Commentaren van Nederlandse kranten Mr. V. G. M. Marijnen door de koningin op Soestdijk ontvangen Vondeling: „Wellicht andere factoren" Vermogen nagelaten aan dorpsbevolking Troonrede over het omroepbestel VERNIEUW MET KLEUR KLEUREN VERNIEUWEN Onderhandelingen stop kernproeven Sneeuwstormen in West-Duitsland F Ook griep in Frankrijk KOSVGIN GEEFT VISIE OP KWESTIE ZUID-VIETNAM ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 1 inaurl 196.) 121ste* jaarcuni: Nr. 19743 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: /donewekken II, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dil nummer. Geslaagd Straf eest te Burgh-Hoamstede Na <le kabinetscrisis Vakantie koninklijke familie in de war? DEN HAAG, 28-2. Het over het t.v.-beleid gestruikelde kabinet, werd op 16 juli 1963 geformeerd door mr. V. G. M. Marijnen, nadat op 15 juli prof. dr. J. E. de Quay zijn opdracht om een kabinet te vormen, „dat zich verzekerd kon achten van een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging", had te rug gegeven. De demissionaire minister-presi dent prof. de Quay legde een ver klaring af, waarin hij zii dat hij aan vankelijk voornemens was geweest het premierschap in het nieuwe ka binet aan de toenmalige minister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra, aan te bieden en zelf het vice-pre- mierschap te gaan bekleden. De K.V.P.-fraktie ging hiermee echter niet accoord. De A.R.P.-frac- tie zou alleen accoord gaan, indien de K.V.P. geen premier zou kunnen leveren en zou blijken dat prof. Zijl stra zich gedurende de gehele par lementaire periode verzekerd kon achten van de steun van alle bij de formatie b«jtrokkken groeperingen. Prof. de Quay vond daarop de mi nister van landbouw mr. Marijnen bereid het minister-presidentschap van de nieuwe regering od zich te nemen. Deze werd hiermee met zijn 46 jaren de jongste minister-presi dent die Nederland ooit heeft ge had. Mr. Mar\jnen op Soestdijk SOESTDIJK, 27-2. Minister-pre sident mr. V. Marijnen is zaterdag ochtend om 10.30 uur op paleis Soestdijk aangekomen om het ont slag van de regering aan Hare Ma jesteit de Koningin aan te bieden. Ongeveer twintig minuten voor z(jn aankomst was men in het paleis al voorbereid op de kemst van de demissionaire minister-president. De trap van het paleis was sneeuwvrij geveegd en de groene loper was uit gelegd. Een legertje persfotografen en journalisten was getuige van de aankomst van premier Marijnen. Om 12.10 uur was premier Marij nen nog steeds in het paleis. De wachtende journalisten en fotogra fen trotseerden koude voeten en ze kregen, naarmate de tijd verstreek, steeds meer gezelschap van nieuws gierige voorb ij gangers. Voor de enige visuele afwisseling zorgden prinses Christina en prinses Margriet, die zich in snelle auto's in de richting Amersfoort lieten vervoeren. In de omgeving van het paleis houdt men er ernstig rekening mee. dat de kabinetscrisis wel eens de plann envan de koninklijke familie zou kunnen verstoren. Dat zou trou wens niet de eerste keer zijn - al eerder moest de koningin een va kantie uitstellen in verband met een kabinetsformatie. Na 10 maart, als prinses Beatrix uit Suriname terug is, zou de koninklijke familie voor een kort ewintersportvakantie ver trekken. DEN HAAG, 27-2. „Die radio- en t.v.-zaak is wel belangrijk, maar be langrijker nog vind ik meer en be tere huizen", zo zei zaterdagmorgen dr. A. Vondeling naar aanleiding van de kabinetscrisis. De fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer noemde nog een aantal punten die zijn inziens meer gewicht in de schaal leggen: de prijzen remmen, de A-bom tem men, de bodemschatten houden, de lucht zuiveren, het water schoonma ken en de honger uit de wereld hel pen. Dr. Vondeling heeft vrijdagavond in een kort commentaar op de val van het kabinet-Marijnen opgemerkt dat hij het niet uitgesloten acht dat hierbij ook andere factoren dan het radio- en t.v.-beleid een rol hebben gespeeld. Het lijstje van „belangrij ker zaken", dat hij zaterdagmorgen noemde, zou naar zijn mening voor beelden kunnen bevatten van bijko mende factoren, waarvan de indruk bestaat dat daarover in het kabinet overeenstemming ontbrak. Gouden RAI werd druk bezocht AMSTERDAM, 28-2. D'e gouden R Al-ten toonstelling van personen- automobielen, die met ihet gebruike lijke oorverdovende claxonccncsrt is gesloten, heeft een record aantal be zoekers gehad, namelijk 418.598 tegen 371.220 bij de laatst - in 1963 - ge houden expositie. Zaterdagavond tij dens de televisie-uitzending van de one man show van Toon Hermans had de expositie een dieptepunt. Er waren toen slechts 4.500 bezoekers tegen 20.000 op de eerste zaterdag avond i VARIK, 27-2. De burgemeester van de gemeente Varik, de heer f 4 E. R. Westerbeek van Ferten, heeft meegedeeld dat dr. D. M. van f f Londen, die vele jaren in Rotterdam als zenuwarts heeft gewerkt, J z(jn gehele vermogen heeft vermaakt aan de bevolking van zyn ge- boorteplaats Varik. Over de omvang van het vermogen is tot dusver niets officieel bekend geworden. De bevolking spreekt over een mil joenen-erfenis. Er zal een stichting worden gevormd met de naam „Varik's Be- f lang". Het vermogen zal worden beheerd door drie personen, waar- t van er één door wfjlen dr. Van Londen werd aangewezen, namelyk Mr. Roskott te Rotterdam. De gemeenteraad benoemde de gemccnte- J secretaris, de heer J. Jokers. De derde persoon zal worden aange- a wezen door de commissaris der koningin in de provincie Gelderland. i Een belangrijk deel van het batig saldo - 68 procent - kan door f de raad worden bestemd voor een maatschappelijk doel in de dorpen J Varik en Heesselt Het bestuur zal elk jaar rekening en verantwoor- a ding moeten afleggen aan de burgemeester van Varik. De desbe- l treffende bescheiden zullen in het gemeentehuis voor iedereen ter f inzage moeten liggen. Dr. Van Londen heeft ook reeds rekening gehouden met de her- indeling van de gemeenten, een aangelegenheid die op het ogenblik f binnenskamers wordt behandeld. In het testament is uitdrukkelijk t bepaald, dat alleen de thans bestaande dorpen Varik en Heesselt f van de stichting zullen kunnen profiteren. Een foto uit 1963 toont het kabinet Marijnen in volle luister. Het zou geen twee jaar aan het bewind zijn, maar struikelde over het probleem van het moderne medium t.v. DEN HAAG, 27-2. H.M. de Konin gin heeft op Prinsjesdag, 15 septem ber 1964, in de Troonrede ter ope ning van de gewone zitting van de Statcn-Generaal, ook gesproken over het omroepbestel. Zij zei: „De rege ring staat op het standpunt, dat voor de toelating tot het omroepbestel en ten behoeve van de verscheidenheid van de programma's, de nieuwe tech nische mogelijkheden zoveel moge lijk dienen te worden benut. Zij streeft er naar spoedig een oplossing te vinden voor het vraagstuk van de reclame in radio en televisie". Tevoren had koningin Juliana in de Troonrede gezegd, dat na de ver schijning van het rapport van de pa cificatiecommissie over de bezetting van het tweede t.v.-net, op korte ter mijn een ontwerp voor een nieuwe Omroepwet aan de Statcn-Generaal zal worden voorgelegd. De koningin besloot de passage over radio en te levisie met de mededeling, dat een aanvang zal worden gemaakt met de invoering van een landelijk centraal- antennesysteem, indien de gunstige proefresultaten worden bevestigd. Prof. Oud: Marijnen's verklaring is zonder precedent DEN HAAG, 27-2. - Volgens de staatsrechtsgeleerde prof. mr. P. J. Oud is minister-president Marijnen's verklaring van vrijdagavond zonder precedent in de geschiedenis van Ne derland. Toen hem werd gevraagd of het eerder was voorgekomen dat een mi nister-president een verklaring heeft afgelegd waarin wordt meegedeeld dat het kabinet het niet eens kon woeden cn dat dc koningin de mi nister-president zal ontvangen, zei prof. Oud dat een dergelijke gang van zaken voor hem geheel nieuw is. DEN HAAG, 27-7. - Het dagblad „Trouw" meent, dat een kabinets crisis op zichzelf geen reden tot vreugde is. Wanneer een club samen in zee gaat niet, naar men moet aan nemen, de beste bedoelingen, is het naar als dan tussentijds toch blijkt mis te gaan, maar in de grondslag, laten we zeggen in de zuilen, waarop het kabinet rustte, zat toch een zwakke steen. En dat was de onenig heid tussen de partijen, waarop dit kabinet rustte en tussen sommige ministers in dit kabinet over het ra dio- en televisiebestel. Zij hebben deze onenigheid prin cipieel onder de ogen gezien en zij hebben daaruit de enige verant woorde consequentie getrokken; we gaan uit elkaar, want op dit funda mentele punt horen we niet bij el kaar. Dit is een gezonde reactie en dat kan bijdragen tot het verkrijgen van een gezond principieel klimaat in Nederland. Dat is om deze reden, maar om meer dan deze reden, drin gend noodzakelijk, aldus „Trouw". „Meer dan beu" De „Telegraaf' schrijft onder de kop „Meer dan beu": Nederland heeft een kabinetscrisis, omdat de zuilen in Hilversum zich hardnekkig blij ven vastklampen aan hun mono poliepositie. Een monopoliepositie die het Nederlandse volk meer dan beu is. Terwijl zich enorme kenteringen voordoen in de wereld, terwijl op het ogenblik in Europa op diploma tiek en politiek terrein gevochten wordt voor de grondslagen, die be slissend kunnen zijn voor de toe komstmogelijkheden van de ko mende generatie, is Nederland zon der regering. Alleen omdat mensen, die in Hilversum de lakens uitdelen, vijftig jaar achter zijn in hun den ken". Aldus de „Telegraaf. Het radio- en televisieprobleem i ging - zo schrijft de „Volkskrant" - mede als gevolg van de REM-ai'falre en de activiteit van nieuwe gegadig den, steeds dringender om een op lossing vragen. Maar wat men twee jaar geleden niet kon vinden, heeft men ook nu niet gevonden, ondanks het feit dat tegelijkertijd ook het voortbestaan van he kabinet-Marij nen op het spel stond. Wat moet er nu gebeuren? Als vooral de afwijkende inzichten van de liberalen de doorslag hebben ge geven - en dat lijkt waarschijnlijk - dan is de eerste mogelijkheid dat de christelijke partijen, misschien ook nog zonder de C.H.U., het met de P.v.d.A. proberen eens te worden. De inzichten van de P.v.d.A. ten aanzien van het omroepbestel heb ben altijd al beter geklopt met die van K.V.P. en A.R. Toch is hiermee lang niet alles gezegd. Bij de P.v.d.A. is er ook een groep die niet voor „de zuilen" voelt en liever in aansluiting bij de doorbraakgedachte een meer algemeen bestel zal preferen. „Van binnenuit bezweken" Het „Vrije Volk" schrijft onder de kop „Van binnenuit bezweken": Mi nister Bot heeft zijn poot stijf gehou den. En met hem heeft deze keer het kabinet niet gebogen voor het libe rale drijven. De plannen die er op zouden zijn neergekomen, dat radio en televisie zouden zijn uitgeleverd aan de grote monden en de dikke portemonnaies zijn verijdeld. De li berale aanval op de rechtsgelijkheid in Nederland is afgeslagen op de enige plaats waar die kans van sla gen had: in het kabinet-Marijnen. Opmerkelijk is, dat de regeringscri sis niet is ontslaan door het aftreden van de liberale en christelijke-histo- rische minister. Het hele kabinet treedt af. Dit wijst er op, dat de mi nister-president zich niet alleen heeft verkeken op de liberale onwil om te zorgen voor een behoorlijk radio- en televisiebestel, waarin de openheid en de eenheid hun plaats hebben, maar dat de minister-president ook de kracht van overtuiging bij z ij n eigen partij en bij de anti-revolutio nairen heeft onderschat. Het „Algemeen Dagblad" schrpft o.m.: „Wy betreuren het byzonder dat het kabinet-Marynen heengaat. Het was een kabinet van merendeels jonge ministers, van wie de meesten zich met, zeer grote energie en be kwaamheid aan hun zware taak ge wijd hebben. Wij zullen, denken wij, in de komende weken weer een moeizaam tasten en zoeken naar een nieuw kabinet zien. De politieke constellatie is thans niets eenvoudiger dan in de zomer 1963. Een coalitie tussen P.v.d.A. en K.V.P. met wellicht een enkele A.R., is natuurlijk een mogelijkheid. Zal zulk een combinatie het probleem, waar dit kabinet over struikelde, wél kunnen oj^lossen? Daar is geen spake van". Ingezonden mededeling <352> Industrieel sprak te Leipzig met Kosygin LEIPZIG, 1-3. Een gesprek van twintig minuten tussen een West- Duitse grocl-industriëel en de Rus sische premier Kosygin heeft zon dagavond sterk de. aandacht getrok ken op een receptie die de Oost- Duitse premier Stoph had gegeven ter gelegenheid van de opening van de jaarbeurs in Leipzig. De Westduitse industriëel is direc teur Momsen van de „Phoenix Rhein Ruhr", die indertijd geweigerd heeft de Sowjet-Unie stalen buizen van zeer grote doorsnee te leveren (deze buizen worden nu door de Sowjet- Unie zelf vervaardigd en zijn ten toongesteld op de jaarbeurs). SWANSEA (Wales), 27-2. De Brit se minister voor ontwapening, lord Ohalfont, heeft vrijdag in een rede in Swansea 'gezegd dat 'het mogelijk zou zijn dat het westen zijn eisen voor de zogenaamde „inspecties ter plaatse", bij de ontwapeningsonder handelingen dit jaar, lager stelt. Het is echter buitengewoon onwaar schijnlijk dat het westen bereid zal zijn een volledig verbod op het ne men van atoomproeven te aanvaar den zonder inspectie ter plaatse, al dus lord Ohalfont. Het westen en de Sowjet-Unie zijn het nog niet eens kunnen worden over het stopzetten van ondergrond se kernproeven door verschil van mening ten aanzien van het aantal inspecties dat zou moeten worden verricht. BONN. 27-2. Zware sneeuwstor men hebbed het verkeer in west- Duitsland in de war gestuurd. Bij München moest het verkeer worden omgelegd omdat daar een zeer groot aratal auto's was 'blijven steken. Er deden zich talloze ongelukken voor. Op de autoweg Neurenberg-Mün- ohen ontstond een kettingbotsing, waarbij een dode en 15 gewonden vielen. Ook in Tsjeco-Slowakije on dervond men veel overlast van sneeuwstormen, evenals Denemar ken. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's 4 De geestdriftige wordt wel f 4 ouder, maar nooit oud. f Noordoostelijke wind Verwachting tol dinsdagavond: Veranderlijke bewolking en hier en daar enige sneeuw; matige tot krach tige wind tussen oost en noord; van nacht overwegend lichte vorst; mor gen overdag temperaturen om het vriespunt. 2 maart. Zon op 7.24, onder 18.21. Maan op 7.39, onder 17.09. Nieuwe maan: 3 maart le 10.56. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 2 maart 3.05 v.m. 15.31 n.m. BROUWERSHAVEN 2 maart 2.49 v.m. 15.00 n.m. Springtij: 5 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens hel weekeinde is in •he^J west Europa de luchtdruk be langrijk gedaald. Een lagedrukgebied dat zaterdag voor de Noorse kust lag, trok. over de Noordzee naar het zuiden en bereikte vanmorgen onze omgeving. Tegelijkertijd verplaatste een in diepte toenemende depressie zich van de Azoren naar Spanje en breidde 'daarbij haar invloed tot ver over Frankrijk uit. Aangezien boven het zuiden van Noorwegen een klein gebied van hoge luchtdruk tot ontwikkeling kwam, stak op een 'groot deel van de Noordzee een krachtige tot harde oostelijke wind op. waardoor zeer koude lucht in de richting van Schotland en Engeland werd ge transporteerd. Vanochtend drong de koude lucht ook tot onze noordelijke provincies binnen. Morgen zal het hele land ziöh in de koude lucht be vinden. De temperatuur komt dan ock overdag nauwelijks boven het vriespunt, de kans op sneeuw neemt af. PARIJS, 28-2. In 15 a 20 van Frankrijks 90 departementen heerst griep, maar er kan niet van een epi demie worden gesproken, zo heeft het Franse ministerie voor volksge zondheid zatei'dagavond meegedeeld. De meeste griepgevallen komen in het zuiden voor. De gewezen vice-president van Amerika, Richard Nixon, heeft op een republikeinse partij vergadering gezegd dat het voortdurend besto ken van Noord-Vietnam door marine en luchtmacht nodig is om de aan- vosrwegen van de rebellen af te snijden. Meer dan zestig Westduitse ma rine- en luchtmachtinstructeurs heb ben Tanzania verlaten, nu de bonds republiek de militaire hulp aan dat land heeft gestaakt omdat er een consulaat van oost-Duitsland is ge opend. „Onderhoud met Chinese leiders is nuttig geweest' MOSKOU, 27-2. De Sowjctrussi- sche premier, Kosygin, heeft volgens „Tass" vrüdagavond in een televisie toespraak gezegd dat het belangryk- ste resultaat van zyn besprekingen in dc Noordvietnamcsc hoofdstad Hanoi en te Pjongjang bestaat uit dc vaste wil van de Sowjet-Unie, Vietnam cn Korea de vriendschap en de samenhang van het socialistisch kamp te verdedigen en te ontwikke len. Ook moet het verenigde front tegen het imperialisme worden ver sterkt. „Het onderhoud dat wij met de Chinese leiders gehad hebben, is nut tig geweest en heeft bijgedragen tot het vaststellen van de mogelijkheden van ontwikkeling van onze betrek kingen in de toekomst. Het is na tuurlijk te ingewikkeld om de moei lijkheden en verschillen die in de communistische internationale we reldbeweging zijn gerezen, onmid dellijk op te lossen. De socialistische landen blijven één en solidair tegen over de imperialistische dreiging", aldus Kosygin. „De agressie tegen de democrati sche republiek Vietnam kan niet on gestraft blijven", zei Kosygin. Wan neer de Amerikaanse imperialisten hun agressieve acties voortzetten, zal hel conflict in dat gebied zich builen deze grenzen uitbreiden. „Om de voorwaarden te schéppen voor het zoeken naar middelen die voeren tot een normalisatie van de toestand in Indo-China. is hel in de eerste plaats noodzakelijk een einde- te maken aan de agressieve daden van de Vex-enigde Staten tegen de democratische republiek Vietnam De Amerikaanse troepen moeten uil Zuid-Vietnam en uit Noord-Korea worden teruggetrokken. „Wanneer men zich niet keert te gen de imperialistische politiek van het gebruik van militair geweld, wordt de onafhankelijkheid van de jonge Aziatische, Afrikaanse en la- tijns-Amerikaanse landen voortdu rend bedreigd. Het wordt tijd een einde te maken aan de aanslagen van de imperialisten op hel recht van de volken', aldus de Sowjelrus- sisehe premier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1