KOMT KWESTIE -VIETNAM VOOR VEILIGHEIDSRAAD? Amerikaanse negerleider doodgeschoten Haarknippen wordt tien cent duurder Brand in woning: 2 kinderen omgekomen Bezwaren tegen broodloze maandag Ramp in Japanse kolenmijn: 20 doden WERKBEZOEK BRENGT PRINSES BEATRIX OP CURACAO Plan tot vervanging van aantal dienstplichtigen door vrijwillig personeel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 23 fciiriiuri 1965 121ste jaargang Nr. 19740 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT «EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Janrtewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Bejaardenreis na sluiting Grevelingendam Studentenbetoging tegen Amerikaanse deelname aan de strijd LONDEN, 22-2. Uit diplomatieke kring in Londen is vernomen dat de Verenigde Staten in principe zou den hebben besloten de kwestie- Vietnam voor de Veiligheidsraad der Verenigde Naties te brengen. De Amerikaanse regering zou over vol doende „concrete bewüzcn" beschik ken om de Noord-Victnamese rege ring verantwoordelijk te stellen voor de Vietcongaanvallen in Zuid-Viet- nam, waaronder die op aldaar ge vestigde Amerikaanse installaties. De Amerikaanse regering zou, al dus genoemde kring, rekenen op de steun van Groot-Brittannië in de Veiligheidsraad, dit ondanks het feit dat men zich in Londen, niet erg enthousiast toont voor een derge lijke stap. De Amerikaanse democratische senator Mike Mansfield beschuldig de maandag de „jaloerse generaals" in Vietnam er van meer belangstel ling te hebben voor de persoonlijke macht, dan voor het winnen van de oorlog tegen de Vietcong. Door het smeden van een reeks staatsgrepen maken zij het steeds moeilijker voor Amerika om Zuid- Vietnam te blijven steunen, zo zei hij. Mansfield vervolgde: „de presi dent van de Verenigde Staten staat op het ogenblik voor de weinig be nijdenswaardige taak een uitweg te vinden uit het labyrint dat met de dag verwarder en ingewikkelder wordt. De Vietnamleiders moeten bedenken dat het op het ogenblik gaat om hun land, niet om het onze dat het hun oorlog is en niet de onze en dat hun toekomst op het spel staat. Het gaat om het volk van Zuid-Vietnam en niet om hun per soonlijk prestige", aldus de Ameri kaanse senator. Betoging LEXINGTON, 23-2. Studenten van de universiteit van Lexington in Kentucky hebben maandag betoogd tegen de Amerikaanse deelneming aan de strijd in Zuid-Vietnam. De demonstratie vond plaats toen pre sident Johnson een rede uitsprak NEW YORK, 22-2. Malcolm X., de bekende militante Amerikaanse negerleider, is doodgeschoten, toen hy sprak op een bycenkomst van zyn aanhangers in de New Yorkse negerwük Harlem. Bij de schietpartij tussen voor- en tegenstanders van Malcolm X. liepen drie mensen verwondingen op. Er werden twee negers aangehouden op beschuldiging van moord. De politie moest geweld gebruiken om te voor komen dat de twee werden gelyncht. Een van. de twee arrestanten, de 22- jarige Thomas Hagan, had een schot wond aan een voet. Hij had een pistool en vier kogels op zak. De twee andere gewonden waren Willie Harris, die een schot in de buik kreeg en William Parker, die een Prinses Christina ontvangt deputatie DEN HAAG, 22-2. H.K.H. Prinses Ohristma heeft maandagmiddag ter gelegenheid1 van haar 18de verjaar dag in aanwezigheid van H.M. de Koningin op paleis Soestdijk een de putatie ontvangen van de stichting ..Het vierde Prinsen'kind". Deze deputatie 'bestond uit de 20- jarige Adriaan Neyburg uit Honse- lersdijk en de 19-jarige Henny Sdholten uit Tilbbergen, begeleid door mejuffrouw E. Vink, directrice van het spastische centrum te Zwolle Zij boden de prinses een gram mofoonplaat aan. Na dit bezoek ontving de prinses haar peten mevrouw Post-Salomons en imr. A. J. An'dree Wilten's. AMSTERDAM, 22-2. De minister van economische zalken heeft er zich mee kunnen verenigen, dat de ta rieven van de herenkappers voor het knippen van heren en kinderen zoals deze per 1 januari 1964 werden vastgesteld met ingang van 1 maart 1965 met 10 cent worden verhoogd. DEVENTER. Maandagmorgen is de 62-jarige A. Koopman uit Ermelo, die op de Brirtkgreverweg in Deven ter liep, door een vrachtwagen aan gereden en op slag gedood. voetwond opliep. Van de zijde van de politie werd gesuggereerd dat de moord op de 38-jarige Malcolm X. het x-esultaat was van de heftige controverse tus sen de „zwarte Moslims", onder lei ding van Elijah Muhammed en de groep onder Malcolm X., die zich eind 1963 van de „Moslims" had af gescheiden. Malcolm X., die lange tijd de rechterhand van Elijah Mu hammed was, werd door de „zwarte Moslims" uitgestoten, nadat hij in commentaar op de moord op presi dent Kennedy had verklaard, dat deze „zijn trekken thuis had gekre gen". Malcolm X. richtte toen de organisatie voor Afrikaans-Ameri kaanse eenheid op, die, evenals de „zwarte Moslims", de opvatting hul digt dat de negers desnoods geweld moeten gebruiken om hun rechten te krijgen. Een woordvoerder van de „zwarte Moslims" heeft echter verklaard, dat deze organisatie niets met de moord te maken heeft. Vliegtuig geschonken voor Suriname DEN HAAG, 22-2. De nieuw benoemde gouverneur van Su riname, mr. H. L. de Vries, keert deze week uit Nederland met een kostbaar geschenk voor zijn land naar Suriname terug. Het is een ambulance vliegtuig, de Cessna 208 „Sky- wagon", bijzonder geschikt voor gebruik op de kleine air strips in het oerwoud. SIMA- VI. de vereniging tot medi sche hulpverlening in tropen- landen, die dit jaar veertig jaar bestaat, heeft besloten dit ambulancevliegtuig ter waarde van bijna honderddui zend Nederlandse guldens aan de geïsoleerd liggende zieken huizen en hulpposten in het bosland van Suriname te schenken. Het medische werk kan daardoor, gecombineerd met de reeds bestaande radio verbindingen tot groter ont plooiing komen. Op deze wijze zal het vervoer tussen een zes tal medische posten in het binnenland en Paramaribo ge garandeerd zijn. EINDHOVEN, 22-2. By een felle brand in een woonhuis aan de Schoctsestraat, bewoond door het gezin Ch. v. d. Boogaard, zyn van nacht twee kinderen, een meisje van 9 jaar en een jongetje van 7 jaar cm het leven gekomen. De vader is met zware brandwon den aan een arm en aan het gezicht in het Binnengasthuis opgenomen evenals de moeder, die een zenuw schok kreeg. Verder werden een kindje van 1% jaar met snijwon- den aan een arm en een meisje van 5 jaar met lichte brandwonden naar het ziekenhuis gebracht. De brand, die ongeveer half drie werd ontdekt, is in de achterkamer van het oude huis ontstaan, vermoe delijk als gevolg van een defect aan de schoorsteen, die van slechte con structie was. Toen het echtpaar, dat met de drie jongste kinderen in de voorkamer sliep, wakker werd, stond de achter kamer reeds geheel in brand. Op het hulpgeroep snelden buren toe, even als een passerende politieman. Onbereikbaar Een jongetje van vier iaar en een meisje van vijf jaar, alsmede de vrouw konden in veiligheid worden gebracht. Het jongste kind van iVz jaar werd in een deken gewikkeld door het raam op straat geworpen. In een z.g. opkamertje sliepen de 9-jarige Magda en de 7-jarige Chris- je. Zij waren van binnenuit onbe reikbaar. Een politie-agent heeft nog getracht door het dak naar binnen te dringen, doch als gevolg van de verstikkende rook moest hij zijn po ging opgeven. Inmiddels arriveerde de brand weer. die het vuur met alle kracht aangreep en ook vrij spoedig kon be dwingen. Toen werden de twee kin deren gevonden: zij waren gestikt. Een der lijkjes lag bij het trapje naar de vliering. Waarschijnlijk heeft het kind nog getracht naar boven te ontsnappen. De lijkjes zijn naar het Binncnzickcnhuis overge bracht. ter gelegenheid van het honderdja rig bestaan van de universiteit. De betogers droegen borden met zich mee met leuzen als „Laten we Vietnam verlaten", „Laten we de V.N. steunen", ,,Het geweld doodt de vrijheid" en „Mijnheer de president, U vergist U". Er deden zich geen incidenten voor. Nieuwe methode van vaccineren in het leger DEN HAAG, 22-2. Bij de inen ting van rekruten tegen paratyfus A en B heeft men ditmaal voor het eerst een nieuwe methode van vacci neren toegepast. Waar deze vaccina tie vroeger onderhuids werd gege ven, heeft men ditmaal in vrijwel alle depots waar rekruten zijn op gekomen, het vaccin in de huid aan gebracht. Deze methode van vaccineren heeft men overgenomen van de Amerikanen en Engelsen en ze schijnt, aldus heeft de leger voor lichtingsdienst van de inspectie der militaire geneeskundige dienst ver nomen, een betere immuniteit gege ven te hebben. DEN HAAG, 22-2. De Nederland se Vereniging van Huisvrouwen heeft bezwaren tegen een eventuele sluiting van bakkeryen op maandag. Zy had vernomen dat het voorne men hiertoe bestaat. Sluiting op maandag betekent drie dagen oud brood op dinsdagmorgen zo redeneert de vereniging ën dat' is een bezwaar omdat het brood door de mindere kwaliteit snel oudbak ken wordt. Het ergst zou zij het vin den voor hen die hun twaalf uurtje meenemen naar werk of school. Als vartwege de vijfdaagse werkweek een sluiting van de bakkerswinkels op twee dagen in de week (de zon dag en een andere dag) noodzakelijk zou zijn, dan behoort die tweede dag ge enzaterdag of maandag te zijn, vindt de vereniging. KARTOEM. El Chatm Ghaliifa, se- d!ert verleden week demissionair premier in Soedan, heeft een nieu we regering 'gevormd, zo is bekend gemaakt. No; veertig vermisten op 520 meter diepte TOKIO, 23-2. Het is zeker dat minstens twintig mynwerkers om het leven zyn gekomen als gevolg va een ontploffing in een kolenmijn by Joebari op het Japanse eiland Hokkaido. Het ZGeken naar veertig vermisten wordt 'bemoeilijkt daar het giftige koolmonoxyde en door het feit, dat als gevolg van een aardschok stuk ken rots in de mijnschachten zijn losgeraakt. De hoop om de vermis ten lévend terug te vinden neemt snel af. De vermiste mijnwerkers bevinden zich op een diepte van 520 meter en bijna 2.000 meter van de mijningang. De directie van de mijn staat voor een afschuwelijk dilemma. Als zij het ventilatiesysteem in de mijn weer inschakelt, bestaat het gevaar van een nieuwe explosie. Als er geen ventilatie komt, zullen de mijn werkers zeker aan het giftige gas sterven. Tot dusver zijn achttien mijnwer kers levend naar boven gehaald. Zij zijn in een ziekenhuis opgenomen met vergiftigingsverschijnselen en met verwondingen. Voor enkele be staat levensgevaar. Vlootschouw voor koninklijk paar AMSTERDAM, 22-2. H.M, Konin- gin Juliana en Prins Benrhard heb ben in principe de uitnodiging aan vaard om op 22 mei 'de grote vloot- sdhouw Vr.'n jachten af te nemen, die op de Westeinderplassen ter ge- legenlheid van het 75-jarige bestaan van de „Koninklijke Verbonden Nederlandsche Watersportverenigin gen" (K.V.N.W.V.) zal worden ge houden. DEN HAAG. De vaste commissie voor sociale zaken en volksgezond heid uit de Tweede Kamer is alge meen van mening, dat het wetsont werp Arbeidsongeschiktheidsverze kering byzonder belangrijk en in be ginsel welkom is, zo blykt uit het voorlopig verslag. Receptie op het historische Fortpleiii van Willemstad WILLEMSTAD, 22-2. Op de derde dag van haar werkbezoek aan Cu racao heeft prinses Beatrix het een en ander vernomen over de hang brug, die men op Curacao gaat bou wen over de Sint Annabaai, de na tuurlijke haveningang- die Willem stad in tweeën deelt. Deze brug is n.l. identiek aan de brug van Go- rinchem en de Van Brienenoordbrug by Rotterdam, die onlangs door ko ningin Juliana officieel werd ge opend. Dit werd de prinses verteld bij het bezoek aan ide eilandclijke dienst van openbare werken, waar zij werd voorgelicht over de ontwikkelings plannen, die dank zij de hulp van Nederland tot stand komen. Ir. d'e Man 'gaf 'de prinses een uitvoerige uiteenzetting en daaruit kon zij ver- •nernen, dat de 'huidige pontonbrug, d'e Emma'brug, het verkeer van thans (10.000 auto's) niet meer kan ver werken, omldat de maximale capa citeit eigenlijk 5.000 is. Men hoopt 'dat de nieuwe hangbrug, 55 meter boven de waterspiegel, enig soelaas gaat brengen. Eerst moeten echter nog veranderingen worden aange- bradht aan de oevers van de Sint Annabaai, maar 'daarvoor 'hoopt Cu racao twee miljoen uit E.E.G.-fon'd- sen te ki-ij'gen. Wanneer al 'deze werken zullen zijn voltooid kan de 'haven van Cu racao sdhepen ontvangen van 60.000 ton en wanneer ze niet geladen zijn zelfs van 90.000 ton. Voordat 'de prinses bij de dienst openbare werken arriveerde, had zij per auto een route door de stad ge volgd. Overal werd zij op de meest plezierige wijze wolkom geheten. Bezoek aan „waterfabrick" Het volgende programmapunt was een bezoek aan bet watendestillatie- bedrijf waar men uit zeewater drink water maakt. In de „waterfa'briok", zoals men d'e installatie op Curacao noemt bleef dé prinses maar tien minuten. Toen moest zij naar het grootste be drijf op hel eiland do raffinaderij van Shell-Curacao N.V. De hoofd directeur ir. A. Deelen gaf een uit eenzetting van 'het bedrijf, dat dit jaar vijftig jaar zal bestaan. Dit be drijf is een van d'e oudste en groot ste van de zestig raffinaderijen, die dit concern omvat. Bij 'aankomst had het personeel dat werkzaam is op het hoofdkan toor zidh buiten opgesteld om de prinses te 'begroeten. Voordat zij met de 'bedrijfsleiding de lunoh zou gaan gebruiken, was er tijd voor enige verpozing en een koele dronk. De tijd werd aange naam opgevuld door het optreden van een „Steel'band" en Curacaose dansen, uitgevoerd 'door een aantal kinderen. Daarna werden geschen ken aangeboden: een presenteerblad van mahoniehout (waarin met zilver ingelegd 'de 'kaart van Curacao en afbeeldingen van de raffinaderij en van 'het oude Willemstad) en zes li keurglaasjes op zlUveren voetjes. 's-GRAVENZANDE, 20-2. Omdat het als het ware met de dag bc- zwaarlykcr wordt om voor de bedie ning van het steeds gecompliceerder wordende materiaal gebruik te bly- ven maken van dienstplichtigen, is men by defensie bezig; met de uit werking van een plan dat moet voor zien in het vervangen van die dienstplichtigen door vrywillig die nend personeel. Het streven is er daarbij op ge richt om althans op een groot aan tal „sleutelfuncties" dienstplichtigen te vervangen door vrijwilligers. Dit heeft de staatssecretaris voor de landmacht, de heer J. C. E. Haex, in 's-Gravenzande gezegd, tijdens een forumbijeenkomst van de Sta- tenkring Delft van de Christelijke Historische Unie. Reeds in de Tweede Kamer heeft De Amerikaanse Boeing fabrieken zijn met de produktie van de Boeing 737 begonnen. Het is een klein straaltoestel met twee dubbelstroom- motoren aan de vleugels. De kruis snelheid bedraagt 880-960 km./uur; actieradius met volle belasting 1100 km. Het vliegtuig biedt plaats aan 82 passagiers. De Lufthansa heeft aan de Boeing 737 voorkeur gegeven boven de Fokker F-28. In totaal heeft de Duitse maatschappij 21 Boeings 737 besteld. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Geen kind wordt oud in de Receptie Op het historisdhe Fortplein te Willemstad heeft de regering van de Ned. Antillen maandagavond een re ceptie gegeven ter ere van 'het be zoek van prinses Beatrix. Om half negen versoheen de prinses, stralend bovenaan 'de trap van het gouverne mentshuis in een betoverend avond toilet met haar tiara, die alle dames de adem even deed inhouden. Maar niet alleen de dames, ook de heren waren verrukt van haar Charmante verschijning. Ofschoon het protocol één rond gang voorschreef heeft de prinses eigener beweging nog tweemaal, on gedwongen nu eens met die en dan met die pratend, een rondgang ge maakt tussen de vele aanwezigen, die het fraai geïllumineerde plein bevolkten. minister de Jong enige tijd geleden meegedeeld, dat men wat het perso neel betreft, verkeert in het stadium van overgang van dienstplichtigen naar iets anders. Staatssecretaris Haex zei vanmid dag dat het aantrekken van vrijwil ligers tot nu toe nooit een bijzonder groot succes is geweest. Het aantal van die vrijwilligers schommelde rond de 2000. Omdat in het verleden de werving van vrijwilligers dienend personeel niet succesvol is geweest, zoekt men thans bij defensie in een geheel an dere benadering van het probleem. De gedachten gaan nu in de richting van het aantrekken van vrijwillig dienend personeel voor een langer aantal jaren. Tijdens zijn diensttijd zal die „vrijwilliger nieuwe stijl" op kosten van defensie een vakopleiding kunnen krijgen. ogen zijner ouders. Aanhoudend kwakkelweer Verwachting tot woensdagavond: Aanvankelijk veel bewolking met enige neerslag; morgen overdag op klaringen; matige af en toe vrij krachtige wind tussen noord en oost; vannacht overwegend lichte vorst, morgen overdag temperaturen om het vriespunt. 24 febr. Zon op 7.37, onder 18.10. Maan op 3.26, onder 11.24. 25 febr. Zon op 7.35, onder 18.12. Maan op 4.29, onder 12.01. Laatste kwartier: 23 febr. te 6.39. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 24 febr. 9.01 v.m. 21.45 n.m. 25 febr. 10.13 v.m. 23.07 n.m. BROUWERSHAVEN 24 febr. 8.53 v.m. 21.33 n.m. 25 febr. 10.05 v.m. 22.58 n.m. Doodtij: 25 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 23-2. Het K.N.M.I. deelt mede: De weerssituatie wordt be paald door kleine storingen die zich aan 'de oostelijke flank van een ho- gedrukgebied bij IJsland naar het zuiden verplaatsen. Een van deze storingen 'bereikte dinsdagochtend Denemarken. Deze vei-volgt zijn weg naar midden Duitsland. De storing veroorzaakt weer veel 'bewolking waaruit nu en dan wat neerslag valt. Adhter deze storing nadert een rug van hoge luchtdruk die in de nacht en odhten'd passeert. De wind zal hierdoor naar riohtingen tussen noord en oost draa'ien zodat koudere lucht uit .noord Duitsland gaat bin nenstromen. Hierdoor zal 'het de ko mende naoht op de meeste plaatsen weer licht vriezen. Een volgende storing bij noord Noorwegen komt morgen overdag boven de Noordzee aan. Deze zal waarschijnlijk pas morgen tegen de avond van beteke nis worden voor het weer in onze omgeving.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1