Zuid-Vietnam heeft negende kabinet in zestien maanden DOE WAT MET KLEUR KLEUREN DOEN VEEL De vreemde troepen in Europa De positie van Gibraltar Druk programma wacht prinses Beatrix op haar reis in de West R.P.S. opgelicht voor 70.000 gulden Gemeentelijke herindeling Walcheren BILT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE J)oit<l<*nla£ 18 februari 1965 121stt* jaargang Nr. 19737 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1089 KEDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewtskken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij" de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) i 1,25 oer stuk. In dit nummer: Zestigjarig bestaan „Ons Voordeel SAIGON, 17-2. Het negende Zuid vietnamese kabinet in 16 maanden is in functie getreden en de nieuwe premier, de 56-jarige voormalige minister van buitenlandse zaken Phan Hoey Quat, heeft onmiddellijk aangedrongen op vernietiging van alle „bases voor communistische agressie" in het land. Politieke waarnemers zijn van mening, dat de werkelijke macht in handen blijft van de militaire raad onder leiding van generaal Ngoejen Chan. In een radiorede heeft Chan voor de strijdkrachten het recht voorbehouden in elk politiek geschil „bemiddelend" te kunnen ingi'ijpen. Van het nieuwe kabinet maken drie leger-officieren deel uit. De overige leden van het kabinet zijn merendeels Boeddhisten, doch slechts twee van hen onderhouden, naar wordt aangenomen, nauwe betrek kingen hnet de „politieke Boeddhis ten", die drie kabinetten ten val hebben gebracht in de 16 maanden na de val van president Ngo Dinh Diem. In het kabinet hebben ten slotte vier rooms-katholieken zitting. Inmiddels is, naar in Saigon is vernemen, een tweede battery Ame rikaanse Hawk-raketten op de basis Danag, bij de Noordvietnamese grens, opgesteld. Maandag hebben guerilla-troepen opnieuw Zuidvietnamese regerings troepen, in de buurt van Pleikoe, verliezen toegebracht, aldus verluidt in Saigon. Bij een overval op een colonne in een bergpas werden 32 man regeringstroepen gedood en 8 gewond, Tien man worden vermist. Alle vier vrachtwagens van de colonne werden vernield alsook twee van de drie pantserwagens die de colonne begeleidden. Over guerilla- verliezen is niets bekend, behalve dat een van de aanvallers werd ge wond en een gevangen genomen. Hartaanval na inbraakpoging KOUDEKERK AAN DE RIJN, 1T-2. In de vroege ochtend hebben één of meer personen getracht in te breken bij de plaatselijke spaarbank van Koudekerk aan de Rijn. Het gebouw, waarin de spaarbank is ge vestigd, wordt tevens bewoond dooi de 72-jarige kassier W. A. van der Dool en zijn echtgenote. De inbrekers, die telefoon en stroom hadden uitgeschakeld, wer den verrast door de heer van dei- Dool, die - vermoedelijk door ge stommel - wakker was geworden. De inbrekers gingen er vandoor. Zover bekend wordt er niets vermist. Vlak na het gebeurde kreeg de heer van der Dool een hartaanval en overleed. Maandag hebben vier bommen werpers van de Zuidvietnamese luchtmacht een, naar wat genoemd wordt, Vietcong-dorp op 440 km ten noordoosten van Saigon, voor 80 procent verwoest. Volgens de laatste berichten zijn bij het optreden in Thang Binh van Zuidvietnamese regeringstroepen te gen betogers, die protesteerden tegen het bombarderen van dorpen, 15 mensen gedood. Een Zuidvietnamese militaire woordvoerder heeft het aantal gewonden niet genoemd. Ingezonden mededeling WASHINGTON, 17-2. Over sug gestie van de Russische maarschalk Sokoiofsky dat Amerika zijn troe pen uit West-Europa terugtrekt, waarna de Russen Polen, Hongarije en Oost-Duitsland zouden verlaten, zegt het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken, dat een te rugtrekking van enkele honderden kilometers van de Russen 'piet ge lijkwaardig is aan een Amerikaanse terugtrekking van verscheidene dui zenden kilometers tot over de At lantische Oceaan. De maarschalk heeft op zijn pers conferentie ook nog gezegd, dat Rus land niet minder atoomduikboten dan Amerika en dat de Russische luchtafweer het uiterst belangrijke probleem van het onderscheppen van vijandelijke raketten heeft opgelost. GIBRALTAR, 15-2. „De Span jaarden krijgen Gibraltar nooit". Dit is in Gibraltar verklaard dooi de Britse onderstaatssecretaris van koloniën mevrouw Irene Withe, die een bezoek van drie dagen brengt aan deze Britse kroonkolonie. Wel is Engeland bereid, zei zij, om te ga randeren dat het Gibraltar geen on afhankelijkheid zal verlenen zoals met Malta is gebeurd. Aanslag op kazerne pauselijke garde Kunstmaan rond de aarde Pegasus" CAPE KENNEDY, 17-2. De Ame- rikanen hebben met behulp van een „Sa turnus-l -raket hun tot dusver grootste wetenschappelijke kunst maan, „Pegasus" geheten, in een haan cm de aarde gebracht. Miljoenen televisiekijkers konden de start, die wegens een technische storing een uur later plaats had, dan was vastgesteld, in een rechtstreek se uitzending van Cape Kennedy volgen. De „Pegasus" heeft twee rechthoekige vleugels met een span wijdte van bijna dertig meter en een gezamenlijke oppervlakte van 214 vierkante meter. Deze vleugels moe ten zich, nadat de kunstmaan in een baan om de aarde is gekomen, als een harmonika ontvouwen en zullen dan gegevens leveren over de mete orietendichtheid in de ruimte, die van groot belang is voor ruimte vaarders. An toil Geesink in film Rajakowitsj schijnt van niets te weten SCHIPHOL. 17-2. Wereld- en Olympisch judokampioen Anton Geesink is met een lijru vlieg tuig van de K.L.M. naar Rome vertrokken om met de Italiaanse filmmaatschap pij „Sao Paulo" nadere besprekingen te voeren omtrent de hoofdrol, di/ hij zou gaan vervullen in een film over het leven van de bijbelse figuur „Simson". Sinds begin januari heeft de heer Geesintk reeds schriftelijk en telefonisch contact met de filmmaat schappij, die zich uitsluitend toelegt op het maken van films over de bij bel. Toen ihij vorige week nogmaals door de maatschappij werd opgebeld over eer. eventueel contract heeft de judo-kampioen voorgesteld de zaa'k ter plaatse te komen bespreken. DEN HAAG, 17-2. Aansluitend aan haar bezoek aan de Nederlandse An tillen zal prinses Beatrix tot 9 maart in Suriname vertoeven. Op maandag 1 maart vliegt zij van Sint Maarten naar het vliegveld Zanderij bij Pa- Prinses Christine 18 jaar Een vlotte foto van prinsen Christine, die vandaag, donderdag 18 februari, haar 18e verjaardag viert. (Foto: E. Posthuma de Boer). ramaribo. Na de traditionele huldi ging bij haar aankomst zal zij onder meer een krans leggen by het mo nument voor de gevallenen. De volgende dag zal zij tijdens rondritten door de stad enkele scho len, het gebouw van het Rode Kruis en het gouvernementshuis een recep tie ter harer ere gegeven. Woens dag 3 maart vliegt de prinses van het vliegveld „Zorg en Hoop" naar Palomeu, waar zij een Indianendorp zal bezoéken. 's Avonds wordt door de Surinaamse Junior Chamber in hotel Torarica in Paramaribo een banket aangeboden, dat wordt ge volgd door een volksshow. De vol gende ochtend vertrekt de kroon prinses van het vliegveld ,-,Zorg en Hoop" naar Botopassie, vanwaar zij met haar gevolg een tocht per motor- korjeaal zal maken naar Djoemoe. Deze tocht duurt ongeveer 4 uur. Na de lunch zal zij tenslotte Gramman Aboikoni in het dorpje Assiedon- hoppo ontmoeten. De prinses zal in Djoemoe overnachten. De 5de maart gaat zij, nu stroomopwaarts, in 3 uur tijds weer terug naar Botopas sie en vandaar per vliegtuig naar Afo Baka. Naar Brokopondo Per auto wordt de tocht voortge zet naar Brokopondo en vervolgens na een kort bezoek aan het transmi gratiedorp Klaaskreek naar Pai'ama- ribo. Voor zaterdag 6 maart staan bezoeken aan een school, een leger kamp en een openbaar ziekenhuis in New Nickerie op het programma. Ook wordt een bezoek aan de Rijks polder te Henar gebracht. In Wageningen staat haar een zanghulde van schoolkinderen te wachten, waarna zij per vliegtuig naar de hoofdstad van het land te rugkeert. Zondag zal een bezoek ge bracht worden aan de her.vormde kerk in Paramaribo. De dag zal ver der in de privésfeer worden doorge bracht. Maandag zal de prinses en kele lezingen bijwonen, die door prof. van Blommenstein en-dr. Essed in de zaal van de raad van ministers worden gehouden. In aansluiting hierop worden enkele proefobjecten bezocht. Dinsdag 9 maart vertrekt de prin ses in alle vroegte met een charter vliegtuig naar Curaqao en vandaar per lijn vlucht via New York naar Nederland. De prinses zal op 10 maart 's ochtends om 8 uur op Schip hol aankomen. WENEN, 17-2. Dr. Erich Rajako witsj, de vroegere medewerker van Adclf Eichmann bij de deportatie van Eurcpese joden naar vernieti gingskampen, heeft op de tweede dag van het in Wenen tegen hem gevoerde proces ontkend destijds in Nederland tot het beruchte „Juden- referat" van de S.D. (Sicherheits- dienst) te hebben behoord. Als bewijsstuk werd een door Ra jakowitsj ondertekend telexbericht van 12 augustus 1942 aangevoerd, waarbij het transport van 63 joden met het Nederlandse staatsburger schap uit Frankrijk werd geregeld. Slechts één van hen heeft Ausch witz overleefd. Rajakowitsj ver klaarde, dat hij wellicht het telex bericht had ondertekend, maar dat het geen direct evakuatiebevel in hield. In het bericht werd melding gemaakt dat uit Nederland reeds joden werden geëvakueerd en dat er geen bezwaar tegen bestond ook de in Frankrijk en België woonachtige Nederlandse joden te evakueren. Rajakowitsj verklaarde dat hij naar Nederland was gezonden om een mogelijkheid voor de emigratie van joden te scheppen, hetgeen ech- Tandartsenstaking in Parijs PARIJS, 18-2. In Parijs en omge ving zijn de particuliere tandartsen een staking van drie dagen begon nen. Alleen spoedgevallen, die bij de politie moeten worden aangemeld, zullen in behandeling worden aan genomen. De tandartsen eisen hogere tarie ven en lagere belastingen en protes teren levens tegen de toenemende controle van de staat op hun werk. Neder land dol op ijsjes UTRECHT, 17-2. In ons land wordt per jaar per ihoofd van de bevolking 3,5 a 3% liter ijs geconsumeerd. Deze raming betreft 'het verse schepijs, concrete cijfers over dë consumptie vam verpakt ijs zijn niet bekend, maar deskundigen van de unie van ijsbereiders en patates fritesbakkers zijn van oordeel dat 'het marktaan deel van het pakijs kleiner is. ter door de Duitse rijkscommissaris voor Nederland was afgewezen. Tot de zomer van 1943 was hij in de af deling „2b" van de „Sicherheitspo- lizei" met „rechtsvraagstukken" be last. Tot het „Judenreferat" had hij niet behoord. De aankladht omvat een lijst do cumenten van het „Judenreferat" die de handtekening van de be schuldigde bevatten. DEN HAAG, 17-2. De persdienst van de P.T.T. in Den Haag heeft op vragen meegedeeld, dat de Rijks postspaarbank voor een bedrag van omstreeks 70.000 is opgelicht doordat vervalsers wijzigingen hebben aan gebracht in spaarbankboekjes. Op P.T.T.-kantoren in Den Haag - en Amsterdam zijn op deze wijze vele malen bedragen van 1000 gul den uitbetaald, hoewel er maar een gering bedrag op de rekeningen, be horende bij de boekjes was gestort. De daders hebben spaarrekeningen geopend onder valse namen. De postale recherche in Den Haag, die met het onderzoek is belast, wenste in dit stadium in het belang van het onderzoek geen gedetailleer de inlichtingen te geven. Moorden in Konwo-Brazaville O BRAZZAVILLE, 17-2. Aan de oevers van de rivier de Kongo zijn de verminkte lijken gevonden van de procureur-generaal van Komgo-Braz- zaville en de directeur van het na tionale persbureau, aldus meldt ra dio-Brazzaville. De slachtoffers waren maandag avond door onbekenden ontvoerd, evenals de president van het hoog gerechtshof van Kongo-Brazzaville. Van laatstgenoemde is nog geen spoor gevonden. Tezelfdertijd is gemeld, dat aoht burgers van Konigo-Leopoldstad, die in- oen kano de rivier van Kongo- Brazzaville zijn gearresteerd. DEN IIAAG, 17-2. Blykcns zijn Memcric van Antwoord heeft de mi nister van binnenlandse zaken met behulp van een nota van wijziging (hans voorgesteld een groot deel (Nieuwland) van de gemeente Nieuw en Sint Jccstland toe te voegen aan Middelburg en de groenstrook van die gemeente tot aan de kust van Vlissingen. De gemeente wordt dan opgeheven. Nevensdien wordt een groot aan tal wijzigingen in het grensbeloop van de voorgestelde nieuwe gemeen ten, vallende onder het wetsontwerp gemeentelijke herindeling Walcheren voorgesteld. Het besluit tot het opheffings- voorstel .van Nieuw- en Sint Joost- land is in overleg met gedeputeer den in het belang van een evenwich tige groei van Middelburg genomen. Het standpunt, dat Souburg een krachtig groeiende (forensen)-ge- meente is cn hel besle zelfstandig Dinsdagavond is - naar alle waar schijnlijkheid met een eigengemaakte bom - een aanslag gepleegd op de kazerne van de pauselijke Zivitserse garde in het Vaticaan. Vele ruiten sneuvelden, terwijl een deur werd geschroeid. - Hier speurt de groep deskundigen van de Romeinse politie naar aanwijzingen op de plaats van de aanslag. Dit nummer beslaat uit 12 pagina's Vele mensen kunnen wel praten, maar niet luisteren. V/AT W Dl kan blijven, wordt na afweging van voor- en nadelen,, met het oog op de toekomstige ontwikkeling van Wal cheren gehandhaafd. In 'overleg met Arnemuiden kan tevens de buurtschap Oudedorp aan Middelburg worden toegevoegd. Verwacht wordt, dat door o.a. toe voeging van Ritthem aan Vlissingen en de ontwikkeling van het Sloege- bied door het toekomstige „Haven schap Vlissingen", een evenwich tige situatie zal ontstaan. Vecre De minister en gedeputeerden van Zeeland znn het eens over samen voeging van Veere, Vrouwenpolder en Sercoskerke tel een nieuwe ge meente Veere. Over het vormen van een relatief zwakke gemeente Marie- kerke is geen der partijen gelukkig, maar er is voorshands geen alterna tief. Je overige plannen blijven ge handhaafd. Veranderlijke bewolking Verwachting tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige sneeuwt of regen; in hoofdzaak vannacht in het binnen land lichte vorst, overigens tempera tuur om het vriespunt. 19 febr. Zon op 7.48, onder 18.01. Maan op 22.36, onder 9.37. Laatste kwartier: 23 febr. te 6.39. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEF 19 febr. 5.44 v.m. 18.14 n.m. BROUWERSHAVEN 19 febr. 5.25 v.m. 17.42 n.m. Springtij: 18 febr. HET "WEEKOVERZICHT DE BILT. 18-2. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht kwam in ons land vrijwel overal lichte vorst voor. Dit was ook in de ons omringende landen het geval. De vorst hangt samen met een omvang rijke noordoostelijke luchtstroming, die aanwezig is tussen een lagedruk gebied bij de Zwarte Zee en een ho- gedrukgebied bij Schotland. De uit loper van dit hogedrifkgebied in de richting van Scandinavië werd tij delijk aangetast door een kleine sto ring die over Zweden naar hel zui den bewoog. Deze storing zal ver moedelijk naar de Noordzee afbuigen en dan ten noorden van ons land voorbijtrekken. Dit betekent dal de wind in onze omgeving tijdelijk zwak en veranderlijk kan worden. De sto ring gaat vergezeld van eon neer- slaggebied, dat waarschijnlijk even eens in hoofdzaak ten noorden en westen van ons land zal bliiven. De temperatuur zal het komende etmaal in liet algemeen om het vriespunt zijn. In hel binnenland kan ook in de komende naoht echter weer .lich te vorst voorkomen. De Britse premier Harold Wilson heeft met de Amerikaanse ambassa deur in Londen, David Bruce, ge sproken over de crisis in Vietnam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1