Zij deden mijn was waar ik bij stond... Voorrokersmeteen^' nstijl gerda's EIGEN WEG Strijd op vele fronten natuurzu,ver Z1ERÏKZEESCHE NIEUWSBODE Uonderdsü 18 februari 19C5 Nr. 19737 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Hel is geen toeval dat de Vielkong de laatste tijd stelselmatig Ameri kaanse eenheden als doelwit uit kiest. tiet doel daarvan is vooral om de strijd een aspect te geven van: Aziaten Legen Amerikaanse imperia listen. Niet alleen voor gebruik on der de Aziatische massa's is dit pro pagandistisch goed bruikbaar, maar het maakt bovendien voor Kosygin de zaak nog eens extra moeilijk. Hij kan zich onmogelijk permitteren niet in de felste woorden van zijn afkeu ring blijk te geven, of hij laadt de schijn op zich met de Amerikanen onder een hoedje te spelen. Noordvietnams leider Ho Tsji Minh heeft dit geraffineerd uitgedacht: hij dwong de Sowjet-Unie zich achter hem te scharen, zonder dat dit di rect nodig maakt dat hij van zijn kant de concessies doet waartoe Ko sygin hem wenst over te halen: op de aanstaande wereldconferentie der communistische partijen Moskou te steunen tegen Peking. De Amerikanen van hun kant heb ben de oorlog naar het noorden ver plaatst in de overtuiging dat de Vietkong een verlengstuk is van Noord-Vietnam, dat er dan maar re kening mee moet houden dat het thuis de rekening krijgt voor de stre ken die het bij zijn buren uithaalt. De fictie van de burgeroorlog in Zuid-Vietnam \s hiermee over boord gezet en het conflict heeft er een grotere schaal door gekregen: dat van een strijd inderdaad tussen twee landen, waarbij de V-S. de partij van het ene kiezen. Hun les aan Kosygin daarbij is dat de U.S.S.R. een zeer zware last op zich laadt als ze voor Noord-Viet- nam de rol willen spelen die de V.S. nu voor Zuid-Vietnam heeft op zich genomen en dat hij het risico loopt dat dan de Amerikanen en Russen op elkaar gaan schieten, met andere ivoorden dat dan de twee grote kern machten met elkaar in gewapend conflict komen, een allesbehalve aan trekkelijke gedachte voor de Russen, voor de Amerikanen en... voor de rest van de wereld. Taalstrijd in India Niet ver daar vandaan, in India, is een taalstrijd als in België ont staan. Deze veroorzaakte de grootste crisis die India sinds het onafhanke lijk werd heeft gekend. Er is een streven - niet onbegrijpelijk - om een vreemde taal, het Engels van de kolonisatoren, de eerste plaats te ontnemen in dit oude cultuurland. De regering acht het logisch dat de meest gesproken der vele Indische talen, het Hincfi, de officiële taal wordt, al zal het Engels nog vele ja ren niet ontbeerd kunnen ivorden in het onderling contact. Dit heeft enorme wrevel opgewekt vooral in het zuiden, waar mensen zichzelf verbrandden en bij relletjes vele slachtoffers vielen. Mevrouw Indira Gandhi, de dochter van wijlen premier Nehroe, heeft als minister van voorlichting in Madras al ge poogd om de opgewonden Tamil- sprekenden te bedaren en te herin neren aan de belofte van haar vader dat Tamil zeker niet een taal was die uitgeroeid zou moeten worden en bovendien dat het Engels zo lang in gebruik zou blijven als de Indiërs maar wensten. Franco dat daarmee de kous ook in derdaad af is. Er zijn nu een paar honderd in Gibraltar werkende Britten ver jaagd uit hun huizen net op Spaans gebied, maar er zijn veel meer Span jaarden die in de kroonkolonie een betere boterham verdienen dan ze in eigen land kunnen. Franco kan zelfs de Britten niet al te kwaad maken, want als ze uit wraak de invoer stopzetten, is hg de peste klant kwijt die hij in de we reld heeft voor zijn export. Bcnn capituleert Tol grote schrik en ontsteltenis van de Israëliërs heeft de Westduitse regering de wapenleveranties ge staakt na een doorzichtige verkla ring van Nasser, dat Egypte over woog de Oostduitse volksrepubliek te gaan erkennen. Het is uiteraard de Arabische na ties een doorn in het oog dat ladin gen wapens naar Israël gestuurd ivorden. Dat geldt overigens in veel grotere mate de V.S. en Engeland, zelfs ook Frankrijk, maar dat is door het gebruik al min of meer een nor male zaak geworden. Het gebeurde ook open en bloot. En tussen landen die normale diplomatieke relaties met elkaar onderhouden. Bonn heeft die betrekkingen niet en het hield de wapenleveringen ook angstvallig geheim, juist omdat het de Arabische landen niet op de te nen wilde trappen. In een poging om met ieder goede vrienden te blijven is Bonn akelig tussen ka en schip gevallen. Daar komt dan nog bij dat de bondsrepubliek zo gemakkelijk te treiteren is door haar Hallstein-doc- trine dat erkenning van oost-Duits- land beantwoordt met het verbreken van de betrekkingen met wie dat doet. Alle voorwaarden voor chan tage toerden zo in Bonn zelf gescha pen en Nasser heeft daar het volle gebruik van gemaakt. Ingezonden mededelinq RED BAND- ROOSENDAAL Strijd om Gibraltar Kleine treiterpartijtjes aan de grens tussen Spanje en Gibraltar zijn een nieuwe fase in de al meer dan twee en een halve eeuw duren de pogingen van Madrid om de apen rots terug te krijgen. Al gaat het onder het mom van bestrijding van de smokkel en zijn de acties in schijn gekeerd tegen ge knoei met verblijfsvergunningen. Franco's doel is duidelijk. Hij is vooral boos omdat Londen zich geen zier aantrekt van een aanbeveling der V.N. om met Madrid te onder handelen over de toekomst van Gi braltar. En het probleem is voor Rechts willekeur in Mexicaans dorp MEXICO. 17-2. Volgens het blad Le Prensa zijn in 'het Mexicaanse dorpje Amoltepec vijf mensen te rechtgesteld, die geweigerd hadden een door de burgemeester ingestelde speciale belasting te betalen. De slachtoffers werden gefusilleerd door het hoofd der politie, een vroe gere moordenaar. Hangende het on derzoek 'heeft de rest van het ge meentebestuur een toevlucht gezocht in een naburig dorp. Ingezonden mededeling Flitsen uit het buitenland SELMA. In Selma in de Ameri kaanse staat Alabama zijn de'neger acteur Dick Gregory en zeven strij ders voor de rassenintegratie gear resteerd na een woordenwisseling met een hoteldirecteur die hun logies weigerde. DJAKARTA. In Djakarta zijn weer anti-Amerikaanse betogingen gehou den naar aanleiding van het Ameri kaanse optreden tegen Noord-Viet- nam. Linkse studenten verbrandden afbeeldingen van president Johnson en van premier Abdoel Rahman van Maleisië. BRUSSEL. Een college van drie psychiaters zal een onderzoek instel len naar de geestesvermogens van de 19-jarige „wurger" Michel Bellen, cY.e de vorige week heeft bekend twee vrouwen op de linker Schelde- oever in Antwerpen te hebben ver moord. CAIRO. President Bourguiba van Tunesië is per vliegtuig in Cairo aangekomen, waar hij werd verwel komd door president Nasser van Egypte en koning Hoessein van Jor danië, die ook een bezoek aan Egyp te brengt. PARIJS. De Franse premier Pom pidou heeft bij terugkeer in Parijs van zijn reis naar India en Pakistan gezegd dat Frankrijk misschien 75.000 ton tarwe aan India zal leveren en dat hij voor president ide Gaulle een uitnodiging voor een bezoek aan In dia meebracht. BRUSSEL. De politieke samen werking tussen de zes landen van de Europese Economische Gemeen schap is in Brussel het onderweip van gesprek geweest tussen de Bel gische en Nederlandse ministers van buitenlandse zaken, P. H. Spaak en J. M. A. H. Luns. MOSKOU. Het Russische partij blad „Prawda" 'heeft in een uitge breid commentaar over de gebeurte nissen in Vietnam, het permanente karakter van de vreedzame coëxis tentie bevestigd, niettegenstaande de huidige politiek van de Verenigde Staten die te vergelijken is met de „Goldwater lijn". NIEUW DELHI. President Radha- krisjnan van In'dia 'heeft woensdag in een vergadering van de twee ka mers van het parlement nogmaals gezegd dat het Engels naast het Hin- die de officiële taal in India zal blij ven zolang de mensen 'die geen Hindi spraken dit wensen. INDEPENDENCE (Mississippi). Oud president Truman heeft in een door zijn bureau verstrekt communiqué verklaard, dat president Johnson wat de gebeurtenissen in Vietnam be treft aller vertrouwen verdient. CARACAS. Studenten in Cai-acas hebben een betoging gehouden tegen de Amerikaanse aanvallen op Noord- Vietnam. Zij smeten stenen en inkt-., potten tegen het gebouw van de. Amerikaanse ambassade en vielen ook de kantoren aan van het pers bureau „United International", waar enkele toestellen werden vernield. SOEK AURAS. Het manipuleren met een granaat die een van zijn kinderen had gevonden is een nabij Soek Ahras wonen'd'e Algerijn nood lottig geworden. Door het ontploffen van het projectiel werd hijzelf ge dood evenals zijn vrouw, hun vier kinderen en een nichtje. Een baby van twee maanden werd zwaar ge wond. KAMPALA (Oeganda). De mede deling van de regering van Oeganda dat 'het afgelopen weekeinde twee dorpen aan de grens met Kongo zijn gebombardeerd dooi' Kongolese vlieg tuigen die door Amerika ter beschik king zijn gesteld, heeft heftige anti- Amerikaanse gevoelens in Oeganda wakker geroepen. Ingezonden mededeling Een van de Sunil-teams deed de was voor mevrouw B. Steggink, Bos en Vaartlaan 11, Amstelveen. "Zelfs mijn was is witter, hoe bestaat het". zei mevrouw Steggink verbaasd. "Nu begrijp ik wat ze bedoelen als ze zeggen: Sunil geeft het hoogste wit V Voor 45 jaar.... ZIERIKZEE. Het mondeling eind examen der Hogere Burger School zal - zo wordt vernomen - dit jaar le Middelburg worden afgenomen. ZIERIKZEE. Met een extra boot arriveerden alhier de ministers van buitenlandse zaken en van water staat voor een oriëntatiebezoek over het gebrekkig vervoer in dit deel der provincie. SCH.-DUIVELAND. De Weense kinderen op het eiland zullen op 11 april hun tiemoeeks uerblijj beëin digen. A.J.-POLDER. De dorpsklok, waar de bewoners geruime tijd verlangend naar hebben uitgezien, is geplaatst. BROUWERSHAVEN. Met de Staatscourant 49 zijn verzonden de statuten van de bond van wagenma kerspatroons op Schouwen-Duive- land. BURGH. De dramatische schets Ouderliefdewerd door de rederij ker svereniging „Vooruitgang zij ons streven" op de planken gebracht van zaal-Graaf eiland. ZIERIKZEE. De firma Ideler her dacht het feit dat vijftig jaar gele den de zaak hier ter stede werd ge vestigd, eerst aan de Melkmarkt, la ter aan de Oude Haven. BRUIN1SSE. Ter bescherming van de oever aan de noordoost-kant is een stuk gezonken van 75 meter lengte. ZONNEMAIRE. Een en twintig leerlingen nemen deel aan het her- halingsondèrwijs, dat gedurende 17 weken wordt gegeven. ZIERIKZEE. In het „Huis van Nassau" werd een vergadering ge houden van „Onderling Hulpbetoon" onder voorzitterschap uan de lieer M. F. de Vos Cz. ZIERIKZEE. Het kluchtspel-en semble bracht het stuk „Georgië toil wel" op de planken van de Concert zaal. 37 P^toeaevoegd aroma. i En geen toea Schouiven-Duivelandse Sportspiegel Goede prestatie van SKNWK tegen Serooskerke (2-) Reserves van SKNWK verrasten Zwaluwen met puntenverdeling Burgh heeft goede vooruitzichten in micro-korfbalcompetitie tegen WIK en ZSC In de 2e klas A leverde het Nieu- werkerkse SKNWK een opmerkelijke prestatie door van het bezoek aan Serooskerke met een 2-1 zege naar de Duivelandse dreven terug te ke ren. Geheel hopeloos is de situatie voor de blauw-zwarten nog niet en mogelijk betekent dit succes een sti mulans om op de ingeslagen weg voort te gaan. Wissenkerke maakte korte metten met het bezoekende Wolfaartsdijk 11 dat met 10-3 de kous op de kop kreeg. Met Colijns- plaatse Boys schijnt het nu toch wel mis te zijn daar nu met 3-1 van Veere werd verloren. Wissenkerke 11 8 2 1 73-15 18 Brouwershaven 10 7 2 1 45-16 16 Colpl. Boys 11 7 1 3 41-23 15 Kloetinge II 10 6 0 4 29-35 12 Veere 12 5 2 5 29-25 12 Duiveland 9 3 2 4 27-50 8 Oostkapelle 9 3 0 6 29-48 6 Wolfaartsdijk II 9 1 2 6 27-60 5 Serooskerke 9 12 6 12-24 4 SKNWK 10 2 0 8 19-46 2 2 pnt. Lm. In de 3e klas A zorgden ook de re serves van SKNWK voor een verras sing door te Nieuwerkerk het op de ranglijst veel hoger geplaatste Zwa luwen een bijzonder kostbaar puntje te ontfutselen (1-11 WIK maakte te Scharendijke bij het bezoek aan Zwaluwen II geen fout en trok met 8-0 aan het langste eind. De reser ves van Bruse Boys bleven in de running door zich in eigen huis met 4-2 de meerdere te tonen over ME- VO 11. W/K 10 9 0 1 77-17 18 Bruse Boys II 10 8 0 2 53-20 16 Zwaluwen 9 7 1 1 36- 9 15 Zeemeeuwen 9 4 0 5 37-37 8 MEVO II 8 3 0 5 29-33 6 SKNWK II 9 2 1 6 17-45 5 Br.haven II 9 2 0 7 13-50 4 Zwaluwen II 8 0 0 8 10-52 0 KORFBAL. In de micro-competi tie van de S.D.K.B. te Nieuwerkerk gaat Burgh het a.s. donderdagavond met goede vooruitzichten opnemen tegen WIK en ZSC. Ook Brouwers haven moet er tegen Unit as en WIK in kunnen slagen er zonder kleer scheuren af te komen. SKNWK heeft tegen Unitas de beste troeven in handen. Samenzweerders wilden vrijheidsbeeld opblazen WASHINGTON, 17-2. Het F.B.I. heeft békend gemaakt, dat in New York vier personen zijn gearresteerd die het Washington-monument, het vrijheidsbeeld en de vrijheidsklok wilden opblazen. Het Washington- monument is een 169 meter hoge obelisk in het centrum van de Ame rikaanse hoofdstad, het vrijheids beeld staat naar bekend op een eiland 'bij de haven van New York en de vrijheidsklok, een symbool van de Amerikaanse onafhankelijkheid, be vindt zich in Philadelphia. Gearres teerd zijn drie negers en een blanke vrouw uit Canada. F.B.I.-agenten hadden in samen werking met de New Yorkse politie een grate hoeveelheid dynamiet en ontstekingsapparaten gevonden, die begraven was op een terrein in de Bronx, een New Yorkse wijk. Vol gens F.B.I.^directeur Edgar Hoover vormt de vondst slechts een gedeelte van de door de samenzweerders ver zamelde explosieven. Canada heeft tiièuwe vlag DEN HAAG, 15-2. Canada heeft zijn nieuwe nationale vlag. Overal ter wereld is of wordt vandaag de oude rode vlag waarin de Britse vlag is opgenomen, gestreken en ver vangen door de vlag met het esdoornblad. De nieuwe vlag bestaat uit drie verticale ba nen: rood, wit en rood, met in de witte baati een rood es doornblad. De plechtigheid van het strijken van de oude en het hijsen van de nieuwe vlag op de ambassade ran Ca nada in Den Haag werd bijge woond door de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, en verscheidene andere Nederlandse en bur gerlijke en militaire autoritei ten. Feuilleton door HENK VAN HEESWIJK Tot diep in de nacht duurde het feest. Pas nadat de laatste gasten vertrokken waren, hadden Gerda en Arie gelegenheid om nog een paar uurtjes te slapen, voor ze weer met een der eerste treinen konden terug keren naar Amsterdam, want Arie moest om half twee 's middags weer rijden. Sinds enige tijd was hij con ducteur af en stond achter de scha kelkast als bestuurder. Veel ener- verender werk als gevolg van het drukke verkeer, maar ook mooier en verantwoordelijkev. Hij had een grondige opleiding gehad en voor de rest moest hij alleen nog de nodige roetine opdoen. Maar dat kwam van zelf. Arie de Nots was en bleef de kalme, bedaarde man, die zich zel den of nooit van de kook liet bren gen, maar die toch heel snel kon reageren en zijn instructeur was er van overtuigd, dat de nieuwe be stuurder de Nots een aanwinst was voor de tram. De zomer kwam met veel hitte, hetgeen voor de bewoners van het grote huis in de Anna Vondelstraat de nodige problemen meebracht. Doch daar was overheen te komen. Erger was, dat bij Gerda in deze dagen het heimwee naar huis soms ondragelijk werd. Haar hart schreeuwde van verlangen naar „De Peppelhorst". Voor haar ogen zag ze de lange, in de zomer zo heerlijk koele oprijlaan, de uitgestrekte groen-gele weidevelden, de glanzen de beesten 'daarop, de vol in bloei staande bloemen, heesters en plan ten rond het grote huis.... Soms dacht ze; O, als ik maar even daar mocht zijn, ongezien. Al leen maar even kijken naar al dat oude-vertrouwde, wat ik vroeger niets bizonders vond, als vanzelf sprekend, maar dat ik nu zo intens mis. Natuurlijk kan ik op de trein stappen en met Geurtjes naar „De Peppelhorst" reizen. Als ik in Nijloo op het station bel, dat ik er ben, is vader er binnen tien minuten met de wagen om mij en ons kind op te halen. En ik weet zeker, dat Arie het helemaal niet erg zal vinden. Integendeel. Hij heeft zelf al vaker gezegd: waarom ga je niet eens een dagje naar huis? Ga maar en doe ze mijn hartelijke groeten Maar dat kan ik niet doen! Dat zou verraad zijn aan mijn man, mijn fijne grote jongen, met wie ik zo verschrikkelijk gelukkig ben. Als ze mijn man niet willen accepteren, sluiten ze mij en de kleine jongen automatisch buiten „De Peppelhorst" Wij drieën zijn één met elkaar, on verbrekelijk. Ik wil best komen, o, ik wil ontzettend graag een dag naar huis, maar dan samen met Arie en onze zoon. En anders ga ik niet. Hoe erg het ook is. Op een morgen in juli kwam tante Gerdien onverwacht boven om kof fie te drinken, zoals ze vaker deed. Ze bekeek lachend de baby, maar toen ze wat tegen Gerda zei en haar gezicht za? betrok het hare en vroeg ze: „Waarom huil je?" Gerda keek verontwaardigd naar haar tante. „Ik huil helemaal niet". „Dan heb je göhuild. Is er wat? Hebben jullie ruzie gehad?" De jonge vrouw schoot in een lach. „Arie en ik ruzie? Nou, ik geloof, dat dan de wereld verging. Met Arie krijg je geen ruzie, dat bestaat niet. Wat dat betreft, heb ik de meest ideale man, die je je maar kunt voorstellen". „Nou, dan heb je daarom zeker gehuild", merket tante Gerdien droog op. „Had je een minder ideale man willen hebben?" Gerda schudde ongeduldig het hoofd. „Hebt u nooit gehuild na de dood van oom Lex?" „Jouw man is springlevend. Een uur geleden zag ik hem de straat oversteken". „Ja, dat zal best. Maar ik mis zeker niets, he? Ik kom van het platteland, tante. Kunt u dan niet begrijpen, dat ik wel eens heimwee heb?" „Natuurlijk, schatje. Ik heb be wondering voor je standvastigheid, al keur ik die niet helemaal goed, maar dat is mijn zaak niet. Zal ik nog eens naar Nijloo gaan? Om met je moeder te praten?" De jonge vrouw schudde beslist haar hoofd. „Geen sprake van. Het initiatief moet van moeder komen. Arie en ik hebben onszelf niets te verwijten". „Jullie zijn allebei lief. En die kleine jongen van je helemaal. Maar jij bent in dit opzicht een echte dochter van je moeder: trots en kop pig. Het is helemaal geen schande om de minste te zijn, hoor". Gerda keek strak voor zich uit. „En toch doe ik het niet, al word ik tachtig jaar. Zodra ze mijn man ook willen accepteren, ga ik meteen naar „De Peppelhorst". Maar ook geen half uur eerder". Tante Gerdien keek de jonge vrouw enige tijd aan. ,,'t Is, dat je er te grodt voor bent geworden, maar eigenlijk moest je een pak voor je broek hebben. Ik zal Arie wel eens vragen, of 'hij 'het je wil toedienen". De ander schoot in een gulle lach. „Arie en slaan.... Ik geloof, dat-ie zich zou doodschrikken, alleen al bij de gedachte. Die zoent me liever". „Arrejakkie. hebben jullie nog niet genoeg van dat gelik?" (Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7