ASPIRIN'fB BAYEU Vergadering Laiidbouvwereniging D.E.S. te Sirjansland ZAKT UW BED DOOR? DEURLOO, INTERMEUBEL, ZIERIKZEE Staatsgreep in Zuid-Vietnam Weer aap dood in Blij dorp STAD EN EILAND Nu GRIEP veelvuldig voorkomt... De R.K. Kerk en Wereldraad van Kerken Interessante causerie over de veehouderij Een „shot" uit de Brouwershaven-kleurenfilm, die door de heer J. F. J. v. d. Berge te Haamstede wordt vervaardigd. Carnalensehepen aan de „kaai- kant" in de Smalstad. Ingezonden mededeling er is een nieuw spiraalmatras voor U dat: NIET DOORZAKT NIET STUK GAAT WEL VENTILEERT LEVENSLANGE GARANTIE HEEFT Prijs: 2 persoons inlegraam iiov- 2 persoons compleet ledikant. 145,- 1 persoons compleet ledikant. 70," Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij: Vergadering o.l. school/Volksonderwijs, Kerkwervc SIRJANSLAND. De landbouwver- eniging D.E.S. kwam in vergadering btfeen ender voorzitterschap van de heer M. J. Zeijler, die bij de aanvang van deze vergadering in gevoelvolle bewoordingen het overlijden her dacht van de Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broct. Nadat een ogenblik stilte in acht was genomen, sprak de heer Zejjler in zijn openingswoord er zijn teleurstelling over uit dat zo weini gen van Sirjansland op deze verga dering aanwezig waren. Ondanks het verzoek cm ook eens te Sirjans land te vergaderen blijkt hier wei nig animo te bestaan en dat is bij- zender spijtig, aldus de voorzitter. De heer Zeijler verwelkomde in het bijzonder de heer Den Engelsen, hoofdassistent bij het Rijks veeteelt- consulentschap, en de heer Vaders, assistent van de Landbouw Voor lichtingsdienst. Wat de opbrengsten betreft was het afgelopen jaar voor de landbouw uitermate goed, zo stelde de heer Zeijler vast in een korte terugblik op 1964. Wat de prijzen betreft kan thans echter worden gesproken van een mineurstemming. De gladiolen- prijzen waren zeer teleurstellend, behalve voor degenen die ze tijdig hadden verkocht. De vlasprijzen zijn slecht, aardappelen (10 cent) veel te laag. De heer Zeijler wees op de nood zaak zich te bezinnen op het bouw plan en niet de prijzen „achterop te zaaien". Met het bouwplan dienen de door de regering vastgestelde .is het verstandig u daar zo goed mogelijk tegen te wapenen. Mijd, als het enigszins kan, dichtbevolk te ruimtes, voorkom overmatige inspanning en zorg voor vitamine- rijke voeding en goede nachtrust. GENÈVE, 18-2. De R.K. kerk zal met de in de Wereldraad van Kerken vertegenwoordigde andere christe lijke kerken de mogelijkheid van sa menwerking onderzoeken. Kardinaal Bea S.J., het hoofd van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid der christenen, heeft don derdag in Genève het officiële „ja" van het Vaticaan laten horen op het voorstel van de Wereldraad tot vor ming van een gemeenschappelijke commissie. Deze commissie, die zal worden gevormd door acht vertegen woordigers van de Wereldraad van Kerken en zes van de R.K. Kerk, zal geen besluiten nemen, maar methode voor een dialoog uitwerken. In Genève, waar de Wereldraad gevestigd is, wordt de ontmoeting tussen kardinaal Bea en de verte genwoordigers van de Wereldraad als „een gebeurtenis van historische betekenis" beschouwd, daar de chris telijke kerken elkaar na eeuwenlange scheiding nu weer daadwerkelijk ge vonden hebben in het bewustzijn van hun gemeenschappelijke grondslagen. MARKTBERICHTEN EMMELOORD, 18-2. De officiële noteringen luiden als volgt (in gul dens per 100 ikg. telersprijs af boer derij) Consumptie-aardappelen 'binnen- lamid: Bintje 40 mm klei opw. f 11- 13; Si'genheimer 40 mm klei opw. f 14-16. Consumptie-aardappelen export Bintje 35 mm klei opw. in 2 maten f 11-12,25. Voeraardappelen f 2,50-3,00. prijzen te worden bekeken. Voorts wees de voorzitter op het grote be lang van samenwerking, vooral wat de kleinere bedrijven betreft. Wat betreft de contractteelt wees de voorzitter op het bestaan van de Ver. van Ned. Contracttelers. Dt veehouderij De heer Den Engelsen hield hierna een praatje waarin hij tot de slot som kwam dat momenteel in de vee houderij de omstandigheden gunsti ger liggen dan in de door de heer Zeijler geschetste situatie in de ak kerbouw. Zowel de melkprijs als de veeprijs is redelijk en de E.E.G.- commissie tracht deze prijzen zelfs op te trekken. Wanneer de veeteelt behoorlijk wordt bedreven is er een behoorlijke bestaansmogelijkheid in te vinden, aldus de heer den Engel sen. Spr. illustreerde met enkele cij fers hoe de doelmatige voeding van de dieren zowel wat melkproduktie als vetgehalte betreft mooie resul taten zijn bereikt. Selectie van de dieren is een eerste vereiste en de slechte melkgeefsters moeten wor den verwijderd, daar dit alleen maar schadelijk is. De stierenkeuze is van grootbelang, in verenigingsverband kan veel bereikt worden. Met nadruk betoogde de heer den Engelsen dat veeteelt be-oefenen met de Franse slag, b.v. wegens per soneelsgebrek, funest kan zijn. Er is alleen garantie vcor een goede be staansmogelijkheid als men de die ren de verzorging geeft die nodig is. Mocht u dan toch nog griep krij gen, neem dan tijdig Aspirin van Bayer in. Want bij griep vinden meer mensen baat bij Aspirin dan bij enig ander middel. Kardinaal Bea wees er in Genève echter op, dat er nog vele moeilijk heden overwonnen moeten worden. Als moeilijkste opgave voor de sa menwerking noemde hij de dialoog over de leer, waarvoor toch in feite een gemeenschappelijke basis be staat, namelijk het woord Gods in de Heilige Schrift. LAATSTE NIEUWS TOKIO, 19-2. In de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon is vrijdag een staatsgreep gedaan. Deze schijnt te zijn gericht tegen de bevelhebber van het leger, generaal Khan. Het vlieg veld, dat aanvankelijk was gesloten en door tanks was bezet, is weer ge opend. Generaal Kao Ky, bevelhebber van de luchtmacht en generaal Khan zijn op last van generaal Ngoejen Khan gearresteerd. Zo meldde de Japanse radio-omroep. Volgens diplomatieke kringen in Singapore is de regering-Phan Hoey Goeat, die deze week werd samen gesteld, afgezet door personen die haar een te grote volgzaamheid te genover generaal Khan verwijten. De leiders van de staatsgreep zouden volgens deze kringen pro-Ameri kaans zijn. Radio-Saigon noemde generaal Khan vandaag een dictator Het land liep gevaar in handen van de communisten te vallen, aldus de radio. De staatsgreep is vermoede lijk zonder bloedvergieten en schiet partijen verlopen. Het „droogzetten" van de koeien is ook van zeer groot belang, evenals beweidingstechniek, bemesting en de kwaliteit van de grond. Zonodig dient men de assistent van de voor lichtingsdienst te raadplegen. Van belang is ook de hooiwinning en de voeder waarde van de bieten; het melken van de dieren is niet min der belangrijk. De melkcontrole is onmisbaar en deze betaalt zichzelf, zo besloot de heer den Engelsen zijn met grote aandacht gevolgde uiteen zetting. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd hierna een druk gebruik gemaakt, waarbij o.a. de snijmais ter sprake kwam. Ten slotte werd een groot aantal dia's vertoond van veekeuringen. De heer Zeijler dankte hierna de heer Den Engelsen voor zijn leerzame cause rie, waarna men nog enige tijd ge zellig bijeen bleef. Zierikzee BURGERLIJKE STAND Geboren. 12 febr.: Johannes Leendert, b. van Leendert de Waard en Maria Andrea D'hous (Wester- schouwen); 13 febr.: Josephus Hen- drikus, z. van Judocus Josephus Ma ria Kouijzer en Johanna Maria van Veldhoven (Zierikzee); 14 febr.: Ca- tharina Magdalena, d. van Cornelis Johannes Krello en Dina Berrevoets (Zierikzee); 15 febr.: Geerke, d. van Eddy Leef lang en Son ja Hermina Toebes (Bruinisse)17 febr.: Eleo- nore, d. van Jacob Johannes Jong- schaap en Eleonore Furer (Zierik zee). Overleden. 16 febr.Cornelis Hanse, 50 j., echtgenoot van Anna de Ruijter (Middenschouwen); 16 febr.: Jacob Bij de Vaate, 76 j., echt genoot van Janna Jacoba Gouds waard, eerder gehuwd geweest met Jannetje den Boer (Zierikzee). ROTTERDAM, 18-2. Opnieuw is een aap in Biydcrp gestorven aan de neg steeds heersende tropische huidaandoening. Ditmaal geen crang cetan maar de gibbon „Karei". Deze ongeveer 20 jaar cude aap was bij de bezoekers van Blijdorp een bekend dier, om dat hij in de zomermaanden altijd de heer en meester was over een klein eilandje in de eendenvijver. De jonge orang oetan* „Peek", die ook door de ziekte is aangetast, leeft nog steeds. Tot grote verbazing van de dierenartsen, die hem al bijna twee weken geleden, toen hij door de ziekte werd aangetast, hadden op gegeven. ZIERIKZEE, 18-2. De Zierikzeese Film Liga heeft deze week weer ge toond op het punt van verantwoorde filmkeus uitstekend voor de dag te kunnen komen. Ditmaal draaide in de Concertzaal de Franse film „La francaise et ramcur", waarin op fijnzinnige wijze liefdes- en huwe lijksperikelen tot thema zijn gekozen en met esprit worden opgediend. Het is de derde film die de Liga in dit seizoen uitbrengt en gehoopt wordt dat nog een vierde film volgen kan. Inderdaad „gehoopt", want he laas zit de Liga voor grote moeilijk heden. Het komt er cp neer, dat te weinig leden dit interessante werk steunen. Het uitbrengen van een werkelijk goede, estetisch verant woorde film en een dito bijprogram ma kost nu eenmaal geld en de Liga heeft een minimaal aantal leden no dig, dat wij op 200 a 250 zouden wil len stellen. Dit jaar heeft het Liga- werk nog een uitbreiding ondergaan in het kader van de contactavonden. Dit samen met de vertoning van werkelijk goede films, zou toch vol doende moeten zijn om de bestaans mogelijkheid van de Liga te waar borgen. Men wankelt echter op de rand van de afgrond en het is daar om dat wij met vrijmoedigheid een beroep doen op het publiek, voor het volgend seizoen zich aan te melden als lid van de Filmliga. De film keuze, het brede scherm en de mo gelijkheid tot echt een avond uit, be tekenen toch nog wel wat meer dan Koning Boiulewijn heeft leverontsteking BRUSSEL, 18-2. Kening Boude- wijn van België 'heeft een le verent- steking, veroorzaakt dcor een virus. Hij zal verscheidene weken het bid moeter. houden. Dit is c^pnderdag- avond in een communique van het hof bekend gemaakt. De ziekte volgt op een griep. Ko ningin Fabiola heeft al verscheidene dagen 'haar gemaal op officiële re cepties vertegenwoordigd. Wat biedt de BEELDBUIS? Vrijdagavond komen de oudjes weer aan bod in het artiestencafé van Theo Ruiter. Tot de gasten be horen Lucienne Boyer (nee, ze komt er niet geregeld), Dora Paulsen, Jetty Cantor, Paul Collin en Boudewijn de Groot. Wim I bo doet met deze caba retkroniek vele oudere kijkers weer een plezier, gezien de stromen fan mail die na zo'n uitzending binnen stromen. Op Ned. 1 vooraf Car 54, en er na de eenacter De fotograaf, een macabere „thriller". Ned. 2 komt gelijktijdig daarmee met een kijk spel over de 17de eeuwse Anna Ma ria van Schürman en een parodisti sche musical op het bekende boek Grand Hotel van Vicki Baum. Zaterdagochtend herh. van Teleac, 's middags o.a. Rawhide, 's avonds via het eerste net Top of flop, de nieuwe shoio van Rob de Nijs, Zo is het toevallig ook nog eens een keer en de show met Miskey Rooney. Ned. 2 biedt als tegenhanger Detective bureau Lynx met de amusante Kai Fischer en haar tante, Hoe bestaat 't (met opvouwbare mensenen een historische bijdrage over Johan Maurits van Nassau. Zondagavond, o.m. Andy Williams, een eenakter Solo in Soho, en het Kunstmaandorkest via Ned. 1 en Robinson Crusoë, Tom Ewell en een gezellig kijkspel „Liggend naakt" (mengsel van detective, romantisch en parodiërend toneel met Frits But- zelaar en Sheireen Strooker) over kan. 27. Voor de volgende- werkweek lip pen wij maandag de speelfilm Ker mis over naziterreur, Ned. 1, en Dick Powell via Ned. 2. Dinsdag een nieu- wc (20*te) aflevering van De bezet ting, plus De verdedigers op Ned. 1. Woensdag om 7 uur Teleac en om 8.45 uur Anders dan Anderen door Mies Bouwman op Ned. 1 en de Tsjechische film Zwarte Piet via België. De dramatische produktie over het tweede net bestaat ditmaal uit het Duitse toneelstuk De Talis man. Donderdag komt via het eerste net het toneelstuk De opvolger in het beeld. Vrijdag d.a.v. komen de Beverley Hillbillies weer een keer terug en het Memorandum van een dokter. België VI. vertoont dan Maigret op kamers (naar het gelijknamige boek) en het toneelspel van Jean Barois. een t.v.-avond. Het zou bijzonder spijtig zijn als de Liga het werk zou moeten staken. We zouden hier wel willen schrijvendit mag niet ge- - beuren Ingezonden mededeling RED BAND ROOSENDAAL KERKWERVE, 19-2. Donderdag avond vond de jaariykse ouderavond plaats van de openbare lagere school „Irene" te Kerkwerve. De ouder avond was gecombineerd met de jaarvergadering van de oudercom missie en de plaatselijke afdeling van „Volksonderwijs". De heer K. A. van Kooten kon een greet aantal ouders en leden van Volksonderwijs welkom heten. Een speciaal woord richtte de heer van Kooten tot het onderwijzend perso neel, de heren J. van Bijlevelt en R. Soesman. Namens de ouders bracht hij dank aan hen voor het vele werk in het belang van de school en de kinderen verricht. Tot zijn vreugde kon hij constateren dat de school nu springlevend is. De moeilijkheden met de personeelsmu- taties van de laatste jaren zijn niet meer aanwezig en met volle kracht wordt nu gewerkt aan verdere op bouw van de openbare lagere school. Bij de bestuursverkiezing werd met 31 stemmen als voorzitter her kozen de heer K. A. van Kooten. Verder werd besproken de mogelijk heid om in combinatie met de open bare lagere school van Zonnemaire een uitbreiding te geven aan het schoolreisje. De gecombineerde klas sen 4, 5 en 6 zullen dit jaar voor drie dagen gaan kamperen in de Westhoek. De lagere, klassen zullen dan gezamenlijk een ééndaags schoolreisje maken. De oudercom missie werd dcor de vergadering ge machtigd om verdere stappen in deze richting te ondernemen. Volksonderwijs Vervolgens kwam het huishoude lijk gedeelte van de vergadering van de afdeling Kerkwerve van Volkson derwijs aan bod onder voorzitter schap van de heer J. van Bijlevelt. In deze korte vergadering bleek dat de afdeling Kerkwerve financiëel vooruitgegaan was en dat weer le- ZIERIKZEE Ontwikkelingsavond N.V.V. Woensdagavond -vond in het „Huis van Nassau" een bijeenkomst plaats van de Bestuurdersbon'd Schouwen- Duiveland van Ihet N.V.V., waarop ide Iheer A. van Aalst, diistrictsbe- stuurder van de A.B.V.A. te Mid1- delburg, bet onderwerp „Verschui vingen in de beroepsbevolking en de gevolgen voor de vakbeweging" be handelde. Na ingeldiid te zijn door de voorzitter van de bestuurders- bond, de heer M. C. Verheijen, zette de heer van Aalst uiteen dat de ver-' sdhuivintgen plaats vinden op ver- sdhil'Jende terminer.. De oorzaken zijn vele en velerlei. De heer van Aalst Ibehanidelde het onderwerp op uitputtende wijze en wist hierbij duidelijk aan te tonen dat de vak beweging ten opzichte van deze ver schuivingen zdker niet onverschillig kan staan. Planning zowel door het bedrijfsleven als de overheid zijn van groot belang, mode gelet bijv. op Ide toenemende automatisering. U.V.V.-ontspanningsavond De U.V.V.-afdeling organiseert een ontspanningsavond voor bejaarden op maandag 22 februari a.s. (7.30 uur) in Concordia". Een verloting zal worden gehouden. De heer A. Smaillegange zal een serie kleuren dia's uit Zwitserland vertonen. Ieder van 65 jaar en ouder ds hartelijk welkom. Visserijdagen 28-29 juli Naar wjj vernemen is tjjdens een gisteren (donderdagavond) gehouden vergadering van het werkcomité, be sloten de visserijdagen voor 1965 vast te stellen op woensdag 28 en donderdag 29 juli a.s. denwinst had plaats gevonden. Na het huishoudelijk gedeelte volgde een kleurenfilm over het le ven van de schilder Vincent van Gogh. Deze film werd ingeleid door de heer J. van Bijlevelt met een kor te levensbeschouwing over deze gro te kunstenaar. Na de film gaf de heer Soesman een overzicht van het vak tekenen en handenarbeid, waaruit bleek dat het karakter van het kind, gesteld heid en het intens medeleven in een bepaald onderwerp in de tekeningen van het kind worden weergegeven. Vervolgens kon het werk van de kinderen worden bezichtigd, waarbij vele soorten van handenarbeid en tekenen van de kinderen de aan dacht vroegen. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zierikzee: dokter C. M. van Hoorn, tel. (01110) 2080. Middenschouwen: dokter J. L. Bra- ber, Dreischor, tel. (01112) 280. Oosterland en Bruinisse: dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114) 280. DIERENARTS Dokter W. A. M. Kalkman, Renesse, tel. (01116) 310. LOT We wandelen in raadselen vrien den; het lot is heel vaak vreemd. Ja, bedoeld wordt het lot (dat men koopt) en de prijs die er op valt of vallen kan. Onlangs nog te Zierik zee. Een mevrouw koopt een lootje, want er schijnen geen vergaderin gen meer te kunnen worden gehou den zonder loterij. In de pauze een en al opwinding, want mevrouw heeft een prijs gewonnen. Ze stuurt haar zoontje naar de rijkvoorziene tafel, waarop de prijzen liggen uit gestald. Komt hij terug met het schilderij, dat ze tivee dagen tevo ren voor de verloting beschikbaar had gesteld. Dezelfde avond een- nieuwe sensatie. Er ivordt een taart verloot. Goed vet in de room en compleet, echt wel om iets aan te hebben. De taart valt op een wille keurig gekozen nummer uit de le denlijst. Wie wint de taart? Een ban ketbakker. Elders op het eiland wint een (ge lukkige) heer een plastic zak vol capucijners, een originele prijs, dach ten we. Maar op een tiveede lootje valt ook een prijseen zaagje. Na afloop van het vrolijk avondje slaat de winnaar zak en zaag onder de arm op weg naar huis. Wat niet uitblijven kon gebeurde. Door de stappende bewegingen kreeg het zaagje zijn kans lekker in te kras sen op het plastic van cle capucij- nerzak. „Hé, hé" hebben de capucij ners gedacht: „hebben we daar even een ontsnappingskansZe wipten er uit, want- ze voelden niets voor de kookpot en als in het verhaal van Hans en Grietje, kwam er - z[j het met een variant - een merk waardig spoor over de weg. Een capucijnerspoor, zo gezegd. Het speelde zich alles in het donker af, maar de volgende morgen hebben de weggebruikers zich de ogen uit gekeken. De prijzenwinnaar was in een jolige bui; er wordt zelfs gefluis terd dat het spoor niet helemaal recht was. maar slingerend. Thuis gekomen heeft hij de buit op tafel gelegd. Een zaagje en -toen zag hij het pas - een lege plastic zak. We wandelen in raadselen vrien den en het lot is vaak heel vreemd. Het menselijk lot trouwens ook, maar een typering daarvan laat zich niet in een cursiefje proppen. Daar heeft men bibliotheken voor nodig. EILANDMAN HET ZWAARD VAN PALERMO 41. „Alfonso kan u zo gemakkelijk doden tijdens dat tweegevecht als hij een vlieg doodslaat"zei Clelia verdrietig. „O Pa lermo, waarom hebt ge zijn uitdaging tot een tweegevecht toch aangenomen?" „Omdat hij een dwaas is"klonk een schrille stem achter hen en toen zij zich omwendden zagen ze de oude dienares staan, die reeds eerder tegen Aram zulke sombere voorspellingen had geuit. „Hij wenst het zwaard te zoeken, waarvan de vloek reeds velen heeft gedood. Machte loos zal hij staan tegenover zijn doodsvij and. De dood zal zijn deel zijn wanneer hij zijn voornemen niet opgeeft. Luister naar mij, o onverschillige".... „Maar ik sterf helemaal niet", zei de dichter luchtig. „O nee, ik wens integen deel met Clelia te huwen. Ik bezit reeds de zwaardschede. Wanneer ik het zwaard gevonden zal hebben dat daarbij past, mag ik, volgens het oude verhaal, met haar in de echt verbonden worden, niet waar? Waarom spreekt ge dan over de dood, moedertje?" „Omdat ge het zwaard nimmer zult vin den. Het zal u verwoesten. Alfonso zal u doden. Wees wijs jongeling! Vlucht, eer het te laat is!" „Ge ziet het helemaal veel te sombei-", sprak Palermo. „Toen mijn vader mij deze zwaardschede gaf, zei hij dat ze mij een hertogdom zou bezorgen. Hij moet voor zien hebben dat ik met Clelia zou huwen, want dat is de enige hertogin die ik ken. Het komt dus allemaal wel in orde. Mijn vader was een eerlijk man; ik heb hem nooit op een leugen kunnen betrappen. Wie zich zorgen vóór de tijd maakt is een dwaas"Hij bleef plotseling staan en staarde dromerig voor zich uit. „Ah" mompelde hij gelukkig, „een nieuw rijm woord valt mij in; een nieuw gedicht op Clelia's schoonheid ontwaakt in mij. Ik heb geen tijd meer voor schermoefeningen. Ik moet dit dadelijk op gaan schrijven!" En geestdriftig holde hij het slot binnen, de anderen hoofdschuddend achterlatend. Ingezonden mededeling DAAR STAAT ^-5-^ ACHTER 20% voordeel bij aankoop van gezinsverpakking van 100 tabletten. Onderzoek naar mogelijkheid van samenwerking Aantal leden moet groeien Zierikzeese Filmliga vecht tegen moeilijkheden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2