Bonn in lastig parket door bezoek van Ulbricht aan Egypte De V.S. en de hereniging van Duitsland Naadloos tapijt Vast tapijt Tuinman zoon Dean Rusk over Zuid-Vietnam Verhoging van de sociale uitkeringen Duurder brood Steeds meer -griep Chinese guerilla in Thailand verwacht Vermeerdering Nederlandse bevolking in komende 15 jaar van drie miljoen Voor vele tuinders geen plaats meer? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdg '26 fchriiari 1965 121ste jaargang Nr. 19742 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIS: Jannewekken II, Zierikzee, poitbui 1, lel. 01110-2255, na 16.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Fruitteelt-recreatiecombinatie in Westhoek? Herdenking bij de „Dokwerker" Dit nummer bestaat uit 10 pagina's No" niets bekend over Westdnitse maatregelen BONN, 25-2. De Egyptische am bassadeur in Bonn, Mansoer is op het Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken ontboden voor een onderhoud met het hoofd van de po litieke afdeling, dr. Hermann Meyer- Lindenberg. Thans wordt van welingelichte zijde vernomen, dat dr. Meyer-Lin- denberg de aandacht van de ambas sadeur heeft gevestigd op ,.de ernst van de toestand", die is ontstaan door het bezoek van de Oostduitse leider Ulbridht aan Cairo. Hieraan werd nog toegevoegd, dat Meyer- Lindenberg in dit onderhoud niet heeft gesproken over eventuele con crete Westduitse maatregelen om aan de situatie ihet hoofd te bieden. Egypte heeft donderdag bij de Westduitse regering geprotesteerd tegen de inhoud van een verklaring, op 20 februari aPgelegd door de Westduitse minister van staat, spe ciaal belast met de ibehandeling van kwesties betreffende Duitsland. Deze minister zou toen gezegd hebben, dat de uitnodiging aan Ul bricht voor een bezoek aan Egypte het gevolg is geweest van Russische druk op Nasser. Het Egyptische protest werd in ontvangst genomen door de West- Duitse zaakgelastigde in Cairo, die donderdagmorgen op het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken werd ontboden. Ingezonden mededeling Gesprek Nasser-Uibricht Intussen hebben Nasser en Ul bricht donderdag bijna drie uur met elkaar gesproken. Van Egyptische zijde werd na afloop van dit onder houd meegedeeld, dat Ulbricht een uiteenzetting 'had gegeven over de internationale problemen die een ge vaar vormen voor de vrede en het standpunt van zijn regering inzake het Duitse vraagstuk uit de doeken had gedaan. Nasser en Ulbricht had den voorts van gedachten gewisseld over de wijze „waarop de vrede in de wereld bewaard kon blijven'1'. Vraagt nadere inlichtingen omtrent de vele mogelijkheden in zoals Heuga bouclé - Lana- en Frisé tapijt - enz. Koopt en laat het vakkundig leggen door uw tapijterispecialist woninginrichters Mol 19 - tel. 2887 - Zierikzee WASHINGTON, 25-2. De Ver. Sta ten zuilen elk nieuw initiatief in Moskou met betrekking tot de her eniging van Duitsland steunen. Dit heeft minister Rusk donderdag op een persconferentie verklaard. Over deze initiatieven moeten vol gens de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken de westelijke mo gendheden, die daar positief tegen over staan, beraadslagen. Over het bezoek van de Oostduitse leider, Ulbricht, aan Egypte, zei Rusk Spaanse studenten staken MADRID, 26-2. De faculteit van de letteren en wijsbegeerte van de universiteit van Madrid is voor on bepaalde tijd gesloten, nadat 2.000 studenten zich hadden uitgesproken voor een zitstakinig als protest tegen het optreden van de politie tegen een studentenbetoging op woensdag. Bij die gelegenheid werden vier hoog leraren enige tijd vastgehouden. La- tor werden zij geschorst. WASHINGTON, 25-2. De Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Dean Rusk, heeft donderdag op een persconferentie gezegd dat de Verenigde Staten aan geen enkele conferentie over Vietnam zullen deel nemen die de aanvaarding of goed keuring van agressie als doel zou hebben. De afwezigheid van elke aanwij zing dat Noord-Vietnam bereid zou zijn de agressie tegen Zuid-Vietnam te beëindigen, vormt het belangrijk ste obstakel voor elke onderhande ling, aldus de minister. Hij herhaalde dat het voornaamste doel van de V.S. de vrede in Zuidoost-Azië en de vei ligheid van de onafhankelijke staten in dit gebied is. Een aanwijzing dat Noord-Vietnam bereid zou zijn de agressie tegen Zuid-Vietnam te staken, is een voor waarde voor onderhandeling over de kwestie-Vietnam. Dit is hetgeen de Verenigde Staten woensdag op de vergadering van ambassadeurs in Warschau aan communistisch-China hebben laten weten, zo deelde mi nister Rusk mede. DEN HAAG, 25-2. De uitkeringen krachtens de A.O.W., de A.W.W., de Interimwet invaliditeitsrentetrekkers en de kinderbijslagwetten, zullen met terugwerkende kracht tot 1 januari worden verhoogd. De verhoogde be dragen zullen in het algemeen reeds in maart worden uitbetaald. De oude en nieuwe maandbedragen zijn hieronder aangegeven: le kolom: oude bedragen. 2e kolom: te ontvangen in maart (inclusief achterstand). 3e kolom; uitkeringen 1 april a.s. Ouderdomswet: Gehuwden f 303,50 f 332,— f 313 Ongehuwdenf 212,50 f 232,f 219, Weduwen- en Wezenwet: Weduwe met kinderen f 303,50 f 332,f 313, Weduwe zonder kinderen f 212,50 f 232,f 219, Wezen tot 10 jaar f 67,f 74,50 f 69,50 Wezen 10 tot 16 jaarf 101,— f 111,50 f 104,50 Wezen 16 jaar en ouder f 131,50 I 143,50 f 135,50 Voor de interimwet invaliditeitsrentetrekkers gaan per 1 januari de volgende bruto maandbedragen gelden. af 431,50 (oud f 406,50) bf 351,— (oud f 330,50) cf 270,— (oud f 254,50) De mensen die in het genot zijn van een bijslag krachtens de interimwet invalditeitsrentetrekkers moeten er rekening mede houden, dat de bedra gen van ziekenfondspremie en AOW/AWW premre en van de eventueel in te houden loonbelasting zijn verhoogd. De bedragen van de ziekenfondspre mie en AOW/AWW premie zijn tevens verhoogd door wijziging van de pre miepercentages (ziekenfondspremie van 2,5 naar 2,7 en premie AOW' AWW van 8,1 naar 10,2 n/n). De kwartaaluitkeringen van de kinderbijslagen zullen vanaf 1 januari 1965 alsvolgt bedragen. Ie kind f 83,46 (oud f 79,56) 2e en 3e kind f 91,26 (oud f 86,58) 4e en 5e kimd f 124,02 (oud f 118,56) 6e en volgende f 138,84 (oud f 132,60) Deze bedragen zullen reeds over het eerste kwartaal 1965 worden uitge keerd. Als de verhogingen in bepaalde gevallen niet in maart kunnen worden uitbetaald, dan zullen de betrokkenen daarover nog bericht ontvangen. dat de Verenigde Staten ongaarne zien dat Oost-Duitsland, of Oost duitse functionarissen, een behande ling krijgen die de nadruk op de ver deling van het Duitse volk of op het Oostduitse regiem legt. Wat betreft de wapenleveranties aan Israël zei Rusk dat de Verenigde Staten met de levering van Ameri kaans pantsermateriaal aan dit land akkoord waren gegaan, omdat zij zijn geïnteresseerd bij een redelijk mili tair evenwicht in het Nabije Oosten. West-Europa was volgens hem de voornaamste wapenleverancier van Israël geweest. De Verenigde Staten hadden getracht niet aktief mee le doen, doch naar wegen gezocht om een bewapeningswedloop van buur- larden in dit gebied te beperken, Hij ging niet in op een vraag over toe komstige wapenleveranties aan Is raël. BEN HAAG, 25-2. Na overleg met de Nederlandse Bakkerij Stichling is de minister van economische zaken rtmee akkoord gegaan, dat, met het ocg op de ontwikkeling van de kos ten in het bakkersbedrijf sinds de laatste algemene prijsverhoging in januari 1964, de broodprijzen zullen werden verhoogd. Een algemene prijsverhoging van een cent zal mogen ingaan op 1 maart a.s. Per 1 juli zal een tweede cent prijsverhoging kunnen plaats hebben. Voorts heeft een onderzoek door het ministerie aangetoond, dat het totstandbrengen in de loop van de tijd van een prijsverschil tussen be zorgd en afgehaald brood van twee cent redelijk geacht kan worden. In verband daarmee heeft de minister zich ermee kunnen verenigen, dat op 1 maart a.s. voor bezorgd brood een cent extra wordt gerekend en op 1 januari 1966 nog een cent voor be zorgen in rkeening zal worden ge bracht. In enkele plaatsen, waar thans voor afgehaald brood een la gere prijs wordt berekend dan voor bezorgd brood mogen de afhaalprij- zen op 1 juli a.s. worden verhoogd tot het algemeen geldende niveau. WARSCHAU, 25-2. Be A-griep heeft sinds de eerste week van fe bruari in Warschau 115.000 mensen getroffen, aldus is donderdag offici eel meegedeeld, ondanks uitgebreide vccrzcrgsmaatreglen breidt de epi demie zich nog steeds uit. Dagelijks, worden 12.000 nieuwe gevallen ge rapporteerd. In de stad Gdansk lijden ongeveer 34.000 personen aan de A-griep, doch volgens een woordvoerder van de Wereldgezondheidsorganisatie in Ge- nève is er geen bewijs dat de epide mie zich naar West-Europa uitbreidt In enkele delen van Frankrijk komt echter wel griepp voor. Een middelbare school in Monte Carlo moest donderdag sluiten omdat 16 leraren en 200 leerlingen met groep te bed lagen. Het Franse ministerie van gezondheid deelde mee, dat het virus van het gewone soort is, dat over het algemeen gemakkelijk te bedwingen is. Landarbeiders m de Sowjet-repu- blieken Moldavië en Litouwen wor den in advertenties aangemoedigd, naar de republieken in een.traal- Araië te trekken om daar in de nieu we landbouwgebieden te gaan wer ken. BANGKOK, 25-2. De Thailandse eerste minister veldmaarschalk Kit- ti'katsjorn heeft donderdag tegen over verslaggevers verklaard dat de Ohinese communisten, naar zijn me ning, nog dit jaar in Thailand een guerilla zullen gaan voeren. De premier zei dit in een com mentaar op een artikel in een Ame rikaans tijdschrift over communis tische ondergravi'ngsmethcden in Thailand. Hij verklaarde dat de on dergrondse acties der communisten in de laatste tij'd in de noordelijke en noordoostelijke provincies van Thailand krachtiger zijn geworden. Dit gaat gepaard met een ophitsen van de Thailanders tot onderlinge strijd. „Bepaalde Ohinese communisten krijgen thans -les in .het Thai. Bo- b In Frankrijk is donderdag het eerste nummer verschenen van een pro-Ghinees communistisch maand blad. Het tijdschrift 'heeft de titel ,,L' 'humanité nouvelle". Zoals be kend draagt het officiële orgaan van het centrale comité van de Franse communistische partij de naam ,,L' 'humanité". Onderscheiding voor burgemeester Van Walsum ROTTERDAM, 25-2. Tijdens de re- ceptie na afloop van een buitenge wone zakeovergaderinig, waarin bur gemeester mr. G. E. van Walsum af scheid 'heeft genomen van de Rotter damse gemeenteraad, .heeft mr. J. Klaasesz (commissaris van de konin gin in Zuid-Holland) de burgemees ter meegedeeld, dat Hare Majesteit de Koningin hem ter 'gelegenheid van dit afscheid van Rotterdam be noemd heeft tot .groot-officier in de Oide van Oranje Nassau. Mevrouw van Walsum werd be noemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De onderscheidingen werden door mr. Klaasesz uitgereikt. Wie de pen voert, voert oorlog Donderdagmiddag vond bij het monument van de „Dokwerker" op het Am sterdamse Jonas Daniël Meijèrplein de jaarlijkse herdenking van de febru aristaking in 1941 plaats. - Namens het gemeentebestuur van de hoofdstad plaatste loco-burgemeester mr. F. H. C. van Wijck een krans aan de voet nan het gedenkteken. Meer wind Verwachting tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele sneeuw- of hagelbuien; matige, aan de kust krachtige, mo gelijk af en toe harde wind tussen zuidwest en noordwest; vannacht in het binnenland overwegend lichte vorst; morgen overdag temperaturen even boven het vriespunt. 27 febr. Zon op 7.31, onder 18.16. Maan op 6.10, onder 13.44. 28 febr. Zon op 7.29, onder 18.18. Maan op 6.47, onder 14.48. 1 maart. Zon op 7.27, onder 18.19. Maan op 7.16, onder 15.57. Nieuwe maan; 3 maart te 10.56. HOOCWATERSTANHEiN ZIERIKZEE 27 febr. 28 febr. 1 maart 0.31 v.m. 1.33 v.m. 2.25 v.m. BROUWERSHAVEN 27 febr. 0.20 v.m. 28 febr. 1 maart i.2i v.m. 2.13 v.m. 13.03 n.m. 14.04 n.m. 14.52 n.m. 13.45 n.m. 14.26 n.m. vendien wordt er Thailands geld door Chinese communisten aange kocht, waarschijnlijk ter voorberei ding van een guerilla-oorlog in Thailand", al'dus de Thailandse eer ste minister veldmaarschalk Tha- nom Kittikatsjorn. Indonesië uit de Unesco PARIJS. 25-2. De Unesco, de op voedkundige, wetenschappelijke en culturele organisatie van de Ver. Naties, heeft bekend gemaakt, dat Indonesië officiéél uit de organisatie is getreden. In de brief aan de Unesco wordt tevens gezegd dat Indonesië ook uit het internationaal kindernoodfonds van de V.N. (Unicef) en uit de voed sel- en landbouworganisatie (F.A.O.) treedt. Weinig haring voor Urker vissers URK, 25-2. De aoht Urker kotters die hun geluk hebben beproefd in de Noorse wateren zijn terug in Ne derland. Zij hebben weinig succes •gehad. De UK 22 en de UK 175 kwamen in de Urkerhaven aan, de zes andere kotters zijn doorgevaren naar Schevingen. van waaruit zij maandag zullen uitvaren naar de Zeeuwse wateren. Maandag was de kleine Urker vloot uit Egiensturd uitgevaren om nog een poging te ondernemen ha ring te vangen maar de zee was te ruw. Grote oceaangolven beukten de kleine schepen en men besloot na onderling radiografisch overleg te rug te keren naar de haven in Egien sturd. Springtij: 5 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 26-2. Het K.N.M.I. deelt mede: in de algemene luchtdrukver deling komt nog weinig verandering. Bij IJsland blijft de luchtdruk hoog en van Scandinavië uit 'blijft koude polaire lucht naar het zuiden stro men. In deze stroming bewegen sto ringen mee, die sneeuwbuien ver oorzaken. Deze worden afgewisseld door opldaringsgebieden. De komende nacht is in het bin nenland overwegend lichte vorst te verwachten. Morgen overdag zullen de tempe- ratui'en weer tot enkele graden bo ven het vriespunt oplopen. De wind is hoofdzakelijk aflandig en kan aan de kust tijdelijk tot krachtig toene men. De vorst is in grote delen van Europa nog toegenomen. De vorst reikt tot de Middellandse zeekust. Metaalstaking in Tiel TIEL. 25-2. In Tiel heeft het fa- briekspersoneel van de metaahva- renfabriek Metawa zijn eisen voor het verkrijgen van de vier procent ondernemingsgewijze differentiatie kracht bijgezet door donderdagmor gen tot slaking over te gaan. Over het verkrijgen van deze loonsverho ging waren woensdag de onderhan delingen geopend. Men had toen ech ter geen overeenstemming bereikt. Ondanks het verzoek van de direc tie, ondernemingsraad en vertegen woordigers van de vakbonden, duur de het nog tot donderdagmiddag half vier voordat het werk werd hervat. De directie is voornemens de uren die niet. gewerkt zijn niet uit te betalen. AMSTERDAM, 25-2. De noodzake lijke aanpassing aan zich snel wij zigende omstandigheden zal mee brengen, dat er voor tal van tuinders geen plaats meer is. Drs. M. J. A. Camps, secretaris van 'het Land bouwschap, zei dit in Amsterdam op de tuinbouwdag van 'hot K.N.L.C. Wanneer de vraag van de verwer kende industrie voor een goed deel gedekt wordt door contractteelt in de akkerbouw, aldus de heer Camps, kan de tuinder onmogelijk moer die zelfde produkten in dezelfde om vang blijven produceren. Een uit wijkmogelijkheid naar do teelt van bloemen of bloembollen is slechts weinigen gegeven, ook daar is een rendabele produktie slechts moge lijk wanneer men met niet te veel overschotten te kampen heeft. Men kan dus onmogelijk tegen de vo'lle- grondstuin'bouw zeggen: „ga maar op de sierteelt over". Glasteell is ook geen middel voor alle kwekers. Aanpassing betekent dus. dat er voor minder ondernemers een plaats is in 'het prodifktieproces en het be leid van de organisaties zal gericht moeten zijn op 'het belang van de mensen, die 'bij deze aanpassing be trokken zijn. DEN HAAG. 25-2. - Volgens de nieuwste berekeningen van het Cen traal Bureau voor de Statistiek zal de Nederlandse bevolking in de ko mende vijftien jaar met drie mil joen toenemen. Bij de nieuwe berekening is het Centraal Bureau voor de Statistiek uitgegaan van de situatie op 1 janu ari 1965 en van enkele veronder stellingen t.a.v. de verdere ontwik keling van huwelijkssluiting, ge boorte en sterfte. Deze veronderstel lingen berusten o.m. op een studie van hetgeen zich in de achterliggen- den jaren op elk van de genoemde gebieden heeft voltrokken. Daarbij is gebleken, dat vooral het toene mend huwen op jongere leeftijd be langrijke gevolgen heeft. Dit zal naar verwachting ook in de toekomst het geval zijn. Bovendien zullen in de komende jaren zeer hoge geboorte jaargangen 1946 en 1947 geleidelijk aan in het, huwelijk gaan treden. De berekeningen hebben geleid tot een eindcijfer van 15>/.( miljoen in 1980. Dit is 3 miljoen of 25 pro cent meer dan de i2.2 miljoen op 1 januari j.l. Daarbij is met een mo gelijk effect van de buitenlandse migratie geen rekening gehouden. Jongen overleef! val van 10 meter UTRECHT. 25-2. De 12-javige Jan Toornstra uit Utrecht 'heeft een val van een tien meter hoog dak in do Bouwstraat overleefd. De knaap merkte niets nadeligs, stond na de val op en wandelde - alsof er niets was 'gebeurd - naar kennissen in de buurt. Deze mensen vonden het toch raadzaam de G.G. cn G.D. te waar schuwen om de waaghals eens onder de medische loep te nemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1