Verenigde Naties machteloos uiteen gegaai timmerlieden, musici. Belevenissen in en om de Vogelsport ZIER IKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 februari 1965 Xr. 19711 Ingezonden mededeling Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bij de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor allo anderé bankzaken. Hun spaargeld (samen 4] miljard guldenwordt, door de plaatselijke Raiffeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. de spaarbank met volledige bankservice BI.Ik DOOR HET WERELI) LAND- EN TUINBOUW Plastic boommanchetten geven afdoende bescherming In de Ver. Naties heerst een crisis. Met veel moeite heeft men cle vol kerenorganisatie van de splijting en het failissement kunnen redden door de zitting een half jaar te ver dagen. maar dan zal er toch een op lossing moeten komen voor de wan betaling. Er is een stel wanbetalers - onder wie de Sowjet-Unie en Frankrijk - die volgens het handvest hun stem recht zouden kunnen verliezen en de V.S. wensen ook dat dat gebeurt, tenzij ze alsnog over de buig komen Dat is één principe. Daartegenover staat een ander: het gaat Russen en Fransen niet zozeer er om dat ze niet aan de V.N. willen betalen, ze wensen echter niet te erkennen dat de contributie-aanslagen voor aller lei internationale acties in Kongo en elders gewettigd zijn. Die acties zijn immers door de assemblee besloten en niet door de veiligheidsraad, zo als inderdaad logischer toas geweest. Verlegenheid Voordien trachtte men in de ver gaderzaal met kunst en vliegwerk van soms bedenkelijke allure het stemmen te voorkomen waarbij het tot de grote botsing kon komen. Het Albanese initiatief, weer nor maal aan het iverk te gaan, bracht grote verlegenheid. Mao Tse Toeng kon in ieder geval lachen: of V.S. en U.S.S.R. kwamen nu met elkaar in de clinch, hoewel ze er geen van beiden veel voor voelden (dan had den ze zelf wel een stemming gefor ceerd) en dat zou hem zeer van pas komen, want zijn grote bezwaar te gen Moskou is nu eenmaal dat het niet anti-Amerikaans genoeg is. Of: de assemblee zou er zich weer van afmaken en opnieuw een demonstra tie geven van onmacht en daarmee eens bewijzen wat Mao altijd al be weerd heeft. Het is het tweede ge worden: door enig gehannis is toch voorkomen dat er echt gestemd werd. Het ging nu maar om een procedure kwestie Een hele zittingsperiode werden de Ver. Naties tot machteloosheid ge doemd. Als hij nu toch aan de gang gaat, kan Oe Thant wellicht gelijk aan wat verdere hervormingen wer ken: de gang van zaken heeft ge toond dat de V.N. die echt wel nodig hebben. De chaos in Vietnam De vorige staatsgreep in Saigon mislukte. Een paar officieren waren er minder op uit de natie te redden dan wel om een persoonlijke grief tegen generaal Khan uit te leven. Het heeft weinig zin van dit soort revoltes de details uit te pluizen. Er is enkel weer eens te meer een beivijs geleverd dat Zuid-Vietnam nog steeds sukkelt aan een onver mogen zichzelf te besturen. En te verdedigen, want dit soort generaals- tijdverdrijven zal bepaald de troe pen niet inspireren tot veel heldhaf tigheid. Dezer dagen verwachtte men de volgende poging. Het pijnlijke voor Washington is. dat deze staatsgrepen lijnrecht in gaan tegen het streven van een krachtpositie te ontwikkelen voor Zuid-Vietnam, waardoor het ten minste een grondslag heeft om van uit te onderhandelen Noord-Viet- nam - en indirect dus communis tisch China - zou er van moeien worden overtuigd dat het militair zijn doel toch niet bereikt en dat on derhandelen de enige oplossing is. Vandaar de luchtaanvallen in Noord Vietnam. Maar dit geharrewar be derft die opzet. De vraag rijst wie voor Zuid- Vietnam kan spreken aan de onder handelingstafel, nu kennelijk zoveel fracties elkaar het gezag betwisten. Voor Noord-Vietnam is het hoopge vend dat de Zuidvietnamese gene raals onder elkaar zelf de onder gang van het bewind tot stand bren gen waarnaar de Viet Kong nu al zo lang streeft. Vergeefse moeite Sow jet-premier Kosygin heeft Noord-Vietnam bezocht en ook de. Chinese volksrepubliek en Noord- Korea. Hij heeft als redenaar vele malen gewaagd van de eenheid der communistische volkeren, er op ge zinspeeld dat het verdwijnen van Chroesjtsjef nu zo'n mooie gelegen heid is om de gerezen geschillen weer bij te leggen, kortom het lijkt er op of hij de kloof tussen Peking en Moskou weer aardig aan het dich ten is geslagen. En niet eenzijdig: de warme ont vangst in Peking, met zelfs een on verwacht gesprek met Mao Tse Toeng, en nog meer wekken de in druk of beide partijen in het ideolo gisch geschil druk bezig zijn het weer uit de wereld te helpen. Maar toch is het de vraag of er van werkelijke toenadering sprake is. Kosygin was er op uit de invloed van Moskou weer te bevestigen in Noord-Vietnam en Noord-Korea. Hij heeft daarvoor verscheidene redenen. Chroesjstjef had deze twee landen - feitelijk heel Azië - afgeschreven, hij bemoeide zich er niet meer mee. Het resultaat was dat hij daarmee Mao eigenlijk satellieten cadeau deed, met andere woorden: zijn te genstander in de strijd om de hege monie in de rode wereld de kans gaf een behoorlijk blok te vormen. Kloof blijft Dat Kosygin nog altijd wel de te genstelling blijft zien, blijkt er on der meer uit dat hij wel veel vrien delijks zei, maar bepaald niet de Moskouse conferentie afgelastte zo als Peking al meermalen heeft ge- eist. Dat is de door Chroesjtsjef be raamde vergadering die China zou moeten veroordelen en die zijn op volgers alleen maar hebben uitge steld tot volgende maand. En er is nog een reden voor Kosy gin om te proberen invloed te her winnen in deze contreien. De zaak Vietnam begint van een lokaal on- aangenaamheidje uit te groeien tot een strijd die zich kan ontwikkelen tot een oorlog op groter schaal, die moeilijk te beteugelen of te beëindi gen zal zijn. Op het krijgstoneel hebben de hoofdrolspelers thans laten zien dat beiden wel fel kunnen optreden, maar zonder beslissend resultaat. De bombardementen der Amerikanen kunnen schade veroorzaken, maar zo wint men geen jungle-oorlog. Maar vanouds blijft het een Russisch be lang dit soort conflicten te voorko men, ook al zou dan de uitbreiding van het aantal communistische sta ten met Zuid-Vietnam daardoor niet doorgaan. Dat is de kern van de detente waar Moskou en Washington al zo lang naar streven: dat beiden niet gedwongen worden tegenover elkaar te komen staan, omdat beiden er be lang bij hebben hun energie voor be tere dingen te gebruiken dan voor een vernietigingsoorlog. Ingezonden mededeling WETENSCHAPPELIJK 'VERANTWOORD Sinds jaren is het een probleem, om jong aangeplante vruchtbomen tegen wildvraat te besehermen. Door een nieuwe vinding is dit probleem nu radicaal opgelost, n.l. door het aanbrengen van de plastic boommanchet. Deze manchet dient van onderaf aan het jonge stammetje te worden geslagen, door de spiraalvorm blijft ze vanzelf zitten en behoeft dus niet verder te worden vastgemaakt. Een belangrijk voordeel dus ten opzichte van andere bestrijdings middelen is, dat een zeer belangrijke arbeidsbesparing wordt verkregen daar de manchet, eenmaal aange bracht, geen verdere zorg of behan deling vereist, dit in tegenstelling tot bv. chemische middelen, welke opnieuw „aangestreken" moeten worden. De manchet is voorzien van per foraties welke d'ien'en tot toelating van licht, lucht en zon en zij vormt dus geen enkele remmende werking op de natuurlijke groei- van het boompje. Een ander middel dat dikwijls toe gepast wordt, is het aanbrengen van een afrastering ter bescherming van een perceel. Deze manier is vrij kostbaar en de praktijk heeft wel uitgewezen dat de 'bestrij'dimg door de vindingrijk heid van hazen en konijnen lang niet afdoende is. Het staat dan ook wel vast, dat het gebruik van de manchet het goedkoopste en eenvoudigste af weermiddel is. De belangstelling hiervoor richt Ingezonden mededeling Rillerig? Onprettig? Pas dèn op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. Algemene vergadering Staatkundig (ierel. Partij UTRECHT, 23-2. De Staatkundig Gereformeerde Partij hield in liet Utrechtse Tivdli 'haar algemene ver gadering. De voorzitter van de S.G. P., ds. H. G. Albma 'hield een rede, waarin hij zioh 'keerde tegen 'het ma terialisme in de ovePheidspolitick. „Er 'bestaat meer dan ooit noodzaak om reformatorische staatkunde te voeren, temeer, omdat christelijke partijen verstek laten gaan", aldus spr. Hij wees ook op de nadelen van de voortdurende inflatie. Ds. Abma begon zijn rede met een 'herdenking van sir Winston Chur chill, „de grote overste in de bange krijg, van 1939 tot 1945, waaraan ook velen onzer zovele bittere herinne ringen bewaren". Solipppviui rt berichten Esso den Haag (t.), 23-2 van Lavera naar Brega. Esso Rotterdam (t.), 22-2 van Wil lemstad naar Sidon. Goeree, 24-2 te Durban verwacht. zich niet alleen tot hen die bescher ming voor hun vruchtbomen zoeken, maar ook in de z.g.n. boscultures wordt de plastic boommanchet met veel succes gebruikt. Over de resultaten is men unaniem van mening dat deze vinding de meest afdoende kan worden ge- noemd. De eend van 't Verste Sas Als schooljongen al had de wilde eend me zulke verrassende staal tjes van diereninstinct te zien ge geven, dat de uitdrukking „zo dom als een eend" 'me toen reeds alles zins onverdiend en misplaatst voor kwam. Om te beginnen doet dit in geboren verstand de eend de grote opvallend lichtgekleurde eieren, tot twaalf' toe, bij het verlaten van het nest bedekken. Bij verontrusting zal ze, alvorens op de wieken te gaan, zover mogelijk van het nest zien weg te scharrelen. Is ze aan broeden toe, dan zal de woerd niet ver vandaar op wacht zitten, om bij het minste ongewoon gerucht de kop op te hef fen en, zacht kwekkend in grote kringen om het nest heen vliegen om de eend voor gevaar te waar schuwen, waardoor deze tijdig voor noemde maatregelen kan treffen Een hele ccmedie Zijn de kuikens geboren en met moeder in de vaart, dan zal deze, bij gevaar als razend te keer gaan, luid kwakend,' als uitzinnig de vlerken in het water slaan om er tenslotte, al maar lawaaiend en plassend van door te gaan, de kuikens in de steek latend. Schijnbaar De hele come- die is een afleidingsmanoeuvre ge weest om het gevaar, laten we zeg gen de langstkomende mens, mee te tronen, bij de kuikens vandaan, die al dadelijk ondergedoken zijn en nu veilig onder afhangende begroeiing op het slibrandje aan de oever de terugkomst van moeder afwachten, die straks, bij het verdwijnen van 't gevaar, rustig, als was er niets ge beurd, op,het nunt van uitgang te rugkeert. Dat bij deze slimmigheidjes de eend van 't Verste Sas me er zovele jaren later nóg een voorschotelen zou, kon ik moeilijk voorzien. Een eilandje 't Verste SasJ om nauwkeuriger te zijn, eigenlijk de schutkolk halver wege het voormalige Dijkwater, heeft midden in zijn kom een eiland je, xvaarop ik weet niet hoeveel ja ren al in lente en voorzomer een macht van witte vogels, meeuwen en sterns, hun nesten hebben. Dan ziet het eilandje er wit van. Vaak had ik met begerige ogen naar die vogelweelde gekeken, met de ogen van de vogelfotograaf dan. Wat zou ik daar gaarne eens mijn hart ophalen. Maar èn water èn eilandje waren verpacht: 't water om de paling, het eilandje om de vogeleieren, die binnen de bepalin gen van de Vogelwet mochten wor den geraapt. De bcot lag met een stevige ketting aan een paal veran kerd, terwijl een zwaar hangslot voor een onverbrekelijke verbinding borg stond(?) Scms kwamen er stropers als „die ven in de nacht" forceerden het slot, lichtten de palingfuikcn en raapten bp 't nachtelijk duister lukraak de eieren weg. Of ze zaagden in alle stilte de meerpaal onder het slot af, namen het slot met paal en al in de boot mee. Ik kende de pachter niet en tracht te al gauw ook niet meer 's mans naam te weten te komen, daar ik MARKTBERICHTEN Prijs baconvarkens verlaagd DEN HAAG, 24-2. Gezien de ver dere daling van de opbrengst der bacon in Engeland heeft het bestuur van het produktschap voor vee en vlees besloten de prijs voor bacon varkens met 5 cent per kg te verla gen. Dientengevolge geldt voor bacon varkens in de kwaliteitsklassen 1 tot en met 4 een prijs van resp f 2,53 f 2.41 f 2.36 en f 2.31 per kg koud geslacht gewicht. middelerwijl toestemming gekregen had om in de inlagen van Schouwen meeuwen en sterns te kieken zoveel ik wilde, te weten na 15 juni. Zo gleden jaren voorbij. Maar zie, 't werd 1940, Oorlog Spergebied! Fotograferen taboe! 'k Wilde toch bezigheid hebben, toch vogels kieken! 't Verste Sas was dichtbij! De bezetter liet zich hier weinig zien! Ik informeerde wie thans de pachter van 't eilandje was. Een landbouwer in de buurt. Pinksterzondag bezocht ik de man. Of ik toegang kreeg tot zijn meeu wenbroedplaats. En met-welk doel. De man overhandigde mij grif het koperen Lipssleuteltje van het slot van de boot. Pinkstei^naandag, ter wijl een verkenningsvliegtuig van de vijand hoog boven me voort jaagde en ronkte, zat ik rustig en gerust mijn houten schuilhok in el kaar te timmeren, óp het eiland, om stuwd door de vogels Fotograferen in 1940 In de loop van de middag ver kreeg ik de gewenste meeuwen- en visdiefjesfoto's. 't Ging vanzelf! Een wandeling over en om het eilandje daarna leverde mij het nest op van de wilde eend met elf eieren; in de rietkraag er omheen vond ik de nes ten met eieren, van meerkoet, water hoen, dodaars. Werk aan de winkel alzo. De volgende morgen was de eend het aan de beurt. Ik sleepte het hokje tot op een goede meter voor het nest, kroop er met de ca mera bij me in, maakte die voor de opname gereed en wachtte. Hier ging het allermnist vanzelf, wat ik trouwens ook niet verwacht had. Uren lang zag ik niet anders van de eend dan tussen de kieren door en op eerbiedige afstand haar kop, even boven het gras uitstekend. Zo lang wachten was ik niet meer ge woon, liet de schuilkeet op dezelfde plaats staan en ging naar huis. 's Anderdaags, al vroeg, keek de lens van de camera weer door de zelfde ronde opening op het nest neer, maar nu leidde ik de contact draden van mijn electrisch werkend sluiterapoaraat tot boven de eieren, maakte de boe] voor de opname ge reed en ging naar huis, het aan de BERGEN (L.). Door onbekende oorzaak is bi and uitgebroken in een garageb: rij f in Bergen (L.). Het aangebouwde magazijn, waarin het vuur ontstond, brandde geheel uit. DEN HAAG. Op de eerste wereld tentoonstelling voor het verkeer die van 25 juni tot 3 oktober in Mün- tlien zal worden gehouden, zal Ne derland vertegenwoordigd zijn met een inzending, die op een terrein van 1500 vierkante meter, aspecten van de zeescheepvaart, het havenvenkeer, hel wegvervoer, de binnenscheep vaart, spoorwegen en luchtvaart zal tonen. eend overlatend of ze contact zou bewerken of niet. 'k Ging eerst le gen de avond kijken. Maar wat ra je? Het nest was leeg!.De draad jes lagen er verward bij. De sluiter deed zien. dat er een opname was gedaan. Maar waarvan? Dat er een menselijk wezen op het eiland ge weest zou zijn, was ondenkbaar. Kraaien? Eksters? 'k Zag ze hier nccit.' Ratten? Wezels? Elf zo grote eieren was toch wat veel. 'k Zag ook geen doppen. Minuten gingen vorobij!.'k Stond voor een raad sel. Eieren in kuil Toevallig wat om het nest heen- draaiend, zie ik opeens, in een die pe kuil er achter de eieren liggen, alle elf. De oplossing? De eend was gekomen, had contact gemaakt en er de brui aangegeven, zo open en bloot te zitten, de eieren een voor een, zal ik maar aannemen, over de rand, in de kuil er achter gekieperd. Het beest had er urenlang de tijd voor gehad. 'k Wilde mijn veronderstelling toch nog eens bewezen zien. Zulk een kras staaltje! Dus legde ik de eieren weer in het nest terug en bedekte ze zorgvuldig. Thuis gekomen was mijn eerste werk de belichte plaat te ontwikkelen, 'k Zag de eend zich aftekenen, 't Werd een onberispe lijk negatief. Nieuwe woning Toen ik de morgen daarop weer bij het nest kwam, lagen de eieren vrijwel bloot, maar ze waren lekker warm. De eend was er dus geweest, was mogelijk door mij verrast, zodat ze geen tijd kreeg de eieren te be dekken. Weer nam ik mijn maatre gelen, nu voor de proefneming en ging maar weer heen, "om tegen de avond teru£ te keren. Ook ditmaal was het nest leeg, lagen de eieren in de kuil er achter, maar nu had de vogel tijd gekregen, om de kuil te bevloeren, de randen op te hogen met de bouwstoffen, vooral dons, van het oorspronkelijke nest. Ze had dus de kuil tot een nieuwe woning gemaakt. De tweede opname gaf ook een in alle opzichten geslaagd ne gatief. Deze truc leverde me de wil de eend van 't Verste Sas

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7