b.v. de aanleg van de zwaaikom nabij het Sas. Dit is de laatste eigendomsverwerving, die voor dc realisering van het zwaai- komprojekt nodig is. Ook hierop vraagt het college het fiat van de raad. Bekrachtiging wordt gevraagd van een verordening tot het verlenen van financiële medewerking aan het ge- meentepersoneel voor het verkrijgen van een eigen woning of voor het aanbrengen van verbeteringen aan eigen woningen van gemeenteperso- neel. Benoeming onderwijzers Verder wordt de raad gevraagd de benoeming van onderwijzers te delegeren aan b. en w., de moge lijkheid wëartoe grond vindt in de MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 1-3. Aanvoer totaal 1898 stuks vee, t.w.: 1232 vette koeien en ossen en 666 vakens. Prijzen per kg: Vette koeien en ossen: extra kwal f 4,25-4,40, le f 3,85-4,10, 2e f 3,45-3,65 3e f 3,20- 3,35; stieren f 4,00-4,20; worstkoeien f 3,15-3,30; varkens (levend gewicht): extra kwal. f 1,99-2,02, le f 1,96-1,98, 2e f 1,92-1,95, 3e f 1,88-1,91; slacht- zeugen f 1,60-1,70; zware varkens f 1,75-1,80. Vette koeien en ossen: aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen iets la ger; varkens: aanvoer groter, handel zeer kalm, prijzen even lager. Ingezonden mededeling het nieuwste J tapijt in de zaak met t vloerbedekking J uit voorraad leverbaar X Tel 01112-469 - Zonnemaire X KERKNIEUWS Ger. Kerken Beroepen te Vlaardimgen: J. Hen- geveld, Gouda. Aangenomen naar Middelburg (4e pred.pl.): P. Joosse, Barendrecht. Bedankt voor Werkendam (vak. H. Moll): W. C. v. d. Brink, Renkum- Heelsum. Ohr. Ger. Kerken Tweetal te Rijnsburg: B. Bijleveld, Bussum en W. Heerma, Nunspeet; te Ermelo: M. Vlietstra, IJmuiden en G. de Vries, 's-GravenldeeL Beroepen te Dradhten: Th. Brie- nen, Apeldoorn-Z.; te Westzaan: M. S. Roos, 's-Gravervzande. Bedankt voor VianenC. Smits, Sliedrecht. Ger. Gemeenten Beroepen te Lisse: C. Harinék, bepalingen van de kleuteronderwijs wet en het Algemeen Ambtenaren reglement. Voorgesteld wordt een tweede wijziging van de bezoldi gingsverordening 1964. Het aantal wekelijkse lesuren vakonderwijs voor 1965 zal worden vastgesteld. Een ander voorstel heeft betrekking op het verlenen van voorschotten op de exploitatievergoeding 1965 van het bijzonder onderwijs. Voorgesteld wordt de toegangs prijzen voor het gemeentemuseum vast te stellen op f 0,50 per persoon en f 0,25 voor kinderen (tot en met 12 jaar). Belasting op rondvaarten Het college acht het verder nood zakelijk dat de z.g.n. rondvaarten, die door partikulieren worden geor ganiseerd en pleziervaarten, onder de werking te brengen van de ver ordening op de heffing van ver makelijkheidsbelasting. Blijkens een uitspraak van de Hoge Raad, zijn dergelijke rondvaarten aan te mer ken als vermakelijkheid in de zin der wet. De rondvaarten vallen on der het 20 o tarief. Verzocht wordt 10uvan f 20.376,50 of f 2.037.65 aan subsidie te verlenen voor de restau ratie van de Gasthuiskerk. Bij de stukken is verder aanwezig het rap port van de commissie tot het nazien van de gemeentebegroting - en reke ning over het dienstjaar 1962, een schrijven inzake de kosten ijsvrij houden Zijpe (f 2.547,77 voor de ge meente) en de voorgestelde voor schotten vergoedingsregeling kleu teronderwijs 1965. IIERIKZEE Vrouwenwereldgebedsdag Ook hier ter plaatse wordt a.s. vrijdag 5 maart de Vrouwenwereld- gebedsdag gehouden en wel des avonds 8 uur in de Lutherse kerk. Het motto voor dil jaar luidt: Wat verlangt God van de mens? De li turgie is samengesteld door mevrouw McNeil, de echtgenote van een ne gerpredikant in Noord Amerika. Aan de bijeenkomst kan door alle vrouwén worden deelgenomen. Ondenvijscauserie over Canada op de vergadering van Geref. schoolonderwijs BRUINISSE, 1-3. Op de jongste jaarvergadering vam de Vereniging tot bevordering vam Gereformeerd Schoolonderwijs te Bruinisse werd - gelijik gemeld - het woord gevoerd door de heer I. den Dekker over het onderwijs in Canada. De heer den Dekker maakte over diit onderwerp die onderstaande opmerkingen. De bescherming van Canada is een der hoofdgedachten, die het Canade se ikind worden bijgebracht. In ieder lokaal 'hangt de Canadese vlag. Aan deze vlag wordt een groet gebracht, aldus spr. De gemiddelde Canadees gelooft in de evolutie. De aarde is ontstaan door een ontploffing in het heelal, enzovoorts. Spreker schetste de Ca nadees in zijn dagelijks leven; een zeer materialistisch mens werd ons voor ogen gehouden. Canada kent geen christelijke partijen, evenmin een christelijke vakbond. Er is één sdhool, de openbare school. Scholen 'daarnaast van chr. origine worden nauwelijks geduld en krijgen geen cent subsidie. De provincie Quebec is in meerderheid' Rooms Katholiek en daar 'is de R.K. school eigenlijk de school die dé openbare sohool vervangt. Ontario is grotendeels protestant. De school telt 8 leerjaren. Voor standers van het dhr. onderwijs die voor hun 'kinderen bijzonder onder wijs verlangen, kunnen zelf een sohool stichten. Wordt bij het les ge ven gebruik gemaakt van onbevoeg de leerkrachten, dan wordt dit in Canada nog wel eens oogluikend toe gestaan. In de U.S.A. betekent d'it echter onvoorwaardelijke sluiting van de scholen. Praktisch onderwijs Over het ontstaan van de scholen in de eindeloze vlakten van het noordelijke Amerikaanse continent (de onderwijzer met zijn paard, trek kend van boerderij naar boerderij) gaf spreker aardige bijzonderheden. Thans komen de kinderen met de autobus naar school. Het onderwijs zelf is ten dele zeer praktisch gericht (E.H.B.O.), lessen dn praktische alledaagse dingen enz., ten dele Chauvinistisch, maar ook de gewone vakken worden er onderwe zen en wel zo, dat men door geheel Canada hetzelfde boek gebruikt. Na de lagere sohool volgt de middelbare school, die men naar keuze kan door lopen of na het bereiken van de 16- jarige leeftijd ook kan verlaten. Hollandse emigranten hebben ge ijverd1 voor christelijk onderwijs. In 1940 werd de eerste christelijke school 'geopend; thans zijn er in to taal 50. De heer W. van den Berg Dz., zei- de dankbaar te zijn voor de strijd der vaderen voor het Chr. onderwijs. Dit was hem. na het belangwekken de referaat van de heer den Dekker, nog duidelijker geworden. De invloed van de televisie op het Canadese kind achtte spreker, des gevraagd, verderfelijk. Steekpartijen met dodelijke afloop MAASTRICHT, 1-3. Zondagavond is de 47-jarige Elisabeth Romans- Semmeling, wonende aan de Staten- singel in Maastricht, tijdens een echtelijke ruzie door haar man om het leven gébracht. De ruzie ont stond thuis nadat 'het tweetal carna val had gevierd. Enkele uren nadat de 47-jarige mevr. Romans het leven verloor in een echtelijke ruzie, os in de Bosch- straat een andere inwoner van Maas tricht in een vechtpartij eveneens met een broodmes gestoken. Het slachtoffer verkeert in levensgevaar. Na een hartelijk dankwoord aan de 'heer den Dekker, voor zijn be langwekkende en interessante cause rie, sloot de heer Krijger de verga dering met dankzegging. Ingezonden mededeling 1965 Meesterlijke bromfiets! Prijs f 999,- SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Afdeling Zeeland Het programma voor a.s. zondag 7 maart a.s. luidt: le klasse B: Dreischor I-Zonne- maire 1 (half 3, soheidsr. A. J. Dorst) Rènesse I-Patrijzen I (half 3, J. Hei koop scheidsr.); Luctor I-Hansweert- se Boys I; Kruin ing'en I-Kwaden- •damme I. 2e klasse C: Dreischor II-Zonne- maire II (half 1, scheidsr. M. Krij ger); Renesse II-Burgh II (half 1, scheidsr. J. M. Thiery). Zaterdagmiddagcompetitie Het programma voor a.s. zaterdag 6 maart luidt: Ie klasse: Spui I-MEVO I (4.15 uur, scheidsr. S. van der Hooft); Zaamslag I-Bruse Boys I (4.15 uur, scheidsr. J. Zuidweg); Kapelle I- Hoek I; Nieuwdorp I-Middelburg V; Wemeldiinge I-Wolfaartsdijk I. 2e klasse A: Brouwershaven I- Duiveland I (4.15 uur, scheidsr. Th. Sies); Wissenkenke I-SKNWK I (4 uur, scheidsr. A. In den BosCh); Vee- re I-Kloetinge II; Wolfaartsdijk II- Serooskerke I; Oostkapelle I-Co- lijmsplaatse Boys I. 3e klasse A: Zwaluwen '61 I-ME- VO II (4.15 uur, scheidsr. J. M. Thierry); SKNWK li-Zwaluwen '61 II (4.15 uur, soheidsr. Th. Kramer); Bruse Boys II-WIK II (4.15 uur, J. C. de Bilde scheidsr.). J uniiorencompetitie Groep A Middelburg A I-Zierik- zee A I (3.15 uur, sCheid'sr. N. Sdhot); Goes A I-Zeeland Sport A I; Zee- landia A I-VfisSingen A I. Groep A IV: Zierikzee A II-Bruse Boys A I (2.30 uur, sChei'dsr. M. Krij ger); Renesse A I-Duiveland A I (half 3, scheidsr. A. J. Dorst). Groep A IV: Goes A II-Burgh A I (2 uur, scheidsr. J. van Dalen); Kloe- tinge A I-Robur A I; Nieuwdorp A I-Volharding '32 A I. Groep B IX: MEVO B I-Zierikzee B I (3.45 uur, soheidsr. L. Verloo); Bruse Boys B I-DreisChor B I (3 uur, scheidsr. J. C. de Bilde). Groep B X: WIK B I-Renesse B I (3 uur, scheidsr. J. D. v. d. Linde); Burgh B I-Zwaluwen '61 B I'(half 3, soheidsr. N. Speelman). SPORT BADMINTON LZierikzee'' won Van „Griffioen" (vriendsch.) 6—2 ZIERIKZEE, 1-3. De vriendschap pelijke return-ontmoeting tegen de uit Wolfaartsdijk afkomstige b.c. „Griffioen" heeft „Zierikzee" zater dagmiddag jl. een verdiende 6-2 overwinning opgeleverd. De wed strijd werd' gespeeld volgens het competitie-reglement, nl. 4 enkelspe len en 4 dubbelspelen. „Zierikzee" verscheen met één in valler (mevr. Nolet) binnen de lij nen, Wolfaartsdijk was volledig. Voor „Zierikzee" gitnig slechts het le damesenkel en het damesdubbel ver loren. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: le H.E.: J. v. Vossen-dbr. Klompe 18-16, 15-3 (1-0). 2e H.E.: F. de Vos-dhr. v. Dijke 15-4, 15-8 (1-0). le D.E.: mevr. Wieringa-mevr. Klompe 5-11, 2-11 (0-1). 2e D.E.: mevr. Nolet-mevr. v. Dijke 11-5, 5-11, 11-0 (1-0). le G.'D.: mevr .Wieringa/dhr. v. Vossen-mevr. Klompe/dhv. Klompe 15-8, 15-12 (1-0). 2e G.D.: mevr. Nolet/dhr. de Vos- mevr. v. Dij'ke/dhr. v. Dijke 15-2, 18-14 (1-0). D.D.: mevr. Wieringa/mevr. Nolet- mevr. Klompe/movr. v. Dijke 5-15, 8-15 (0-1). H.D.; J. v. Vossen/F. de Vos-dhr. Klompe/d'hr. v. Dijke 15-5, 15-11 ,1-0) Totaal uitslag 6-2 voor „Zierikzee". Volgende wcék heeft „Zierikzee" weer een vriendschaopelijke ontmoe ting en wel tegen de badmintonclub uit Sint Maartensdijk. Jeugdwereldgebedsdag In het Ned. Hevomrd Verenigings gebouw wordt vrijdagmiddag 5 maart, 4 uur n.m., een bijeenkomst gehouden ter gelegenheid van de Jeugdwereldgebedsdag. Hierbij zijn alle jongeren hartelijk welkom. WESTERSCHOUWEN Raadsvergadering De raad der gemeente Wester- schouwen vergadert a.s. maandag avond 8 maart. Een 14-tal punten vraagt de aandacht. Uit de agenda noemen we o.a. de overdracht van 'de Oosterenbanweg aan de gemeen te. Deze weg is gelegen in Renesse. B. en w. stellen verder voor de pre sentiegelden te verhogen en de ver goedingen voor de avondvergaderin gen gelijk te stellen met de dag- vergaderingen. Een commissie tot wering van schoolverzuim zal be noemd worden. De nodige aandacht wordt verdér gevraagd voor de over dracht van woningwetwoningen. Een stukje bouwgrond gelegen aan dc Julianaweg zal verkocht worden terwijl een koper uit Singapore door omstandigheden van een reeds ge sloten koop afziet. De uitbreidings plannen Oude Moolweg en Scholder- laan zullen vastgesteld worden. Eni ge rekeningen, de gemeenterekening 1963 en de rekening 1963 gem. dienst voor sociale bijstand vragen even eens vaststelling. HAAMSTEDE De Vrouwenwereldgebedsdag Een gebedsstond in het kader van Vrouvvenwereldgebedsdag vindt al hier plaats in de gereformeerde kerk op vrijdag 5 maart (19.45 uur). Vergadering „C. et C." De Coöp. Landbouwvereniging „C. et C." te Burgh-Haamstede besluit het vergaiderseizoen op woensdag middag a.s. In 'hotel' Bom zal dan de heer J. Markusse van de Z.L.M. spre ken over „Het ontwiikkelings- en sa neringsfonds in de praktijk" en „Problemen rond de erfopvolging". Tot slot wordt de Z.L.M. Journaal- film 1964 vertoond. In verband met de bijzondere aard van de belde on derwerpen zijn odk de dames en oudere zoons op deze vergadering welkom. ELLEMEET Jaarvergadering Plattelandsvrouwenbond De afdeling Noordrwelle en om streken van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen hield donderdag haar jaarvergadering 'in café Van der Have te Ellemeet. De presidente, mevr. Krijger-Vrij, zag in haar openingswoord terug op een goed verenigimgsjaar, waarin vele activiteiten hadden plaatsgevon den. Het voorlezen van de jaarver slagen van de sekretaresse en pen- ningmeesteresse volgde; uit het laat ste bleek dat de rekening met een batig saldo sloot. De kascommissie, bij monde van mevr. Priemis-Meij- ers, adviseerde de rekening goed te keuren. Bij 'de bestuursverkiezing werden de beide leden, mevr. Gilijamse-Hoek en mevr. Steur-Prins herkozen. In de plaats van mevr. De Jonge-v. d. Velde, die reglementair niet meer herkiesbaar was, werd met grote meerderheid van stemmen benoemd mej. J. C. Gaan'dierse. De presidente nam met een 'harte lijk dankwoord afscheid van de scheidende sekretaresse en bood haar een bondswanidbord en een bloemetje aan. Hierna kwam het jaarverslag voor de tweede maal aan de beurt, maar nu op een heel andere wijze. Onder leiding van mevr. Dalebout-Koster, die 'de verzorging hiervan op zich ha'd genomen, en met medewerking van een negental leden, verschenen achtereenvolgens de maandelijkse le zingen, demonstraties en modeshow ten tonele, dikwijls onder grote hila riteit der aanwezigen. Zelfs de zo merreis, compleet met autobus en chauffeur, en niet te vergeten de Leerdamse glasblazers kwamen voor het voetlicht. Met een hartelijk dankwoord aan de speelsters en me vrouw Dalebout in ihet bijzonder sloot de presidente 'deze gezellige bijeenkomst. Micro-korfbalcompetitie ZSC-Unitas 2—4 Het Zierikzeese Unitas zorgde voor een daverende verrassing door tegen de verwachting in het sterker 'geachtte ZSC te kloppm. ZSC had deze nederlaag wel in de eerste plaats te danken aan de bijzonder geringe schotvaardigheid welke hun aanvallers aan de dag legden. In de eerste helft wist O. Huitema Unitas de leiding te geven (0-1), waarna Lou Louwerse voor de gelijkmaker zorgde. Na dé hervatting leek er voor ZSC nog niets aan de hand te zijn toen Dina Louwerse haar club de leiding gaf (2-1). Unitas liet zich hierna niet onbetuigd en na een aantal vergeefse pogingen, slaagde Henk Vermeulen er in de stand op 2-2 te brengen. In de be ginopstelling volgde de verrassende ont'lcnoping. Terwijl de oranje-witte verdedigers de slap aanvallende ZSC'ers in bedwang wisten te hou den slaagde Siska Maijs er in haar club de leiding te geven (2-3). Dit doelpunt betekende voor Unitas een grote stimulans en toen Joke Quist de voorsprong wist op te voeren tot 4-2 werd de overwinning niet meer uit handen gegeven. De volgende vergadering is op woensdag 10 maart a.s. en zal ver zorgd worden door de N.V. R. Buis- man's Kon. Fabr. van Gebr. Suiker poeder. DUIVELAND De neerslag In februari De maand februari 1965 was ten erg droge maand, in Oostelijk Dui- veland viel maar plm. 13 van de hoeveelheid die normaal is voor de ze maand. Normaal is een neerslag van 41 mm. in deze maand. Er viel 15,3 mm., nl. in de eerste week 0.7 mm., in de tweede weck 5.6 mm., in de derde week 4.2 mm. en in de vier de week 4.8 mm. Er waren 9 dagen (etmalen), waarbij het kwik even onder het nulpunt kwam. NIEUWERKERK Programa Bevrijdingsdag Het Oranjecomité heeft in een ge houden algemene vergadering een voorlopig programma opgesteld ter herdenking van het vierde lustrum der 'bevrijding op 5 mei a.s.: 8 uur v.m. klokluiden. 8.15 uur v.m. koraalmuziek. 9-10 uur vm. kerkdienst. 10.15 uur van. tractatie schooljeugd en kinderspelen. 1.30 uur nm indien voldoende deel name optocht met versierde wa gens, rijwielen en dergelijke. 2.30 uur run. allerlei sportspelen, verzorgd door de sporlcombinatie N ieu werkerk 7 uur njm. muziek en zang in de muziektent, daarna kampvuur en man'dolinemuziek, gevolgd door optocht waarbij ieder verzocht wordt aan te sluiten met een bran dende lampion, Voor deelname aan de optocht met wagens wordt zo vlug mogelijk op gave verzocht bij een der bestuurs leden. Voor 10 maart a.s. kunnen bejaar den die de tocht over de Grevelin- gendam willen meemaken, zich nog opgeven 'bij J. L. v. d. Have. Na die datum kan geen plaats meer gega randeerd worden. OOSTERLAND Vrouwenwereldgebedsdag Ook hier ter plaatse zal op vrij dagavond 5 maart de Vrouweniwe- reldgebedsdagworden gehouden' in het gbouw van de Gereformeerde kerk aan de Lange Achterweg. Alle vrouwen uit Oosterland worden op gewekt hier samen te 'komen om een gebéd uit te spreken voor het behoud van de vrede in de wereld, en voor alle nood die groot is. De bijeen komst wordt 'gehouden van acht tot negen uur. BRUINISSE Voor de per 1 mei vacerende betrekking van kassier der Coöp. Boerenleenbank te Bruinisse melde den zich 11 sollicitanten aan. Gevonden voorwerpen In de maand februari werden op het 'bureau van de groepscomman dant dér rijkspolitie te Bruinisse aangemeld de volgende gevonden voorwerpen: een bruin lederen mo- torwant, een paar zwarte zijden da- meshandséhoenen, een nikkelen wieldop van een auto, een bruine dameshandschoen, een zakmes met kurketrekker enz., een ceintuur van een damesjurk, een paar zwarte le deren dameshandsdhoenen, een geel zwarte wollen sja'al. VISSERIJBERICHTEN De mosselexport De mosselexport. hoewel bevredi gend, was iin de maand februari 1965 toch niet zo levendig als iin de over eenkomstige maand van het vorige jaar en het aflopend karakter zit er toch wel duidelijk in. Dat neemt niet weg, 'dat van tij'd tot tijd toch nog wel een aantal 'bestellingen worden gedaan. Het ziet er echter wel n'aar uit, dat het record van vorig jaar niet zal worden gehaald. Er zullen waarschijnlijk 100.000 tonnen min der worden aangevoerd. UTRECHT, 1-3. Een deputatie van de samenwerkende regionale organi saties gasbedrijven (S.R.O.G.), waar in de gasbedrijven in Zuid-Holland, centraal Nederland en Zuid-Neder land samenwerken, besprak met de ministers van financiën, economische zaken en binmenlanidse ea'ken in Den Haag de financiële consequenties waarmee vele gemeenten op korte termijn zullen worden geconfron teerd in verband met de ombouw op aardgas van huishoudelijke aanslui tingen. De drie regionale organen hébben een contract ondertekend, waarbij 'de ombouw van 900.000 aan sluitingen lis gegarandeerd aan de N.V. Gascon, maar de gemeenten zullen hiervoor 50 a 60 miljoen gul den op tafel moeten brengen. De vraag rijst, zo zei mr. dr. K. F. O. James bij de ondertekening van het contract, of zij het benodigde geld kunnen -lenen. Vergadering C.H.U.-partijraad DEN HAAG, 1-3. De partijraad van de C.H.U. is tin een extra-vergade ring bijeengeroepen. Deze vergade ring zal zaterdag 6 maart gehouden worden, aldus heeft het dagelijks bestuur van de C.H.U., 'dat zaterdag in Utrecht bijeen was, -besloten. De vergadering van 'de unie-raad werd noodzakelijk geacht in verband met de ontstane politieke situatie. De unie-raad is in de Christelijk Historische Unie -het liohaam dat de politieke toestand 'bespreekt en ad vies pleegt te geven aan de organen vam de unie over de te volgen poli tieke 'gedragslijn. WENEN, 1-3. Maandag Is in We nen het proces voortgezel tegen de voormalige S.S.-leider dr. Rajako witsj. De openbare aanklager dr. Kovacs, verklaarde dat er geen twijfel kan bestaan aan de schuld van de be klaagde. „Dr. Rajakowitsj heeft, door zijn op 12 augustus 1942 uit. Den Haag verzonden telexbericht, waarin hij toestemming gaf voor het naar Auschwitz wegvoeren van 83 joodse mannen, vrouwen en kinderen van Nederlandse nationaliteit, die in de omgeving van Parijs waren aange houden, de dood van 82 hunner be zegeld", aldus dr. Kovacs. Hij vervolgde: „Er zijn in de af gelopen oorlog meer dan honderd duizend joden uit Nederland wegge voerd. Slechts een gering aantal van hen heeft de oorlog en de vernieti gingskampen overleefd. Na de oorlog is men in de eerste plaats opgetreden tegen hen, die zelf aan het dood schieten van joden hadden deelge nomen. Men wist toen nog niet nauw keurig hoe de grote moordpartij in Auschwitz was georganiseerd. Dit is pas duidelijk geworden uit het in Israël tegen Adolf Eichmann ge voerde proces. Eerst toen is tot in bijzonderheden bekend geworden hoe de „bureau-moordenaars" de reusachtige moordpartij organiseer den". Wim lbo lerug van Europese studiereis SCHIPHOL, 1-3. Maandagmiddag is de Nederlandse cabaret-kunste naar Wim lbo op Schiphol terugge keerd van een studiereis, die bij in opdracht van het ministerie van on- derwijs, kunsten en wetenschappen door Europa heeft gemaakt. Gedurende drie maanden heeft hij in een achttal landen verschillende t.v.-statlons bezocht en naar veel programma's gekeken. Hij zal aan het ministerie een rapport moeten uitbrengen over „het amusement in het algemeen in de televisie". GEMEENTE BRUINISSE Burgerlijke Stand en loop der bevolking over februari 1965 Geboren: 15. Geerke, d. van E. LeefLang en S. J. Tjoébes (te Zierik zee); 25. Jan Cornells, z. van Joh. van der. Bos en C. Rentier. Overleden: 8. Tannetje Vaane, 65 jr., echtg. van J. van 'de Velde; 19. Marinus Cornells van Weele, 58 jr., eChtg. van J. J. de Regt; 23. Jacoba Platschorre, 65 jr., ongehuwd. Gehuwd: 16. Jan Marinus Natte, 21 jr. (Dreischor) en Cathalina van dén Berge, 17 jr. Ingekomen: A, C. M. Risseeuw uit Rotterdam. Vertrokken: B. J. Leenders en ge zin naar Someren. LEOPOLBSTAD. Meer dan drie honderd huursoldaten uit Zuid-Afri- ka en Rhodesië zgn de laatste we ken in Kongo aangekomen om de regeringstroepen in het noord-oosten van het land te versterken, zo deelt de generale staf in Leopoldstad mee. B De Europese ambtenaren krijgen met terugwerkende kracht van 1 januari 1965 een salarisverhoging. TIK De tik had een waarschuwing kun nen zijn. De nachtelijke tik, die wel werd gehoord, maar die niet werd geïdentificeerd. Een tik immers kan duizend en meer oorzaken hebben. Het vuur in de haard kan wat ver springen. Een vrachtauto kan voor- bijdreunen en laat in de kamer iets verschuiven. Een stuk speelgoed - achteloos op de grond liggend - kan omvallen, te lang al aarzelend tus sen stabiel en onstabiel. Een cocon kan uit de begonia rollen, onder in vloed van vroege lentekrachten. Een vogel, lijdend aan chronische ver stopping, kan een droppingple gen, die het raam raakt. Ook als men occulte krachten op principiële gron den afwijst, dan nog kan een aan vankelijk, onverklaarbare tik, zeer talrijke oorzaken hebben. Wie een tik in het lege duister veronacht zaamt, komt er later wel achter wat het was. Zo is dat wel met tikken. In het huis was dus een tik. Een tik die vrij duidelijk werd gehoord door hen die aarzelden tussen sla pen en wakker zijn op de bovenver dieping. Maar alweerwat is een tik in de nacht. Heus, die tik was al lang vergeten, toen mevrouw zich 's middags naai de kast spoedde, gereed en blij om de tafel te gaan klaarmaken voor de warme maaltijd. Zij mevrouwheeft de deur open gedaan en onder teutoons geweld, is daarop het zeer veeldelig eetservies compleet de kast uit komen rollen. Het was een turbulent omlaag klet teren ivan 'schalen, schotels, saus kommen, borden, enfin de hele san- tekraam, want wie eet er in dc wel vaartsstaat nog uit houten nappen? Nee vrienden, er is niets heel ge bleven, behalve een vleesschaal, maar daar zat nog een grote barst in. Duizenden scherven lagen over de vloer, als hadden revolutionairen huis gehouden in het redaktiebureau van een tegen hen gerichte krant. Natuurlijk is .dat alles opgeruimd. De familie is al van de schrik beko men, maar eet sindsdien van kam- peerbordenwant men wil wel graag een soortgelijk servies terua, maar dat duurt een jaar (schreef de fa briek). En de tik? Er verschoof een kastplank en de potjes en pannetjes gingen tegen de deur leunen. Waar om verschoof die plank? Wie het weet mag het zeggen. EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2