TIJD VOOR AANVRAAG STREEKVERBETERING NU RIJP IN DE GREEP/S? STAD EN EILAND VAN DE GRIEP? Bijna geen zwart loon meer in de bouw HIER IS ONS BANKGEHEIM! N.V.V.-voorzitter drs. D. Roemers treedt af Zweefvliegers bereiden zich weer voor I RUGKLACHTEN? DEURL00, INTERMEUBEL, ZIERIKZEE Commentaar op de verhouding tussen Rusland en Rood-China ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 februari 1965 Nr. 19741 Mening van landbouw- en landarbeidersorgauieaties: Ingezonden mededeling „Profijt trekken van verworven goede voorzieningen' ZIERIKZEE, 24-2. De gezamenlijke landbouw- en landarbeidersorganisa ties op Sehouwen-Duiveland achten de tijd aangebroken om in principe een streekverbetering aan te vragen. Reeds eerder is dit overwogen, maar thans wordt de tijd hiertoe rijp geacht, nu de verkaveling is voltooid en de cul tuurtechnische toestand van de gronden op een 'hoog peil staat. Overwogen is verder dat er momenteel geen moeilijkheden meer ondervonden worden bij de teelt van bepaalde gewassen. Dit werd woensdagmiddag mede gedeeld tijdens de vergadering van de kring Sehouwen-Duiveland van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij door de vice-voorzitter, de heer H. J. v. d. Zande. De heer v. d. Zande lichtte de aanvraag cm Sehouwen- Duiveland voor streekverbetering in aanmerking te laten komen verder toe met de conclusie dat van de ver werven goede voorzieningen thans het meest rendabele profijt dient te werden getrokken, mede gelet op het feit, dat het eiland dit jaar zyn vaste verbinding zal krijgen, waar door cr een grote ontwikkeling mo gelijk zal zijn cp velerlei terrein. In een uitvoerig openingswoord stelde de heer v. d. Zande verder vast, dat Sehouwen-Duiveland land bouwkundig gezien, dank zij de her verkaveling thans goed mee kan. Het eiland wordt gekenmerkt door grote rechthoekige kavels, gronden bij de bedrijfsgebouwen, prima we gen en ontwatering. „Wie deze win ter buiten ons eiland is geweest, heeft kunnen zien hoe in andere ge bieden nog enorm veel moet gebeu ren", aldus de vice-voorzitter, die in deze vergadering als voorzitter optrad wegens ziekte van de heer A. M. Geluk. De heer v. d. Zande dacht verder aan de samenvoeging van de polders en aan wat op ander terrein tot stand is gebracht, o.a. met betrekking tot de aankoop en afzet van produkten. Hij noemde in dit verband de Coöp. Aankoopver eniging, de Coöp. Telersvereniging, de particuliere handel en de fusie van de boerenleenbanken. Uiteraard noemde de voorzitter ook de eigen organisatie, de Z.L.M., waarvan de algemeen voorzitter, ir. M. A. Geuze, dit jaar afscheid gaat nemen. „Als we zo in het kort de balans hebben opgemaakt, kunnen we constateren dat er een basis is gelegd waarop we de nieuwe periode na de ontslui ting van Schcuwen-Duiveland met goed vertrouwen kunnen binnentre den", concludeerde de heer v. d. Zande. Wat betreft het afgelopen jaar stelde hij vast dat 1964 een gunstig jaar is geweest ,voor de landbouw wat betreft opbrengst en kwaliteit. De prijzen die thans gemaakt worden geven echter een vrij somber beeld. De prijzen van dit jaar zullen geen maatstaf mogen vormen voor de uit zaai in het a.s. seizoen. De heer v. d. Zande vertolkte de raad die voor- zitter A. M. Geluk de boeren voor het komende jaar wil meegeven: „handhaaf een evenwichtig bouw plan". Tuinbouwprodukten en fruit ga ven een rijke oogst, maar teleurstel lende prijzen. De veestapel op het eiland is dalende. In tijd van twee jaar is het totaal aantal met ruim 1700 stuks afgenomen. Het aantal melkkoeien is uiteraard ook dalen de en bedroeg per december 1964 2862 stuks, tegenover mei 1963, toen er nog 3226 stuks waren. Ontsluiting De heer v. d. Zande stelde verder vast dat de ontsluiting van het eiland gelukkig door het grootste deel van de boeren met vreugde be groet wordt. De ontsluiting geeft o.a. als voordelen voor de landbouw: goede aan- en afvoermogelijkheden van de produkten en betere verbin dingen. De strijd om recreatieruimte zal echter steeds meer merkbaar worden en verder zal de zuigkracht op werknemers van het eiland toe nemen. „Ons wapen hiertegen zal tot uitdrukking moeten komen in een nog grotere samenwerking", aldus de voorzitter. Wat betreft de tuinbouw op het eiland deelde de heer v. d. Zande mee, dat het kringbestuur graag twee tuinbouwcommissies zou zien, n.l. één voor de Westhoek en één in Duiveland. Tot nog toe was er één tuinbouwcommissie, maar de proble men liggen geheel verschillend. In dit verband kon de voorzitter mededelen dat na gevoerde bespre kingen in tegenwoordigheid van de Rykstuinbouwconsulent en verte genwoordigers uit Duiveland en de Westhoek overeenstemming is be reikt en inderdaad twee commissies konden worden gevormd, elk be staande uit drie man. De heer v. d. Zande besloot zijn openingswoord met enkele opmer kingen over de prijzen in de akker bouw voor 1965. Deze druk bezochte vergadering was geopend met een herdenking van de commissaris der koningin, wijlen jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, en twee leden van het kringbestuur, de heren P. L. Vis en Van Schelven, die in het afgelo pen jaar kwamen te overlijden. De vergadering koos de heer A. J. G. Doeleman als hoofdbestuurslid, wegens periodieke aftreding van de heer H. J. v. d. Zande (niet herkies baar). Tot lid van de kascommissie werd in de plaats van de aftredende heer J. M. Dalebout benoemd de heer J. v. d. Hoek, Ellemeet. De kringcontributie werd onveranderd vastgesteld op f 0,30 per ha. In het tweede gedeelte van deze vergadering poneerde mr. J. van Gullk, kantonrechter te Gorinchem, een groot aantal belangwekkende Jaarvergadering Fok- en contrölevereniging ZIERIKZEE, 22-2. Onder leiding van de heer A. F. Schoof uit Ooster- land, vond in het „Huis van Nassau" alhier de jaarvergadering plaats van de Fok- en Controlevereniging „Schcuwen-Duiveland". Na het huis houdelijk gedeelte van deze verga dering werden de beste koeien van het eiland bekend gemaakt. Het Ijjstje luidt als volgt: 2 jaar: 1. Marijke Andre 2, 5744 liter, 376 vet, L. v. d. Houten; 2. Aaltje, 5127 liter, 405 °/o vet, J. de Jonge; 3. Ina 2, 5537 liter, 370 vet, P. H. Kuiper. - 3 jaar: Mina, 5940 liter, 408 °/o vet, P. Zandijk; Tinie 16, 6301 liter, 380 °/o vet, A. C. Bil; Ja-nnie, 5814 liter, 412 "/O vet, A. Scheele. 4 jaar: Roosje, 767 liter-, 365 °/o vet, C. P. Flikweert; Elsje 8, 6122 liter, 448 vet. Wed. L. de Kok; Bontje, 5578 liter, 445 vet, L. M. Moer- mond. 5 jaar: Alie, 5786 liter, 465 vet, L. Steenpoorte; Irene, 5827 liter, 450 vet, mevr. v. d. Vate; Corrie 11, 6386 liter, 396 °/o vet, M. O. Hanse. Oudere dieren: Wubbel 3, 6687 liter, 413 vet, C. L. Kommer; Kee, 7843 liter. 335 °/ovet, M. de Ruijter; Bea, 5840 liter, 451 °/o vet, J. M. Dalebout. Na deze bekendmaking hield de heer W. van Sluis een lezing over het onderwerp „Van beginneling tot fokker", waarin de mogelijkheden van het fökbedrijf werden geschetst. Vervolgens kreeg de heer J. der Weduwen 'het woord, die bij deze gelegenheid de organisatie van de Ingezonden mededeling A M A. fokveedagen overdroeg aan het be stuur van de Fok- en Controlever- eniging. De fokveedag zal dit jaar plaats vinden op 25 juni. Besloten werd om de bijdrage voor de fokafdeling per koe te stellen op f 3,50 voor 1964 en op f 4,50 voor 1865. Voor de controle-afdeling werd de vergoeding vastgesteld op f 1,10 per monster. Geen verkeerschaos na D.W.S. en R.A.I. AMSTERDAM, 24-2. De aan- en afvoer van de tienduizend-en bezoe kers aan de wedstrijd D.W.S.-Vasas en de gouden R.A.I.-tentoonstelling is haast vlekkeloos verlopen. Hoe wel er naar schatting 15.000 auto mobielen voor deze twee evenemen ten in de hoofdstad waren gepar keerd, hebben zich geen stagnaties van enige betekenis voorgedaan. Vooral na afloop van de voetbal wedstrijd en de 'sluiting van de RAI, die kort na elkaar vielen, heeft de politie de verkeersstroom in goede banen kunnen leiden. Daarvoor wa ren honderden agenten in de hoofd stad en grote detachementen van de ver keer sgroep van de rijkspolitie op de buitenwegen ingeschakeld. Maar zelfs op knelpunten als de splitsing in de rijksweg richtingen Den Haag en Rotterdam en op de rijksweg naar het Gooi, waar door werkzaam heden bij Muiden het verkeer aan snelheidsbanden is gelegd, ontstond nauwelijks enig oponthoud. Het ivas dan ook minder druk dan algemeen was verwacht. stellingen inzake het moeilijke pro bleem van vererving en bedrijfsop volging. In zijn verhelderend betoog benadrukte mr. van Gulik de nood zaak cm de bedrijfsopvolging vóór overlijden te regelen. „Ouders moe ten by hun leven een beslissing ne men, want uitstel kan heilloze ge volgen hebben", aldus de mening van deze oud-landbouw-advoeaat. Ver. Oud-Leerlingen Tuinbouwwintercursus Op dinsdag 2 maart a.s. spreekt in het „Huis van Nassau" voor de Ver eniging Oud-Leerlingen der Tuin bouwwintercursus, dr. J. Wasscher over het onderwerp: „De ontwikke ling van de teelt en de afzet van bloemisterijgewassen". Het bestuur heeft deze vergadering speciaal be legd, daar met het oog'op de ont sluiting van Sohouwen-Duiveland, mogelijkheden in zicht komen voer de teelt van -bloemisterijgewassen. Causerie over brandpreventie Op maandag 15 maart houdt de heer S. H. J. de Roos, adjunct in specteur Brandweer Inspectie te Breda, een causerie over „Brand preventie". Bovendien zal een film worden vertoond. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de Bevel voerderskring Vrijwillige Brandweer op Sehouwen-Duiveland. Aanlei ding is geweest de ontstellende om vang die de brandschade in Neder land is gaan aannemen. NIEUWERKERK Andere datum bejaardensociëteit De bejaardenbijeenkomsten die regelmatig op woensdagen worden gehouden, zall door omstandigheden voor één keer verzet worden, nl. op dinsdag 2 maart a.s. De regelmatige 'bezoelkersfsters) worden, met hen die nog geen kennis hebben gemaakt met deze ontspanningsmiddagen, harte lijk uitgenodigd. BRUINISSE Aanvaring op het Slaak Op het Slaak vond vrijdagavond een aanvaring plaats tussen het Zwitserse taniksdhip „Veronica" van de rederij „Alpina" uit Bazel en het 800 ton metende sleepsohip „Anna" uit Bergen op Zoom. De „Anna" werd getrokken door de sleepboot „Madjo", kapitein M. W. van Groe- zen. Men was met een lading melas se op weg naar Wemeldinge. Hoe het ongeluk kon gebeuren is niet duidelijk, maar de 63-jarige matroos G. 'de Nood werd daarbij zo ernstig aan één van zijn 'benen gewond, dat hij naar het ziekenhuis te Bei'gen op Zoom imoest worden vervoerd. Aanvankelijk dacht men dat het sdhip gezonken was, maar woens dagmorgen werd het ontdekt in het zg. Noo-rdergat. Kapitein D. de Ko ning was het eerst hij het schip maar het bergingscontract werd afgeslo ten 'door de firma van den Tak uit Rotterdam. Door het Ibergingsvaar- tuig „Walrus" werd het schip leeg gepompt, en het gat voorlopig ge dicht. Teraardebestelling M. C. van Weele Te Bruinisse vond woensdagmid dag, onder grote 'belangstelling, de begrafenis plaats van de heer M. C. van. Weele, in leven hoofd der open bare lagere school te Bruinisse, die in het ziekenhuis „Eudckia" te Rot terdam overleed. De begrafenis werd geleid door ds. H. J. Groenewegen van Oosterland, die een gedeelte las van Jesaja 40. Bij 'de groeve sprak allereerst loco-burgemeester W. van Gilst, die de overledene schetste als een all round onderwijzer met een grote liefde voor zijn werk, die Brui nisse trouw bleef, ondanks oorlogs- verwoestinigen en watersnoodramp. Daarvoor is de gemeente hem veel dank verschuldigd. De heer D. de Koning sprak als voorzitter van de oudercommissie, die zo dikwijls met de heer van Weele had vergaderd, waarbij zijn helder inzicht op het ge bied van onderwijs en opvoeding steeds verwondering wekte. De in specteur van het lager onderwijs te Goes, de heer L. F. J. H. Frantzen, herdacht de heer van Weele even eens als een uitstekend onderwijzer, terwijl namens de Bond van onder wijzers op Söhouwen-Duiveland de heer J. Berrevoets, hoofd der school te Ouwerkerk, de overleden collega herdacht. Ben zwager sprak woor den ter nagedachtenis van een uit stekend en1 gewaardeerd familielid. De oudste zoon dankt voor de be langstelling. In de stoet liepen ook mee de kinderen van de hoogste klas. Vele «kransen dekten de baar. WITTE KRUIS poeders helpen u eruit! AMSTERDAM. Prins Bernhard heeft tijdens de sluitingstijd een be zoek gebracht aan de 50ste RAl-ten toonstelling van personen-auto's waar zijn aandacht speoiaal uitging naar de sportwagens. Verklaring waarnemend voorzitter N.C.A.B.: UTRECHT, 25-2. Dc ingrijpende loonoperalie van verleden jaar heeft sanerend gewerkt. Er wordt in het bouwbedrijf heel weinig zwart loon meer betaald. Na jarenlang het zwarte schaap te zijn geweest, steekt het nu in dit opzicht gunstig af by sommige andere bedryfstakken. Dit verklaarde de waarnemend voorzitter van de Nederlandse Chr. Aannemers- en Bouwvakpatroons bond, de heer O. Heidinga, vanmor gen 'bij de opening van de algemene ledenvergadering van de N.C.A.B. in Utrecht. Hij leidde deze bijeen komst inplaats van de voorzitter, de Iheor Versloot, die «ziëk is. De heer Heidinga zei, dat het ta riefplafond zeer veel tot de goede resultaten heeft bijgedragen. In ver band hiermee merkte hij op, dat de N.C.A.B. de verantwoordelijkheid voor de Iconsituatie niet zou hebben kunnen aanvaarden, als dit plafond uit de C.A.O. zou zijn verdwenen. Niet verslappen Het is nu, volgens hem, zaak om niet te verslappen. De nieuwe c.a.o. zal eveneens met. grote zorgvuldig heid moeten worden -toegepast en daar waar nodig moeten worden ge bruikt om de laatste restanten van de zwarte lonen op te ruimen. Hij deed een dringend beroep op het ge hele bouwbedrijf, ervoor de zorgen dat het zwarte loon na de inwer kingtreding van tie nieuwe c.a.o. ra dicaal zou hebben afgedaan. U mag het ook weten: de N.M.B. is de bank waar ieder een zich thuis voelt. Een simpel „geheim". Maar de cliëntenkring van de N.M.B. groeit er gestadig door. Bedrijven, klein en groot, beleggers, spaarders... zij weten hun belangen in vertrouwde handen! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Zierikzee: Lange Nobelstraat 8 AMSTERDAM, 24-2. Drs. D. Roe mers is voornemens in de tweede helft van 1966, vol'gend jaar, af te treden als voorzitter van het Neder lands Verbond van Vakverenigingen. Drs. Roemers heeft deze medede ling openbaar gemaakt in een spe ciaal 'daartoe belegde persconferen tie, die in het N.V.V.-gebouw te Amsterdam ds gehouden. Hij is, mede door de waarschu wingen, die «hij de afgelopen jaren op medisch gebied heeft gehad, tot de conclusie gekomen, dat hij in de tweede helft van het volgend jaar het voorzitterschap moet neerleggen. Dit 'geschiedt in het belang van het N.V.V. en van hemzelf. Hij zal lid blijven van- de Tweede Kamer en zün tijd, naast het werk als lid van de fractie van de P.v.dl.A., gaan be steden aan studie en recreatie ,om a'ltihans de eerste paar jaren wat minder overbelast te zijn dan de laatste jaren 'het geval is geweest. Drs. Roemers is vijf tig jaar. Scheepvaartberichten Kenia (t.), 24-2 te Killingholme. Nieuw toestel arriveerde op vliegveld Haamstede HAAMSTEDE, 23-2. Met de na dering van dc lente worden de voor bereidingen voor zomersporten zo hier en daar weer getroffen. Druk in de weer zijn b.v. de zweefvliegers, die in hun grote hangar gaan zor gen voor hun toestellen. Deze moe ten tot in de puntjes in orde zyn: als de „man van de techniek" komt om de toestellen te keuren, mag er niets aan mankeren. Een verfje hier en wat lak daar en spoedig zien de toestellen er weer als nieuw uit. De lier en de terreinwagens krygeu eveneens een goede beurt, opdat dit uiterst belangrijk materiaal geen mankementen zal vertonen tijdens de vliegdagen. Replica Dokwerker te Jeruzalem SCHIPHOL, 24-2. Toen heden f donderdagmiddag) om één uur in Amsterdam op het Jonas Daniel Meyerplein, bij het - 'beeld van de dokwerker, de februaristaking van 1941 werd herdacht, onthulde gelijk tijdig Amsterdams burgervader, mr. G. van Hall, 'hoog 'boven op de „heu vel der martelaren" bij Jeruzalem een replica van dit beeld. Ingezonden mededeling er is een nieuw spiraalmatras voor U dat: NIET DOORZAKT NIET STUK GAAT WEL VENTILEERT LEVENSLANGE GARANTIE HEEFT Prijs: 2 persoons inlegraam IIO,- 2 persoons compleet ledikant. 145,- 1 persoons compleet ledikant. 70,> Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij: In 1964 werden zeer veel starts gemaakt. De V.Z.A.C. staat op de vierde plaats in vergelijking met an dere clubs in ons land. Toch had de vereniging een handicap omdat er een toestel verloren ging door een noodlanding in een boom. Helaas kon geen ander toestel meer ge huurd worden bij de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart. Doch het bestuur bleef niet bij de pakken neerzitten. Met vereende krachten werd een bedrag bijeengekregen dat de aan koop van een nieuw toestel recht vaardigde. Een bestuurs-deputatie trok naar de fabriek van Gebr. Schleicher uit Poppenhausen in Duitsland, waar de bekende Ka- ty pes gebouwd worden en spoedig werd de transactie overeengeko men. Aan het einde van vorig jaar kwam het toestel naar Teriet, waar zich het centrum der Kon. Ned. Ver. van Luchtvaart bevindt. Hier werd het geregistreerd, in elkaar gezet en proefgevlogen. Het toestel, een Ka 8 of Rihönfalike, werd weer gedemon teerd en getransporteerd naar Haamstede. Het kreeg de registra tie P.H. 334, is keurig wit geschil derd met een rood ondergedeelte. Naar Teriet Afgelopen zaterdag trok de auto van de penningmeester, de heer N. Dambruin, met de ophaalwagen er achter gekoppeld naar Teriet om het vliegtuig te halen. Op Teriet werd reeds gevlogen. Een lid der Geldersche Zweefvlieg Club bleef 51 minuten boven, doch had bij zijn terugkeer meer tijd nodig om bij te komen van de kou. In de grote han gar staan zeer veel toestellen, die a'llen zeer zorgvuldig nagezien moe ten worden. De bekleding gaat van de toestellen af om te kunnen zien of er een spantje kapot is of een draadje haakt. Heel voorzichtig werd de P.H.334 die toch altijd nog een waarde ver tegenwoordigt van twee flinke au to5 9 op de ophaalwagen geladen en vastgesjord waarna de terugtocht werd aanvaard. Heelhuids kwam de 14 meter lange stoet des avonds in Haamstede aan, waar het toestel een plaats kreeg in de grote hangar. Nog een goede veertien dagen en dan zal het zich voor de eerste maal boven de Haamsteedse vliegweide verheffen, bestuurd door een trotse zweefvlieger, want het vliegen met dit toestel komt overeen met het rij den in de duurste automobiel. Het is het neusje van de zalm op zweef- vlieggebied. DEN HAAG, 23-2. De heer D. J. ven Ballusek, staflid van het de fensie studiecentrum, heeft tot de Nederlandse Maatschappij voor Ny- verheid en Handel in Den Haag ge zegd, dat de Sowjct-Unie sedert 1917 enorme resultaten heeft bereikt bjj de ontwikkeling van land en volk, zodat de Russen thans iets te ver liezen hebben. Dat heeft er toe ge leid dat de leiders in Moskou een akkoord met de weslclyke wereld zoeken en het ideologische elan in kracht afneemt Hier -ligt het grote verschil met de Qhinese communisten. Dezen zijn1 pas in 1949, 32 jaar na de Russen, met de organisatie van 'hun revolutie be gonnen, alidus de heer Von Ballu- scck, oud-am'bassadeuv te Moskou. Daarom lag het in de lijn van de verwachting dat de sfeer in commu nistisch China van vandaag doet denken aan 'die in de Sowjet-Unie 32 jaar geleden. Toen zag men daar het hoogtepunt van het Stalinisme. De Sowjet-Unie was een politiestaat tot in de hoogste graad. De heer Von Bal'lusedk zei dat tot zijn verwondering het conflict pas laat is uitgebroken. Hij wees erop dat China gi'otendeels op eigen kracht 'het communisme -heeft inge voerd, zodat 'de Chinezen geen dui delijke dankbaarheidssdhuld aan de Russen hebben. De verhouding tussen dc twee gro te communistische landen moet vooral zien als één tussen naties en staten, die een eigen ontwikkeling volgen. In dc vorige eeuw en in het begin van deze is bij de Chinezen een af keer ontstaan van de westelijke lan den die gebruik maakten van de toenmalige zwakte van China. Eén van deze westelijke landen was het tsaristische Rusland. Herziening grensverdragen De Chinezen geven thans te ken nen dat zij rekenen op herziening van de grensverdragen die in die tijd zijn gesloten, maar de Russen wil len daarvan niets weten. Ook in het persoonlijke vlak is cr een tegenstelling en vooral was dat het geval toen Ohroesjtsjef nog mi nister-president was. Ohroesjtsjef was -een politieke parvenu, een op portunist, terwijl Mao Tse Toeng, de leider van de Chinese communis ten, een theoreticus is die zich op één lijn stelt met Lenin. Daarenbo ven is Mao een verfijnd cultuur mens. De tegenwoordige leiders van de Sowjet-Unie, minister-president Kosygin en. partij-secretaris Breznj- jev, zijn geen topfiguren, aldus de heer Von Balluseok. Zij zijn ge doemd te verdwijnen als er een nieuwe krachtfiguur opduikt. Het verschil in ideologisch elan blijkt ook uit de 'houding jegens de arme landen. De Russische commu nisten steunen in wat zij als over gangsfase beschouwen, de bourgeoi- sioregimes in die landen, terwijl de Chinese communisten veel meer ge neigd zijn direct te streven naar in voering van het communisme. Maar ook de Chinezen tonen zich realisten. Zij trachten een directe botsing -met het westen te vermij den. Tenslotte zei do 'heer Von Ballu- seck dat het nooit onmogelijk moet worden geacht, dat de Russische en de Chinese communisten eens weel bij elkaar komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5