SPOEDIG BEGIN ALGEMENE PREMIESPAARREGELING Belangrijke toeneming aantal kotters Spoedig beslissing over Radio Veronica Soedanese regering afgetreden V.S. TREKKEN ZICH NIET UIT ZUID-VIETNAM TERUG Hogere lonen bij werven in Rotterdam IJslawine treft mijnwerkerskamp De gouden R.A.I.- tentoonstelling te Amsterdam werd geopend ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 februari 1963 121ste jaargang Nr. 19738 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1809 -DAKfIE EN ADMINISTRATIE: loiuiewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, >d 1300 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate. tel. 01110-2938. Uitgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs Ié cent per mm; „Succesjes" (ma*. 15 mm) I 1,25 oer stuk i dit nummer: Jaarvergadering Vereniging Ambachtsschool Honderd miljoen voor spreiding effectenbezit DFN HAAG, 18-2. By het bezitsvormingsbelcid dat de regering zich voor stelt in de naaste toekomst te ontwikkelen, valt in de eerste plaats te den ken aan een spoedige inwerkingtreding van de Algemene Preiniespaar- rcgeling, vervat in het wetsontwerp Algemene Premiespaarwet. Dit delen de ministers van sociale zaken en volksgezondheid en van financiën en de staatssecretaris van financiën mede in de donderdag verschenen Memorie van Antwoord op het voorlopige verslag der commissie uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp Algemene Premiespaarwet. Voorts delen de bewindslieden mede dat zij met minister Bogaers /u"cn nagaan in hoeverre maatre gelen kunnen worden genomen ter bevordering van het eigen woning- bezit. In overweging is een wijziging van liet Besluit Bevordering eigen Woningbezit 1956. Het is de bedoe ling dat de premie voor een eigen woning krachtens het Premie- en Bijdragenbesluit 1960 komt te ver vallen en als het ware wordt geïn corporeerd in de faciliteiten van het Besluit Bevordering eigen Woning- bezit. Daarbij is het de bedoeling dat iedereen die voor eigen bewoning een bescheiden nieuwe woning koopt of bouwt, voor een premie (nieuwe stijl) en een gemeentelijke garantie voor een lening tot negentig procent vc.n de nctto-stichlingskosten in aan merking kan komen. Wat de hoogte van de premie aan gaat wordt daarbij gedacht aan de mogelijkheid een onderscheid te ma ken tussen hen die een eenvoudig huis bouwen of kopen en een inko men hebben tot b.v. f 10.000,per jaar en degenen die een wat duur dere woning bouwen of kopen en een inkomen hebben tot b.v. f 18.000, aan de Hoogovens. Ook overigens verdiende het geen aanbeveling tc streven naar het aanbieden aan kleine spaarders van aandelen Hoog ovens, omdat hot koersrislco bijzon der groot is. De regering heeft besloten honderd miljoen gulden van de netto-op brengst af lo zonderen om in de ka pitaalsfeer te worden gebruikt ter bevordering van de spreiding van effectenbezit onder kleine spaarders. Daartoe zal een fonds worden ge sticht waarvan de gelden zowel vooi garantie als voor premiëring kunnen worden gebruikt, om daarop gerichte initiatieven in de kapitaalsfeer te steunen. Daarbij wordt gedacht aan de in troductie van participatiebewijzen met lange looptijd voor kleine spaar ders, die deelgerechtigheid geven in bcleggingsdcpöts. Ook wordt hierbij gedacht aan andere waardepapieren met langere looptijd. Overwogen wordt of het aanbeveling verdient een afzonderlijk advieslichaam in te stellen. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp. heeft op een persconferentie ter toelichting van het bezitsvor- mingsbeleid o.m. opgemerkt, dat de procedure bij de bevordering van de spreiding van effectenbezit onder kleine spaarders nog niet is uitge werkt. Te zijner tijd zal de zaak in een afzonderlijk wetsontwerp bij de Tweede Kamer worden ingediend. Voordien zal nog verder contact nodig zijn met beleggingsmaatschap pijen, waarbij die van de vakcentra les. Tiet is niet de bedoeling dat het op te zetten beleggingsfonds een zgn. re' olving fund zal zijn. Loopt dit sv-teem goed. dan venvacht minister Veldkamp dat het zal leiden tot ad ditionele kapitaalvorming", waardoor financieringsmiddelen b.v. ten be hoeve van het midden- en kleinbe drijf kunnen ontstaan. nadruk verklaarde minister Vc'dkamp dat het niet de bedoeling is van het in tc stellen beleggings fonds een overheidsinstelling te ma ken met een eigen apparaat. Afstoten staatsbezit De regering stelt zich over het af stoten van staatsbezit voor het door het kabinet-De Quay ontvouwde be leid voort te zetten. Zij beraadt zich nader ever de verder daarbij te vol gen gedragslijn wat betreft het dienstbaar maken der afstoting aan de bezitsvorming. Bij de Breedbandtransactie was het niet mogelijk de uit het staats bezit af te stoten aandelen Breed band in kleine coupures aan te bie den aan kleine spaarders, omdat deze aandelen krachtens statutaire bepa lingen in de eerste plaats ter ver koop moesten worden aangeboden Vreemde reclame EINDHOVEN, 17-2. De 30-ja- rige G. S. uit Eindhoven had wel een ongewone vorm ven reclame voor zijn reisbureau aan het Stratumseind in zijn woonplaats bedacht: hij sticht te er enkele malen brand en veroorzaakte er zelfs een ont ploffing. Het enige gevolg van deze „reclame" is, dat de man nu door de politie is gearres teerd. Deze had eerder de eigenaar van het pand, de 36- jarige vertegenwoordiger als verdachte aangehouden, hoe wel deze hardnekkig ontken de. Verklaringen van omwo nenden leidden er toe dat de ware schuldige werd ontdekt. De man zei de aandacht op zijn reisbureau te hebben wil len vestigen DEN HAAG, 18-2. In vijf jaar 'heeft de kottervisserij in ons land een spectaculaire ontwikkeling door gemaakt: het aantal kotters steeg tussen 1958 en 1963 van 372 tot 574 en 'de totale opbrengst van de vangst van 32 tot 58 miljoen gulden. De kottei v isserij behoort thans tot de voornaamste takken van de Ne derlandse visserij, aldus heeft de af deling visserij van het Landbouw- Econcmisch Instituut becijferd. Van de totale opbrengst kwam meer dan de helft voor rekening van de tong. De strenge winter van 1962- 1963 zijn de vangstresultaten echter zeer nadelig 'beïnvloed. Vrijwel de gehele vangst wordt uitgevoerd. De resultaten van de kleine zee visserij waren in 1962 gunstig; in 1963 waren de besommingen echter BONN. De Westduitse bondskan selier Erhard heeft iin een schrijven aan de regering van Tanzania, het voormalige Tanganyika, de voorge nomen opening van een consulaat- generaal van oost-Duitsland in Dar- es-Salaam als ..strijdig met de be langen van het Duitse volk" bestem peld. aanzienlijk geringer door minder reisdagen, minder tongvangsten en lagere opbrengsten uit de haring vangst. Dit leidde hier en daar tot een - gering - exploitatietekort. On der de kleine zeevisserij wordt ver staan de vangst met kotters - waar van ide schipper veelal tevens de eigenaar ris - van tong en schol en 's winters ten dele ook haring op ongeveer 100 mijl uit de kust. DEN HAAG, 18-2. Er is een spoe dige bcsliising van de ministerraad te verwachten, of er zal worden op getreden togen radio Veronica. Dit blijkt uit hetgeen minister SCholten (justitie) in zijn memorie van antwoord mededeelt op het ver slag van de Eerste Kamer over zijn begroting in antwoord op hierover gestelde vragen. Overigens zegt mi nister Scholten, dat dit in de eerste plaats zijn ambtgenoten vain buiten landse zaken en van verkeer en wa terstaat aangaat. Straaljager voor speeltuin KOUDEKERK a.d. RIJN. De plaatselijke speeltuinvereni ging „Robbedoes" in Koude kerk aan de Rijn is een niet alledaags speeltuig rijker ge worden: een (Amerikaanse) stradljager, die met twee trucks van de Kon. Lucht macht (een voor de vleugels en een voor de romp) uit Soes- terberg werd overgebracht. Het toestel is ten geschenke gegeven door de Amerikaanse luchtmacht. Burgemeester Q. Waverijn nam onder grote be langstelling, vooral van de jeugd, het ongewone cadeau in ontvangst. VEENENDAAL. De verhoging van de prcduktieoapaciteit, de krappe arbeidsmarkt en de „bizarre" toe stand opihet gebied van woningbouw in Veenendaal heeft de directie van de Ritmeester sigarenfabrieken in Veenendaal doen besluiten een fili aal te stiohten in de Brabantse ge meente Hoogelocn-Hapert. De minister van verkeer en water staat, mr. J. van Aartsen, heeft don derdagochtend de vijftigste „gou den" R.A.I. tentoonstelling officieel geopend. Op de foto zien we de be windsman in een oude Studebaker uil het jaar 1910. „Toestand ernstig maar niet hopeloos'" WASHINGTON, 18-2. De Ameri kaanse minister van defensie, McNa- mara, heeft donderdag in Washing ton verklaard dat de Verenigde Sta ten zich niet uit Zuid-Vietnam kun nen terugtrekken. Hy legde zyn ver klaring af voor een besloten bijeen komst van de commissie voor de strijdkrachten van het Huis van Af gevaardigden. McNamara zei dat „de huidige toestand in Zuid-Vietnam ernstig, maar helemaal niet hope loos" is. ROTTTERDAM, 19-2. Na een don derdagavond om negen uur te Rot terdam aangevangen en tot 's nachts half twee durende speciale vergade ring van de vakraad voor de me taalindustrie. na onderling beraad van werkgeverszijde van 's avonds kwart ever elf tot 's nachts by half twee. na, een hervat overleg tussen dfstrictsbestuurders van de metaal- De beloning van au tobusrlienstpersoneel UTRECHT, 18-2. De beloning van de verschillende groepen autobus- dienstpersoneel moet tenminste wor den gebracht op het peil van het vergelijkbare belcrmngsniveau in an dere bedrijfstakken en bij de over- herd. De toegestane loonkostenstij ging van vijf procent is echter on voldoende om het loonpeil behoor lijk te 'kunnen optrekken. Tot deze conclusie kwam de be drijfsgroep wegvervoer van de Pro testants Christelijke Bond van Ver- voerspcrsorreel aan bet slot van een landelijke vergadering in Utrecht, waarop het loonbeloitd voor de nuto- bu^dienstortdc-rnemirigen werd be sproken. bedrijfsbonden met directies van werven te Rotterdam, heeft de heer I. Baart, voorzitter van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de metaalnijverheid en de elektrotech nische industrie heden (vrijdagoch tend omstreeks halfzes meegedeeld, dat in principe vannacht overeen stemming is bereikt over de verho ging van de uurlonen met 12 cent (in plaats van de oorspronkelijke negen cent) waardoor een deel van de correcties naar beneden van de beloning in tarief wordt teniet ge daan. Deze beslissing is gekomen na een dag waarop de situatie bij een aan tal werven tot het kookpunt scheen te zijn genaderd. De overeenstemming tussen de districtsbestuurders van de bedrijfs bonden en de directies heeft betrek king op de werven van Wilton-Feij- enoord, de R.D.M. en Gusto. De heer Baart verklaarde, dat nog nader overleg nodig is over een aan tal verfijningen die voor elk van de werven verschillend zijn. De over eenstemming in principe is een basis waarop, naar hij hoopl. de rust Ic Rotterdam op een aantal werven zal terugkeren. Bepaalde uittreksels van de 207 pagina's tellende verklaring van Mc Namara werden donderdag voor de pers vrijgegeven. De verklaring in zijn geheel geeft een overzicht van de algemene wereldtoestand en van zijn voorstellen ter versterking van de Amerikaanse strijdkrachten on der de begroting van defensie. McNa mara acht de strijd in Zuid-Vietnam de sleutel tot het in bedwang houden van de communistische expansie in zuidoost-Azië en andere ontwikke lingsgebieden. „De grote belangen die bij deze strijd op het spel staan in overweging nemend, zie ik geen andere uitweg voor de Verenigde Staten dan voort te gaan met het steunen van Zuid-Vietnam tegen de guerillastrijd van de roden", zei hij. Grote belangen „De belangen die in Zuid-Vietnam op het spel staan, zijn veel groter dan het verlies van een klein land aan het communisme. We kunnen er zeker van zijn dat, zodra de commu nisten het gezag over Zuid-Vietnam hebben gevestigd, zij hun ondermij nende operaties in Laos en dan in Thailand zouden beginnen. Wij zou den voor hetzelfde probleem komen te staan op een andere plaats of wel wij zouden hen toestaan geheel zuid oost-Azië te bezetten door zelf in gebreke te blijven", aldus McNamara. Een communistisch succes in Viet nam zou worden aangegrepen als een bewijs voor de juistheid van de Chi nese stelling die uitgebreide revolu tie met geweld wil, „en zij zullen een reusachtige stap vooruit hebben gemaakt in de strijd met de minder oorlogszuchtige Russen omhet gezag over de communistische wereldbe weging", aldus de Amerikaanse mi nister. Over de andere conflictgebieden in zuidoosl-Azië gaf McNamara een kort commentaar. De toekomst van Laos is rechtstreeks verbonden met de strijd in Zuid-Vietnam, zei hij. De communisten hebben er vorig jaar successen behaald, die gedeeltelijk teniet gedaan zijn door zuiverings operaties op de voornaamste aan- voerweg tussen Vientiane en de hoofdstad Loeang Prabang. Wanneer de communisten zouden denken dat de Verenigde Staten hun steun aan de onafhankelijke zuidoost-Aziati sche landen zouden verzwakken, zou den we moeten verwachten dat de Pathet Lao het offensief met behulp van de Vietminh te zien hervatten. De noordelijke en noordoostelijke gebieden van Thailand zyn nog steeds kwetsbaar voor communisti sche aanvallen en infiltraties van ondermijnende elementen. KHARTOEM, 18-2. Premier Serr El-Khatim Khalifa heeft donderdag bij de Soedanese staatsraad het ont slag van zijn kalbinet aangeboden. Waarnemers in Khartoem menen edhter d'at Khalifa premier zal wor den van èen nieuw coalitiekabinet. Drie grote partijen, de Ummas. dc Nationale Unie en de "Moslim-bro- ders, hadden het aftreden van hel vier maanden oude ka'binet geëist. VANCOUVER, 18-2. Een ijslawinc heeft een mijnwerkerskamp in dc buurt van Stewart in Brits Colum bia (Canada) getroffen. Men vreest dat 40 a 50. mensen zyn omgekomen. De ijsmassa heeft zich losgemaakt van de nabijgelegen Le Due glet- scher. Het kamp is van de Granduc Mijnbouwmaatschappij, die daar ko pererts wint. HET WEEROVERZICIH DE BILT, 19-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een storingsgebied. dat zich donderdag over Scandinavië naar het zuiden bewoog, trok afgelopen nacht in zuidwestelijke richting vlak langs onze kust over de Noordzee. Het bracht in ons land in hoofdzaak in de kustprovincies wat regen of sneeuw. Boven Scandinavië vormde zich een nieuwe rug van hogelucht- druk, welke zich weer naar het zui den uitbreidt, waardoor de winden in ons land weer naar het oosten draaien en opnieuw wat koudere continentale lucht - waarin wolken velden maar ook opklaringen voor komen, en geen noemenswaardige sneeuw valt - zal worden aange voerd. Overigens komt daarin in Duitsland in het algemeen niet meer dan omstreeks vijf graden vorst voor, behoudens op plaatsen waar boven een sneeuwdek in de nacht opkla ringen voorkomen en de tempera tuur tot omstreeks min tien graden daalt. Langs noord-Groenland en Spits bergen nasseerde een diepe depres sie welke gevolgd wordt door een nieuw krachtig hogedrukgebied. dat het reeds aanwezige hogdrukgebied ten noorden van Schotland verder zal versterken. De luchtdruk is bij de Faroër reeds gestegen tot bijna 1045 millibar. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wie niet in kennis vooruit gaat, gaat achteruit. Oostelijke wind Verwachting tot zaterdagavond: Droog weer met wolkenvelden maar ook opklaringen; zwakke tot matige wind tussen oost en noordoost; van nacht overwegend lichte vorst, in de middag temperaturen om het vries punt. 20 febr. Zon op 7.46. onder 18.03. Maan op 23.52, onder 9.53. 21 febr. Zon op 7.44, onder 18.05. Maan op onder 10.11. 22 febr. Zon op 7.41. onder 18.07. Maan op 1.06, onder 10.30. Laatste kwartier: 23 febr. te 6.39. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 20 juli 6.21 v.m. 21 juli 6.55 v.m. 22 juli 7.28 v.m. BROUWERSHAVEN 20 juli 6.04 v.m. 21 juli 6.41 v.m. 22 juli 7.17 v.m. Doodtij: 25 febr. 18.48 n.m. 19.21 n.m. 19.58 n.m. 18.21 n.m. 18.59 n.m. 19.39 n.m. AMSTERDAM, 18-2. De minister van verkeer en waterstaat mr. J. van Aartsen, heeft donderdag in het internationaal congrescentrum in Amsterdam de 50ste R.A.I.-tentoon stelling van personcnautomobielcn geopend. Nadat de minister enige malen had getoeterd met een oude koperen autchoorn, werd via dc ge luidsinstallatie het oorverdovende lawaai voortgebracht van het ge bruikelijke claxonconcert by de af sluiting van vorige R.A.I.-cxposities Tevoren was ihet woord gevoerd door 'de voorzitter van de A.N.W.B., ir. F. H. van der Linden van Sprank- huizen, de voorzitter van het Bureau Permanent Internationale des Con structeurs d'Automobile, dr. ing. G. S. von Heydvkampf. en de heer Schootstra, algemeen voorzitter van de Nederlandse vereniging „De Rij wiel- en Automobielindustrie", die de minister een cheque had over handigd, te bestemmen voor een door mr. van Aartsen aan te wijzen organisatie of instelling. De heer S. Schootstra ging terug in de geschiedenis van de RAI en herinnerde o,m. aan de grote bete kenis voor de vereniging van wijlen de heren J. Leonard Lang en E. F. Eriksson, resp. 'grondlegger van het oude en van het nieuwe RAI-ge- bouw. De groei van het vcrvccrimddelcnpark Hij schetste de groei van liet na tionale vervoermiddolenpark aan de hand van de volgende cijfers: in 1965 zes miljoen fietsen tegenover 220.000 in 1900; in 1965 1.6 miljoen gemoto riseerde tweewielers tegen 1000 in 1900; in 1965 1,3 miljoen auto's tegen 250 in 1900. Over de wegenaanleg wilde de voorzitter van de RAI op een zo feestelijke dag als deze geen kritische geluiden laten 'horen. Hij sprak wel de vurige hoop uit dal het departement van verkeer en water staat in staat zal worden gesteld de wegenaanleg tussen en in de steden op grootscheepse wijze aan te pak ken. Op de tentoonstelling - een orgie van glimmend Chroom en glanzen de lak - worden 74 merken uit elf landen geëxposeerd. Deze landen zijn Groot-Brittannië (21 merken), de Ver. Staten (15). west-Duitsland (12). Italië (9). Frankrijk (5). oost- Duitsland (3), Zweden (2). Sowjet- Unie (2). Tsjecho Slowakije en Ne derland (elk één) en Japan - voor het eerst op de RAI-tentoonstelling - (met 2 merken).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1