BONN REAGEERT OP ONTVANGST ULBRICHT IN CAIRi 0e Thant bemiddelt in kwestie-Vietnam West-Duitsland nodigt Kosygin uit Prijsbesprekingen tussen Landbouwschap en minister Biesheuvel Scheidsrechter doodgeschopt „Toeristische dag" voor prinses Beatrix Vijf doden bij botsing in België Vijftien doden bij brand in Brussel TELEURSTELLEND GELIJKSPEL IN OLYMPISCH STADION P"" - ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 februari 1965 121 stjuuijtaiu; Nr. 19741 'WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT RÉDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Veate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 oer stuk In dit nummer: Zeeuwse problematiek op landbouwvergadering Economische hulp aan Egypte zal worden stopgezet BONN-C'AIRO, 24-2. Het West duitse kabinet heeft woensdag op de grootse ontvangst van het Oost- duitse staatshoofd Walter Ulbricht in Egypte gereageerd met bevesti ging van zyn aangekondigde maat regel inzake stopzetting van de eco nomische hulp aan Egypte. Naar re geringswoordvoerder Von llase op een persconferentie meedeelde, had de regering echter besloten, even tuele politieke stappen uit te stel len tot na afloop van het bezoek, dat volgens Bonn diplomatieke erken ning van Oostduitsland zeer dicht benadert. Welingelichte kringen in de Westduitse hoofdstad achten een diplomatieke breuk met Caïro on waarschijnlijk, omdat dit zou kun nen leiden tot erkenning van de D.D.R. door de gehele Arabische we reld. West-Dui Island worstelt nog steeds met het probleem, in wellke mate het zijn economische hulp aan Egypte kan staken. Aan een groot deel van zijn hulp is men gebonden door con tracten of regerirïgsgaranties. Von Hase deelde verder nog mee, dat de Westduitse regering onaan genaam verrast is door berichten, volgens welke tien Westduitse cor respondenten die met het oog op Ulbrichts bezoek naar Egypte zijn gegaan woensdag niet bij de officiële plechtigheden, zoals de ontvangst op 'het station van Cairo, aanwezig mochten zijn. Deze houding klopte volgens hem niet met recente ver klaringen uit Cairo over de Duits- Arabische vriendsohafp en ook niet met de Egyptische neutraliteit. In tussen wordt uit Cairo vernomen, dat de Westduitse ambassade daar bij de voorlichtingsdienst van de Egyptische regering tegen de uitslui ting van de Westduitse journalisten heeft geprotesteerd. Naar verluidt had de Oostduitse missie in Cairo de voorlichtingsdienst een lijst doen toökomen van ongewenste Westduit se verslaggevers. In Bonn werd woensdag de Egyp tische ambassadeur, Gamal Eddine Mansoer, op het ministerie van bui tenlandse zaken ontboden. Bijzon derheden over het overleg daar wer den niet bekend, maar aangenomen wordt dat de ambassadeur nog eens op de ernstige situatie is gewezen, die door het bezoek van Ulbricht aan Egypte in de betrekkingen tussen Bonn en Cairo is ontstaan. Ceremonieel Ulbricht en zijn delegatie waren woensdag in Alexandrië en Cairo met alle ceremonieel, passend bij bezoeken van staatshoofden, ontvan gen. De grootste bogroeting van het Oostduitse sohip Vol kerf reund- schaft" in de Egyptische havenstad met 21 saluutschoten, de volksliede ren, de spreekkoren en het gejuich van de duizenden mensen herhaalde zioh korte tijd later in Cairo. Daar wachtten op 'het verseirde station president Nasser, de leden van het Egyptische kabinet, 'het voltallige corps diplomatique van de landen van het oostelijke blók en de Ara bische landen de Oostduitse gasten cp. (Zoals gemeld 'hebben de diplo matieke vertegenwoordigers van de meeste westelijke landen laten we ten, het bezoek te zullen boycotten). Op het perron waren rode lopers uitgelegd. Ongeveer 50.000 mensen, die zich op het stationsplein hadden verzameld, juichten na de begroe tingsplechtigheid Ulbricht en Nasser toe. Daarna reden beide staatshoof den in een open auto door de met vlaggen versierde straten van de hoofdstad naar het Koebbeh-pak-is, waar Ulbricht tijdens zijn bezoek in de verblijven voor buitenlandse staatshoofden zal logeren. Na ven lunch in 'het paleis volgde een eer ste onderhoud tussen Ulbricht on Nasser, 's Avonds boord de Egypti sche president zijn gasten een groots banket aan. Van gedachten gewisseld met belangrijkste partijen NEW YORK, 24-2. Secretaris-ge neraal Oe Thant heeft woensdag op een persconferentie in New York meegedeeld, dat hij van gedachten heeft gewisseld met de belangrijkste partijen in het geschil-Vietnam, ten einde te komen tot een oplossing door het voeren van onderhandelin gen. Hij zei dat er tot toe geen besluiten waren genomen, maar hij verstrekte geen nadere bijzonderhe den. Naar zijn mening zou het Ameri kaanse volk een oplossing van het conflict door middel van onderhan delingen aanvaarden, indien het de waarheid zou erkennen. De Ameri kaanse troepen zouden zich dan „op elegante wijze uit dit deel van de wereld kunnen terugtrekken", aldus het hoofd van de wereldorganisatie die voorts nog zijn respect voor pre sident Johnson tot uitdrukking bracht. Oe Thant zei niet van plan te zijn gebruik te maken van artikel 99 van het handvest der Verenigde Naties, dat de secretaris-generaal de be voegdheid verleent elke kwestie die BONN, 24-2. De bondsregering heeft premier Kosygin van de Sow- jet-Unie voor een bezoek aan west- Duitsland uitgenodigd, aldus is in Bonn officieel medegedeeld. Naar regeringswoordvoerder von Hase zei, 'heeft de Westduitse am bassadeur in Moskou, Gropper, de uitnodiging dinsdag aan de Sowjet- premier overhandigd. Kosygin sprak zijn dank uit voor 'de uitnodiging en deelde ambassadeur Gropper mede spoedig daarop te zullen antwoor den, aldus von Hase. Diplomatieke waarnemers in Bonn twijfelen er aan, dat Kosygin spoe dig naar de bondsrepubliek zal ko men. Zij 'hebben 'de indruk, dat de Sowiet-Unie op het ogenblik slechts geringe .belangstelling voor een ge sprek met Bonn over belangrijke politieke vraagstukken heeft. DEN HAAG, 23-2. In de maande lijkse bespreking van het Land bouwschap met de minister van landbouw en visserij vond een eerste - oriënterende - gedachten wisseling plaats over het melkprijs- en rund vleesbeleid april 1965-aprrl 1966. Hierbij kwamen ook aan de orde de voorstellen van de Europese commis sie aan de raad van ministers van de E.E.G. met 'betrekking tot de in de zuivel- en rundveesector te tref fen maatregelen voor 'het jaar 1965- 1966. Het Landbouwschap deelde de minister mede, dat het grote bezwa ren 'heeft tegen het voorstel van de Europese commissie om ook in ons land de richtprijs voor de melk voor 1965-'66 te 'bevriezen op het niveau 1964-'65. Het overleg wordt voortge zet. Met betrekking tot de regerings beslissing inzake het prijsbeleid voor akkerbouwprodu'kten van oogst 1965 sprak het Landbouwschap er zijn voldoening over uit, dat de prijsrege lingen in belangrijke mate in over eenstemming zijn met de voorstellen van het Landbouwschap. De voor granen en suikerbieten ingediende voorstellen zijn praktisch ongewij zigd door de regering overgenomen. Het vlas Hoewel erkentelijk voor de verho ging van de toeslag op in Nederland verwerkt vlas tot f 200 per ha. meende het Landbouwschap de mi nister er toch op te moeten wijzen, dat als gevolg van de situatie op de vlasmarkt een ongewenste inkrim ping van 'het vlasareaal in ons land gevreesd moet worden. Om deze re den en in het licht van een harmoni satie van 'het vlasbeleid tussen de E.E.G. - landen - had het Land bouwschap een teeltpremie voorge steld, welke niet door de regering is overgenomen. Het Landbouwschap stelde voorts met voldoening vast dat het kool zaad nu weer in 'het garantiebeleid is opgenomen. Het betreurde even wel, dat het voorstel om de kool zaad-prijs voor oogst 1966 vast te stellen op f 65 per 1000 kg. niet kon worden aanvaard. Voorts heeft het Landbouwschap de minister verzocht te willen be vorderen dat het overschot, ontstaan door de zeer gunstige oogst van 1964, niet wordt overgeheveld naar hel volgend jaar. Met dit rekening-cou rant systeem zou kunnen worden be reikt, dat het overschot suiker uit oogst 1964 een redelijke prijs op brengt. ONDERWEG GEPAKT CHICAGO, 24-2. De 48-jarige Ja mes Davis in Chicago redde het le ven van zijn 25-jarige zoon, toen deze van de 32e verdieping van een wolkenkrabber in aanbouw in een schacht naar beneden viel. Davis sr., die zelf op de 30e verdieping werk zaam ivas, zag zijn zoon vallen en kon hem onderweg bij de pols grij pen. Het slachtoffer kwam er met enige kneuzingen en een gebroken pols af. de wereldvrede bedreigt voor de vei ligheidsraad te brengen. Hen gaf als zijn mening te kennen dat een vruchtbare bespreking in de veiligheidsraad niet veel zou uitha len, omdat meer dan twee der be trokken partijen geen leden van de wereld-organisatie zijn. De secretaris-generaal verklaarde altijd voorstander te zijn geweest van een politieke en diplomatieke oplossing van de crisis in Vietnam „omdat het gebruik van militair ge weld geen duurzame vrede tot ge volg zou hebben." GUADALAJARA (Mexico), 24-2. Scheidsrechter Manuel Prieto floot voor buitenspel. Het was de laatste ademstoot, die hij door zijn arbitrale instrument heen joeg. Want volgens de 'broers- José en Francesco Santos en Joaquin Vazquez, drie Mexicaan se sportjongens, was het geen bui tenspel er. daarom gingen ze gedrie- en op scheidsrechter Prietó af en söhopten hem docd. Dit voorval geschiedde in Guada lajara, niet zo erg ver van Mexico stad, tijdens een. voetbalwedstrijd tussen de ploegen van Productos Tor en Viana. Medische hulp kwam te laat voor Manuel Prieto. José, Francesco en Joaquin zijn voort vluchtig Reizend ambassadeur Hamman in Israël TEL AVIV, 24-2. Averell Harri- man, president Jc'hnsons reizende ambassadeur, is woensdagavond in Tel Aviv aangekomen voor overleg met de regering van Israël over wat hij kwesties van wederzijds belang noemde. Frans-Russisch streven voor Azie-conferentie PARIJS, 24-2. De Sowjet-ambas- sadeur in Parijs, Winögradov, heeft dinsdag tijdens een onderhoud met president de Gaulle een Sowjet- voorstel uiteengezet dat de regerin gen van Frankrijk en de Sowjet- Unie samenwerken om vrede in zuidoost Azië tot stand te brengen door middel van een internationale conferentie. De Franse president heeft de ambassadeur te kennen ge geven dat Frankrijk daartoe bereid ORANJESTAB, 24-2. Op de door de regering aangeboden receptie na, behoort het bezoek van prinses Bea trix aan Aruba weer tol het verle den. Slechts gedurende de ochtend uren vroegen de officiële plichten de aandacht van de prinses. Woensdag middag heeft de kroonprinses zich kunnen wijden aan enige ontspan ning in de vorm van watersport. Deze dag' droeg enerzijds een toe ristische karakter,' anderzijds ~wer-— den enige sociale instellingen en het grootste bedrijf op Aruba, de olie raffinaderij, met een bezoek ver eerd. BRUSSEL, 24-2. Vqf Belgische arbeiders zijn gedood en vijf ge wend bij een botsing tussen een be stelwagen en een Nederlandse vrachtauto bij de Belgische plaats St. Niklaas. De bestelwagen, waarmee de ar beiders woensdagochtend naar hun werk werden gebracht, slipte en reed met grote snelheid tegen een uit de tegenovergestelde richting ko mende truck met aanhangwagen. De gewonden moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. BRUSSEL, 24-2. Vijftien bejaar den zijn in de nac'ht van dinsdag op woensdag bij een 'hevige brand in Brussel omgekomen. Zes werden ge wond, evenals vier brandweerlieden. De brand woedde in een tot te huis voor 'hulpbehoevende ouden van dagen ingericht gebouw in een dicht bevolkte wijk van Brussel. De brand werd om één uur 's nachts ontdekt. „Brug" Allereerst ging de prinses naar de „natuurlijke brug", een rotsforma tie, die van onderen is uitgehold door het zeewater. Deze „brug" verbindt de zee met een kleine baai, waarin het zeewater dus vrije toegang heeft. De prinses liet het niet bij kijken alleen. Zij ging de rotsen af en spoe dig moest de filmcamera er aan te pas komen. De dag tevoren had de -prinsesniet kunnen filmen omdat, haar camera niet helemaal in orde was, maar deze is inmiddels gerepa reerd. Na een minuut of tien ver volgde de prinses haar tocht. Nu werd de rotsformatie van Ayo be zocht. Vlug beklom de prinses de hoge steenmassa's om vanuit de hoogte het Arubaanse landschap te overzien. Hoewel dit gedeelte van de tocht voerde langs een buiten de normale route liggend gedeelte van Aruba, waren er naar verhouding veel men sen gekomen om de prinses te zien. Onderzoek naar moordenaars negerleider NEW YORK, 24-2. On'darflcs be- dreigingen dat het gebouw zou wor den opgeblazen 'hebben tweeduizend mensen in de afgelopen dagen een bezoek gebracht aan de rouwkamer in Harlem waar het lijk van de zen- dag vetmoorde nationalistische ne gerleider Malcolm X. ligt opgebaard. Tiet onderzoek van de politie is nog in volle gang en zij verklaarde woensdag op 'het goede spoor te zijn. Vijftig inspecteurs 'houden zich met de zaak bezig. Tot op heden is slechts één arrestatie verricht, namelijk een 22-jarige neger, die ter plaatse van de moord een schotwond opliep van een van Malcolms lijfwachten. In Chicago houdt de politie het hoofdkwartier van de „Zwarte Mos lims" scherp in 'het oog omdat vol gelingen van Malcolm X, die uit deze beweging was getreden, met vergelding hebben gedreigd. D.W.S.—Vasas Gyoer eindigde onbeslist (1—1) AMSTERDAM, 24-2. De voetbal - waarheid is oud. doelpunten beslis sen een wedstrijd; niet de kansen. Na de kille woensdagavond waarop D.W.S. de ploeg van Vasas Gyoer voor de eerste maal in de kwartfina les van de Europa Cup ontmoette, weten de Amsterdamse supporters dat eens te meer. D.W.S. heeft dit forse, maar stellig niet harde cup duel, zeker vele mogelijkheden ge had om in de „eerste ronde" 'n dui delijke voorsprong te nemen. Verder dan één enkel doelpunt, uit een strafschop gescoord, en juist nog voldoende voor een „onbeslist", kwa men de landskampioenen echter niet. Dat lag in eerste instantie niet aan de verre van imponerende Hongaar se defensie, waarin de lange inter national Orban een ware heldenrol vertolkte, doch eerder aan het wei nig samenhangende spel van de va derlandse aanval. Linksbinnen Lenz, wellicht bijna verlamd door de zenuwen, faalde volkomen en kwam nauwelijks tot enkele aanvaardbare actie. De drie overige voorhoedespelers - Roode, Temming en Geurtsen - stonden te genover een te grote overmacht, On vermoeibaar was de Vasas-defensie, die vaak door zes of zeven spelers gevormd werd. Één enkele treffer legen een verdediging die in de achtste finales tegen Lokomotiva Sofia de Bulgaren maar liefst zeven doelpunt moest toestaan, dat pleit niet voor de kracht van de D.W.S.- aanval. Achterstand Overigens, gemakkelijk hebben de landskampioenen het in dit met zo veel spanning tegemoet geziene voetbalgevecht niet gehad. Een gro ve fout van doelman Jan Jongbloed maakte da+ D.W.S. voor het eerst in het toernooi om de Europa-Cup een achterstand opliep. Reeds eerder had de Amsterdamse goallie zich te ver voor zijn doel gewaagd. Geen wonder dat. Istvan Korsos in de 20e minuut, na Israël met een knappe schijnbeweging te, zijn gepasseerd, zender zich ook maar een moment te bedenken in de dichtstbijzijnde hoek schoot, waardoor de „doelman met-een-dag-gratie" eigenlijk al op slag geklopt was. Het zou onjuist zyn het beslist te leurstellende gelfjk spel alleen te verklaren uit het falen van Lenz en BRUSSEL. De leden van de Bel gisch-Nederlandse Zuidpoolexpeditie 1964 en die van de Belgisch-Neder landse Ziddpool-zomercampagne 64- 65 zijn met een DC 6 van de Belgi sche luchtmacht op het vliegveld Meisbroek teruggekeerd. Op de foto worden de onderzoekers verwel komd door generaal Danloy, de ver tegenwoordiger van koning Boude- wijn. Dit nummer bestaat uil 12 pagina's Cijfers spreken alle talen. i de blunder van Jongbloed. De gehele ploeg kwam in deze ontmoeting met de vooral conditioneel bijzonder sterke Hongaren veel te kort. Het elftal uit Gyoer was feller en sneller, twee, drie maal moesten de D.W.S.-ers hun tegenstander passe ren en stonden ze dan eindelijk eens oog-in-oog met doelman Toth, dan had de voortreffelijke internationale het keepersgel uk vrijwel steeds aan zijn zijde. Geen wonder dat een ver twijfelde supporter, toen de tijd ging verstrijken uitriep: „DW.Sals jeblieft". Het was de roep van een wanhopige, die niet meer vroeg om de gelijkmaker, doch erom smeekte met een traan in het oog. Nog heeft D.W.S. de kans in eigen hand. Over- veertien dagen volgt in het kleine fabrieksplaatsje Gyoer immers de „tweede ronde". Een plaats bij de laatste vier van het toernooi om de Europese beker is nog steeds be reikbaar. Voor een herboren D.W.S. tenminste. Niet voor het elftal dat uit de laatste drie competitiewed strijden slechts een enkel winstpunt haalde; ook niet voor een teleur stellende ploep die op deze kille, koude avond voor de eerste maal te gen Vasas aantrad. Noordelijke wind Verwachting tot vrijdagavond: Nu en dan opklaringen, maar ook enkele vei'spreide buitjes; vannacht in het binnenland lichte vorst, over dag enkele graden boven het vries punt; zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. 26 febr. Zon op 7.33, onder 18.14. Maan op 5.25, onder 12.48. Nieuwe maan: 3 maart te 10.56. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 26 febr. 11.44 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN 26 febr. 11.34 v.m. n.m. Doodtij: 25 febr. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 25-2. He K.N.M.I. deelt mede: Tussen het hogedrukgebied bij IJsland en een tamelijk diepe de pressie boven de Finse Golf staat een noordelijke stroming van polaire lucht. Na het passeren van een rug van hoge luchtdruk is in ons land de wind oplandig geworden en stroomt nu lucht van de Noordzee binnen. In de polaire lucht komen opklarin gen voor en ook enkele regen-, sneeuw- of hagelbuitjes. De komen de nacht zal het in het binnenland weer enkele graden vriezen. Over dag komen de temperaturen enkele graden boven het vriespunt. In vrijwel geheel Europa heerst neg een vorsttoestand. Alleen in En geland en in het Middellandse Zee gebied is het temperatuurniveau on geveer normaal. Dodelijk ongeval niet stroom in Terneuzeii TERNEUZEN. 24-2. Waarschijnlijk doordat hij in aanraikmg is gekomen met elektrische stroom, is woensdag middag de 18-jarige electric ie n R. Rijckaert om 'het leven gekomen. De jongen was werkzaam op de Nederlandse stikstofmaatschappij te Sluiskil. Eer. collega vond hem in een hoogspanmngsstation, waar hij werkzaamheden moest verrichten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1