Welvaart waarheen? gerda's EIGEN WEG DUET Waarom rijdt deze auto zo prettig? goed gekookt is al half gewassen Syrië beschuldigt de Ver., Staten Veertigjarig bestaan aannemersbedrijf J. H. Braber te Renesse ÏVYLOIYS ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Vrydag 19 februari 1965 Nr. 19738 VAN HET VADERLANDSE ERF Consumptie-patroon zal snel wisselen Ingezonden mededeling De algemene verwachting te dat ook dit jaar de welvaart verder zal opmarcheren. Slechts over het tempo lopen de meningen uiteen. Dit be tekent dat steeds grotere groepen van consumenten zich aanschaffin gen zullen kunnen veroorloven, die voorheen voor daartoe uitverkorenen waren gereserveerd. Welke invloed zal dit hebben op ons gehele maat schappelijk patroon? Elke samenleving wordt gekleurd door de onderscheiding. In een stad met allemaal eenvormige huizen zouden wij niet graag leven. Wij kleden ons verschillend en geven ons geld uit in verschillende richtin gen. Een belangrijk verschil in het geen wij kunnen kopen, doen en la ten wordt veroorzaakt door inko mensverschillen. Die verschillen zullen afnemen naarmate de ver- bruiksmogelijkheden stijgen. Over die stijging van de consump tie lopen de meningen uiteen, maar in brede kringen wordt aangenomen dat met name in Nederland in de eerstkomende jaren het verbruik zichtbaar zal toenemen, zo ongeveer met 50 pet. in 1970 in verhouding tot 1960. Onze „status" Naarmate de achterblijvers in in komen de achterstand zullen inha len zullen de genieters van hogere inkomens er moeilijker in slagen zich door hun financiële kracht te onderscheiden. Die zullen dan naar andere onderscheiding zoeken dan door middel van geld. Het aantal exclusieve groepen dat zich op uit zonderlijke wijze gedraagt, zal toe nemen. Er zal bijvoorbeeld een uitweg worden gezocht in de vorming van „gesloten" gezelschappen waar men alleen toegang krijgt door afkomst of door opleiding. Het aantal status- zoekers zal dus toenemen, zoals dit nu reeds merkbaar is in de keuze van een duurder automerk of in het besteden van vrije tijd. Dit zal van invloed zijn op de afzet van veel ar tikelen, maar ook in de vraag naar diensten, in de wijze waarop men bijvoorbeeld zijn vakantie zal be steden. Velen weten reeds dat men zich niet meer kan onderscheiden door het maken van een buitenlandse reis. Die groep blijft binnen de grenzen. Zij tracht een buitenhuis te kopen of een boerderijtje. Het verblijf al daar xvordt dan gezonder dan een vakantie in het zonnige zuiden. Bo vendien is het in die gedachtengang passend om in de week-ends „bui ten" te zijn. Dat is nu reeds merk baar. Het gevolg is dat er meer vraag zal komen naar woonruimte. Die vraag zal ook uit anderen hoofde toenemen. Ccmiort Reeds nu bespeuren wij een toe nemende vraag naar meer doelma tigheid in de huishouding. Naar dienstverlening komt steeds meer vraag. Dat ibetekent meer betalen voor allerlei diensten, zodat er toe nemende kooplust blijft te consta teren naar allerlei duurzame pro- duktiemiddelen. Hieronder vinden wij een reeks huishoudelijke appa raten, die echter ruimte vragen, met name in de keuken. In veel huizen is de keuken al te klein. Een derde factor, die naar meer woonruimte tendeert, is het bij de jeugd te vinden verlangen om op jongere leeftijd een huwelijk te slui ten. In 1951 bedroeg het aantal hu welijken per 1.000 niet-gehuwden in de leeftijdsgroep van 20 tot 24 jaar nog 64,1; in 1962 was dit cijfer tot 97 gestegen. Dit aantal zal nog toe nemen. Bedenken wij daarbij dat ook de bevolkingstoeneming haar woning- tol eist, dan moeten wij ons afvra gen of minister Bogaers er in zal sla gen in 1970 de woningnood te doen beëindigen. Moge het aantal ge vraagde kamers per huis een nei ging vertonen tot dalen omdat grote huizen te bewerkelijk worden en het gemiddeld kindertal omlaag gaat de snel toenemende drang naar bak- kamers vraagt weer meer ruimte. Duurder eten Nederland voedt zich ook nu in doorsnee uitstekend. Opmerkelijk voor de naaste toekomst zal zijn de vraag naar betere voedingsmiddelen. Met name wordt verwacht dat onze uitgaven voor vlees, vis en zuivel- produkten nog met een kwart om hoog zullen gaan. Onze drinkgewoonten zijn beslist nog onderontwikkeld, want over een jaar of vijf zullen wij er de helft van nu meer aan besteden. Moeten wij nu niet allemaal eens gaan den ken aan een huisbar, wijnkeldertje of iets dat er op lijkt? Als wij in de toekomst niet iets by of voor het eten drinken, dan vormen wij een „achtergebleven" gezin. Ook de kwa liteit van het edel vocht is een kwestie van status. De drang naar het verkrijgen van vrije tijd zal nog toenemen. Als er geld en welvaart is, moet er tijd zijn om er van te profiteren. Het beoefe nen van sport in alle leeftijdsklas sen beweegt zich in stijgende lijn. De aankopen van sportartikelen zul len stijgen, ook al omdat uit het be zit van al dat materiaal duidelijk moet blijken dat men over voldoende tijd beschikt om er mee te oefenen. Meer hcbbies Ook de vrije-tijdsbesteding in de tuin zal toenemen, hetgeen veel goeds belooft voor de tuinmeubelin dustrie en de kwekerijen. Niet alleen de film- en fotoliefhebberij zal veel deelnemers er bij krijgen maar het snuffelen naar status zal de waarde van geschilderde portretten weer hoog stellen. Goede portretschilders gaan volgens deze prognose een rooskleuriger tijd tegemoet. Tenslotte vinden wij een enorm toenemende belangstelling voor maximale gezondheidszorg. Dit is ten zeerste toe te juichen. Het is duide- Ingczonden mededeling CONSTRUCTA NEDERLAND. Breng uw eigen wasgoed mee voor een demonstratie bij één van de Constructa Dealers. MIDDENWEG 233. AMSTERDAM-O.- TEL. 020 947484' WELTEVREDEN Uw „CONSTRUCTA"-dealer: Appelmarkt - Tel. 2805 - Zierikzee lijk dat er sommen zullen worden besteed aan de kunst om oud te wor den, waardoor weer een bijzondere vraag zal ontstaan naar een reeks va.n artikelen, die de bejaarde mens kunnen dienen. Drs. Mierlo. Wilde rit eindigde niet ongeluk BUITENPOST. 18-2. Een wilde, roekeloze autorit, die begon in de stad Groningen, is donderdagmorgen omstreeks half vier geëindigd tegen een boom bij Buitenpost. De auto, waarin twee personen zaten, die waarschijnlijk onder invloed van al- kohol verkeerden, vloog met een enorme klap tegen de boom. De 32- jarige ongehuwde Engelsman R. A. G-, wonende bij Leeuwarden, werd zo ernstig gewond, dat voor zijn le ven wordt gevreesd. De tweede in zittende van de auto, de 31-jarige gehuwde Leeuwarder koopman H. H., liep een gebrok enbeen en hoofd wonden op. DAMASCUS, 18-2. Een Syrische zakenman heeft voor een bijzonder militair tribunaal verklaard,, dat Walter Snowdon, de tweede secreta ris van de Amerikaanse ambassade in Damascus, die gisteren werd uit gewezen, hem 50.000 dollar had ge boden voor gegevens over een Rus sische raket, die Syrië voor zijn ma rine had aangeschaft. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de uitwij zing van Snowdon volslagen onge grond genoemd. kleirxtjes uit, het RENESSE, 18-2. Deze week was het veertig jaar geleden dat de heer J. If. Braber, doormiddel van een advertentie in deze krant, aan de inwoners van Renesse en omstreken bekend maakte, dat hy zich als zelf standig timmerman te Renesse ging vestigen. In bet jaar 1925 ging dit alles nog vrij gemakkelyk. Vesti gingsvergunningen, vakdiploma's, enz. kwamen er in deze tyd nog niet aan te pas. Tcch mag men niet ver onderstellen dat de vestiging van een nieuw bedryf zo simpel was als dit by oppervlakkige beschouwing lykt. In de meeste gevallen waren het geen kapitaalkrachtige mensen die voor de taak stonden gesteld een zaak van de grond af op te bouwen. Om het vertrouwen van de mensen te winnen was de vakbekwaamheid een eerste vereiste, terwijl daarnaast de prijs een voorname rol speelde. Dit tijdvak was er zeker geen van hoogconjunctuur en de strijd om het bestaan was bikkelhard. De heer Braber gaf hiervan enige sprekende voorbeelden. Zo werd voor een werkje van rond de f 15,- bijvoor beeld bij een drietal werkgevers prijs opgevraagd. Het timmerwerk aan een woning, waarbij al het hout nog met de hand werd bewerkt, bracht aan loon f 150,- op. Door het maken van werkdagen van 14 tot 15 uur kwam men zodoende nog aan een dagloontje. Het begin Als jongen van 22 jaar, na van zijn 14e jaar af bij verschillende ba zen de nodige ervaring te hebben opgedaan, begon Braber zijn bedrijf in een schuurtje aan de huidige Wil- helminaweg. Langzaam maar zeker begon de zaak te lopen en reeds spoedig werd de eerste woning een feit. Dit was de woning van de heer C. Dorreman sr. „Morgenstond", die voer het kapitale bedrag van f 2800,- kant en klaar werd opgeleverd. Ondanks de ongunstige tijdsom standigheden bleef de zaak groeien en in 1927 besloot Braber de sla- gery van. de heer K. Evertse te ko pen, waar het huidige bedryf thans neg is gevestigd. In dat jaar verscheen ook het eer ste knechtje op het toneel, die, zqals zijn vele nakomers, zou gaan onder vinden dat baas Braber geen „ge makkelijke" maar wel een goede leermeester was. In de beginjaren was het met het transport van het benodigde materiaal ook nog niet bijster goed gesteld. In de meeste Nieuwe consistorie te Dreischor bereikt hoogste punt VUGHT. Voor de 15e achtereen volgende keer zal 'het 'internationaal zangconccurs plaats vinden op maan dag 7 juni (2e Pinksterdag) in de grote zaa'l „Ruwenberg" met daar aan voorafgaande de dodenherden king op de fusilladeplaats van "het voormalige 'kamp in Vught. AMSTERDAM. Bert Haanstra 'heeft uit Londen ihet bericht ontvan gen dat zijn film „Alleman" op de nominatie staat voor de Robert Fla herty Award van de Biiitse filmaca demie aldaar Ohet Britse equivalent van de Film Academy Award' in Amerika, de Oscar). AMSTERDAM. De 80-jarige heer D. Noninëkens, die begin december bij e'en aanrijding in de Frederik Hendrikstraat in Amsterdam zwaar werd 'gewond, is in 'het Wilhelmina gasthuis aan 'de gevolgen overleden. AMSTERDAM. De pulblikatie van het eerste deel van een nieuwe uit gave van de complete werken van Erasmus wordt verwacht in 1969, 'het jaar waarin de vijfhonderdste ge boortedag van deze grote humanist herdacht zal worden. DEN HAAG. Binnenkort is de be noeming te verwachter, van mr. C. W. A. ibaron van Haersolte, laatste lijk ambassadeur te Lima, tot 'bui tengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur te Madrid. SCHERPENZEEL. Waarschijnlijk door 'kortsluiting is de textielfabriek C. S. Valkenburg en Oo. te Scher- penizeel (Gld.) volledig afgebrand. AMSTERDAM. B. en w. van Am sterdam hebben 'de gemeenteraad voorgesteld in verband met de af wikkeling der kosten van herstel van de schade als gevolg van de over stromingsramp in Tuindorp Oost- zaan op 14 januari 1960, voorschot ten aan te vragen en te aanvaarden uit 's Rijks kas - op van regerings wege vastgestelde voorwaarden - tot een totaalbedraf van f 2.421.263,05. DEN HAAG. Z.K.H. de Prins dei- Nederlanden heeft het voornemen een gedeelte 'bij te wonen van de Mexicodag, die georganiseerd wordt onder 'auspiciën van 'het Instituut voor Latijns-Amerika op 3 maart 1965 te Rotterdam. DEN HAAG. De Raad voor het midden- en 'kleinbedrijf, samenwer kingsorgaan van 'het (hoofdbedrijf schap Ambachten en het hoofdbe drijfschap Detailhandelhoudt op woensdag 17 maart zijn vijftigste openbare vergadering. UTRECHT. In Utrecht is een Haagse impresshrio aangehouden, die inmiddels bekend heeft diat hij de afgelopen zeven maanden heeft ge leefd van de opbrengst van fietsen diefstallen. DREISCHOR, 17-2. De bouw van de nieuwe consitorie bij de Ned. Herv. kerk te Dreischor, die tevens voor winterkerk zal worden gebruikt •is momenteel zo ver gevorderd dat het personeel vam het aannemersbe drijf Woudenberg te Middelburg be zig is de 'kap te plaatsen, zodat het hoogste punt ds bereikt. Het zal ,voor wat het interieur be treft, een mooie zaal worden met een oppervlakte van 60 m-., die door een opschuifbare scheidingswand in tweeën 'gedeeld zal kunnen worden. Een voornaam cadhet geven de moer en kinderbalken met de uitgewerkte sleutelstukken, die het plafond uit maken, terwijl een 'achttal ramen (19e eeuws model) voor volop dag licht zorgen. De 'buitenkant der spouwmuren is opgetrokken met een lichtrode, met geel genuanceerde, Dordtse steen, terwijl de binnen- spouw, die door stucwerk a'an het oog onttrokken wordt, gemetseld is met een (hardgrauwwaalsteen. Een brede 'gootlijst met een houten fries zal de scheiding tussen dak en mu ren vormen. De dakbedekking zal 'bestaan uit oud Hollan'dse blauwe dakpannen met bijpassende vorsten. Op de nok een tweetal sohoorstenen. De ruimte tussen hoofdgebouw en de kerk zal worden benut voor en- trée, terwijl hierin ook een toilet en een aanrecht met gootsteen zal wor den geplaatst, zulks met het oog op vergaderingen en jaarfeesten der verschillende j eugdverenigin'gen ter plaatse, waar het nieuwe gebouw ziCh ook uitermate goed voor zal le nen. Enige lidhtkappen zorgen voor daglichtinval in de entréruimte. Qua kleur en uitvoering komt het nieuwe gebouw, een ontwerp van architect van Beveren uit Middelburg, goed bij het exterieur van de pas geres1- taureerd'e 'kerk. Zoals bekend wordt er straks den doorgang gemaakt om vanuit 'het nieuwe consistoriegebouw de 'kerk te kunnen betreden. De fir ma Woudenberg, die ook de kerk op keurige wijze restaureerde, legt met dit werk ongetwijfeld eer in. Het zal straiks, na gereedkoming, voor de Hierv. gemeente van Dreischor van grote 'betekenis zijn. gevallen kwam dit per R.T.M., waar bij het dan met een handkar van het station moest worden afgehaald. Een hele belevenis was het ook als het hout machinaal moest worden bewerkt. Over de macadamwegen ging het dan met een handkar op Rl- lemeet aan, waar het bout op de ge wenste manier kon worden bewerkt. Toen in 1930 Renesse op het elek trische net werd aangesloten, ver dween deze rompslomp, daai de eer ste twee machines op de werkplaats verschenen. Langzaam begon Re nesse zich in deze tijd als badplaats te ontwikkelen. Met de bouw van de eerste zomerwoningen werd een aanvang gemaakt. De crisis van de 30er jaren liet zich evenwel ook ge ducht in de bouwwereld voelen. De spoeling was dun en met zwaar con currerende prijzen werd door de werkgevers om ieder karweitje ge streden. De oorlogsjaren brachten eveneens de nodige moeilijkheden met zich mede. De Duitsers wisten al spoedig de houtopslagplaals van Braber te vinden. Na verloop van tijd verdween zo wat alles. Op het laatst werd het „klompen-zolen" de voornaamste bezigheid. Na de be vrijding is het eigenlijk steeds cres cendo blijven gaan. Geleidelijk aan werd er meer personeel in dienst genomen, wat ook weer tot gevolg had dat de werkplaats belangrijk werd uitgebreid en gemoderniseerd. In 1957 kreeg ook zijn schoonzoon, de heer C. Dorreman jr. een plaats in de firma, waarna op 1 januari 1959 ook het metselbedrijf van de heer L. Lemsom hierin een plaats vond. Viering in intieme kring In intieme kring, met familie en personeel, herdacht de heer Braber deze week in de bovenzaai van het dorpshuis het feit, dat hij veertig jaar geleden de eerste schreden had gezet tot het stichten van het nu bloeiende bedrijf. Namens het personeel feliciteerde de heer S. de Feiter Hz. de heer Braber met het bereiken van deze mijlpaal, waarbij hij hem tevens dank bracht voor de leerschool, die de personeelsleden bij hem mogen doorlopen. Namens het personeel bood hij een fraaie hanglamp en een bloemstuk aan. Namens de mede-firmanten sprak de heer I. Lemsom hartelijke woor den tot de jubilaris, wat hij gepaard liet gaan met het aanbieden van een staande schemerlamp. Op een gezel lige en amicale wijze werd de avond hierna verder onder elkaar doorgebracht. Feuilleton door HENK VAN HEESWIJK „Daar meent u niets van, tante. Eergisteren kwam ihij vijf minuten na zijn vertrek de kamer binnen stormen. Ilk zeg: Heb je wat verge ten? Ja, zegt 'die heerlijke vent van me, ik (geloof, dat 'ik je maar één zoen gegeven heb. „Da's nog erger alls kalverliefde. Ai meer dan een jaar 'getrouwd Zal ik maar koffie klaarmaken? Het lijkt wel, of je vastgeroest zit met Geurtje op je sdhoot". „Het is ook zo'n lekkere hummel, tante". „Welja, verwen 'm maar Maar een 'half uur later, toen tan te Gerd'ien weer ben'ed'en was en de baby in ide wieg lalg te slapen, ver zonk Gerda opnieuw iin gepeins. I'k moet er wat op zien te vinden, dacht ze, want 'ik word nog ziëk van ver langen naar huis. Laat ik vanmiddag met Geurtje maar eens een wande ling maken. In 'het Vondelpark is het ook wel aardig. Doch die middag zag Gerda het Vondelpark alleen maar vanuit de verte in een taxi. Want vlak na het broodeten, dat wat laat geschiedde, omdat Gerda meestal wachtte tot Arie thuiskwam, werd er beneden gebeld. En een paar minuten later kwam een ihevig ontdane tante Ger- dien de kamer binnen met 'de jobs tijding: „Er is beneden een politie agent voor jullie. Gerda, schrik niet, sdhatje.je vader en moeder heb ben een auto-ongeluk gehad. Z'e lig gen in Zwolle, in een ziekenhuis.." Hoofdstuk 22. Arie neemt maatregelen. Weinig dingen geschieden er in het leven toevallig. Op de morgen, dat Gerda de Nots huilde va<n verlangen •naar het ouderlijk huis, werd door liet noodlot 'de 'grondslag voor die terugkeer reeds gelegd. Van 't Gras hek, die met zijn vrouw in de auto op weg was naar een veefokker in Friesland om een stier te gaan be kijken, waarvoor (de boer misschien wel belangstelling had, reed in de Noordoostpold'er nabij Emmeloord in volle vaart op een door een trac tor getrokken wagen hooi, waarvan de bestuurder niet voldoende had opgelet, toen hij het hooiland afreed, de weg op. Hoewel van 't GraShek, die doorgaans een voorzichtige rij der was, snel reageerde en de wie len gierend blokkeerde, was een bot sing onvermijdelijk. De gevolgen waren verschrikke lijk, De hevig ontdane tractorchauf- feur 'had de wagen vrijwel meteen nia 'de 'hevige slag stil. De bangste verwachtingen speelden door zijn hoofd', toen hij naar het autowrak liep. Er kwamen nog enkele auto's aanrijden en gedurende de volgende minuten werden de meest noodzake lijke maatregelen genomen. Iemand reed dn snelle vaart naar een dokter, terwijl een ander de politie waar schuwde. Een derde stelde zicli op de weg op om nieuwe ongelukken met het oog op naderend verkeer te vermijden. Intussen zodht men naar •het slachtoffer of de sladhtoffers, want niemand wist aanvankelijk hoeveel mensen er in de auto geze ten 'hadden. Tot een der hulpverle nende mensen iemand half in het hooi zag. Een paar minuten later had men een zwaar gewonde man en vrouw op de weg gelegd. Meer kon men niet doen. Gelukkig trof men een arts thuis, die vlug naar de plaats van het on geluk reed. Al spoedig wist men, dat de verwondingen op zichzelf misschien niet zo ernstig waren, maar omdat ibeide dladhtoffcrs bui ten bewustzijn waren, liet hij een ambulance waarsdhuwen, die de man en de vrouw 'in razende vaart naar een ziekenhuis in Zwolle bracht. Intussen had de politie de auto papieren gevonden, waardoor men in ieder geval de eigenaar van de wagen kon 'identificeren. Na enige tijd wist men, dat het een echtpaar was, afkomstig uit Nijloo. De politie in Nijloo werd gewaarschuwd, die meteen naar „De Peppelhorst" reed. Daar bracht men de onheilstijding over aan de meesterknecht Teun Brandsen, die er zo over ontdaan was, dat hij niet wist, wat er nu ge daan moest worden. Of er geen fa milie was? Ja, zusters van de boer. En een dochter in Amsterdam. Dan eerst maar het adres van die doch ter. Hebben ze daar telefoon? Nee, niet dat ik weet. Nou, bel maar even naar het bureau, als je de adressen weet van de andere familieleden. Of het ernstig is? Man, ze. zijn nu in een ziekenhuis in Zwolle, dat is alles wat ik weet. En daar brengen ze je niet 'heen, als je alleen maar een buil op je hoofd hebt. De politie in Nijloo stelde de Am sterdamse collega's op de hoogte en een vijfmaalacht wagen reed meteen naar de Anna Vondelstraat. Gerda was meteen hevig over stuur. Ze zag al visioenen van op het doodsbed uitgestrekte ouders en gelijk begon het zelfverwijt te kna gen. (Wordt vervolgd.) Ingezonden mededeling spaar plezierigmst met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart Gewoon omdat deze automobilist zich meer fit voelt dan andere. Bn zijn geheim schuilt in het dashboardkastjeDaar ligt altijd een rol King. Heerlijk frisse King pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Natuurzuivere King hoort in uw wagcr als uw papieren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5