HOOFDSCHOTEL? VLEES! Uw hart kan langer meej 6han@se vrijheid iri praktijk Jubilares en jubilarissen „S.C. Nieuwerkerk" in liet zonnetje Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk! CKefarme.4 ma Griep woedt in Warschau ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 23 februari 1963 Nr. 19740 NIEUWERKERK, 20-2. De Sport- Ccmbinatie-Nieuwerkerk hield in. „Ons Dorpshuis" alhier de jaarlijk se feestelijdce bijeenkomst. De voor zitter, de heer J H van de Zande, sprak een welkomstwoord tot de vele donateurs, de leden en de burge meester en zijn echtgenote. Gerele veerd werd dat S.K.N.W.K. ontstaan is door een fusie, nl. de korfbalver eniging „D.S.S.", de voetbalvereni ging „Sinoto" en de volleybalclub „Nieuwerkerk". Van deze verenigin gen was „D.S.S." de eerste die werd opgeridht met het doel om de dorps jeugd! wat meer gepaste ontspanning te geven. De voorzitter verzocht mevr. Lie- vense-van Strien en de heren C. Li'ovense, W. Stoutjesdijk Pz., W. Stoutjesdijk Mz. en A. Stoutjesdijk op het podium te komen. Deze zijn ■nl. vanaf de oprichting lid van „D. S.S." geweest, nu meer dan 25 jaren. „In deze jaren", zo zeiide de voor zitter, „zult u stellig teleurstelling hebben meegemaakt, maar ook veel vreugde hebben 'beleefd door het be halen van een kampioenschap of door het winnen van een belangrijke wedstrijd. Wanneer het een vereni ging goed' gaat is het niet moeilijk voor een bestuur, maar bij tegensla gen heeft men aller hulp nodig om verder door te gaan. Daarom is het zo buitengewoon aangenaam dat de ze dame en vier heren gedurende 25 jaren steed's de vereniging zijn trouw gebleven". Aan cle op het podium staande ju bilarissen werd namens de K.N.K.B. het insigne voor 25-jarig lidmaat schap met het daarbij behorende certificaat uitgereikt, wat ivaarlijk een hoogtepunt in hun sportloop- baan is. Genoemd werden W. Stoutjesdijk, Anton Stoutjesdijk en C. A. Lieven- se, die naast hun bestuursfunctie nog vaak actief zijn >op het groene veld, tot voorbeeld van vele jonge ren. Een hartelijk applaus onder streepte de woorden van de voor zitter. Vrolijk toneelspel Na deze inleiding verwelkomde hij enige leden van de Plattelands Jongeren Gemeenschap Schouwen- Duiveland, die deze avond met hun spel opluisterden. Opgevoerd werd „Haar andere man", een blijspel in 3 bedrijven, door E. Johnson en ver taald door J. C. v. d. Horst. De re gie was in handen van de heer L. van Vessem. Op versdhillende plaat sen op het eiland is dit stuk reeds opgevoerd of zal het worden ge bracht. Het is een zeer vrolijk stuk met de nodige verwikkelingen. Het werd prima voor het voetlicht ge bracht. S.K.N.W.K. heeft een goede keus gedaan met dit gezelschap te engageren. Dat het publiek het daar mede eens was bewees wel het ap plaus na het vallen van het doek. In hartelijke woorden dankte de voorzitter het gezelschap voor zijn optreden, wat vergezeld ging van een bloemetje voor de dames en een rokertje voor de heren, terwijl de heer van Vessem nog een extra pluim ontving voor de regie. Tot slot dankte de voorzitter de aanwezigen voor hun opkomst en de verschil lende neringdoenden voor de be schikbaarstelling van de prijzen die in de pauze werden verloot. Hierna volgde een gezellig bal, gegeven door „Black en White" uit Goes. Jaarvergadering weegbrugvereniging „Even Buiten" Er bestond goede belangstelling voor de jaarvergadering van de weegbrugvereniging „Even Buiten" welke onder leiding van voorzitter M. J. Zeijler in het café van de heer A. Mol werd gehoiiden. Er waren 37 van de 58 leden, die de vereniging telt, aanwezig. Na het welkomst woord memoreerde de voorzitter de lotgevallen van de brug over het af gelopen boekjaar 1964. Het was het eerste jaar dat de nieuwe brug in gebruik werd geno men, tot volle tevredenheid van de léden, gezien het aantal kilo's dat gewagen werd. Met redht kan er van een recordjaar worden gesproken. Met inganig van 1 januari werd de weger Moi eervol ontslag verleend, en 'de heer J. A. Beije in zijn plaats benoemd. 43 jaar lang heeft de fam. Mol tot volle tevredenheid de brug bediend. De seor.-penningmeester, 'de heer L. M. van der Maas, bracht na de notulenleziinig verslag uit van de re sultaten in het afgelopen jaar, dat een recordjaar ikan worden genoemd. Een teken idat 'deze «rouwe weegbrug in een 'behoefte voorziet. Er werd in 1964 gewogen: 10.229.083 kg. aard appelen; 11.557.842 kg. uien; 8.471.912 kg. hooi en stro; 1.782.945 kg. vlas; 1.152.025 kg. vodderaardappelen Door er goed voor te zorgen als voor de motor van uw auto Een gezond hart moet men in ere houden: het slaat honderdduizend maal per dag, veertig miljoen keren per jaar. Het hart verplaatst op één dag tienduizend liter bloed, per jaar vier miljoen liter! Deze motor weegt slechts driehon derd gram. Het arbeidsvermogen is echter groot genoeg om met elke hartslag een gewicht van één kilo gram een halve meter op te heffen. Dit wil zeggen, dat het prestatie vermogen van een gezond hart zó groot is, dat het een lift met één per- sooin in een uur tijds van de begane grond naar de vijfde verdieping zou kunnen brengen. In absolute zin is het hart geen sterke motor; de kracht is niet gro ter dan 1/375 p.k., maar in relatieve zin is het hart sterker dan alles wat er tot nu toe aan motoren is ge bouwd. Want welke machine van een der gelijke ingewikkelde constructie loopt een mensenleven lang zonder dat er ooit onderdelen vervangen behoeven te worden? Zover heeft onze industrie het nog niet gebracht. Muis en olifant Het hart trekt zich ritmisch samen en het ontspant zich eveneens perio diek. Bij gezonde volwassenen gaat dit met een snelheid van ongeveer zeventig slagen per minuut, hetgeen niet wil zeggen, dat het niet vlugger kan. Wordt de zuurstofbehoefte van het lichaam groter, zoals bijvoorbeeld bij zware arbeid of bij sportbeoefening, dan kan het tempo van de hartslag in niet onbelangrijke mate worden opgevoerd. Dit zelfde gebeurt ook bij bepaal de ziektetoestanden, waarbij de kracht van het hart verminderd is; door een groter aantal pomslagen per tijdseenheid wordt dan naar een voldoende prestatie gestreefd. Dit alles betreft de volwassen mens. Bij pasgeborenen is de fre- kwentie van de hartslag veel groter het hart van de zuigeling contra heert zich wel honderddertig maal per minuut. Kleine dieren hebben een nog snellere „pol&": Het hart van een mxiis klopt bijvoorbeeld duizend maal per minuut. De olifant daaren tegen heeft een langzame polsslag, doorgaans slechts vijfentwintig per minuut. Korte rustpauze De enorme hoeveelheid arbeid die het hart bij voortduring verricht, is allen mogelijk doordat er op elke samentrekking een ontspanning volgt: de hartspier heeft dan een kort rustpauze om zich te herstellen. De contracties van de hartboezems duren ongeveer één tiende seconde, daarop volgt een rustpoos van zeven tiende seconde. Deze gedeelten van het hart hebben dus ruimschoots ge legenheid om even uit te rusten. De samentrekking van de hartka mers neemt een tijd van drie tiende seconde in beslag; voor dit gedeelte van de hartspier bedraagt dp pauze telkenmale vijf tiende seconde. Hierbij dient te worden opgemerkt dat deze cijfers behoren bij een fre- kwentie van zeventig slagen per mi nuut. Is de hartactie sneller, dan duurt de samentrekking even lang, de tijden van rust worden dan kor ter. In eerste instantie werkt het hart geheel zelfstandig: de prikkels tot werkzaamheid ontvangt het van een eigen autonoom zenuwweefsel. Toch wordt de hartactie ten dele ook door het lichaam als geheel bestuurd. Mankementen Vanzelfsprekend kunnen er aan een zo ingewikkelde machinerie tal van mankementen optreden. Ziekten van hart en bloedvaten komen dik wijls voor; in de loop der 'jaren is er zelfs een onmiskenbare toeneming van dit soort afwijkingen. Hartafwijkingen kunnen ontstaan door zelfvergiftiging van het lichaam als gevolg van een te sterke of een verkeerde produktie van schildklier hormoon. Ook kunnen allerlei ziek tekiemen schadelijk op het hart in werken. Daarvan noemen xoe de verwek kers van longontsteking, van been mergontsteking, van roodvonk, griep en angina: zowel de hartkleppen als de hartspier kunnen worden aange tast. Het hartzakje, dat het hart aan de buitenzijde bekleedt, raakt soms ont stoken door etterverwekkende bac teriën en door tuberkelbacillen. Be rucht voor het ontstaan van hartaf wijkingen is het gif van difterieba- cillen. Gevreesd is voorts het acute reu ma, dat vooral in de kinderjaren voorkomt; dit kan het gehele hart aantasten. Op oudere leeftijd is het weer de vaatv er kalking, die stoor nissen in de bloedsomloop en daar mede ook aan het hart veroorzaakt. Anders leven Het is niet doenlijk in zulk een kort bestek volledig te zijn. Toch moeten wij nog wijzen op enkele verkeerde levensgewoonten die dik wijls oorzaak van hart- en vaatziek ten zijn: alcohol- en tabaksmisbruik! Ook beroepen die zware lichame lijke arbeid vragen zijn - wanneer het hart niet in goede conditie is - vaak oorzaak van onregelmatighe den in de werking van deze voor ons leven onmisbare motor. Tenslotte - en dat is vooral iets voor deze tijd - is het de overmatige geestelijke spanning en inspanning die het hart van streek brengt: we komen dan bij het symptomencom- plex dat als „managerziekte" bekend staat Niet voor niets veroorzaken hart en vaataandoeningen vaak een voor tijdig einde onder de artsen. Hier hebben we te maken met een groep werkers die zowel aan lichamelijke inspanning alsook aan talrijke emo ties zijn geëxponeerd. Voor ons allen is de tijd wel aan gebroken om de motor van het eigen lichaam niet langer te verontacht- zamen en te verwaarlozen. We zou den er eigenlijk niet slechter voor moeten zorgen dan voor de motor van onze auto! Dr. Alfreda Briedé. 458.779 kg. witlof; 399.610 leg. pee blad; 285.615 'kg. wijnpeen; 214.870 kg. tarwe; 208.145 kg. mangels; 209.730 kg. erwten; 258.240 kg. kolen; 146.680 kg, grint; 91.685 kg. gerst; 30.000 kg. ijzer; 16.700 kg. selderij; 22.620 kg. teer; 13.220 kg. bruine bo nen; 10.220 kg. Hemen en bolikaf; 11.690 kg. vet; 11.930 kg. diversen; totaal 35.591.541 kg. Verder 28 stuks vee en 1 auto. De voorzitter dankt de secr.-penningmeester voor zijn uitgebreid verslag. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing waren aftredend de voorzitter en de heer Jan van den Berge, waarvan de laatste zidh wegens gevorderde leef tijd niet meer herkiesbaar stelde. De voorzitter werd met algemene stem men herkozen en in de plaats van de heer van den Berge, de heer W. bij 'de Vaate. In de Commissie van Toezicht werd in de plaats van de heer A. Bal gekozen de heer Jan Boogert-Ba'l, en in de plaats van de heer W. bij de Vaate, ide heer Herm. Baren'dse. Tot plaatsvervangend lid de heer M. van 't Hoff Koosz. Ten slotte nam de voorzitter me de namens het bestuur op hartelij ke wijze afscheid van de 'heer en mevr. Mol, die lange tijd het weger schap van de brug op voorbeeldige wije hébben waargenomen. Geen moeite was u beiden ooit teveel, gij hebt ide weegbrug groot gemaakt, aldus de voorzitter. Als aandenken werd de heer Mol een zilveren as- balk aartgebóden, terwijl mevr. Mol ■met een bloeiende azalea werd ver eerd. Mede namens zijn echtgenote dankte 'die heer Mol voor de vrien delijke woorden tot hem gericht, en voor de mooie cadeaus. Hij memo reerde 'de aangename samenwerking met het ibestuur gedurende de tijd dat hij en zijn vrouw het weger- schap waar 'hebber, genomen. Tot slot sprak de voorzitter de hoop lit dat ook 'de nieuwe weger weer tot aller tevredenheid de belangen van OosterlawdiS weegbrug za'l beharti gen. Hierna sluiting. Ingezonden mededeling Zonder de maag van streek te maken l De vier geneesmiddelen, verenigd in Chefarine „4", zijn elk afzonder lijk in de hele wereld beroemd ge worden en hebben reeds miljoenen mensen baat gebracht. Te zamen werken zij nog beter en doen wer kelijk wonderen. Eén der bestand delen zorgt dat - niettegenstaande de krachtige werking - ook een gevoelige maag niet van streek raakt. DEN HAAG. Bij k.b. van 18 fe bruari is met ingang van 16 april benoemd tot lid van de Raad van State mr. S. J. baron van Tuyll van Serooskerken, te Den Haag. SPORT SCHAKEN Zierikzee—Goes 7 Vz—2 De schaakvereniging Zierikzee iheeft in de zaterdag gespeelde wed strijd tegen Goes voor een zeer aan gename verrassing gezorgd door Goes met maar liefst 7V2-2V2 te ver slaan. Door dit resultaat is Goes in eens uitgeschakeld voor het kampi oenschap. De beste 'kansen daarop hebben nu Sluiskil, 'dat op 13 maart tegen Zierikzee moet spelen en bij winst de titel binnen heeft. Mocht Zierikzee edhter winner., dan is Mid delburg kampioen. Door dit fraaie resultaat heeft Zierikzee nu 5 punten uit 4 wedstrij den en is 'daardoor weer Sn de bo venste helft van do ranglijst geko men. De gedetailleerde uitslag luidt: J. J. van den Ende-J. Tholcnaar V2-V2; 'dr. J. J. Westendorp Boerma- J. de Lange 1-0; ir. J. J. Elzerman- dr. A. de Jonge 1-0; M. J. Enzlin-H. de Schipper 1-0; C. J. M. Nolet-H. Karelse 0-1; A. J. Scheele-C. W. Saaman 1-0; ds. J. H. Nawijn-H. Naiezer 1-0: M. C. J. Bilaar-L. Pic- terse 0-1; P. C. Tak-G. Driessen 1-0; C. van den Heuvel-P. -den Ouden 1-0 Totaal IV2-2V2. kleintjes uit, Aet binnen Eén van de belangrijkste electronische firma's in de Bondsrepubliek heeft onlangs de grootste en krachtigste medische bestralingsinstallatie gebouwd. Het is een betatron, die een capaciteit van 42 miljoen volt ontwikkelt. Met Met behulp van deze installatie kunnen de volgens het principe van de kringversneller op lichtsnelheid gebrachte electronen direct in het door kwaadaardige woekeringen aangetaste weefsel „geschoten" worden. Onge veer acht ton weegt de eigenlijke betatronstraler, die in een cirkel rond de patiënt bewogen kan worden. Op deze manier wordt de tumor aan een zo groot mogelijke, de huid echter aan een zo klein mogelijke dosis straling blootgesteld. BLIK DOOR HET WERELD Van Londen uit is een dringend beroep gedaan op Ghana's president dr. Kwameh Nkroemah, het leven te sparen van vijf mannen die wegens hoogverraad ter dood zijn veroor deeld. Het vonnis op zichzelf is nau welijks aanvechtbaar, maar wel is er ernstige twijfel of het bewijs wel ge leverd is dat zij schuldig zijn aan het misdrijf dat hun ten laste is ge legd. Het heeft er meer de schijn van of het hier om doodgewone politieke tegenstanders gaat, waarbij het de machthebbers niet alleen welgeval lig zou kunnen zijn dat ze van het toneel verdwijnen, maar bovendien dat ze dan als afschrikwekkend voor beeld kunnen dienen voor alle ande ren die het in hun hoofd halen zich tegen het streven van Nkroemah en de zijnen te verzetten. President Azikwe van Nigeria heeft al opgemerkt dat in Ghana zich de tragedie heeft voltrokken dat een koloniale milde tyrannie is in geruild voor een hardvochtige van eigen bodem. Pet en ketel Nu valt er op het doen en laten der bestuurders in Nigeria ook wel wat aan te merken, zoals trouwens overal in Afrika, waar men overi gens als excuus moet laten gelden dat hier jonge naties proberen te werken met een staatsinrichting en een opvatting van recht die uit west-Europa zijn geïmporteerd, waar men er eeuwen over heeft gedaan, ze te ontwikkelen. In Nigeria is bij de recente verkiezingen ook wel zo het een en ander gebeurd dat eigenlijk niet door de beugel kon. Maar men heeft het zoveel mogelijk verholpen met democratische methoden en de rechtspraak is er vrij gebleven van corruptie. Hoe triest het in Ghana toegaat, blijkt wel het meest uit de dood van dr. Joseph Danquah, die 69 jaar oud aan een hartaanval stierf in een de tentiekamp. Hij ivas de pionier van de onafhankelijkheidsbeweging: zijn schrijven in de Times of west-Africa legde de grondslag voor alle streven naar vrijheid. Hij was daarvan ook de leider in de toenmalige kolonie Goudkust 'en hij was het die Nkroe mah uit de V.S. terughaalde waar deze als hoogleraar werkte. Beiden werden door de Britten in de cel ge sloten. Toen kwam de onafhanke lijkheid waarvoor ze gevochten-had den, maar voor Danquah betekende dit opsluiting omdat hij het waagde oppositie te voeren. Zijn dood spot gewoon met de idealen waarvoor hij streed. Nu is Ghana welhaast teruggeval len tot. een klein dictatuur staat je aan de westkust van Afrika. Dal lijkt een treurig geval van weinig werkelijk belang. Maar de eigen schap van dictaturen is dat ze ver der willen heersen dan binnen de grenzen die hun zijn gesteld. Dat zit al een beetje in de naam Ghana, die herinnert aan een groot rijk dat hier eens gelegen moet hebben. En daar door is deze kiem van een dictatuur wellicht voor de toekomst van Afri ka een groter risico wan alle chaos die Kongo kent. Londen en de E.E.G. Een van de eerste dingen die En- gelands nieuwe minister van buiten landse zaken, Michael Stewart, deed, was in Brussel gesprekken voeren, in de bakermat van de E.E.G. Er is voorlopig geen vooruitzicht dat de Britten nog kunnen toetreden tot cte gemeenschappelijke markt, laat staan van een volledige fusie van E.V.A. en E.E.G. Alleen al de figuur van de Gaulle die indertijd de Britse toe treding met een veto trof, bant der gelijke hoop uit. Toch wil Labour kennelijk het contact handhaven en de socialisten zijn zeker niet meer zo tegen als ze indertijd voor een groot deel waren toen de conservatieve regering zijn best deed het lidmaatschap van de Euromarkt te verwerven. Dat is ook geen wonder. Indertijd bepleitte Mac Millan - ook tegen vele conservatie ven in - dat het wel nodig was om dat Engeland het zich economisch niet kon permitteren erbuiten te blijven. Het merkwaardige is, dat Labour daarvoor als het ware verlaat de be wijzen levert. Prestigezaak Wilsons kabinet begon niet alleen een geforceerde actie tot export, maar het schreef ook eenvoudig de hele Britse vliegtuigindustrie af. Een industrie die niet alleen een enorme werkverschaffer is - en ook blijft, want de motorenfabrieken bijvoor beeld hebben enorme orders - maar die vooral ook een duidelijk presti ge-object was voor de natie: de toe stellen van zuiver Brits fabrikaat waren als het ware symbolen van het feit dat Engeland meetelde. La bour heeft nu de konsekwentie ge trokken van het feit dat niemand de toestellen kocht. De eigen lucht vaartmaatschappijen deden het voor namelijk onder pressie van de rege ring. En zonder vette orders die de viezen in het laatje brengen, bleef de luchtvaartindustrie alleen maar een constante aderlating voor de schatkist: nu koopt men Amerikaans. En met weemoed zien de Britten hoe binnen cle E.E.G. wél diverse toestellen worden gebouwd - de Franse Brequet is een voorbeeld dat door de N.A.V.O. gekocht is en door Duits-Nederlands-Franse samenwer king tot stand komt - waarop winst wordt gemaakt. Wilson is ?iiet van plan op zijn knieën nog eens in Brussel te ko men smeken binnengelaten te wor den: Maar zeker houdt hij zijn oog nog wel steeds op Europa gericht. APELDOORN. Op de Deventer- straat in Apeldoorn is de 21-jarige jongeman R. H. Sjollema uit Apel doorn bii een verkeersongeval om het leven gekomen. ROTTERDAM. Op de scheeps werven in en rond Rotterdam wordt weer gewerkt. Het werfpersoneel van P. Smits en de Rotterdamse droogdokmaatschappij, dat van- dit k.b.-tje vervalt UTRECHT. Twee vrouwen van respektievelijk 68 en 63 jaar zijn om het leven gekomen toen hun auto op de beveiligde overweg tussen Groenekan en Maartensdijk tegen een reizigerstrein uit Hilversum botste. ROTTERDAM. De feestelijke opening van het Rotterdams con certgebouw op 18 mei 1966 zal ge schieden met. een concert door het Rotterdams Philharmonisch orkest, te geven op uitnodiging van het ge meentebestuur. EINDHOVEN. Achter de scher men wordt bijzonder hard gewerkt om reliëf te geven aan het feest, dat de Philipsgemeenschap in 1966 ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de onderneming hoopt te vieren. UTRECHT. Het N.V.V. vindt het principieel onjuist als zowel in de primaire als secundaire arbeids voorwaarden onderscheid wordt gemaakt tussen mannen en vrouwen en daarbij voor mannen gunstiger voorwaarden zijn vastgesteld. WESTZAAN. De 66-jarige J. A. J. Roodenrijs uit Zaandam is, toen hij met zijn bromfiets op de Peperstraat in Westzaan reed, aangereden door een zandauto die uit een zijstraat kwam. AMSTERDAM. Bij het zoeken naar de drie vermisten van het K.N. S.M. vrachtschip Sophocles, dat op de Atlantische Oceaan circa 730 mijl west-noordwesten van Oporto is ge zonken, heeft men gisterenmiddag alleen het stoffelijk overschot van de 59-jarige olieman M. Kuijt uit Katwijk gevonden. AMSTERDAM. In het Wilhelmi- nagasthuis te Amsterdam is overle den de 14-jarige Martin Hooyenga, die op het kruispunt Nieuwe Brug steeg-Prins Hendrikkade door een bestelauto was aangereden. De jon gen stak achter een geparkeerde auto over op het moment dat de snel rijdende bestelauto passeerde. LEEUWARDEN. Vorige nacht omstreeks een uur is brand uitge broken in de boerderij van de heer T. Bouma te Hemelum. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen kon zich slechts ternau wernood in nachtgewaad in veilig heid stellen. De brand is vermoede lijk door kortsluiting ontstaan. FRANEKER. De zevenjarige Ru- dolf van der Velde uit Franeker, is tussen twee landbouwwagens ge vallen, die door een tractor wer den getrokken. De jongen, die mee reed, probeerde van de eerste op de tweede wagen te komen. Hij kwam onder de wielen terecht en is ter plaatse overleden. SOESTDJIK. De koningin heeft op paleis Soestdijk ter overhandiging van geloofsbrieven achtereenvol gens ontvangen de ambassadeur van Maleisië, de heer Dato'abdul Hamid Bin Haji Jumat, en de am bassadeur van de Unie van Birma, de heer U Zahre Lian. SCHIPHOL. In een van de grote filmstudio's van de Cinecitta in Ro me heeft judoreus Anton Geesink voor de film „Samson en Delilah" gedebuteerd als Samson. GENNEP. In een ziekenhuis te Nijmegen is de 22-jarige kantoor bediende J. Hendriks uit Gennep overleden aan de verwondingen die hij in de nacht van woensdag op donderdag in zijn woonplaats had opgelopen bij een aanrijding. WIJCHEN. De 79-jarige Th. van der V. uit Wychen, die 26 januari op weg naar de kerk bij het overste ken van de straat door een auto werd aangereden en daarbij ern stig gewond werd, is zaterdag in het ziekenhuis te Nijmegen aan zijn ver wondingen overleden. AMSTERDAM. Zaterdagavond is enkele weken voordat hij 79 jaar zou zijn geworden, in het zieken huis Zonnestraal te Hilversum overleden dr. A. F. J. Portielje, oud inspecteur van de Levende Have en oud-hoofd van de afdeling voor lichting van de Amsterdamse die rentuin Artis. WARSCHAU, 20-2. Gczondheids- autorlteiten in de Poolse hoofdstad hebben meegedeeld dat aldaar dage lijks bijna 10.000 gevallen van griep zijn en dat in totaal sinds 4 februari 48.700 gevallen van deze ziekte zijn geregistreerd. Het is nog niet bekend of het „A- 2"-virus hier in het spel is. Al 190 dokters en 180 verpleegsters zijn uit geschakeld, zo stond in de War- schause kranten te lezen. Het Zweedse bacteriologische staats- laboratorium in Stokholm onder zoekt momenteel virusmonsters van 44 soldaten van een militair kamp in Stockholm, die vermoedelijk aan Aziatische griep lijden, zei een woordvoeder van dit laboratorium. Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5