gerda's EIGEN WEG DE SIMCA 1300 IS EEN IDEALE AUTO VOOR U OMDAT U ZELF HEBT GEHOLPEN BIJ'T ONTWERP 1300 1500 Bfonchiletten U wilde grote-wagen-ruimte in een „verkeerslenig" middelformaat-model, dus bouwden wij de SIMCA 1300 bijzonder compact. U verlangde een sterke, economische krachtbron, wij vervulden deze wens met een robuuste, oerbetrouwbare 62-pk-motor, met 5x gelagerde krukas een centrifugaal-oliereiniger, die de olieverversingstermijn tot 10.000 km verlengt en de motorlevensduur bevordert u wenste een gerieflijke ruime carrosserie, die kijk maar, ook dat hebben wij klaargespeeld. SIMCA 1300, samen met u ontwor pen, voor 'n véél lagere prijs dan u had durven denken 'n „lust voor het oog" zou zijn, en 1000 Automobielbedrijf fa W. GS LI JAM SE - REN ESSE De griep in Polen R. P. Hogerheijde kampioen bandstoten Ledenvergadering Chr. schoolvereniging, Oosterland 0elastiug lot bij bet hoogste luerentai) Cn simca ./TT-k- ./rrv DEALER VOOR SCHOUWEN-DUIVELAND: LANGE REKE 2'- TELEFOON (01116)-370 Contactmiddag huishoudschool „Prinses Juliana" Feuilleton door HENK VAN HEESWIJK OOSTERLAND, 23-2. Onder lei ding van de voorzitter, de heer Jac. Stouten Jz. vergaderden maandag avond de leden van de Chr. School vereniging in het kerkgebouw der Ger. Gemeente. De voorzitter opende de matig bezochte bijeenkomst met het doen zingen vart Ps. 66 4 en gebed. Voorgelezen werd Ps. 110. Na de notulenlezing door de secre taris, de heer K. van Dijke, gaf de penningmeester, de heer D. Bouw man, verslag van de stand der kas middelen, waaruit bleek dat er een goed voordelig saldo geboekt kon worden. Met 34 van de 39 stemmen werd de heer J. A. van der Weele als be stuurslid herkozen. Wegens gevor derde leeftijd gaf voorzitter Stouten nadat hij 10 jaar de hamer had ge- Tewaterlating voor tieners.... ROTTERDAM, 24-2. Zaterdag a.s. zal op de werf van Verolme te Neus den een schip te water worden ge laten door het 15-jarige Franse meisje Nathalia Vieljeux, dochter van een reder. Volwassenen zullen bij deze stapelloop, die geheel en al een aangelegenheid voor tieners is, niet uitgenodigd worden. Het schip is het dubbelschr oef motor schip „La dy Nathalia", een bevoorradingsschip dat in aanbouw is voor de N.V. Dienstverlening Buitengaats in Rot terdam. Nathalia Vieljeux zal het schip ook dopen. kleintjes uit,{& het bifxnenlahd DEN HAAG. Blijkens voorlopige cijfers van 'het Produiktschap voor Margarine, Vetten en Oliën heeft het verbruik van 'boter in Nederland het afgelopen jaar een vermindering te zier. gegoven, terwijl dat van margarine weer toenam. Het boter- verbruik daalde van 67.862 ton in 1963 tot 57.816 ton in het afgelopen jaar; het verbruik van margarine mam toe van 237.238 tot 243.216 ton. LAAG SOEREN. De 41-jarige heer Riix uit Eerbeek en zijn veertienja rige zoon zijn verdronken, toen zij in Laag Soeren met een personen1- auto in het Apeldooms -flDi erense kanaal kwamen. Het ongeluk ge beurde om ongeveer twee uur. OSS. In samenwerking met de rijkspolitie te Grave heeft de ge meentepolitie te Oss negen jongeren uit Oss, Nistelrode, ScJhaij'k en Ber- lioum gearresteerd, verdacht van diefstal van bromfietsen, en onder delen van auto's, bromfietsen en dergelijke. SCHIPHOL. Op de trieste terug tocht van de Azoren naar het vader land hebben 42 overlevenden van de gezonken vradhtboot „Sophocles" hoog boven de zee een laatste groet gebracht aan hun twee vermiste en zonder twijfel omgekomen kamera den. De „Sophocles" verbrandde in volle zee. SCHAIJK. Het 5-jarige zoontje Lourens van de familie Thijssen te Sdhaijk is verongelukt. Recht voor de ouderlijke woning stalk het kind vlak adhter een langzaam rijdende personenauto de straat over en werd aangereden door een personenauto die uit tegenovergestelde richting kwam. DEN HAAG. Keurmeesters van het openlbaar slachthuis in Den Haag hebben in Leidsdheniclam de koopman J. H., naar eerst thans bekend is ge maakt, op heterdaad betrapt bij het slachten van een kadaver. HILLEGOM. De Keukenhof zal in een tijdsbestek van 25 tot dertig jaar een herbebossingsplan uitvoe ren dat in totaal anderhalf miljoen gulden zal kosten. In het afgelopen jaar zijn reeds vele voorzieningen getroffen. DEN HAAG. Haagse chauffeurs van autoverhuur- en taxibedrijven, leden van de bij het N.V.V. aange sloten afdeling Den Haag van de Nederlandse Bond voor Vervoersper- soneel, willen van het huidige fooi enstelsel af. Ze willen recht krijgen op een volwaardig loon voor een volwaardige prestatie. SCHIPHOL. De Arabisch-Ameri- kaanse oliemaatschappij Aramco te Dharan in Saoedi Araibië 'heeft bij de Fokkerfabrieken twee F 27 „Friendship" comibiplanes voor vracht en passagiers besteld. DEN HAAG. Een twintigjarigs militair afkomstig uit Nijmegen is tijdens een excursie in een brouwe rij in Amsterdam (Amstelbrouwerij) onwel geworden en kort daarna tij dens vervoer naar een ziekenhuis overleden. ROTTERDAM. De staatssecretaris van economische zaken drs. J. A. Bakker is met enkele van zijn me dewerkers en onder meer de direc teur van de V.V.V. in Rotterdam, de heer A. J. Sdhutter van de luchtha ven Zestienhoven naar Engeland vertrokken, ter inleiding van een campagne in Birmingham en Man chester onder het motto „Holland is here". UTRECHT. 'De 25-jarige J. W. van de B. uit Zeist is door de rechtbank in Utrecht veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 7 maanden, waar van drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van voorarrest, wegens diefstal vain an tieke voorwerpen. ROTTERDAM. Bij een felle brand in een woonhuis in de Oranjeboom straat in Rotterdam zij-n een baby van vier weken en een meisje van negen jaar ernstig gewond geraakt. Hun moeder moest met minder ern stige brandwanden maar in over spannen toestand in het Dijkzigtzie- lcerthuis worden opgenomen. hanteerd, de wens te kennen van zijn taak te worden ontheven. In zijn plaats werd gekozen de heer van der Weele en in diens plaats als vice- voorzitter de heer J. van der Zande Wz. Voor de vacature, ontstaan door deze mutaties, werden gekozen de heer Jan de Bruine Lz. Het hcofd der school, de heer Cromwijk, gaf vervolgens verslag over het onderwijs in 1964. Het was een rustig jaar, waarover niet bijs ter veel te verteilen valt, aldus het schoolhoofd. Cp 1 januari 1S64 vertrok als handwerkonderwijzeres mej. van Strien, in haar plaats werd benoemd mej. Sinke uit Krabbendijke. De on derwijzeres mej. Nieuwenhuijze was enige maanden ziek; haar taak werd in die tijd overgenomen door mevr. Deurloo-Deurloo uit Nieuwerkerk. 10 april kon mej. van Nieuwenhuij ze weer beginnen. In februari werd een viertal leerlingen getest door het instituut prof. Waterink uit Am sterdam. Bij de verkeersexamens slaagden van de 20 leerlingen er 19. Schoolarts en tandarts bezochten de school; eerstgenoemde was over het algemeen tevreden, doch had kritiek op het schoolgebouw. De linoleum- bedekking, die op de vloer werd ge legd, geeft thans aan de school een beter cachet. Op 1 januari 1965 waren er 113 leerlingen, met vier leerkrachten, het hoofd, een onderwijzer en twee onderwijzeressen, benevens een handwerkonderwijzeres. In de commissie tot nazien van de rekeningen, aftr. de heer W. Goud zwaard Johz., werd gekozen de heer Jasp, Dooge. De rondvraag Na de rondvraag, waarbij nog eni ge huishoudelijke zaken ter sprake kwamen, bracht de heer van der Weele een woord van oprechte dank aan de scheldende voorzitter, voor alles wat hij sedert de oprichting voor de vereniging heeft verricht. Niets was U ooit te veel, aldus spr. en op alle vergaderingen was U pre sent. Als dank bood spr. de heer Stouten een wandelstok aan. Een voorstel uit de vergadering om hem als ere-voorzit ter te benoe men, vond algemene bijval. De heer Stouten dankte voor de vriendelijke woorden en voor het cadeau. Na het zingen van Ps. 86 eindig de de heer vain der Weele met dank gebed deze vergadering. De rechtbank van 'graaf Reinet, Zuid-Afrika, heeft drie negers ter dood veroordeeld wegens medeplich tigheid aan een op 12 januari 1963 op Sipo Mange gepleegde moord. Voor deze moord zijn reeds drie an dere negers terechtgesteld. Nederlandse arts vermoord in Tanzania DAR ES SALAAM, 23-2. De 47- jarige Nederlandse arts dr. F. W. Thiel is dn de igarage nabij zijn huis in Taniga (Tanzania) vermoord. Na zijn daad wachtte de man op de echtgenote van dr. Thiel, die - om dat thaar man niet terugkwam - naar de 'gara'ge ging. Toen zij de overval ler zag, slaagde zij erin te ontsnap pen naar het ihuis van de buren. Volgens de politie in Dar Es Sa laam was het echtpaar Thiel juist teruggekeerd van een 'bezoek aan de bioscoop. Toen de 'heer Thiel zijn auto in de garage zette, werd hij van achteren aangevallen met een ijzeren staaf of een slagmes. De politie kon geen reden van de aanslag geven. De heer Thiel, die 'de Nederlandse nationaliteit 'bezat, werd geboren in Inidonesië. ZIERIKZEE, 24-2. In de land- bcuwhuishoudschool „Prinses Juli ana" is dinsdagmiddag en -avond een contact-bijeenkomst voor de ouders der leerlingen gehouden. In haar openingswoord kon de direc trice, mej. van Liere, een zeer groot aantal moeders en vaders begroeten. Vervolgens gaf de directrice een uiteenzetting van de mogelijkheden die de school biedt voor de verdere vorming van de leerlingen. Na de 2-jarige primaire opleiding kunnen de meisjes de 1-jarige as sistentenopleiding volgen. Dit kan zijn: assistenten A met het accent op het algemeen vormen'd onderwijs, assistenten H met de nadruk op de huishoudelijke vakken, assistenten N met het accent op de noaldvakken Met één van deze diploma's is het mogelijk de Inas-opleiding te vol gen. Deze duurt twee jaar, waarvan 1 jaar onder schooltoezicht in de praktijk wordt gewerkt. De meisjes worden dan 6 maanden in een zie kenhuis geplaatst, 3 maanden in een bejaardeninrichting, 2 maanden in een gezin en hebben 1 maand vacan- tie. Verzorgende beroepen Met dit diploma kunnen de leer lingen verschillende verzorgende be- In cafc-biljart „De Lcly" te Scha- rendijke is de Zierikzeeënaar Ver burg er niet in geslaagd zijn kam pioenstitel bandstoten van het dis- trikt Schouwcn-Duiveland te prolon geren. Na een bijzonder spannende finale was het zijn clubgenoot R. P. Hcgcrhcljde die deze maal beslag R. P. Hogerheijde, Concordia, Zzee J. den Haan, Witte van Haemstede P. Vijverberg, DOS, Ouwerkerk J. L. de Hooge, VOG, Zierikzee D. Verburg, Concordia, Zierikzee K. J. Bakker, Witte van Haemstede L. v. Popering, OKK, Nieuwerkerk roepen kiezen, o.a. vooropleiding verpleegster, assistente in ziekenhui zen, voor kinderbescherming een opleiding volgen, enz. Momenteel heeft de school 3 eer ste klassen en 3 tweede klassen pri maire leerlingen, 1 assistentenklas, 1 vormingsklas voor meisjes die middelbaar onderwijs hebben geno ten, 1 Inas op school 1 in de prak tijk. Totaal 204 leerlingen. Verder zijn er nog 6 naaicursussen, 1 cursus fij'ne keuken en 1 cursus fraaie handwerken op school met 156 leer lingen. Totaal 360 leerlingen. Na het officiële gedeelte konden de ouders de meisjes in de verschillende vak ken aan het werk zien, o.a. koken, naaien, handenarbeid, zingen, enz. In de diverse lokalen was een ten toonstelling van werkstukken, leer middelen e.d. te zien, terwijl de ouders niet de leraressen en leraren' over hun dochters konden praten. Hiervan werd druk gebruik gemaakt Opnieuw is weer gebleken dat een dergelijke bijeenkomst door de ouders zeer op prijs wordt gesteld. Ingezonden mededeling Hoestdrank in tabletvorm.95ct cp de kampioenstitel wist te leggen. Deze finale ging tussen Hoger heijde en P. Vijverberg, die beide 8 matchpunten hadden met een iels beter algemeen gemiddelde van Vij verberg. De eindstand werd de volgende 10 434 198 16 3.12 2.19 10 430 221 10 2.34 1.95 8 433 197 15 2.58 2.20 6 411 210 19 2.88 1.96 4 418 185 13 2.88 2.26 4 385 223 18 2.20 1.73 0 387 214 16 2.69 1.86 Hoofdstuk 23 Het komt allemaal weer in orde Onder de energieke leiding van Arie de Nots, daarbij trouw terzijde gestaan door Teun Brandsen, werd een verwoede aanval gedaan op al het werk, profiterende van de lange dagen en het uitzonderlijk droge zo merweer. De tweede dag van zijn verblijf op „De Peppelhorst" was Arie 's morgens op een fiets gestapt en naar het Moordgat gereden. Daar vertelde hij, wat er gebeurd was en dat men nu op de boerderij van zijn schoonvader tamelijk onthand zat, zodat hij zijn werk in Amsterdam er voorlopig maar aan gegeven had, om me ete helpen op „De Peppel horst". Na enig pj-aten met zijn va der en broers, was een van hen be reid om gedurende enkele weken te komen werken op de steê van Van 't Grashek. Zodat een geroelineerde volwassen arbeider de leemte enigs zins aanvulde. Gedurende de eerste dagen voelde Arie zich 's avonds geradbraakt. Gerda werkte met zalfjes en olie, waarmee ze de pijnlijke, verbrande huid van haar man probeerde te ver zachten, liefkoosde hem voorzichtig en zorgde er voor, dat hij zoveel als mogelijk nachtrust kreeg. Maar zelf sloeg zé ook de handen uit de mou wen, verzorgde het vee en als ze een paar uurtjes over had, ging ze naar het land, reed met de keerma- chine of schoffels tussen de aard appelen en andere gewassen, voor zover dat nodig was. Ze mestte de varkensschuur uit, reed de melkbus sen naar de weg, deed eieren in de kisten, maar had tenslotte ook nog het huishouden. De dag na het ongeluk kwamen onverwacht Tannie en Geert met de auto op „De Peppelhorst". „Wc la zen het in de krant vanmorgen", verklaarde Tannie. „Je begrijpt, dat we schrokken. Vandaar, dat we be sloten hierheen te rijden om te kij ken, of we ergens mee kunnen hel pen, zie je? Hoe gaat het nu?" Gerda vertelde in korte bewoor dingen, dat het levensgevaar in ieder geval geweken was, hoewel de toe stand voorlopig ernstig bleef. Dat Arie zijn baan in Amsterdam er aan gegeven had om hier te gaan werken en dat ze zelf ook een handje mee hielp. Tannie keek rond. „Waar heb je je zoon?" „Die is nog in Amsterdam. Ik weet niet, wanneer ik hem moet halen, zie je? Ik meet iedere dag naar Zwolle, naar het ziekenhuis. En Femmigje kan ook niet qlles alleen doen hier, al is ze gewillig genoeg." Tannie keek eens naar haar man. „Mag ik Geurtje halen?" vroeg ze aan haar vriendin. „Als je dat wilt doenen zeg dan legen tante Gerdien, dat ik voorlopig hier niet weg kan.... En neem wat kleren mee, als je wilt, ook van Arie. We hebben alleen, dat we gisteren aan hadden. En „We zullen zoveel mogelijk mee nemen", besliste Geert. „En die klei ne knulhou, daar zal Tannie wel raad mee weten. Kan ze het al vast leren". Welk gezegde hem een por in zijn zij opleverde van zijn struise vrouw. Diezelfde avond had Gerda haar baby weer in de armen, dol geluk kig. Tannie pakte alle meegenomen kleren en andere bezittingen uit. „Ik help je opbergen", zei ze, „des te gauwer zijn we klaar. „Hallo, daar hebben we Arie ook. Verdraaid, Arie, je ziet er prima uit, nu je je stadskleur kwijt bent. Hoe gaat het?" Ze drukte zijn hand. De man lachte als een boer, die kiespijn heeft. „Alles nog een beetje pijnlijk, maar dat went. wel. En het boerenwerk ben ik nog niet ver leerd". Tannie en Geert keken vol bewon dering naar de roodverbrande jon geman in zijn open hemd en veel te wijde manchester broek, die hij van een der knechts geleend had. 's Avonds, toen Geert en Tannie op het nunt stonden om te vertrek ken, zei Tannie tot haar vriendin: „Die man van joudie is goud waard. Meid, wat heb jij het getrof fen met je Arie. Wees maar erg lief voer hem in deze eerste moeilijke dagen". Waarop Gerda een kleur van trots kreeg. De volgende morgen vroeg reed er een auto het erf od. Een man stapte uit en liep naar Arie, die net thuis kwam van het melken. „Morgen, boer. De complimenten van mijn boer, Alfrinkhof, en ik moet hier voorlopig komen helpen met het werk, omdat jullie mensen tekort kernen. En de wagen - hij wees naar de auto - die moet de boerin gebrui ken, als ze naar het ziekenhuis in Zwolle op bezoek gaat". Arie was diep getroffen door zo veel hartelijkheid en medewerking. „Dat isdat is geweldig.... Hoe heet je?" „Franken, boer". „Wel, Franken, dat vind ik reus achtig. Daar staat Teun Brandsen, die is hier de meesterknecht. Ver- yoeg je maar bij hem. En dan kom je eerst maar binnen voor het brood eten. Vrouw, we hebben er een knecht bij", vervolgde hij, naar bin nen stappend. „En buiten staat er een auto. Die mag je gebruiken voor de reizen naar Zwolle. Dat heeft Geert allemaal bedisseld". (Wordt vervolgd.) WARSCHAU, 23-2. Meer dan twee honderd artsen en een evengroot aantal verpleegsters in Warschau liggen met griep op bed, terwijl hun collega's lange dagen maken om de ziekte te bestrijden. Vorige week bedroeg het aantal inwoners van de Poolse 'hoofdstad dal met griep was besmet negenen- tachtigduizend. Dagelijks ontvangen de gczond'heidsautoritciten ongeveer zestienduizend nieuwe gevallen, waarvan dertig procent betrekking heeft op kinderen. Sommige scholen bobben bun deuren gesloten. De epi demie breidt zich thans uit naar bet noordwesten. SPORT BILJARTEN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 8