Pa, waar blijf je? OVER SNEL PIJNSTILLEN Uitreiking bronzen medailles aan Rode Kruis-kolonneleden STAD EN EILAND Tweede actie: „Brood voor het hart" Er komt kleurenfilm over Brouwershaven Vaderfiguur verliest aan invloed Moedertje Staat bedisselt alles Marcheerde een halve eeuw gele den het strijtdbare vrouwvolk met wimpels en vlaggen door de hoofd straten van de grote steden om de emancipatie van de vrouw af te dwingen, nu kan men nog eens ver wachten dat alle vaders zich op de Dam verzamelen om zich krachtig te weer te stellen tegen de invloed van de vrouw op onze moderne sa menleving. „De man als vaider is niet langer een centrale figuur in het gezin" riep de Franse psychiater Berger en kele jaren geleden op een weten schappelijk congres uit en vele va ders in de zaal.knikten toen ietwat mismoedig met ihun hoofd. In films, alsook op 'het televisie scherm, verschijnt paps meer en meer als de ietwat goedige sukkel, die voornamelijk op de lachspieren van vrouw en 'kinderen werkt. Was papa een eeuw geleden nog een on aantastbare autoriteit, nu dreigt hij een Jan Doedel te worden met wie men gemakkelijk een loopje kan nemen. Pa kreeg concurrentie Een eeuw geleden was de vader figuur in elk gezin een dominerende verschijning. De vaders werden toen algemeen geëerbiedigd. Zij hadden nog geen concurrenten in filmsterren en sportfiguren. In het gezin was hun wil wet. Er ging als het ware een geur van onfeilbaarheid van hen uit. Deze centrale positie van de va derfiguur leidde er toe, dat de kin deren zich innerlijk geheel naar hem gingen richten. Men kon hem toen nog niet vergelijken met Bonanza, Eddy Pieters Graafland of Danny Kaye en daarom belichaamde vader alle idealen, die men aan het begrip manlijkheid verbindt. Thans ziet de jeugd op het film- of televisiescherm, of op het sport veld tal van mannen rondlopen, die indrukwekkende prestaties leveren en daarom op ieders verbeelding werken. Wat men van deze grote mannen meestal niet te zien krijgt, zijn hun menselijke zwakheden, en juist daarom zal de doorsnee-vader nooit met hun kunnen concurreren. Vroeger was dat anders. Pa be hoefde maar met de vuist op tafel te slaan en iedereen rende voor hem. Toen kcm hij volstaan met zijn baard te laten staan om indruk op zijn om geving te maken. Intussen is die pa triarchale ordening door het tijds verloop en de algemene verzakelij king tot op enkele restanten na op geheven. De waardige, ernstige en wijze vader is niet meer de alles wetende, alles-kunnende heerser en beschermer van het gezin. Zijn in vloed is tanende maar is dit wel in alle opzichten een lüinst? Moeder Staat Een van Duitslands bekwaamste psychiaters, dr. Alexander Mitscher- lich, heeft enkele jaren geleden in zijn boek,. Op weg naar een vader loze maatschappij" de ontvaderlij- king van onze samenleving een ramp genoemd. Die ontvaderlij king is niet alleen in het gezinsleven merkbaar, Ingezonden mededeling ook op sociaal-economisch vlak treedt zij duidelijk aan de dag. Vader Staat heeft niets meer te zeggen, omdat moedertje Staat alles bedisselt. De staat vervrouwelijk}. Zij wordt, haar onderdanen bescher mend van de wieg tot het graf, steeds moederlijker. De kapitalisti sche ondernemingsvorm, optredend met de autoriteit van een onverbid delijke vader, reeds grotendeels ver vangen door verzorgende onderne mingsraden, die als het ware als moeders waken over de belangen van de werknemers. De constante strijd tussen vaders en opstandige zonen, thema van zo menig boek uit een vorig tijdperk, is dan ook niet langer een kenmerkend verschijnsel van onze tijd. Nu mokt de gemiddelde burger over de slech te staatsvoorzieningen, zoals een kind die niet voldoende door zijn moeder wordt beschermd en ver wend. De grote afhankelijkheid van moedertje Staat lijkt in de verte op de moederbinding, die de neuroticus zo kwelt. Verontrustend Onze samenleving vermoederlijkt, daarover zijn alle geleerden het eens. Dat is zeker niet in alle opzichten een winst. Wij doelen dan nog niet eens op de vaders, die het door hen verdiende geld door hun vrouw zien bedisseld of 's avonds uren moeten praten om toestemming te krijgen een keer met hun vrienden uit te gaan Nee, het meest verontrustend is, dat de vaderfiguur in de boezem van zijn gezin vaak niet veel meer te zeggen heeft en meestal de opvoe ding van zijn kinderen geheel of voor een groot deel aan zijn vrouw overlaat. Wat zeggen de spychologen hier over? Zij wijzen er op, dat een niet door een vader opgevoed kind lijdt aan sterke remmingen, vaak een teugelloze agressiviteit aan de dag legt en onverschillig staat tegenover zijn medemensen. Datzelfde gaat op voor de vader loze maatschappij. Vele mensen doen hun best niet meer om hogerop te komen, maar wachten rustig tot moedertje Staat weer eens met gulle hand een loonronde of belastingver laging uitdeelt, zoals kinderen met gespannen blik hun moeder volgen voor deze haar handen naar de koek jestrommel uitstrekt. Daarom moet de vaderfiguur in onze samenleving weer een kans krijgen. De praatjes die hij een eeuw geleden had, behoeft hij niet meer te hebben maar iets meer initiatief zou men wel van hem willen vragen. Ook vadertje Staat moet maar eens weer met de vuist op tafel slaan. Dan worden zijn kinderen flinkere, onafhankelijker staatsburgers. Mr. M. van Oudwijck. DUSSELDORF. Bij een treinbot sing ifi Noordrijnland-Westfalen zijn twee mensen om Ihet leven gekomen en 20 gewond1. De botsing tussen twee passa'gierstreinen vond plaats in de buurt van Hagen. De werkende vrouw buitenshuis DEN HAAG, 17-2. De vrouwen met gezinsverantwoordelijkheid, die bui tenshuis werken, doen dit niet zozeer om het geld. Van groter belang dan de economische redenen - het ver werven van additioneel inkomen - is de psychologische motivatie tot wer ken: haar werkkring buitenshuis be tekent voor veel huisvrouwen de mogelijkheid te ontsnappen uit de minder gewaardeerde rol in de huis houding. Dit blijkt uit een onderzoek naar de mogelijkheid van arbeid buitens huis door vrouwen met gezinsver antwoordelijkheid, dat vorig jaar in opdracht van het directoraat-gene raal voor de arbeidsvoorziening van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid is ingesteld door het instituut voor spychologisch markt en motievenonderzoek te Schiedam. Voor een aantal buitenshuis wer kende huisvrouwen is blijkens het onderzoek ook de mogelijkheid om nuttig en creatief werk te verrich ten van belang. Overigens brengt het vervullen van een arbeidstaak bui ten het gezin voor de vrouw vrij fre quent schuldgevoelens mee, omdat zij niet voldoet aan de vrij algemeen geldende norm, dat de huisvrouw „thuis" hoort. Nog een foto van de jarige prinses Christine, die men hier ziet aan de vleugel. (Foto: E. Posthuma ide Boer). „Studie plantengroei in het Deltagebied" WAGENINGEN, 17-2. Aan de landbouwhogeschool te Wagenin- gen is bevorderd tot doctor in de landbouwkunde: ir. W. G. Beeftink te Yerseke op proefschrift: „Studie plantengroei in Deltagebied". Pro motor was prof. dr. H. J. Venema, hoogleraar in de plantensystema tiek, dendrologie en plantengeogra fie aan de landbouwhogeschool. Dr. Beeftink bestudeerde de zout- vegetatie in z.w.-Nederland. Om de plaats van de Nederlandse zout- plantengemeenschappen in Euro pees verband vast te stellen, bestu deerde de auteur ook het Neder landse, Deense en n.w.-Duitse Wad dengebied zomede de Franse n.w.- kust tot het zuiden van Bretagne, de Middellandse-zeekust en de Rhone- delta. Deze studie werd mede aan trekkelijk door de uitvoering van het Nederlandse Deltaplan. MARKTBERICHTEN Uienveiling Steenbergen Uien: klasse II - middel f 29,51- 29,97; bonken f 31,00; drielingen f 23,00; pioklers f 12,00. Geveild plan. 15 ton. Z. V. u. De Rechtvaardigen De toneelgroep Studio brengt - onder auspiciën van de Z.V.U. - op woensdag 24 februari a.s. het stuk „De Rechtvaardigen" („Les Justens") van Albert Camus in de Concertzaal voor het voetlidht. Ingezonden mededeling Onrustige Zenuwen? MjjnhaTdt#s Zenuwtabletten KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te De Bilt (3e pred.pl.) J. de Mars, Dubbeldamte Polsbroek -Vlist: E. F. Vergunst, Ede; te Groo- tébroek-Bovenkarspel (toez.): L. A. Nagtegaal, Hankema-Opeinde. Aangenomen naar Buurse (O.) (toez.): D. R. Jonker, Oudelande. Bedankt voor Köllium: B. Klop- man, Molikwerum. Ger. Kerken Tweetal te Oosteilbeek (vak. J. W. Slingenberg)G. van BaHsema, Ber- kel-Rodenrijs en J. Ytsma, Rotter dam-Kralingen. Beroepen te Heoxthuigowaard'; P. Rullmann, Hoek van Holland; te Lei den (vak. dr. H. J. Westerink)G. v. Hailsema, Berkel-Rodenrijs. Aangenomen naar Eernewoude: J. F. SoLIie, Iaatstel. vrijigem. predikant te Nijega-Opeinde, die bedankte voor Adh'lum, Enumatil en voor Visvliet; naar Heerlen (valk. A. ter Hoeve): A. Verdoom, Hasselt; naar Barneveld (2e pred.pl.): P. J. Westerneng, Oos terzee. Bedankt voor Oost en West Sou burg (vak. P. A. Bohlmeijer)D. Kro- nemeijer, Maastricht; voor Treebeek (vak. J. v. Wijngaarden)J. D. te Winnkel, Vorden; voor Delfzijl (vak. F. J. Bil): P. C. Meijer, Valthermond'; voor Woiphaartsdijk: P. Rullmann, Hoek van Holland; voor Dracfhten (6e pred.pl.)P. C. Meijer, Valther mond; voor V'laar.diolgenP. H. de Kleer, Soheveningen. Ohr. Ger. Kerken Tweetal te Rotterdam-Z.H. van Kooten, Werkendam en H. Visser Mz, Uik. Beroepen te Zaamsla'g: M. C. Ta- nis, Barendredht; te Rotterdam-Kra- 'lingen: B. v. Smeden, Amsterdam- Nieuiw-West. Bedankt voor Gouda: H. W. Eer- land, Amersfoort; voor Culemborg: M. S. Roos, 's-Gravenzande; voor Ensdhedé-Oost: P. op den Velde, Mijdrecht. Ger. Gemeenten Tweetal te Yerseke: W. Hage, Klaaswaal en P. v. 'd. Bijl, Genemui- den. Beroepen te Kootwijkerbroek: P. Blok, Dirkslanld. 'Bedankt voor Sdherpenisse: W. Hage, Klaaswaal; voor H.I. Ambacht H. Ligtenberg, Oudemirdum. WEL WAT LAAT.... MEPPEL, 17-2. Een prentbrief kaart die op 31 december 1929 in het Drentse Dieverbrug is verzonden aan een meisje in het op vier km. afstand gelegen Wittelte, is pas vorige week week bij de geadresseerde aarigeko- komen. De kaart heeft een zwerf tocht door de wereld gemaakt en droeg o.a. poststempels van Melbour ne en Alberton in Australië. Op 31 december 1929 werd de kaart gepost in Dieverbrug door mej. T. Buiter, thans mevr. Dolfsma-Buiter te Ruinen. Ze was bestemd voor haar vriendin mej. Griel Grit in het na bijgelegen Wittelte en ze bevatte de beste wensen voor het jaar 1930. De geadresseerde, thans mevr. G. van Leeuwen-Grit te Diever (52) kreeg de kaart vorige week van het postkantoor in Diever toen ze daar postzegels kwam kopen. „Kan deze kaart voor u zijn?", vroeg de post beambte en toen mevr. v. Leeuwen de kaart goed bekeek moest ze tot de conclusie komen dat dit inderdaad het geval was. Uit de stempels bleek, dal de kaart in 1929 in Diever was afgestempeld en in 1958 uit Austra lië naar Nederland was terug ge stuurd. De briefkaart was - juist - gefran keerd met een postzegel van l'/j cent FINANCIËN EN ECONOMIE De betalingsbalans der Verenigde Staten WASHINGTON, 17-2. De Ameri- 'kaanse minister van financiën, Dou glas Dillon, beeft woensdag tegen over de Nationale Industrial Confe rence Board, een particuliere orga nisatie, verklaard dat de Verenigde Staten dit jaar het tekort op de be talingsbalans met ruim een miljard dollar moeten verminderen. Hij ver klaarde tevens nadrukkelijk dat de dollar een even sterke valuta was als altijd. Een voorname oorzaak van 'het te kort op de Amerikaanse betalings balans is het afvloeien van particu lier 'kapitaal, verleden jaar in een omvang van 2 miljard dollar. Het te kort op de betalingsbalans van 1964 van 3 miljard1 dollar, was, hoewel ten dele het gevolg van tijdelijke factoren, veel te groot, zo zei de mi nister. DE BEVOLKING VAN NEDERLAND DEN HAAG, 17-2. Blijkens door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek vastgestelde voorlopige ge geven vermeerderde de bevolking van ens land in het afgelopen jaar met ruim 170.000 inwoners (tegen 162.6C0 in 1964). Op 1 januari 1965 bedroeg 't aantal inwoners 12.212.000 b Het aantal gevallen van griep in Warschau neemt gemiddeld met dui zend per dag toe. Sinds 4 februari zijn 18.000 (gevallen geregistreerd. In Gdansk zijn adhttien lagere scholen in verband irnet (de 'epidemie gesloten MIDDENSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Behandeling begroting 1965 Op vrijdag 19 februari a.s. wordt in het gemeentehuis te Scharendijke een vergadering gehouden van de gemeenteraad. Op de vijftien punten tellende agenda, komt o.m. een voor stel van b. en w. voor tot overne ming van de bezittingen en schulden, rechten en verplichtingen van de op geheven gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg in de ge meente Middenschouwen. Een ander voorstel heeft betrekking op een principebesluit tot vergroting van de ambtswoning van de burgemeester. Verder wordt voorgesteld een aan vraag van het bestuur der bijzondere lagere school te Kerkwerve om gel den,beschikbaar te stellen voor in richting van eep hoofdenkamer, in te willigen. Tenslotte komen de ge- meentebegroting en de begroting van het woningbedrijf voor 1965 aan de orde. NOORDWELLE Reeds 16 ruiters beschikbaar Strafeest wordt gehouden op 20 maart Bekend is geworden dat het tradi tionele Strafeest dit jaar zal worden gehouden op zaterdag 20 maart a.s. Be vóórbereidende werkzaamheden zijn reeds enige tjjd aan de gang en een I6-taI ruiters heeft zich reeds opgegeven. Om 1 uur zal worden gestart met de rondrit voor de paarden, die eerst grondig worden bekeken door de jury. Voor de fraaist versierde paar den worden prijzen beschikbaar ge steld. Om 3 uur is de Kon. Harmonie „Witte van Haemstede" paraat om de ruiters op te halen en gezamen lijk een rondgang te maken. Hierna volgen de ringsteekwedstrijden. In die tussentijd laat de harmonie zich horen in de zaal Lokker-v. d. Zande. Bij goed weer belooft het folkloris tisch feest bij uitstek weer heel wat. ZIER1KZEE, 17-2. De commandant en twee leden van de Rode Kruis kolonne te Zierikzee zijn onderschei den met de bronzen medaille voor tien jaar trouwe dienst. Het ere metaal werd tijdens een korte plech tigheid in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw uitgereikt door mr. F. Th. Dijckmeester, voorzitter van de afdeling Zierikzee van het Ned. Rode Kruis. Foto links: kolonne - commandant majoor-arts C. M. van Hoorn, help ster tweede klas mevr. E. E. Smit van Leuven en de helper, de heer A. Moermond na de uitreiking van de eervolle onderscheiding. Rechts: dokter Van Hoorn kreeg de medaille opgespeld nadat mr. Dijck meester in 't bijzonder de werk zaamheden van de commandant had gememoreerd. Na het uitreiken van de onderscheidingen bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. (Foto's: Zierikzeesche.Nieuwsbode). Ingezonden mededeling Pijnstillen dient niet alleen grondig maar ook snel te geschieden. Reuma tische pijnen, spit, griep, hoofdpijn, menstruatiepijnen verdwijnen snel met Togal. Neem ze in huis. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. Programma bevrijdingsdag te Ouwerkerk gereed OUWERKERK, 16-2. De Oranje vereniging „Prinses Beatrix" hield maandagavond j.I. een vergadering in het Dorpshuis. De voorzitter, de heer M. de Rijke, verwelkomde in het bijzonder ere voorzitter oud-burgemeester Romeijn en het erelid, de heer S. L. Vijver berg. Voorts herdacht hij het over lijden van de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, waarna de aan wezigen staande een minuut stilte in acht namen. Het speet die voorzitter dat zo weinig leden waren opgekomen. Te meer in verband met de te houden bespreking over de viering van be vrijdingsdag. De penningmeester, de heer M. Hage, gaf rekening en verantwoor ding met o.a. ide volgende cijfers: batig saldo 1963 f 266,25. Met de di verse ontvangsten werd' dit f 460,94. De uitgaven 'hebben toedragen f 88,50 zodat het batig saldo thans f 372,44 toedraagt. De aan de beurt van aftreding zijinde toestuursleden, de heren M. K. Romeijn en M. Ha'ge, werden bij acclamatie herkozen. Er is thans nog een vacature-van Schelven. De heer J. Berrevoets wil uittreden. In ver band hiermede 'kwamen uit diverse namen naar voren de heren Adr. Romeijn en Deo de Later. Hen zal worden afgevraagd, of zij een be stuurspost zouden ambiëren. De voorzitter ridhtte een hartelijk dankwoord tot de heer Berrevoets, Sclieepvaartberichten Esso Den Haag, 16-2 rede Brega. Straat Soen'da, 16-2 van Lotoito naar Capetown. „Nederlander akelig stijf ZUIDLAREN, 17-2. Nederlanders zijn akelig stijve lieden, vindt mr. P. P. Agter, Assen's burgemeester. Hij slaakte deze verzuchting in Zuidla ren, xvaar hij in zijn kwaliteit van voorzitter van de Provinciale Drent se Vereniging uoor Vreemdelingen verkeer de vijfde horecafbeurs open de. Hij vond het benauwend dat iedereen naar iedereen kijkt. „Als een burgemeester ergens binnenvalt wat zogenaamd beneden zijn stand is, wordt er wekenlang over gepraat" die toiina 20 jaar secretaris is geweest en die vindt, dat jongere krachten ook een kaïns moeten krijgen, zich eens 'in te spannen. Hoewel de voor zitter dit volkomen kon billijken, vond hij het jammer, want de heer Berrevoets was een goede organisa tor en heeft veel werk verzet. De heer Berrevoets verzekerde dat de samenwerking steeds prettig is ge weest en zegde toe, dat bij voorko mende 'gelegenheden steeds een be roep op hem gedaan 'kan worden. Bevrijdingsdag Uitgebreide 'besprekingen over be vrijdingsdag resulteerden in de vol gendie plannen: 7.30 uur: herauten te paard; 8.00 uur: koraalmuziek van de toren; 9.00-9.30 uur: iherdenkings gods dienstoefening; daarna: kinderspelen; 13.30 uur: optocht; 15.30-17.00 uur: volksspelen; 19.00-19.30 uur: kussengevecht, daarna Oranjebal. Besloten werd voorts, dat eigen versiering zal worden 'gebruikt. Het toestuur zal volgende week bij eenkomen, om bovenstaande plannen verder uit te werken. Meer haaien op komst? DEN HAAG, J7-2. Wie veron- derstelt, dat het publikatie- blad van de Europese gemeen schappen, het Europese Staats blad maar bijzonder saaie lec tuur is, kan wel eens voor verrassingen komen te staan. In een van de laatste nummers van dit blad staat een beschik king van de E.E.G.-commissie, waarbij Duitsland een tarief contingent voor haaien van de categorie der doornhaaien (squalus acauthias) vers, ge koeld of bevroren van 4.000 ton wordt toegekend. Wie weet dat een tariefcontingent een hoeveelheid van een produkt is die een land mag invoeren van buiten de gemeenschap tegen een lager invoerrecht dan het gebruikelijke, kan dus nu een groter aanbod van haaien verwachten KERKNIEUWS AMSTERDAM, 17-2. De Neder landse Zendingsraad zal dit jaar op nieuw een lectuuractie „Brood voor het hart", voeren, waarvan - even als bü de eerste actie in 1963 - het doel is: faciliteiten te scheppen ten behoeve van Iectuurorganisatics in Afrika, Azië en Zuid-Amerika, die reeds hun bestaansrecht hebben be wezen. BROUWERSHAVEN, 17-2. Brou wershaven krijgt een kleurenfilm over de stad. De eerste opnamen van deze dokumentaire zijn reeds ge maakt door de heer J. F. J. v. d. Berge te Haamstede, die o.m. op zijn naam heeft staan de films: „De Schouwse Westhoek" en „De be woners der inlagen". Op verschillen de punten in de Smalstad is de cine ast at aan het werk geweest. Hel ligt in de bedoeling de vele facetten van Brouwershaven in kleuren vast 4te leggen. Een dertig tal voor de film noodzakelijke ob- jeten komen aan de beurt. Het accent krijgt de oude, typische sfeer in de Smalstad. maar er komt ook wat vrolijkheid in deze film, die nog wel even op zich zal laten wachten. De maker rekent twee jaar nodig te hebben voor algehele voltooiing. De film zal de schoonheid cn rust van Brouwershaven onverbloemd tonen en wordt dus een waardevol hulp middel bij de toeristische propagan da. Het ziet er n.l. wel naar uit dat de film in verschillende Nederlandse steden zal worden vertoond. Een deel van dQ, kleurenfilm handelt over ide garnalenvangst met ide garnalen- botter B.H. I van de gebroeders de Nooijer. Op een mooie zomerdag is de heer v. d. Berge mee ter garnalenvangst geweest en dit boeiend bedrijf is gaaf op het celluloid gekomen. Za terdagavond a.s. wordt in hotel „Ja cob Cats" een film-avond gehouden, waarop dit „garnalenfragment" uit de toekomstige film zal worden ver toond, naast de film: „De Schouwse Westhoek", een film over het fruit- corso te Goes en het mosselfeest te Bruinisse. De V.V.V.-besturcn op Schouwen-Duiveland zijn voor deze filmvertoning uitgenodigd. Alsmede ten behoeve van lectuur- organisaties, die nog in de oprich tingsfase zijn. Meer concreet gesteld: het gaat er om geld te verzamelen, waardoor de kerken in deze drie we relddelen, die sedert kortere of lan ger tijd met Nederlandse kerken banden onderhouden, in staat gesteld worden stafpersoneel voor de lec- tuurdiensten op te leiden, gebouwen, bescheiden drukkerijen, rijdende boekwinkels en distributiedepots op te zetten om op die manier - naast de bijbelverspreiding - lectuur, wel ke geschreven is vanuit de evangeli sche boodschap onder de mensen te brengen. De actie in 1963, waarvan het doel was twee miljoen, bracht maar anderhalf miljoen op. Nederlands orgel voor Domkerk in Breinen UTRECHT. 16-2. Imlhel 'bedrijf van de gebroeders Van Vulpen in Utrecht is deze week de bouw voltooid varn een drieklaviersorgel voor de Dom kerk in Bremen. Het orgel 'heeft, verdeeld over hoofdwerk, rugwerk, borst- cn pödauhverk, in totaal 35 registers. Dc van massief eikenhout gemaakte orgelkas is door de beeld houwer J. Sel den thuis .met snijwerk gedecoreerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2